AGENDA. BUITENLAND. SPORT. HEDEN: Jeruël: Bidstond te 8 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6uur nam. Leger des Heils (Hooigracht 30): Sa menkomsten te 7 uur en 10 uur voorm en 3'/i en 8 uur nam. Nutszaal (Vrije Evang. Gem.): Samen komsten te 10 uur: voorin. en 7 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Maandag. Jeruël: Samenkomst te 6'/< uur nam. Leger des Heils (Hooigr. 30): Samen komsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Nutszaal (Vrije Evang. Gem.): Samen komst te 10 uur voorm. Stadszaal (groote zaal): Specialiteiten- voorstelling te 8 uur nam. Rijnsburg: (Chr. Prot. Bel.): Uit voering Chr. Zangver. „Excelsior." 8 uur nam. R ij s w ij kWielerwedstrijden te 2 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Stationsweg 8: N.V. .Xemvog.". Verg. van obligatiehouders. 10 uur voorm. Amsterdam (Krasnapolsky)Verg. van obligatiehouders N.V. L. E. M. V. O. G. 2 uur nam. Woensdag. Mare 1: Jaarl. verg. v. aandeelhouders N.V. „Leidsche Broodfabriek". 4 uur nam. Donderdag. Maredijk 1517: Buitengew. alg. verg. van aandeelhouders N.V. Eelectr. Druk kerij v.h. Taconis. 11 uur voorm. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Maart (len Paaschdagi as. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk. Doezastraat 31, Tel. 1313. Maandag 28 Maart (2en Paaschdag) neemt waar: Apotheek W. Pelle. Kort Rapenburg 12. Tel. 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren de Graaff, de Jager, Kist, Renaud en Timmermans, en van Maandagmorgen 8 uur tot Dinsdagmorgen 8 uur door de doctoren Bruining, Merz, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst op Eersten Paaschdag waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916 en op Tweeden Paaschdag door dr. Hugenholtz, Tel. 390. RECLAME. TER OPFRISSCHING VAN HET BLOED drinke men eenige dagen achtereen 's ochtend vroeg 'n glas natuurlijk „Franz-Josef" bitterwater. 6560 De heer J. J. Herzog, leeraar aan de avondschool van de Ambachtsschool al hier is benoemd tot lid van de examen commissie voor het nijverheidsonderwijs. De heer G. J. van Dingstee, candi- daat tot den H. D. alhier heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Almkerk. Onze stadgenoot de heer P. T. de Jong is benoemd tot penningmeester van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. De wedstrijden vanwege de Leidsche Burgerwacht worden gehouden in de schietzaal Morschpoort-Kazerne op Maan dag 11 April 1932. 8.00 n.m. Er zal geschoten worden in 4 afdeelin- gen: Afd. A. Leden van de Leidsche B. W., aangewezen door den Commandant. Afd. B. Leden van de Leidsche B. W. die op 1 Jan. 1932 den 55-jarigen of hoogeren leeftijd bereikt hebben. Afd. C. Overige Leden Leidsche B. W. behalve onder D. Afd. D. Zij. die in '30, 31 en '32 lid ge worden zijn van de L. B. W. Maandag 18 Aprü 1932 schieten om den kampioensprijs. Dinsdag 12 April a.s. sohermwedstrijden Gymnastiekzaal Pieterskerkgracht 7, aan vangende 8.30 n.m. en z. n. Dinsdag 19 April. Gistermiddag is de 4-jarige W. Pwo nende in de Seringenstraat, bij het spelen gevallen, waardoor hij zijn linkersleutel been brak. De E. H. D vervoerde het ventje naar het Academisch Ziekenhuis. Na een algeheele verbouwing te heb ben ondergaan, welke verscheidene maan den in beslag heeft genomen. Is hedenmid dag de sport- en wapenhandel van den heer J. p. R. Meykamp in het perceel Vrouwensteeg 1 herooend. De heer Groene- wegen maakte van dit oude pand waarin de heer Meykamp Sr. reeds dertig jaar een wapenhandel drijft een modern win- kenhuis. dat er zoowel van binnen als van buiten keurig uitziet. Sedert ongeveer 4 jaren is aan de zaak tevens verbonden een handel in sportartikelen, in den meest uit- gebreiden zin van het woord Men kan er op dit gebied te kust en te keur gaan, zoowel met welgevulde als met smalle beurzen. De heer Woestenburg uit Oegstgeest leverde de mooie lichtinstallatie RECLAME. KUNSTOOGEN vervaardigen wij natuurgetrouw voor onze pa- tlënten. - F. Ad. MULLER Söhne, Wiesbaden, in Haag, Hotel du Passage, Passage 31, van 6 tot 8 April 1932, 6557 DE ALGEMEENE TOESTAND. Politieke ontmoetingen De Donanbond De Memelkwestie. Het. is waarschijnlijk dat Tardieu zeer spoedig een onderhoud zal hebben met Mc. Donald, Simon en Neville Chamber lain. Vermoedelijk zal daarop volgen een ontmoeting tusschen Mc Donald, Brunlng, Grandi en Tardieu. Naar verluidt heeft de Britsche regee ring haar standpunt inzake de economi sche Donau-overeenkomst aan de Eran- sche regeering uiteengezet. De Britsche regeering stelt voor een conferentie bijeen te roepen, waarop de groote mogendheden, Frankrijk. Engeland, Italië en Duitschland, vertegenwoordigd zullen zijn. De Britsche regeering is van meening, dat een voorafgaande overeenkomst tus schen de groote mogendheden noodzake lijk is. maar zij zou vervolgens directe on derhandelingen willen doen plaats vinden tusschen de Donaustaten. Naar de ,.D. A. Z." uit Memel meldt, zijn tal van leiders van de Memellandsche arbeiderspartij uit hun bed gelicht en ge arresteerd. De Memellandsche arbeiderspartij trekt in de autonome kwesties een lijn met de meerderheidspartijen. De voorzitter der agrarische partij, de groot-grondbezitter Conrad, is door den militairen commandant tot een boete van 125 gulden veroordeeld, subs, twee weken gevangenisstraf, omdat hij in een vergade ring tegen het nieuwe directorium heeft gestookt. Naar verluidt, heeft de officier van jus titie in het district Schaulen opdracht ge geven een voorloopig onderzoek te openen tegen Boettcher, den afgezetten president van het directorium van Memel. Het pro ces moet te Schaulen plaats hebben. Het Lithausche hooggerechtshof heeft namelijk in 1930 vastgesteld, dat strafbare hande lingen van Lithausche ambtenaren in Me mel door de rechtbank te Schaulen be handeld dienen te worden. In juridische kringen wordt echter be twijfeld of Boettcher als oud-ambtenaar van Memel aan de jurisdictie van een Groot-Lithausche rechtbank onderworpen kan worden. DUITSCHLAND. De Pruisische actie tegen de Nazis. Voor het Staatsgerechtshof te Leipzig verklaarde de Pruisische vertegenwoordi ger dr. Badt dat de concrete aanleiding tot de Pruisische politie-actie een brief was geweest van rijksminister Groener aan den Pruislschen minister van buiten landsche zaken. Volgens dit schrijven had een persoon lijkheid, die van de toestanden in de S. A. goed op de hoogte is, aan minister Groe ner meegedeeld, dat bij de S. A. den laat- sten tijd dingen te constateeren vielen, die aanleiding gaven tot bezorgdheid. Alles duidt er op, aldus heette het ver der in de mededeeling, dat op een spoedi- gen coup de main van de S. A. gerekend moet worden. Volgens de inlichtingen van den zegs man hadden dr. Goebbels, dr. Goering, Roehm en anderen Hitier bij de rijks presidentsverkiezingen een laatste kans gegeven, langs wettigen weg aan de macht te komen. Zou aan het stembusresultaat blijken, dat de candidatuur van Hitier geen kans maakt, dan zou wellicht reeds anderen daags de nationaal-socialistische storm losbarsten. De brief van den rijksminister, waarin boven geciteerde verklaringen werden doorgegeven besloot met het verzoek, de noodzakelijke maatregelen te treffen. De brief was gedateerd van 8 Maart. De Pruisische minister van binnenland- sche zaken ondernam aanvankelijk echter niets. Toen echter steeds nieuwe berich ten binnenkwamen over een spoedig te verwachten aanval van de onderleiders der nat.-soc beweging, over wapens- en muni tietransporten enz. achtte de minister het zijn plicht, het gevaar te keeren en tot de bekende maatregelen over te gaan. Ministerialdirektor Badt verklaarde ver volgens. dat alle met deze actie verband houdend materiaal niet kan worden be kend gemaakt. FRANKRIJK. Tardieu over de buitenl. politiek. Tijdens de in den Senaat gevoerde de batten over de begrooting voor Buiten- landsche Zaken, heeft Tardieu het woord gevoerd over de buitenlandsche politiek van Frankrijk. Tardieu verklaarde dat de opvatting van de Volkenbond op zwakke basis zou staan, afkomstig is van hen, die sinds 13 jaren de rol van den Volken bond hebben verkleineerd. Daarom is het thans te belangrijker een internationale macht veilig te stellen en het Fransche voorstel, dat spreker ter Ontwapenings conferentie heeft ingediend, aan te ne men. Tardieu besprak vervolgens de herstel- politiek der Fransche regeering. Hij ver klaarde dat de begrooting o.m. een post van 1173 millioen franken moet bevatten als ontvangsten aan herstelbetalingen, welke door Duitschland moeten worden verricht. Indien men deze post niet zou hebben opgesteld, zou zulks beteekend hebben, dat Frankrijk afziet van de Duit- sche herstelbetalingen. In de herstelkwes tie is Frankrijk bereid de vrijwillig onder- teekende verdragen aan te passen bij de huidige verhoudingen. Hij weigert evenwel de onderteekening te miskennen. Wij zul len vastbesloten vasthouden aan onze opvatting, omdat dit ons recht is en om dat wij de zekerheid van morgen willen opbouwen op de onderteekeningen der verdragen, welke gisteren zijn aangegaan en die wij derhalve niet kunnen vernie tigen. Tardieu verklaarde dat de onderhande lingen over de stichting eener Donau- federatie een bevredigend verloop hebben. Met Engeland heeft Frankrijk de ge woonte aangenomen op vriendschappelijke wijze te onderhandelen. Het is noodzake lijk tusschen Frankrijk en Italië de laatste nog bestaande hinderpaal uit den weg te ruimen. Wat de bfnnenlandsche politieke 1 situatie van Frankrijk betreft, de moei RECLAME. 6546 lijkheden zijn niet zoo groot dan dat zij niet zouden kunnen worden overwonnen. In de buitenlandsche politiek is het de taak van een democratischen staat nooit te loochenen en steeds open kaart te spe len. De uiteenzettingen, van den premier werden langdurig toegejuicht. ENGELAND. De Iersche moeilijkheden Verklaring over Indië. Het antwoord der Engelsche regeering aan den Ierschen Vrijstaat is Donderdag verzonden. Het kabinet van den Vrijstaat overweegt tnans dit antwoord. Naar verluidt wijst de nota der Engel sche regeering er op, dat de eed van trouw zonder eenigen twijfel een integraal bestanddeel is van het verdrag van 1921. Het antwoord stelt verder met nadruk vast, dat de Iersche Vrijstaat, door wet en eer uitdrukkelijk verplicht is verder de volle landannuïtelten te betalen. Naar verder wordt medegedeeld heeft de buitengewone scherpte van de Engel sche nota grooten indruk gemaakt op 't Iersche kabinet. De kabinetsleden zijn echter desondanks vast besloten de af schaffing van den eed van trouw en de stopzetting der betalingen door te zetten. De Iersche regeering heeft reeds opdracht gegeven tot voorbereiding van de desbe treffende wetsvoorstellen. Officieel werd medegedeeld, dat de Iersche Landdag in geen geval voor 20 April bijeen zal komen. Er zijn maatregelen genomen voor het zenden van een Iersch regeeringslid naar Londen voor het voeren van onderhande lingen. In het Lagerhuis hebben verscheidene afgevaardigden de regeering overijld en oppervlakkig handelen verweten in de Iersche kwestie. Ierland is een vrij volk en heeft het recht verdragen te sluiten en verdragen op te zeggen. Het parle ment werd geen gelegenheid gegeven tot het uiten van meeningen. De regeeringsvertegenwoordiger ver klaarde dat na Paschen geen enkel be zwaar meer zou zijn tegen diepgaande de batten in het parlement. Het Lagerhuis werd verdaagd tot 5 April. In een boodschap aan het Amerikaan- sche volk maakt de Valera zijn onwrik- baren wil bekend om den eed van trouw af te schaffen, daar deze een ondrage- lijken last voor het Iersche volk vormt. In de verdragsbetrekkingen tusschen twee staten bestaat er heden ten dage geen gelijk geval, waarbij een der verdrags partijen de ander een eed van trouw op legt. Zoolang deze eed bestaat kan het Iersche parlement niet worden beschouwd als vertegenwoordiging van het geheele volk. De eed is de voornaamste hinder paal voor het tot stand komen van goede betrekkingen tusschen Engeland en Ier land. Voordat het Parlement op Paaschrecès ging, heeft de Staatssecretaris voor Indië, Sir Samuel Hoare, een belangrijke ver klaring afgelegd over de ontwikkeling der verhoudingen in Indië. Hij herinnerde er aan, dat in December het Lagerhuis een verklaring' heeft goedgekeurd, die de Eer ste Minister aan het einde van de Round Table-Conferentie heeft afgelegd en als zijn eigen politiek heeft aanvaard. Wij zetten met kracht het werk voort, dat wij ter hand hebben genomen, en wijzijn allerminst voornemens ons van den weg te laten afleiden door bedreigingen, vrees of plotseling alarm. Wij begrijpen de ge weldige moeilijkheden, die wij op onzen weg vinden: wij hebben deze moeilijkhe den niet geschapen om den vooruitgang tegen te gaan. Zij zijn ongelukkigerwijze onafscheidenlijk verbonden aan den hul digen toestand in Indië zelf. Sprekende over de vraag, of Indië niet aan zich zelf moet worden overgelaten (terwijl de Engelsche regeering zich niet in de moeilijkheden zal mengen) zeide de Minister, dat de Britsche regeering niet bereid is een dergelijken toestand te aan vaarden. en dat, indien geen overeen stemming in Indië tusschen de belang hebbenden kan worden bereikt, de re geering gedwongen zal zijn een voorloo- pige beslissing te nemen, die het moge lijk zal maken een constitutie tot stand te brengen. Het zou inderdaad treurig zijn voor de Indische staatsmanschap, dat de regee ring een beslissing zou moeten nemen over een aantal vitale kwesties, die het vraag stuk van de Panindische Federatie raken Indien de regeering een dergelijk besluit zou moeten nemen, dan zou dit beteeke- nen, dat wij hier de bepalingen van de Indische Grondwet dicteeren en dat wij de pogingen, die wij gedurende de laat ste twee jaren voortdurend hebben ge daan om Indië op te bouwen, opgeven. FINLAND. De Lappo-beweging verboden. Het ministerie van Binnenlandsche Za ken heeft de Lappobeweging verboden. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de verwijzing naar de jongste handelingen, die in strijd waren met de wet. VEREENIGDE STATEN. De financiën. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 223 tegen 153 st. het wetsontwerp tot in voering van een verkoopsbelasting verwor pen, waardoor zoowat alle in de V. S. ge fabriceerde artikelen getroffen zouden zijn met een recht van 2 1/4 pet. De flnan- cieele commissie van het Huis had het voorstel ingediend, dat ongeveer 600 mil lioen dollar zou hebben opgebracht en bijgedragen zou hebben om het begroo- tingstekort te dekken. Mills, de secretaris van de schatkist, meent dat het oppotten van geld vermin dert, want sedert den oproep van Hoover tegen deze neiging, in de afgeloopen maand, is het bedrag aan bankbiljetten in circulatie afgenomen met 157 millioen dollar. Dit zou ongeveer het bedrag ver tegenwoordigen, dat opnieuw in de bank gedeponeerd is en teruggekeerd is tot de emissie-banken. uren geduurd, maar een definitieve over-j eenstemming is nog niet bereikt. Er verluidt zelfs, dat de Japansche op- perbevelhebber gedreigd heeft met een nieuw ultimatum aan China. Volgens een Japansche blad verklaarde de Japansche opperbevelhebber, dat hij zijn regeering' om toestemming zou vragen voor een nieuwen aanval op de Chlneesche strijd krachten. wanneer China de Japansche eischen thans niet aanneemt. De Chlnee- zen zouden nieuwe troepen hebben sa mengetrokken. Bij de vertooning te Kanton van een film welke den intocht der Japansche troepen te Tsjapei in beeld brengt, is groot tumult ontstaan in een bioscooptheater. Chineezen bestormden het tooneel en ver scheurden het doek. Drie Japanners wer den gewond. De directeur van het theater werd uit een venster der tweede verdie ping geworpen. Hij kwam op straat te recht, waar hij dood werd opgenomen. Twee Chineesche bedienden werden even eens gedood. Militairen moesten worden ontboden om de orde te herstellen. Geruchten doen de ronde, dat Japan zou denken aan een bezetting van Kanton. De regeering te Nanking heeft de Chi- g neesche delegatie te Genève opgedragen I in de eerst volgen zitting van de Vol-1 kenbondsvergadering de Mantsjoerijsche 1 kwestie ter sprake te brengen en de ver-1 wijdering der Japansche troepen uit I Mantsjoerije te eischen. De gevechten met ongeregelde benden 1 daar duren geregeld voort. VOETBAL. SERIEWEDSTRIJDEN D.V.V. Door de vereenlglng D.V.V. alhier worden I morgen en Maandag seriewedstrijden ge-I houden op het terrein aan de Pesthuis-1 laan. Deelgenomen wordt door D.V.V., Rodaj I en II en D.AL (personeel van tabaks grossiers) Er zijn 4 prijzen uitgeloofd. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. EEN NIEUW ULTIMATUM? RELLETJES TE KANTON. Ondanks de spanning tusschen de Ja pansche en Chineesche vertegenwoordi gers is het den buitenlandschen diploma ten heden gelukt bemiddelingsconferenties tot stand te brengen. De besprekingen hadden plaats in het Engelsche consulaat onder voorzitterschap van den Engelschen gezant, Sir Miles Lampson en in aanwezigheid van den Amerlkaanschen gezant, benevens Fran sche en Italiaansche consulaire ambtena ren. Aan Japansche zijde waren o.a. de Japansche gezant en generaal Oejeda ver tegenwoordigd, terwijl de Chineesche re geering den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken en den opperbevel hebber van het negentiende leger, gene raal Hoeang Tsjang als gevolmachtigde had gezonden. De conferenties hebben verscheidene NEDERLANDSCH PROEFELFTAL— SPARTA (PRAAG) Op 1 April te Den Haag. Het Nederlandsch proefelftal zal Vrij-' dag, 1 April, 's avonds om 8 uur op het V.U.C.-terrein te Den Haag tegen Sparta (Praag) spelen in de volgende samen stelling: Doel: Veenendaal (Naaldwijk); Achter: Van Stokken (AF.C.) en Lely- I veld (V.U.C.); midden: Jongeneel (H.F.C.), B. Pauwe (Feyenoord) en Strijbos (Ajax). Voor: Simons (N.A.C.), Bonsema (Ve- Iocitas (Groningen), v. d. Broek (P.S.V.), Smit (R.C.H.) en Mulders (Ajax). SCHAKEN. DE MATCH EUWE—FLOHR. Gistermiddag werd in het Old Fellow Huls te Amsterdam een aanvang gemaakt met de eerste partij van de schaakmatch tusschen dr. Euwe en den Tsjechischen meester Flohr. Na 41 zetten werd de partij afgebroken in een toren-eindspel, waarbii Flohr één pion meer heeft en er het best voor staat Bij de voortzetting heeft Euwe de partij. gewonnen gegeven. 2-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2