UIT DE RIJNSTREEK. ALPHEN. Raadsstukken. Winkelsluiting Naar aanleiding van jen desbetreffend rondschrijven van den jiinister van A., H. en N., van 27 Januari ;931 waarin de aandacht van de gemeen- lebesturen werd gevestigd op de as. in werkingtreding van de winkelsluitingswet, stellen B. en W. den raad voor na infor matie en overleg met de alhier twee be staande middenstandsvereenigingen, een rerordening in het leven te roepen rege lende de sluiting van alle wuikels in de semeente van 1 tot 2 uur namiddags. Verkoop grond B. en W. stellen den saad voor tot verkoop van de navolgende eerceelen grond t. w. aan den heer B. Snel, architect alhier, q q 750 M2 tegen :en prijs van f. 6.50 en eventueel een ge deelte tegen den prijs van f. 7.50 per M2 ;elegen aan de van Genderenstraat; aan sen heer J. van Wieringen, aannemer al- liter een perceel eveneens gelegen aan de van Genderenstraat groot 1100 M2 tegen den prijs van f. 6.50 per M2 voor de eerste *25 M2 en een prijs van f. 3.per M2 oor de overige vierk. meters. Verhuring grasgewas Door den heer J Stapper alhier, aan wien na gehouden publieke inschrijving op 14 November 1927 vtas verhuurd het grasgewas van het .chietbaanterrein voor den prijs van t 28.— per jaar, is thans gevraagd om den ïuurprijs in verband met de daling der hooiprijzen, te verlagen tot f. 15.p. j. to een bespreking, aldus B. en W„ met den heer Stapper is gebleken dat hij in derdaad bij een huurprijs van f. 15. nauwelijks hooi van het terrein kan win nen voor denzelfden prijs als waarvoor bet te koop is. In verband hiermede stel len B. en W. den raad voor den huurprijs :ulks gerekend met ingang van 1 Jan. 1932 te bepalen op f. 15.per jaar. Aanwijzing deskundige Bij besluit van den raad van 1 September 1931 is aan B. en W. de bevoegdheid gegeven het opnemen van boeken en kas van den Ge meenteontvanger op te dragen aan een daartoe door hen aan te wijzen deskun dige. Ged. Staten dezer provincie zijn van meening dat de aanwijzing van een deskundige, op grond van art, 124 der ge meentewet, door den gemeenteraad moet reschieden. In verband daarmede stellen B. en W. den raad voor als zoodanig aan te wijzen den Hoofdcommies-chef van de 2e afd. der gemeente-secretarie. Wijziging overeenkomst verkoop Post en Hofbrug De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het arr. 's-Gravenhage, iieeft aan B. en W. bericht dat bij de uit werking der plannen voor de nieuw te naken Hofbrug, is gebleken dat de ge ringe breedte van de straat het onge- -.enscht maakt, dat een ophaalbrug ge bouwd wordt zooals in de overeenkomst tot overdracht van de Postbrug en de Hofbrug aan het Rijk, was voorgeschre ven omdat 't dan, in verband met de be perkte ruimte, niet mogelijk is een uit •erkeersoogpunt bevredigende toestand te verkrijgen. In genoemd schrijven wordt dan medegedeeld dat een basculebrug in deze de oplossing kan brengen, omdat bij at brugtype geen hameistijlen noodig tjn: terwijl voorgesteld wordt met 't aan lengen van een basculebrug in plaats an een ophaalbrug accoord te gaan. On zerzijds bestaat, aldus B. en W., aan den raad tegen het bouwen van een bascule brug geen bezwaar; Integendeel wij acht ten het een voordeel, omdat van de weg: breedte dan niets wordt afgenomen. Het is evenwel noodzakelijk, dat daartoe de noodige wijziging worde gebracht in de terzake met het Rijk gesloten overeen komst, waaromtrent B. en W. den raad oorstellen te besluiten. BOND VAN JONGE LIBERALEN. Lezing dr. I. H. J. Vos. Op uitnoodiging van de afd. van den Bond van Jonge Liberalen sprak in het Nutsgebouw dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer over: „De beteekenis van liet Liberalisme in Crisistijd". Na een har telijk welkom door den voorzitter begon dr. Vos na een inleidend woord over de positie van de liberalen in de volksver tegenwoordiging, op de van hem bekende eestdriftige wijze met een pleidooi voor den vrijhandel. Op heldere en bevattelijke manier zette spr. uiteen welke funeste ge- olgen het contingenteeringsstelsel voor ons land zal hebben, waarbij hij niet na liet met voorbeelden van buitenlandsche toestanden zulks toe te lichten. Het land en tuinbouwbedrijf werd eveneens onder de loupe genomen en deed spr. er op wij zen. dat steun hier dringend noodig is. maar dan ook directe steun, zoodat geen erkeerde lichamen door onjuiste toepas sing er van profiteeren. Aan het slot van zijn betoog wees spr. den Jonge Jiberalen op de zware taak die zij zich in dezen cri sistijd op de schouders hebben gelegd. Het deed hem bijzonder genoegen te kunnen eonstateeren dat het aantal Jonge Libe ralen in vele deelen van ons land gesta dig toeneemt. Na de pauze werd er van de gelegenheid tot vragen stellen door enkele aanwezigen gebruik gemaakt, welke door dr. Vos in den breede werden beant woord. Het geheel vormde een interessante avond. Vergadering Chr. Bewaarschool. In de gymnastiekzaal der Chr. H.B.S. werd een vergadering gehouden welke ten doel had meerdere belangstelling te wek ken voor de Chr. Bewaarschool in de St. Jorisstraat (hoofd mej. de Ridder). De heer L. Sprey opende met te laten zingen Ps. 84: 3 en 6 en ging daarna voor in gebed. Hierop volgde een korte toe spraak en verkreeg mej. C. Kooy uit Den Haag gelegenheid om haar onderwerp: Het nut van goed voorbereidend onder wijs" te behandelen zulks op uitnoodiging van de onlangs opgerichte commissie tot steun van genoemde school. Zij gaf een overzicht van de verschillende „vakken" waaruit het onderwijs bestaat en besprak voorts eenige leuke en aardige momenten uit het kinderleven op school. De behan deling van dit onderwerp had bij de aan wezigen een zeer aandachtig gehoor. Na de pauze gaf de heer L. Sprey een uiteenzetting van de plannen welke de commissie momenteel bezig houdt. Aller eerst n.l. om te kunnen overgaan tot pen- sionneering van mej. de Ridder het tegen woordige hoofd der school. Vervolgens het aanstellen van een nieuw „hoofd" en het aanschaffen van nieuwe leermiddelen en meubilair. Teneinde hiervoor de noodige gelden bijeen te krijgen zal door eenige dames een rondgang door onze gemeente worden gemaakt De heer J. B. Samsom sloot hier na de vergadering met gebed, nadat door de aanwezigen nog was gezongen Ps. 25: 6. Verhuur gemeente-eigendommen. Het met den heer J. H. Benard alhier gesloten huurcontract betreffende verhuur en huur van de winkels met bovenwoning gelegen op den hoek van de Bruggestraat en de van Mandersloostraat, plaatselijk genummerd Bruggestr. 23 en van Man dersloostraat nr. 1 loopt af op 31 Maart 1932. Van den heer Benard is het verzoek in gekomen om de h«ur te verlengen, waar tegen aldus B. en W. aan den raad ander zijds geen bezwaar bestaat, mits zulks ge schiedt tegen denzelfden huurprijs en onder dezelfde voorwaarde als voor de loopende overeenkomst gelden. B. en W. stellen den raad voor om in dien zin te besluiten. o Raadsagenda. De agenda van de Maandag 4 April a.s. des namiddags 7 uur door den raad on zer gemeente te houden openbare verga dering bevat de navolgende punten. 1. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener nieuwe regeling voor het verleenen van ondersteuning aan onvrijwillig werk- looze arbeiders en tot verlenging der steunregeling tot den len Zaterdag in Mei a.s. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement voor het algemeen armbestuur. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der percentages van afschrijving op de eigendommen der Water- en Lichtbedrij- ven. 4. Voorstel van de Commissie voor de strafverordeningen tot intrekking der ver ordening tot wijziging van die op den keuringsdienst van vee en vleesch. 5. Voorstel van B. en W. inzake de aan wijzing als tak van dienst van het grond bedrijf; tot vaststelling van de beheers- verordening en van de verordening op de Commissie van bijstand voor dat bedrijf; 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling- van een verordening inzake de sluiting van winkels tusschen 1 en 2 uur des na middags. 7. Voorstel van B. en W. betreffende het verleenen van een voorschot aan de bijzondere scholen, op de gemeentelijke vergoeding voor 1932. 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Van Gen derenstraat aan den heer B. Snel al hier q.q. 9. Idem tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Van Genderenstraat aan den heer J. van Wieringen alh. q.q. 10. Voorstel van B. en W. tot wederin- huring van weiland gelegen aan den Bui tenweg in den polder Kerk en Zanen aan den heer J. van den Akker alhier. 11. Voorstel van B. en W. tot verlenging van den huurprijs voor het terrein der schietbaan, in huur bij den heer J. Stap per. 12. Voorstel van B. en W. tot wederver huring van de perceelen Bruggestraat hoek van Mandersloostraat aan den heer J. H. Benard. 13. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging van de tarieven voor gas- en electri- citeit. 14. Adres van den Alphenschen besturen bond om een arbeidsbeurs in te stellen en om bij den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan te dringen op er kenning van het bouwbedrijf als crisisbe- drijf, met voorstel van B. en W. 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de overeenkomst met het Rijk inzake overdracht, van de Postbrug en de Hof brug aan het Rijk. 16. Voorstel van B. en W. tot aanvaar ding van eene vergunning van de directie der Nederlandsche Spoorwegen tot hetin- gebruik nemen van grond en water nabij de Havenbrug voor het uitvoeren van ver schillende werken in verband met den bouw eener nieuwe Havenbrug. 17. Voorstel van B. en W. tot onder- handschen aankoop van een perceeltje grond in den Gnephoek van den heer J. Oltvoort alhier, ter verbetering van de ge vaarlijke bocht ter plaatse. 18. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1931. 19. Benoeming van een lid-voorzitter van de commissie tot toezicht op het cor respondentschap der arbeidsbemiddeling, in de vacature ontstaan door het overlij den van den heer J. v. Leeuwen. (Inge volge art. 4 van het reglement treedt als lid-voorzitter op een lid van het college v. B. en W. door den raad aan te wijzen). Aanbevolen wordt wethouder W. J. Spreij. 20. Benoeming van een lid voor de com missie van bijstand voor openbare wer ken. 21. Verdeeling van den Raad in afdee- lingen. 22. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van a. een uitbreidingsplan, b. een verbouwingsverordening; c. een verorde ning voor het in bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren; d. een verordening ter bescherming van de be langen van derden in verband met uit breidingsplannen. rooilijnen en bouwver- boden "Het Plaatselijk Crisis-comité moet bezuinigen. Bezuiniging is het mode-woord gewor den in onzen tijd. Het was daarom mis schien beter hierboven te spreken niet van bezuiniging, maar van beperking. Want het Crisiscomité is steeds op de meest zuinige wijze werkzaam geweest. Maar de nood is groot in onze gemeente, grooter dan menigeen wel vermoedt. Hon derden arbeiders zijn reeds maanden lang werkloos en moeten leven met hun gezin van f. 10 tot f. 15 per week steun. In verschillende bedrijven wordt slechts enkele dagen per week gewerkt en weer anderen werken om de andere week of ook twee weken van de drie. Het pl. crisis-comité heeft door twee collecte's en verschillende giften de be schikking gehad over pl.m. f.7000. Deze som is nog wel niet geheel verbruikt, maar waar reeds 700 gezinnen zijn geholpen, zal men kunnen begrijpen, dat- de kas bijna uitgeput is Waar ook de „vaste" inkom sten, dat zijn de bedragen der personeeien van diverse firma's steeds minder worden, ziet het comité zich helaas genoodzaakt de uitgaven sterk te gaan beperken. Het comité heeft dan ook moeten besluiten, dat voorloopig als regel geen hulp meer kan worden verleend, aan hen die reeds 1 of meerdere keeren zijn geholpen. Dat slechts in zeer bijzondere gevallen hulp verleend zal kunnen worden aan hen die hetzij in een bedrijf of aan de gemeente lijke werkverschaffing een hooger inko men als de steun uit werkloozenkas of gemeentelijke steunverleening. Voorloo pig kan dus alleen overwogen worden om hulp te verleenen aan hen die nog niet geholpen zijn en reeds geruimen tijd werk loos zijn en niet bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Natuurlijk vallen hier on der ook, zij die een eigen bedrijf hebben, en daaruit geen hooger inkomen genieten als een werklooze uit de werkloozenkas. Want ook met tientallen gezinnen van boeren tuinders en winkeliers is het ho peloos gesteld. De nood is hoog in hon derden gezinnen in onze gemeente. Het Comité weet het maar al te goed. Echter zijn er ook nog tal van gezinnen in onze gemeente, waar de inkomens niet zijn ge daald, die integendeel profiteeren van lage prijzen in den handel. En op deze laatsten doet het comité, vooral een zeer ern stig beroep. Nog enkele weken en de kas van het pl. crisiscomité is hopeloos leeg. Het houden van nogmaals een collecte durft het comité voorloopig niet aan. Maar zij die in deze hun roeping willen yer- staan, kunnen ten allen tijde terecht bij onzen penningmeester, de heer H. Oude nes, girono. 80837. Loop der Bevolking. Ingekomen: C. J. A. v. Vliet, z.b., Steek- terweg 55 van Valburg; Neeltje F. Schalij, wed. A. Hogendoorn. huishoudster, Aar kade 30, van Houten; M. L. van de Capelle, letterzetter, v. Boetselaerstr. 2r„ v. Gouda: W. A. Verwoerdt, winkelbed., Julianastr. 28, van Woudrichem; kinderen Batenburg, z.b. Raadhuisstraat 44, van 's Gravenhage: I. van Wijk, veehoudersknecht, Nesse 9, van Reeuwijk; Catharina van Veen, z.b.. Gnep hoek 4, v. 's Gravenhage; Gerritje Verwey, wed. v. C. Veldhuizen, z.b., v. Reedestr. 2, van Wilnis; B. Smeding, arbeider, Ouds- hoornscheweg 20, van Rotterdam; J. v. Spijkeren en gezin, veehoudersknecht, Rid- derbuurt 25, van Zoetermeer; J. van 't Riet, broodbakkerskn.. Emmalaan 5 bis a„ van Oudewater; Aaltje den Brave, echtgen. van J. Rozeboom, z.b., Groeneweg 48. van Ter Aar. Vertrokken: C. Vermeulen en gezin, grondwerker van Otweg 11 naar Boskoop; E. Lier, timmermanskn., v. Steenstraat 15, naar Rotterdam, Bruynstraat 10 d; A. Rit meester en gezin, veehouderskn., v. Steek- terweg 84, naar Hazerswoude; Cornelia Bronsgeest. wed. C. de Hey, z.b., van Hoorn 144, naar Nieuwkoop; Henderika G. Ruyg- rok, wed. J. G. van Maurik, z.b., van Prins Hendrikstraat 69, naar Haarlem, St. An- toniussteeg 3; Christina M. Veltman, z.b., van Raadhuisstraat 143, naar Aalsmeer; A. Angenent en gezin, arbeider, van Gnep hoek 36, n. Nieuwkoop; Maria G. Gorree, z.b.. van St. Jorisstraat 10 r„ naar Hilver sum, Koningstraat 118; G. Breeveld. brood- bakkersfcnecht, van Kr. Ziendeweg 5, naar 's Gravenzande. Uit het jaaroverzicht van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk Julianastraat blijkt, dat de ontvangsten over 19" 1 hebben be dragen f. 17561.01'/;. Uitgaven f. 17850.65'/.. Nadeelig saldo dus f. 1189.64. Onze plaatsgenoot de heer J. Jan maat slaagde voor het examen bouw kundige Gevonden voorwerpen: 3 belasting plaatjes in etuie, 1 portemonnaie met in houd, 1 Idem, 1 bruine damesportemon- naie, 1 br. lederen actetasch met inhoud, 1 schroevendraaier, 3 loten. De ontvangsten van de Diaconie der Geref. Kerk Alphen over de afgeloopen maand bedraagt f. 469.63. Uitg. f. 724.50. 0 BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. De voorzitter spreekt over de kaasmarkt. De kwestie van een Ziekenbarak De winkelsluitingswet. De steunregeling. Slachthuistaricven. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Na de opening werden door den voorzitter enkele woorden gewijd, aan het 50-jarig bestaan der kaasmarkt. De crisis was oorzaak, dat feestelijk ge denken uitgesloten was, doch het Gemeen- bestuur is van de belangrijkheid van het jubileum ten volle overtuigd. Spr. vreest, dat de toekomst van de han delaars veel inspanning zal vragen, doch hij is vol vertrouwen dat de kooplieden eensgezind de moeilijkheden onder de oogen zullen zien. terwijl zij, zoo noodig, steeds zullen kunnen rekenen, op de mede werking van den Gemeenteraad. De heer B. Batelaan sluit zich van harte bij deze woorden aan; de markt heeft Bo degraven vooruit gebracht. Vervolgens werden de notulen vastge steld, nadat op verzoek van den heer Olde- mans daarover was gestemd. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen; ook hier over moest worden gestemd. Aan de orde kwam vervolgens, naar aan leiding van een schrijven van Ged. Staten, het vraagstuk van een ziekenbarak. De Raad heeft indertijd besloten, zich voor deze zaak. niet aan te sluiten bij de gemeente Gouda. De voorzitter vroeg wat er nu geschieden moet. Nieuwbouw of verbouw van de be staande barak? De heer Beyen wil nieuw bouw of verbouw, waarop de voorz. op merkt, dat het er nu maar omgaat wat. De heer B. Batelaan. vraagt naar de mo gelijkheid van uitstel. De heer Oldemans wil een nieuw Raad huis bouwen, en het oude bestemmen voor ziekenhuis. Uit de verdere discussie blijkt, dat het bestaande gebouw, volgens den in specteur niet meer geschikt te maken is. Op voorstel van den heer Boer wordt besloten dat B en W. zich nog eens naar Ged. St. zullen wenden. De minister van Arbeid, verzoekt den Raad in de werkloosheidsregeling de bepa ling te schrappen, dat georganiseerde ar beiders, een toeslag krijgen, boven het steunbedrag van hun werkloozenkas. B. en W. stellen voor. daaraan te vol doen. De heer Oldemans wil zulks niet. Andere gemeenten hebben aan een der gelijk schrijven geen gevolg gegeven. De heer Van der Poll voelt er eveneens niet voor. om aan het verzoek van den minister te voldoen. De ongeorganiseerden komen daardoor in een betere conditie, dan de georganiseerden. De heer B. Bate laan ontkent dit laatste: het zou slechts in een heel enkel eeval mogelijk zijn. De heer Van der Poel geeft een voor beeld waarbij tusschen beide regelingen een verschil van f 6 80 zou kunnen bestaan Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte aangenomen, met 8 tegen 5 stem men Verschillende adressen worden in han den van B. en W. gesteld, om advies. Langdurige besprekingen worden gehou den over de winkelsluiting. De Middenstandsvereen. vraagt, ten 1ste handhaving van de volkomen Zondagsslui ting; 2de sluiting gedurende den Zomer tijd om 9 uur, en ten 3de verbod van auto maten. De R.-K. vereen. .De Hanze", vraagt een later sluitingsuur voor 21 dagen, tus schen Paschen en Pinksteren. B. en W. stellen voor uitsluitend in te gaan op het verzoek betreffende de Zon dagssluiting. De heer Van der Poel stelt voor, het ver zoek van „de Hanze" toe te staan, waarmee ook de neutrale vereeniging accoord gaat. Spr. vreest, dat de bepalingen over Zon dagssluiting en automaten, toch niet door de Kroon zullen worden goedgekeurd. De heer B. Batelaan meent, dat voor een reeds 15 jaar lang bestaande toestand, wel een uitzondering zal worden gemaakt. De heeren Boer en Huikar voelen veel voor 9 uur sluiting in den zomer. De voorzitter wijst er op, dat al derge lijke besluiten, toch niet zullen worden goedgekeurd. Zelfs vreest hij zulks van een voorstel Zondagsluiting. Geruimen tijd, wordt nog over deze kwesties gesproken. Naast het voorstel van' de Poel. om de wettelijke 21 dagen met een later sluitingsuur, te doen vallen tus schen Paschen en Pinksteren, komt een voorstel Boer, om deze te doen gelden in Juli (de hooibouwtijd). Het eerste voorstel wordt met 10 tegen 3 stemmen verworpen, het tweede met de zelfde verhouding aangenomen. Op voorstel van de Holl. Mij. van Land bouw en de Vereen, van Kaashandelaren, wordt besloten het aanvangsuur van de Kaasmarkt te verschuiven tot 9 uur. Verschillende adressen zijn ingekomen waarin verzocht wordt, de werkloosheids regeling. die met 1 April zou afloopen voort te zetten. B. en W. stellen voor, daarop niet in te gaan. De heer Oldemans is over dat voorstel zeer verontwaardigd. De financiën van Bo degraven zijn gezond en het is niet noodig om de menschen af te schepen naar B. en W. Hii dreigt met een revolutiestemmmg onder de georganiseerde werkloozen. Blijft er geen steunregeling in Bodegra ven, dan loopt het mis. De heer Kelfkens trekt zich van derge lijke bedreigingen niets aan. maar meent, dat de steunregeling ook in de maand April moet worden voortgezet. Ook andere heeren spreken in denzelf den geest. De heer B. Batelaan acht voortzetting der regeling noodzakelijk, doch stelt voor, de normen met 2 gld. per week te ver lagen. Ook weth. Batelaan is voor voortzetting der steunregeling. Het voorstel B. Batelaan wordt ten slotte aangenomen met de stem van den heer Oldemans tegen. De Holl. Mij. van Landbouw vraagt ver laging der Slachthuistarieven. B. en- W. achten deze alleszins billijk en verlaging onnoodig. De heer Jongeneel stelt verlaging van het slachttarief vaD varkens voor. Boven dien wil hij bij noodslachtingen in geval van afkeuring, geen tarief hebben. Weth. v. d. Marei is het daarmee eens. Nadat nog andere heeren zich daarvoor verklaard hebben, wordt het voorstel aan genomen, met 9 tegen 4 stemmen. Een verzoek van dezelfde vereen, om verlaging van de marktgelden wordt ver worpen met 11 tegen 2 stemmen. Besloten wordt tenslotte een korting van 10%> toe te staan op de slachthuisrechten, aan de binnenlandsche vleeschwarenfabrleken, bij het slachten van kalveren voor export. Deze bepaling bedoelt den exporteurs te steunen. Nadat nog enkele kleine zaken zijn af gedaan, wordt de vergadering gesloten. Gevonden voorwerpen: 1 bruine al pino, jongenspet en 1 sleutel. Bij het correspondentschap der ar beidsbemiddeling staan ingeschreven 54 personen. HAZERSWOUDE. R.-K. Kiesvereeniging. D. R.K. Kiesvereeniging „Algemeen Be lang" heeft een zeer druk bezochte^ ver gadering gehouden in cafe „Verhaar" aan den Rijndijk. De penningmeester, de heer P. de Jong deelde mede, dat de inkomsten in het afgeloopen jaar f. 429.46 en de uitgaven f. 234.33 hadden bedragen, zoodat de kas sluit met een batig saldo van f. 195.13. Bii de gehou !en bestuursverkiezing wer den de heeren A. J. A. Pannebakker en A. J. de Jong herkozen en in de vacatures, ontstaan door het bedanken van 2 leden en 1 wegens overlijden, werden gekozen de heer W. Lommerse, J. C. Lourier en H. P. van Amsterdam. Bij de gehouden rondvraag vestigde de heer A. Tb. de Ruyter de aandacht op de minder gunstige schoolgeldregelingen voor groote gezinnen, en de scheeve verhoudin gen wat betreft het percentage katholie ken in gemeentedienst werkzaam. Naar wij vernemen is aan 17 man personeel der Electrische Kleiwarenfabriek „Nieuw Werklust" aan den Rijndijk tegen a.s. Zaterdag ontslag aangezegd, in ver band met de slapte in het bedrijf. o KOUDEKERK. Jaarvergadering Geref. Knapenvereen. De Geref. Knapenvereeniging hield in 't lokaal achter de Geref. Kerk haar jaar vergadering, met afgevaardigden, ouders en belangstellenden. De avond stond onder leiding van één der leiders, den heer T. Molema, die naar aanleiding van Ps. 95 een kort openingswoord sprak. Versla gen werden vervolgens uitgebracht, op stellen geleverd en enkele voordrachten gedaan, terwijl verschillende afgevaardig den hun groeten en gelukwenschen over brachten. Namens den kerkeraad sprak Ds. Haspers, die ook de gezellige samen komst sloot met dankzegging. Inzameling Crisis-Comité. In de week na Paschen zal door het Crisis-Comité in deze gemeente een in zameling worden gehouden van kleedmg en schoeisel. Het Crisis-Comité zal zich daartoe bij verschillende ingezetenen vervoegen. Men zie dus vooraf zijn voor raad eens grondig na! LEIDERDORP. LEDENVERG. NED. HERV. SCHOOL, Een belangrijk besluit. In het gebouw „Jonathan" voijd een buitengewone ledenvergadering plaats van bovenstaande Schoolvereeniging in hoofdzaak omdat den laatsten tijd meer malen was gebleken dat de statuten geheel waren verouderd. Vandaar het punt statu tenwijziging als voornaamste agendapunt voor dezen avond. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend en de notulen waren voorgelezen, zette de voorzitter de stand van zaken uiteen. Blijkens een door hem ingewonnen rechtskundig advies bezitten, volgens de oude statuten slechts 19 van de plm. 100 leden stemrecht wat tot eigenaardige consequenties leidt. Buiten dat zijn er nog vele leemten in de huidige statuten. Een uitvoerige bespreking van dit punt leidde tenslotte tot het resul taat dat alle aanwezige stemgerechtigde leden zich verklaarde vóór algeheele sta tutenwijziging, terwijl de niet aanwezigen door den secretaris zullen worden bezocht. Verscheidene aanwezigen bepleitten een samenstelling van het bestuur volgens het beginsel van evenredige vertegenwoordi ging. waarvan blijkbaar vrijwel alle aan wezigen tenslotte de billijkheid inzagen, zoodat de sinds ecnigen tijd, ook op school gebied gevoerde „richtingsstrijd" vermoe delijk haar einde nadert. De vergadering besloot voorts om een commissie van 6 personen, w.o. 3 bestuurs leden, opdracht te geven tot het voor bereiden van gewijzigde statuten en huish. reglement. De voorzitter wees hiervoor aan de hee ren P. Slingerland, A. Kammeraat en J. C. Jansen, terwijl uit het bestuur werden toe gevoegd de heeren H. Hendrikse, H. Hege man en W. van Woudenberg., Jaarvergadering „Burgerwacht". Onder voorzitterschap van den burge meester. den heer K. Brug, hield de Bur gerwacht de jaarvergadering in het ge meentehuis. De voorzitter opende de bij eenkomst met een woord van welkom, in zonderheid tot kapitein Snijders, die voor deze gelegenneld uit den Haag was overgekomen. Daarna werden de notulen gelezen, en goedgekeurd, waarop de penningmeester- verslag uitbraent van het geldelijk beheer. Hieruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f. 487.05, de uitgaven f. 449.25. saldo f. 37.80. Door de kasnazieners, de heeren J. Nagtegaal en Joh. Dompeling werd verklaart, dat boeken en bescheiden in orde waren bevonden. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. P. Vervark. Hirena volgde de uitreiking van de prij zen aan die leden, welke aan de buks wedstrijd hadden deelgenomen. In volg orde werden deze toegekend aan de schut ters K. van Winkel. A. Verbeek, Joh. Dom peling, J. Nagtegaal, F. Zandbergen, P. Vervark, W. Moraal, J. Zwanepol M. Zand bergen, A. Rijnsburger, G. den Braver, G. Groenendijk, J P. Vervark, J. M. de Ko ning en B. Borreman. De voorzitter deelt de leden mede, dat de schietoefeningen voor den zomercursus te Katwijk aan Zee een aanvang zullen nemen op 26 April a.s. Tot afgevaardigden naar de Bondsvergadering te Amsterdam wordt de commandant aangewezen. Bij de gehouden rondvraag vroeg de heer den Braver of er mogelijkheid bestaat om een K SO.-geweer aan te schaffen, om dit bij de winteroefeningen, inplaats van de buks te gebruiken. De voorzitter wees op de groote kosten, doch nadat kapitein Snij ders verschillende mogelijkheden had ge opperd om een zoodanig geweer te v er- krijgen, werd tot aankoop besloten. Nadat kapitein Snijders nog eenige zakelijke on derwerpen naar voren had gebracht, sloot de voorzitter de vergadering. Bij het correspondentschap der ar beidsbemiddeling staan op het oogenblik 70 werkloozen ingeschreven, t.w. 1 metaal bewerker, 5 ijzerwerkers. 6 metselaars, 2 opperlieden, 9 timmerlieden. 15 fabrieks arbeiders, 4 losse arbeiders, 9 transport arbeiders, 1 warmoezier, 14 boerenarbei ders, 1 boomkweeker, 1 zadelmaker, 1 werkmeester en 1 bakker. o NIEUWKOOP. Excursie Gemeenteraad. De burgemeester, de leden van den Ge meenteraad en enkele ambtenaren brachten een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht, met het doe! den stand der kleinsmeden- industrie te bezoeken, welke op initiatief en voor rekening van de gemeente is ge organiseerd. Het gezelschap, dat omstreeks 10 uur op het terrein aanwezig was, werd officieel ontvangen door het Jaarbeursbestuur, waar voor aanwezig waren de heeren W. Graadt van Roggen en ir. W. Terpstra, en waarbij ververschingen werden rondgediend. De heer Graadt van Roggen zette in een propagandistische rede taak en doel van het Jaarbeurs-instituut uitem en wees de wegen aan welke het gemeentebestuur en de smeden moesten volgen. Daarna bezichtigde men den stand der smeden. o NIEUWVEEN. De herstellingswerken aan de Ned.- Herv. Kerk zijn, behoudens goedkeuring der Synode, opgedragen aan D. Donker te Alphen a. d. Rijn. Alhier had de verkooping plaats van kerkschapen ten bate van de Evangelisa- tievereeniging. Er werden 22 schapep ver kocht tegen f. 21.50 per stuk. o ROELOFARENDSVEEN. De eerste aardbeien. Hedenmorgen werden aan de veiling al hier de eerste aardbeien aangevoerd. o WADDINXVEEN. Gemeentewerken, Vanwege de gemeente werden de ver schillende onderhoudswerken pubhek aanbesteed Het werk werd gegund aan de volgende laagste inschrijvers: timmerwerk aan P. Both; metselwerk Sekerls; schilder werk Verhoef. 81

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 11