Humor uit het Buitenland. rr FINANCIEEL OVERZICHT. KUNST EN LETTEREN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. ÏSnel, it ëzien." „Dat komt hèb nog nooit zotte droomerige oogde avond zoo Iaat blijft." (Judge). „Dank U hartelijk voor het leenen van de warmwater- kruik. Hij lekte een beetje, maar m'n man heeft een regenjas over z'n pyjama aangetrokken". .(Passing Show) „Hou je niet van paarden 1" „Nee, allebei de enden zijn gevaarlijk en het midden ls verdraaid ongemakkelijk." (Passing Show). „Je wilt dus mijn schoonzoon worden „Eh, nee eh, lk wou met uw dochter trouwen." (Judge). Kijk 'os vaderDie man daar beeft net een kwartje omgetooverd in 'n zijen zakdoek I Dat beduidt niks, joDgen I Je moeder kan even gemakkelijk een bankbiljet van 100 gulden; veranderen in een hoed I (Le Riré). Die kamer bevalt mij wel, maar die fabriek j maakt zoon lawaai. O, dat hoort o over acht dagen al niet j meerl Dan kom ik over acht dagen eens terug, j {Pele Mile) I Als Chicago een Emmabloempjesdag had .(Humorist), Vrouw,4e had me wel eens kunnen laten weten dat je gisteravond niet thuis kwam Radio-omroeper Dat neb lk gedaan. Ik zei nee] duidelijk Sn nn wensen Ut iedereen goeden nacht en wel te rusten". (Humorist) Ingrijpende reorganisatie van de groote Duitsche Reederijen Afschrijvingen van cenige honderden mUUoenen mark Het jaarverslag der Amsterdamsche Bank Ongunstige dividendvooruitriebten Onbevredigend resultaat der eerste Sumatra Tabaksinschrijving De Rubberrestrictie van de baan. De korte week voor de Paaschdagen, die gewoonlijk voor de fondsenmarkt in alle kalmte voorbijgaat, heeft ditmaal eenige belangrijke gebeurtenissen gebracht, die bijzondere aandacht vragen. Op interna tionaal gebied zijn wij wel verschoond ge bleven van nieuwe wereldschokkende ver rassingen, zooals opheffing van den gou den standaard in belangrijke centra of in eenstorting van een of ander groot con cern met alle daaraan verbonden gevolgen. Slechts ter wille der volledigheid willer, wij melding maken van het in de afge- loopen week door Chili afgekondigde be sluit tot opschorting van den gouden standaard. Aangezien dit land reeds in Juli Jl. tot stopzetting der betalingen van rente en aflossingen op zijn buitenland- sche schuld was overgegaan, hebben bui tenlanders hierbij niet meer veel te ver liezen. Van meer beteekenis zijn echter de voor eenige dagen bekend gemaakte reorgani satie-plannen voor de groote Duitsche scheepvaart-mijen. Onder gewone omstan digheden zou het feit, dat een saneering voor de beide grootste Duitsche reederijen, gepaard gaande met een drastische kapi taalsreductie en met regeeringshulp nood zakelijk blijkt, de internationale financi- eele wereld diep geschokt hebben. Wij zijn echter in den laatsten tijd aan zooveel ernstige gebeurtenissen op financieel en economisch gebied gewend geraakt, dat het aan den dag komen van verliezen van eenige honderden millioenen bij de Duit sche scheepvaartconcerns nauwelijks meer eenige opwinding heeft veroorzaakt. Nu was het wel reeds sinds eenigen tijd bekend, dat de toestand van de Duitsche reederijen alles behalve bevredigend was, ondanks het feit, dat zij onder veel gun stiger omstandigheden werkten dan de meeste ondernemingen bulten Duitsch- land, met inbegrip van de Nederlandsche scheepvaartmaatschappijen. Over 1930 had de Hamburg-Amerika Lijn, evenals de Norddeutsche Lloyd, nog een netto winst gemaakt van een kleine 10 millioen mark, na afschrijvingen op de vloot van ca. 23 millioen zoodat door beide ondernemingen nog een dividend van 6% kon worden uit gekeerd. In den loop van 1931 was nog herhaal delijk verklaard, dat de bedrijfsresultaten bevredigend waren. Het is intusschen nau welijks aan te nemen dat inderdaad zooals thans wordt voorgesteld de moei lijkheden eerst van den allerlaatsten tijd dateeren en veroorzaakt zijn door de ver dere inkrimping van den wereldhandel als gevolg van de verscherping der economi sche crisis en de protectionistische maat regelen in verschillende landen. Hoe dit ook zij. de aandeelhouders der beide maatschappijen zien zich gesteld tegenover de noodzakelijkheid van een kapitaalreductie in verhouding van 10 3. De hierdoor vrijkomende boekwinst zal, te zamen met de geheele reserve, worden aangewend voor afschrijvingen op fond sen en deelnemingen en voor verminde ring van de boekwaarde van het scheeps- park In totaal moet door de beide maat schappijen hiervoor een bedrag van 365 millioen mark worden aangewend. Met deze afschrijvingen is men er ech ter niet. Er zal ook gezorgd moeten wor den voor nieuw bedrijfskapitaal en voor- loopig is er weinig kans. om dit van buiten af te verkrijgen door middel van uitgifte van aandeelen of obligaüën. Ook de ban ken toonden zich weinig geneigd, om nieuwe credïeten te verstrekken en zelfs schijnen zij de oude, nog loopende cre- dieten te hebben opgezegd. Daar een deel van deze credieten op 1 April verviel, was de toestand critiek geworden. Evenals aan de in moeilijkheden ge raakte banken is het Duitsche Rijk echter ook aan de scheepvaartondernemingen te hulp gekomen, door het verstrekken van een credietgarantie tot een bedrag van 77 millioen mark. Op grond van deze Rijksgarantie hebben de banken zich be reid verklaard, de oude credieten te ver lengen en nieuwe te verstrekken. De ga rantie loopt echter slechts tot eind 1932, zoodat de maatschappijen zullen moeten trachten, voor dien tijd tot een consoli datie van hun bedrijf te komen. Afgewacht moet worden, of dit zal gelukken: mocht dit het geval zijn, dan zal de door het Rijk verstrekte credietgarantie slechts formeele beteekenis hebben; wanneer de toestand der reederijen echter nog ongun stiger mocht worden, dan zal het Rijk ook hiervoor de lasten moeten dragen. Dat het Duitsche Staatscrediet op deze wijze hoe langer hoe meer moet worden onder mijnd, behoeft nauwelijks in het licht te worden gesteld. Op de Berlijnsche beurs zijn de aandee len der beide scheepvaartondernemingen tot ca. 16'/o gedaald; ook overigens was de stemming in den niet officieelen han del, zooals deze thans te Berlijn plaats heeft, flauw. Trouwes, ook op de andere fondsenmarkten heerschte meerendeels 'n gedrukte stemming. De moeilijkheden van het Kreugerconcern doen nog steeds hun nawerking gevoelen en vormen een fac tor van onzekerheid, vooral omdat in ver band met de ingewikkelde verhoudingen van het concern nog steeds niet te over zien is, hoe de toestand feitelijk is. De New Yorksche beurs verkeerde onder den invloed van een aantal teleurstellende gebeurtenissen in het Amerikaansche be drijfsleven. Verschillende groote banken, belangrijke spoorwegen en bekende indus- triëele concerns hebben de laatste weken haar dividend moeten verlagen of ten deele zelfs geheel moeten passeeren. De Amerikaansche staalproductie is na een geringe seizoenopleving weer opnieuw ver minderd en bedraagt opnieuw slechts 25"'» van de productie-capaciteit, tegen 57°'» op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. De buitenlandsche handelsomzet van de Ver- eenigde Staten is in de twee eerste maan den van dit jaar, in vergelijking met ver leden jaar met 20°'o gedaald en in ver gelijking met 1929 met ruim 65"/». De ontvangsten van de Amerikaansche schatkist gaan gestadig terug, ült de In komstenbelastingen werd in het tot dus verre verstreken gedeelte van het dienst jaar 1931/32 (dat op 1 Juli is Ingegaan) slechts iets meer dan de helft van het vorige jaar ontvangen en tenzij nieuwe belastingbronnen worden aangeboord (die onder de tegenwoordige omstandigheden 'n nieuwen last op het zakenleven leggen) wordt gevrefyd, dat in het loopende jaar een deficit zfti ontstaan van 2500 millioen dollar. Terwijl op de New Yorksche beurs ten minste een tijdelijk herstel viel waar te nemen, is de stemming op de Amsterdam sche beurs vrijwel tot het einde der week toe zeer gedeprimeerd gebleven. Voor een belangrijk deel was dit toe te schrijven aan den ongunstigen Indruk dien het dezer dagen gepubliceerde jaarverslag van de Amsterdamsche Bank heeft gemaakt. De In 't afgeloopen Jaar bereikte finan- cieele resultaten der Instelling zijn. reke ning houdende met de tijdsomstandig heden en den ongekend lagen rentestand geenszins onbevredigend De renterekening toont een winst aan van f. 9.9 millioen, tegen f. 10.4 millioen in het vorige iaar, de provisierekening gaf een batig slot var, f. 4.69 millioen tegen f. 4.95 millioen vorig jaar. Er moesten echter op groote schaal voorzieningen worden getroffen voor kwa de of dubieuse posten, verliezen op fond sen. enz. Hoeveel in totaal de afschrij vingen uit dien hoofde hebben bedragen, komt in de balans niet tot uiting. Uit de winst wordt ruim f. 8 millioen aangewend vcor het dekken van directe verliezen op wissels en effecten, die voor een aanzien lijk ceel geleden zijn op het bezit der cank aan Engelsche Ponden, als gevnig van de waardevermindering van deze valuta. Men mag echter aannemen, dat ook in tern belangrijke stille inschrijvingen en reserveeringen hebben plaats gevonden. Naar in het verslag' wordt verklaard, over treft de algemeene debiteursreserve (op genomen onder de post „crediteuren") de vorderingen op debiteuren, die op zichzelf beschouwd aanleiding tot twijfel geven. Onder „diverse debiteuren" zijn ook de vorderingen begrepen op banken en ban kiers, gevestigd in Duitschland en Oosten rijk. welke onder de „Stillhaite'-overeen- komst vallen. In Duitschland staat een bedrag van f. 34 millioen uit in Oostenrijk een kleine f. 3 millioen, makende dus in totaal f. 37 millioen, die in Midden-Euvopa voorloopig „bevroren" zijn. Al mag men aannemen, dat hieronder een meer of minder groot percentage debiteuren zijn begrepen, die op zich zelf goed zijn te achten, toch is het begrijpelijk, dat de directie der Amsterdamsche Bank er de voorkeur aan heeft gegeven om gezien de onzekere vooruitzichten in Centraal- Europa, waarop in het verslag nog spe ciaal de aandacht wordt gevestigd, dit maal geen dividend uit te keeren. Voor de aandeelhouders is dit een groote teleurstelling, vooral in den tegenwoordi- gen tijd, nu de inkomsten uit het effec tenbezit toch reeds zoo zeer verminderd zijn. Op den duur is het echter ook in het belang van aandeelhouders, dat de positie der instelling niet verzwakt wordt op een tijdstip, waarop het in de eerste plaats noodzakelijk is, paraat te zijn tegen even- tueele toekomstige gevaren, die stellig niet denkbeeldig zijn. Niet alleen de aandeelen der Amster damsche Bank, maar ook die van andere bankinstellingen hebben den invloed der dividendpasseering door de A. B. onder vonden, De verwachting, dat ook de an dere banken geen dividend zouden uit- keeren, is inmiddels gelogenstraft door het bericht, dat de Rotterdamsche Bank- vereeniging een dividend van 3°/o zal voor stellen. Daarentegen moet worden aange nomen, dat de Nederlandsche Handel Mij. ook geen dividend zal betalen, evenmin als de Nederlandsche-Indische Handels bank, welke laatste instelling nog meer dan de Handel Mij. op de Indische cultu res is aangewezen. De in de eerstvolgende maanden te ver wachten jaarverslagen zullen in het alge meen trouwens wel weinig bevrediging wekken en de invloed hiervan zal onge twijfeld ook op de beurs terugwerken, vooral ook omdat, wat de ontwikkeling in het nieuwe boekjaar betreft, niet veel hoopvols zal kunnen worden gezegd. Een onderneming als de Landbouw- Maatsch. „Ngoepit". een Java-tabakmij., die een di vidend van 24°/o kan uitkeeren tegen 12"/» in het vorige jaar, na een bijzondere re serve van f 100.000 te hebben gevormd, is als een „witte raaf" te beschouwen. De resultaten van de groote Sumatra- tabaksondernemingen over 1931 laten niet toe, een dividend uit te keeren, en ook in de eerste voorjaarsinschrijving van dit jaar gemaakte prijzen openen geen gunstige perspectieven voor het loopende jaar. In het algemeen zijn de gemaakte prijzen weer aanzienlijk lager dan die. welke voor dezelfde merken In het vorige jaar wer den behaald Alleen de Deli Batavia Mij. heeft voor de merken, die het vorige jaar slechts 91 ct per half K G bedongen, thans f 1.79 gemaakt. Voor de Deli Mij. bedraagt de doorsnee-prijs tot dusverre echter slechts f. 2.13. tegen f 4.27 voor de zelfde merken in het vorige jaar. voor de Senembah Mij. f. 1.70 tegen f. 2.91, voor de Oostkust f. 1.06 tegen f. 1,72. Natuurlijk moeten de volgende Inschrij vingen worden afgewacht, alvorens men zich een oordeel over de totale resultaten zal kannen vormen. Voorloopig. over- heerscht echter de indruk, dat ook voor de Sumatra-tabaksindustrie de „gouden tijden" voorbij zijn en dat deze zich op een geheel andere basis zal hebben in te stellen, teneinde het bedrijf weer loonend te maken. Onder den invloed van het re sultaat der eerste inschrijving was de stemming voor tabaksaandeelen ter beurze uitteraard flauw. Rubberaandeclen verkeerden onder den invloed van het eindelijk gevallen besluit der Nederlandsche en der Engelsche re geering, om niet tot een regeling van pro ductie of export van rubber over te gaan. De moeilijkheden, verbonden met de prac- tische doorvoering van een gedwongen restrictie, zijn te groot bevonden. Met name heeft de regeering blijkbaar de ver antwoordelijkheid niet aangedurfd, om de inlanders, die in de rubbercultuur een zij het dan ook nooddruftig bestaan vinden, tot een beperking te dwingen, om dat het aan den anderen kant geheel on zeker is, of zulk een restrictie wat de prijsontwikkeling op de rubbermarkt be treft aan de verwachtingen zou beant woorden. De afwijzing der restrictie-plannen heeft als eerste reactie een verdere prijs daling voor het artikel te weeg gebracht. Er zullen in de naaste toekomst een groot aantal ondernemingen, die tot dusverre het bedrijf gaande hadden gehouden, in den hoop op een verbetering als gevolg van eventueele restrictie-maatregelen, tot algeheele stopzetting van den tap over gaan. Op deze wijze zal langs natuurlijken weg een vermindering van het aanbod worden verkregen. In verband met de aanzienlijke voorraden zal het echter nog lang moeten duren, alvorens een toestand van evenwicht in de statistische positie is bereikt en zelfs dan blijft de „potentiëele" productie, d. w. z. de mogelijkheid van hervatting van den tap op tijdelijk ver laten rubberlanden, een druk op de markt uitoefenen. Men behoeft slechts de lijst van notee ringen van rubberaandeelen op de Am sterdamsche beurs aan te zien, om zich een denkbeeld te vormen van den ongun stigen toestand, waarin de ondernemingen verkeeren. Zelfs het voornaamste fonds, Amsterdam-Rubber, is thans beneden de 40"/» gedaald. De stemming voor suikeraandeelen was iets beter, dank zij het feit, dat op het allerlaatste oogenblik op de Parijsche sui kerconferentie princlpieele overeenstem ming is bereikt. Daareentegen waren aan deelen Koninklijke Petroleum Mij. weer flauw, en ook voor industrieele fondsen bestond slechts weinig belangstelling, zoo dat de koersen afbrokkelden. Nederlandsche staats- en gemeentelee- ningen werden gunstig beïnvloed doorliet goede resultaat van de jongste uitgifte van schatkistpapier. De nieuwe Nederlandsche 5% staatsleening is tot iets boven pari ge stegen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: DE TOONEELMOEILIJKHEDEN TE AMSTERDAM. Gemeld wordt dat de heeren Tourniairei Verstraete, Van Praag en Hunsche, als mede mevrouw Magda Jansens hun mede werking gedurende de Paaschdagen en verder tot het einde van het seizoen begii Mei hebben toegezegd aan de Vereenigde Spelers, maar dat zij zich niet daarbij I ben aangesloten; zij blijven erbuiten, i werken alleen mede om den voortgang di werkzaamheden niet in den weg £e staan Uit het feit voorts, dat mevrouw Else' Mauhs en de heer Henri Eerens niet op] hun besluit om het contract met de Ko-I ninklijke Vereeniglng te verbreken, zijnl teruggekomen, mag geconcludeerd worden,l dat deze twee artisten het gezelschap heb-l ben verlaten. B. en W. van Amsterdam stellen den1 gemeenteraad voor, de betrekking van di recteur van den Stadsschouwburg met in gang van 1 September as. op te heffen en aan mr. H. M. Merkelbach met ingang van dien datum eervol ontslag te verlee nen. VOORSTELLING VOOR HET CRISIS-COMITÉ. De Leidsche studententooneelvereeni- ging „D-E.D.1.L.", zal, ter viering van den 60sten verjaardag van haren eere-voorzit- ter Jan Fabricus. diens jongste werk „Hans Hopper maakt carrière", dlijspe in drie bedrijven, opvoeren in den Leid schen Schouwburg op Zaterdag 7 Mei as. Het batig saldo, zal worden afgestaan aan het Leidsche Crisis-Comité. Amsterdamsche Bank 9388'/s91'/!. Koloniale Bank 585658'/i. Nederl. Handel Mij. 811/8—73 1/8. Aku 41 1/43939 3/8. Nederl. Ford 130—125—126. Philips Gem. Bez. 68 3/4-70 3/4—69-73 Unilever 115'/»—109— 111 1/4. Zweedsche Luciferstrust 39 3/429'/;. Koninkl. Petroleum 140128'/:129'/:. Perlak Petroleum 98 3/492 1/4—93. AmsterdamRubber 42 1/4383/4. Oost Java Rubber 5748. Ned Scheepvaart Unie 60 3/45758. Kon. Paketvaart 112—941/4. H. V. A. 176—172—178. Deli Batavia Mij. 140—126—130—128. Deli Mij. 154—1411/4. •Senembah Mij. 180—169—179 3/4. Goalpara 276315. RECLAME. 6558

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10