CHIEF WHIP VIRGINIA AGENDA. IfeviuttuüüiLl ffi SPORT. VISSCHER1JBERICHTEN. Verzuim niet tijdens de schoonmaak KUNST EN LETTEREN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. HEDEN: Oraanbeurs: Tooneelavond H.B.S. Ver „De Trekvogels" 8 uur nam. Jeruël: Bidstond te 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Soirée Nleuw-Brunhilde Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 8Vt u. nam. Zomerzorg: 8 uur nam. Voorschoten, Hotel Deurloo: A. N. W. B.-avond. 8 uur nam. Verain „GrSnnlngen". Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur v.m. en fl'/t uur nam. Nutszaal (Vrije Evang. Gem.): Samen komsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg Samenkomst te 8 uur nam. 59): De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waargenomen door aotheek M. Boekwijt,' Vlschmarkt 8, telefoon 552. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren van Eockel, Jasperse, Meyboom en Rassers. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, Tele foon 390. VER. TOT BEVORDERING VAN DE OPLEIDING TOT INSTRUMENTMAKER. 32ste Jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in de groote collegezaal van het Kamerlingh Onnes-laboratorium onder voorzitterschap van prof. dr. W. J. de Haas, haar 32ste jaarvergadering. Na opening door den voorzitter en goedkeuring van het financieel beleid van den secretaris- penningmeester, dr. C. A. Crommelin, was de bestuursverkiezing aan de orde. In de plaats van prof. dr. G. Holst, die periodiek aftredend en niet herkiesbaar was werd als bestuurslid gekozen mr. P. J. Idenburg, zulks teneinde meer contact met het col lege van curatoren der Universiteit te er langen. Bij ontstentenis wegens ongesteldheid van dr. Crommelin werd het jaarverslag voorgelezen door prof. De Haas. Het volgende is eraan ontleend: Het jaar 1931. waarover dit verslag han delt kenmerkte zich niet door bijzondere gebeurtenissen. De allengs moeilijker wor dende tijdsomstandigheden deden vermoe den, dat ln de toekomst aanmerkelijk be zuinigd zou moeten worden: het finan cieel beheer eischte dus reeds in 1931 groote voorzichtigheid. Het gelukte door bezuiniging van allerlei aard een Vrij aan zienlijk bedrag van de op de begrooting toegestane gelden ongebruikt te laten, zoo dat de overgang op het jaar 1932 gelei delijker kon plaats vinden, dan anders het geval zou zijn geweest. Het aantal leden der Vereeniging onder ging een kleine vermeerdering; wij verlo ren 9 leden, 12 nieuwe leden traden toe, zoodat op 31 Dec. 1931 het aantal leden bedroeg 249. Veranderingen in het onderwijzend per soneel deden zich dit Jaar niet voor. Voor de practische opleiding zorgden de ambtenaren van het Natuurkundig Labo ratorium, nl. de heeren G. J. Flim en H. J. Wlsmeier voor het instrumentmaken, O. Kesselring voor het glasblazen, L. Ouwer- kerk. A. Ouwerkerk en H. Th. van der Starre voor het amanuensisvak en W. Wal stra voor het smeden en bankwerken en het machinevak; zij allen genoten een toelage uit de kas der Vereeniging. Voorts waren de heeren P. J. van der Baan en L. W. Muller als leeraren in het instru mentmaken, de heer A. R. B. Gerritse als leeraar in het glasblazen en de heer G. W. Hampe als leeraar in het glasslijpen uitsluitend voor rekening der Vereeniging werkzaam. Gaarne brengt het Bestuur bij deze ge legenheid zijn welgemeenden dank aan het onderwijzend personeel voor den ijver, toe wijding en plichtsbetrachting, waarmede het zijn dikwijls moeilijke taak vervult. Het Bestuur is ervan overtuigd, dat de opleiding haren, ook in het buitenland ge- vestigden. goeden naam voor het grootste deel te danken heeft aan de bekwaamheid en Ijver harer leeraren. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aanvang des jaars 54, Gedurende het jaar 1931 verlieten ons 13 leerlingen; één werd geplaatst als instrumentmaker aan een universiteitslaboratorium, één in de zaak van zijn broer, één als instrumentmaker in het artillerielaboratorium te Waalsdorp, twee als amanuenses aan Hoogere Bur gerscholen twee aan laboratoria van gas fabrieken. 4 vertrokken om hun militairen dienstplicht te gaan vervullen. 1 omdat hij de avondschool van M.S.G. niet kon vol gen. Tot de opleiding werden toegelaten i8 nieuwe leerlingen, komende van de Ambachtsscholen te Leiden, Meopel. Hel mond, Den Haag, Dordrecht, Heerenveen en Rotterdam. Evenals ln de vorige jaren konden ook in 1931 sommige leerlingen ondersteuning ontvangen uit 't door wijlen den heer P. W. Janssen gestichte .Janssenfonds voor Vak- opleidingsbeurzen". Hierdoor werd het menigen talentvollen doch onvermoeenden leerling mogelijk gemaakt de opleiding te volgen of te blijven volgen in gevallen waarin dit anders niet mogelijk zou zijn geweest. In September werden wederom als naar gewoonte de practische instrumentmakers- examens afgenomen. De vacantiecursussen in instrument maken en glasblazen vonden wederom als naar gewoonte in de laatste helft van Augustus plaats. Aan den cursus voor in strumentmaken werd door 19. aan dien voor glasblazen door 49 personen deelge nomen. Steeds meer en meer beginnen deze va cantiecursussen een internationale betee- kenls te krijgen, hetgeen hieruit blilkt dat zich een aantal buitenlanders onder de deelnemers bevond. Het jaarverslag werd onder dankzegging onveranderd vastgesteld. Hierna hield prof Dresden, directeur der Jaffa-machinefabrieken te Utrecht 'n voordracht over ..SnHdende Instrumenten" welke lezing ook werd bijgewoond door de hoogste twee klassen van de opleiding. DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater. - „Menschen ach ter tralies", een ln een der Amerikaan- sche gevangenissen spelende Metro-Gold- wyn Mayer film, geeft een beeld van de tooneelen, welke ontstaan als in een der gelijk gebouw een poging tot uitbreken wordt ondernomen. Allereerst blijkt uit de vooral foto-technisch hoogstaande film de verandering, welke de menschen bij het binnentreden der gevangenis ondergaan. Als de gewone kleeren zijn afgelegd, foto's en vingerafdrukken alle mogelijke ken- teekenen van den gevangene vastleggen en de verschillende groote Ijzeren deuren gesloten zijn, dan is de binnentredende niet langer een mensch, maar een ntjm- mer. Van grooten Invloed op den gevan gene ls dan de omgeving waarin, met an dere woorden, de cel waarin hij geplaatst wordt. Immers niet alleen, maar in groe pen van twee of drie worden de misdadi gers opgesloten. Als dan alle hoop op toe nadering verloren is en slechts dit ééne, het uitzitten van de straf overblijft, dan komen de zwakken onder deze afgezon derden er licht toe door het verraden van de altijd gekoesterde ontvluchtingsplan nen te trachten bij de cipiers en den di recteur op een wit voetje te komen. Ern stiger vergrijp tegen de andere gevange nen bestaat er natuurlijk niet! Ook in deze film tracht een gevangene onder den invloed van de slechte elementen onder de mede-gevangenen, door het verraden en zelfs door een mes in de kleeren van een ander te verstoppen, vrij te komen! Ook hier domineert het goed over het kwade en tenslotte wordt na een span nend gevecht de oorspronkelijk benadeelde begenadigd. Een afwisselend voorprogramma met een tweetal uitstekende teekenfilmpjes en een reclame-filmpje voor Koffie-Hag vult den avond aan. Lnxor-Theater. - Wie slechts onderge schikt beambte is aan een bank, make zich geen illussies omtrent een weelderige villa, een fraaie benzinewagen en zoovele andere dingen, die de vreugde van het leven vergrooten. Tenzij men een winnend paard uit de Sweepstake trekt, of tenz'J... men Peter Bergmann heet en een vrouw heeft als Jutta (Kathe von Nagy), die er genoeg van heeft zich te laten verdringen in stampvolle trams of zich dooréén te laten rammelen (bij wijze van luxe-uit gave dan nog!) in een aftandsche taxi- De goede Peter mag dan meenen dat zijn aardige vrouwtje krankzinnig is geworden en hij mag zelfs (overigens hopeloos mis lukte) pogingen laten aanwenden om haar te laten opsluiten, de avonturierster zet haar fantastische plannen door, maakt op handige wijze vrienden onder mlllio- nairsen: trekt tenslotte den hoofd prijs uit dit ongelooflijk penible kansspel! Kathe von Nagy speelt haar rol van „Hochstaplerin" op voorbeeldige wijze en Heinz Rühmann en vooral ook Fritz Grün- baum als de handige provisie-agent slui ten zich daar prachtig bij aan. Een stroom van humor en een droppeltje satire krui den deze dolle geschiedenis zoo goed. dat de toeschouwers zich gisteravond eenige uren achtereen kostelijk hebben geamu seerd. In de tweede hoofdfilm treedt Harry Piel op als de genteleman-inbreker, die brandkasten opent, kapitalen steelt en onafgebroken door de politie wordt ach tervolgd, maar niettemin toch tijd vindt voor eenige liefdesavonturen. De bit ve len nog altijd populaire acteur ls geknipt voor deze rol en er is daardoor voort durend de noodige spanning. Casino-Theater. - Het programma dat deze week in genoemd theater vertoond wordt, is slechts van korten duur, daar de directie besloten heeft Dinsdagavond met een geheel nieuw programma te verschij nen en wel met „Storm over Azië". De hoofdfilms die tot en met Maandag draaien zijn „Oranje Hein" en „Met Paard en Lasso". De eerste een echt- Hollandsche film schetst het leven van een jonge man die aan den drank ver slaafd is en daardoor zijn gezin ongeluk kig maakt. Wanneer zijn vrouw, op aan dringen van haar ouders dan tot echt scheiding overgaat, komt het berouw. Hij begint een geheel nieuw leven; drinken doet hij niet meer. maar tracht alleen om weer met zijn vrouw en kind samen te leven. Wat hem na eenigen tijd gelukt, maar dan om een geheel ander leven te leiden. Na de pauze draait een geheel andere film „Met paard en lasso". Er is spanning tot aan het einde, zooals wij dat van deze films gewend zijn. Wie dus een bezoek aan het Casino- Theater wil brengen, moet niet uitstellen, daar Dinsdag een geheel nieuw pro gramma aanvangt. City-Theater. - Met een gerust hart kunnen we zeggen, dat Lilian Harvey op het oogenblik de meest gevierde film actrice van het vasteland is. In „Wenn du einmal dein Herz verschenkst" speelt ze weer op de haar eigen levenslustige manier de hoofdrol. Het begin van de film is opgenomen op 't eiland Teneriffe, waar Dolly (Lilian Harvey), de stiefdoch ter van een plantage-ondernemer, door middel van een tweede-rangs bioscoopje het leven van de groote wereld in Europa leert kennen. Direct rijpt in Dolly's brein het plan, dat leven zóó te genieten. Hei melijk weet ze aan boord van een vracht boot te komen, waarmee ze als versteke- linge met een sneltreinvaart op haar ideaal afstevent, terwijl ze „en passant" nog even verliefd wordt op den reeder bovendien Wanneer ze eenmaal in Ham burg ls aangekomen, en ze haar doel be reikt heeft, staat een huwelijk tusschen haar en den reeder niets meer in den weg. Iedere film met Lilian Harvey is een doorslaand succes en deze rolprent maakt daarop geen uitzondering. Het ls een amusante geschiedenis met grappige tafe reeltjes. terwijl de guitige, zoo nu en dan een tikje geraffineerde Lilian haar spel ten volle kan ontplooien. Het voorprogramma is eveneens behoor lijk verzorgd. Behalve eenige kleinere films gaat nog de rolprent „De onbekende passagier", waarin goede opnamen en goed spel te prijzen zijn. De muzikale illustra tie mag er eveneens wezen. Al met al een onderhoudend en afwisse lend programma. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: ..Aarlanderveen" Dorpsstraat 47. Alnhen a. d. Rijn. Eieren- en Pluimveeveiling Uitteredend waarnemend secretaris: D de Vries. Aarlanderveen. Uittredend bestuurs lid: P. van der Lyn Aiohen a. d. Riin (thans 2e secr.). Nieuwp 2e voorz.: D. de Vries Aarlanderveen. Nieuwe secr.: C. Roos Jzn., Aarlanderveen. RECLAME. VERGADERING PERSONEEL L. D. M. Gisteravond werd een gecombineerde be- sturen- en ledenvergadering gehouden, speciaal belegd voor het personeel van de Leldsche Duinwater Mij., door den Bond van Personeel ln Overheidsdienst en den Centralen Nederl. Ambtenaarsbord. Een der hoofdbestuurders bracht verslag uit van de gehouden 'conferentie met de directie op 3 Maart J.I.. op welke confe rentie gebleken is dat het voorstel tot over leg tusschen de directie en de organisaties sympathiek werd ontvangen. Behandeld werden de concepten van het „ambtenaren- en werklieden-reglement" en het ..pensioenreglement". Besloten werd de gewenschte wijzigingen ln het „ambtena ren- en werkliedenreglement" aan de di rectie schriftelijk te doen toekomen met verzoek deze wijzigingen onderling te be spreken ln de reeds toegezegde conferentie met den voltailigen raad van commissa rissen. HET LEIDSCH STUDENTENTOONEEL. Voorstelling te Den Haag. In den Prlncesse-Schouwburg te Den Haag heeft het Leldsch Studententooneel gisteravond nog een voorstelling gegeven van de drie „Schnitzlers". hier Maandag en Dinsdag ln den schouwburg ten too- neele gebracht. De voorstelling te Den Haag was ten bate van de Stichting van het Julianahuis de Nederl. afdeeling van de Cité Universitaire te Parijs. De zaal was uitstekend bezet. Prinses Juliana en Prins Hendrik, woonden de voor stelling met groote belangstelling bij. Oa de plaats der Prinses lag een bouquet. Ook de burgemeester van Den Haag was aan wezig. Voor den aanvang sprak de heer Focke- ma Andreae een kort woord van welkom tot Prinses en Prins om daarna het doel van den avond kortelings te memoreeren. Evenals hier, had het Leidsch Studen tentooneel ook in Den Haag veel succes. Voor de decors werd geapplaudisseerd bij open doek. Diverse executanten werden met bloemen gehuldigd. PAARDENSPORT. DE GRAND NATIONAL. Forbra winnaar na spannenden strijd. Over het gewone traject van ongeveer 7 KM. ls gisteren bij Liverpool de beroem de Grand National verreden, waarvan de uitslag zooals men weet beslissend was voor de Sweepstake. Er waren naar schatting 500.000 toeschouwers, waaronder de Prins van Wales en prins George. Van de ingeschreven paarden was ook Tamasha nog teruggetrokken, zoodat er tenslotte 36 deelnemers aan den start verschenen. In totaal telde het zeer zware parcours 30 hindernissen, waarvan 16 ln de eerste en 14 in de tweede ronde. Het is een spannende race geworden, waarbij Gregalach en Inverse aanvankelijk de leiding hadden. Een der lavorieten, Hank, weigerde bij den start en verloor daardoor direct zijn kans. Terwijl Grega lach weldra ten val kwam gingen vooral Forbra en Egremont meer en meer naar voren, gevolgd door Shaun GoUin, Heart break Hill en K. C. B. Ook Dasly Foot en Annadale schenen nog een rol te zullen spelen. Tegen het slot bleven er nog slechts 8 paarden over. doch het werd meer en meer duidelijk dat de beslissing zou vallen tus schen Egremont en Forbra, die zij aan zij de laatste hindernis namen. Onder enorme spanning won de outsider Forbra met ruim één lengte; 2. Egremont, 3. Shaun Gollln, 4. Near Bast. 5. Aspirant, 6. Heartbreak Hill, 7. Annandale. 8. Sea Soldier. De rest heeft de finish niet bereikt. Het paard Egremont was getrokken door „Winnaar" te Utrecht. Hij ontvangt 15.000 pond sterling of ongeveer f. 135.000. ROEIEN. OXFORD—CAMBRIDGE. VOETBAL. A. S. C HILLINEN. AB.C. komt morgen in den competitie' wedstrijd tegen Hiliinen ln de volgende op stelling uit (van links naar rechts): Doel: Westen; achter: Lefrandt en J» son: midden: Han. De Jongh en Par' jatmo; voor: v. d. Leeden. Tjiam. Vat Goor. Van der Putten en Janssen. I J IJMUIDEN. 19 Maart. VTSCHPR IJZEN. K G. f. 20-19, Middelschol f. 26—23, Zet- schol f. 29—21, Kleine Schol f. 22.50—3.30, Bot f 11 -4 93, Sc ar f.8.50—1.25, Tongsc at f.31. Roggen per 20 stuks f. 13—12, Vleetej per stuk f. 2.50, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 8—5, Groote Schel- visch f.36 28, Middel Schelvisch f. 30.51 —19 Klei middel Sc'el isch f.2)14, Kei' ne Schelvisch f. 12.50 5 70, Kabeljauw pet kisl van 125 K.G. f. 50-23.50, Gullen pet kist van 50 K.G. f. 16—4.30, Lengen pef stuk f. 2 45-0.37, Heilbot per K.G. f. 1.54 —1.05. Wijting per kist van 05 K.G. f.6- 1.70. Koolvisch per stuk f. 1.10—0.11. Aangekomen 8 Stoomtrawlers: B.X. 171 met f.3924. R.O. 15 met f.1524, IJM. 176 met f.2604, IJM. 31 met f. 3432. IJM. 153 met f.1936, [JM. 115 met f. 2304, IJM. 183 met f.1420, IJM. 70 met f.2323. 1 Deensche kotter: E. 471 met f.8089. de loggers: SHV. 379 met f.740, SHV. 32 met f.620, K.W. 175 met f.510, K.W. 65 met f.279, K.W. 63 met f.599. K.W. 121 met f.670, K.W. 178 met f. 519. Vrijdag 1 April a.s. herdenkt de heer A. Brinks, 1ste seinhuiswachter bij de Ne- derlandsche Spoorwegen aan het Station alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad als arbeider bij de Holl. IJz. Spoorweg-Mij. Het derde congres van romaansche linguistiek, waarvan prof. dr. C. de Boer, alhier, onder-voorzitter is. zal gehouden worden te Rome, van 4 tot 9 April a.s. Het zal voornamellik gewijd zijn aan taalpro blemen betreffende het Italiaansch. „De Speciaalzaak is verplaatst van Haarlemmerstraat 267 B naar Haarlem merstraat 237 Niettegenstaande deze zaak pas korten tijd geleden werd opgericht, was deze verhuizing een dringende nood zaak. aangezien de zaak een dergelijke vlucht heeft genomen, dat naar meer ruimte moest worden uitgezien, waarin men ook ten volle is geslaagd Men vindt er nu een groote sorteering in matrassen, ledikanten, dekens, spreien, kortom in alle artikelen betreffende het beddenvak. ter wijl ook een speciale afdeeling gesticht werd voor het opmaken van bedden en matrassen, bijvullen, driedeelig maken, enz. Cambridge wint voor de 43ste maal. begunstigd door mooi weer is heden morgen in kalm water met een zwakken Noord-Oostelijken wind voor de 84ste maal op de Theems tusschen Putney en Mortlake de traditioneele roeiwedstrijd tusschen de achten van Oxford en Cam bridge gehouden. Te tien minuten voor elf (Amsterdam- sche tijd) werd gestart, nadat Cambridge den toss had gewonnen en de keuze had bepaald op den Middlesex kant. Reeds onmiddellijk nam de licht-blauwe Cambridge ploeg de leiding. Na één mijl bedroeg de voorsprong reeds V» lengte, maar later, toen beide ploegen tot het kalmere baantempo waren overgegaan, kwamen de booten gelijk te liggen. Bij Hamilton-bridge bedroeg het ver schil tusschen de licht- en donkerblauwen weer een halve lengte en geleidelijk ver grootten de winnaars van 42, voorafgaan de races toen hun voorsprong: tot 3 lengten. On 1 mijl afstand van de finish ging Oxford over tot de spurt, maar Cambridge gaf geen kamp, integendeel liep meer en meer uit en vergrootte zelfs den voor sprong tot 5 lengten. Na een schitterende race wonnen de licht-blauwen tenslotte met 5 lengten in den tijd van 19 minuten en 12 seconden de 84ste race. RECLAME. 6054 Uw handen ook vooral 's avonds ln te wrijven met Purol, dan blijven ze. ondanks al Pet natte en ruwe werk, toch gaaf en zacht PUROL Uoo6 30 ct. BU Apoth, en Drogisten. WEEKBLADEN. De „Haagsche Post" brengt artikelen! over Dzjoegasjwili, alias Stalin, de Roodel Tsaar, aziatisch despoot", „Naar Neder-1 land's ondergang of redding?", „Voorzle-I ningen i. z. het Pondenverlies der Ned.J Bank", „Schoonmaakmjjmeringen." Mr. Kann begint in de „Groene A11*"! sterdammer" een beschouwing over „Hejl schuim der Nazi's, Th. Ligthaart schrijft 1 over „Industrialisaatie van Ned. Indië. Dr. r R. Feenstra publiceert een artikel „Goud- Journalistiek." De „Wereldkroniek" opent met de af-1 beelding van een reusachtig Boeddhabeeld! met vier gezichten in Ach ter-Indië; in-| teressant zijn de momenten van Duitscn-r land's grooten verkiezingsdag en in de jeugdige gedisciplineerde Hitlerianen. Voorts wordt veel aandacht gewijd aani Goethe en aan de „Metamorphose" van t J oude Rome. „Het Leven" brengt een film van de I Baby Lindbergh, verhaalt „The Railway Tavern", de merkwaardigste kroeg va Londen, captain vertelt van zijn avon turen in het Amerikaansche oerwoud. 6-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2