HET 50-JARIG BESTAAN DER KAASMARKT TE BODEGRAVEN. „DEVELUWr akkers Abdijsiro „Voor de Borst" Historisch Overzicht - „De Toonaangevende Markt" LAND- EN TUINBOUW. Varia uit de Vogelwereld. Stillen de hoest Maken los N.V. HANDEL Mij. uitsluitend: Gebruik bij: Verkoudheid Hoest, Griep Influenza Kinkhoest Bronchitis en Asthma RECLAME. Dinsdag as. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de bekende kaasmarkt te Bodegraven geopend werd. Volgens oude gegevens moet Bodegraven ook vroeger een marktplaats zijn geweest. Veel is daarvan niet bekend. Een „Kaas markt" was het zeker niet! Maar vermoe delijk werd er vee verhandeld, daar Bodegraven steeds een centrum van den veehandel is geweest. De plaats van die oude markt zal vermoedelijk geweest zijn zijn aan het eind van de Kerkstraat, waar tegenwoordig de panden van den graan handel v. d. heer Muiswinkel zijn gevestigd en waar tot tien jaren geleden grijsgeschil derde palen met witte koppen aan het marktleven herinnerden. Die markt was echter op een of andere wijze verloopen, doch tegen het Jaar 1883, een Jaar of 12 dus na den grooten orand, rezen er stemmen op, om net oude markt leven te herstellen. Aanvankelijk werd daarbij echter meer aan een veemarkt dan aan een kaasmarkt gedacht. Er is toen een vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw, onder leiding van den burgemeester, mr. v. d. Velde, slechts door wijlen den heer H. Goebel de gedachte van een kaasmarkt bepleit. Aan het verzoek van den Raad, tot het in stellen van een serie Voorjaars- en Na jaarsveemarkten, werd op zijn voorstel toegevoegd: „En van een wekelijksche Kaasmarkt, te beginnen den eersten Dins dag na 15 Maart 1882". Dit voorstel werd door den Raad met algemeene stemmen aangenomen. En nu is dit het wonderlijke, dat van die beele veemarkt nooit meer iets is gehoord! Zij moet heel spoedig verdwenen zijn of hee- lemaal geen levensvatbaarheid hebben ge had. De „Kaasmarkt" echter nam op. en werd reeds na enkele weken een groot succes! Hoe dat te verklaren? De idee van een kaasmarkt was nog vrijwel nieuw. Eenlge jaren daarvoor was wel te Gouda een markt voor kaas opgericht, doch deze be- teekende weinig. De boer zat vrijwel vast geklonken aan zijn kaashandelaar. Het aantal kaashandelaren was zeer klein en meestal ging het zóó. dat de boer gedu rende het heele jaar zijn kaas maar naar ..zijn kaashandelaar" bracht, die dan wel zou zien. tegen welken prijs hij die zou kunnen verkoopen, en wanneer zij ver kocht zou zijn. 't Volgend voorjaar wanneer de land pacht betaald moest worden kon de boer dan weieens komen vragen hoeveel .men" hem kon uitbetalen. In net gunstigste ge val, kon er een „voorschotje" op over schieten. De kaasboeren moeten in die dagen wel zeer meegaand geweest zijn. Deze vorm van handel was oorzaak van een soliden band tusschen „boer" en „handelaar". Waar alles op goed vertrouwen ging en de boer dus de wangunst van den koop man niet kon riskeeren, zat deze er vrijwel geheel aan vast. Bovendien bracht deze wijze van zaken doen mee, dat het moeilijk was, voor een nieuwen handelaar om zich te vestigen. Eenvoudig omdat hij geen boeren kon krijgen. Deze misstanden voelde de ionge energieke heer Goebcl, die zich pas als koopman in Bodegraven gevestigd had. Een vrije markt zou zoowel in het be lang van den boer als van den handelaar zijn. De bestaande groote handelaren e. a. voelden niet veel voor deze marktplannen. Begrijpelijkerwijs hielden zij ..hun boeren" liever vast. Die tegenstand heeft echter niet lang geduurd. Mochten de vertegenwoordigers dezer handelaren op de eerste markten alleen maar komen kijken of er ook van „hun boeren" bi] waren, reeds na korten tijd, kochten zij zelf on de markt. De eerste aanvoer bedroeg slechts 7 wa gens. Het was dan ook een allesbehalve gunstig gekozen tijdstip om een markt te beginnen, want in de maand Maart zijn de aanvoeren het geringst. Dat duurde zoo eenige weken met 9 7 en 16 wagens, tot de aanvoer een sprong nam en via 50, in de betere kaasDeriode 100 wagens, en zelfs daarboven bedroeg. Het succes van de markt was verzekerd! Toen dan ook later, dank zij de bemid deling van den heer Goebel, de Dr.itsche kooplieden naar Bodegraven kwamen, om zelf op de markt te koopen, wat nog niet vroeger was gebeurd, was de roem van Bodegraven's markt voorgoed gevestigd. Zelfs de concurrentie van In den omtrek telkens weer opgerichte, oudere markten, kon niet verhinderen, dat de aanvoeren van jaar tot jaar, tot 1926 toe, steeds ble ven stijgen, om daarna zoo ongeveer om haar evenwicht te blijven schommelen. Bodegraven is en schijnt te zullen blij ven de toonaangevende markt voor „vol vette Hollandsche boerenkaas", zóó zelfs, dat de Amsterdamsche melkprijzen gere geld worden naar de kaasprijzen te Bode graven. Hoeveel dank Bodegraven verschuldigd is aan de mannen van die dagen, inzonder heid aan den heer Goebel, blijkt wel als men de groote vlucht ziet, die de kaas handel in die 50 jaar genomen heeft. Van hoogstens 3 a 4 handelaren In 1882. is het aantal thans gestegen tot 60. De Bodegravensche Vereeniglng van Kaashandelaren heeft mogelijk grooteren invloed dan de geheele Nederlandsche \er- eenigmg. Bodegraven is in die halve eeuw uitgegroeid van een minlatuur-doroie net aan beide zijden van den Rijn slechts héél weinig huizen tot een flinke plaats met steedsche allures. De kaashandel zelf brengt wel niet voor zooveel handen werk, maar door markt en handel is Bo degraven het centrum geworden van een belangrijke streek. a De geschiedenis van de eerste twintig 3aren vermeldt weinig bijzonders. De eerste marktmeester P. Windhorst werd oneevol^d door den heer J. Ooster- kerk. terwiü deze weer orv»ovr,1,YH werd door den hulden muitmeester, den heer B. Dekker. Het m^rir+t^rrpTn. tfp tegen woordige oude markt, werd zoo goed en 70^ uxroori ais dat eine intrrev,reid *oen de aanvoeren greater wHon To°r> kwam de groote oorlog. De eerste 2 markten in Mig 1914 brachten, be^alvp geringe aanvoer, geheel geen handel. De oorlof-omstan digheden hadden dit alles zoo finaal om ROZEN. De beste tijd om rozen te planten is in het najaar, van October tot eind November, in het voorjaar van begin Februari tot eind April. Op nat gelegen gronden, waar men kans beeft water op of in den grond te krijgen, plant men alleen in het voorjaar. Zelfs tot laat in het voorjaar, eind April, kun nen met succes rozen geplant worden. Later verdienen dan in pot gekweekte planten, welke met aardkluit kunnen wor den geplant, aanbeveling. Bij het planten ontpakt men de rozen buiten de zon of wind en bedekt ze indien men ze niet dadelijk planten kan, met nat mos, of zet ze in een emmer met water. Kan men ze niet binnen een korten tijd planten, dan kuile men ze op, zóódat van struikrozen, de vaculalie onder den grond komt! Moet men ze voor den winter nog in kuilen, dan is aanbevelingswaardig, door den grond een beetje tnrfmolm te doen, de helft van de rozeniakken worden ook ondergekuild, tegen uitdroging. De wortelsnoei moet nooit toegepast worden bij de planting der rozen. Hoe grooter en uitgebreider het wortelgestel van rozen is, hoe beter ze zullen aans!aan en zich ontwikkelen. Daarom moeten ru me plantgatten gemaakt worden, dat ze met de uiteinden schuin naar beneden zijn ge richt. De grond moet goed tusschen de wortels warden aangevuld, en goed aan gedrukt. De stru krozen worden zoo diep geplant, dat de plaats van de veredeling, d.i. daar waar de eerste takken uit een wortelhals ontspruiten, 2—3 c.M. onder de oppervlakte van het gelijk gemaakte perk komt te liggen. De stamrozen plant men zoo diep als ze in de kweekerij gestaan hebben, wat aan de kleur aan den voet van den stam duidelijk te zien is. De grondbewerking van de plaats waar men rozen wil planten, moet goed zijn, wil men verzekerd zijn van een goeden, rijken bloei. De roos verlangt een zeer voedzamen, diep bewerkten, goed afwate- renden. doch vochthoudenden bodem. Dus 60 c.M. diep omspitten en zorg dragen, dat de ondoorlaatbare lagen, verbroken worden. Wij moeten voor rozen dus een grof- kcrrelige, voedzamen grond h bb n. O er- matig gebruik van b a laarde of tuifstrooi- sel is voor rozen niet aan te raden. De grond moet horizontaal liggen, opdat al net regen- en sproeiwater aan de wortels van de rozen tsn goede komt. Grondver- versching moet om de 5 jaar toegepast worden. Bemesting, voor rozen is aan te bevelen, goed verteerde koemest Per 4 M2 1 flinke kruiwagen of een kunstmestbe- mesting van 75 Gr. snperphosphaat, 50 Gr. patent kali en 50 Gr. zwavelzure am moniak per M2„ of Nitrofosca, 35 Gr. per M2, een kunstmest, welke stikstof, fosforzuur en kali van gemakkelijk oplos baren vorm bevat. Men drage zorg, dat men niet over de bladeren strooit aan gezien verbranding dan optreedt. Een regelmatige bemesting is wel aan te raden. De beste plaats is die, welke tegen het Noorden Is beschut, maar verder naar Oos ten, Zuiden en Westen geheel open ligt, zoodat zon en versche lucht vrij kunnen toetreden. Plant nimmer aan de Zuid- of Westzijde, wanneer daar een schutting of muur het zonlicht tegenhoudt Bij droog weer is het goede gieten van rozen noodzakelijk, vooral bij pasgeplantte rozen. Vooral de ondergrond moet voch tig zijn. Gedurende den b'oei mag men niet gieten of besproeien, zóó, dat de bloemen en knoppen nat worden. Hi;r 'oor vernie igt men of verljort men den bloei. De bloe men smetten^ men giet dus met een straal- piip. Nadat het water is weggezakt, schof felt men de perken, de dunne droge laag, die dan aan de oppervlakte ontstaat voor komt verdamping uit de diepere aard lagen en doet lucht en warmte in den bodem binnendringen. Behandeling van Snoei en bestrijding der ziekten, worden beschreven in het volgend artikeL Weersgesteldheid en Vogelzang. Weersveranderingen, In het bijzonder strenge vorst of sneeuw zooals bekend laten Roodborst, Winterkoning en Hegge- musch ook in den winter hun zang hooren beïnvloeden den zang van verse'.il'ende vogelsoorten in ongelijke mate. Een bekend Engelsch ornitholoog, H. G. A'exan'er, ceed nauwkeurige waarnemingen over den in vloed van zekere weersgesteldheden op de uitingen van bepaalde vogels en deelt daar omtrent o.a. het volgende mede. Vorst doet den zang verminderen en be ïnvloedt vooral die vogels, welke hun voedsel op den grond zoeken, zooals Leeu weriken en Lijsters (vroege zangers), doch koude winden hebben deze fde uil;we k ng op soorten, die het meer in de boomen zoeken. Sommige reageeren positief op zonneschijn, zooals de Koolmees; andere op regen, zooals de Merel. Zon of regen kan gunstig op den voeJselvoor.aad dezer vogels inwerken en zoodoende tot zingen aansporen; regen echer zet de Mjrel in sterkere mate daartoe aan dan Lijsters of Roodborsten, cf c' <xn hun voedsel v.ijwel hetzelfde is. Bij nauw-verwante soorten treden in hun uitingen merkwaardige ge- voels-vatbaari.e len aan den dag. De za g- lijster zingt in den vroegen morgen, bij gunstig weer, van eind November af; de Merel hoort men schaars vóór Februari en dan meestal ln den namiddag. Misschien ligt aan den zang zoo zegt A. bii beide soorten niet eenzelfde prikkel ten grondslag: bi' den Zanglijster is het wil* licht meer een uiting van bovenmatige energie, bij de Merel mogelijk meer een liefdezang. De „psyche" van witte varianten onder de vogels. In een mededeeling over de vogels in Whitley's particuliere diergaarde te Paign ton (Devon, Eng.), maakt dr. E. Hopkinson melding van vijf Witte Australische Zebra- vinken, die wegens hun boosaardigheid elk afzonderlijk waren ondergebracht. Dit r wel me:kwaardig, want genoemde vogel" hoewel le\endig van aard en niettegenstaan de hun zéér geringe grootte, heel goed in staat voor zichzelf te zorgen, zijn zelfs in het broedseizoen tegenover soortgenoolen niet onverdraagzaam. Het schijnt dus alsor de witte vogels, die onlangs voor het eerst ziin opgetreden, psychisch van de normaal gekleurde verschillen. Zeker is dit het geval met een tamelijk nauw-verwante, doe veel grootere soort, het Rijst-vogeltje, waaronder de witte voorwerpen ongetwij feld veel minder goed-geaard zijn dan de normaal gekleurde. Wellicht spruit ore voort uit het feit, dat de witte Rijstvogel tjes een gedomesticeerd ras vormen, dus in gevangenschap om zoo te zeggen „te huis" zijn, terwijl feitelijk aLe normale voorwerpen wild-gevanjen en daarom al licht sterker zullen zijn. Wat echter de Zebra-vink aangaat, thans kweekt men zoo wel witte a's normale exemplaren daarvan» deze soort, reeds lang als onbezorgd broedster in gevangenschap bekend, heelt men in den loop dezer eeuw volkomen gedomesticeerd. Indien wie vederkleed en strijdlustigheid dikwerf met eikander gepaard gaan, kan dit misschien ook wel de oorzaak er van ziin. dat de Reuzenstormvogel in de Zuide lijke de:len van vcrspreidingsg.bied (Zuid- pool-zee, noordelijk tot Nieuw-Zee.ana, Australië, Zuid-Afrika en Zuid-Amerika; gewoonlijk in den witten vorm optroef - déér toch is de strijd om het ^staa onder die roofzuchtige zesvogels n hevigst. vApj pELT lECHnER. RECLAME. MIJN HARDT'S salmiak-tabletten Doozen 20 en 30 cl- B.j Apolh en Drogn vergegooid, dat niemand durfde te koopen. Na 2 weken herstelde zich echter de toe stand en ging de handel weer rustig voort. Duitschland was toen „het" exportland! Groote hoeveelheden kaas gingen over de grenzen. Op den laatsten dag, voordat de grens definitief voor den uitvoer van kaas werd gesloten, kwam zelfs een speciale kaastreln alleen uit Bodegraven. Echter bracht die sluiting der grens, mét het feit dat de Regeering de geheele voedselvoor ziening van ons volk in eigen handen nam, mee, dat ook de vrije handel in kaas ver boden werd. Daardoor werd ook de vrije markt overbodig, met het gevolg, dat van Mei 1918 tot Mei 1919 geen kaasmarkt werd gehouden Bij de heropening in 1919 waalde fees telijk de vlag van den toren. Over de volgende jaren valt weinig te melden tot in 1921 stemmen opgingen om vergrooting van het bestaande of een nieuw marktterrein te krijgen. Een ge voerde actie, kreeg spoedig den steun van de Middenstandsvereenigmg en verschil lende andere vereenigingen. Een 4-tal nee- ren, die in het bezit waren van een groot terrein achter de Kerkstraat, dat slechts door een smalle strook gronds van de oude markt was gescheiden, ontwierpen een vol ledig plan voor de stichting van een markt od dat terrein. B. en W. daarentegen zoch ten een oplossing op een juist in dien tijd van de firma Turkenburg gekocht sluk welland achter de N. H. pastorie. Over beide plannen werd een zware strijd ge voerd. Beide plannen hadden tegen, dat zij een terrein schiepen, dat te ver van de oude markt af gelegen lag. Na een tweetal ge meenteraadsvergaderingen werd eindelijk ten gunste van het eerste plan beslist. De oppositie, die maar 1 stem beneden de meerderheid bleef, besloot Gedep. Staten te verzoeken het besluit te verwerpen. Spoedig hierna werd burgemeester Van Do'oben de Bruin geïnstalleerd. Deze zag onmiddelliik een betere oplos sing en wist binnen 14 dagen in handen te krijgen de tuinen, schuren, huizen enz., die zich bevonden tusschen het bovenge noemde terrein Turkenburg en de huizen aan de Kerkstraat. Door B. en W. werd voorgesteld om de markt te vestigen op 't bovenbedoeld ter rein. Door den Raad werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen en het werk met bracht ter hand genomen. Op Dinsdag 4 Augustus 1925 werd het nieuwe ruime Marktplein ln gebruik ge nomen. Deze oplossing was geheel ten ge- noege van handel en producent. Nadien werd er op de Nieuwe Markt ge sticht een Beursgebouw, 'n e.hnuw ai ingericht, dat reeds vanaf den eersten dag der opening bleek te voorzien ln ene be hoefte. De aanvoeren aan de markt .n de Jaren die volgden, bleven stationair: de prijzen echter schommelden vooral in de jaren '26 en '27 werden hooge prijzen be steed. De beide laatste jaren echter waTen de prijzen echter lang niet in overeen stemming met het bedrag, die de zuivel bereiding noodig had, en nog gaat het terug. Nog profiteert men van lagere pril- gere prijzen, die noodwendig moeten vol gen op de geringe koopkracht in het bui tenland, voornamelijk Duitschland. Tenslotte zii vermeld, dat B. en W. van Bodegraven Dinsdagmiddag a.s. zullen recipieeren in het Beursgebouw daar ter plaatse ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum der Kaasmarkt. RECLAME. rtaar staat in de Scheepmakers- straat in Den Haag een groot gebouw, met de achterzijde aan het Rijswijksche Plein 's avonds sprookjesachtig verlicht, dat ge groeid is uit de trouwe diensten, jarenlang bewezen aan veel tevre den hulsvrouwen, bij het aan huis bezorgen van boter, margarine, koffie en thee. Aan de deur een clientèle te scheppen is niet ge makkelijk, maar de Mij. „DE VELUWE" heeft kans gezien door haar uiterst verzorgde bediening, haar prima waren, tegen niet te dure prijzen en haar voordeelige conditiën, zoodanig het vertrouwen der huismoeders te winnen, dat aiom in den lande een steeds wassende stroom aan „De Veluwe" vertrouwen schenkt. Thans zijn haar diensten weer uitgebreid door de rondbrengzaak in Kruide nierswaren. Deze levert door aparte bezorgers en vervoermiddelen alle kruidenierswaren, meest in blik of carton verpakt, bij aan huis. tegen concurreerende prijzen. En daarbij natuurlijk de bekende voordeelen van hooge korting of spaarbons voor luxe- of huishou delijke artikelen. 6063 Het is Uw belang; opent Uw deur voor onzen vertegenwoordiger, als hij U tot deelname komt uit- noodigen. 's-GRAVENHAGE Scheepmakersstraat - TeL 771850. ullMUliüuU A 0 q Per koker: fi.50, f2.75, f4.50. Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelt: dit is het moment om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en gron dig werkt. Vanaf den eersten lepel ondervindt Gij een buitengewone verlichting. Uw hoest verdwijnt. Gij kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoes taanvallen. Oogenblikkelijk zal Abdijsiroop den strijd aanbinden met de bacillen, die zich bij U ophoopten. Zonder pijn, zonder moeite zult Gij de taaie slijm kwijt raken, die bezwangerd is met millioenen ziektekiemen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10