BINNENLAND. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 Maart 1932 Tweede Blad No. 2208L HET DREIGEND CONFLICT IN HET MEUBELMAKERS- EN BEHANGERS- BEDRIJF. Een voorstel van den Rijksbemiddelaar Gisteren heeft een bespreking plaats ge- ad tusschen den Rijksbemiddelaar mr. S. |ce Vries en de partijen, betrokken bij het 'rcigend conflict in het meubelmakersbe- irijf. Zooals bekend is.tusschen den RX. Han- ffibond „St. Reinoldus" en de katholieke 1 Christelijke bonden van meubelmakers feeds overeenstemming bereikt over een ieuw af te sluiten C A O. Door den rijksbemiddelaar is thans een foorstel gedaan, daartoe strekkend, dat ook fe bond van meubelfabrikanten in Neder- üd en de Ned. bond van behangers en «eubelmakerspatroons en de Alg. Ned. »nd van Meubelmakers zich bij vorenbe doelde C.A.O. zullen aansluiten. Hiervan is de grondslag als volgt: de rinimumloonen worden verlaagd; voor werknemers van 2425 jaar en ouder |met 2 cent per uur; 2223 jaar met 3 cent ■Per uur; 20—21 jaar met 4 cent per uur; |1819 jaar met 5 cent per uur. De loonen »ven het minimum kunnen verlaagd wor- i met 3 cent per uur. Voor de behangers- aisters zal dit kunnen zijn 2 cent per uur Pet premievrije ziekengeld met behoud I'm twee wachtdagen blijft behouden. Dt |wntractduur wordt gesteld op één jaar. Het vacantieartikel hoewel dit wat be- -oeft. het aantal dagen, niet in de onder- tendelingen begrepen was, blijft ook ge- I Mndhaafd. 1 Overeengekomen is, dat de nieuwe rege- zal ingaan Zaterdag 26 Maart a.s. De Rijksbemiddelaar heeft voorts aan I Patroonsorganisaties in overweging ge- I «oven, de aangekondigde verandering in Ij* arbeidsvoorwaarden nog een week op Ischorten met het doel voortzetting van I onderhandelingen zonder overhaasting IE" in rustige sfeer mogelijk te maken. I Den gezellenorganisaties heeft hij in I overweging gegeven wanneer de werkge- I J'sorganisaties genegen zijn de aange- ltondigde loonsverlaging uit te stellen, het Instelde ultimatum met een week te ver- I tengen I ..De beide werkgeversbonden hebben be- I |JJ«n aan den wensch van den Rijksbe- «Mdelaar te voldoen en de toepassing van I aangekondigde maatregelen een week ""te stellen. Door de vertegenwoordigers der gezel- I jforganisaties is besloten op de vergade- I Sn aie deze week zullen worden ge- miuden met de personeelen. waarmee het Sbagsbesluit in genomen, te adviseeren 1 gestelde ultimatum niet deze week Zaterdag, doch de volgende week Zaterdag te doen afloopen. De gezellenorganisaties wenschen echter een uitzondering te ma ken voor de werkgevers, die de loonsver laging reeds hebben toegepast. Wanneer deze werkgevers de loonsverlaging niet on gedaan maken, gaat de staking bij hen Maandag 21 Maart a.s. in. INTERNATIONALE ARBEIDERS- CONFERENTIE TE GENEVE. De Nederlandsche delegatie. Bij Kon. besluit zijn tot leden in de af vaardiging van Nederland naai' de 16de Internationale Arbeidsconferentie. welke op 12 April a.s. te Genève is bijeengeroe pen, benoemd: tot regeeringsafgevaardigde tevens voorzitter der delegatie: prof. mr. P. J. M. Aalberse, tot regeeringsafgevaardigde mr. dr. A. M. Joekes; tot vertegenwoordiger der Ned. werkgevers, F. L van der Bom, voor zitter van de Christelijke Werkgeversver- eeniging; tot vertegenwoordiger der Ned. arbeiders. E. Kupers. voorzitter van het N.V.V.; tot technische raadslieden van de Regeeringsaf gevaardigdenC. Morzer Bruyns, hoofdinspecteur van den haven arbeid: dr. E. Moresco. oud-vice-president van den Raad van Ned.-Indië; ir. H. J. Scholte, hoofdinspecteur van den arbeid en mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris bij het Dept. van Arbeid. H. en N„ tevens secretaris der afvaardiging: tot technische raadslieden van den afgevaardigde voor de werkgevers: J. K. W. F. van Bommel, voor zitter van de 's-Gravenhaagsche Winke liersvereniging; mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, alg. secretaris van het Ver bond van Ned. Werkgevers en S. M. D. Valstar, voorzitter van de Scheepvaartver- eeniging „Noord"; tot technische raads lieden van den afgevaardigde voor de ar- beiderk; H. Amelink. secretaris van het C.NV.: A. Kievit, 2de voorzitter van den Centr. Bond van Transportarbeiders en P. J. S. Serrarens. GENOOTSCHAP VOOR RECLAME. Aan het gisteren te Utrecht gehouden congres van het Genootschap voor Reclame was een algemeene ledenvergadering voor afgegaan. l Uit het jaarverslag van den secretaris, bleek dat het ledental van het genootschap op 1 Jan. 754 bedroeg, een aantal, dat vrijwel overeenstemt met dat van hel vorige jaar. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden, de heeren A. F J Beckers en ir. Job. Denijs herkozen terwi'l in de bestaande vacature van den heer ir. A Heldring gekozen werd de heer E B. W. Schuitema te Eindhoven. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN AAN NEDERLANDERS. Door den Koning van België is, in ver band met de indertijd in Antwerpen ge houden wereldtentoonstelling, een groot aantal onderscheidingen aan Nederlanders toegekend. Wij nemen uit de lange lijst de volgende over: Commandeur in de Kroonorde: F. K. J. Heringa, chef afd. Handel en Nijverheid van het Ministerie van Arbeid, H. en N., Den Haag; W. N. van Leeuwen, pres.-dir. Ned. Gist- en Spiritusfabriek, Delft; ir. E. de Kruyff, te Utrecht, oud-chef afd. Han del van het Dep. van Landbouw, N. en H. te Buitenzorg (N.-I.l. Officier in de Kroonorde: dr. H. Molhuy- sen, secretaris Kon. Ned. Landbouw Comi té, den Haag; C. J. A. Begeer, aig. direc teur N.V. Ned. Edelmetaalbedrijven Van Kempen, Begeer en Vos; P. L. De Gaay Fortman, burgemeester van Dordrecht; H. F. R. Snoek secr.-penningm. Ned. Ver. v. Tentoonstellingsbelangen; dr. J. Stroom- berg. chef afd. Handel van het Dep. van Landbouw, H. en N„ Buitenzorg (N.-I.)ir. J. F. R. van de Wall. eerstaanw. ingenieur Zuiderzeewerken, Den Haag: J. van der Koogh, lid der Centr. Commissie van de botercontrolestations. Den Haag. Ridder in de Kroonorde: J. Hornstra, bouwer van het Ned. paviljoen op de Ant- werpsche tentoonsteling; F. V. Valstar. di recteur Centraal Bureau voor de Veilingen. Commandeur in de Orde van Leopold II: J. J. C. Ament. lid Tweede Kamer, vice- president van den Alg. Zuivel Bond, Roer mond; dr. J. Wagenaar, directeur Kon. Muziek Conservatorium. Den Haag; E. H. Krelage. oud-voorzitter Ned. Tuinbouwraad Haarlem: C. A. van Woelderen, burgemees ter van Vlissingen; ir. J. J. H. Verloop, di recteur Constructiewerkplaatsen en Machi nefabriek „Feijenoord", Rotterdam: J, D. Brand, directeur Kon. Paketvaart-Mij. Haarlem; P. A. J. Moojen, eere-voorzitter Ned.-Indische Liga van Kunstkringen, Den Haag; prof. dr. L. P. Ie Cosquino de Bussy, directeur Handelsmuseum van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam: E. Th. de Veer, directeur Luchtvaartdienst. Den Haag. Officier i. d. Orde van Leopold n: W. P. P. van Deventer directeur Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen Verkeer; ir. L. W. H. van Dijk, directeur Publieke Werken te Rotterdam: N Boogerd directeur van „Handelsinlichtingen" te Amsterdam; H. Th Wijdeveld architect. Amsterdam; tr. G. J. Langhout architect Amsterdam; J. A. Geluk secretaris Alg Zuivelbond. Den Haag: dr. D van GuUk directeur Boter en Kaas Controle Station Zuid-Holland: ihr. C. L. H. Quarles van Ufford secr.-pen- ningmeester A. N. V. V. Den Haag. HET TEXTIEL-CONFLICT. In een gisteren met den burgemeester van Enschedé gehouden vergadering heb ben de besturen der werknemers-organi saties van de textiel-industrie hun stand punt uiteengezet. De burgemeester zal, na overweging van het gehoorde, nagaan, of en zoo ja, welke stappen hij inzake het conflict zal doen. DE HEER J. F. WESTERMANN 70 JAAR. De heer J, F. Westermann, thans te 's-Gravenhage, oud-directeur van de Dis conto Maatschappij te Rotterdam, viert heden zijn 70sten verjaardag. Na als chef de bureau werkzaam te zijn geweest bij Labouchère Oyens en Co. te Amsterdam, werd de heer Westermann l Januari 1902 directeur van de Disconto Maatschappij, welke functie hij gedurende 21 jaar vervulde tot aan zijn aftreden op 15 Mei 1923. Hij bleef als commissaris aan de Dis- conte Mij. verbonden. Voorts is hij bestuurder van de Risico Vereeniging, afdeeling geldhandel, te Am sterdam. Jarenlang is hij lid geweest van den Voogdijraad te 's-Gravenhage. Zooals hij steeds heeft gedaan, beweegt hij zich nog veel op filantropisch-gods- dienstig gebied. Hij is hoofdbestuurslid van de Nederlandsche Zendingsvereeniging en voorzitter van de Provinciale commissie voor Zuid-Holland van het. Nederlandsch Bijbelgenootschap, benevens curator en penningmeester van het pensioenfonds van het genootschap. Van de synode der Evan- gelisch-Luthersche gemeente is hij oud-lid Verder is hij bestuurslid geweest van de afdeeling Rotterdam der Nederlandsch- Zuid-Afrikaansche vereeniging. De heer Westermann heeft einde April 1929 Rotterdam verlaten, om zich te vesti gen in de residentie. Vad. DE POSTVLUCHTEN. De „Valk" die gistermorgen 6 uur 38 van Amsterdam naar Indië is vertrokken, is te 12 uur 30 te Marseille aangekomen. De „Uil" (retourvllegtuig) is gisteren te 5153- uur uit Bagdad vertrokken: te 10.38 uur in Gaza aangekomen; vandaar weder vertrokken om 11.25 uur en te 13.25 uur te Cairo geland. De „Raaf" (heenreis) is gisteren om 6.01 uit Jodhpur vertrokken en om 16.58 uur te Calcutta aangekomen. AMSTERDAMSCHE BANK. Het Amsterd. Effectenbl. verneemt, dat mr. A. J. van Hengel thans officieel is af getreden als directeur der Anisterdamsche Bank, terwijl als leden van de hoofd-di- rectie zijn benoemd de heeren mr. W. M. Houwing en D. Andreson, waarvan de e.g. directeur Van het bijkantoor Rotterdam der A, B„ terwijl de heer Andreson reeds een bestuursfunctie in de hoofddirectie be kleedde. BEGRAFENIS SLACHTOFFER STANFRIES-RAMP. Gisternamiddag is op de Noorder Be graafplaats te Leeuwarden, terwijl veel be langstelling betoond werd, ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den j machinist den heer R. Talstra, een der I omgekomenen bij de ramp met de „Stan- fries TV". Aan de Willemskade. waarlangs 1 de stoet trok. lagen de booten der maat- schappij met de vlag halfstok, ook van het kantoor der Scheepvaartmaatschappij Holland—Friesland was de vlag halfstok uitgestoken. De chef van de werkplaats en drie machinisten fungeerden als slippen- dragers. Aan de groeve voerden het woerd de directeur der maatschappij, de heer Colt- hoff, die den overledene herdacht als een plichtsgetrouw en vakkundig machinist. Twee kransen, één van de commissarissen en directie der maatschappij Holland Friesland en één van de makkers van den Centralen Bond van Transportarbeiders, dekten de baar. „Hbld." DE NED. SPOORWEGEN EN DE STILLE OMGANG. Ondanks de hevige autobus-concurrentie vervoerden de Ned. Spoorwegen in dit jaar met 26 extra treinen ruim 27.000 personen naar den „Stille Omgang" te Amsterdam, een aantal dat te voren hier nog niet be reikt werd. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar de „Msb." verneemt, is aan den heer E. Haak. chef van het Centraal-Sta- tion te Amsterdam wegens bezuinigings redenen eervol ontslag verleend door de directie der Ned Spoorwegen. De heer Haak die voordien chef was te Roosendaal, was pas sinds September van het vorig jaar te Amsterdam in functie. DE PANEELEN, vervaardigd door wijlen Prof. J. Thorn Prikker, welke de kunste naar niet heeft kunnen voltooien, zijn thans in de raadzaal van het Amster- damsche stadhuis opgehangen achter de zetels van B. en W. Tezamen vormen deze paneelen een groep van zes figuren, voorstellend de eigenschappen van een goed stadsbestuur. OP DE AFDEELING Koloniën van de 26ste Kon. Nederl. Jaarbeurs te Utrecht is een maquette, welke de dichtheid van de bevolking en den veestapel in Indië aangeeft. OP DE VEEMARKT TE AMSTERDAM werd gisteren de elfde Paaschveetentoonstel ling gehouden, vanwege de Anisterdamsche Vereeniging tot het houden van veeten toonstellingen en jaarmarkten. De tentoonstelling was vooral van deskundige zijde druk bezocht en de aangevoerde dieren waren als gewoonlijk op het voordeellgst opgetuigd, om een goeden Indruk te maken. EEN HEVIGE BRAND heeft gisteravond de wasscherij der firma Bijvoet aan de Korte Kleverlaan te Bloemen- daal, in de asch gelegd. Het vuur greep met zulk een kracht om zich heen,dat het gebouw niet meer te redden was. - De materieele schade is zeer groot. - Een overzicht van het blusschingswerk.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5