Spiervorming AGENDA. BUITENLAND. VISSCHERIJBERICHTEN. HEDEN: Stadszaal (groote zaal): Residentie-orkest. Soliste Emmi Leiszer, 8 uur nam. Zomerzorg: A. N. W. B.-avond. 8 u. nam. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal): Chr. Dein. Unie. Spr. de heer Jungcurt. 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg)„Kerkherstel". Sprekers ds. Meeter en ds. van Rennes, 8 uur nam. Zaterdag. Graanbeurs: Tooneelavond H.B.S. Ver. „De Trekvogels'' 8 uur nam. Zomerzorg: 8 uur nam. 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 106. Algemeene Vergadering van aandeel houders der N.V. Rljnlandsche Betonbouw Mij. 4 uur nam. Voorschoten, Hotel Deurloo: A. N. W. B.-avond. 8 uur nam Verain „Grönningen", De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waargenomen door aotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. als voorheen. Intusschen hadden ook in Mongolië de Russen zich meer en meer doen gelden. Na den Russ.Jap. oorlog was Japan in de Russ. rechten getreden. Hierbij heet China met Japan overeengekomen te zijn geen evenwijdige of andere concurree- rende lijnen aan te zullen leggen. De Jap. Z. M. S. kreeg zoodoende een monopolis tisch karakter in strijd met de interna tionale bedoelingen. De werkzaamheden van den Z. M. S. beperkten zich niet tot spoorweg-exploitatie alleen. In 1915 maak te Japan van de omstandigheden gebruik en stelde de beruchte 21 eischen. O.a. ver kregen de Japanners het in China voor buitenlanders ongewone recht, om land te koopen en werd de pachttermijn voor Liautoeng tot 99 jaar verlengd. Hierin ligt o.a. een aanleiding voor de conflicten. Be halve de Japanners waren ook de Chinee- zen niet stil blijven zitten; zij legden o.a. aan een spoorweg, uitloopende in Hulutao (in aanleg door Ned. Ondernemers) waarin de Japanners een bedreiging zien van hun Z.M.S. lijn naar Port-Arthur en Dairen. In 1918 bracht de geldnood de Chin. Regeering ertoe, Jap. leeningen aan te nemen, waartegenover de Japanners ver schillende zeer uitgebreide rechten in Mandsjoerije verkregen. Wat zijn nu de Japansche motieven voor een zoo groote activiteit in Mandsjoe rije? Dit land biedt Japan een enorme rijkdom aan steenkolen en ijzer, waaraan het land zelf gebrek heeft. Nadat Japan vergeefs getracht heeft belangen te ver krijgen in Sjangtoeng en in het Jangtse- gebied, is het wel aangewezen voor deze grondstoffen van zijn industrie op Mand sjoerije. Het motief van overbevolking t.o.v. Mandsjoerije is een schijnmotief. Als landbouwstaat zou Japan misschien over bevolkt zijn, als industriestaat is het ech ter geenszins overbevolkt te noemen. On der Tsjang-Tso-Lin's opvolger Tsjang- Sjue-Liang is Mandsjoerije ook min of meer in de Chin, burgeroorlogen betrok ken geraakt en de hiermee samengaande „chaos" gebruiken de Japanners als aan leiding voor hun militair ingrijpen. Merk waardig is, dat Rusland op het oogenblik blijkbaar een conflct met Japan in ieder geval wil vermijden. Spr. wees nog op het enorme belang van de Chineesche markt voor de Japanners. Na Washington streefde Japan een tijd lang een politiek na van vriendschappe lijke verstandhouding met China, maar de nationalistische gevoelens der Chineezen werden door de gedragingen der Japan ners in Mandsjoerije geprikkeld en op nieuw volgde in den zomer van 1231 een baycot van Jap. artikelen. Deze gebruikten de Japanners als voorwendsel voor een zeer vergaand militair ingrijpen te Sjang hai, waarschijnlijk met het tweeledig doel. ten eerste den Chineezen den lust tot boy cotten voorgoed te ontnemen en ten tweede hiermede te maskeeren, wat zich in Mandsjoerije afspeelt. Hierop stelen eenige aanwezigen ver schillende vragen, die door spr. werden be antwoord. VER. TOT BEV. DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Een gezellig onder-onsje. Een 50-tal leden dezer Vereeniging vulde gisteravond de zaal van het Leidsche Volkshuls. Prettig zoo'n flinke opkomst, te meer waar deze avond zou passeeren zon der hulp van buiten. De presidente, mevr. KranenburgSie mens oDende te ruim 8 uur de vergadering met allen welkom te heeten. en wilde de belangen der afdeeling besoreken. F.r wa ren n.l. in dezen tijd van malaise prettige berichten. Voor de a.s, verloting zijn veel prijzen Ingekomen: de mooie handwerken getuigen hoe na de groepstelefoon bij velen aan het hart liet. De uitstalling der prijzen zal plaats vinden met de Paasch- dagen in de étalage van de „Regenboog", Breestraat 159. daarvoor welwillend afge staan. Door verschillende leveranciers werd nog toezegging gedaan voor het zenden van cadeaux tegen de verloting. De hoofd prijs zal een schemerlamp zijn; de prijs der loten bedraagt f. 0.25. Een tweede goede boodschap was, dat het bestuur een gebruikt gehnor-appavaat had ontvangen ter verkoop, waarvan de opbrengst ten bate komt voor de kas der groepstelefoon. Hoe het bestuur ook betreurt, dat de Pantomine-club V. O. D. O. opgehouden heeft te bestaan, toch Is het egoïst genoeg om zich te verheugen over het bedrag, dat door reglementsbeoaling van genoemde vereeniging ls toegezegd. Verschillende leden waren genegen loten te verkoopcn en vingen daarmee reeds aan on dezen avond. Er werd nog een .war- tiertj- aan liplezro besteed onder leiding van mej. Driessen, terwiii het kopje thee niet achterwege bleef en de leden —.der- ling een gezellig praatie mankten. Een en ander beeft er toe geleid, dat ook deze avond weer op aangename wijze is door gebracht, LEERLINGENAVOND „TOONKUNST" Een interenante avond. Vol blijde verwachting gaat men steeds op naar de „Leerllngenavond" der muziek school „Toonkunst". Soms wordt deze te leurgesteld maar meestal valt er bij de leerllngenprestatles zooveel goeds te con- stateeren, dat men zijn verwachtingen grootendeels bevredigd ziet. Niet dikwijls echter heeft een vertolking ons zóóveel goed gedaan, als die van Mozart's wonder baarlijk schoon strijkkwartet in Es-dur. Deze is voor de jeugdige vertolkers A. Heering, R. Horst, Frank Wensink en M. Bruining een prachtig succes geworden! Met hen valt voor den leeraar den heer v. d. Burg wat te bereiken en hij heeft al heel vee! met hen bereiktl Vier leerlin gen, wier techniek met groote schreden vooruitgaat en daarbij over genoegzaam muzikaal inzicht beschikken, om een moeilijk werk als dit strijkkwartet zóóda nig te vertolken, dat men reeds veel meer te hooren krijgt, dan .moten" alleenI Prachtig rhythmisch het allegro, zange rig het verrukkelijke Andante, fijn afge wogen en gelijk het menuetto! Zeer ver zorgd, knap geaccentueerd en voornaam beschaafd in hun samenspel, waarmee zij den onsterfelijken Mozart op een hun jeugd in aanmerking genomen buiten gewone wijze geëerd hebben. Een hart grondig „bravo" voor dit viertal, dat ons een oogenblik van muzikaal genot ge schonken heeft, zooals wij het op een leerlingenavond nog maar zelden beleef den. Ook de jeugdige W. F. C. Heering kwam uitstekend voor den dag: hij bleek de moeilijke fluittechniek reeds zeer aardig te beheerschen. Gevoelig klonk Verhei)'s eenvoudige, warm-muzlkale, zon der eenige pretentie gecomponeerde „Con templation". Voorzichtig zet hij in en ontwikkelt dik wijls een mooie klank. Zijn spel getuigt van ernst en van muzikaliteit, ook hier ligt een belofte voor de toekomst. Met genoegen beluisterden wij voor het eerst het zangkoortje van den directeur, den heer Boer. Dit materiaal is nog wel niet, wat de leider die zooveel mooie koren gewend is er zich van zal voor stellen. Maar hij weet te woekeren met hetgeen hem ter beschikking staat: Men delssohn's „Laudate pueri" en Schubert's „Standchen" waarin mevr. Driessen de altsolo vertolkte, waren tot in de kleinste details uitgewerkt; aan de articulatie bleek veel aandacht te zijn besteed, ter wijl de groote muzikaliteit van den heer Boer, die rustig en vloeiend begeleidde en af en toe met één enkele armbeweging aangaf, er borg voor stond, dat de uit voering dezer twee lang niet gemakkelijke composities correct verliep. Ongetwijfeld zal dit dameskoortje zich ontwikkelen en ons nog van meerdere mooie nummers laten genieten. Het eerste optreden van dit serius werkende ensemble deed goede verwachtingen koesteren! Nog volgden twee interessante vertol kingen, die voor onze stad „Urauffiihrun- gen" welicht een wat .weidsehe" naam! beteekenden, n.l. 5 Caprices van den in Mannheim levenden Weener Ernst Toch, een der vrienden van „de nieuwe zakelijk heid". Kort en bondig, wars van alle ro mantiek, groote voorkeur voor het rhyth- mische element! Althans is deze Caprices niet zulk een markante moderne persoon lijkheid ais bijv. een Hindemith: eerlijk ge zegd vielen deze stukjes ons, na 't geen wij elders van Toch hoorden. tegen.MejJeanne Snoep, die wij reeds meerdere malen als pianiste leerden waardeeren, gaf er een uiterst verdienstelijke weergave van. Tenslotte' kwam Manuel de Falla aan de beurt: zijn „Nuits dans les Jardins ci'E.s- pagne", geschreven kort na zijn terugkeer uit Frankrijk, waar Debussy en Dukas tot zijn raadgevers behoorden. Ravel en Rous- sel zijn vrienden werden, is gelijk de mu ziek van vele andere moderne Spanjaar den bewust „nationalistisch"; dit even- wel tevens sterk Fransch-impresisonis- tisch beïnvloed. Dit poëtische voor klavier en orkest geschreven werk, behoort onge twijfeld tot de Falla's rijpste composities. Met pianobegeleiding verliest het echter wel zeer veel zoo niet alles van zijn waarde en kleur. Wij hadden groot respect voor de gerijpte techniek en het rhytmi- sche begrin welk 'n belangrijk element in een werk als dit! der vertolksters: Mej. Bots. mevr. Sirksde Bock en mevr. v. d. HeydenBrakel. Toch verliep alles voor ons gevoelen te machinaal: tever geefs wachtten wij op één teedere noot. De muziekschool „Toonkunst" heeft ons weer een interessante avond geschonken gelukkig ditmaal zonder overlading! waarvoor een woord van grooten dank past! Met ingang van heden is de onder machinist der Nederlandsche Spoorwegen A. Jansse. overgeplaatst van Schoonhoven naar Leiden S.S. In verband met den drukkeren trei nenloop tusschen Leiden—Utrecht met den a.s. Zomerdienst der Ned. SDOorwegen wordt het locomotieven-depot alhier be langrijk uitgebreid. In de morgen in het Botanisch Labo ratorium alhier te houden 86ste bijzondere vergadering van de geologische sectie van het Geologisch Mijnbouwkundig Genoot schap voor Nederland en Koloniën zal dr. J. A. Bernsen een lezing houden over: „Recente vondsten van fossiele zoogdieren in Nederland"; daarna zal dr. W. J. Jong spreken over: „Eenige opmerkingen over de geologie van Trinidad en Tobago". Gistermiddag omstreeks 5 uur reed de 13-jarige N. B. op zijn fiets tangs de Breestraat, toen hij dreigde te worden aangereden door een vrachtauto. Een jon gen, die het ongeluk zag aankomen, creep den wielriider bij den arm en kon hem r.og juist biitiids wegtrekken. Door den ruk schoot de arm evenwel uit de kom, zoodat hij zich in het Academisch Ziekenhuis onder behandeling moest stellen. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Donankwestie. Departementschef Posse heeft gister middag te Geneve tijdens een onderhoud met den Franschen premier Tardieu, dat anderhalf uur duurde, nogmaals het Duit- sche standpunt tegenover het Fransche plan voor een Donaubond uitvoerig uiteen gezet. De Rijksregeering staat er ook verder op dat bij spoedige onderhandelingen tus schen de vier groote Europeesche mogend heden de nog bestaande tegenstellingen worden overwonnen en eerst dan de Donauplannen tezamen met de vijf Do- naulanden zullen worden besproken Tar dieu heeft met groote openhartigheid on derstreept, dat de Fansche regeering be slissende beteekenls toekent aan de kwes tie van financieele hulp en dat slechts Frankrijk, met het oog op zijn kapitaal markt in aanmerking komt voor een financieele saneering dezer staten. De Fransche regeering wenscht, dat de kwes tie der preferentleele douanerechten door de vijf Donaulanden onderling zal worden geregeld. Zij is evenwel bereid in de naaste toekomst in onmiddellijk overleg te tre den met de vier groote Europeesche mogendheden. DU1TSCHLAND. Hitier in verweer Een Godsvrede. De actie tegen de Nazi's is geheel alleen door Pruisen gevoerd, de Rijksregeering staat daar geheel buiten. Hitler, die natuurlijk een ontkenning geeft over illugale bedoelingen, gaf vol gende verklaring uit: Het Pruisische ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft het ons reeds sinds lang bekende plan van een overval op de nationaal-socialistische beweging thans uitgevoerd. De volgens oud recept opge maakte arrestatie- en beslagname-rommel moet de openbare meening suggereeren, dat de nationaal-socialistische partij en haar organisaties voornemens waren on wettige hiaatregelen te nemen op een oogenblik, dat de legale ontwikkeling haar zonder deze reeds de positie van sterkste partij in Duitschland had gegeven. De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken, Severing, weet, dat het legale aan het bewind komen van de N.S.D.A.P. thans nog slechts een kwestie van tijd. Het vol komen verval van de Sos. Dem. partij van den heer Severing is door de Rijkspresi dentsverkiezingen ondubbelzinnig gecon stateerd. Minister Severing levert het bewijs, dat de S.A.-mannen op den dag der presi dentsverkiezing in hun vereenigingsloka- len zijn bijeengehouden. Hij deelt daarbij mede, dat de nasporingen van zijn waak zame politie aan het licht hebben gebracht dat deze parolen geruimen tijd van te vo ren door de S.A.-leidlng zijn uitgegeven. Het onhoudbare, ja absurde van deze Pruisische politieactie blijkt reeds uit het volgende 1. De N.S.D.A.P. heeft nog bij iedere ver kiezing tot nu toe op den dag der verkie zing, althans reeds den nacht te voren haar S. A.-mannen en vertrouwenslieden geconcentreerd, omdat dezen de geheele verkiezingswerkzaamheid in den nacht op den verkiezingsdag en op den verkiezings dag zelve moeten uitvoeren. 2. De Nat.-Soc. partijleiding heeft even wel ook in het bijzonder daarom de S.A.- en S.S.-mannen op alle verkiezingsdagen bijeengeroepen om bij de toegespitste „hetze-campagne" van haar tegenstanders het weerlooze afslachten van ifidividueele zich op straat bevindende S.A.- en S.S.- rnannen door de genooten van de partij des heeren Severing, van de Rijksbanier, het ijzeren front en ook van het haar in wezen verwante communisme te verhinde ren. Door deze partijen zijn in de afge- loopen weken 40 mijner kameraden, die hun afzonderlijk en ongewapend in han den vielen, gedood. Duizenden werden ge wond. Deze maatregel van de bijeenhou ding onzer SA.-mannen te hunner be scherming tegen het roede „onmensch- dom" was des te noSdiger, aldus vervolgt Hitier, daar het de politie van minister Severing niet gelukt is ook slechts een fractie van deze misdaad op te helderen of zelfs den dader te arresteeren. 3. Van de samenhouding der SA. en S.S.-mannen in hun vereeenigingslokalen werd ten einde door mij vooruit geziene manoeuvres van offlcieele en nlet-offi- cieele instanties tijdig te voorkomen in mijn opdracht het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken door mijn stafchef in kennis gesteld. Stafchef Roehni deelde deze voorgenomen maatregel mede aan den vertegenwoordiger van het Rijksmi nisterie van Binnenlandsche Zaken, een week te voren. Er werd hiertegen niet ge protesteerd. 4. De juistheid van dezen maatregel is overigens gebleken, doordat op den laat- sten verkiezingsdag minder lieden ten of fer vielen aan de sociaal-democratische en communistische moordvoornemens, dan anders, en de politie-autoriteiten wisten te melden, dat de verkiezingen in het ge heele Rijk tegen de verwachting in, rustig waren verloopen. 5. Nopens de overige beschuldigingen van den heer Severing tegen de N.S.DAP. heb ik direct door mijn partijinstanties laten protesteeren. De tot nu toe reeds onderzochte gevallen hebben de volkomen niet-steekhoudendheid der onderstellin gen van Severing aan den dag gebracht. Vrijdag kan men de beëindiging dezer aangelegenheid verwachten. Ik zal door mijn perschef het bewijs doen leveren, dat het optreden van den heer Severing een manoeuvre is, welke de S.P.D. bij de a.s. verkiezingen zal moeten redden van haar thans noodzakelijk geworden afrekening door het Duitsehe volk. Ook deze actie zal eveneens in haar verloop de onvaardeüjke wettigheid van de nationaal-socialistische partij bewijzen, zooals omgekeerd de .bijgedachten van dit politioneele kunststukje zullen worden onthuld. De verkiezingsmanoeuvre van den heer Severing zal zijn partij niet redden van de a.s. nederlaag. (w. g.) Hitier. Vermoedelijk zal minister Severing een nadere uiteenzetting geven. Fractievoor zitter Dr. Frlck en Gregor Strasser hebben het volgende telegram gericht tot den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Groener: Namens 110 Rijksdagafgevaardigden, achter wie thans een kiezerscorps staat van 11,5 mlliioen Duitsehe onderdanen, protesteeren wij tegen de poging van den RECLAME. 16* Quaker beslaat voor 16 °/o uil proteïne, onontbeerlijk voor de ontwikkeling der spieren en bindweefsels. Boven dien bevat het vetten en mineralen. Quaker Is een „volkomen" voedsel en bovendien bijzonder smakelijk. sociaal-democraat Severing, de partij van illegale plannen onderstellen, waarvoor het materiaal zou zijn bijeengezameld uit wil lekeurige huiszoekingen. (Er ontbreken hier acht woorden die met het oog op de Noodverordening niet mogen worden ge publiceerd). Een zeer scherp protest en brandmerken de actie als verkiezings intrige van een zich in haar macht be dreigd voelende internationale partij. Hitier liet gister door zijn persdienst nog mededeelen, dat hem bekend gewor den was, dat, de Berlijnsche politie gewei gerd had een bewijs voor het in beslag genomen materiaal te verstrekken. Hier aan aanknoopend wordt nogmaals de op merking herhaald, dat door dit optreden „vervalschingen bil event, a.s. onthullingen mogelijk zijn." Dit laatste klinkt voor Hitier zeer bedenkelijkj. Officieel wordt medegedeeld: In den tijd van Palmzondag tot Witte Zondag des middags 12 uur mogen geen openbare politieke vergaderingen en geen politieke vergaderingen en optochten in de open lucht plaats hebben. Voor dezelfde periode is iedere soort openbare versprei ding van plakaten. pamfletten en vlug schriften met politieken inhoud verboden. De Rijksregeering is niet bereid de in de afgeloopen weken waargenomen mate- looze ophitsing door middel van vlug schriften welke aan de huizen werden afgegeven, nog verder te dulden. Volgens de tot nu toe geldende voorschriften der verordening to bestrijding van politieke excessen, d.d. 28 Maart 1931 moesten slechts die vlugschriften van politieken inhoud welke langs of op den openbaren weg zouden worden verspreid tevoren door de politie worden gecontroleerd. Thans wordt dit voorschrift uitgebreid met de bepaling' dat alle plakkaten of pamfletten van politieken inhoud te voren aan de politie-autoriteiten moeten worden voor gelegd. FRANKRIJK. Nederlaag der regeering - Suffragettes in den Senaat. In de Kamer kwamen gisteren de pen sioenvoorstellen in behandeling. De door de linkerzijde geëischte afscheiding van het eerste artikel werd door den minister van Financiën, Flandin, in een langdurige uiteenzetting bestreden. De minister con stateerde o.m., dat de ambtenarenpensioe- nen van 300 millioen franken in 1914 tot 4216 millioen in het jaar 1931 zijn toege nomen. Bij de stemming bleef de regeering met 313 tegen 235 stemmen opnieuw in de minderheid. Flandin heeft evenwel niet de vertrouwenskwestie gesteld. In de zitting van den Senaat, waar de schatting van de landbouwopbrengsten werd besproken in verband met de belas ting op de inkomsten, hoonde een vrouw een Senaatslld, dat een amendement ver dedigde. terwijl een andere vrouw op een fluitje blies. Beide vrouwen werden naar het commissariaat van politie gebracht. Eenige oogenblikken later, toen de mi nister van Financiën het woord nam. her haalden twee andere bezoeksters dezelfde manifestatie. Een der vrouwen riep: De VTouwen betalen belasting; zij moeten ook het kiesrecht hebben. Beide vrouwen werden eveneens naar het politiebureau gebracht. ENGELAND. De vertegenwoordiging te Lausanne en Ottawa. In het Lagerhuis heeft Mac Donald gis teren de samenstelling van de Engelsche delegaties voor de conferenties te Lau sanne en te Ottawa meegedeeld. De pre mier zeide dat de regeering iri een eenigs- zins moeilijk parket verkeerde, doordat ook te Geneve een behoorlijke vertegen woordiging moet blijven. Naar Lausanne zou spr. zelf gaan met de ministers Neville Chamberlain, Sir John Simon en Runci- man. Voor aflossing of om bijzondere ge vallen bleven dan nog de ministers Sir Herbert Samuel en Sir Samuel Hoare be schikbaar. Baldwin zou de leiding nemen op de rijksconferentie te Ottawa in Juli, waar bovendien de ministers Thomas Cuncliffe Lister en Runciman ook heen zouden gaan. Ingeval de conferentie te Lausanne goed zou opschieten en hun tegenwoordigheid te Londen niet absoluut werd vereischt, zouden de ministers Neville Chamberlain en Hailsham te Ottawa nakomen. DENEMARKEN. Dc defensie-wetten. In het Landsting, de Eerste Kamer van het Deensche parlement, ls het ontwape ningsvoorstel van de regeering, dat de afschaffing van leger en vloot en de Invoe ring van een „bewakingscorps" te land en ter zee Inhoudt, In tweede lezing met 38 tegen 33 stemmen verworpen. De Boeren partij heeft het voorstel Ingediend, het staande leger met 2000 man tot 8000 man te verminderen, hetgeen een iaarlljksche besparing van zes mlliioen kronen zou be- teekenen. Volgens de bladen zou tusschen de Boerenpartij en de regeering over het voorstel reeds overeenstemming zijn be- reUrt. VEREENIGDE STATEN. Verdere beperking Immigratie. De immigratiecommissie uit het Huii van Afgevaardigden heeft het rapport te: gunste van de resolutie, waarin word voorgesteld alle Immigratiequota te be perken tot 10 pet. van de tegenwoordig cijfers en ook voor de landen van he westelijk halfrond een contingenteering ii te stellen op een basis van 10 pet. der visa verleend gedurende het op 30 Juni 193 geëindigde fiscale jaar, aangenomen. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. BESPREKINGEN TE GENEVE. De bijzondere Volkenbondscommissie vooi het Japansch-Chineesche conflict heefl gisteren gedurende eenige uren de wapen stllstandsvoorwaarden besproken, welke ti Sjanghai zijn uitgewerkt door de verte genwoordigers der regeeringen van Ja' pan en China met medewerking van dl gezanten van Engeland en de Vereenlgdi Stoten. Volgens deze voorwaarden zullei de Chineesche troepen tot de definities regeling in hun stellingen blijven, terwij de Japansche troepen geleidelijk aan uii het internationale concessiegebied zullei worden geretireerd. Bovendien zal een gt mengde commissie, bestaande uit neutral leden, de troepenbewegingen controleeren. Woensdag heeft de Japansche regeerinj nog geëischt dat deze commissie den ge> heelen toestand ln het te evacueeren ge bied zou controleeren. Deze eisch werd evenwel door Chin: verworpen aangezien het een zuiver poli tieke eisch is. De Japansche vertegenwoor diger deelde de commissie mede. dat than nieuwe onderhandelingen te Sjangha worden gevoerd betreffende den definitie ven wapenstilstand. Bijzonderheden no- pens de onderhandelingen mocht hij even wel niet mededeelen. Uit de verklaring van den Chineeschei vertegenwoordiger bleek, dat nog vérgaan de tegenstellingen bij de wapenstilstands onderhandelingen bestaan, aangezien Ja pan politieke voorwaarden, in het bijzon der de opheffing van den boycott, heel geëischt, terwijl de Chineesche regeerin] de onderhandelingen tracht te beperke! tot kwesties van zuiver militairen aard. De commissie stelde zich op het stand punt dat de Japansche eischen als poli tieke voorwaarden moeten worden bt schouwd. De commissie heeft tot taak dl wapenstnlstandsonderhandelingen te con troleeren, doch niet direct bij de bespre kingen in te grijpen. Gisteravond is nog een geheime zitting gehouden met uitsluiting van de vertegen woordigers van Japan en China. Bespro ken werd de vraag in hoeverre het Mand- sjoerijsche probleem thans opnieuw in de loopende geschillenregeling moet worden betrokken. Bij de commissie was een me morandum ingediend door den Chinee- schen vertegenwoordiger, die eischte dat de Lyttoncommissie nadrukkelijk opdracht zal krijgen rapport uit te brengen over den toestand in Mandsjoerije. De commis sie was met de Engelschen van meening, dat een bijzondere opdracht voor de Lyt toncommissie niet noodzakelijk is daar de der Lyttoncommissie reeds verstrekte op dracht. zoomede de V. B. resolutie van 4 Maart reeds voorziet in een regeling van alle Japansch-Chineesche geschillen. De commissie zal voorloopig niet meer bijeen komen. President Hymans za! worden over gelaten de V. B. commissie te zijner tijd bijeen te roepen. In Mandsjoerije neemt het verzet tegen de nieuwe regeering nog zienderoogen toe. Tweehonderd muitende soldaten die te gen de nieuwe regeering in opstand geko men waren en het Japansche garnizoen van Ningoeta hadden aangevallen, zijd, volgens een Japansch bericht, ln de pan gehakt. Verscheidene rechters zijn afgetreden, omdat zij niet wenschen te dienen onaer de nieuwe regeering. De Mantsjoerijsche regeering heeft den uitvoer verboden van graan, meel en haver. Geruchten over het samenstellen van een leger van vrijwilligers van 100.000 man verdienen o.i. bevestiging. Uit Tokio wordt gemeld, dat er zelfs m de nieuwe regeering al oneenigheid be staat. Vooral tegen generaal Ma moet men zich keeren. IJMUIDEN, 18 Maart 1932. VISCHPR1JZEN. Tarbot per K.G. f. 1.80—1.50; Griet per kist van 50 K.G. f. 75—30; Tongen per K.t>- f. 2.751.55; Groote Schol per kist van 51) K.G. f27Middelschol per kist van K.G f21—17.50Zetschol per kist_J_an O" KG. f. 23.50—17.50; Kleine Schol per van 50 K.G. f.25—6.50; Bot per kist jan 50 K.G. f. 8.50; Schar per kist van 50 Kvr f. 4.60—1.30; Kabeljauw per kist van «o K.G. f.36—30; Wijting per kist van K.G. f. 7.59-1.20. Aangekomen 2 Stoomtrawlers: met f. 1506; IJM. 114 met loggers SCH. 133 met f.696; K.W. 51 f. 1229; K.W. 19 met f. 542; 2 beugers vu 204 met f.939; VL. 156 met f.917; 1 Kt" ter E. 157 met f.503. j

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2