r 73,te Jaargang VRIJDAG 18 MAART 1932 No. 22085 Leidsch Crisis-Comité. FICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. VERKEERSLESSEN VAN DEN A. N. W. B. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.il Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per weekf. 0.13 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. ie bijdrage H. B. S. Meisjes 1.35.15; v. L. 1.1.10. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden tngen ter algemeene kennis, dat de nun. Vennootschap A. J. Neuteboom en en de Comm. Vennootschap L. Ver- erd en Co., beiden gevestigd te Leiden, i verzoek hebben ingediend ter beko- ng van verlof voor den verkoop van ■oholhoudende drank, anderen dan ster- 1 drank, voor gebruik ter plaatse van ■koop, resp. in de perceelen Beesten- rkt no. 30 en Hoogewoerd no. 99, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, elden, 18 Maart 1932 6030 •sde voordracht over osmose, Door Prof. Schreinemakers. ipreker beschouwt eerst de absorptie water door een invariant membraan, alleen voor water permeabel is; hij it dan af dat het water diffundeert luit de vloeistof, die aan het membraan bootste watergehalte geeft naar de jistof, die aan het membraan het klein - watergehalte geeft. Deze regel geldt wel voor heterogene als voor homogene mbranen. Als het mebraan echter ho- geen is, dan geldt ook nog: het water undeert vanuit het grensvlak met het otere naar het grensvlak met het klei- e watergehalte; voor heterogene mem- nen is deze regel, zooals spreker aan- nt, echter niet meer geldig. >aarna behandelt spreker de absorptie >r membranen, die voor twee stoffen meabel zijn en de experimenteele on- zoekingen, die hierover in het Leidsche xtratorium zijn verricht: het blijkt nu hierbij de hysterese ni. de nawerking i vroeger doorloopen toestanden, dus de «geschiedenis van deze membranen, een jAtp Ti/vl cnpplt Tenslotte vergelijkt spreker deze expe- ïentatie bepaalde W- en X- curven der iorptie met de theoretische W- en X- rven. die in de tweede voordracht zijn iproken; de theorie en het experiment ren nu dat deze beide soorten van cur- ntet altijd dezelfde beteekenis behoe fd te hebben. $3. afloop van de voordracht bedankte Niekerk namens de medici, en uit naam prof. Storm van Leeuwen. Namens de Biologen sprak prof. Baas cking, die het werk van prof. Schreine- ikers vergeleek met dat van figuren als lvin en Gibbs. wier werken nog heden i dage een bron van studie vormen. Tot slot sprak de voorzitter van het Che- sch Dispuut, de heeT Tennissen, die uit lam van de chemici dankte, voor het Ae. dat prof. Schreinemakers op deze ronden gegeven heeft. Ihr. geref. jongel. vereeniging. 22ste jaarvergadering. [Gisteravond heeft de Chr. Geref. J. V. fr. 22: 6, onder leiding van haren eere- forzitter ds. Joh. Jansen in het kerk- [bouw dier gemeente aan de Steenschuur kar 22ste jaarvergadering gevierd. |De opkomst was bevredigend te noemen. ■De voorzitter, de heer Van Reenen kette in zijn openingswoord allen harte- |k welkom en wees er op hoe de leden Jch op de J. V. door onderlinge samen- Ireking en studie trachten te bekwamen. |>r. besloot met een warme opwekking om li der J. V. te worden. |Uit het verslag van den secretaris, den Ter D. Volbeda bleek, dat de vereeniging Jch in een gestadigen groei mag verheu- Én. |De penningmeester, de heer J. Platteel |ad een batig saldo van f. 82.85 te melden. Ook de bibliothecaris, de heer M. Over- liin had vooruitgang te boeken. Door verschillende afgevaardigden van F omliggende gemeenten werden harte- |ke gelukwenschen gesproken. I Verschillende leden der J. V. leverden fjaragen, zoowel op kerkelijk als op fciaal gebied terwijl enkele voordrachten IP zeer verdienstelijke wijze werden ge- fciteerd. I De eere-voorzitter, ds. Jansen sprak een >°ft slotwoord, waarin hij erop wees, dat evenals de apostel Paulus in alle om- Jaudigheden paraat moeten zijn. 1 Ui een ernstige peroratie wees spr. op [en ernst van het leven en bepaalde zijn Pehoor bij den grooten dag van Jezus i-hristus, die staat te komen. [.Muzikale medewerking werd verleend JJ°r den heer W. Buurman (orgel) en het Jjto- Geref. Zangkoor onder leiding van heer Verver. DECORATIE VAN ADJUDANT J. BAKKER* Een indrukwekkende plechtigheid. e-hr. hist. jongeren-groep. english association. Hedenmorgen te halfelf heeft op het militaire oefenterrein aan de Maaldrift in tegenwoordigheid van het geheele 5de re giment veld-artillerie en vele officieren en onder-officieren van het 4de regiment in fanterie de plechtige uitreiking plaats gehad van de gouden medaille wegens 36- jarigen trouwen dienst aan den adjudant- onderofficier J. Bakker. Verder waren hierbij nog aanwezig de kolonels Nauta Pieter en Kist, twee vroe gere chefs van adjudant Bakker, zoomede de legerpredikant ds. E. L. Nauta. Nadat het regiment onder commando van den majoor-hoofdinstructeur Carstens was opgesteld en geïnspecteerd, geschiedde voorlezing van het Koninklijk besluit, waarbij het muziekcorps van 6de R. V. A. het Wilhelmus speelde en waarna de gar nizoenscommandant. overste Haitsma Muiier adjudant Bakker de gouden me daille op de borst spelde, Vervolgeus hield hij een korte toespraak, waarin hij den gedecoreerde allereerst van harte geluk- wenschte met de onderscheiding en erop wees, hoe adjudant Bakker steeds meer heeft gedaan dan zijn plichten hem voor schreven. Hij stelde hem aan zijn collega's en minderen ten voorbeeld als een man, die zijn militaire plichten steeds op een voorbeeldige wijze heeft vervuld en zeide ervan overtuigd te zijn, dat deze hooge onderscheiding voor adjudant Bakker een spoorslag zal zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. Spr. eindigde met den wensch, dat het den jubilaris gegeven moge zijn het regi ment en het vaderland nog lange jaren te dienen. Nadat de officieren en onderofficieren in de gelegenheid waren gesteld den adju dant te complimenteeren, werd voor hem in stap, draf en galop gedefileerd. In de kazerne is adjudant Bakker ten slotte nog door de officieren en onder officieren gdhuldigd, waarbij geschenken werden aangeboden. Algemeene vergadering te Leiden. Het bestuur van de Christelijk-Histori- sche Jongerengroep, afd. Leiden, is als volgt samengesteld: D. Hendriks, Hooi gracht 86a. voorzitter; P. Guley, Heeren straat 30, le secretaris; D. Marck, Hooge woerd 175, 2e secretaris; mej. M. Kuiven- hoven, Heerenstraat 27. penningm.; H. J. Matthëus, Aloëlaan 49. alg. adj. Besloten is, dat de jaarüjksche alge meene vergadering van de Federatie van Chr.-Hist. Jongerengroepen in Nederland, dit jaar te Leiden zal worden gehouden op 7 Mei a.s. handelsregister KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving; J. van Heeringen. voorheen D. N. A. van Wijk. Steenstraat 43. Leiden, Sigarenwin kelier. Eigenaar: J. A. M. van Heeringen, Leiden. De Bijbel en de wereldvrede. De Leidsche afdeeling van de English Association hield gisteravond in het Fede ratiehuis een goed bezochte en goed ge slaagde „Social Evening" onder leiding van Mevr. Kuenen. Nadat door de bezoe kers een kop thee was genuttigd, gaf de Voorzitster het woord aan een der leden, die het belangrijke onderwerp „The Bible and Universal Place" zou inleiden. De in leider trachtte aan den hand van enkele Amerikaansche en Engelsche schrijvers duidelijk te maken, hoe het mogelijk is, daat Prof. Gilbert kan zeggen, dat geen enkel boek ooit zooveel gedaan heeft voor vrede of voor oorlog als de Bijbel; dat geen ander boek zoo gevaarlijk kan zijn voor den vrede of voor oorlog, al naar het standpunt dat men inneemt, en de om standigheden, waarin een volk of een re geering verkeert. Hij ging de beschouwin gen na, die tot uiting komen in de ge- schiedboeken van het O. T. en bij enkele Profeten en sloot zich aan bij de woor den van Prof. Keiler, die op 4 April in de Gehoorzaal zei: „Als wij als Christenen, spreken, dan moeten we uitgaan van de Boodschap van Christus", en bi] die van een Engelsch predikant, die tijdens den oorlog een collega deed gevoelen, hoe on mogelijkheid het is in Jezus' naam een zegen te vragen over gasbommen en ander oorlogstuig. Als de menschheid ooit van dit kwaad zal verlost worden, zoo besloot hij, dan zal dat niet gaan door Moham med te volgen in heilige oorlogen, en ook niet door Mozes of David te volgen in oorlogen des Heeren, maaar alleen door het volgen van Jezus Christus, die al zijn volgelingen het Onze Vader op de lippen legt. Hij alleen is de Heiland der wereld. Nadat nog eenigen tijd over deze zaken was nagepraat, sloot de Voorzitster met een woord van dank aan alle leden deze laatste Social Evening van dit seizoen. Wellicht treedt in April nog een Engelsche spreker voor de afdeeling op. liefdadigheidsavond chr. zangv. „zang zij onze leus". Ten bate van het Leidsche Crisis-Comité. In de uitstekend bezette groote Stads- zaal heeft bovengenoemde vereeniging gis teravond een Liefdadigheidsuitvoering ten bate van het Leidsche Crisis-Comité ge geven. De eere-voorzitter. ds. M. J. Punselie, opende de samenkomst met gebed en sprak daarna een kort openingswoord, waarin hij het bestuur der organiseerende vereeniging dankte voor haar initiatief en de mooie daad om ook 250 Christelijke werkloozen uit te noodigen. Verder bracht hij reeds bij voorbaat dank aan alle medewerkenden en wekte op om in deze dagen hen te ge denken bij wien het lied onder den druk der moeilijke omstandigheden, heeft plaats gemaakt voor een zucht en een klacht. Het zangkoor onder de beproefde leiding van den heer A. Teljeur liet zich vervol gens zoowel met pianobegeleiding van mej. Mien Verwer. als a capella (in „Jeruza lem", van Jac. Bonset), van haar goede zijde kennen, terwijl het kinderkoor met een drietal frissche liedjes veel en verdiend applaus oogstte. Jammer, dat het koor over zoo weinig jongensstemmen beschikt! Ter afwisseling van het vocale gedeelte, droeg de heer C. Romijn uit Den Haag. met begeleiding van mej. Van Bueren een tweetal fluitsoli voor, n.l. Andante Opus 86 van Mozart en een Nocturne van Alf. Marchot. De hoofdschotel van dezen avond vorm de de uitvoering van de reeds meermalen door ons beschreven .Bloemen-cantate" van Geertruida van Vladeracken onder re gie van mej. R. Gaykema. De aardige kin derzang nam de door de hinderlijk lange pauze gerezen wrevel weer weg. In aan merking genomen de losse opstelling der diverse groepen op het podium, waardoor het contact met den leider zooveel moei lijker te onderhouden is. mag de heer Teljeur over het resultaat alleszins te vreden zijn. De fleurige costuumpjes trok ken aller bewondering. De sopraan-soliste, mej. Nel Bink mej. Gaykema, mej. Van Bueren, mej. Verwer. zoomede de heer Teljeur werden met bloemen gehuldigd. Het was al met al voor de bezoekers een prettige en voor de vereeniging een uit propagandistisch oogpunt goede avond. Bij den uitgang werd een schaalcollecte voor het Crisis-Comité gehouden. vivisectie op mensch en dier. Lezingen van prof dr. Joh. Ude en den heer P. Pijl. In een bijeenkomst in een der zalen van de Stads-Gehoorzaal bespraken gister avond prof. dr. Joh. Ude uit Graz en de heer P. Pijl, arts, het vraagstuk des vivi sectie. De heer Pijl opende de bijeenkomst en wees er op hoe deze lezingen een on derdeel vormen van de serie, welke prof. dr. Ude in verschillende Nederlandsche steden zal geven. Gekomen tot zijn lezing wees de heer Pijl op het verband van het vraagstuk der vivisectie en de huidige tijds omstandigheden. Speciaal wees spr. ver volgens op de vivisectie zoowel op menschen als op dieren in ons land, en elfde les. haal links in! Wat is de grondregel van het verkeer? „Hou rechts en rij bij het inhalen links voorbij". Zouden alle vervoermiddelen, langzame en snelle, op een breeden weg evenveel rechts moeten houden? Neen. We hebben in les 9 geleerd: hoe minder spoed, hoe dichter bij het trottoir Op het linker plaatje maken er tweo een fout. De jongen op de fiets, die den voerman rechts voorbij wil rijden, maar ook de voerman op den wagen maakt een fout, omdat hij niet genoeg rechts hield en daardoor den wielrijder als 't ware uit- noodigde, hem aan den verkeerden kant, dus rechts, in te halen. Dat brengt gevaar mee, want als nu die voerman naar rechts wil uithalen, omdat hij een signaal van een auto achter zich hoort, dan raakt de fietser beklemd tusschen het trottoir en de kar. Op de rechter teekening rijdt de voer man goed en zooals het behoort, dicht langs het trottoir en het meisje op de fiets gaat hem, zooals het moet, links- voor bij. De fietser aan den overkant van de straat doet het ook goed en laat de auto alle ruimte om hem voorbij te rijden. Zoodra het meisje het paard voorbij is, moet ze het midden van de straat weer vrij laten en dus weer naar rechts gaan maar niet vlak vóór het paard langs, want dan maakt ze dat paard aan het schrik ken. Dat plotseling voor een ander langs gaan heet „afsnijden", of met een uit- heemsch woord „coupeeren" en ieder be grijpt wel, dat dit gevaar en ongelukken kan veroorzaken. Onthoud dus goed.' Haal links in en ga dan geleidelijk weer naar den rechterkant var. den weg. vooral op de belangrijkheid van het vraag stuk, daar een eventueel komende gifgas oorlog er ten nauwste verband mede zal houden. Ten einde aan te toonen hoe onlogisch het vivisectie-experiment eigenlijk is, haalde spr. uitspraken van verschillende binnen- en buitenlandsche geneeskundigen aan. Een en ander lichtte spr. door de vertooning van een aantal lantaarnplaat jes nader toe. Hoewel de heer Pijl ook later scherp de aan de Leidsche Universiteit toegepaste vivisectie methode hekelde, stond hij vooral langen tijd stil bij de proefnemingen van dr. Boer, waarover reeds meerderen het pro en contra deden hooren. Na de pauze was het woord aan prof. dr. Ude. die sprak over: „De humanitaire idee". Door zijn fascineerende verschijning en enorme stem, maakte deze spreker op de talrijke aanwezigen een diepen indruk. Uitgaande van het beginsel, dat God de waarheid en de liefde is, betoogde spr. dat de mensch als het evenbeeld God's derhalve ook slechts waarheid en liefda moet willen. Daarom moet, aldus spr. vivisectie evenals de oorlog gerekend wor den te zijn een misdaad en een schande voor onze cultuur. Te zijner verheerlijking heeft God het dier geschapen en tevens om in de veel vuldigheid der levensvormen zijn heerlijk heid en macht te doen weerspiegelen. Waar nu 't leven van God komt kan het niet anders zijn of de vivisectie moet zijn Im moreel en lijnrecht staande tegenover Christus. Evenmin als den mensch heeft God het dier geschapen om te lijden, wel echter om lief te hebben. Waar volgens den Bijbel de planten en vruchten ons ge geven zijn als voedsel mogen we de derde functie van het dier den mensch te dienen - niet doen ontaarden in 'n mensch onteerende en wreede mishandeling. Den vivisector beschouwt spr. dan ook als een pathologisch en sadistisch mensch, thuis- behoorend in een gevangenis of gekken huis. Indien medici de menschheid willen helpen, dan dienen zij te voorkomen, dat de meschen ziek worden, voorstanders te zijn van het vegetarisme en onthouders van alcohol en nisotine. Willen de oorlog en de vivisectie ver dwijnen, dan moeten de menschen radi cale dierenbeschermers, geheelonthouders en niet-rookers zijn. Hiermede wil spr. de Christelijke revo lutie prediken, welker wapenen, de waar heid en de liefde, sterker zijn dan alle moordwerktuigen. Slechts als de geweld- loozen, de edele menschen naar God's evenbeeld de humanitaire idee, de echte menschelijkheid tot uiting brengen, kan het verloren paradijs worden herwonnen en zal God Zijn zegen schenken voor men schen en dieren. BINNENLAND. Het kortingswetje door de Eerste Kamer aangenomen. (Parlementair Overzicht 3e Blad). Het dreigend conflict in het meubelma kers- en behangersbedrijf; een bemidde lingsvoorstel (Binnenland, 2e Blad). Belgische onderscheidingen aan Neder landers. (Binnenland, 2e Blad). Zware branden te Bloemendaal en Oss. (Gemengd, 2e Blad.) Morgen voor de 84ste maal: Oxford- Cambridge. (Sport, 3e Blad.) De plechtige inwijding der Pauluskerk te Oegstgeest. (4e Blad.) Het 25-jarig jubileum der Katwijksche Ziekenverpleging. (5e Blad.) BUITENLAND. Hitler's verweer tegen de maatregelen van den Pruisischen minister Severing (Buitenland, le Blad.) Japan doet te Genève opnieuw conces sies. (Buitenland, le Blad.) In Griekenland dreigt een regeerings- crisis. (Tel., le Blad.) HET CHINEESCH—JAFANSCH CONFLICT Causerie van prof. dr. j. j. L. Duyvendak. Gisteravond heeft prof. dr. J. J. L. Duy vendak ln het gebouw van den Protestan ten Bond voor „Kerk en Vrede" te Haar lem een causerie gehouden over het Chl- neeschJapansch conflict. Spreker begon de aandacht te vestigen op de kern van de hangende kwestie, n.l. het vitale belang van Japan in Mandsjoe- rije. In het midden van de 17e eeuw kwam het Mandsjoevolk op en veroverde in 1644 na Peking successievelijk heel China. Mandsjoerije werd alzoo de bakermat van de Chineesche dynastie, die Mandsjoerije als een speciaal gebied voor de Mandsjoes wilde reserveeren en liever Chineesche emigratie daarheen wilde voorkomen. Ech ter vestigden zich vele Chineezen in Mandsjoerije. Toen in 1860 Newchwang voor den buitenlandschen handel was opengesteld, werd de beweging van Chi neezen gaandeweg levendiger. De dynastie heeft echter de groote fout begaan, nooit van Mandsjoerije een intregreerend deel van China te maken. Intusschen zijn van de tegenwoordige 27 millioen inwoners 90°/o Chineezen. Volgens het Japansche standpunt vinden deze allen door de Japansche activiteit een bestaan. De Russisch-Chineesche betrekkingen dateeren reeds van 1387 (verdrag van Nertsjensk). In 1857 sloot men een grens verdrag (Algoen en Amoer), ln 1860 te Peking herzien, in dien zin, dat Rusland de maritieme Provincie Primorsk kreeg. Na den ChineeschJapanschen oorlog van 1894/95 verzetten zich de mogend heden tegen den afstand van het Liau- toeng schiereiland aan Japan. Kort daarna verkregen de Russen het recht, een spoorweg aan te leggen dwars door Mandsjoerije naar Wladiwostok In het desbetreffende bedrag verkregen de Rus sen het recht, van volledige autonomie op de spoorweg- en aangrenzende terreinen. Men maakte een zoo ruim gebruik van dit recht, dat er plaats kwam voor een heele stad, n.l. Charbin. De bewoners van deze „spoorweg-zóne kwamen vanzelf onder Russisch bestuur. De Chineezen protes teerden tevergeefs. In 1898 kwamen de Mogendheden verschillende concessies vra gen, Duitschland verkreeg Tsjingtau, Rus land pachtte nu voor 25 jaar het Liau- toeng schiereiland en verkreeg het recht tot aanleg van een zuidelijken arm van den Chineeschen Oosterspoorweg naar Dairen (later een Z. Mands. spoorweg). Na den Boxer-opstand, waarbij buitenland sche troepen intervenieerden, trokken de Russen slechts langzaam weg uit Peking en bleven in Mandsjoerije. De kort daarna volgende RussschJap. oorlog in 1905 deed den zuidelijken arm van den C. O. S. in Japansche handen overgaan, mét de administratierechten van de spoorwegzöne. Er werd toegestaan, dat de verbinding tusschen deze lijn en Korea van een militairen spoorweg werd veranderd in een normale lijn. De mili taire spoorwegwachten zouden blijven tot het voor de Japansche onderdanen veilig was „met het oog op de bandieten". In 1917 verklaarde de nieuwe Russische Re geering de verdragen betreffende de Mandsjoerijsche concessies voor nietig. Toen Rusland zich later meer met Oost- Azië ging bezig houden, sprak men niet meer van deze genereuze voorstellen. Men kwam echter met de Chineezen overeen, een soort gecombineerd beheer over de spoorweg in te stellen en de Russ. spoor wegwachten zouden door Chineesche ver vangen worden. Gedurende den wereld-oorlog had Rus land een lijn ten N. van de Amoer aange legd naar Wladiwostok; het belang bij den C. O. S. was dus ook niet zoo groot meer

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1