ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 Maait 1932 Zesde Blad No. 22085 IGEKOMEN BERICHTEN. BINNENLAND. UIT DE OMSTREKEN. BEURSOVERZICHT. TUIMELTJE EN KRUIMELTJE IN HET KABOUTERLAND. BURGERL STAND v. LEIDEN DE aanbieding van expresse- aangeteekende stukken. ^resse-aangeteekendestukken, waar- de bestelling tevergeefs is beploefd, |-;r, voortaan jn de eerstvolgende. Tvoor in aanmerking komende gewone Tipostbestelllng opgenomen, indien zij ijjns inmiddels niet aan het kantoor - afgehaald en niet bestemd zijn voor adresseerden, die gewend zijn hun aan- IsSende stukken aan het kantoor af te INDISCHE BESTUURSHERVORM1NG. |:ti ontwerp inzake de Indische be- tishervorming ls hedenmiddag door de ide Kamer met 5438 stemmen aan komen. DE POSTVLUCHTEN. „Valk" is hedenmorgen uit Marseille fcral'.ken en om 11 uur 55 in Rome aan- bmen. DRAMA OP DEN MAJELLATOREN. lopnieuw levenslange gevangenisstraf i geëischt. lïervolg van pag. 3 van het 1ste Blad) j het getuigenverhoor was het woord j den procureur-generaal, mr. Bauduin. te persisteerde tenslotte bij zijn .bij de tie behandeling voor het Hof ultgespro- leisch en vroeg opnieuw levenslange ge- t-emsstraf wegens moord. |HET HOORSPEL „GEVLEUGELDE DADEN". De Vara in het ongelijk gesteld. >et Haagsche gerechtshof heeft heden Jest gewezen in de bekende procedure lichen de V.A.R.A en den Staat inzake ljitzending van het hoorspel „Gevleu- Jie daden". Éooals men weet, had de Radlo-con- |:t-commissie de uitzending van dit orspel verboden, doch daarna heeft de fsident der Haagsche Rechtbank in kort beslist, dat de controlecommissie fdëze de grenzen van haar bevoegdheid J overschreden, en alsnog de uitzending Igdaten. Ia hooger beroep heeft thans het Ge- iitshof overwogen, dat naar zijn aan- skelijk oordeel de controlecommissie de aren van haar bevoegdheid geenszins lilt overschreden, doch zich heeft be- kld tot bestuursdaden, waarover de ptcr niet te oordeelen heeft. het onderhavige geval was geen Jits voor een bij voorbaat ingrijpen van (rechterlijke macht en de president had n daarvan moeten onthouden iet Hof vernietigde dan ook het vonnis fort geding en besliste, dat de presi- geen bevoegdheid heeft om van de ..navige vordering in kort geding ken- I nemen. o 1 HAAGSCHE POLITIERECHTER. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Uitbreiding van de Lecghwater. Met de uitvoering van het plan tot uit breiding van het watergeniaal van den Haarlenimermeerpolder „de Leeghwater" bii de Kaag met een tweede bemalings installatie waarvoor op de Polderbegroo- ting een bedrag werd geraamd van f. 121.000 is reeds een begin gemaakt. In het daartoe in aanbouw zijnde gebouw zal een nieuwe Dieselmotor met pomp worden geplaatst, waarvan de kosten op f. 61.000 worden geraamd. Tn Haarlemmermeer werd gevonden een portemonnaie met inhoud, alsmede eenig los geld. Bij de politie werd van deze vondst aangifte gedaan. HILLEGOM. Valsche alarmkreten. 's Avonds om 10 uur zijn de bewoners van den Veenenburgerlaan hevig veront rust geworden door de kreten, Moord, help, moord! Het was een meisjesstem, welke men hoorde. De politie werd gewaarschuwd en trok met drie man er op uit. Later ver scheen ook een Rijksveldwachter ter plaatse.- Er werd echter niets gevonden, <de gemoederen kwamen dus tot rust. Bij het onderzoek, dat de politie instelde, bleek haar. dat daar twee meisjes hadden ge- loopen, die vermoedelijk de alarmkreten hebben geslaakt. Omdat het wekken van valsche alarmkreten strafbaar is, wordt het onderzoek voortgezet, hetgeen een proces-verbaal tot gevolg kan hebben. Onrustige kat. In den nacht kreeg de politie de waar schuwing, dat men in een villa op Weere- steyn bezig was ln te breken. Het bleek, dat de kat iets omgegooid had, waardoor het lawaai, dat deed denken aan inbrekers, werd veroorzaakt. Uit 169 sollicitanten is de heer J. J. A. Pijnappel te Moerdijk benoemd tot ageni van politie alhier. EEN DUUR AUTORITJE. I reiziger A. B. F., uit Leiden, zeide, veel S van zenuwen te hebben. Een van de raken daarvan wasechtscheiding. lion op middelen om de zinnen te ver ren Toen hij op een avond door Lei- p's straten liep, passeerde hij de Brug je?. waar een auto, toebehoorend aan teren B.. onbeheerd stond Op eens 6 F. een opwelling om een ritje te gaan iken en door de zenuwen was het weer- mdsvermogen tot nul gereduceerd. F. tt de auto weg en reed naar Den Haag. Merweg begon de misère. Een verbaal pens rijden zonder rijbewijs, wegenbe- plegkaart en een verkeersovertreding kmen hem op resp. f. 40.f. 17.50 en 10— te staan. |En thans stond hij terecht wegens het maken van benzine. |te eigenaar van de auto reclameerde f 2 tide. vond het veel, want de benzine - toen onbelast - kostte 5 cent per liter en Ijens verdachte had hij hoogstens 4 er verbruikt. iet o. M. vod de excuses van renuw- tltigheid, echtscheiding e.d. al heel Merling, en achtte een strenge terccht- ijdng gewenscht. Eisch: f.200 boete, N. 50 dagen hechtenis. De politierechter verminderde deze tra-onkosten na het auto-ritje tot f. 50 50 dagen, doch voegde er een voor- itdelijke gevangenisstraf van 1 maand, let 3 jaar proeftijd aan toe. iSTERDAM, 17 Maart. Gedrukte markt. Olies en Bankaandeelen flauw. Sui- vaarden. Rubbers en Tabakken gedrukt [eeepvaarten en Mijnen stil. Amerik. pfen prijshoudend evenals Obligatie- De beurs was hedenmorgen vast op de mistige tendenz, die Wallstreet gisteren trioonde.ln de middaguren gingen de "sten echter weer verloren en daalde schillende fondsen onder het vorig slot. hoofdzaak was dit het gevolg van de r ongunstige balans der Amsterdam- Bank en de dividend passeering. De koers die gisteren reeds 7 pCt. was "caald, liep heden verder terug. Ook an ke Banken waren aangeboden, en lager. mtr oefenden buitenlandsche verkoopen Kon. Olies een druk uit, vooral in dit pis, dat hedenmorgen tot 148 pCt. was ptegen, maar dan tot 140 pCt. daalde. I Suikerwaarden waren eerder aangebo- k" en verkeerden algemeen in reactie. H. h-'s daalden weer onder 180 pCt. Rub- p hadden een gedrukt voorkomen en "en algemeen wat lager. Tabakken wei- 3'eranderd. Scheepvaarten bewogen zich .'hen achtergrond. Mijnen waren geheel "-'Warloosd. »»erik. fondsen waren prijshoudend, ook obligaties weinig verandering P'gingen. Duitsche obligaties trokken I san. WISSELKOERSEN. Iceland 8.78'/:; Duitschland 59.05; léu ijK 9-77; België 34.72; Zwitserland It? Oostenrijk 35-25Denemarken 49.50; Iphegen 48.50; New York 2.481/8; Pro- I "Me 1 pet, 15. Nou moet ik wachten tot de bloem vanzelf weer opengaat, pruilde Tuimeltje en de torretjes die nog nooit zoo iets leuks gezien hadden, gingen bij hem zitten kijken, tot de bloem opensproot. Ze hielden hem voor den gek en maakten hem bang. De zon schijnt vandaag niet, riepen ze Tuimeltje toe. De bloem zal niet open gaan maar Tuimeltje stoorde zich niet aan die plage rijen en tegen den middag kon ie van den bloem gedaan krijgen, dat deze zich opende, en hij keerde naar het paleis terug. 16. Maar dat zou niet gemakkelijk zijn. Tuimeltje, die altijd gewend was den weg te loopen als het donker begon te worden, vond dat alles er nu zoo gek uitzag. Hij vroeg den weg aan twee torretjes, maar daar deze naar hun werk moesten, konden ze niet met hem mee cn met greote zweetdruppels liep ie naast een slak, die beloofde hem naar huis te zullen brengen. Maar dat dier liep zoo langzaam, zoo voetje voor voetje, dat Tui meltje bijna niet meer voortkon en plotseling op den grond zonk. KATWITK AAN DEN RUN. Teraardebestelling van wijlen den heer P. J. Aarts. Gisteren had onder meer dan gewone belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. J. Aarts, oud-muziekleeraar aan het St. Willibrordus-college. oud-directeur van het R.-K zangkoor, oud-kassier der Coöp. Boerenleenbank, en bestuurslid der Derde Orde van den H. Franciscus. Onder de belangstellenden zagen wij de paters Lutz en d'Aquin S. J. van het vroegere St. Will.college der Paters Jesuiten, dat thans gevestigd is in Huize Catwijck" te Den Haag.Pater Beekman O.FM. van het Mis sie-College St. Willibrordus alhier die als leerling van de Paters Jesuiten tevens leer ling was van den heer Aarts, en vele be langstellenden uit deze en andere plaatsen. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door den heer P. J. Aarts, kapelaan te Am sterdam. zoon van den overledene. Het zangkesr dat bijna geheel voltallig present was. zong de Gregoriaansche Mligizsngïn. De Tuinbouw. De voorjaarswerkzaamheden zijn thans aangevangen. Enkele tuinders maakten een begin met het planten van vroege aard appelen en het zaaien van peen is in vol len gang. Er wordt vóór alles ten zeerste naar eenige regen verlangd. Ook voor de bollenteelt en nog meer voor de graslan- den zou een malsche bui hoogst welkom zijn. In tegenstelling met hetgeen ge oogst wordt is het plantgoed van aardap pelen zeer duur. Dit zal zeker van invloed zijn op de uit te planten oppervlakte. De laatste jaren neemt deze regelmatig af. terwijl voor het artikel b06peen en ook voor breekpeen meer animo komt. De fi- nancieele uitkomsten werken hiertoe onge twijfeld mee. Met het te werk stellen van arbeiders ln den tuinbouw met steun van de gemeente is het afgelaopen. De hiervoor gestelde termijn is verstreken. Het delven is trouwens ten einde en spitten onder die bepalingen ls niet toegestaan. Langer uitstel gevaarlijk. Reeds lang werd er in den Raad de aan dacht op gevestigd, dat de schoeiing langs het Overrijn tusschen de trambrug en de ophaalbrug, zeer slecht was en drin gend om vernieuwing vroeg. Van vernieu wing ls tot nu toe niets gekomen, terwijl de toestand gevaarlijk wordt voor het ver- kéer te land. Door het werken met de schroef van motorbooten is namelijk de wal beneden den waterspiegel over de ge- heele lengte zeker over een breedte van meer dan een meter weggespoeld en zijn ioswal en wandelpad ondermijnd. Tot nu toe is het zand nog gedeeltelijk blijven hangen tusschen de achter geble ven wortels der twee jaren geleden ge rooide boomen langs den wal. Eenige jaren geleden werden er nieuwe meerpalen langs den oever geplaatst, van welke er reeds eenige ln het vaarwater te recht kwamen. Neemt men hierbij in aanmerkmg, dat de bestrating van het Overrijn vooral met het oog op het drukke verkeer, te smal is, zoodat op sommige punten rij- en voer tuigen speciaal lange zandwagens, getrok ken door tractors, elkaar zeer moeilijk kunnen passeeren, dan is het niet denk beeldig, dat te eeniger tijd het ondermijn de voetpad den zwaren last van de zand- karren niet langer kan torsen, zoodat tractor met zandwagen in de Rijn terecht komen. Hierbij kan er mede op worden gewe zen dat het zandtransport dagelijks zeer groot is en de wagens zeer zwaar worden afgeladen. Het is vreemd, dat een en ander tot nu toe niet de aandacht heeft getrokken van het toezichthoudend personeel van de af- deeling publieke werken. Vooral aan de overzijde van den Rijn is een en ander van uit de achtererven der woningen langs de oostzijde van den Voorstraat duidelijk zichtbaar. KATWITK AAN ZEE. Oplichting. Het bestuur van de Herv. Scholen deed bij de politie aangifte van het feit, dat zij vermoedelijk opgelicht is voor een bedrag van f. 34 door een persoon zich noemende v. d. G„ die zeide woonachtig te zijn te Katwijk a. d. Rijn. Deze vervoegde zich bij het hoofd eener school, v. d. A., voor de leverantie van potlooden bleef achter achterwege, betaling. De heer v. d. A gaf hem een bon af, die hem daarop bij den penningmeester uit betaald kon worden; de leverantie der potlooden bleef echter achterwegen. Bij onderzoek door de politie bleek, dat bedoelde persoon niet te K. a. d. R. woon achtig was. Deze had voorgegeven in ar moedige omstandigheden te verkeeren, dat hij weldra naar Katwijk aan Zee zou ver huizen en zijn twee kinderen op school zou zenden bij den heer v. d. A. De politie stelt een onderzoek in. Door de politie te 's-Gravenhage is aldaar aangehouden en naar hier op transport gesteld de 12-jarige J. R. uit de Blommerstraat. Hij is aan de ouders te ruggegeven. J. R uit de Kerksteeg deed bij de po litie aangifte van het feit, dat van zijn land in de Zuidduinen bij het Kampeer terrein van zijn ingekuilde aardappelen circa een half mud is ontvreemd. NOORDWIÏK. Voor de werkloozen. Gelii.. bekend, is in de laatste ver gadering van den Gemeenteraad besloten over het loopende jaar een bedrag van f. 0.10 per inwoner Ixschikbaar te stellen ter verschaffing \an schoeisel, ktec iing en~. aan de werkloozen, welk bedrag dan verdub! eld wordt, daar het Nationaal Cri sis-Comité ook f.0 10 per inwoner beschik baar stelt. Door B. en W. zijn thans benoemd tot leden van de desbetreffende regelingscommissie voorzitter, wethouder C. van der Wiel, secretaris, tevens lid, de heer C. G. J. Alkemade en de hoeren J. van der Meer, Roskam, van der Niet en Bakker. De steun aan kleine kweekers. Naar wii vernemen heeft een 20-tal per sonen verzocht ge:d te mogen leenen van de gemeente op grond van uen door den raad getroffen regeling voor kleine kweekers. Vergadering Bloembollencultuur. Alhier vergaderde de afd. Noordwijk van B.B.C. in Royal onder leiding van den heer C. Verweij, secretaris. Na een ope ningswoord las deze de notulen van de vergadeung van 13 Dcc. j.l. Deze werden ongewijzigd vastgesteld- On-e. de ingeko men stukken bevond zich een schrijven van de K. van K. inzake de telefoon. Maandag zal het bestuur naar Haarlem gaan waar het wapen van Noordwijk in het Krelage Huis zal worden geplaatst in een glas in loodraam, wegens het 50-jarig jubileum der afdeeling, tegelijk met de afdeelingen Beverwijk en Oegstgeert, w .ke afd. ook hun gouden jubileum vieren. Mede gedeeld werd dat aan dé afd. Osgstyeest een medaille was gegeven voor de jubilé tentoonstelling van die afdeeling. De w.n. voorzitter deed hierna mededelingen over de vollegrondstentoonsteUing. Er zijn bin- j nen gekomen de volgende prijzen: Gouden med. van H.M. de Koningin, Zilveren med. van H.M. Koningin Moeder en een Zilveren Med. van H.K.H. Prinses Juliana; verder 9 groote gouden med., 17 kleine ^gouden med., 23 verguld zilveren med., 12 zilveren med., 3 bekers en een eere-prijs van het gemeentebestuur. Ook werd mode- deeling gedaan van het cere-comité. De reclame platen zijn geplaatst in Nederland Rijnland, België en Engeland. Ook wordt reclame gemaakt op de lijnen van de N.Z.H. Tramwegmaatschappij in de wagens. Bovendien zijn er folders gemaakt met een kaartje hoe Noordwijk te bereiken is, wat in hotels van Nederland, Rijnland en België op de leestafels gedeponeerd wordt. Een artikel is geplaatst, althans toegezonden, aan 400 kranten, waarvan de meeste het volledig hebben opgenomen of een uittreksel ervan hebben geplaatst. De voorbereidingen op het terrein hebben de leden zelf kunnen zien en spr. gelooft dat nu alles gedaan is tot het welslagen van de tentoonstelling. Het terrein zal tot en met Zaterdagmiddag voor den leden nog vrii te bezichtigen zijn maar dan zal er dienen te worden gewacht tot de opening. Enkele wenschen werden door de leden aan het bestuur kenbaar gemaakt betref fende het bezoek der leden van B.B.C. aan deze tentoonste'ling. Deze zullen door door de tentoonsteilingscomm'ssie in over weging worden genomen. Er kon echter niets definitief worden toegezegd omdat, de gemaakte regeling met zorg en moeite was in elkaar gezet. De rekening en ver antwoording van den penningmeester den heer J. H. Lindhout sloot met een batig saldo van f. 54.72V2. De heeren H. Ruigrok en C. Hoogeveen controleerden de kas en bevonden de rekening in orde. Dank werd gebracht aan den penningmeester- Hierna kwam in behandeling de beschrijvingsbrief voor de te houden Algemeene Vergadering. De lieer Jan Braun heeft een bemerking op het overschrijden van de post van het scl.eiusgereeht die gewoon met f.11000 is overschreden zonder daarin de Algem. ledenverga lering te kennen en voor een zoo groot bedrag vindt spr. dat niet goed. Met het meeste uit den beschrijvings brief ging men met het Hoofdbestuur ac- coord.~Als afgevaardigden werden gekozen de heeren J. H. Lindhout en Jan Braun en als plaatsvervangers de herren W. v. d. Meer en C. Hoogeveen. De rondvraag brail t geen bijzonderheden, daarop volg de sluiting. Een koe op hol. Een koe. die naar de slachtplaats ge bracht werd wist den begeleiders te ont snappen. Onderweg nam hij den jeug digen van D. op de horens. Doodelijk ver schrikt werd de knaap gelukkig onge deerd neergesmakt. NOORDWITK AAN ZEE. Chr. Hist. Kiesvereeniging. De heer Tilanus, Lid der 2e Kamer def Staten Generaal, sprak alhier voor de Chr. Hist. Kiesvereeniging. Na door den voorzitter te zijn ingeleid, sprak de heer Tilanus over het onderwero: ..De Regeering en de Crisis-maatregelen" Op uitnoodiging der Chr. Jongel. Vereen. „Volg Mij" sprak gisteravond in de Herv. Kerk alhier, ds. Stolk uit Rotterdam (Charois) over het onderwerp „Bekeering". NOORDWITKF.RHOUT. Toerichf op het Lagcr-Ondcnvijs. Evenals in de omliggende plaatsen zal ook in deze gemeente een commissie van toezicht op het lager onderwijs der vier verschillende scholen worden opgericht. OEGSTGEEST. Burgerlijke Stand. Geboren: Harri Jozeï, z. van C. H. Duivenvoorden en A. T. Kieft. Overleden: Johannes Gotfried Hallier, 63 jaar: Jacoba Helena Hus, ongeh. 77 jaar; Gerardus Teeffelen, 2 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: P. van der Horst en vr., Rijnsburgerwep 158a, van Katwijk: J. Th. van Droffelaar, onderwijzer, Nassaulaan 12, van Zijpe: Dames Coebergh, Oranjelaan 20. van Leiden: M. Goretzki, dienstbode. Willem de Zwijgerlaan 25, van Leiden; Karni, de Kempenaerstraat 81, van Leiden; J. Bunnik, metselaar, Weth. Duivenv.str. 2, van Eindhoven. Vertrokken: C. M. Haksel, naar den Haag, Korte Molenstraat 17: A. Wimmer, kapper, naar Rotterdam, Henegouwerplein 56 c; J. van Klaveren, dienstbode, naar Delft, St. Joris gasthuis; Wed. C. H. Pleysier-Kroesen, naar Wassenaar, Schou- weg 72. RECLAME. 5963 \i" SASSENHEIM. De Kllnkenbergerbrug. De verbreeding van de Klinkenberger- brug is klaar gekomen, hetgeen het ver keer ten goede komt. De brug is ruim 5 meter verbreed, welk werk geheel in beton is uitgevoerd. Crisis-Comité. Door net crisis-comité is aan ruim 100 gezinnen kleedingstukken aardappelen en brandstoffen verstrekt, terwijl aan ver schillende kleine patroons een geldelijke steun is verleend om in het levensonder houd te kunnen voorzien. Zilveren Jubilea. - Op 15 April a.s. hoopt de heer J. P du Croix 25 iaar in dienst te zijn bij het gas bedrijf. Dr. P. Ie Grand hoopt 23 April het feit te herdenken, dat hij zich vóór 25 jaar, alhier als arts vestigde. Het zal den jubilarissen zeker niet aan belangstelling ontbreken! Alhier worden pogingen aangewend tot oprichting van een afdeeling van den Chr. Kantoorbediendenbond. Binnenkort zal een vergadering worden gehouden, waar het hoofdbestuurslid. Z. Bras uit Rot terdam zal spreken GEBOREN: Johanna Jannetje Carolina, d. van J. 3. v. d. Heijden en J. Sjardijn - Francisca Johanna Maria, d. van F. J. M. van iial cn J. Blok Willem, z. van J. Sihakus en H. W. L. van den Berg Johannes Pieter, z. van J. Welj en J. van Vliet Hendrik, z. van P. A. Harteveld en S. van Hove. Willerruna Elisabeth, D van P. de Boer en W. Zuijdam Jacog, Z. van J. Leuge- ring en S. Laterveer Elisabeth, D. van J. P. van Hove en C. Tisseur. ONDERTROUWD. M. van Winkel im. 23 j. en H. H. Rozïer jd. 20 j. M. J. Dieben jm. 24 j. en C. M. de Vroede jd. 20 j. o— gehuwd: D. Verheul jm. en J. C. Wouterlood jd. E. Binnendijk Jm. en C. Fuchs jd. D. Boelee jm. en H. A. A Quante jd. H. Boom jm. en M .van Oosten jd. J. Hons- beek gesch. m. en A. Thiel jd. M. A. Monteba jm. en S. Buis Jd. C. de Roo jm. en B. Lek jd. K. Wassenaar jm. en C. Beekman jd. OVERLEDEN. J Herreur z. 22 j. N. F. Knaap z. 5 j. - S. Filippo d. 4 j. C. van der Hoogt, Z. 6 mnd. E. Fakkcl- 1 Verhoeff, Wede. 84 j. G. Doeve, Wsdn. I 82 j. M. C. VerhoogtVan Evert, Vr. I 39 jaar.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 19