I3ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 Maart 1932 Vierde Blad No. 22085 flechtige Inwijding Pauluskerk te Oegstgeest. ZILVEREN JUBILEUM DER „KATWIJKSCHE ZIEKENVERPLEGING" KUNST EN LETTEREN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. x Predikatie van Ds. Jansen Schoonhoven. Tal van gelukwenschen. Zoo was dan gisteravond het groote oo-enblik gekomen voor de Ned -Herv. Ge beente van Oegstgeest. waarop de Paulus- jfiK aan den Warinonderweg met een .;fchtigen inwijdingsdienst in gebruik zou arden genomen. Tegen 7 uur noodden de schitterend uit stralende lichten van het rustieke gebouw it zeer talrijke genoodigden, en voor zoo- Kr er plaatsruimte beschikbaar was. be langstellenden, om binnen te treden. Aan die toegangen wezen de leden der ont- ungstcommissie een ieder zijn plaats aan. Onder de aanwezigen merkten wij op: Het voltallige college van kerkvoogden der Ned.-Herv. Gemeente, .vertegenwoordi- fas van het college van Notabelen en Kiescollege; de heeren dr. Fockema en dr Brouwer, vertegenwoordigende het bestuur der Zendingsschool; burgemeester Van Grarevink en wethouder Zandbergen, ver tegenwoordigende het gemeentebestuur v. Oegstgeest; voorts dr Locher, ds. Boisse- rain en dr. Riemens. ds. Fortgens van Voor idioten, ds. Pras van Katwijk, ds. Van jtoord van Noordwijkerhout, de heer Fort- van Schoten en verschillende andere predikanten uit de omgeving. Allereerst werden verschillende koralen uitgevoerd door het muziekcorps „Sangka 'adali" der Zendingsschool, waarna ds. T. 1 Jansen Schoonhoven plaats nam. vóór bet spreekgestoelte, gevolgd door den ker keraad die in de banken aan weerszijden dsarvan plaats nam. Toen allen gezeten waren sprak ds. Jan- n Schoonhoven het votum en de zegen- oet uit. Plechtig klonk daarop Psalm 118 1. 7 en 11. uitgevoerd door de Chr. Zangver- etmging „Debora". onder leiding van den teer A. Smink. De gemeente zong daarna het 12e vers: Dit is de dag, de roem der dagen, enz. Indrukwekkend klonk deze eerste zang In het schoone kerkgebouw. Voor de eerste keer sprekende in de Pauluskerk, riep ds. Jansen allen aanwezi gen hartelijk welkom toe, inzonderheid de algevaardigden: van het Dag. bestuur der Gemeente; van het Provinciaal Kerkbe stuur van Zuid-Holland; van het Classi- nal bestuur van Leiden; van de kerk voogdij der Ned.-Herv. Gemeente v. Oegst geest; van het bestuur der Ned. Zendings school; van den kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente van Leiden: van het bestuur •an den Chr. Nat. Werkmansbond afd. Oegstgeest; en verder verschillende predi kanten uit den Ring Noordwijk en elders; iet muziekcorps der Zendingsschool en de angver. „Debora", welke beide laatsten dankte voor de medewerking op dezen tond. Van de Algem. Synode der Ned.-Herv. rk, en van den kerkeraad der Geref. rk van Oegstgeest was bericht van ver kering ingekomen onder aanbieding n gelukwenschen. De predikant deelde mede dat van het tuur der Vereeniging tot het bouwen ceuer tweede kerk in de Ned.-Herv. Ge- leente Oegstgeest. bij den kerkeraad be richt was ingekomen dat de Pauluskerk gereed was en dat het bestuur den kerke raad verzocht dezen met een plechtigen dienst in gebruik te nemen. Alzoo stond dan dit samenzijn onder leiding van den kerkeraad. Zeer nauw bekend zijnde met het werk ran de Vereeniging, wilde spr. daarover thans niet uitweiden. Herinnerende aan de maand Januari 1925 toen de eerste gift voor den bouw «ener tweede kerk in een der collectezakjes Werd gevonden ziet spr. thans terug op ie prachtige offervaardigheid van de ge meente waardoor dit bedehuis is gesticht, 't Is niet doenlijk om al de verschillen- ie giften op te noemen; daarom brengt spr. dank aan de gemeente, waarvan de behoefte tot den bouw is uitgegaan waar- ioor het mogelijk is geworden, in zulk een forten tijd dit gebouw te doen verrijzen. Een uitzondering wil spr. maken door met eerbiedigen dank te vermelden de Sroote belangstelling in den bouw betoond ioor H. M. Koningin Wilhelmina. H M. be Koningin Moeder. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik. herinnerde daarna even aan een schenking door iemand van ver buiten de Semeente. met aansporing tot den bouw. Ook hiermede werd weer duidelijk aan getoond dat God meer geeft dan alle bid- ben en danken. Daarom zegt spr.; „Zijn Naam moet alle eer ontvangen. Halleluja! Hierna richtte spr. zich tot den bouw meester der kerk. den heer Jantzen archi tect te Amsterdam en bracht hem innig bank voor zijn heerlijk werk. Gij hebt u gegeven met alle toewijding, liefde en kracht, die in u is. Tot in de kleinste bij zonderheden hebt u zelf in alles geleefd. God sterke en zegene u, en geve u kracht uog menig schoon werk ten uitvoer te brengen. Tot den opzichter, de heer Fledderus uit Amsterdam, zegt spr.: Vanaf de eerste swde die in den grond is gezet, tot aan het einde van den bouw hebt u met bij zondere toewijding het opzicht gehouden et met groote vriendelijkheid stelde u ieder met den gang van zaken op de hoogte. Wij danken u daarvoor hartelijk. ben heer W. Mulder aannemer, zegt spr. hartelijk dank. Dit mooie werk in Oegst- seest is door u tot stand gekomen en zal toer een herinnering blijven in uw ver- to leven. God zegene ook u in uw arbeid! Vervolgens dankte spr. de diverse mede werkers aan den bouw der kerk. Wij zijn hier, vervolgde spr., thans ver zameld in dit nieuwe Kerkgebouw, dat ®ooi en ruim is en zooveel schoons jn zich heeft. Dit is een kerk voor Christus Gemeente hoor het levende Woord Gods en het torament. Wij vertrouwen, dat God daar- to Zijn onmisbaren Zegen zal schenken. Daarna verzocht Ds. Jansen Schóón- toen den oudsten Ouderling, den heer "■Vroom den Bijbel op den Kansel te dra- ten. gemeenteleden verhieven zich daarbij van hun zetels en zongen Psalm 119 53. ,.Uw Woord is mij een lamp voor mijnen voet" en wat daarop verder volgt. Ds. Jansen Schoonhoven beklom dan zelf den kansel en wijdde in den Naam van den Eenigen en Drie-eenigen God, het kerkgebouw aan den dienst des Woords, der Sacramenten en de Gebeden. Als plechtige bevestiging zong de ge meente staande: Psalm 72 11. Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen; Men loov' Hem vroeg en spa. De wereld hoor' en volg mijn zangen Met Amen. Amen na! Uit de pas neergelegde kanselbijbel las de predikant Jesaja 55 1 tot 11 en 2 Corinthe 5 16 tot 21 en ging daarna voor in gebed, waarbij hij Gode dankte voor de nieuwe kerk en deze met alle arbeid die er in zal worden verricht aan Hem aanbeval. Na het zingen van Gezang 3 1 en 2 hield Ds. Jansen Schoonhoven zijn eerste pre- dicatie in dit Kerkgebouw aan de hand van 1 Corinthe 3 9 B, n.l. „Gods gebouw zijt Gij". De hoofdgedachten uit deze prediking waren, dat dit voor de gemeente een dag van groote dankbaarheid is, maar dat juist de groote zegen ons klein maakt. Staan wij als gemeente wel op zulk een hoog peil dat wij tegen dit nieuwe bedehuis zijn op gewassen? Dat zullen wij allen zijn als wij niet op eigen werk, maar op Gods werk steunen. Dat bedoelt Paulus met deze tekst. Spr. toonde dan aan, hoe héél het werk van den Apostel Paulus was een getuigen van die vernieuwende kracht des Geestes, die God in Jezus Christus in de wereld had uitgestort. In die kracht moeten wij staan; dan zijn wij opgewassen, niet slechts tegen de nieuwe kerk en al de dingen die er aan deze kerkstichting vast zitten, maar ook tegen de taak die God aan Christus ge meenten in deze wereld stelt. In dit verband wees spr. op de door den Architect ontworpen glasramen die deze gedachte symbolisch uitdrukt. Hij stond ten slotte in 't bijzonder stil bij het middelste raam in den toren, dat voorstelt Paulus op weg naar Damascus, waar Christus hem neer wierp, maar ook weer oprichtte. Alleen op dezen weg kunnen wij en als persoon en als gemeente waarlijk Gods gebouw worden en zoo de nieuwe kerk ge bruiken voor Zijn Rijk en Zijn. Eer. Amen. Hierna zong „Debora": „Komt zielen, deze dag" van Joh. Seb. Bach en werd gelegenheid gegeven aan Corporaties enz. het woord te voeren. Ds. Locher sprak dan namens het Pro vinciaal Kerkbestuur woorden van dank voor de uitnoodiging. „Ook wij zijn blijde met de blijden" zeide spr. De gemeente heeft goed gedaan in deze omgeving een bedehuis te stichten. Evenals de Apostel Paulus, zijt gij er op uitgegaan voor Jezus Christus den ge kruisigde. Hij geve in deze kerk het Eeuwig heil van Jezus Christus. Ds. Klomp sprak namens het Classi caal bestuur van Leiden en bracht in her innering de sedert jaren hangende kerke lijke annexatie plannen. Spr. hoopte van harte dat met het werk in deze kerk het Evangelie zal worden uit gedragen en wenschte de gemeente van harte geluk. Namens den Kerkeraad der Ned. Henc gemeente van Leiden wenschte ds. Bois- sevain de gemeente hartelijk geluk en sprak den wensch uit dat dit gebouw moge medewerken, licht te brengen op deze duistere aarde. Ds Pras sprak namens den Ring Noord- wijk: herinnerde aan de regelmatige sa menkomsten van predikanten van dezen Ring ter behartiging van de vele be langen. Dat van dit Godsgebouw in eeuwigheid vruchten mogen worden uitgedragen, al dus eindigde spreker. Dr, Fockema sprak namens de Ned. Zen dingsschool woorden van gelukwensch tot den Kerkeraad en de gemeente. Met dezen wensch uitte hij de hoop. dat van uit deze banken het zendingswoord van den Apostel Paulus zal mogen worden uitgedragen. Namens het Zendingsbestuur had spr. het genoegen te mogen mededeelen de schenking van het Avondmaalszilver. Thans is dit geschenk in bewerking op papier in overleg met den architect en zal na uitvoering worden aangeboden. Al is er een sloot als scheiding, zoo hoopt spr. toch dat dit geen beletsel zal vormen in het eendrachtig samenwerken tot uitbreiding van het Evangelie, met Paulus den Apostel, den gezondene tot lof en eere van God. Namens de burgerlijke gemeente sprak burgemeester van Gerrevink woorden van dank voor de uitnoodiging en wenschte van harte geluk met den bouw van dit Godshuis. Hierna sprak dr. van Arkel namens het College van Kerkvoogden woorden van ge lukwensch tot den kerkeraad. Als laatste spreker herinnerde de oudste ouderling de heer H. Vroom aan het tot- stand komen van de kerkbouwplannen. Wii zijn thans aan een mijlpaal geko men; hij wekte daarom de gemeente op, om door eendrachtelijk samenwerken de komende moeilijkheden op te lossen en vroeg daartoe de voorbede van de ge meente voor den predikant en de kerke- rain'het kort dankte ds. Jansen Schoon hoven den sprekers voor hun wenschen en voor de vele blijken van belangstelling. Debora zong daarna „Kom Heilige Geest" waarna ds. Henneman den kansel bestijgende, het dankgebed uitsprak. De gemeente zong tot slot Psalm 245: 2, O machtig Evangeliewoord; Spoedt heerlijk voort en overwint; enz. I waarna ds. Henneman den zegen uitsprak. Onder het spelen van eenige koralen door Folo Bleuzé. Gistermiddag en -avond werd te Katwijk met een receptie en een hèrdenkingssamenkomst het 25-jarig bestaan der ,Kat- wijksche Ziekenverpleging" op plechtige wijze herdacht. Deze dag werd nog gedenkwaardiger door het feit dat ds Meyering en de heer C. Ouwehand Sr. gedurende de 25 jaren van het bestaan dezer Vereeniging in het bestuur zitting hadden. Tijdens de receptie maakte onze fotograaf een foto van het actieve bestuur. - Van I. n. r. zittend: ds. H Meyering (seerds R P A. Rutgers (voorzitter), de heer C. Ouwehand en de heer D. van Riessen (penningmeester). Staande van 1. a r-'Mevrouw' Meyering. zuster A. Zandbeek, mevrouw A. Ouwehand, Zuster R. Muller en mevrouw van Riessen. - Over de feestelijkheden zie men elders in ons Blad. de muziek van „Sangha Madali" verlieten de aanwezigen diep onder den indruk het kerkgebouw. Onze bouwkundige medewerker schrijft ons nog: Ik ben opzettelijk nog even naar de avondverlichting gaan kijken. Welnu, die is schitterend! De glas in lood ramen doen het 's avonds van buiten gezien haast nóg mooier dan overdag van binnen. Dit is voor mij een bewijs, dat de archi tect met de plaatsing van de reflextie- koven en van de overige lichtinstallatie wel héél gelukkig is geweest. Ook de terreinverlichting is zeer ge slaagd, zonder dat zij het uitzicht op de kerkramen hindert. De beide lantaarns die den hoofdingang flankeeren geven een mooi effect. Behalve de gisteren reeds door ons ver melde medewerkers aan den bouw dei- kerk. noemen wij nog; J. J. Bernard (lood- gieterswerk) Leiden: P. Schippers (schil derwerk) Oegstgeest; firma Arnoldus (stu- cadoorswerk) Leiden. In zijn dankwoord memoreerde ds. Jan sen Schoonhoven tevens de welwillende medewerking van gemeentewerken van Oegstgeest. NIEUWE UITGAVEN. N.V. Uitg. Mij. W. E. J. Tjeenk Wilünk Zwolle. Nederlandsche Staatswetten, Editie Schuurman en Jordens No. 108. „Arbeidsbemiddelingswet 1930." Wet van den 29sten Nov. 1930. S. 433, houdende regeling met betrekking tot de arbeidsbe middeling door Dr G. G. Pekelharing. Tal rijke aanvullingen der verschillende wetten „Lampekappen van perkament" door F. van Capelle is een nieuwe uitgave van A. E. Kluiver te Deventer. Deze is een waardevolle handleiding voor het beschil deren en vervaardigen van perkamenten lampekappen. waarbij van den Dool ont werpen maakte, die ons bij het zelf ma ken ongetwijfeld van groot nut zullen zijn. Bij Scheltema en Giltay te Amsterdam kwam de 4e aflevering, kleine uitgave, der Nederlandsche Algemeene Encyclopaedic, bewerkt naar Broekhaus' encyclopaedic, van de pers. TTitg. Mij. Gebrs. Van Aelst, Maastricht: „De ziel van Limburg", door Toni Tuinstra Prijs f. 1.50. Van Gorcum en Comp. N.V. te Assen, kwam met de goede gedachte tegen billij ken prijs goede lectuur uit te geven, zoowel uit de binnen- als buitenlandsche litera tuur. In deze z.g. volksboekerij verscheen het eerste deeltje, dat 2 verhalen bevat naar Heinrich Federer. door J M. Roelofsen ver taald. Het zijn ..De gehoornde Gezel" en .Van de .Liefde" Prijs per deeltje 15 cent, per jaarserie van 6 nummers 75 cent, waaruit dus blijkt dat de prijs geen be zwaar meer mag zijn om zich goede lec tuur te verschaffen. Bij dezelfde Uitg.-Mij, verscheen een bundeltje fijne .„.Midwintersproken", van H. G. Cannegieter. Zutphen W. J. Thieme en Cie: Aristo phanes. „De Vogels", uit het Grieksch ver taald door dr. C. Deknatel. Bij Andries Blitz te Amsterdam, ver scheen een fraaie uitgave: „Van viervoe ters. vogels, vlinders en visschen". door William Beebe. Nederlandsche bewerking van Johanna Scheffer. bibliothecaresse van ..Artis". met een inleiding van Rinke Tol man en vele teekeningen van Sj. Kuperus. Bij J. B. Wolters' Uitg. Mij. te Groningen verschenen: a) „Beknopt leerboek van het handels- rekenen" door H. L. C. Kok, tweede deel A wissel- en goederenhandel; b. „Tekst en uitleg", practi^che bijbel verklaring. I. Het Oude Testament, Daniël, door dr. H. W. Obbink. N.V. A. W. Bruna en Zn.'s Uitg. Mij., Utrecht. ..De jonge aartshertogin" door William ie Queux naar het Engelsch door jhr. R. H. G. Nahuys. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 20 MAART. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorin, half tien, de heer Lijklema van Waddinxveen; nam. 6 uur, ds. Odé van Koudekerk. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 2 en 6 uur. Ieesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Kruishoop; nam. 6 uur, de heer Muller. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, Ieesdienst. Evang. Luth. Kerk: Vcorm. 10 uur, ds. Haumersen. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Lekkerkerker van Bennebroek; nam. 6 nur, ds. Cannegieter van Oudshoorn. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Evangelisatie: Nam. 6 uur. de heer Lijk lema van Waddinxveen. Salvatori: Nam. 6 uur, ds. Lekkerkerker van Bennebroek. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Touw. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Bruyn. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. j 6 uur, ds. Meijering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestr.)Voorm. 10 en nam. 6 uur, Ieesdienst. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. (Bidstond voor het gewas) ds. Ingwersen. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Odé; nam. half zeven, dr. Riemens van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Haspers. LEIMUIDEN. Ned. Herv.. Kerk: Voorm. half tien. ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie, ds. v. d. Weerd. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee. ds. V. Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. A.) en nam. half zeven (Dankz.), ds. Speel man van Nieuwveen. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Nienhuis. NIEUW -VENNEP, Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam, half.drie (Bidstond gewas), ds. Ger- brandy. Geref. Kerk: Voorm. half tien .en, nam, 3 uur, ds.' Srtiilde. Chr. Afg. Gem.: Voorm. half tién en nam. half drie,- de heer Aangeenbrug. - NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Noort. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Pauluskerk): Voorm. 10 uur, ds. Jansen Schoonhoven: nam. 7 uur. ds. Hennemann. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, de heer van Kengen van Den Haag. Geref. Kerk: Voorm, half tien en nam. half drie, ds. van der Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Wijngaarden. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. van Wijngaarden van Nieuwkoop; nam. half zeven, ds. Stehouwer van Alphen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, Ieesdienst. RUNSBURG Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. de Jong. SASSENHEEM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds„ Kuiper. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. de Bel van Warmond; nam. half zeven, ds, Punselie van Lelden. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, Ieesdienst. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smldt. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, Ieesdienst. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: geen opgave ontvangen ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Poortvliet, A. Dekker, te Nieuwe Tonge Te Krimpen a. d. IJssel, A. J. v. Rennes te Giessen-Oudkerk Te Burgwerd (toez.) D. Bouman, te Molk- werum Te Harkstede-Scharmer, G. J. J. Rensing, te Hoorn (Terschelling) Te Zevenhuizen (Gron.) ds. J. C. Loot, to Lettelbert en Enumatil. Bedankt: Voor Watergang, C, B. Burger, em. pred. te Bilthoven. RECLAME. KON NIET SLAPEN OF ETEN. Gebroken door haar man's dood. Tóen het verdriet haar trof, werd de ge zondheid van deze vrouw geknakt. Alles wees erop, dat zij spoedig geestelijk en lichamelijk een wrak zou worden. Toch, in nog geen twee maanden, heeft zij haar gezondheid en energie weer teruggekregen. Hoe zij deze verandering teweegbracht, beschrijft zij hieronder zelf: „Na den dood van mijn man, nu eenige maanden geleden, ging mijn gezondheid hard achteruit. Ik had vreeselijke vlagen van neerslachtigheid en het was me onmo gelijk te eten of te slapen. Ook leed ik aan rheumatiek. Toen besloot ik Kruschen Salts te probeeren en nu heb ik de „kleine, dagelijksche dosis" bijna twee maanden lang genomen. In dien tijd is mijn ge zondheid flink vooruit gegaan en de rheu matiek is absoluut verdwenen. Ik ben nu veel vroolijker en eèt en slaap ook beter." De meest voorkomende oorzaak van neerslachtigheid is hoofdzakelijk consti patie een verzwegen klacht omdat de lijder zich er zelden van bewust is. Maar dat beteekent een gestadige ophoo ping van lichaómsgiften, die langzaam en zeker den geest versuffen, de energie smoren, de zenuwen ondermijnen en de algeheele geestkracht dooden. Kruschen Salts nu maakt hardlijvigheid ten eenen male onmogelijk, Kruschen zorgt dat lever en nieren op natuurlijke wijze hun functie vervullen; zij verwijde ren zacht maar zeker werkend, alle giftige afvalproducten en verzekeren zoo doende een zuiveren bloedsomloop. En daarom zult U, als U regelmatig Kruschen Salts gebruikt, nooit weten wat neerslach tigheid beteekent, en evenmin last heb ben van zenuwen" of moedeloosheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a I. OHO en 1. L60 per flacon, 5967

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13