AGENDA. BUITENLAND. PARLEMENTAIR OVERZICHT SCHEEPSVERBINDINGEN. HEDEN: .Prediker": Jaarverg. Leidsche Chr Orajever. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Concert „De Stem des Volks". 8 uur nam. Noordwijk aan Zee: (Nad. Herv. Kerk): Spr. ds. Stolk van R'dam, 71/2 uur nam. Donderdag. Gerecht 10: Alllance fransalse. Confé rence de M. Marcel Bouteron. 8 uur nam. Nutszaal: Uitvoering leerlingen Muziek school Mij. voor Toonkunst. 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Uitvoering vocale kunst V. C. J.-Koor uit Gouda. 8'/= uur nam. Stadszaal: Uitvoering „Zang zij onze leus" 8 uur nam. Stationsweg 12: Buitengew. alg. verg v. aandeelhouders N.V. L. D. W. M 11 uur voorm. Volkshuis: Spr. de lieer C. Höweler over „Moderne muziek" 81/4 uur nam. Volkshuis: Ver. tot Bev. der belangen van Slechthoorenden. 8 uur nam. Katwij k-aan-Zee (Gemeentezaal): Spr.. ds. De Jong van Rijnsburg. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waargenomen door aotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. JAARVERGADERING DER AMBACHTSSCHOOL. Uitreiking der diploma's. Het aanstaande Gouden Jubileum. Gistermiddag vond in de Ambachtsschool onder groote belangstelling de jaarverga dering plaats, met de daaraan verbonden gebruikelijke uitreiking der diploma's en vermelding der overgangsexamens. De zaal was geheel gevuld met leeraren, leerlingen en ouders, toen het bestuur der school, met de wethouders Goslinga en Tepe binnen trad. Allereerst sprak de voorzitter ir. A. M. Touw. die na een hartelijk woord van wel kom, verslag uitbracht omtrent den gang van zaken betreifende de school in het jaar 1931. Het verheugde spr. ditmaal eens echt wat goeds te kunnen mededeelen. In mijn vorig jaarverslag deelde ik reeds, aldus spr. mede, dat uitbreiding van de school, door het voortdurend toenemende aantal jongelui, die als leerling op de school wenschten te worden geplaatst, ge biedend noodzakelijk werd, en dat de moei lijkheid om het daartoe benoodigde terrein recht tegenover de school liggend, aan te koopen, waartoe Zijne Exc. de Minister van O.. K. en W. zijn toestemming aan het bestuur heeft gegeven. Met grooten spoed werden de plannen voor het nieuwe schoolgebouw, waarin uit sluitend lokalen voor het praktisch onder richt in de metaalvakken, electrotechniek en autotechniek zouden worden onderge bracht, gereed gemaakt, ten einde daarop de goedkeuring te kunnen erlangen van rijk en gemeente En nu staat er het nieuwe gebouw, een voudig praktisch, ruim en geheel aanpas send aan bet onderwijs, dat daar gegeven zal worden. Het nieuwe gebouw bevat 5 werkplaat sen. de vier voorste lokalen zijn elk groot 15x8.5 M.; zij krijgen de volgende be stemming: één lokaal ten dienste van het onderwijs aan as. auto- en motorherstel lers; één voor bankwerkerij 2e klasse: de twee overige voor bankwerkerij le klasse. Het vijfde lokaal met een oppervlak van 15x10.5 M. is Ingericht tot smederij, voor zien van rookalzuiging. Bij elke werkplaats bevinden zich een bergruimte van 3x3 M., benevens eenvou dig maar goed ingerichte waschgelegen- heid en W. C.'s. Het gebouw heeft centrale verwarming, waarvoor de installatie is opgesteld bij de smederij. De verwarming der lokalen geschiedt deels met ribbenbuizen, deels met radia- taren: alles is praktisch en eenvoudig uit gevoerd. Bijzondere zorg is ook besteed aan een goede dag- en avondverlichtlng. Het bestuur spreekt dan ook zijn dank uit aan alle autoriteiten, die door hun me dewerking het mogelijk hebben gemaakt, de zoo noodige uitbreiding aan de school te geven. Met April a.s. hopen wij het nieuwe ge bouw aan zijn bestemming te geven. Ge volg daarvan zal zijn. dat de meubelma kers weer in hun oorspronkelijke werk plaats kunnen terugkeeren. hetgeen na tuurlijk aan het onderwijs in die afdeeling zeer ten goede zal komen. Door de leerlingen werden in het afge- loopen jaar. naast de gewone oefeningen overeenkomstig het leerplan, vele werk zaamheden verricht ten behoeve van het onderhoud van het oude schoolgebouw en aan den inventaris. Bovendien werd door hen veel werk verricht ten dienste van het nieuwe schoolgebouw, als het maken van deuren, werkbanken, hekwerken, ijzeren beslagwerk, enz. Het zal u wel interesseeren te vernemen, dat zich voor den nieuwen cursus 249 can- diaten hebben aangemeld. Hiervan kun nen er thans als leerling worden geplaatst 124 en bij gereedheid van het nieuwe ge bouw nog 60 in totaal dus 184. Met deze 184 zal het totaal aanbal leerlingen aan onze school bedragen 428. een tot heden niet bereikt aantal en ik kan u wel ver zekeren dat. met de dringend geboden zui nigheid van beheer, in verband met den toestand van 'stands financiën, bestuur en directeur alle uitgaven thans zorgvuldig moeten wikken en wegen. Na nog eenlge mededeelingen ging spr. over tot de uitreiking der diploma's. De uitslag luidde als volgt: Leerlingen die de school met diploma verlaten Timmerlieden 18: J. L. Ammerlaan, L. L. Blok. C. de Boer. A. Boot. G. Dantuma, C. Hak H. de Heer F. J. v. Hove. H. J. Key. F. A. de Lange G v. Leeuwen. H. D. Mast. A. Parlevliet, H. M. v. Schalk, T. C. Scheer, J. Schouten, P. J. v. d. Waals en K. Zijlstra. Meubelmakers 4: J. Filemon, B. den Oudsten. A. v. Rossen en P. Simonis, aan 1 leerling kon het diploma niet worden uitgereikt. Schilders 4: P. J. Admiraal, S. J. de Jong J. Ph. Louwrier en W. Paalvast. Metaalbewerkers 41: C. B. v. Ark. F. A. Bakker. H. v. Dokkum, J. v. Ees. J. Fakkel, C de Graaf. H. v. Hoevelaken. C. A. Holle mans, J. Hollemans, A. Kleinjan. H. Lam me, H. v. Leeuwen, H. v. Manen, J. C. Mi- llkan, H. Olivier. P. J. Otto. J. Piket, J v. d. Wal, C. Wille, A. G. Th. Zonneveld W. Batelaan. G. A. Brandt, W. Dijkdrenth, C. G. H. Engelsman. D. Groenendijk. W. H. v. d. Heide, M J. v. Houten. H G. de Jong. G. Parlevliet. J. v. d. Plas, A. Plezier. W. v. d. Reyden. W P, v. d. Scheur, A. Spruit, H. M. Swaak. H. Valk, G. v. d. Vis. R. v. Vreedendaal. D. J. Vijlbrief. W. I v. Wijk en A. v. d. .Zeeuw, aan 1 leerling kon het diploma niet worden uitgereikt. Electrieiens-instrumentmakers 21: M. J. v. Beijeren Bergen en Henegouwen. J. Bloem, G Boot, G. Th. Breuring, H. A. Couvée, J. Fakkel. A. v. Gent. H. de Geus, G. J. M. Goslinga. L. Klinkhamer, J G. v. Leeuwen, L. E. J. Moeliker, H. R. A. Nater. J. J. Planje, S. P. Robbers, J. Selier, J. W. Wassenaar. T. Werkhoven. P. Westmaas, F. H. Wijsmans en W. Zaalberg. Timmerlieden, bevorderd van de 2e naar de 3e kiasse: A. Arnoldus. F de Boer, C. L. de Boer. J. Bosboom. D. Bosecke. J. Cor- nelissen. G. Delmeer. J. W. Elstgeest. A. G. v. d. Geer, A. W. F. Geerlings. A. H. v. Grol, A. P. v. d. Klauw. D. Kraaijenbrink, S. Langeveld. A. J. Martijn. F. E. Olden- kamp, H. P. Hering. P. v. d. Meyden. Q. Meijer. P. Noordhoek, J. Nust, J. den Oud sten. J. H. Planje. P. Plomp. P. J. Plomp. H. v. d. Pompe. P. C. Reizevoort, A. Sirre, H. Slingerland, A. Tefij. I. Vermond, W. Witteman. A. de Wolf en H. de Wolf. Voorwaardelijk: D. de Vink en J. M. Wa- gemaker. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse: A. Bakker. G. de Best. W. J. van den Bosch, J. Hoogenboom, L. v. Hove. C. J. de Jeu. G. de Jong, J. Jurgens, J. Korbee. W. C. Koreman, H. Maat, M. Metiers, C. J. v. d. Ploeg, F. L. Smit H. Stikkelorum, W. v. Tongeren, C. P. v. d. Vooren, W. B. Vooys, Th. J Voskuil, A. J. Wesselius. G. A. v. Wieringen. J. C. Wurzer, en W. Zijdeveld. Voorwaardelijk: P. Dreef en J. W. v. d. Linden. Niet bevorderd: 1 leerling. Meubelmakers, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: D v. Egmond. G. Gijzenij, J. F. Raar en K. J. M. Rosdorff. Van de le naar de 2e klasse: E. J. Gij zenij, J S. Lips. H. Mens, L. J. H. Poptie. M. Spek, J. P. Verhaar en E. Westerink. Schilders, bevorderd van ds 2e naar de 3e klasse: A. Bakker. C. Borst, S. v. d. Kwast, B. Nieuwenhuizen en B. Oudshoorn Van de le naar de 2e klasse: H. Brasker, H. Doove. C. Eikerbout. A. G. Kop, J. v. d. Post en P. Wilschut. Voorwaardelijk: N. v. Iterson. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Metaalbewerkers, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: A. C. H. Arends, I. Ar noldus. W. H. N. Bakker. J. Barends. R. Bsen, H. Borgerding, P. v. Diggele, J. v. Duyn, A. L. Friesema. H, J. M. Goddijn. A. v. Heusdsn. A. Heuzen. J. Hillebrand, F. M. Hollebeek A. Horree, N. v. Houten, J. Koren, B. D. Robbers. H. J. Bosboom. J. J. Kettenis, K. A. Mechelse. G. F. Meijer. B, M. F. Miché. C. v. d. Reiiden. J. Slin gerland. J. Spierenburg. H. Stoute, H. Ver- straten. A. M. Vreeburg. J. Wakka C. A. v. d. Wilk en J. G. v. d. Zeeuw. Voorwaardelijk: I. de Feti. B H. Jansen en J. Ouwerkerk. Net bevorderd: 3 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse: J. A. Beek man, W. v. B»elen, F. Betcke. D. G, v. d. Boogaart. C. J. Cramer. H. Daneel. J. M. Duiker. M. v. Duijn, P. v. Duijn. M. J. v. Duyvenbode. J. Galjaard. J. Geib. C. Goed hart. G. J. Hageman, B. A. v. Halderen. G. Hanno. C. I. Hansen. P. C. Hendriksen, P. Houweling. J. H. D. Hozee, A. Immink. H. J Karstens, D. J. Monshouwer, A. M. Tand. W. J. Wljbenga, C. Dijkdrent. A. Hissink. B. v. Klinken. A. de Lange, S. v. Leeuwen. J. Nuljen. R. J. v. Oosten, J. den Os, A. Oudshoorn. W. Passier. M. H. J. Popken. H. v. Rosse. D. Schouten, J. Span jaard. H. v. Sprang. W. Stichter, H. M. Tuurenhout. A. v. Varick, W. C. B. Velt- man. E A. Th. Vogelenzang. J. G. Vonk, J. J. Witteman en C. v. Wijk. Voorwaardelijk: I. Bonarius en J. A. Kuijpers. Net bevorderd: 2 leerlingen. Electriciens-Instrumentmaker, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: Tb. Barthen, F. v. Beek, H. v. Berkei. J. Eikerbout. G. Immink P. Kalkhoven, J. Klein, J. v. d. Linden. W. Momberg. J. H. Oldenkamp. J. Sjardijn. B. G. Staal. J. J. Tuijthoff. Aug. Veen. J de Vroede. Ph. Wassenaar. M. v. Wijk, H. S. Wijnbeek en J. Zwart. Voorwaardelijk: J. G. Bethe. M. de Meij er J. J. G. B. Selier. Van de le naar de 2e klasse: L. de Boer. M. K. J. Bon. D. van den Bos, A. v. Duy venbode, B. A. v. Ees. J. W. Fakkel, R. P. de Geus. H. Gouw P. J. v. Haasteren, A. A. M. v. d. Hoeven. C. v. d. Klaauw, M. L. H Koeken. W. v. d. Lelie. J. C. Meijers, J. Overduyn. W. J. Polane, N. Raaphorst, J. Scheffers. A. S. Schüller. H. M. Seijn. J. Slootweg. L. Tol. J. C. Verschoor. H. C. J. Vorst. J C. Warmerdam. W. J. Witteman en A. v. Zuilen. Voorwaardelijk: J. v. Alphen en F. A. v. Kempen. Onderstaande leerlingen ontvangen een diploma: H. N. Gijsman, Leiden. W. Hassel- bach. Leiden. J. de Jong. Katwijk aan Zee, J Jongeleen. Leiden. J. Kloos. Katwijk aan Zee. B P M. Rosdorff. Leiden J. Vallent- goed. Lelden. A. Visser Wassenar. M. C. Vogel. Leiden. W. F. Wakka. Leiden. A. v. d. Zaal. Lisse. allen bouwkundig teekenen: H. v. Groeningen. Zoeterwoude, voor hout en marmerschilderen; A. Gijzenli Leiden, voor vakteekenen metaalbewerkers: G. Overduir Leiden, voor stoffeeren. Bovendien zal de volgende week een aan tal leerlingen van den avondcursus in auto- en motorherstellen nog een diploma ont vangen De leeraren van dezen cursus hebben het noodig gevonden deze leerlingen nog een klein examen af te nemen. Spr. richtte hartelijke en bemoedigende woorden voor de toekomst der leerlingen aan de gediplomeerden en bevorderden terwijl hij tevens de ouders en voogden gelukwenschte met het behaalde succes. Tevens huldigde hij den directeur der school den heer Kuyntjes voor zijn uitste kende leiding. Hij hoopte, dat deze nog lange jaren met dezelfde opgewektheid en krachtige hand zijn taak zou mogen ver vullen Tenslotte betrok spr. ook de leera ren in dit warme huldigingswoord. Nog volgde de mededeellng. dat van het be stuur periodiek moet aftreden de heer Otto de voortreffelijke en zorgzame penning meester die echter direct herkiesbaar is. In de onlangs gehouden algemeene verga dering onzer vereeniging is aan den ge meenteraad het volgende tweetal ter voor ziening ir. de vacature Oto. ter keuze aan geboden: 1. de heer P. Otto; 2. de heer W. A. J. Monhemius. waarop de beslissing wordt afgewacht. Hierop verkreeg de directeur der school het woord die een speciaal woord richtte tot de gediplomeerden en hen hartelijic ge lukwenschte met het behaalde succes. Hij weer er op. dat er voor hen nog veel te leeren valt. de routine moet komen in de practijk. Spr. gaf verschillende goede raad gevingen voor de toekomst, herinnerde aan de cursussen op de avondscholen (o.a. Matthesis) en verklaarde zich steeds tot het geven van raadgevingen bereid. Nog voerde het woord de gediplomeerde leerling C. de Graaf, die uit naam van de leerlingen een woord van afscheid sprak en daarbij de groote voordeelen der school in het licht stelde. Hij dankte den directeur en de leeraren, die met alle geduld dat gene hebben bijgebracht, wat voor het latere leven tot heil kan zijn, om flinke arbeiders in de maatschappij te worden. Wethouder Goslinga bracht, als vader van een leerling die zijn einddiploma ver kreeg. namens de ouders den directeur en de leeraren dank voor het vele. dat zij den jongens met geduld en wijsheid iederen dag hebben bijgebracht. Het is geen klei nigheid om 400 jongens, niet alleen bezig te houden, doch ook wat te leeren. Spr. hoopte dat de generatie, die nu vertrekt, den naam der school zal hoog weten te houden. Ir. Touw sprak een kort slotwoord, waar na tot het uitreiken der diploma's werd overgegaan, terwijl de aanwezigen tevens in det gelegenheid werden gesteld, de werk lokalen waar men de leerlingen in hun werk kon gadeslaan, te bezichtigen. HET LEIDSCH STUDENTEN-TOONEEL. De uitvoering voor het Crisis-Comité. In een goed bezetten Schouwburg heeft het Leidsch Studenten-tooneel gisteren een reprise gegeven van den Schnitzler- avond. De baten van de tweede opvoering kwamen gelijk bekend door den finan- tieelen steun van de V.V.S.L. vrijwel ge heel ten bate van het Leidsche Crisis- Comité. In zijn openingswoord heette de praesis in het bijzonder welkom de talrijke professoren die niettegenstaande de Goethe-herdenking de opvoering bijwoon den de leden van het dagelijkseh be stuur van het Leidsche Cnsis-CJomitc met hunne dames. Dank bracht spr. aan de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden voor de medewerking en aan het Crisis-Comité dat het aanbod van het Leidsch Studenten-tooneel aanvaardde. Evenals Maandag werd de opvoering van de stukken „Afscheidssouper", „De Och tend voor Anatole's Huwelijk" en „In de groene Kakatoe" met groote aandacht ge volgd. De in ons verslag in het blad van gisteren reeds geroemde decors droegen ook ditmaal ieders bewondering weg. Hoe spontaan klonk telkenmale het applaus bij het opengaan van het doek! Tijdens de pauze werd een door dr. Beversen den oüd-rector van het Leidsch Gymnasium geschonken ets van den dramaturg Schnitzler op Amerikaan- sche wijze ten bate van het Crisis Comité verkocht. Snel ging Het bod omhoog, na het eerste bod van f. 10 met een en twee kwartjes, later alleen met guldens! Zon der moeite bereikte de afslagers f. 50. maar het was nog niet genoeg! Eerst op f. 78.veranderde de ets van eigenaar. In werkelijkheid bracht de verkoop niet min der dan f. 115.63 op. Voorwaar een keurig succes Aan het einde van den avond sprak mr. Romijn de voorzitter van 't Crisis-Comité woorden van dank tot de tooneelspeelsters en spelers en dankte hun voor het geno men initiatief en de schitterende uitvoe ring. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. WijzigingHoogeveen en Arnoldus Haar lemmerweg 24, Leiden, timmer- en aan nemersbedrijf. Wijziging handelsnaam ln: J. J. C. B. Hoogeveen. DE L.E.M.V.O.G. Opschorting rentebetaling en aflossing van de obligatieleening wenschelijk. Het Fin. Weekbl. v. d. Fondsenhandel meldt: Op de agenda voor Üe 29 dezer te hou der. vergadering van houders van S'/i pet. obligatiën Leidsche Exploitatie Mpij. van Onroerende Goederen, te Leiden komt voor: bespreking van de belangen van obligatiehouders en het nemen van daar mede verband houdende besluiten. In deze vergadering, uitgeschreven door den trustee der leening, nots. M. G. Bon, alhier, zal door laatstgenoemde een uit eenzetting van de positie der mpij. wor den gegeven in verband met de wensche- lijkheid om de rentebetaling en a'flossing van de obligatieleening op te schorten. Door groote aankoopen van onroerende goederen o.a. van een groot complex grond voor ca. 6V2 ton in de buurt van Leiden waarvoor de noodige middelen ontbraken en niet verkregen kunnen wor den, is de vennootschap n.l. vastgeloopen. Vermoedelijk zal het gevolg van een en ander wel moeten zijn, dat de mpij. gelei delijk wordt geliquideerd. Einde 1930 was de liquiditeit van de on derneming reeds slecht. Enkele der voor naamste cijfers laten wij hier volgen: Huizen f. 2.629.997, bouwgrond en lande rijen f. 986.033, perceelen in aanbouw f. 38.465, betaald op in koop zijnde per ceelen f. 12.550, tezamen f. 3.667.045; Hypo theken a/g. f. 2.500.793, 5'/t pet. obligatie- schuld f 252.750, exeedent vlottende schul den over vlottende middelen rond f. 260.000, te vermeerderen met reeds ont vangen stortingen op in verkoop zijnde perceelen ad f. 56.511. hypotheken ti/g. f.79 415. aandeelen in dochtcrmpijeu f. 143.000, voorschotten aan dochtermpijen f 66.669. In de eerste helft van 1931 zijn nog f. 247.250 5'/» pet. obligatiën uitgegeven, welke sedert dien in de officiëele prijscou rant zijn opgenomen, evenals de aandee len. De obligatiën noteerden kortgeleden 89 pet., terwij! de aandeelen het laatst op 25 Nov. 1931 zijn verhandeld en wel tot 95 pet. De coupons der obligatiën vervallen per 1 April en 1 October, terwijl jaarlijks ten minste f. 20.000 van deze per 1 April moet worden afgelost. In Jan. U. had de eerste uitloting moeten zijn gehouden. Bij Kon. Besluit is de heer R. W. P. de Vries, waarnemend ontvanger der directe belastingen alhier benoemd tot ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Medembllk. Bij Kon. Besluit is de landmeter van het kadaster mr. G. K. Vos alhier benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Alk maar. Aan de Leidsche Universiteit zijn thans zes studenten in opleiding bestemd voor officier van gezondheid bij de Koninklijke marine. De Leiden Branch van de English Association houdt zoo mogelijk iedere maand een Social Evening, waarop een der 1 bestuurs) leden een onderwerp bespreekt, en waar introductie steeds mogelijk is. Op de samenkomst op Donderdagavond in het Federatiehuis aan het Gerecht zal gelezen worden over „The Bible and International Peace". Naar tvij vernemen zijn nog op de Jaarbeurs te Utrecht uit onze omgeving vertegenwoordigd J. Pen, (clubfauteuils) uit Voorschoten, Mach. speelgoedfabriek J. Okkerse te Waddinxveen en de N.V. Matredak (dakbedekking) Alphen a.d. Rijn. De dienstplichtigen der lichting 1932, aangewezen voor de officiersopleiding bij het 4e regiment infanterie, bij het voor oefeningsinstituut in den rang van vaan drig aangesteld, komen 4 Augustus onder de wapenen en vertrekken 3 September d.a. v. met groot verlof. De Erven W. J. Zwetsloot, alhier, be haalden op de veetentoonstelling In de „Nenyto"-hal te Rotterdam een tweeden prijs in de afdeeling de fijnste en zwaar ste koe. uitsluitend met hard voeder ge mest, een derden prijs in dezelfde afdee ling niet afgewisseld, den eersten prijs voor de fijnste en zwaarste vaars met hard voeder gemest en met niet meer dan twee breede tanden, en in de afdeeling gemest vee een eersten en tweeden prijs voor de fijnste en zwaarste dikbil met hoogstens vier breede tanden. De politie heeft in den afgeloopen nacht zekeren C. K. aangehouden, die uit het krankzinnigen gesticht Sint Bavo te Noordwijkei-hout was ontsnapt. Hij is hedenmorgen, naar het gesticht terugge bracht. TWEEDE KAMER. (Vervolg van het 4e Blad). AVONDVERGADERING. Indeeling der Departementen. In de avondvergadering van gisteren heeft de Kamer een ontwerp behandeld, waarvoor bij het publiek uitteraard maar weinig belangstelling zal zijn: namelijk dat inzake een gewijzigde in deeling van eenïge Departementen. Ingesteld wordt een Departement van Economische Zaken en Arbeid, en voorts werden de afdeelingen Volksgezondheid, Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling naar Binnenlandsche Zaken overgebracht Landbouw gaat van Bin nenlandsche Zaken naar Arbeid. De heeren Weitkamp, Van der Sluis, Slotemaker de Bruine, Braat, Van Rap- pard, Joekes, Aalberse, Beumer en Drop hebben de reorganisatie besproken, pro en contra, en verschillende wenken gege ven van intern-departementalen aard, waarop Minister Ruys de Beerenbrouck het ontwerp verdedigde. Hij deelde mede, dat de wijzigingen zooveel mogelijk zijn beperkt. Zeker zal er nog nader over de departementale indeeling gestudeerd moe ten worden, en de Regeering zal vermoe delijk te zijner tijd daarover wel rappor teeren, maar de voorgestelde reorganisatie is thans noodzakelijk met het oog op een goeden economischen voorlichtingsdienst. De Minister herinnerde er aan, dat in het debat gepleit was voor allerlei afzonder lijke nieuwe departementen (van Land bouw b.v. en van Economische of Sociale Zaken), maar daartoe kan thans niet wor den overgegaan. Spr. beloofde de inwen- digen dienst van Binnenlandsche Zaken ln studie te zullen nemen en gaf overigens de verzekering, dat de afdeeling armen zorg geen invloed zal oefenen op de werk loosheidsverzekering. De Minister van Arbeid heeft dit betoog nog nader onderstreept en daarbij mede gedeeld, dat hij er veel voor gevoelt om een afzonderlijken directeur-generaal van Landbouw aan te stellen, maar alvorens daartoe te beslissen, wil hij toch eerst eenige ervaring opdoen. Er is niet de min ste vrees zoo zei de Minister dat de landbouw in verdrukking zal komen. Na eenige replieken werd het debat gesloten. Heden wordt gestemd. HAGENAAR. De navolgende passagiersschepen zijn morgen in radiotelegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kuststations en via die stations rechtstreeks te be reiken. Medegedeeld door de N.TM. Radio- Holland. Alphacca, Rugby Radio Alwaki, Rugby Radio Baloeran. Scheveningen Radio Chr. Huygens. idem Colombia, idem Dempo, idem Flandria, idem Johan van Oldenbarnevelt, idem Kota Agoeng, Medan Radio Kota Pinang, Kosseir Ra dio Orania, Scheveningen Radio P. C. Hooft, idem Poelau Bras, Messina Radio Simon Bolivar, Scheveningen Radio Statendam, idem Tasman, Idem Hr. Ms. van Galen. Idem. Ter voorkoming van vertraging der tele grammen Is het noodig de naam der kust stations te vermelden, zooals ze ln boven staande lijst worden aangegeven. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening en Memel. Na een toelichting van den Pool gezant Szumlakowsky, heeft de politie commissie van de Ontwapeningsconiercn'f op voorstel van Henderson een commiss: van 21 benoemd ter uitwerking van pra tische voorstellen voor moreele ontwapenin op het gebied van onderwijs, radio-fi tooneel e.d. De oommissie is samengesteld] uit vertegenwoordigers van alle groo' Europeesche mogendheden, Rusland, Jap- de Vereenïgde Staten en Qiina. Ter conferentie is men reeds in vacantiestemming en het staat thans vast, dat vóór de deze week plaatsvindend verdaging niets belangrijks meer zal wo den besproken. De Gouverneur van Memel heeft in eer interview verklaard, dat de regeering ter voorkoming van verdere conflicfen met iJ autoriteiten van het Memelgebied thans ec„ wetsontwerp en verschillende uitvoerend» bepalingen voor de uitvoering van het Memel-statuut voorbereiden. Deze voorbe rei ding geschiedt in overleg met de onder teekenaars van het Memel-statuut, waarmei de Lithausche regeering in voortduren contact staat. Het is de bedoeling eer aantal „rekbare" begrippen van het sta tuut duidelijk te interpreteeren. DUITSCHLAND. De verkiezingsaclie Hitler's naturalisatie. De Stahlbel'm zal vermoedelijk niet aan de herstemming deelnemen, hetgee dan zou beteekenen een zich terugtrel ken van Düsterberg. Voor het eerst sedert de presidenteve kiezingen heeft Hitier gisteren te Weiraa voor een duizendkoppige menigte weer ei rede gehouden, waarin hij een nieuwen on verzettelijken strijd tegen zijn tegenstandei aankondigde. Het feit, dat de sociaal-demi era ten tot den laatsten man voor Hinder burg gestemd hebben, is een bewijs va hun angst voor de nazi's. Het succes va de nationaal-socia'isten bij de verkiezing heeft bewezen, dat zij de grootste part in Duitschland is. Hitier verzekerde, dat h geen dag zou rusten, maar den strijd zo voortzetten tot de overwinning, zij b< morgen, of overmorgen, of over tien jaai Nooit zal men hem tot onderwerping capitulatie kunnen overhalen. De D-trein van 7 uur 45 uit Munchei waarmede Hitler, dr. Goebbels en dr. Fri< naar Weimar reisden, is, volgens ee mededeeling van de directie der riiks«poo wegen dicht bi' Jena door tot dusveri onbekende personen beschoten. In een derde-klasse wagen werd ruit van een couloir vernield. Er kon r,o niet worden vastgesteld, of de treiD bi schoten is, dan wel door middel van katapult met steenen bekogeld. De waai is eerst naar Berlijn doorgereden en volgens voor een onderzoek naar Naui burg gebracht. In/ de omgeving van Hitier heeft mi van het geheele voorval niets gemerfc Ter voorbereiding van den verkiezing strijd in Pruisen hebben, naar de „V< sische Zeitung" meldt reeds eenigen ij besprekingen plaats over een gemeensckp pelijk optreden in den verkiezingsstrijd de burgerlijke partijen. Aan deze bespi kingen wordt deelgenomen door Staatspar Duitsche Volkspartij, Economische ps Landvolkpartii cn conservatieven. In eerste plaats wordt gedacht aan coaliw in de afzonderlijke kieskringen. Ook woi gestreefd naar de opstelling van een g meenschappelijke lijst voor het land, waa op naast elkaar, in eep volgorde, bepaa door de verhouding oer sterkte der pal tijen, de leiders der verschillende groepi zouden staan. De Pruisische begrooting sluit in orr vangst en uitgaaf op een bedrag va 3.1 milliard M. of 3/4 milliard lager da vorig jaar. De commissie uit den Thüringschen Lan dag, welke een onderzoek instelt naar door dr. Frick voorgenomen aanstelling v Hitler in Thüringschen Staatsdienst, Itf ook dr. Frick en Hitier gehoord, die vj gezeld waren van talrijke leden van d< Thüringschen Landdag en den Rijksda o.m. dr. Goebbels. Hitier zeide indertijd te Gehra verblu en verrast te zijn geweest. Hij heeft ff is waar indertijd de aanstelling aangen men, doch deze later vernietigd. Hij klaarde geen aanleiding te hebben g^a het bestaande systeem om naturalisatie' verzoeken, aangezien hij zich het Duitsa Staatsburgerschap reeds te velde n« verworven. Op opgewonden toon eni °n<g bijval zijner politieke vrienden voegde n Ier hieraan toe, dat de thans aan n bewind zijnde partijen heelemaal g^ recht hebben het Staatsburgerschap verleenen. Het kwam tot een incident toen de soc dem. afgevaardigde Gruendler Hitier bij eenige vragen op wees, dat het n in overeenstemming is met den DuiigCjj aard indien bij d$ naturalisatie van n» „op Joodsche manier achterste voren derhandelingen zijn gevoerd. Qpgewon interrumpeerde Hitier: Ben ik kier getuige of moet ik mij Jaten Onder de nationaal-socia.isten die uiue Ier herhaaldelijk, hadden toegeroep.- „Henden uit de broekzakken! onb groote opwinding. Hitier zelf ricij' laat mij door u niet bruskeeren. yjjj de hand uit uw broekzak!" Nadat nog eenige vragen waren gesteld, hii met zijn vrienden de zaal. Het gen verhoor was hiermede ten einde. FINLAND. Tegen de Lappo. De Rijksdag heeft een weU-ontweff e bescherming der republiek a Vergaderingen van de Lappo andere rechtsgeoriënteerde nr,3m worden bij deze wet verboden; a°,.J0nt- saties zelf worden voorloopig n°E J bonden verklaard. - 2-111

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2