BUITENLAND. TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Citermiddag 3 uur: 765. lenmiddag 3 uur: 769. i TELEGRAFISCH weerbericht. Ixon. Ned. Meteorol. Instituut, De Bildt Logste stand 771.8 te Muenchen. gste stand 744.2 te Helsingfors. Minachting tot den avond van 16 «rt- Meest zwakke, veranderlijke wind. (der tot licht bewolkt. Droog weer. li;e vorst des nachts. Overdag weinig mdenng in temperatuur. Ibüitenlandsch weerbericht. (ledegedeeld door het Koninkl. Ned. Meteorol. Inst., De Bildt.). depressie over het Oostzee-gebied, l Oostwaarts af en de hooge drukking idde zich sterk uit, terwijl de depressie "het Zuid-Westen in beteekenis afnam. Noord-Scandinavië is de vorst nog (tg, in Zuid-Duitschland en Frankrijk i zij af, maar er verscheen opnieuw |s: in Noord-Duitschland en het Oosten J ons land, en wanneer de krachtige (jid-Westen-winden in het Oostzee-ge- II ophouden, zal ook daar de vorst weer fcemen. nonze omgeving is bij helder stralings- des nachts lichte vorst en overdag J te wachten. Alleen in Scandinavië en Itschland is eenige neerslag gevallen, (nkrijk en Engeland hebben bij Oosten- d droog en vrij zonnig weer met nacht- LUCHTTEMPERATUUR. uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.) uur 'smidd.: 7 gr. C. (44 gr. F.) (uur nam.: 9 gr. C. (48 gr. F.) |oGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Woensdag torn. te 8 u. 24 min.: nam. te 8 u. 55 koten. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Énsdag: 6.34 nam. tot 5.43 voorm. haans- op-*e*n* ondergang. 6Maart: onder: 2 u. 38; op: 8 u. 57. ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening en Memel. t de hoofdcommissie van de Ontwape- fc-eonferentle werd gisteren de door prijk geëischte internationaliseering J de burgerlijke luchtvaart behandeld. (Commissie voor luchtvaart-aangele- peden had zich onbevoegd verklaard kwestie te behandelen zonder voor- lande beslissing nopens de afschaffing j de militaire luchtvaart. Het presl- i legde de Hoofdcommissie een reso- voor, waarbij de kwestie der inter- baliseering van de civiele luchtvaart P van opheldering inzake technische pies wordt terugverwezen naar de Psie voor Luchtvaart-aangeiegen- ^ze resolutie stuitte op sterken tegen- aangezien zij in haar redactie de T.ationaliseering van de civiele lucht bals belangrijkste kwestie naar voren ptwinov legde er den nadruk op. dat p conferentie geen luchtvaart-, doch [ontwapeningsconferentie is. welke zich 1 met de civiele luchtvaart heeft bezig [houden. Slechts de afschaffing der mi ke luchtvaart moet direct principieel H besproken. isigli (Frankrijk) eischte dat de Ktie der Internationaüseering der ci- Lluchtvaart onverwijld in behandeling J komen. Mngezien geen overeenstemming kon pen bereikt, werd voorloopig een re- pecommissie benoemd, samengesteld vertegenwoordigers van Duitschland, keiand. Frankrijk, Italië, Rusland, pie en Zweden. Deze redactiecommis- al een nieuwe resolutie uitwerken. president van het Directorium van pel, Simmat, heeft zijn directorium fflitief gevormd en tot leden van dit jctorium benoemd den grondeigenaar t'gys en den koopman Kadgiehn, zoo- het directorium nu bestaat uit Sim- p' den de vorige week benoemden To phus en beide bovengenoemden. De be- puing van Reisgys en Kadgiehn is pal merkwaardig, omdat de Landdag ken deze beiden indertijd reeds 'n motie wantrouwen aangenomen heeft. Zal nu wel niet anders worden. ET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. besprekingen te sjanghai. I Gisteravond had op het Britsche Con- *5-' te Sjanghai een belangrijke confe ctie plaats, waaraan de diplomatieke Pegenwoordigers van Groot-Brittannië, psrijk. Amerika, Italië, China en Ja- 1 deelnamen. De aard der besprekin- l,, 'jerd niet ontsluierd, doch men ge- F't dat de conferentie een poging heeft ptn het probleem op te lossen, gescha- o door het feit dat de Chlneezen er op f™i staan dat de Japanners hun troe- iT° terugtrekken voordat een vredes- I rieten'ie. bijeenkomt, n* "•fuf'r-commissle van den Vol- ^.r'udsraad inzake Mantsjoerije, onder F»6 van lord Lvtton, is te Sjanghai Mantsjoerije grijpt de opstandige be- al verder om zich heen. Overal minderingen plaats. De Japan- samisoenea aUn alle gemobiliseerd. DUITSCHLAND. Een voorstel van Hngcnberg Verkie zingsdatum voor Pruisen Het Saargebied In een manifest der Rijksregeering wordt, naar aanleiding van de stemming van Zondag gezegd: De eerste stemming heeft volkomen aan de gekoesterde verwachtingen beantwoord. De driestheid der nat.-socialisten om alle machten reeds nu voor zich te willen op- eischen, is door het Duitsche volk met be slistheid afgewezen. De communisten, die volgens gematigde berekeningen op ten minste zes millioen stemmen gerekend hadden, hebben eveneens een bittere ont goocheling ervaren. Ofschoon wy dus nu reeds met voldoe ning vast mogen stellen, dat Hindenburg's herkiezing vast staat, mag men zich in de eerstkomende vier weken niet door dit ge ruststellend feit in lethargischen slaap laten wiegen, want de tegenpartij zal niets onbeproefd laten om het resultaat nog te veranderen. De propaganda voor Hinden burg moet dus onverzwakt worden voort gezet, maar intusschen mogen pogingen tot conjunctureele herleving van het Duitsche economische leven in deze vier Paaschweken gerust gedaan worden. Er bestaat geen onzeker element meer in dj ontwikkeling der binnenlandsche politieke toestanden, want dat onze Rijkspresident, opnieuw Hindenburg heet, staat na de stemcijfers van Zondag, onomstootelijk vast. Hindenburg's kansen schijnen inderdaad zeker nu_ Hitier zijn candidatuur hand haaft. Düsterberg heeft geen schijn van kans (had dit trouwens nooit) en daarom heeft Hugenberg volgend voorstel gedaan. Volgens den stand der dingen mag men erop rekenen, dat Hindenburg bij de her stemming zal gekozen worden. Dit feit heeft mij de gedachte ingegeven om den 8sten Mei. behalve de nu reeds vastgestelde verkiezingen voor de Landdagen van Prui sen, Beieren, Würtemberg enz., ook verkie zingen voor den nu onmiddellijk te ont binden Rijksdag te houden. Op deze voorwaarden kan dan tevens door een grondwet wijzigende Rijkswet stilzwijgend erkend worden dat de stem ming van Zondag feitelijk gelijk staat met een tweede stemming, of dat met andere woorden de herkiezing van Hindenburg reeds geschied is. De gezamenlijke nation, oppositie zou aan zulk een voorstel dat de overbodige herstemming op 10 April zal voorkomen, haar toestemming verleenen. Hugenberg zou echter de nederlaag tot een overwinning probeeren te maken, want Rijksdagverkiezing zou momenteel in het voordeel van rechts zijn. Er is geen twijfel mogelijk dat Bruening dit voorstel zal afwijzen! De republlkeinsche organisatie ..Reiehs- banner Schwarz-Rot-Gold" heeft den vol genden oproep tot haar leden gericht: ,.Bij de eerste verkiezingsronde om het presidentschap der Duitsche republiek is Hitier verslagen. Weinig bad het gescheeld of Hindenburg was reeds bij de eerste ver kiezingsronde gekozen. Uw onvermoeide plichtsbetrachting en strijdmoed. uw po litiek verstand hebben den tegenstanders der democratie een zware nederlaag be reid. Het nationaal-socialisme heeft zijn slag aan de Marne verloren. Hitier wordt nooit Riiksnresident Voor deze daad zal de geschiedenis u. Reichsbannerkamera- den, dank ^weten. In trouwe kameraad schap gedenken wij de offers, die deze zware strijd van ons heeft geëischt. De tegenstanders hebben een harden klap ge kregen. doch ziin nog niet voorgoed ver slagen. Geeft hun thans geen rusttijd. De eerste slag is voorbij. Wii marcheeren naar den tweeden slag en ons '-cool is: Voor waarts naar de overwinning." De pers uit zich natuurlijk naar rich ting. De permanente commissie van den Prui - sischen Landdag heeft in overleg met de Pruisische reeeering Zondag den 24stcn April a.s. vastgesteld als datum voor de verkiezingen voor den nieuwen Pruisi- schen Landdag. Een mandaat zal worden toegekend per 50.000 kiezers. Dit beteekent. dat het aan tal zetels van 450 tot ongeveer 375 wordt teruggebracht, hetgeen geschiedt uit be zuinigingsoverwegingen. De in het Saargebied gehouden parle mentsverkiezing heeft den volgenden uit slag opgeleverd (de cijfers tusschen haak jes geven het getal van de zetels in den vorigen Landdag weer) Sociaal-democraten 3 zetels (5). econo mische partij 1 (1). communisten 8 (5), nationaal socialisten 2 (0V Duitsche Saar- partij 2 (3). Duitsch nationalen 2 (1), centrum 14 '14). Er bliikt inderdaad uit deze stemming, dat de bevolking van het Saargebied al gemeen haar stem slechts aan die partijen heeft gegeven, wier program de herver- eeniging met het Duitsche vaderland is. Bij deze eenDariee uitspraak voor Duitsch land is de oplossing der Saarkwestie van zelf gegeven. roemeensch advocaat veroordeeld. Een 32-jarige Roemeensche advocaat kwam in gezelschap van een anderen Roe meen in 1928 naar Nederland. Het tweetal was in het bezit van een credietbrief van 3000 dollar, getrokken op een Fransche bankinstelling. Het cijfer 3000 was echter door den vriend van den advocaat ver anderd in 50.000. De verandering was zoo onopvallend gebeurd, dat geen van de Ne- derlandsche bankinstellingen het bedrog merkte. In Nederland maakten zijn pl.m. f. 100.000 buit. Later werd de Roemeen sche advocaaat in Frankrijk gearresteerd en moest, alvorens hij aan Nederland werd uitgeleverd, straf voor dergelijke misdrij ven in Frankrijk ondergaan. Dé rechtbank te Amsterdam veroor deelde hem tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. In hooger beroep eischte de procureur- generaal mr. Bauduin een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van het voor arrest. gerekend vanaf 23 October. Het Hof, heden arrest wijzend, veroor deelde hem wegens het voortgezet mis drijf van opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift als ware het echt, zoodat hiervan nadeel voor anderen ont- 1 stond, tot 'n gevangenisstraf van ander halfjaar met aftrek van zes maanden 1 voorarrest. Het Hof hield daarbij rekening met den gezondheidstoestand van den verdachte. DE DUITSCHE HERSTEMMING. BERLIJN. 15 Maart. (Wolff). Het Rijksdepartement van Binnenlandsche Za ken werkt een voorstel uit, inhoudende dat de politieke partijen voor de Paasch- week, van 20 tot 30 Maart, een Godsvrede zullen sluiten. Het rijkskabinet zal zich dezer dagen met deze kwestie bezig houden. DE FRANSCHE BEGROOTING. PARIJS, 15 Maart. (Reuter). De Ka- met heeft met 386 tegen 133 stemmen de begrooting van 1932 aangenomen. japansche minister-crisis? TOKIO, 15 Maart. (Reuter). Vermoe delijk zal de minister van binnenlandsche zaken Nakahasji binnenkort aftreden, naar hij zegt om gezondheidsredenen, doch velen zijn van meening, dat hij af treedt, teneinde te ontkomen aan de be schuldigingen in de speciale zitting van het parlement, welke 18 dezer bijeenkomt, omdat hij den aanslag op den Keizer 8 Januari en de moord van Inonye en Takumadan niet heeft weten te verhin deren. Men verwacht, dat dit aftreden een kabinetscrisis tengevolge zal hebben, welke zal leiden tot de vorming van een natio naal kabinet. DE UITVINDER VAN DEN DRAAISTROOM-MOTOR OVERLEDEN. OFFENBURG, 15 Maart (V.-D.) Op 72-jarigen leeftijd is gisteren overleden Dr. hon. causa Friedrich August Hasel- wander, de uitvinder van den draaistroom- motor, waarvan het eerste model thans op de eereplaats in het Duitsche museum te Munchen staat. Nadat zijn uitvinding ge- ruimen tijd was miskend, deed de Tech nische Hoogeschool te Karlsruhe zijn ver diensten recht, door hem het eere-docto- raat te verleenen. Hasehvander was te Karlsruhe. Maagdenburg en Frankfurt werkzaam'als chef-ingenieur, en keerde in 1920 naar zijn vaderstad Offenburg terug, waar hij tot aan zijn dood nog be langrijk wetenschappelijk werk verrichtte. LINDBERGH'S BABY. NEW YORK, 15 Maart (V.-D.) Van de zijde der politie-autoriteiten te Hope well in den staat New Jersey wordt open lijk toegegeven, dat het ingespannen on derzoek naar de ontvoering van het kind van Lindbergh tot nog toe zeer weinig po sitiefs heeft opgeleverd. Practisch heeft men nog even weinig aanwijzingen als op den dag na de ontvoering. Van de zijde der politie wordt thans medegedeeld, dat reeds in den eersten brief, waarin een losgeld van vijftigdui zend dollar werd geëischt, gedreigd werd dat het land niet ongedeerd zou blijven indien Lindbergh „met een levenden ziel" over de ontvoering zou spreken. Ook wordt thans medegedeeld, dat uit de vin gerafdrukken die op het kozijn van het slaapkamervenster van- den kleine zijn gevonden, is gebleken, dat de ontvoering moet zijn geschied door twee mannen. Op tal van plaatsen worden personen, die zich toevallig mogen verheugen in het bezit van een blonde baby tusschen de anderhalf en twee jaar, herhaaldelijk lastig gevallen en aangehouden, maar tot nog toe wees een onderzoek dan spoe dig uit, dat de aangehoudene hun wet tige baby bij zich hadden en dat men niet met den kleinen Lindbergh té doen had. GYMNASTIEK. S. KONIJN Op 57-jarigen leeftijd is hedenmorgen te Amsterdam na een langdurige onge steldheid overleden de heer S. Konijn, voorzitter van de Technische Commissie van den Amsterdamschen Turnbond. ATHLETIEK. WANDELSPORTVEREENIGINGEN. Te Utrecht vond, onder leiding van den heer J. Moorman een vergadering plaats van de, bij de K.N.A.U. aangesloten vereenigingen. welke de wandelsport be oefenen. Deze bijeenkomst was in hoofd zaak belegd om een Commissie te benoe men, welke de regeling van de wandel sport ter hand zal nemen. Door de K.N.A.U. was als voorzitter aangewezen de heer J. Moorman welke bij afwezigheid, vervangen kan worden door den heer A. J. G. Strengholt. Door de vergadering werd besloten de Commissie verder te doen bestaan uit vier leden waarvan twee uit athletiekvereeni- gingen welke mede de wandelsport beoefe nen en twee uit specifieke wandelsport- vereenigingen. Als secretaris werd aangewezen de heer J. A. Ahlrichs, Cruquiusstraat 5 te Hil versum (Op Stap) en verder werden in deze Commissie benoemd de heeren D. P. F. van Beusekom (de Vierdaagsche), J. H. v. d. Meulen (A.V.A.C.) en C. A. Gubbels (Pro Patria). Na eenige huishoudelijke be sprekingen werd deze vergadering met een woord van dank gesloten. SCHAKEN. DE COMPETITIE VAN DEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De uitslag van een wedstrijd gisteravond alhier in Café Neuf tusschen de twee Leidsche clubs gespeeld, was de volgende: (LB.G.) (Ph.) 1. D. de JongW. F. Snieder 10 2. G. SchoppenH. I. de Nie Va 3. A. L. de Wolf—J. Stol x—X 4. L. J. RuttenW. Plasmeyer 10 5. Ir. H. N. Franqois-P. J. v. d. Zeeuw XX 6. W. B. HofmanJ. de Boer 10 7. J. TjalsmaG. Pels 01 8. M. J. DiebenG. J. v; d. Ploeg 10 9. P. v. MastrigtJ. J. Abspoel 10 10. A. ZanenJ. Kooreman 10 PROF. DR. EEKHOF ONDERSCHEIDEN. Door de Universiteit van Edinburg tot Eere-Doctor in de Godgeleerdheid benoemd. De Universiteit van Edinburg heeft aan prof. dr. A. Eekhof, hoogleeraar in de Kerkgeschiedenis te Leiden, wegens zijn wetenschappelijke verdiensten het Eere- Doctoraat in de Godgeleerdheid verleend. Prof. Eekhof stelt zich voor zich in het einde van Juni naar Edinburg te begeven om in een openbare zitting van den Acade- mischen Senaat met deze waardigheid te worden bekleed. o JONGETJE OVERREDEN' EN GEDOOD. Hedenmiddag te ruim twaalf uur is een vijfjarig jongetje N. F. K. in de Lange- straat door een achteruitrijdende vracht auto van den brandstoffenhandelaar v. H. en bestuurd door A. N. G„ overreden. Een der wielen ging het arme kereltje over het hoofd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Het lijkje werd door de politie naar het politiebureau overgebracht. NATIONAAL CRISIS-COMITÉ Bij het Nationaal Crisis-Comité is in de afgeloopen week ontvangen f. 28.740.14. waardoor het totaal der ingekomen gelden thans bedraagt f. 701.386.17. Hiervan werd f. 152.562,18 door de dag bladen bijeengebracht, waarvan in de af geloopen week f. 759.31. Het bedrag aan uitkeeringen in de vo rige week was f. 21.849.en in totaal f. 121.771. Hiernaast staan de uitkeeringen uit de Rijkssubsidie voor extra-hulp aan werkloozen. in totaal f. 167.662,75, waar van in de afgeloopen week f. 10.725,85 werd uitgekeerd. Uitgedeeld werden voorts 625 dekens en 90 ton eierkolen. DE DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGING VAN CHILI. Naar wij vernemen, heeft de regeering van Chili uit bezuinigings-overwegingen besloten in de diplomatieke vertegenwoor diging eenige wijzigingen te brengen. De zaakgelastigde te 's-Gravenhage, de heer Erving zal naar Chili terugkeeren, en de consul-generaal van C'nili te Amsterdam zal belast worden met de waarneming dei- zaken van de legatie. De heer Erving heeft heden Den Haag verlaten en zal via Amsterdam naar Zuid- Amerika terugkeeren. NEDERL. BIJBELGENOOTSCHAP. Onder voorzitterschap van den heer J. F. Westerman had te 's-Gravenhage plaats een provinciale vergadering der afdeeling van het Nederlandsch -Bijbelgenootschap in Zuid-Holland. Iri de vacature ontstaan door het bedanken van den heer1 D. de Bruyn Yzn. te Hazerswoude, werd als lid van de Provinciale Commissie benoemd mevrouw E. J. Snijder—de Waal Malefijt te Leiden. Tot afgevaardigden naar de vergade ring van de Centrale Commissie voor het Binnenland, die overmorgen te Amster dam gehouden wordt, werden benoemd de heeren J. F. Westerman, Jhr. mr. J. M. M. vail Asch van Wijck en ds. G. J. Kool haas. De vergadering, welke zeer goed bezocht was, werd namens het Hoofdbe stuur bijgewoond door ds. D. E. Boeke. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT Hedennacht is door een agent van poli tie en een Rijksveldwachter in een zuivel fabriek te Lcenen een drietal mannen op heeterdaad bij diefstal betrapt. Zij waren bij de komst van de politie reeds in de fabriek aanwezig. Het gelukte den politie mannen twee der inbrekers te arresteeren De derde nam de vlucht met achterlating van zijn rijwiel. De gearresteerden, zekere G. K. en P. M. M. wonende resp. te Den Bosch en Schijndel, zijn naar het bureau van politie te Apeldoorn overgebracht, waar zij in be waring zijn gesteld. BRANDEN. Totaal 6»/>xxl'/sxx De partij aan het derde bord wordt later gespeeld, die van het 5e bord wordt beslist. Vier boerderijen in de asch gelegd. Hedennacht omstreeks half vier heeft in het gehucht Mantinge, gemeente Wes- terbork (Drenthe) een felle brand ge woed, waarbij een viertal boerderijen in de asch is gelegd. De brand is ontstaan in de boerderij, bewoond door het gezin van H. Eefting. De boerderij, die het eigendom is van den heer J. Meyering te Emmen, stond spoedig in lichter laaie. De bewoners konden zich ternauwernood redden. De vlammen sloe gen over op de boerderijen, bewoond door de landbouwers J. Pronk, G. Boer en L. Boer. Alle vier met riet bedekte behuizin gen, zijn tot den grond toe afgebrand. Van de inboedels werd zoo goed als niets gered Bij den landbouwer Eefting zijn boven dien twee koeien en een varken verbrand. Bij Pronk kwamen drie kalveren en een paard in de vlammen om. Bij L. Boer zijn zestig kippen verbrand. De brandweer van Mantinge en die van Westerbork stonden machteloos tegenover de vuurzee en kon den slechts pogingen in het werk stellen, uitbreiding van den brand te voorkomen. Een tweetal tusschen de brandende boer derijen gelegen behuizingen, bleven behou den, doordat zij met pannen waren bedekt. De Burgemeester v. Westerbork de heer A. Zilvold, bevond zich op het terrein van den brand. Alles was verzekerd, meest laag. Onder meer is verloren gégaan een groote hoeveelheid pas ingeslagen kunstmest. Gisteravond is te Stockum (gemeente Bergh in Geld.) door onbekende oorzaak het huis van den barbier Verstegen afge brand. Verzekering dekt de schade. Het onbewoonde woonhuis van Burgers, gelegen achter den Dam te Doetinchem, is door onbekende oorzaak totaal ver brand. Hbld. AMSTERDAM, 15 Maart. Krachtig herstel. Koninklijke en Suikerwaarden vast. Industrieele fondsen hooger. Tabak ken. Rubbers, Mijnen en Scheepvaarten stil. Amerik. fondsen willig. Kreuger- waarden hooger. Nu de eerste schrik, die de dood van Ivar Kreuger veroorzaakte, voorbij is, IS men geneigd den toestand iets optimisti scher te beschouwen, ofschoon met geen mogelijkheid kan worden overzien wat de gevolgen zullen zijn van de moeilijkheden van het Kreuger.-concern. Ook in het bui tenland was de stemming vriendelijker hetgeen Amsterdam een flinken steun gaf. Koninklijke hadden weer de leiding. In de ochtenduren waren ze weliswaar onder het slotniveau van gisteren doch een herstel trad in en het fonds trok tot 150 pCt. aan. om toen eenigszins te reageeren. Van de Industrieele fondsen traden Unilevers op den voorgrond en deze kon- de zich zelf bijna geheel herstellen van het recente verlies. Aku's liepen een 3-tal punten op, even als Philips. Accoustieken waren eerder luier. Suikerwaarden lagen vast onder lei ding van H. V. A's. die 7 pCt. hooger openden, doch zich niet geheel konden handhaven. Scheepvaarten. Mijnen, Ta bakken en Rubbers bleven op peil. Amerik. fondsen waren vast en ver schillende soorten kwamen op een hooger peil ondanks het flauwe slot in Wallstreet. De obligatie-markt was rustig en weinig veranderd. WISSELKOERSEN. Engeland 9.Duitschland 59.05; Frankrijk 9.76V=; België 34.69'/:; Zwitser land 48.—; Oostenrijk 35.25: Denemarken 49 50; Zweden 49.25: Noor-wegen 48.60; New York 2.47 13/16.. Prolongatie 1%. LEIDEN, 15 Maart. Vette varkensmarkt. Aangevoerd totaal 596, zwaar 539, licht 57. Prijs per K.G. levend gewicht zwaar f. 0.25 —0.24: licht f. 0.22—0.21. Zouters f-0.21 0.20. Handel matig. Een enkel varken 1 cent boven noteering. LEIDEN, 14 Maart '32. Melkveiling „Leiden" Aanvoer 121.700 liter; Hoogste prijs f. 6.Laagste prijs f. 4.10. LEIDEN, 12 Maart. Noteering Coöpera tieve groenten-, fruit- en Bloemenveiling- vereen. „Leiden en Omstreken". Komkommers per 100 stuks f. 1020. Roode kool f. 1.00—4.—. Savoye kool f. 1.40 —4.20. Groene kool f. 1.10—2.10. Pieterselie f. 1.00—2.40. Prei f. 1.80—4.—. Radijs f.2.10 —5.80. Kropsalade f2.90—6.—. Selderie f. 1.002.50. Rabarber f.710. Kroten per 100 kilo f2.003.Kroten, gek. f. 58. Witloof f1520. Boeren kool f. 510. Spi nazie f.10—15. Uien f. 12.00—13.40. Wor telen f. 5—8. Spruiten I f. 10—17. Spruiten f.4—8. BODEGRAVEN. Kaasmarkt, 15 Maart. Aanvoer 85 wagens; 3306 stuks, 29.754 K.G. Prijzen le soort met Rjjksmerk f. 0.26 f. 1.28; 2e soort f. 0.23f. 0.25. Handel flauw. NIEUW-VENNEP. Veiling 14 Maart. Kip eieren 31856. 2.80—3.60; Eendeieren 1844, 2.603.30: Ganseieren 60. f. 0.08 per stuk; Kippen 0.901.00: Konijnen 1.201.50. Handel matig. PURMEREND. 15 Maart. 3 kleine boe renkaas per 50 K.G. met rijksmerk 25; 787 K„ handel stug: 986 K.G. boter f. 1.00—1.25 per K.G. Weiboter 0.90—1.00 per K.G.; 528 runderen, waaronder 260 vette f. 0.680.74 per K.G., handel stug; 45 Geldekoeien f. 120—175 per stuk, handel stug; 200 melkkoeien f. 180—275 per stuk, handel stug; 23 stieren 5058 ct. per K.G., handel matig; 31 paarden f.70150 per stuk, handel matig; 22 vette kalveren f. 1.00— 1.20 per K.G., handel matig; 1154 nuchtere kalveren: slachtkalveren f.518 per stuk, handel vlug; fokkalveren f. 14—20 per st„ 2226 ct. per K.G., handel vlug; 486 vette varkens: 61 magere varkens f. 1219 per stuk, handel stug: 178 biggen f.4—7 per stuk, handel stug; 493 schapen f.1423 per stuk, handel stug; 22 bokken f.2—8 p. stuk, handel matig; kipeieren f. 2.753.50 per 100 stuks; eendeieren f. 2.60 per 100 stuks, oude kippen en hanen 50—60 ct. per stuk; duiven per paar 40 cent: konijnen f. 0.40J2.75 per stuk; piepkuikens 8595 ct. per stuk; 28776 kipeieren A f. 3 00—5.30 per 100; 350 kipeieren B. f. 2.70—2.90 per 100; 12871 eendeieren A. f. 2.60 per 100; eenden f. 0.60—1.25 per stuk. ROTTERDAM, 15 Maart. Veemarkt. Aan gevoerd 196 paarden, 3 veulens, 1 ezel 1133 magere runderen, 980 vette runderen, 305 vette kalveren, 1937 nuchtere kalveren 30 graskalveren, 145 schapen of lammeren, 46 biggen. 6 bokken of geiten, 26 over- loopers. Prijzen per 1/2 KG. Koeien 19—21, 28—32, 35—38, ossen 19—23. 27—31 34— 37, stieren 18—20, 22—23 27—29 vette kalveren 25'/:—32'/:, 42'/:—47'/:, 52'/:— 57Vs- Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 160—270, stieren 380—440, gras kalveren 3070, werkpaarden 175285, slachtpaarden 100—185, hitten 70—120, fok nucht. kalv. 10—15, slacht nucht. kalv. 3.50—5.50. kalfkoeien 170—260, pinken 90 140, vaaizen 130—180, biggen 2.75—5.00. biggen per week 0.40—0.75. Overzicht: Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen weer ruim. De handel was gedrukt en de prijzen van gisteren bleven gehandhaafd. Een prima spoeling-koe ging toch nog 2 ct. boven noteering. le en 2e soorten waren aanmerkelijk hooger genoteerd, in verband met de goede kwaliteiten, dit met liet oog op de heden te houden vee-tentoonstelling Daarentegen was de noteering van de min dere soorten lager. De aanvoer van vette kalveren was tamelijk ruim. Handel en prijzen ongeveer gelijk aan die van gis teren. Op de magere markt was de aan voer van melk- en kalfkoeien redelijk. Hier was over het algemeen de handel zeer stil, met lagere noteeringen. Jong vee niet veel ter markt, met zeer stille handel. De oude prijzen waren niet te handhaven. Graskalveren weinig aangevoerd. Trage handel en eveneens weer lagere prijzen. Nuchtere fok- en graskalveren dezelfde prijzen, wat evenwel tot uiting kwam. Werk- en slachtpaarden met grooten aan voer. De handel zeer kalm en de oude prijzen waren niet te handhaven. Biggen weinig ter markt. Handel stil en de prij zen bleven bij. Schapen en lammeren wei nig aanvoer. Handel en prijzen als gisteren Stieren met redelijken aanvoer. Prijzen als vorige week. ZOETERWOUDE. 14 Maart. Eierenvei- llng. Aangevoerd 7677 eieren. Kipeieren f. 2.903.50; Eendeieren f. 2.903.30, per 100 stuks. Boter 5463: Kaas 1037 per pond. "Pluimvee: Kippen f. 0.651.00; Hanen f. 0.551.10; Duiven f. 0.20; Een den f. 0.55; Konijnen t 0.45—2.50. 8—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3