13ite Jaargang DINSDAG 15 MAART 1932 No. 22082 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. MUZIEK. Leidsch Crisis-Comité. OFFICIEELE KENNISGEVING I 12o. Voorstel tot beschikbaarstelling van pelden ten behoeve van den aanleg van pen weg tusschen den Rijnsburgerweg en pen Maredijk bij wijze van werkverschaf fing. (56) STADSNIEUWS. VERKEERSLESSEN VAN DEN A.N.W.8. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT,.1 Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per week1.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nnmmer bestaat uit VIER Blad» EERSTE BLAD. KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Anna EI Tour. Giro No. 188690. 12e bijdrage personeel Heck's Lunch room 1. 15.-. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 21 MAART 1932. des namiddags te twee uur, a het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, worden roortgezet op Maandag 21 Maart, des avonds te 8 1/4 uur en Dinsdag 22 Mrt. des namiddags tc twee uur. Ie behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Regent van het ■eilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis. (59) 2o. Voorstel tot overneming in eigendom m onderhoud bij de gemeente van een ilulye sloot, gelegen aan het Utrechtsche iaagpad, kad. bekend Sectie O. No. 84 «1. (60) 3o. Voorstel tot verkoop van een gedeelte sn het perceel Rijnsburgerweg, Sectie P 1343, aan Prof. Dr. R. P. van Calcar. (61) I lo. Voorstel tot vaststelling van het porschot op de vergoeding, bedoeld in r.. 101 der Lager Onderwijswet 1909, over It jaar 1932, aan de besturen van ver- Ihiilende bijzondere scholen. (62) j 15o. Voorstel tot beschikbaarstelling van lilden ten behoeve van een maandelijk- .ii uitkeering aan het Leidsche Crisis- pomité. (63) Voorstel tot beschikbaarstelling van lelden ten behoeve van de inrichting van pt benedengedeelte van het perceel Kille Rijn 3, tot bureau voor den Burger- iiken Stand en de Bevolking. (64) |7o. Praeadvies op het verzoek van H. (Eogewoning e.a., om op marktdagen den 'pothekersdijk en den Nieuwen Rijn tus- hen de Koornbrug en de Karnemelks- Itrug, gedurende eenige uren voor alle rij- l'erkeer al te sluiten. (65) 8o. Verordening, houdende wijziging ran de verordening van 23 Mei 1912 (Gem. Iblad No. 18), op het Rijden. (66) 9o. Voorstel tot aankoop, resp. tot over neming om niet van verschillende aan den Zijlsingel gelegen voortuinen, stoepen en Jstraatgedeelten en tot beschikbaarstel ling van gelden voor de uitvoering van ■het eerste gedeelte van de werken voor Ife verbetering van den Zijlsingel. (70) I lüo. Voorstel in zake korting op de be- Izoldiging van het onderwijzend personeel laan het Gymnasium, de beide Hoogere «Burgerscholen en de Kweekschool voor pnöerwijzers en onderwijzeressen. (67) J llo. Praeadvies op het voorstel van den lieer van Stralen, om de bepaling in het lüeunreglement, dat losse transportarbei ders slechts gedurende 42 dagen per jaar I steun kunnen ontvangen, tijdelijk buiten Iserking te stellen. (55) I 13o. Voorstel om de Commissie van Be- I heer over de gestichten „Endegeest, Voor- geest en Rhijngeest" te machtigen tot den pouw en de inrichting van een recreatie- I sebouw met rijwielbergplaats c.a. op het 1 terrein van het gesticht „Endegeest." (54) 14o. Voorstel: a. tot onbewoonbaarver- hlaring van verschillende woningen ge- 1 egen in de Lange Paradijssteeg en de I Lange Bouwelouwensteeg; ,h tot voorloopige goedkeuring van een I Plan tot onteigening van percaelen gele ien aan en tusschen de sub a bedoelde stegen. (57) (üo. Voorstel in zake verkoop van per- eeelen bouwterrein aan den Lammen- schansweg en de Verlengde Bloemisten- 1 'ian bij openbare inschrijving, tevens Praeadvies op de verzoeken van de Fede ratie van te Leiden en Omstreken geves- I Ke w°mngbouwvereenigingen. in zake I «stemming van terreinen voor meerde- 'W woningbouw en de verstrekking van «Wen daarvoor, en van P. P. de Koning in zake het verleenen van gemeente nen steun voor particulieren woning bouw. (71) 16o. Voorstel in zake de toekenning van j™ subsidie aan de Onderlinge Vereeni- W'2 voor Ziekenhuisverpleging en aan de l'oeeling Ziekenhuisverpleging van de Operatie „Vooruit". (68) BnJ?' Praeadvies op het verzoek van het U™'dbestuur van de Schippersvereenl- DE DEELNEMERS TER JAARBEURZE. I ip> ..Schuttevaer", om verlaging van het I bungeld voor stoom- ol motorbooten. (69) De zangeres Anna El Tour staat, waar lijk niet zonder reden, in de publieke be langstelling. Wie zich van die omstandig heid rekenschap tracht te geven, brengt al gauw de kwestie der nationaliteit naar voren. Kuituur en beschaving hebben een sterk nivelleerende tendens, waardoor in menig opzicht nationaliteiten in elkaar vloeien, hun karakter niet in alle scherpte behouden. In de muziek evenwel, die de diepste diepten van de menschenziel peilt, dat is dus in de muziek der „roote kunste naars, dringt die vervlakking niet. En daarom heeft in deze materie de vraag naar de nationaliteit nog altijd zin. Zoo is het dan ook niet enkel min of meer ongepaste nieuwsgierigheid als men graag wil weten met welken landaard men het door en door krachtige, het oergezonde van deze begaafde zangeres moet verbin den. Een naam is een teeken. Maar als ons dit naar Spanje zou voeren, dan waren we een heel eind uit de richting. Want deze naam is een mystificatie oftewel een bedenksel. Worden zijn twee leden van plaats verwisseld en vervolgens verbonden dan is aan den genealogischen eisch vol daan. En plaatst men in zijn gedachten de bakermat van haar. die in de gehoor zaal centrum was van aller belangstel ling, naar het land van de Wolga. dan weten wij waar de karaktervolle uitbeel dingskunst van Mevrouw El Tour, die sedert den oorlog te Parijs woont, haar voedingsbodem heeft gehad. Karakter volle uitbeelding. Hiermee is de kunst van Anna El Tour vrijwel volledig bepaald. Staan haar ongetwijfeld voortreffelijke stemmiddelen ten dienste haar geluid heeft mezzo-sopraan karakter met prach tige diepte van altsonoriteit en beschikt ze over perfecte keeivaardigheid. dat is het toch niet hetwelk in de eerste plaats onze bewondering wekt. Jr is zelfs aan leiding voor een opmerking te dezen op zichte. Want h»ar hooge tonen, forto ge zongen, gaan lichtelijk de grens der sen- suëele bekoring te buiten. Haar mezza- voce daarentegen is verrukkelijk van klank. Maar, gelijk gezegd, de kracht dezer zangeres ligt in haar voordracht. Wat ze zingt heeft ze beleefd en terwijl ze zingt vervult ze woord en toon met eigen ziel, die den gevoeligen hoorder diep in 't ge moed treft. En ze doet dit niet door een zijdige verzorging van net woord; al is haar dictie tot in finesses bestudeerd, haar woord gaat gansch in den klank op' haar lied blijft muziek. Haar lied begint dan ook met het pianovoorspel en eindigt nadat de begeleiding, essentieel deel der compositie, haar laatsten toon heeft doen hooren. Een deel van het publiek heeft het karakter van het lied miskend en ging vóór het einde allernaarst applaudisseeren. Niet ééns maar bij herhaling. Toen be kroop ons hetzelfde gevoel als door dat vermaledijde bordje „niet rooken" (onlangs nog op een Residentieorkestavond i wordt gewekt. Mevrouw El Tour had zeer stijlvol haar programma samengesteld. Padre Martini, Haydn en Grieg vóór, Hugo Wolf en een serie volksliederen van diverse nationali teit na de pauze. Een uitmuntend pro gramma om een gemiddeld muzikaal pu bliek, zonder al te veel van zijn inspan ning te vergen, een genotvoüen zond te verschaffen. Wat dan ook zonder eenlg voorbehoud ten volle '.s bereikt. Een andere vraag ls of een groote kunstenares als Anna El Tour voor haar Leidschen avond niet ook iets had behooren te brengen, naast de prachtige liederen van het verleden, waar de kunst van het heden mee zou gediend zijn. Artisten van haar formaat mogen dat niet verzuimen. Theo van der Pas b-v-'udde. Men weet hoe mooi hij dat doet Gi~t~r?."ond deed hij het mooier en fijne- dan co t Mevrouw El Tour betrok hem terecht in de haar rijkelijk gebrachte hulde, waar ettelijke extra's het gevolg van waren. De Steinway-vleugel, die op het podium stond was van Bender. Uit onze stad en omgeving. De „stands" van de deelnemers aan de 26ste Nederlandsche Jaarbeurs uit onze stad en omgeving, maakten tijdens ons gisteren gehouden voorbezoek, weer den verzorgden indruk, dien wij van vorige malen gewend zijn. Hierbij zij echter het volgende voorbehoud opgemerkt: op den dag van de opening heerscht in het Jaar beursgebouw gewoonlijk nog zulk een chaos, dat het verkrijgen van een volle- digen indruk tot de onmogelijkheden be hoort, Geen enkele stand is geheel gereed: het hierbovengenoemde „verzorgd zijn" der stands betreft dan ook nadrukkelijk die gedeelten welke „af" waren. De energie kennend van de deelnemers uit Leiden en omgeving, twijfelen wij er niet aan, of zij zullen heden weer voor den dag komen op de voortreffelijke wijze, welke hun inzen dingen steeds tot sieraad heeft gestrekt. De enorme concurrentie, welke zeer bijzonder In dezen tijd heerscht, voert tot de hoog ste krachtsinspanning op en men heeft dit voor zoover zulks te beoordeelen was. vol komen begrepen. Allereerst brachten wij een bezoek aan de „stand" der Nieuwkoop- sche smedenpatroons, die blijk hebben ge geven het hoofd niet te laten hangen en hier een bewonderenswaardige activiteit ontplooien, om het door hen geproduceerde „handwerk" meerdere bekendheid te ge ven. Tallooze massa-artikelen voor de bouwbedrijven en scheepswerven, voor land- en tuinbouw zijn hier aanwezig: de keuze is overweldigend. Nieuwkoop, dat tot nu de grootste bekendheid bezat voor krammen en duimen, toont hier een ver scheidenheid mede van andere artikelen, die opmerkelijk is! De inzending staat on der toezicht van het Rijksnijverheidslabo- ratorium te Delft, dat prachtige voorlich ting heeft geschonken! Naast diverse ge- octrooide artikelen als gasstoppen enz. za gen wij boombeschermers, trapballustrie met zinken ornamenten enz. Moge de actie der smedenpatroons het succes oog sten, dat zij ervan verwachten. De namen der inaenders dezer Nieuw- koopsche verzameling luiden als volgt: P. van Koert, G. Verkleij. P. van der Kraan, J. G. van de Loo. G. Verlooij. Joh. Kranenburg. C. van der Laan. H. Voor- sluijs. C Vijfhuizen, J. Hesseling, Firma N. G. Bon, J. Voorsluis. P. Verlooij, C. Verlooij D. Kranenburg, P. den Hollander Jr., G. Verlooij, G. van der Laan, G. Schellinger- hout, J. Verwaal. C. Blom, G. Zwart. De overige inzenders uit Leiden en om streken zijn: Fa. H. A. van Berkesteyn, machinale stoei- en meubelfabriek. Waddinxveen; N.V. Betonfabriek cn Technisch Advies bureau „Cnrnic" Waddinxveen: N.V. Brou- wer's Aardewerk „Vredelust" Leiderdorp: N.V. Dakpannenfabriek v.h. Fa. van Rijn en Kloot. Alphen a. d. Rijn: Van Dijk Jr. Wegenbouwmateriaal, betonartikelen enz. Aiphen a. d. Rijn: Eerste Leidsche Lak fabriek Hooigracht 60, Leiden; N.V. Eerste Waddinxveensche Stoommeu'oelfabriek v.h. fa. van Schaik en Berghuis, Waddinxveen; N.V. Fabriek van Suikerwerken v.h. Gebr. Pel, Morschweg 5058, Leiden: N.V. Intern- Handel Mij, „Imcnexo" Hooge Riindijk 94. Leiden; Kunstaardewerkfabriek „Katwijk" Duinoord 40. Katwijk; Kapok- en Matras- senfabriek „Kleine" Stationsweg 47 a. Lei den; N.V. Electrische Kleiwarenfabriek v.h. Gebr Oppelaar Koudekerk a. d. Rijn; N V. Leidsche meubelindustrie Hooge Rijndijk 9296. Leiden: Meubelfabriek ..Matse". Waddinxveen; N.V. Stoommeubelfabriek v.h. Modderkolk en Dijs, Waddinxveen; N.V. Nederlandsche Asfaltfabriek Alphen a d. Rijn: N.V. „Rhenania" Alphen a. d. R. (isolatiemateriaal etc.); Machinefabriek Spaans Hoofddorp (bemalingsinstallaties) N.V. Stoom- Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieënfabriek v.h Sanders en Co., Levendaal 3040, Leiden: N.V. A. W. Siit- hoff's Uitgeversmaatschppij, Doezastraat 1 Leiden: C. J. Verdegaal. Hazerswoude (hef- en hijsebwerktuigen)N.V. Wer- nink's Betonmij.. Hooge Morschweg 114. Leiden. Enkele oude getrouwen misten wfi dit jaar, daarentegen ontmoetten wij op onzen rondgang nieuwe gezichten! Men ziet het: de Waddinxveensche meubelindustrie is weer zeer sterk vertegenwoordigd. Ook de inzenders uit onze omstreken in de afdee- iing Bouwmaterialen hebben zeer veel werk gemaakt van hun exposities Wij wenschen allen in deze benarde tijden goede zaken toe! ACHTSTE LES. KLIM NIET OP EEN AUTO, WAGEN. OF TRAM. ANWB: TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND Op beide teekeningen van dit plaatje begaan de jongens een groote onvoor zichtigheid. (Hier kon niet afgebeeld wor den hoe het goed en hoe het verkeerd is, want het meerijden achter op een auto of op een kar is altijd verkeerd.) Op het plaatje links wordt een jongen (h.._ aai Piet wel weer wezen) door een. motorfiets overreden en het is zijn eigen schuld, want hij beging de onvoorzichtig heid om achter op de snel rijdende vracht auto te willen klimmen en is daarbij op zijn neus gevallen, vlak vóór den motor rijder. die onmogelijk zóó snel kan stoppen dat hij een ongeluk voorkomen kan. Op het rechter plaatje zijn twee jongens achter op een langzaam rijdende kar ge klommen en dat ls ook gevaarlijk. Zie maar wat er gebeurt. De voerman moet ineens zijn paard inhouden voor een auto, die uit een zijstraat komt, en door dat plotselinge inhouden raakt die eene jon gen achter op de kar leelijk in de klem. Zijn handen steekt hij van schrik en pijn in de hoogte en zijn beenen zie je niet, want die zitten bekneld tusschen de kar en de auto die er achter tegenop rijdt. De chauffeur kon die botsing niet voorko men, want die wist niet. dat de voerman zoo plotseling zou moeten stoppen (om dat er van rechts een auto kwam) en ver plicht was zijn paard in te houden, want het verkeer van rechts gaat voor. In de tiende les wordt dat nader be handeld. PROF. HEERING NAAR SCANDINAVIë. Op uitnoodiging van verschillende vre- desbonden onderneemt prof. dr. G. J. Heering, direct na Paschen een tournee door Denemarken. Zweden en Noorwegen, in welke landen hij een reeks lezingen op pacifistisch gebied hoopt te houden. In het voorjaar verschijnt de Deensch- Noorsche vertaling van zijn boek „De Zondeval van het Christendom", van welk boek tevens een Fransche vertaling in bewerking is. Mr. BRIËT 25 JAAR SECRETARIS VAN DEN VOOGDIJRAAD. Morgen herdenkt mr. P. E. Briët het feit, dat hij gedurende 25 jaar als secre taris werkzaam is bij den Voogdijraad. Wegens ongesteldheid van mr. Briet zullen geenerlei feestelijkheden plaats hebben. MUZIEK ALS FACTOR IN DE OPVOEDING. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: D. N. A. van Wijk, Steenstraat 43, Leiden. Sigarenmagazijn. Uittredende eigenaar: D. N. A. van Wijk. Leiden, dd. 1 Mrt. 1932. Chemische en Pharmaceutische fabriek v.h. F. C. A. Proot en Zoon, Pieterskerkhof 14, Leiden. Uittredend Directeur: Th. J. M. Meddens, Den Haag, dd. 1 Mrt. 1932. Nieuwe Directrice: Mej. J. F. Meyer, Leiden J. van Kempen. Hoogewaard B. 31. Kou dekerk a. d. Rijn. Brood- en koekbakkerij. Overleden Eigenaar: J van Kempen, Kou dekerk, d. 4 Aug. 1931. Wijziging handels naam in: Wed. J. van Kempen. Nieuwe Eigenaar: Wed. P. A. C. van Kempen Kuyper, Koudekerk. Lezing van den heer Hannivoort. Dezer dagen heeft op uitnoodiging der Ver. voor Schoonheid in Opvoeding en Onderwijs de heer H. W. Hannivoort een lezing gehouden over „Muziek als factor in de opvoeding" in „de Burcht". Het publiek was slecht opgekomen, maar de lezing bleef er dezelfde om! Als inleiding citeerde spreker het een en ander over muziek van verschillende bekende mannen o a. Bolland en Hegel en besprak hij de muziek als factor in het heele be staan, en hoe muziek meer nog dan de andere kunsten im-materieel kan ge noemd worden en vooral tot ons gevoel spreekt. Daarna behandelde spreker de muziek als deel van de opvoeding, nl. o.a. het gevaar om jongere kinderen te veel gra- mofoon of radio te doen hooren, daar dit zelf-studie tegenhoudt en het zelf ver overde en doorwerkte veel meer vreugde en rijkdom geeft in het latere leven. Ten slotte een kort woord over den aard der muzieklessen, welke behalve techni sche ontwikkeling ook vooral liefde voor de muziek moeten geven en daardoor ook kennis en liefde van den docent eischen. Tenslotte besprak spreker vluchtig de moderne muziek (atonaliteit en bitonall- teit enz.) en speelde hij op de piano in de a-tonaliteit. We hopen dat een volgend maal meer leden zullen gebruik maken van het ge- bodene! o ZILVEREN JU JILEUM. Donderdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. du Pon in dienst trad als tecnnicus 1ste klasse bij het Patholo gisch Laboratorium der Rijks-Universiteit alhier, directeur prof. dr. N. Ph. Tendeloo. BINNENLAND. Rede van den Leidschen hoogleeraar W. J. de Haas ter gelegenheid van de ingebruikneming van den nieuwen eleetro- magneet in 't Nat. Laboratorium. (3e BI.). Aan prof. dr. A. Eekhof is door de Universiteit van Edenburg het eere-docto- raat in de Godgeleerdheid verleend (Laatste Berichten, le Blad.). Officieele opening door HJVI. de Konin gin van het derde Jaarbeursgebouw te Utrecht, (le Bla'd.). De 26e Nederlandsche Jaarbeurs te utrecht: uiteenzetting van den secretaris generaal .den heer Graadt van Roggen. (3e Blad.). Het drama op Ameland: tegen verdachte A. is tien jaar gevangenisstraf geëischt. (Rechtzaken. 4e Blad.). BUITENLAND. Na de Duitsche presidentsverkiezing. (Buitenland en Tel. le Blad.). Belangrijke besprekingen te Sjanghai. (Buitenland, le Blad.). Nieuwe conflict-mogelijkheden te Memel. (Buitenland, le Blad.). COÖPERATIE „VOORUIT". De jaarvergadering. In de gisteravond in het Volksgebouw gehouden Jaarvergadering van deze coö peratie werden de balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld overeen komstig het bestuursvoorstel, nl. voor de leden-broodverbruikers 17 pCt., voor de afnemers van banketbakkerijproducten 10 pCt. en voor de afdeeling kruideniers waren 8 pCt. Bij de periodieke bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren F. Kooistra, voorzitter, J. Veldman, secretaris, en de commissarissen D. Prins en Chr. Vijlbrief herkozen. Een voorstel van een aantal leden, be- oogende om ook de syndicalistische vak beweging een deel der winst te verstrek ken, kon on deze vergadering niet in be handeling komen, aangezien dit wijziging van art. 35 der statuten zou beteekenen. Hiervoor waren echter de noodige forma liteiten niet in acht genomen. Op 'n binnenkort uit te schrijven leden vergadering zal dit punt in behandeling kunnen komen. Door den voorzitter werden tot den scheidenden bedrijfsleider, den heer H. Marks. woorden van dank geuit voor het geen de heer Marks in de ruim 29 jaren, gedurende welke hij de coöperatie „Vooruit" diende, tot stand heeft ge bracht. De heer Marks dankte den voor zitter voor deze woorden, doch bracht een groot deel van dien dank over aan het personeel en uitte tevens de beste wen schen voor den verderen bloei der coöpe ratie „Vooruit". VEREEN. VAN KLEINHANDELAREN EN MARKTKOOPLIEDEN „LEIDEN'S BELANG". Viering van het 9de Jaarfeest. Bovengenoemde vereeniging heeft gis teravond in de uitstekend bezette zaai van „Concordia" op uiterst opgewekte wijze haar negende jaarfeest gevierd. De voorzitter, de heer Joh. van der Nieuwendijk, begroette in zijn openings woord in het bijzonder den directeur van den Markt- en Havendienst, den heer L. A. Mennes en voorts den heer Van der Voort en de afgevaardigden van het Po litiecorps en het Klucht- en Revuegezel schap, dat reeds zoovele malen zijn ge waardeerde medewerking verleende. Spr. bracht verder dank aan de gevers en geef sters van de prijzen van de tombola, welke hij allen aanwezigen hartelijk aanbeval en aan den heer Hofenk, die voor zoo'n kostelijke zaal-aankleeding zorg droeg. Met den wensch, dat allen zich terdege zouden vermaken, verklaarde spr. dezen feestavond geopend. Nadat een uitstekend strijkje onder lei ding van den heer Van der Laan zich eenige malen had laten hooren, vas het woord aan het duo Busch uit Amsterdam, dat met zijn liedjes en grappen er de stemming terdege wist in te brengen. In de pauze was er aan het geïmproviseerde postkantoor gelegenheid om de vele pak ketten in ontvangst te nemen, waarvan een even druk als dankbaar gebruik werd gemaakt. Een geanimeerd bal onder leiding van den heer Evert Castelein hield de aanwe zigen nog geruimen tijd in fleurige feest stemming bijeen. .Leiden's Belang" mag op een geslaag den avond terugzien.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1