DIT DE RIJNSTREEK. RITMEESTER SICAREM ROOKT RITMESSTER EN GENIET RECHTZAKEN. VRAGENRUBRIEK. RADIO-PROGRAMMA. ALPHEN. Vingers afgekneld. Eren had onze plaatsgenoot v. H., izaam bij de motorenfabriek „De In- tne" alhier het ongeval met zijn hand 5schen een schaafmachine bekneld te jten. waardoor den man 2 vingers wer- algekneld. Nadat de man hier de eer hulp dooi een dokter was verleend, -st hij zich voor verdere heelkundige undeling naar het Acad. Ziekenhuis te n begeven. Aanvaring. "Gistermorgen had op den Rijn nabij de sphaltfabriek een aanvaring plaats tus- en de roeiboot van den rivierventer L. L. en een motorboot v. L. die met zijn -boot achter een sleep voer, werd als ware geheel overvaren. Zelf wist hij 'ukkig op een der zandbakken van ge- mde sleep te springen, doch roeiboot t; koopmansgoederen verdween in de ifpte. Met behulp van eenige andere mo- rbooten wist men de roeiboot, waarin - gat was gevaren spoedig te lichten ich een groot deel der koopmansgoederen verloren 1 Onze plaatsgenoote mej. C. Kroon, -linge van mej. P. v. d. Pol alhier sla'ag- roor het examen coupeuse. In de Ned. Herv. Kerk, Julianastraat, -d door ds. J. G. L. Brouwer de bevesti- van nieuwe lidmaten plaats zulks «ar aanleiding van Joh. 19" 514. „Ziet mensch, ziet Uw Koning". ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsberta Maria, d. v. Petrus en Petronella Hopman. Jacob, z. v. ndrik de Jong en Janke Hiddinga. theus Gerardus Maria, z. v. Joannes man en Margaretha Mathilda Maria brand. Matheus Gerardus, v. v. «elinus van Klink en Mathilda van Zeijl. Overleden: Margrieta van Klink 94 j„ van Dirk Hoogenboom. Antonius van der Meer, 15 m„ z. v. Jacobus nder Meer en Johanna Cornelia Bakker. Ondertrouwd: Jacobus Nicolaas Verhaar Anna Maria Vermeij. BOSKOOP. GEMEENTE ZAKEN. trkloozen zorg Belastingverhoogiug Herziening salarissen Bezuiniging publieke werken. B en W. schrijven aan den Raad. Op de •rooting voor den dienst 1932 is, zooals r raad bekend zal zijn, uitgetrokken voor .rkverschaffing en ondersteuning aan rrioozen, respectievelijk f. 7000.— en 13000.in totaal voor beide doeleinden 20.000.Wij zien ons genoodzaakt U te deelen, dat deze bedragen niet eikend zullen blijken te zijn, om in de -ften voor het geheele jaar 1932 te en. uitgaven op de beide posten hebben Januari en Februari bedragen in to il voor negen weken f. 9129.79. I cijfers wijzen dus uit, dat in het terseizoen bij den tegenwoordigen rd der werkloozen moet worden gere- op een uitgave van f. 1000— per k. Hoewel wij niet bij machte zijn Uw |d een gedetailleerd overzicht voor te ren. aangevende welk bedrag precies r een vol kalenderjaar zal noodig zijn, g toch, opgrond van het vorenstaande, onomstootelijk zeker worden aange- 'men, dat het geraamde bedrag van 20.000.— niet in staat zal zijn, om de uit ren. waartoe de werkloosheid in 1932 gemeente noopt, te bestrijden. I Reeds alleen het winterseizoen, drie voor prs- en drie najaarsmaanden zou een 'rag van f. 26.000.— vragen, Waardoor uitgetrokken som belangrijk zou worden erschreden. Met deze uitgave, op f. 26.000.becijferd 1 niet kiinnen worden volstaan. Het valt niet aan te nemen, dat met April a.s. de ondersteuning en werkver- Iwffing kunnen worden stopgezet tot 1 "ober 1932. •Naar ons voorkomt, zal de volgende be lening den werkelijkcn toestand eent- lermate benaderen. '6 Winterweken a f. 1000.26 zomer- eïen a f 700— Is totaal f. 44200— Op de begrooting voor 1932 is geraamd 20000.—. zoodat nog moet worden ge- ttt I. 24.200.—. Voor ondersteuning zal dus nog f. 24.200 peten worden gevonden. Voor zoover dit brag moet strekken tot ondersteuning i werkloozen. voor wie door den Minis- van Binnenlandschc Zaken en Land- ,'uw de door hem vastgestelde steunrege- n? is toepasselijk verklaard, mag een ksbijdrage van, naar raming, 30 procent, orden verwacht. De ons ten dienste staande gegevens "uen aan, dat van het totaal voor on- "rsteunlng benoodlgde bedrag 4/5 deel ordt bestemd voor de categorieën, voor elke het Rijk bijdraagt. |n de meerdere kosten ad f. 24.200. ral derhalve naar schatting, het Rijk een bidrage geven van 30 procent van 4/5x 24.200.is 30 procent van f. 19.360.is 5.808.—. Voor rekening der gemeente blijft dan, oebalve het oorspronkelijk bedrag van 20.000.f. 24.200.— min f. 5.8U8— ls f 18.392— Hiermede is echter het vraagstuk nog juet in zijn vollen omvang overzien. Ook uet burgerlijk armbestuur verzorgt een gedeelte der werkloozen. met name die, 'elke den leeftijd van 60 jaar hebben "erschreden. Op de begrooting van het Burgerlijk «mbestuur was voor dit doel beschikbaar «0 bedrag van f. 1000.welk bedrag aan net eind van Maart zal zijn verbruikt. JMlen wij aannemen, dat in de maanden vctober. November en December een ge- J* uediafc zal noodig zijn en in de 6 Sr?aan(len eveneens f. 1000.— dan on V uit, dat gerekend moet wouden lino verhoogd subsidie aan deze instel- R jan ten minste f. 2000. "et de vorengenoemde som van f. 18.392 dus in den loop van dit jaar voor- «.""Sen worden getroffen voor meerdere 8Wk? een hedrag van f. 20.392.—. ons o de volgende mogelijkheden staan gezien het feit dat reeds een gedeelte van het jaar verstreken is, daartoe nog open: a. Versterking der middelen, welke nog maar alleen te bereiken is door verhooging van die belastingen welke betrekking heb ben op het belasting jaar, dat met 1 Mei a.s. aanvangt, t.w. de opcenten op de ver mogens- en op gemeentefondsbelasting. b. Eventueel de voorgenomen stortingen in de vernieuwingsfondsen der bedrijven geheel of gedeeltelijk te doen vervallen en de gemeentekas ten goede te doen komen. Dit echter zal eerst kunner. wor den bepaald, als is den loop van het jaar een beter overzicht over de bedrijfsresul taten zal zijn verkregen dan thans moge lijk is. c. Besparing op de uitgaven: In hoeverre onder die besparing ook zal moeten wor den betrokken de werkloozenzorg, laat zich thans nog niet voorzien. Wel staat vast, dat door ons niet meer, zooals ten vorlgen jare aan de Regeering kan worden waargemaakt dat het normale loon in het Boskoopsche kweekersbedrijf nog steeds f. 24.— per week is. Met verwerping van de belooning. welke door nood gedrongen, hier en daar wordt geaccepteerd, meent ons college dat den waarheid getrouw niet gezegd kan worden, dat het normale loon thans meer dan f. 21.per week bedraagt. Hoewel dit, naar wij officieus vernamen, geen oogenblikkelijke verlaging van de normen van f. 11.en f. 10.ten gevolge zal hebben, dient zulk een verlaging in den a.s. Zomer wel te worden gerekend. Het laat zich verstaan, dat bij het zoeken naar besparing's objecten ook het loon- vraagstuk binnen den gezichtskring is komen te liggen. Dit vraagstuk is én op zich zelf én als gevolg van de door het Rijk genomen en mogelijk nog te nemen maatregelen, dermate ingrijpend, dat hier voor wel een afzonderlijke studie zal noo dig zijn. Ook de uitgaven van publieke werken zullen zoo mogelijk nog meer wor den beperkt dan reeds bij het opmaken der begrooting geschiedde. Alle factoren bijeen genomen, meent ons College, dat in het huidige stadium de noodige f. 20.392.voor ongeveer de helft zal moeten worden gevonden uit belasting- verhooging en de andere helft, naar mate zich in den loop van het jaar de behoefte daaraan doet gevoelen, zal moeten worden gedekt door de inkomsten en besparingen onder b. en c. Met betrekking tot de met belasting ver hooging te bereiken resultaten, zij het vol gende medegedeeld: Opcenen vermogensbelasting Geraamd werd over een vol jaar 36 opcenten, waarvan geboekt werd op den dienst 1932: 85 procent of f. 2125— Opcenten vermogensbelasting Geraamd werd voor een vol jaar 40 opcenten tot een bedrag van f. 27.000. waarvan geboekt op 1932: 2/3 gedeelte is f. 18.000.— totaal f. 20.125.—. Verhooging der opcenten op vermogens belasting tot 50 geeft het volgende resul taat: Voor een vol jaar f. 4165.waaTvan 85 procent voor 1932 is f. 3540. Verhooging der opcenten op gemeente- londsbelastlng tot 60 verhoogt de op brengst van f. 18.000.met f. 9.000.— tot f. 27.000.Totaal geraamde opbrengst f. 30.540— uitgetrokken f. 20.125,Meer dere opbrengst f. 10.415— Door de reeds eerder genoemde maatre gelen b. en c. zal derhalve moeten worden gedekt f. 20.392— min f. 10.415— is f. 9977 waarvoor tyij U in den loop van dit jaar nadere voorstellen hopën Vê doen. Op dit oogenbllk meenen wij té kunnen en te moeten volstaan met de genoemde verhooging der belasting, waarmede in elk geval. Indien de toestand nog niet verergert, de uitgaven voor steunverlee- ning tot in October gedekt zijn. terwijl voor het nog ontbrekende. De baten uit de maatregelen, genoemd onder b en c. zullen moeten worden aangewend. Resumeerend, stellen wij dus Uwen Raad voor te besluiten tot het heffen van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting en 60 opcenten op die der ge meentefondsbelasting. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna, d. van H. Baars en M. K. Fuchs; Pieter, z. van C. de Graaf en J. van Klaveren. Overleden^ Aartje Spek, wed. van A. Plomp 67 faar; Helena Hendrika Baars, 2 jaar. fl Burgerlijke Stand. Geboren: Wllly Josephina Maria, d. v. J. J. Rosbergen en M. J. Isaiin. Helena Jozepha Cresentia, d. v. A. J. Klijn en P. J. de Jong, Hermanus Johannes, z. v. C. A. Straver en W. E. den Beer. Getrouwd: M. W. Jongsma, 26 j. en A. Oosthoek 25 j. P. Nieuwets 22 j. en C. M Bijland 21 J. Overleden: L. Splinter, echtgenoote van W. Kranenburg 72 j. Willem Viveen 4 maanden. Raadsagenda.. De raad dezer gemeente komt Vrijdag 18 Maart 1932 des avonds tc 7 uur in openbare vergadering b'jein ter bespr king van onderstaande punten. 1. Opening, trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 27 Januari 1932. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Voorstel tot gedeeltelijke demping en rioleering van een sloot tusschen de per- ceelen aan Voorkada, Dorpstraat en Nieuw- straat. 6. Voorstel om te besluiten tot de uit breiding van het pompstation der water leiding. 7. Voorstel met betrekking tot de hef fing van opcenten op de hoofdsom der gemeentafondsbelasting en op die der ver mogensbelasting. 8. Aanbieding van concept-besluiten, strekkende tot wijziging der gemeente-be grootingen voor den dienst 1931 en 1932. 9. Voorstel om besluiten tot toe kenning van voorschotten aan de besturen van scholen voor bijzonder gewoon lager onderwijs, op de vergoeding, bedoeld in artikel 101 der lager onderwijswet 1920, voor het jaar 1932. 10. Voorstel om te besluiten tot toe kenning van voorschotten aan de besturen van scholen voor bijzonder uitgebreid lager onderwijs op de vergoeding, bedoeld in artikel 101 der lager onderwijswet 1920, voor het jaar 1932. 11. Aanbieding van de ingekomen aan vragen van besturen van bijzondere scholen om toekenning van de gemeentelijke ver goeding, bedoeld in artikel 101 der lager onderwijswet 1920. over het jaar 1931. 12. Voorstel om aan den heer J. E. Evers, op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als lid dor commissie tot wering van schoolverzuim en aanbieding van een aanbeveling voor de benoeming van een lid ter voorziening in deze vacature. 13 Voorstel met betrekking tot de steun regeling voor werkloozen. 14. Prac-advies op het voorstel van den heer L. 't Hart met betrekking tot de inning van gelden, verschuldigd voor electriciteit e.d. 15. Rondvraag. Auto in een sloot gereden. De vrachtauto van de Coöp. „Rijn stroom", bestuurd door den chauffeur P. en beladen met kunstmest, kwam op den Munnikkenweg in den berm terecht en sloeg over den kop in den daar naast ge legen sloot. P. en de medeinzittende van H. zaten in de cabine opgesloten, doch konden gelukkig het hoofd boven water houden. Op hun noodgeschrei kwam er spoedig hulp opdagen en werden dc dren kelingen uit hun benarde positie verlost. Behalve een nat en bemodderd pak hadden ze geen letsel bekomen. De auto is met behulp van den kraanwagen van het Motorhuis op het droge gebracht. Wordt een pluimvee-vereen, opgericht? Door eenige personen worden pogingen aangewend om alhier te komen tot oprich ting van een pluimvec-vereeniging met eierenveiling. Naar wij vernamen, zal daar toe binnen enkele dagen een definitief besluit worden genomen. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Donder dag a.s. des voormiddags te 101/: uur in openbare vergadering bijeen ter bespre king van onderstaande punten. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeeling en ingekomen stukken. 4. Medewerking van de demping van de sloot langs liet van Leeuwenparit. 5. Voorstel van B. en W. tot aankoop van 3 pet. grootboekinschrijvingen van de Nationale Schuld. 6. Voorstel van B. en W. tot splitsing van dc rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, in één voor gewoon en in één voor buitengewoon crediet. 7. Verhooging van liet bedrag der zeker heid van den administrateur van het grond bedrijf. 8. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van een bedrag, berekend naar 5 cent per inwoner, per jaar, aan het plaatselijk crisis-comité voor verstrekking van kléeding, schoeisel, beddegoed e.d. ten behoeve van de bij de werkverschaffing geplaatste arbeiders. 9. Vaststelling verordening regelende de eisqhen van benoembaarheid en bezoldi ging van den veldwachter. 10. Reclame's schoolgeld. 11. Wijziging der begrootingen 1931 en 1932. 12. Rondvraag. NOORDEN. Zilveren Schooljnbileum. Op 18 Maart a.s. zal de Chr. School 25 jaar bestaan. Uitgebreide pogingen zijn gedaan om zooveel mogelijk alle oud-leer lingen en onderwijzers te bereiken, ten einde hen dien dag in een feestelijk sa menzijn te vereenigen. ROELOFARENDSVEEN. Veilingvergadering. Alhier had in de St. Pancratiuszaal de 13e iaarverpadering plaats van de R.K. Coöp. Tu i n dersve r een i ging „Eendracht maakt Macht". De opkomst was bevredi gend te noemen, 116 leden waren ter ver gadering aanwezig. Te ruim half acht opende de voorzitter de heer G. v. d. Meer Bz., na allen een I word van welkom te hebben toegeroepen, op de gebruikelijke wijze de vergadering I en gaf hierna het woord aan den secretaris i tot voorlezing van de notulen, welke na lezing onveranderd werden vastgesteld. Hierna bracht de directeur de heer N. Wagenaar het jaarverslag uit over 1931, hetwelk een duidelijk beeld gaf van het geen er in het afgeloopen jaar is gepas seerd, en wat in het kort saamgevat hierop neerkwam, dat het jaar 1931 voor de vei- I ling geen schitterende resultaten heeft op geleverd. Ofschoon de prijzen der peulen, doperwten, capucijners en tuinboonen in doorsnee beduidend hooger waren dan het vorig jaar, stonden de boonenprijzen weer iets lager, terwijl van de augurken wel kan gezegd worden, dat dit op een mis oogst is uitgeloopen: eerstens omdat in het begin der campagne, toen er nog eenige aanvoer van beteekenis was en de kwaliteit nog goed, geen vraag was van uit Duitschland en ten tweede toen er in Augustus eenige handel op Duitschland kwam, de augurken zoodanig door stippel werden aangetast, dat ze voor export niet meer geschikt waren en het binnen enkele dagen was afgeloopen. De geringe aan voer van producten was wel vooral de oorzaak, dat het omzetcijfer nog bleef be neden dat van vorig jaar, dit bedroeg n.l. f. 602.061.17. Ook stipte spr. nog drie belangrijke gebeurtenissen aan, welke in den loop van het jaar hadden plaats gehad, en wel: wijziging der statuten, de opening van het nieuwe veilinggebouw en het tot stand komen van het plaatselijk bloemen veilen. Met een woord van dank aan Bestuur en Raad van Toezicht voor de ondervonden medewerking en den wensch dat het jaar 1932 verlichting moge brengen in den economischen toestand en Gods zegen op ons aller werkzaamheden mogen rusten, sloot spr. zijn duidelijk en uit gebreid verslag, waarvoor hij van den voorzitter een woord van dank mocht ont- vangen. Het financieel verslag kon, na enkele toelichting, algemeen de goedkeuring I van dc vergadering wegdragen. Uit het rapport van den accountant bleek, dat de geheele boekhouding en admini- j stratie in orde was bevonden: dit rapport j gaf tevens in afwijking van vorige jaren i een uitgebreid overzicht van den stand J van zaken en waardoor men een meer duidelijk beeld kreeg van den finantieelen toestand der vereehiglng. Ook uit het jaar verslag van den Raad van Toezicht mocht blijken dat de geheele boekhouding en administratie getuigde van een correct beheer. De aftredende bestuursleden de heeren S. van Ruiten Dz„ Hub. Hoogenboom en C. van Haestregt zoomede de aftredende leden van den Raad van Toezicht, werden allen weer bij acclamatie herkozen en namen hun herbenoeming weer aan. RECLAME. 5742 •"wssBSsas Door den voorzitter werd hierna nog medegedeeld, dat het veilingspercentage voor 1932 weer is vastgesteld op 7 pet Voorts drong de directeur er bij de leden nog eens met klem op aan, om toch toch vooral de producten tijdig aan de veiling te brengen, opdat de veiling toch op tijd kan beginnen: dit is vooral in de aardbeientijd van zoo groot gewicht met het oog op het vertrek der vlieg machines. Tevens richtte spreker nog een vriendelijk verzoek tot de aanwezige bloe- mentrekkers, onverschillig of zij hier hun bloemen veilen of elders, om toch al hun bloemen aan c-en veiling te leveren en niet uit de hand te verkoopen: dit laatste is zeker in liet nadeel van de veiling, want wanneer een koopman niet rechtstreeks van den trekker kan koopen, moet hij van zelf zijn toevlucht nemen tot de veiling. Na nog eenige besprekingen van Iiuis- houdeliiken aard. werd de vergadering door den voorzitter up de gebruikelijke wijze gesloten. TER-AAR. Burgerlijke stand. Geboren: Theodorus Maria, z. van G. v. d. Hoorn en Joh. Nieuwenhuizen: Hen- rica Wilhelmina, d. van C. D. Bos en C. v. d. Jagt. Ondertrouwd: H. v. d. DOol, 25 jaar cn Chr. Esveld, 28 jaar. Getrouwd: J. Roozeboom, 25 jaar en A. den Braven, 23 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: D. C. Schouten, van Haar- lemmerlicde. Vertrokken: A. den Braven naar Alphen a. d. Rijn: A. A. Esveldt, naar Leiden: L. P. Wetter, naar Nieuwveen. WADDINXVEEN. De meubelfabriek van de firma De Beun en Co., moet wegens verruiming van de Gouwe verdwijnen. Van de plannen om een houten fabriek aan de Kromme Esse te bouwen, wordt nu afgezien. Daar ach ter de bestaande fabriek eenig terrein is opengekomen. heeft men nu besloten de fabriek, In verband hiermede, naar ach teren te verplaatsen. Na een rede van den heer Noest uit Boskoop, is alhier opgericht een afdeeling van de N. V. tot afschaffing van alcohol houdende dranken, met aanvankelijk 14 leden. Het bestuur is als volgt gekozen: P. Kersbergen, voorzitter; J. Kersbergen, secretaris en R. Oppelaar penningmeester. Het secretariaat is gevestigd Noordkade 243 alhier. Er worden pogingen in het werk gesteld van het gemeentebestuur om een lokaal der O. L. school ter beschik king te verkrijgen. De maandelijksche collecte in de Geref. Kerk voor de nieuwe kerk heeft opgebracht f. 117.47. Gistermiddag ontstond een schoorsteen brand bii den heer R. aan de Kleikade. De motor-brandspuit rukte wel uit, doch behoefde geen dienst te doen. De heer R. geholpen door buren wist den brand te blusschen zoodat erger werd voor komen. 0 WOUBRUGGE. Ouderavond Chr. Nat. School. Het bestuur der vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs hield wederom zijn jaarlijkschen ouderavond ln de lokalen der school. De voorz. de heer Buitelaar, opende de samenkomst met een hartelijk woord van welkom toe te roepen aan de velen die opgekomen waren en daarmede op ondubbelzinnige wijze van hun warme belangstelling in deze blijk gaven. Hierna kreeg ds. Nauta gelegenheid tot het hou den van zijn referaat „Uit den strijd voor het Chr, onderwijs", waarin spr. met een treffend voorbeeld uit het verleden wees op de schiet onoverkomelijke moeilijkheden waarmede de liefhebbers van het Chr. onderwijs in de eerste helft van de 19e eeuw te kampen hadden, om te komen tot de stichting van een vrije school, een school voor de ouders. Een strijd welke vruchten mogen oogsten. Met nadruk wees spr. op den eisch des beginsels welke nog steeds onverzwakt van kracht blijft. Slechts dan, wanneer de school de liefde heeft van alle ouders, kan er een geregelde samenwerking bestaan tusschen huis en school. In de hierna volgende pauze werd een kopje koffie aangeboden en gelegen heid gegeven het werk der leerlingen van nabij te bezien. Vervolgens sprak het hoofet der school, de heer H. de Boer. over het onderwerp .Leeringen wekken, voorbeel den strekken". Spr. begon met er op te wijzen hoe er in ons aller leven een stre ven is tot navolging. Wij menschen leven niet los van elkaar, integendeel is er een nauwkeurig letten en inwerken op elkan der in vormen en manieren, in kleeding, spreken, handelen en in gewoonten, goede maar inzonderheid-ook slechte, een neiging i welke niet alleen onder ouderen, maar vooral ook onder jongeren wordt gevonden, j hetgeen spr. met tal van voorbeelden aan 't leven getoetst, illustreerde, daarbij ten slotte heenwijzende op het schoone voor beeld dat Christus als de groote Meester aan Zijn volgelingen heeft gegeven. De voorz. was de tolk der vergadering, toen hy sprekers en bezoekers dank zegde voor de wyze waarop allen hadden mede gewerkt ook deze ouderavond weder te doen zijn een welgeslaagde poging tot versterking van den band tusschen ouders en school waarna het samenzijn op de gebruikelijke wyze werd gesloten. HET DRAMA OP AMELAND. Tegen ds. A. is tien jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond terecht ds. J. L. A„ 48 jaar, predikant te St. Anna Termuiden, thans gedetineerd. Hem was .ten laste gelegd, dat hy opzette lijk en met voorbedachten rade zyn echt genoote Sitske Spoelstra van het leven heeft beroofd, door met haar in zee bij Ameland te gaan baden en vervolgens haar onder water te trekken en te houden tot zy door verdrinking was overleden. Er waren 14 getuigen gedagvaard, onder wie dr. C. W. G. Wiersma, arts te Gronin gen. als deskundige. Te zamen met wyien dr. F. B. Westerhuis te Leeuwarden heeft dr. Wiersma een rapport ingediend, dat concludeert, dat verdachte vlak vóór en vlak na de strafbare handeling psychische verschijnselen heeft vertoond, welke wel iswaar 't bezonnen overleg niet uitsloten, maar toch ln verband met zyn minder waardigen geesteUjken aanleg, als abnor maal moeten worden opgevat. In het huis van bewaring heeft verd. psychische stoornissen gehad. Het rapport zegt, dat verd. gedurende het plegen van het feit in een zoodanigen abnormalen affect-toe stand verkeerde, dat bezonnen overleg op dat oogenblik was uitgesloten. Het ont staan van den affect-toestand moet wor den toegeschreven aan den minderwaar digen geestelijken aanleg. Verdediger van verd. was mr. M. Hepkeina. Verschillende getuigen verklaarde hoe ds. A. na het drama steeds een zeer zon derlinge houding had aangenomen. Spoe dig rees bij de familie dan ook verden king en kort voor de begrafenis kwam hij zelf met de mededeeling, dat hy z"n ge weten door een bekentenis moest ont lasten. Verdachte had tevoren nogal eens kwestie met zijn vrouw gehad in verband met het feit, dat zy geen kinderen had den. Zij dreigde hem ontrouw te worden. Toen zy nu op Ameland gingen baden is plotseling die gedachte bij hem komen op wellen en in zyn wanhoop is £U toen tot zyn daad gekomen. Het O. M. eischte tenslotte tien iaar ge vangenisstraf. Uitspraak 23 Maart. M. S., te O. W Inderdaad kunnen de kosten allicht te hoog worden. In elk ge val kunt ge wel per deurwaardersexploit betaling eischen. Abonné, te L. De overeenkomst moet nageleefd worden. Het zou niet biliyk zyn, dat alleen de andere party schade zou Ujden. VOOR WOENSDAG 16 MAART Hilversum 1875 M. Alleen Vara-Uitzen- dingen, 10 u. v.m. VPRO. 8.— Gramofoon- platen. 9.00: Concert door het Trio Drukker 12.Het Amsterdamsch So listenkwintet o. 1. v. Loe Cohen 5.30: Concert door het Vara-septet o. 1. v. Is. Eyl 7.00: Het Russisch Ensemble „Moskwa" 8.15: Vocaalconcert door „De Stem des Volks" o. 1. van Otto W. de No bel, orkest o. 1. van Henri Zeldenrust 0.15: Radlo-tooneel 10.00: Vervolg con cert 11.1512.00: Gramofoonplaten. Huizen 298 M. Alleen NCRV-uitzendin- gen. 8.15930: Gramofoonplaten 10 uur: NCRV-dameskoor 11 u. Harmo niumbespeling door M. F. Jurjaanz, mej. G. Koeman, sopraan 12.15: Sollstencon- cert 3 u. Solistenconcert 8.30: P. en K. Hartveldt, viool-duetten 9.30: Het Bussumsch Klein Vocaal-Ensemble o. 1. v. A. G. v. d. Voort 10.40—11.30: Gramof.- platenconcert. Daventry 1554 M. 10.35: Morgenwijding 12.20. Quentin Maclean op Cinema-orgel 1.05: Gramofoonplatenconcert 1.50: Concert door Kwartet van Bradford-hotel 3.50: Het Bournemouth Stedehjk Or kest o. 1. van Sir Dan Godfrey, Ch. Bye. viool 5.50: Orgelconcert door Reginald New 6.50: Piano-muziek van Mendels sohn 830: Het BBC-Symphonie-orkest o. I. van Felix Weingartner vanuit The Queen's Hall, Londen, Bronislaw Huber- mann, viool, Beethoven-avond 11.05 12.20: Dansmuziek door Roy Fox en zyn Band. Radio-Paris 1725 M. 8.05: Gramofoon platen 12.50: idem 9.05: Idem 9.20: Radio-tooneel. Kalundborg 1153 M. 11.20: Concert uit Restaurant „Wivex" 2.204.20: Concert door het Louis Preil Ensemble 4.20 Gramofoonplaten 7.35: Het Omroep orkest o. 1. v. Launy Grondahl 9.20 Kuhlau-muziekwerken door het Omroep orkest m. m. r. solisten 10.2011.50 Dansmuziek door het Dansorkest van het Restaurant „Lodberg". Langenberg 473 M. 6.25: Concert uit Hamburg 10.50: Concert uit Breslau 12.201.50: Middagconcert 430530: Middagconcert in Mühlacker 7.20: Vrooiyke avond 10.30—11.20: Dansmu ziek door Adalbert Lutter en zijn orkest. Rome 441 M. 8.05: Opera-uitzending. Brussel 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.35 2.05: Gramofoonplaten 530: Het Om- roep-orkest o. 1. van Kumps 6.20: Gra mofoonplaten 6.50: Sonaten 8.20' Gramofoonplaten 830: Mej. Flour, harp 9.20: Concert in „Oud-België door Max Alexys 338 M. 12.35—2.05: Gramofoon platen 5.20: Het Omroeporkest o. 1 van Francois André 6.50: Gramofoonplaten 8.20: Tooneel-opvoering 9.10: Holé en Buisset, accordeon en viool. Zeesen 1635 M. 3.504.50: Concert uit Hamburg 7.20: Vrooiyke avond. Orkest met solisten 10.50—11.50: Dansmuziek. 3—3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 11