De Presidentsverkiezing in Duitschlan AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. BEDEN: Concordia: Jaarfeestviering Kleinhan delaren en Marktkoopliedenvereen. 8 uur nam. Kon. Mil. Invalidenhuis: Buitengew. alg. verg. v. aandeelhouders N. V. „Leidsche Sleepstoombootmi).". 3'/: uur nam. Stadszaal (groote zaal): L. K. „Voor Allen". Soliste Anna El Tour. 8«/« uur nam. Volkshuis: Lezing van den heer Reek over „Watersport". 7'/t uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbellezing te 8 uur nam. Marekerk: Afscheid zendeling Eygen- daal. 8 uur nam. Schouwburg: Studententooneel Schnitz- leravond. 81/4 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waargenomen door aotheak M. Boekwijt, Visohmarkt 8, telefoon 552. ADRES AAN DEN RAAD. De afd. Leiden van de R.K, Volksbond heeft aan het Bestuur der Gemeente Lei den. onderstaand adres verzonden: Het is U natuurlijk niet ontgaan, dat ook in de bouwvakken de crisis zeer ernstige schade aanricht en dat een der gevolgen daarvan is, dat het werkloosheidspercen tage in deze vakken grooter is dan het ooit te voren was. Ook in onze Gemeente doet dit verschijnsel zich voor. Is dit verschijnsel op zich zelf niets bij zonders, omdat vrijwel allerlei soorten van arbeiders de ellende, door de crisis ver oorzaakt. in den vorm van werkloosheid ondervinden, wél bizonder is, dat ten op zichte van al die arbeiders met 't oog op de zeer bizondere omstandigheden speciale maatregelen door de Regeering zijn ge troffen, doch dat van de maatregelen, die bedoelen de gevolgen van de crisis te ver zachten en de Volkskracht in stand te houden, de bouwvakarbeiders tot dus-ver nog steeds zijn uitgesloten. Daardoor dreigt het gevaar, dat de bouwvakarbeiders ten zeerste zullen wor den gedupeerd. Vooreerst is de kans zeer groot, dat de werkloozenkassen der bouwvakarbeiders zonder bizondere hulp, ondanks de hooge bijdragen, welke hunnerzijds moeten wor den gestort en den geringen trekkingsduur reeds gedurende het thans loopende jaar niet meer aan hare reglementaire ver plichtingen kunnen voldoen en op de tweede plaats, brengt het standpunt der Regeering mede, dat de bouwvakarbeiders niet in aanmerking komen voor door 's Rijks schatkist gesubsidieerde steun regelingen. De Regeering heeft tot motiveering van. haar standpunt aangevoerd de zoogezegde hooge loonen der bouwvakarbeiders, welke een gunstige ontwikkeling der werkgele genheid in het bouwvak zouden tegenhou den. Daartegenover merken wij op: lo. dat de meening, bij de Regeering ten opzichte van de loonen der bouwvakarbei ders bestaande, gegrond is op den toe stand van een deel dier arbeiders in en kele groote steden, doch dat ook daar het loon reeds niet onaanzienlijk is gedaald, en dat in de overige plaatsen van Neder land de loonen allerminst kunnen worden aangevoerd als 'n sta-in-de-weg voor de bevordering der werkgelegenheid, vooral wanneer men bij de beoordeeling ervan rekening houdt met de omstandigheid, dat in de bouwvakken thans veel intensiever wordt gewerkt dan vóór den oorlog. 2e. dat zelfs de grootste optimist niet aanneemt, dat in de huidige omstandig heden, in de bouwvakken grooter bedrij vigheid zou heerschen, al werden de loo nen tot zelfs de helft terug gebracht. Die bedrijvigheid ontstaat, zooals het verleden heeft aangetoond, vanzelf, wanneer 't in de maatschappij in het algemeen goed gaat. Het wil ons dan ook voorkomen, dat het standpunt, door de Regeering inge nomen. ten opzichte van de bouwvak arbeiders in hooge mate onbillijk moet worden genoemd Bovendien is dit standpunt voor de Gemeenten nadeelig, omdat zij straks, de menschen niet aan hun lot kunnende overlaten, alleen de lasten zullen moeten dragen, wijl haar de Rijkssubsidie ont gaat. Op grond van een en ander verzoeken wij U E.A. beleefd doch dringend U te wenden tot de Regeering met een verzoek alsnog op de werkloozenkassen der bouw vakarbeiders van toepassing te verklaren de maatregelen, door haar ten opzichte van andere werkloozenkassen in verband met de crisis getroffen. FEESTAVOND LEIDSCHE BOYS. De voetbalvereeniging „Leidsche Boys" had de viering van haar tweede lustrum doen samenvallen met de herdenking van de promotie naar den K. N. V. B. (al lag dit feit dan al weer geruimen tijd achter den rug) en zoo in de groote zaal van Con cordia een feestavond georganiseerd, die klonk als een klok. Afgevaardigden van bijkans alle voetbalvereenigingen hier ter stede waren er aanwezig en kwamen er hun opwachting maken bij het jubilee- rende bestuur, dat als het ware met bloe men werd overstelpt. In zijn kort maar krachtig openingswoord heeft voorzitter E. Velthuizen daarvoor allen dank gezegd. Hij sprak woorden van welkom, in 't bij zonder tot den voorzitter en den secre taris-penningmeester van den Leidschen Voetbalbond, en gaf tenslotte een zeer be knopt overzicht van de „historie" der thans feestvierende vereeniging. De avond is verder geheel gevuld door het optreden van „Aufgepast", het be kende Leidsche Jazz- en Hawaiian-orkest, onder leiding van den heer A. Gerritsen, dat haar populariteit ongetwijfeld nog weer heeft weten op te voeren. Dit vijftal virtuozen verstaat zijn werk inderdaad voortreffelijk en de zeer vele toehoorders zijn niet moe geworden door warmen bij val hun instemming met het gebodene te betuigen! Er was verder een welvoorziene tom bola, terwijl een bal onder leiding van den heer Evert Castelein de bezoekers nog vele uren op prettige wijze bijeen heeft ge houden. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Voor de plaatselijke afdeeling van dit Instituut sprak gistermorgen de heer F. v. d. Goes over de huidige crisis. De ver gadering werd gehouden in het Volksge bouw aan de Heerengracht en was goed bezocht. De heer van Woudenberg, voor zitter der afdeeling, opende de bijeen komst en wees er op, dat deze vergade ring eigenlijk als een vervolg van de voor eenigen tijd gehouden Zondagmorgen bijeenkomst moet worden beschouwd. De heer van der Goes had toen ook over de crisis gesproken naar uit de vergadering nogal oppositie ontmoet, speciaal tegen zijn bewering, dat verandering van pro ductiewijze in socialistischen zin eerst mo gelijk zal zijn, nadat de arbeidersklasse de politieke macht heeft veroverd. De op posanten zouden nu eerst gelegenheid krijgen van hun afwijkend inzicht te ge tuigen en de heer v. d. Goes zou dan daar op antwoorden. Edoch, de voornaamste opposant was wegens ziekte verhinderd te komen. Van een goed gefundeerd debat was nu geen sprake. De heer v. d. Goes kon er zich toe bepalen zijn inzichten te herhalen en nog nader te ontwikkelen. Met nadruk wees hij er op, dat zijn be weren niet nieuw was, maar volkomen overeenkwam met de soc. dem. tactiek, zooals die voor jaren reeds was ontwikkeld. De spreker werd met groote aandacht ge volgd en met applaus beloond. Met een woord van dank aan spreker en belang stellenden sloot de voorzitter de vergade ring. BOND VAN JONGE LIBERALEN AFD. LEIDEN, EN LEIDSCHE LIBERALE STUDENTEN-VEREENIGING. Bovenstaande vereenigingen organiseer den 1.1. Zaterdag een theemiddag in de Burchtzaal van Hotel „den Burcht". Gemelde thee was in hoofdzaak be legd. om de nieuwe leden, die zich de laatste maanden hebben opgegeven, met elkander te doen kennismaken. Toen de voorzitter, de heer L. J. Liezen- berg, de bijeenkomst om halfdrie opende, was de Burchtzaal vrijwel geheel gevula. Vertegenwoordigd waren de besturen van de Liberale Staatspartij de Vrijheids bond, van de Vrouwengroep uit dien Boni, beide afd. Leiden en van den Bond van Jonge Liberalen, afd. Haarlem. Amster dam, Alphen aan den Rijn en Boskoop. Als eerste spreker trad op de heer W. J Bijlevelö. oud-voorzitter van de afd. Lei den van den Bond van Jonge Liberalen. Spreker beantwoordde op heldere en geestige wijze de twee vragen: waarom po litiek en waarom liberaal. Bij de behandeling van de eerste vraag toonde spreker door aardige voorbeelden aan hoe de politiek dagelijks en overal opduikt. Bij de behandeling van de tweede vraag ging spreker allereerst de opvattingen van andere partijen na om daarna de liberale beginselen r.aai voren te brengen. Na de pauze, gedurende welke de thee rondgediend werd, trad als spreker op de heer W. Lubberink, leeraar Wiskunde en Staatswetenschappen te Haarlem, die zoo vriendelijk was in te vallen voor den oor spronkelijk uit-genoodigden spreker mr. R. P. s' Jacob, die door ziekte verhinderd was. De grondtoon van zijn rede was de on waarachtigheid van onzen tsgenwoor- digen tijd. Die onwaarachtigheid lichtte hij met vuur toe bij de bespreking van de werke loosheid, de verkiezing van groote man nen, de crisis, de ontwapening, het con flict in Twente, den toestand in Rusland. Oost-Azië en Britsch-Inöië en nog vele andere onderwerpen, welke deze spreker met een enkel woord zoo scherp kan be lichten. Nadat de rede-uitgesproken was bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen, terwijl zich verschillende nieuwe leden opgaven. RECLAME. HANDELSREG1SI ER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging Drukkerij-Cartonnagefabriek „Rutgers". Kleefstoffenfabriek v.h. Rutgers en Co., Galgewater 15 en 16, Leiden. De drukkerij- cartor.nagefabriek is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam N.V. Drukkerij-Cartonnagefabriek Rut gers. «Ned. Stscrt. 18 Febr. 1932. Bijvoeg sel Nr. 363). Dir. G. J. Rutgers, Leiden en B. Th. Rutgers, Leiden. Comm. J. Rutgers, Leiden. Maatsch. kap. f.5000, waarvan ge plaatst en gestort f. 1000. De kleefstoffen- fabriek is overgegaan aan den heer B. Th. Rutgers, Leiden, die de handelszaak als eenig eigenaar drijft onder den naam Kleefstoffenfabriek v.h. Rutgers en Co. EEN HERSTEMMING NOODIG. Hindenburg bijkans de absolute meerderheid. Alom verkrijqboar. Showrooms in alle voorname plaatsen van Nederland. 5683 De alhier tot arts gepromoveerde semi-arts J. P. Sollewijn Gelpke is bestemd tot officier van gezondheid 2de kl, bij het leger in Nederlandsch-Indië. De leerling-klerke bij de Ned. Spoor wegen F. M. J. Rademakers alhier is be noemd tot klerke. De heer J. H. Vermeer is benoemd als congierge van de Middelbare Handels avondschool van het Genootschap „Ken nis is Macht." Zaterdag slaagden te Amsterdam voor den Ned. R.K. Bond „St. Genesius" voor stenografie „Groote", Thea Rijze- voort. Voor machineschrijvenJ. Th. van Aarem en Be van Halderen, leerlingen der Eerw. Zusters, Pelikaanstraat, alhier. Te Amsterdam slaagden voor het diploma Nederl. Stenographic, systeem „Groote", de dames: A. de Kier, R. Ouds- hoom, F. Elsinga. R. Vermeer, M. Giessel- bach, M. Riel en de heer F. van Zwieten, alsmede voor het Diploma „Leerares Ne- derlandsche Stenographic, systeem „Groo te", Mej. J. Poldervaart: allen leerlingen van Mej. Marg. M. J. Petit, alhier. N. V. VEREEN. ROTTERDAMSCH- HOFSTAD-TOONEEL. /en lieveling van het Publiek, öüjspel in 3 bedrijven van Bruno Frank. Voor het tooneel moet het een beslist aardige voldoening zijn, om dit blijspel van Bruno Frank te kunnen opvoeren, dat zoo geestig den spot drijft met de grootste concurrente, de film! In een heel luchtig gehouden dialoog wordt n.l. de innerlijke leegheid van de filmkunst gedemonstreerd. We maken ken nis met de filmster Nina, haar „reclame- organisatie" en haar „doublé". Dit laatste is een meisje, dat sprekend op haar ge lijkt en dat voor de diva alle lastige en gevaarlijke zaken opknapt. Zoo'n meubel stuk is noodig. anders zou het voor een film-diva niet uit te houden zijn Wanneer Nina's echtgenoot, een bekend auto-fabrikant, zich zelfs een oogenblik in de „doublé" vergist en deze voor zijn vrouw aanziet, wint hij tenslotte den aan drang. reeds geregeld op de film-diva ge oefend, om afstand te doen van haar kunst en zich geheel aan hem te wijden als vrouw. Nina trekt zich terug, wanneer haar regisseur de zware taak op zich neemt om de .double" aldus te instrueeren dat deze geheel haar rollen kan overne men, De naam, waarop het publiek ?oo ver zot is, mag niet verdwijnen Het. derde en slotbedrijf toont ons. hoe de tour de force met de „doublé" uiterlijk gelukt is. Het publiek is even dol op „Nina" gebleven, al is deze vervangen door een vrouw uit de heffe des volks. Over de persoonlijkheid gesprokenHoe de be roemde regisseur haanheeft, getrouwd en tot welk een heile-prys De groote rol is die van Nina en haar „doublé", in één persoon samengevoegd. Een ontmoeting tusschen beide heeft daar om niet plaats! Fientje de la Mar geeft zich geheel aan deze moeilijke taak om twee zoo ulteenloopende karakters met het zelfde gezicht uit te beelden en met reusachtig succes. Hoe tintelend van leven is de ..double", vol prachtige nuanceering. naast de ingetogen diva van fijnen geest. Zij levert hier een pracht-prestatie. Naast haar dient allereerst genoemd Adolphe Engers die heerlijk caricaturaal een be roemd regisseur typeert. Jan van Ees speelt het lijdelijk rolletje van echtgenoot, Sinny Hammé een leuke secretaresse. De schouwburg was slechts matig bezet, doch heeft oprecht genoten van stuk en snel. Hartelijk en lang aanhoudend ap plaus 1 Wederom was de deelneming aan den „Stillen Omgang" te Amsterdam zeer groot. Behalve de extra-treinen waren alle avondtreinen overbezet. Ook van Bodegra ven kwamen Zaterdagavond met trein 3328 50 deelnemers voor den „Stillen Omgang" aan het station hier, die met trein 1184 naar Amsterdam doorreisden. Zondagmor gen heerschte aan alle stations een onge wone drukte van de deelnemers, die weer naar huis terugkeerden. De leden der L. Ch. O. V. worden er op attent gemaakt, dat de jaarvergadering niet zal gehouden worden op Woensdag 16 I April, zooals de agenda aangaf, maar op t aanstaanden Woensdag 16 Maart, des avonds om 8 uur in zaal „Prediker". Men leze verder de advertentie voorko mende in dit Blad. Wij verwijzen hierbij naar de adver tentie in dit nummer, betreffende het af- 1 scheid van Zendeling J. Eygendaal, die I naar Nieuw-Guinea vertrekt De tentoonstelling van affiches van Cassandre, welke in de Lakenhal werd gehouden en gisteren is gesloten, werd door 881 betalende bezoekers, van wie velen buiten Leiden, bezocht. Woensdagavond a.s. geeft de Arbei- derszangver. „De Stem des Volks" met medewerking van het Haagsch Toonkun stenaarsorkest (dir. de heer Henri Zelden- rustl en mevr Jeanne Oskamvan Rangelrooy een concert in de groote Stadszaal. Voor bijzonderheden verwijzen wij naai de advertentie in dit Blad. De politie alhier heeft aangehouden i als verdacht een muntgasmeter te hebben gelicht H. J. S. Na verhoor is hij weer in vrijheid gesteld. Zaterdagmiddag heeft een aantal j chefs, werkzaam in de grafische bedrijven een bezoek gebracht aan de Leidsche Cha- migrafische inrichting „Neerlandia" in de Sint Aagtenstraat alhier. De bezoekers werden vriendelijk ontvangen en rondge leid door de heeren Koningsveld en Ak kerman, die een aanschouwelijke voor stelling gaven van de wijze, waarop de cliché wordt gemaakt en tenslotte de deel nemers aan deze leerzame excursie in „Zomerzorg" onthaald op ververschingen. Zeer voldaan over den Interessanten en prettlgen middag keerden allen huis waarts. S. heeft bij de politie aangifte ge daan van vermissing van zijn rijwiel. Aan het politiebureau is bovendien een fiets te bevragen, waarvan de eigenaar onbekend is. Zooals uit de advertentie in dit num mer blijkt, zal de alom bekende A.N.W.B.. Toeristenbond voor Nederl., op Vrijdag 18 Maart alhier en Zaterdag 19 Maart te Voor schoten een Bondsavond organiseeren, be staande in een expositie van het Bonds- werk en Bondsuitgaven, een lezing en de vertooning van een serie met zorg uitge kozen lantaarnplaatjes. De uitslag. De stembus in Duitschland heeft giste ren gesproken en reeds hedenmorgen vroeg hebben wij per bulletin den voorloopigen uitslag kunnen mededeelen. Deze voor- loopige uitslag luidt: Hindenburg 18.661.736 49.45 »/o Hitier 11.338.571 30.23 Thaimann 4.982.079 13.23 "lo Düsterberg 2.557.876 6.81 Winter 111.470 0.28 Ongeldig 8.645 Totaal geldige stemmen 37.660.377. Hindenburg heeft derhalve, gelijk trou wens vrij algemeen verwacht werd, de absolute meerderheid niet kunnen ver werven, ofschoon slechts rond 170.000 stemmen hieraan ontbraken. Bij een ge lijk aantal stemmen in de tweede verkie zing zal Kindenburg echter verkozen zijn, daar dan diegene gekozen wordt, die de meeste stemmen verworven heeft. Opvallend is, hoe slecht de communis ten hebben gestemd. Ondanks hun krach tige agitatie hebben zij bij de presidents verkiezingen slechts 400.000 stemmen meer verkregen dan bij de rijksdagverkiezingen van September 1930, waaruit blijkt, dat de communisten minder gestemd hebben, dan aangenomen kon worden. De nationaal-socialisten hadden bij de vorige rijksdagverkiezingen 6.379.000 stem men gekregen; ditmaal 11.338.571. Hieruit blijkt een toeneming in stemmenaantal van ongeveer 80 d.w.z., dat zij niet meel de geheele winst hebben gekregen, die zij bij de laatste verkiezingen boekten. Dit resultaat is dan ook ongeveer in overeen stemming met wat in kringen buiten de nat. soc. partij werd verwacht. De partij zelve had veel hoogere cijfers verwacht Wanneer dus bij een eventueele ontbin ding van den Rijksdag de nat soc. een gelijk aantal kiezers achter zich zouden hebben als bij de verkiezing van Zondag, dan zouden zij in plaats van 107 zetels, die zij thans hebben, ongeveer 190 zetels veroveren. In de practijk kon hun stem menaantal dan wel eens grooter zijn, daar de naam Hindenburg ongetwijfeld stemmen heeft weggetrokken. Wat de stemmen van Duesterberg be treft, deze kunnen, in verband met de bij zondere omstandigheden slechts moeilijk worden beoordeeld. De Duitsch-Nationa- len hadden bij de laatste rijksdagverkie zingen 2.46 millioen stemmen, zoodat men zou kunnen verwachten, dat bij eventueele rijksdagverkiezingen ook zij eenigen winst zouden boeken. In totaal zou de rechterzijde bij even tueele rijksdagverkiezingen dus waar schijnlijk, zqgr <iic}it bjj de absolute meer derheid komen. Op Zondag IC Aprii zal nu een herstem ming moeten plaats vinden! In 1925 zijn eveneens twee ronden noo dig geweest, eer beslist was, wie Ebert als Rijkspresident zou opvolgen Bij de eerste stemming kreeg Jarres (rechtsch blok) bij na 10.8 millioen stemmen, Braun (soc.dem. ruim 7.8 millioen. Marx (Centrum) bijna 4 millioen. Thaimann (communist) ruim I.8 millioen. Hellpach (democraat) 1.6 mil lioen. Held iBeiersche Volkspartij) 1 mil lioen en Ludendorff (Völkischen) 210.000 stemmen. Bij de tweede stemming, vier weken later, waren er nog slechts drie candidaten: Hindenburg (rechtsch blok), die 44 6 millioen stemmen kreeg. Marx Weimar-blok) 13.7 millioen en Thaimann (communist) 19 millioen. Zooals men ziet is Hindenburg toen met minder dan 50 °/o van het totaal gekozen, en van d- moge lijkheid om met een anderen candidaat te komen dan bij de eerste stemming, had de rechterzijde dankbaar gebruik gemaakt. Hoe dit nu zal gaan? Reeds langen tijd geleden is voorspeld, dat, wanneer het tot een herstemming kwam, Hitier en Hugen- berg opnieuw in onderhandeling zouden treden en dat dit jaar zou uitloopen op een zich terugtrekken van Düsterberg ten gunste van Hitier. Onmogelijk lijkt ons dit inderdaad niet. Hoewel Hitler's cijfers een groot verschil blijven aangeven met Hin denburg. zelfs al telt men Düsterberg's stemmen er bij op, is niettemin Hindcn- burg's candidatuur niet zoo veilig, als men daaruit wellicht zou willen dlstilleeren. Wanneer de communisten bovendien eens overstag zouden gaan voor Hitier, specu- leerend op den chaos, die vermoedelijk het gevolg zou zijn van een verkiezing van Hitier? En dan blijft de mogelijkheid, dat rechts het over een adderen boeg zal werpen en met een anderen candidaat voor den dag komen. Er gaan vage geruchten, over een prins uit het Huis Hohenzollern! Dat zou de situatie ten zeerste vertroebelen. Voor Hitier persoonlijk zou dat ook geen ver nedering behoeven te beteekenen. Het resultaat der verkiezing is, kort samengevat o.i. deze, dat Hindenburg de beste kansen heeft behouden, maar toch niet geheel en al van herkiezing verzekerd is. daar onverwachte wendingen niet uit gesloten mogen worden geacht. De nieuwe president zal zijn functie op 5 Mei aanvaarden. Zeer druk gestemd. De opkomst der kiezers was overal groo ter dan bij vorige gelegenheden het geval was. Men kan in het algemeen rekenen, dat 85 tot 90 °/o hebben gestemd. Hier en daar was de opkomst zelfs 95 ten honderd. Van de verkiezingsuitslagen is bijzonder van beteekenis die in Hessen, waar de Nazi's immers de meerderheid hadden. De uitslag van Hessen luidt als volgt: Hindenburg 428.000, Hitier 280,000, Thai mann 105.000, Düsterberg 16.000, d.w.z. voor Düsterberg een vermeerdering van 6000, voor Hindenburg 'n vermeerdering v. 75.000, voor Hitier een vermindering van II.000. en voor de communisten een ver mindering van 25.000. Over het algemeen is de stemming ln groote rust verloopen. Het aantal inciden ten is betrekkelijk schaarsch. Van een verkiezingspropaganda op groote schaal was gisteren te Berlijn, in tegenstelling met den dag voor de verkie zingen, waarop een ware papiervloed in hoofdstraten der stad werd mtges nauwelijks nog iets te bemerken, slee eenige vliegtuigen kruisten boven de h zenzee ten einde propaganda te ma' voor Hindenburg, respectievelijk Hitier 1 tegenstelling met vroegere verkiezinV heeft de Schupo, welke geconsignee was, betrekkelijk weinig aanleiding geh in te grijpen. Tot Zondagmiddag war 150 personen gearresteerd, waarbij het de meeste gevallen lieden betrof, die politievoorschriften hadden overtreden Een incident van meer ernstigen heeft evenwel plaats gehad in de ochten uren en wel in de Jahnstrasse in het Z den van Berlijn. Daar werd een Schui patrouille beschoten. Een der beambt werd gewond en moest naar een zieke huls worden overgebracht. De tweede 1 ambte slaagde er in twee personen arresteeren, die waarschijnlijk de da hebben bedreven. Het direct gealarmeer Ueberfallkommando arresteerde nog d personen, die allen tot de Communistist Partij behooren. Overigens was van politie in de stral niet veel te bemerken. Af en toe red slechts eenige politie-auto's door de sti ten, evenals patrouilles rijwielagenten had met name plaats in de district waarin bij vroegere gelegenheden dikwj botsingen hebben plaats gehad. Van talrijke huizen was dë vlag uitj stoken. Men zag veel zwart-wit-roo evenals nationaal socialistische vlaggen in het bizonder in het Noorden en Oost der stad communistische vlaggen. In de middaguren werd de toeloop i kiezers bij de stembureaux minder, do later werd het opnieuw drukker. Van to af kwamen ook de z.g. Schlepper te vo schijn. Zij gingen van huis tot huis drongen er bij de kiezers op aan te ga stemmen. Dit was de laatste propagani welke nog bij deze menschen kon word gemaakt. Hoe groot de opkomst der volking bij de verkiezingen is gewee blijke o.m. uit het feit, dat reeds in d morgen vele oude en invalide personi ten deele vergezeld van hun verzorgers, stembureaux bezochten. Elders was het beeld evenzoo, beht dens dat in enkele plaatsen toch m slachtoffers zijn gevallen. Botsing Daarover nog het volgende: Te Burg in het district Ditlimar heelt den nacht op Zondag een ernstige bots! plaats gehad tusschen leden van den Rijk banier en nationaal socialisten. Bij de botsing werden drie personen zwi gewond Een Rijksbanierman kreeg e levensgevaarlijk schot in de borst, teis een ander in het bovendijbeen werd s ~schóten. Een natiónaal socialist werd da verscheidene messteken zwaar gewond. I ,1e drie gewonden moesten naar een i kenhuis worden vervoerd. Zondagmorgen tegen half tien is het Hückeswagen tot een ernstige botsing komen tusschen Communisten en Nat naai Socialisten. Tijdens het gevecht v. een Communist door een schot in 1 hoofd gedood door een der nazi's diti een andere plaats afkomstig is. De dsl is het huis van een partijgenoot binr.e gevlucht. Toen hij door 'n communist w nagezet, werd uit het huis met een legt pistool vuur gegeven, waarbij twee coi munisten werden gedood. De dader is arresteerd. Aangezien zich een groote winding van de bevolking meester maakt werd uit Wuppertal een detacheme Schupo ontboden, dat spoedig ter plaat! i In de mijnstreek Waldenburg is bi i eveneens tot botsingen gekomen, waart j talrijke personen werden gewond en ee j persoon werd gedood. Bij een vechtpartij tusschen propagan 1 disten der Nationaal Socialisten, Comma nisten en Rijksbanier te Weisstein werdei 8 personen gewond, waarvan een Rijksba nieriid zwaar. Te Fellhammev is het Zaterdag bu ee optocht van het Yzeren front tot ee botsing met Nationaal Socialisten gekt men, waarbij drie personen werden ge wond. Een werklooze mijnwerker, die ni( aan de vechtpartij had deelgenomen, wer later dood gevonden. Zichtbare verwon dingen waren niet te constateeren. Doo sectie op het lijk zal worden nagegaan o de man, naar aangenomen wordt een ban aanval heeft gehad, dan wel of hij bij o botsing om het leven is gekomen. In tal van andere plaatsen haddei „normale" kleine botsingen plaats, die Be vermelden niet waard zijn. Opoffering Tot het laatst is de verkiezingscompagw hevig en met groote opoffering 8evo®„ Met dubbele heftigheid zal deze nu word® voortgezet. Als een bewijs van opoife™ kan het volgende voorbeeld dienen. Rippel, de plaatsvervangende leider at Rijksdaggroep van den Christelijk sociale volksdienst, is op weg naar het statie te Hagen in Westfalen zoo ongeluk» komen te vallen, dat hij een arrn en oee brak.' Niettegenstaande deze ernstige k*e suren begaf hij zich toch met den naar Ibbenbueren, bij Osnabrück, waai m op een verkiezingsvergadering voor candidatuur Hindenburg zou spreken, u derweg te Osnabrück heeft hij een nou verband laten aanleggen; Te Ibbenbue heeft Rippel l'/i uur lang voor Hindenou gesproken. Zijn rede vond groote bipai. Eerst hierna keerde hij naar «a= terug, waar hij zich onder mediscne handeling stelde. Interview met H'"er De Amerikaansche journalist ©kjj®, boeker beeft nog tevoren een a)vr interview met Hitier gehad. waan nr€si- verklaardde dat de beslissing in de v dentsverkiezing eerst bij de tweederr ming vallen zou en dat de uitslag ai" twijfelachtig was. van Het is onverantwoordelijk Sew®Mmaar- Brünlng geweest, dat hü den veWfj

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2