jj« Jaargang ZATERDAG 12 MAART 1932 No. 22080 Leidsch Crisis-Comité. ficieele Kennisgevingen. TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. VERKEERSLESSEN VAN DEN A. N. W. B. Éiliil gjg| sllll Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBCAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 Cts. pér regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen vaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën Uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. I til een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per week1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0J8 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. W—Ma i i MjMwJ Giro No. 188690. trantwoording ingekomen giften bij penningmeester van 27 Februari aart 1932. r. MO.Pers. V. en D. f.275. S. 3de week 1.5.4de week f. 6.80; F. 1.10.Mevr. prol. dr. B. D.De .3.70; Avondschool Ned. R.-K. Volks- 1.32.63'/»; Vereeniging Bewaarschool- eressen 1.11.50; Pers. R. van Arbeid 10; Huiscollecte 24 Febr. f. 1240,34; Handeldr. en Ind. Middenstand, 1ste '!,n 1.25.Collecte Politie 1.12.19, 'Febr. en 4 Maart f. 23.14; HuiscoUecte 'aart f. 1089.63; Z. 10 pCt. 1.3.47; N.V. en J. f. 4.62; Fam. P. f. 100.—; Firma W. f.2.—; L. G. 1.1.50; Gem. H. B. S. bijdrage 1.30.—; Wed. W. B. Weers—V. p. C. v. L. 1.2.—; Jhr. C. C. R. -; K. N. 1.1.—; N.V. de B. 10 pCt. 0; M. H. M. 1.10.Pers. Bender 1.10; jPh. K. 1.2.50; Pers. C. en A. Brennink- tr f. 35.75; jhr. C. C. R. f. 10Loge La e f. 12.90; A. K. 1.10—, -delijksche giften: J. B. f. 2.Steen- '<k Ouderzorg 1. 30.Kon. Mil. Inva- uis f. 22.50; Mr. A. v. d. S. B. f50.—. f. 16076.80. tificatie - Vorige opgaaf E. L. S. 3de f.5.k r ons werd ontvangen: V f. 25.—. DRANKWET. emeester en Wethouders van Leiden en ter algemeene kennis, dat de anditaire Vennootschap Lefeber en te Leiden, een verzoek heeft ingediend koming van verlof voor den verkoop alcoholhoudenden drank, anderen sterken drank, voor het gebruik ter van verkoop in het perceel Jan nsteeg No. 26, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, tóden, 12 Maart 1932. AFSLUITING PASSAGE JANVOSSENBRUG emeester en Wethouders van Leiden en ter algemeene kennis, dat de ossenbrug wegens herstellingswerk- eden op Maandag 14, Dinsdag 15 oensdag 16 Maart a.s. voor alle land- eer zal zijn gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHXJYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Wden, 12 Maart 1932. 5666 HINDERWET. gemeester en Wethouders van Lei den het verzoek van: a. de N.V. ek van verduurzaamde levensmidde- 'oorheen L. E. Nieuwenhuizen, om .lining tot het oprichten van een et van verduurzaamde levensmidde- °P het perceel Morschweg No. 60, 'kaal bekend Gemeente Leiden, Sec- k Nis. 1212, 675 en 1213; b. H. J. de om vergunning tot het oprichten een verffabriek In het perceel Fokke- No. 2 b, kadastraal bekend Gemeen- iden, Sectie B, No. 2821. kt op de artikelen 6 en 7 der Hin- et; ton kennis aan het publiek, dat ge- oe verzoeken met de bijlagen op de hne dezer gemeente ter visie gelegd -;ede dat op Zaterdag, den 26 Maart des voormiddags te half elf uren in Perceel Breestraat 125 (Bureau van ntewerken) gelegenheid zal worden on om bezwaren tegen deze verzoe- f brengen, terwijl zij er de aan- °P yestigen, dat niet tot beroep ge- ^Sd zijn 2jj, die jjgj overeenkomstig der Hinderwet voor het gemeente- ten wn zÖner leden züh versche- re einde hun bezwaren mondeling Pchten. 5668 A- VAN DE SANDE BAKHUYZEN, v»« Burgemeester. pN STRIJEN, Secretaris. eti 12 Maart 1932. _j GEDENKEN OF NIET? De gescliledenis vertelt, dat koning Phi- lippus van Macedonië, een drager van de Imperialistische gedachte uit de vierde eeuw vóór Christus, een slaaf had, welke hem ieder uur moest toeroepen: Gedenk, dat gij een sterveling zijt. Die slaaf hield trouw de wacht bij een zandlooper; ieder uur keerde hij die primitieve klok prompt om en ging dan zijn in den grond zeer ernstige boodschap den koning brengen. Nu, Philippus had wel noodig, dat hij tel kens werd herinnerd aan den ernst van het leven op dit ondermaansche. Zijn heerschzueht deed hem telkens op het oorlogspad gaan; zijn politiek bezorgde hem vele vijanden. Tenslotte gelukte hét één hunner om den zoo vaak voor den dood gewaarschuwden koning, verraderlijk te vermoorden. Maar de geschiedenis vertelt ook, waar om Lodewijk XIV, Frankrijk's Zonneko ning, zoo de voorkeur gaf aan Versailles boven Saint Germain. Vanuit het laatste koninklijke verblijf kon men de torens der abdij van Saint Denis zien, waar de ge storven Fransche koningen werden bijge zet. Het gezicht op die abdij, het gelui van de klokken was den wereldlieven den vorst een ergernis. Hij wilde er niet aan herinnerd worden, dat hij een sterveling was. Vandaar, dat hij Versailles verhief van een eenvoudig jachtverblljf tot het „Versailles", zooals de latere eeuwen dat gekend hebben. Ook al kostte dit per se niet herinnerd willen worden aan de Fransche schatkist ruim anderhalf mll- lioen livres. Twee koningen, die beiden streefden naar uitbreiding van hun macht. De een wilde herinnerd worden aan het feit, dat hij een sterveling was; de ander niet. Toch kwam voor beiden het oogenblik, dat ze den laatsten adem uitbliezen; dat hun oogen gesloten werden voor het licht des levens. Het zijn maar twee voorbeelden, welke we gaven. Voorbeelden uit den ouden tijd. Doch, wanneer we om ons heen zien, dan kunnen we de menschenwereld ver- deelen in twee groote kampen. De volge lingen van Philippus en die van den Zonnekoning. De menschen van het ge denken en die van het niet gedenken. Niet gedenken is gemakkelijk, maar on vruchtbaar. Gedenken is moeilijk door onaangenaamheid, maar vruchtbaar als de Zeeuwsche polder; als de Betuwsclie klei. Het blijft de vraag, wat een mensch ver kiest; een leven zonder diepgang, maar niet vruchtdragend of een leven met goe den diepgang, dat de belofte in zich heeft van rijke vruchten. Een mensch komt onder moeiten op deze wereld. Voor het overgroote deel der menschheid brengt het leven ook veel moeiten en o, zoo vaak kost het groote moeite om uit dit leven te scheiden. Ten slotte is op den gang door dit leven zeer veel ons dierbaar geworden; we hebben wie lief geworden zijn aan het hart. Om die allen en dat alles achter te laten, dat valt niet gemakkelijk. Losgemaakt moet 'n hart dan worden. En de wortels en de vezels hebben zich zoo ontzaglijk vastge hecht. Veel vaster dan een mensch zelfs eenigermate bevroeden kan. Dat losmaken is meestal losscheuren. Men zegt dan wel eens los te zijn van zooveel, van het leven zelf. Maar als het er op aan komt Niet gedenken aan 't feit, dat we ster velingen zijn, is dan daarom zoo gemak kelijk, omdat we de woorden: verlaten, los maken en losscheuren niet behoeven te kennen. Men neemt dan lederen dag, om dat en zoo als die gegeven wordt. Men meent de jaren in veelheid nog voor zich te hebben. En als de jaren inkrimpen telt men bij de maanden. Tot plotseling de realiteit komt. De werkelijkheid van het naderend slot. Men speelt het laatste be- drijf Of ook tot het doek valt, onverwacht We voelen: hier ontbreekt iedere diepgang. Omdat er geen plaats is voor den ernst des levens, vrucht van het gedenken, dat het leven kort is. Die diepgang zou vrucht gebracht hebben. Nu zij er niet is, vuit onvruchtbaarheid de plaats. Wèl gedenken aan de broosheid van het leven is niet aangenaam. Wie denkt met vreugde aan graf en dood? Alleen kinderen spelen gaarne op een kerkhof. Wie weet, dat hem de tijd krap toegemeten wordt die spant echter alle kracht in om zijn taak af te krijgen; om ervan te maken wat er van te maken is. Ieder voelt, hoe dit arbeidsvermogen opvoert; vruchtbaar heid verhoogt. Hier geen glijden over de dingen heen; geen uitstel of het leven erfpachtsgoed is. Maar aanpakken, arbei den, volbrengen, vruchtdragen. Het komt er dus maar op aan wiens voorbeeld we 't liefst navolgen, van Phi lippus van Macedonië of van Lodewijk, den Zonnekoning. Wie echter gaat navol gen lette op doel en einde. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Studententooneel. Reeds eenige malen is in de Leidsche Pers een aankondiging verschenen van de voorstelling, die het Leidsch Studenten- Tooneel zich voorstelt te geven op Dins dag 15 Maart in den Schouwburg te Leiden, ten bate van het Crisis-Comité Leiden. Toch meenen wij goed te doen nogmaals de aandacht op deze voorstelling te ves tigen. Het Leidsch Studenten Tooneel zal op Dinsdag 15 Maart, des avonds om 8 uur, in den Schouwburg een herhaling geven van de voorstelling, die het op 14 Maart voor haar leden geeft. Het programma is samengesteld uit werken van den onlangs overleden Oostenrijkschen dramaturg Arthur Schnitzler. Wij vestigen daarom uw aandacht op deze voorstelling, omdat het mogelijk zal zijn de geheele opbrengst van dezen avond af te dragen aan het Leidsche Crisis- Comité. Het bestuur van de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden heeft namelijk in samenwerking met 't Leidsch Studenten-Tooneel de organisatie van de zen avond ter hand genomen, en de zeer belangrijke gift van f. 250.gedaan, die het mogelijk maakt, dat de geheele recette van dezen avond ten bate van het Crisis- Comité zal kunnen komen. Bovendien zal de tooneelclub van de V. V. S, L. haar vol ledige medewerking aan deze opvoering verleenen. Dr. Beversen, de oud-rechtor van het Leidsche Gymnasium heeft voor dezen avond een origineele ets van Arthur Schnitzler, door hemzelf gesigneerd, af gestaan, en het ligt in de bedoeling, dat deze ets op den speelavond ten bate van het Crisis-Comité zal worden verkocht. Voor dezen avond zijn nog een aantal kaarten verkrijgbaar bij de firma Van Zwicht, Breestraat 126. De prijzen dezer plaatsen bedragen f.150 en f.0.90. Wanneer u het Crisis-Comité met een bescheiden bedrag wilt steunen, dan v. illen wij u opwekken om deze voorstelling op Dinsdag 15 Maart te bezoeken. Bioscoopvoorstellingen. Maandagavond a.s. zijn van 7'/»8V2 u. aan het Bureau van het Crisis-Comité, Stille-Rijn No. 3, voor ongeorganiseerde werkloozen kaarten verkrijgbaar voor de bioscoopvoorstellingen op Dinsdag- en Donderdagmiddag a.s., aangeboden door het Luxor-Theater. Gegadigden dienen hun stempelkaart en eventueel reeds In hun bezit zijnde con trole-kaart van het Crisis-Comité mede te brengen. De Woensdag-collecte. De Woensdag j.l. gehouden collecte heeft f. 1061.92 opgebracht. VERHUCRDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De voorjaars-Iedenvergadering. In het Bondsgebouw aan de Hoogiand- sche Kerkgracht kwamen de leden van den Verhuurdersbond voor Leiden en Om streken bijeen tot het houden van de voorj aars ledenvergadering. Nadat de vergadering geopend was. her dacht de voorzitter, de heer J. Zitman, het plotseling overlijden van den heer Maar ten Splinter, wiens heengaan hij een nieuwe slag noemde, welke den Bond heeft getroffen. De heer Splinter was van 1914 tot 1928 als secretaris van den bond werk zaam en werd daarna als commissielid van het bestuur gekozen, in welke beide functies hij den Bond vele diensten heeft bewezen. De notulen van de vergadering op 19 November 1.1. gehouden, werden ongewij zigd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer P. T. de Jong deelen wij mede, dat in de samenstelling van het Bestuur In 1931 geen wijziging is gekomen, maar dat de Bond het overlijden van den 2den secretaris den heer Joh. Verhoog kreeg te betreuren. Door het Bestuur werden 26 personen tot het lidmaatschap toegelaten, terwijl twee aanvragen werden afgewezen, wegens minder geschiktheid van de woningen, om in het huizenboek te worden ingeschre ven. Een lid, groot huizeneigenaar, werd door het bestuur van het lidmaatschap vervallen verklaard, omdat hij In strijd met de door het bestuur aan hem ver strekte adviezen doorging om de huren van hem behoorende perceelen op onrede lijke wijze te verhoogen. Het totaal bij den Bond ingeschreven aantal huizen bedroeg op 31 December 1.1. 4703 perceelen. De invoering van de gemeentelijke straatbelasting heeft door de getroffen maatregelen van het bestuur voor de le den een rustig verloop gehad. De Gemeentelijke Radio Distributie had de belangstelling van het bestuur, en de klachten over en de ondervinding van der gelijke gemeentelijke bedrijven elders, was aanleiding, dat het bestuur niet heeft ge rust, voordat de bezwaren die het bestuur had. dank zij de medewerking van den heer mr. J. Hazenberg, secretaris van den Nederl. Bond van Huls- en Grondeigena ren en Bouwondern., op eenvoudige wijze waren opgelost. Daarna heeft het bestuur in een circulaire de leden geadviseerd, om zonder hiervoor vergoeding te vragen, medewerking te willen verleenen bij het inrichten van het Gemeentelijke Radionet. Aan den heer mr. H. R. Goudsmit werd ZESDE LES. LOOP OF SPEEL NIET OP HET RIJWIELPAD. 1 ANWB 'JO E RIST EN BOND VOOR NEDERLAND j Spelen op den rijweg is gevaarlijk. Dat heeft de vorige les geleerd. Maar ook op een rijwielpad behoor jf niet te loopen of te spelen. Vei iheidene wegen hebben naast den rijweg een afzonderlijk fietspad, dat uit sluitend voor de fietsers bestemd is. Auto's motorrijwielen, wagens en karren hooren op den rijweg thuis en de wandelaars op het trottoir of voetpad. Op het rechter plaatje spelen twee kin deren met hun autoped zooals het niet mag en dat zijn natuurlijk Plet en Anne- mie weer! Zij hebben zich gewaagd op het fietspad en dat is verkeerd, want nu kun nen de fietsers daar niet rijden. Zie maar hoe de voorste fietser wijst dat ze naar rechts op het voetpad moeten gaan, waar de jongen met zijn hoepel al is. Piet en zijn zusje veroorzaken dus gevaar, ten eerste voor zich zelf. want ze geraken onder de fiets, als die moet uitwijken voor een auto op den weg en ten tweede zijn ze een gevaar voor de fietsers, die kans loo pen op den rijweg door een auto te worden aangereden. Speel met je autoped, of met je hoepel niet op den rijweg en niet op het fietspad; kies bij voorkeur voor deze en andere spelen een speelterrein, of een gedeelte waar geen verkeer is en kom met de auto ped nooit in het drukke verkeer, ook niet op de trottoirs, want dan hebben de voet gangers er last van en dan kon de politi? de autopeds wel eens heelemaal ver bieden. Als er langs een weg wel een fietspad maar geen voetpad is, dan loopt de wan delaar het veiligst op den rijweg, of op het fietspad, maar dan moet hij de noodige ruimte laten aan het rijverkeer en moet hij van het fietspad afgaan op de tijdige waarschuwing van een wielrijder. opgedragen het voeren van een proces voor het Kantongerecht over een huur- kwestie, om hierdoor tevens te zien vast gesteld, wat ln Leiden onder het „Plaat selijk Gebruik" moet worden verstaan. Aan huurkwestles welke uit onderhuur, welke door huurders, al of niet met toe stemming van den eigenaar werden aan gegaan, werd bijzondere aandacht ge schonken. Bepaald werd. dat bij aanmel ding van nieuwe leden, de namen van de huurders en onderhuurders van de wo ningen die de candidaat-leden bezitten, moeten worden opgegeven. Verder moeten de leden in het vervolg voor zij toestem ming voor onderverhuur verleenen, eerst deze onderhuurders een huurbriefje aan het Bondskantoor laten halen, opdat geen ongewenschte huurders of onderhuurders in de woningen komen. Wanneer onder huur of inwoning zonder toestemming van de eigenaren in woningen plaats vindt, moet aan den huurder, die onge vraagd deze onderhuur of inwoning heeft aangegaan, de huur vah de woning wor den opgezegd. Als Leidsche afdeeling van den Neder- landschen Bond van Huis- en Grondeige naren en Bouwondernemers, had het be stuur in belangrijke aangelegenheden de steun en medewerking van het bestuur van dezen Bond. Door den Nederl. Bond werd aan den Raad van Leiden een request verzonden, houdende verzoek, om aan ingezetenen geen huizen in huurkoop te verstrekken. Vervolgens verzocht dit zelfde bestuur aan den Raad om op onroe rende goederen geen nieuwe belastingen meer te leggen of bestaande belastingen te verhoogen. De Commissie van Advies kwam iederen Vrijdagavond bijeen om aan leden en aan huurders van woningen van leden inlich tingen te verstrekken over huuraangele- genheden, advies te verstrekken in ge schillen, alsmede over aanschrijvingen van het Bouw- en Woningtoezicht. De Commissie bracht 104 adviezen uit. Door het kantoor van den Bond werden 345 zaken behandeld, zijnde klachten over huurders aan wie aanmaningen werden gezonden om aan hunne verplichtingen te voldoen, enz. Aan huurders van woningen werden 112 huuropzeggingen per aange- teekend schrijven en 10 per deurwaarders- exploit uitgebracht. Van deze opzeggingen werden er 91 wegens schikking of anders zins ingetrokken, 29 huurders verlieten vrijwillig de woning, waar 2 onwillige huurders moesten gerechtelijk uit de wo ning worden gezet. Aan oude in de schuldboeken voorko mende huurschuld kwam f. 1217.20 door bemiddeling van het Bondskantoor te recht. De oudste geïnde huurschuld da teerde uit 1915. Het aantal afgegeven 11 BINNENLAND. De jostitiebegrooting door de Eerste Kamer goedgekeurd. (Parlementair Over zicht, 2e Blad). Plannen tot huldiging van jhr. Sassè van IJsselt op zijn 80sten verjaardag. (Binnenland, 2e Blad). Spreeuwenwolken in Friesland. (Ge mengd, 2e Blad). Mislukte overval op een wissellooper te Doetinchem. (Laatste Berichten, le Blad) BUITENLAND. Voor de presidentsverkiezing inDuitsch- land. (Buitenl. en Tel. le Blad). Te Geneve is de commissie van 19 inzake het conflict in het Verre Oosten gevormd. (Buitenl. le Blad)'. Chamberlain over het Engelschè pond (Buitenl. le Blad). huurbrfefjes, inhoudende, dat huurders aan hunne verplichtingen jegens andere leden hebben voldaan, bedroeg 610 stuks. Aan het slot van het verslag wijst de secretaris er op dat de Bond voor de leden van veel nut ls. De zekerheid dat men geen bekende huurders ln de woningen krijgt; dat huurders, welk» hun finan- cieele en andere verplichtingen niet nako men, op hunne verplichtingen worden ge wezen en dat de Bond financieelen steun ln verschillende gevallen aan de leden kan verleenen, bij het uitzetten van huurders uit de woningen, mag als bekend worden geacht. Maar vooral de preventieve Invloed die de Bond op de huurders heeft/, ls van groote waarde, evenals het welwillend ge hoor, hetwelk het bestuur steeds van auto riteiten ondervindt, wanneer bij hen de belangen van de leden worden voorge dragen. In deze tijden van malaise en crisis, waarbij de belangen van de leden mogelijk voor problemen zullen worden gesteld, zal het bestuur diligent blijven. De door den penningmeester den heer J. van der Steen Ingediende Balans en Ver lies en Winstrekening werden op advies van de Commissie die deze bescheiden heeft onderzocht goedgekeurd en aan den penningmeester decharge verleend, voor zijn beheer over 1932. De heer A. L. de Nljs bracht namens dé kascommissie dank aan den penning meester voor zijn beheer en verklaarde dat de gemoderniseerde boekhouding van de kasmiddelen overzichtelijk is. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden de heeren J. van der Steen, H. van Leeuwen, H. P. L. Vorst en N. A. van Zijp bij enkele candidaatstel- ling gekozen verklaard, terwijl ln de vaca ture van 2en secretaris door benoeming van den heer Jan de Lange werd voorzien. Bij de rondvraag werden naast enkele vragen van huishoudelijken aard of meer het doel van den Bond betreffende, ook eenige vraagstukken van algemeen belang naar voren gebracht. In bespreking kwam o.m. de langzame wijze waarop de verbetering van den Morschweg plaats vindt en de trage ma nier waarop de straataanleg van de Morschkade heeft plaats gevonden. Een voorstel om hierover aan B. en W. reques- ten te zenden werd Ingetrokken, nadat van zeer bevoegde zijde inlichtingen over deze vertragingen waren verstrekt ge worden. Het saneeringsplan van den Bouwe- louwen- en Paradijsstegen vormde even eens een onderwerp van bespreking, waar bij de voorzitter gelegenheid vond, om mede te deelen dat de Bond de plannen tot woningverbetering toejuicht, waarom hij adviseerde om bij voorstellen tot schik king of schadeloosstelling, billijk te zijn en geen overdreven eischen te stellen. In zijn slotwoord, bracht de voorzitter dank aan diverse personen, die zich in den laatsten tijd verdienstelijk jegens den Bond hebben gemaakt, waarna hij de le den het gebruik aanbeval van de Bonds- quitantles, welke voor hen verkrijgbaar zijn voor huur en voor vergoeding wegens het wederrechtelijk ln gebruik houden van woningen na beëindiging van huur. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten: mej. N. Götz (Den Haag) en de heeren G. F. Zweerts (Baarn) en C. H. Hanegraaf (Rotterdam); voor het doc- toraal-examen in de rechten: mej. J. A. M. v. d. Nieuwenhuizen (Rotterdam)voor het doctoraal-examen Nederlandsche let teren: H. L. M. van Can (Maastricht); voor het candidaats-examen geschiedenis: mej. H. V. van Iterson (Den Haag). Bevorderd tot doctor ln de wis- en na tuurkunde, op proefschrift getiteld: „De hydratatie van gelatine, energetisch en colloidchemisch", de heer L. W. J. Holle man, geboren te Leiden; idem tot doctor ln de geneeskunde, op proefschrift geti teld: „Over diurese na het drinken van water", de heer E. J. W. Holleman Jr.. geb te Zutphen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1