Frisch en fraai AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. BEDEN: Harmonie: Duitsche Vereenig. „Freund- schaft". 8Vt uur nam Stille Rijn 4: Fancy-fair L. P. V. Leeuw- kengroep 7—10 uur nam. Vrijdag. Stille Rijn 4: Fancy-fair L. P. V. Leeuw- kengroep. 7—10 uur nam De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken tvordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Maart a.s. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. RECLAME. VKBVBN MET EEN TANDENBORSTEL DOET U NIET, AL GAAT T! Een gewone luidspreker op de Radio-Cen- trale gaat ook, maarde „CRISTAL- FHONE" EDISON luidspreker is speciaal voor dc Lcidsche Centrale gefabriceerd. Probeert hem eens. wij geven hem gaarne op zicht. 5383 L. VAN GEELEN - HAARL.STRAAT 55 t.o. City-Theater - Telefoon No. 593. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening in Memel. De commissies van de ontwapeningscon ferentie voor de leger- en vlootkwesties hebben beide haar- eerste vergadering ge houden. De commissie voor leger-kwesties, die de gedelegeerde van Uruguay. Buero, tot voorzitter heeft, koos als onder-voor zitters den Nederlandschen gedelegeerde mr. Van Lanschot en generaal Laidoner uit Estland. De commissie voor de vlootkwestie on der voorzitterschap van Colban (Noorwe gen) koos tot ondervoorzitters de gedele geerden van Canada en Turkije. Beide commissies benoemden een deskundigen commissie met betrekking tot het begrip effectief van leger- en zeemacht. De juristen der drie staten van de Me melconventie. Engeland. Frankrijk en Ita lië. zijn gisteren opnieuw bijeengekomen ter beraadslaging over de Memelkwestie en in het. bijzonder over het geval-Boettcher. De onderhandelingen bewegen zich reeds vrij langen tijd in de richting dat de kwes- tie-Boettcher niet door het Internationale Haagsche Hof, doch door een scheidsge recht zou worden beslist. Evenwel is nog geen definitieve beslissing genomen. DUITSCHLAND. Noodverordening tot bescherming der industrie. De nootwetgeving d.d. 8 December 1931 heeit met de andere regeeringsmaatregclcn en de internationale Stillhalteovereenkom- sten verhinderd, dat de in den tweeden ernstigen crisirwintar dreigende catastrophe \an het bedrijfsleven plaats had. De groote grondgedachte dezer wetgeving, de waarde der Duitsche Mark te verhoogen, heeft wel is waar alle klassen der bevolking zware offers opgelegd, doch tegelijkertijd ook belangrijke verlichting gebracht. De reorganisatie van het bankwezen, welke door deze maatregelen mogelijk werd ge maakt. droeg er toe bij den omloop van het geld in het bedrijfsleven te ver levendigen. Het is mogelijk geweest liet Rijksbankdisconto opnieuw met 1 pet. te verlagen. De geldbaweging bij de banken en spaarbanken en het terugvloeien van achtergehouden bankbiljetten zijn de dui delijke bewijzen voor de vernieuwing en het toenemen van het vertrouwen. Deze Noodwetgeving behoeft thans een aanvulling, welke wordt aangebracht in den vorm van een door den Rijkspresident uit- j gevaardigde verordening ter bescherming der industrie. Deze bevat- de bepaling, dat de reclame door middei van toegift-artikelen niet meer vereenigbaar kan worden geacht met een gezond bedrijfsbeheer, aanleiding geeft tot de bezorgdheid dat de prijs van het toe giftartikel in den verkoopsprijs Is inbegre pen of op de kwaliteit van het product wordt uitgespaard en derhalve met ingang van 1 Juli a.s. verboden wordt. in verband met het toenemen der mis standen op het gebied van den verkoop wordt bepaald, dat uitverkoopen nog slechts mogen plaats hebben onder bepaalde voor waarden (de voikomen liquidatie van een zaak, 'n filiaal of 'n artikel dat door een bepaalde handelsonderneming werd ge voerd). De bevoegdheden der autoriteiten om tegen overtredingen op te treden, wor den versterkt. In de noodverordening worden de wet gevende maatregelen getroffen, welke ver- cischt zijn om de leemten in de tot nu toe bestaande wetgeving aan te vullen, in het bijzonder inet het oog op handels- en bedrijfsspionnage. In het derd deel der Verordening wordt bepaald, dat ondernemingen welke artike len tegen eenheidsprijzen leveren, gedu rende de eerstvolgende twee jaren niet mogen worden geopend in steden met minder dan ÏOO.OIX) inwoners. Door dezen maatregel worden de detailhandelaren in de middelgroote en kleinere steden in de eerstvolgende jaren eenlgszins in hun brood winning beschermd. Voor de groote steden werd deze maat regel niet noodzakelijk geacht. De verdere bepalingen hebben betrek king op de bestaande eenheids prijs-maga- zijnen en hebben ten doel misbruiken tegen te gaan, zooals zich in de praktijk heb ben voorgedaan. Aangezien de handelspolitieke toestand verelscht, dat steeds nieuwe overeenkom sten met vreemde mogendheden worden ge sloten, werd het in dit verband wenscheiljk geacht de Ritksregeering te machtigen lot het invoeren van uitvoerrechten. In drin gende gevallen wordt hierdoor de mogelijk heid geschapen ernstige schade voor de industrie te voorkomen of te verminderen. Ten einde den prijzendruk op de hout markt te verminderen, worden voorts ten gunste van de Duitsche houtindustrie maat regelen getroffen Deze nieuwe maatregelen hebbe.i slrciits de beteekenis van uitzonderingen tijdens de crisis en zullon later worden opgeheven ot beknot. ENGELAND. In Ierland is een regecring-De Valera gevormd. Gistermiddag is de nieuwe Iersche Dail Eireann voor het eerst bijeengekomen. Er heerschte ln de zaal een gespannen atmos feer van onzekerheid, tengevolge van het feit, dat het bewind van Cosgrave, dat sinds het sluiten van het Engelsch-Iersche verdrag in het begin van 1922 aan 't be wind is geweest, zou moeten plaats maken voor een nieuwe regeering van Fianna Fail, de republtkelnsche partij, onder leiding van De Valera. Met 8163 stemmen werd De Valera gekozen tot voorzitter van den Uitvoeren den Raad. De Valera. Daarna deed Cosgrave een beroep op de republikeinsche partij om het goede Engelsche voorbeeld na te volgen, om de waardigheid van voorzitter van het parle ment geheel gescheiden te houden van partij-functies en verschillen. De Valera antwoordde, dat zijn partij reeds iemand tot candidaat had gekozen en dat de voor zitter, die natuurlijk in de uitoefening van zyn ambt onpartijdig moest zijn, in elk geval toch uit de sterkste partij gekozen moest worden, zooals trouwens in alle par lementair geregeerde landen placht te ge schieden. Frank Fahy, de Valerisl, werd gekozen ais speaker of voorzitter van de Kamer met 78 stemmen tegen 71 De Valera kondigde aan, dat het nieuwe kabinet van den Ierschen Vrijstaat als volgt is samengesteld: Voorzitter van den Raad en buitenland- sche zaken: De Valera; ondervoorzitter, plaatselijk beheer en volksgezondheid: OTCelly; Financien: Mc.Enter; Nijverheid en handel: Lemass; Onderwijs: Derrig, Visscherij: Ruttledge, Landbouw: Ryan; Justitie: Geoghegan; P. T. T.: senator Conolly; Defensie: Alken Allen zijn republikeinen van de richting De Valera. De Labourman Dillen zeide: Ik onder steun de benoeming van De Valera, maar indien hij ons volk naar een economischen of anderen oorlog zou voeren met bevrien de volkeren, of een burgeroorlog, zou ik hem hartstochtelijk bestrijden, Cosgrave beloofde eveneens het nieuwe kabinet te ondersteunen zoolang het zich aan de Iersche Constitutie za! houden. FRANKRIJK. Briand's dood. ZWITSERLAND. Geen betrekkingen met de sovjets. Bondsraad Schulthess, dc leider van hét economische departement, heett in den Nationale» Raad verklaard, in een rede Over de Zwitsersche economische politiek, dat als een maatregel om den Zwitserschen uitvoer te doen opleven, ook de hervat ting der handelsbetrekkingen met Sovjet- Rusland is voorgesteld Bondsraad Schul thess meent te mogen zeggen, 'lat bet parlement en het Zwitsersche volk ir. hun groote meerderheid echter de hervatting der diplomatieke betrekkingen inet Sovjet- Rusland niet wenschen. o- RUSLAND. LITHAUEN. De arrestatie van Woldemaras, De arrestatie van Woldemaras is ge schied. omdat hij zich niet heeft gehouden aan de voorwaarden, waarop hem het ver blijf te Kowno was toegestaan Gisteren v.as hem daarom reeds medegedeeld, dat hij Kowno terstond moest verlaten Toen hij geen aanstalten maakte om aan deze mededeeling gevolg te geven, werd hij door tien politie-ambtenaren uit zijn hotel ge haald en per auto naar Eschereny overge bracht. waar hij onder politietoezicht is gesteld. FINLAND. Dc vervolging der Lappo. Na de volledige mislukking van den Lappo-opstand lieeft de regeering thans een enquêtecommissie samengesteld onder leiding van den minister van Binnenland- sche Zaken, generaal Oesch. De commissie zal de procedure tegen de Lappo-leiders aanhangig maken De chef van het Fir.sc'.ie vrijwilligers corps, generaal Malinberg,. heeft tegen.,Vle leden van beschermingscorpsen, dij -'e.1- genomen hebben aan den Laopo-opstand een strafrechtelijke vervolging oevolrn Er zijn reeds eenige straffen uitgesproken. De geheele Lappo-pars is door de reg^e ring verboden. In de woning van Kosota te Lappo werd het geheele Lappo-archief in bes'ag ge* nomen. POLEN. Volmachten voor dc regeering. Het Sejm heeft een wetsontwerp aan genomen, waarbij de regeering en don pre sident buitengewone volmachten wor.len toegekend. Luiden? de toelichting \an minister-president Pry-tor zal van deze volmachten voornamelijk worden gebruik gemaakt in den zoogenaamde» parlemen- fairloozen tijd. d.w.z. tusschen Mei en October, en wel voornamelijk v.-or de af doening van economische en financlicle kwesties. Andere volmachten, die betrek king hebben op de reorganisatie van het administratieve bestuur in verband met bezuinigingen zijn voor drie jaar verleend. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. BELGIE. Verhooging van invoerrechten. De kamer heeft met 75 tegen 66 stemmen eu 6 onthoudingen, een wetsontwerp aan genomen tot verhooging der invoerrechten op boter, vleesch, fruit, enz. Nog steeds houdt de stroom van tele grafische condoleances aan, naar aa-ileijjng van Briand's dood. Om half zes gisteravond hadden reeds 20.000 personen langs de lijkbaar gedefi leerd. Parijs zal een der voornaamste straten den naam van Briand geven. JAPAN VREDELIEVENDER* De Japansche gezant in China heeft op dracht gekregen zijn pogingen te hernieu wen te Sjanghai om te komen tot een wa penstilstand als inleiding tot een con ferentie De Japansche vredesvoorwaarden zijn. naar men gelooft, tijdens een Chineesch- Engelsche lunch, dóór den Engelschen gezant Lampson medegedeeld aan de ver tegenwoordigers der Chlnee-che regecrlng. die ze naar Nanking en Lojang hebben doorgezonden. Reuter verneemt uit goede bron, dat Sjigemitse, de Japansche gezant, aan Lampson een memorandum heeft over handigd, waarin gesproken wordt van den tegenwoordigen kritieken toestand en de mogelijkheid van nieuwe vijandelijkheden, terwijl er tevens op gewezen wordt, dat Japan levendig wenscht te onderhandelen op de basis der 3 voorwaarden der Volken- i bondsvergadering van 4 Maart. De Japanners zeggen, dat het overal rustig is, terwijl de Chineesche militaire bronnen voortgaan met Japansche aanval len aan te kondigen. Zware regens hebben het geheele front in een modderpoel veranderd, waardoor de operaties waarschijnlijk onmogelijk zijn geworden. Volgens een officieel Japansch com muniqué bedragen de Japansche verliezen aan soldaten 188 dooden en 1387 gewon den. Naar het agentschap Indo-Pacifique uit Sjanghai verneemt wordt de commissie van onderzoek van den Volkenbond voor Mantsjoerije op 13 Maart aldaar verwacht. Een telegram van den Chineeschen gede legeerde te Genève, Yen, dat door den Chineeschen minister van bultenlandsche zaken gepubliceerd wordt, zegt dat vóór de aankomst der commissie, geen onder handelingen te Sjanghai aangeknoopt zuilen worden. HET DONAUBOND-PLAN. PARIJS, 10 Maart (V. D.). De Gc- neefsche correspondent van de „Petit Parislen" schrijft in zijn blad over den indruk die het memorandum van den Franschen ministerpresident Inzake de aaneensluiting van de Donaustaten in de kringen der Kleine Entente te Geneve heeft gemaakt. Algemeen is men van meening. dat Tardieu's voorstel voornamelijk ten doel heeft overeenstemming te brengen tus schen de vijf Donaulanden, namelijk Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Joegosla vië. Oostenrijk en Hongarije. In het bij zonder wordt daarbij de nadruk gelegd op de mogelijkheid dat de inmenging van een der groote mogendheden de verwe zenlij lang van dit denkbeeld zou kunnen belemmeren, aangezien de overeenstem ming slechts langs den weg van vriend schappelijke overeenkomsten tusschen de belanghebbende staten zelf kan worden bereikt. De correspondent weet verder mede te deelen dat de voorbesprekingen over de instelling van een Donau-fede- ratie niet te Genève zullen beginnen, doch langs diplomatieken weg kunnen worden gevoerd. Pas wanneer voorloopige overeen stemming zal zijn bereikt, zal een spe ciale conferentie worden bijeengeroepen. De ..Figaro' meent te weten, dat de reis van den Hongaarsclien minister in j verband staat met de financ. moeilijkheden I van Hongarije, en dat de Hongaarsche re geering haar houding tegenover het voor stel afhankelijk wil maken van eventu- eelen financieelen steun, dien zij van de Fransche regeering zou willen eischen. Groote beteekenis hecht men te Parijs ook aan de totstandkoming van het nieuwe Duitsch-Hongaarsche handelsverdrag, dat op de basis van wederzijdsche meestbe- gunstiging op 13 Maart a.s. te Berlijn zal worden onderteekend. In sommige krin gen is men van meening. dal door het totstandkomen van een dergelijk verdrag elk vooruitzicht op het slagen van de Donaubond-plannen verdwijnt. GENEVE, 10 Maart (V. D.i. De Hongaar sche minister van Bultenlandsche Zaken. Walko, is hedenmorgen uit Rome te Ge nève aangekomen Men verwacht, dat hij in de komende dagen besprekingen zal voeren met de alhier aanwezige ministers van Bultenlandsche Zaken der Kleine Entente-landen over het Fransche plan tot vorming van 'n Donaufederatle. Walko is voornemens tot begin van de volgende week te Genève te blijven om een bespre king te kunnen hebben met den Franschen minister-president Tardieu, die Maandag te Genève terug wordt verwacht. SOFIA, 10 Maart (V. D.). In Bulgaarsche regeeringskringen is men onaangenaam er door getroffen, dat Bulgarije, hoewel een aan de Donau gelegen Agrarische mogend heid, niet is uitgenoodigd om deel te nemen aan Tardieu's plan tot vorming van een Donaufederatle. De oppositie verwijt den Bulgaarschen minister-president, dat Bul garije wederom geïsoleerd en verwaar loosd is. De Bulgaarsche pers gelooft ln de aan eensluiting der Donaustaten een geschikt middel te kunnen zien tot vermindering van den economischen nood in Bulgarije en ts voor een deel van meening, dat Italië en Engeland evenals Tsjecho-Slowakije het Fransche voorstel zullen steunen. De Buleaarsche regeering heeft haar gezant te Parijs opdracht gegeven, de Fransche regeering om opl*ldering te. ver zoeken en mede te deelen. dat Bulgarije in het. plan betrokken wenscht te worden. De bekende socialistische Internationale politicus Sakasoff heeft zich echter bij de debatten in de parlementscommissie voor Bultenlandsche Zaken tegen het Donau- plan verklaard, dat volgens hem voor Bul garije slechts van waarde zou zijn. wan neer alle andere Europeesche staten, bij welker buitenlanaschen handel Bulgarije belang heeft, dus ook Duitschland, eraan zouden deelnemen. OUD AMBASSADEUR GEARRESTEERD. SANTIAGO. 10 Maart. (V.D.) Te Val- oaraiso is gearresteerd de oud-ambassa- deur van Chili in de Vereenigde Staten j Carlos Davila, aangezien hij ervan ver- dacht wordt betrokken tezijn bij een sa- i menzwering van arbeidersorganisaties en I andere linksche organisaties tegen den Chilecnschen president Juan Montero. I i'RKIJE BETAALT NIET. KONSTANTINOPEL. 9 Maart. (Reuter) j De Turksche regeering is in 1932 niet in staat, betalingen te doen aan verschillende buitenlandsehe groepen. zooal3 Zweedsche en Duitsche firma's, die spoorwegen aan leggen of munitie fabriceeren. De bedragen, welke moeten worden vol daan, zullen onbetaald blijven, tot na afloop der contracten. Maatregelen aan de Roemeenache grens. De Sovjetregejring doet de Roemzensche families langs de grens aan den Dnjester dit gebied ontruimen. Zij worden voorloo- pig 50 K.M. verder liet binnenland inge zonden om later, gelijk verzekerd wordt, als kolonisten naar Siberië te worden ge zonden. Het grensgebied zal met zuiver communistische bevolking word n b zet, die gelllktijdig voor de grensverdeeltng zal zorgen. als een dauwdrop in de zon wordt Uw teint door 't dageiijksch gebruik van ,,Zij"-Crème 5387 ZWARE STRAFFEN voor DREIGBRIEVEN WASHINGTON 10 Maart. (Reuter). Het Huis van Afgevaardigden heeft een wets ontwerp goedgekeurd, waarbij .het zenden van dreigbrieven per post wordt straf baar gesteld met 20 jaar gevangenisstraf en een boete van 500 dollar. TEGEN HET VERDRAG VAN VERSAILLES WASHINGTON, 10 Maart. (Reuter). Gerhardt Hauptmann heeft een onderhoud gehad met senator Borah. Hauptmann verklaarde aan journalisten, dat hij Borah h' den man wiens hoogste doel is de in'--n-tlonale recht vaardigheid te uiei, I Borah heeft hem ruis met nadruk verklaard dat de wereld zich niet zal kun nen herstellen, voordat het verdrag van j Versailles grondig ls herzien, AARDSCHOK IN DE AEGEïSl.iE ZEE. ATHENE, 10 Maart. (Reuter). Het eiland Cephalonia is gisteren door aardschokken geteisterd. De materieele schade is aanzienlijk. Ver scheidene huizen zijn ingestort en acht personen werden tamelijk ernstig gewond. BEKLIJNSCHE POLITIEBEAMBTEN GEARRESTEERD. BERLIJN. 10 Maart. (VB.) Te Berlijn zijn gearresteerd de politie-offlcier Kurt Lange, de politiewachtmeester Hans Schulz en de boekhoudster Gerlrud Mueller ou der verdenking van hoogverraad. Zij zou den zich hebben meester gemaakt van do cumenten inzake politiewaoens en muni tie-opslagplaatsen en deze ln handen heb ben gespeeld van de nationaal socialisti sch- partij. HET CONFLICT IN HET V£R J OOSTEN. SJANGHAI, 10 Maart (V.D.). DeVoJB uitzichten op een werkelijke en definitlc,^H beëindiging der vijandelijkheden tussch^^H Japanners en Chineezen te Sjanghai ziinH in de afgeloopen 24 uur belangrijk LV nomen. Nadat van Japansche zijde verklaard l-I dat men bereid is te onderhandelen o»9 staking der vijandelijkheden op defl grondslag van de Volkenbondsvoorstelle^B is men ook van Chineesche zijde tol onderhandelen bereid. De Chineezen steil len daarbij de volgende voorwaarden 1. De onderhandelingen moeten beperkl blijven tot het staken der vSjandelljH heden en het volledige terugtrekken del Japansche troepen. 2. Het terugtrekken der aJpansche troel pen zal moeten geschieden, zonder dal daaraan bepaalde voorwaarden verbondei! zullen mogen worden. Inmiddels vinden nog steeds op vej schillende punten van het front gevech! ten plaats, hoewel deze in omvang at! nemen. Tegelijkertijd doet een gerucht dl ronde, dat de Japanners in de Kwinsanl sector een nieuwen aanval zouden voor» bereiden. PARIJS, 10 Maart (V.D.). De opperl bevelhebber der japansche troepen tl Sjanghai, generaal Shlrokawa, heeft (ie! specialen correspondent van de „Petfl Parisien" te Sjanghai een interview toe! gestaan, waarin hij verklaarde dat hij de! Chineesch-Japanschen oorlog beschouJ als definitief te zijn geëindigd, en dal thans het woord aan de diplomaten i! Aan het geheele front heerscht rust e! slechts af en toe komt het tot klein! schermutselingen wanneer de patrouill! van een van beide partijen zich tc v! naar voren wagen. De stellingen der beid! partijen zijn op sommige plaatsen op ver! scheidene kilometers afstand van elkail gelegen, terwijl zij op andere plaatse! elkaar zóó dicht naderen, dat de solda'.el elkaar met steenen kunnen gooien. Generaal Shlrokawa sprak zijn bewoal dering uit voor de voortreffelijke houdini van liet negentiende Chineesche legen dat hij het beste leger van geheel Chinl noemde. De Verdedigingslinies, die de Chil neesche troepen hebben aangelegd, vol! doen aan de modernste eischen op difl gebied. De Japansche opperbevelhebbel verklaarde tenslotte dat hij niet geloofd! dat de Chineezen een nieuwen aanval zouden doen. Destemeer geloofde hij aal het spoedige uitbreken van een nieuwe! burgeroorlog in China, waarbij de Japan! sche troepen werkelooze toeschouwer! zouden zijn. NANKING, 10 Maart. (V.D.). Maarschall Tsjang Kai Sjek heeft een order uitgel vaardigd. waarin hij mededeelt dat hl! het opperbevel op zich heeft genomen va! het geheele Chineesche leger, de zee- eifl luchtstrijdkrachten Inbegrepen. Hij zal alles doen om het verloren Chineesche ge! bied terug te winnen. De militaire opera! ties van de laatste dagen, waarbij tal va! menschenlevens verloren zijn gegaan, zij! geheel te wijten aan Japan. TOKIO. 10 Maart. (V.D.). De JapansclJ minister v. Buitenlandsehe Zaken, Josiil! sawa, heeft een mededeeling ontvangt! van den Japanschen ambassadeur te Was! hington. dat de Amerikaansche regeerin! voorloopig niet zal deelnemen aan ec! Ronde Tafel Conferentie ln het Ver! Oosten. Zij heeft er geen belang bij, t! een dergelijke conferentie vertegenwooil digd te zijn. Naar verluidt, zal men in Japanschl kringen met groot misnoegen van dit bei sluit kennis hebben genomen. MOEKDEN. 10 Maart. (Reuter). De spel ciale trein waarmede generaal Honjo d<| Japansche opperbevelhebber, Moekdool passeerde, na de inhuldiging te hebbenl bijgewoond van het nieuwe staatshoofd tel SJangsjun, werd door een troep bereden! bandieten van ongeveer 500 man aange-l vallen. De roovers werden door cen detachement Japansche troepen tot den aftocht ge' dwongen. HET ENGELSCHE BANKDISCONTO WEDEROM VERLAAGD. LONDEN, 10 Mrt. (V.D.). Het Engelsche bankdisconto is heden wederom verlaagd, en wel van 5Vo tot 4%. SPOORWEGONGEVAL IN SPANJE. VALENCIA, 9 Maart. (Reuter). Bi) het bmnenstoomen van het station Carcagente is een goederentrein ontspoord, waardoot groote materieele schade werd aangericht en de stoker en de machinist werden ge dood. o SCHIP VERGAAN. LONDEN. 9 Maart. (Reuter). Lloyds agent te Philadelphia seint, dat Maandag twee kleine vaartuigen, de .Spring" en de „Glenside", die deel uitmaakten van een sleep, tengevolge van storm nabij Cape May zijn losgeslagen en afgedreven. De „Spring" i3 gezonken en vijf leden der bemanning verdronken. De „Glenside kon heden tenslotte behouden de haven j worden '-'unengebracht. DE KOUDSTE DAG IN AMERIKA. NEW-YORK, 10 Maart. <VD.) Het was gisteren de koudste dag van den winter langs een groot gedeelte van de Atlanti sche kust en vooral ln de Rocky Moun tains. Vijf personen zijn in het gebergte omgekomen. Te New-York en in Texas daalde de temperatuur tot veertien gra den onder nul. Van de auto's bevroor het koelwater en groote schade ls aangericht aan bet vroege fruit in Missouri, Oklahama en Texas.. MOORD-BOND IN JAPAN. LONDEN, 10 Maart. (Reuter) De „Times^ ontving van haar correspondent te Tokio onthullingen over de politieke moordenj in Japan De Japansche autoriteiten zouden 0Pi het spoor zijn gekomen eener geheime or ganisatie zich noemende „De Bond <"s Doods". Zoowel de moord op den vroegeren nister van financien, als op baron Takuna Dan zouden door dezen polltieken non», zijn bedreven, welke volgens de Japan;sen politie grootendeels bestaat uit onervw™ Jongelieden, die zich ln het hoofd mbj? gezet, dat zij uit vaderlandsliefde 2Uli politieke aanslagen moeten doen. Ie! Het bestaan dezer organisatie wert ~J kennis der politie gebracht door verw van een der leden. Haar wapenen zou zij ontvangen een marinevlleger. ,iikl Een onderwijzer zou onder de lan"^' bevolking propaganda voor dezen maken.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2