AGENDA. Attractie „Der Congress Tanzt" RECHTZAKEN. VISSCHERIJBERICHTEN. HEDEN: Stadsgehoorzaal: 7de Volksbijeenkomst. 8 uur nam. Donderdag. Harmonie: Duitsehe Vereenig. „Freund- schaft". 8uur nam. Nutsgebouw: Ned. Ver. van Huisvrou wen afd. Leiden. Lezing van den heer Heimbach te 3 uur nam. Stille Rijn 4: Fancy-lair L. P. V. Leeuw- kengroep. 710 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Maart a.s. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. RECLAME. Zij die al reeds de film hebben gezien en prijs- stellen op een foto van LILIAN HARVEY en WILLT FRITSCH, kunnen deze gratis afhalen bij L. VAIN GEELE\' 5317 Haarlemmerstr. 55, Lo. City-Theater. Telef 593. VEREENIGING VOOR VOLKSONDERWIJS Prof. Eerdmans contra het Wetsontwerp-Terpstra. Gisteravond sprak voor de Vereeniging voor Volksonderwijs prof. Eerdmans over: „Het Wetsontwerp-Terpstra betreffende 't Lager Onderwijs", ingeleid door den voor zitter der Leidsehe afdeeling voor Volks onderwijs. prof. Krom. In zijn uiteenzetting wees prof. Eerd mans op de groote nadeelen, die het wets ontwerp-Terpstra wederom voor het open baar onderwijs inhouden, hoewel het ter compensatie eenige kleine voordeelen blijkt te bieden, als de mogelijkheid tot weder invoering van het onderwijs in 'n vreemde taal, die echter geenszins opwegen tegen de hernieuwde achteruitzetting van het openbaar onderwijs. Spr. gaf allereerst een uitvoerig histo risch overzicht betreffende den school strijd. Hij wees er op, hoe men algemeen gehoopt had op een periode van rust sinds het jaar 1917, toen het Lager Onderwijs geregeld werd in het uitvoerige 195ste arti kel. Men hoopte, dat daarmee de school strijd, die sinds 1857 (v. d. Brugghen) da teerde, tot kalmte gebracht zou worden. Tevens werd verwacht, dat door de ge lijkstelling van het openbaar en het bij zonder onderwijs (19201 het gehalte van het onderwijs zou stijgen. Zij. die zulke idealistische bedoelingen hadden, zijn in het ongelijk gesteld. De aanvragen bij de Regeering tot het stichten van kleine scho len, werden steeds menigvuldiger. zóó zelfs dat maatregelen tot remming genomen moesten worden. Klachten werden gehoord, zoowel van linksche. als van rechtsche zijde: de wed loop om aanvragen ging boven verwach ting en boven de financieele mogelijkhe den. Het toenemend aantal scholen bracht ontstellend hooge kosten; de salarissen van de onderwijzers werden volgens de nieuwe wet door het Rijk betaald. Steeds is het aantal kinderen, dat aan de zorgen van één onderwijzer ls toevertrouwd, ge wijzigd. In 1920 één onderwijzer voor 33 kinderen, later werd bepaald 48 kinderen, na diverse veranderingen komt nu weer het voorstel om dit op 45 kinderen te brengen. De on derwijzer heeft nu vóór alles behoefte aan stabiliteit en zekerheid, niet meer mag tel- kens van bovenaf worden ingegrepen. I De L. O.-wet wordt steeds maar uitge breid of gewijzigd: er is haast geen bij houden aan! In het buitenland is men er in den regel verbaasd over als wij zeggen, dat in ons land een schoolvereeniging zich maar be hoeft aan te melden en dat dan de ge meente verplicht is een school te bouwen en het Rijk den onderwijzer moet betalen. Men hoort dan: „Gij kunt u blijkbaar die weelde veroorloven!" De regeling van 1920 was reeds ten gunste j van het Bijzonder Onderwijs. Het aantal z.g. biizondere neutrale scholen is zeer ge ring. Op 15 Jan. 1915 bedroeg het totaal der openbare scholen 3351, dat der bijzon dere 2320. Er waren 24 gemeenten zonder openbare school. Nu de laatste cijfers: openbare scholen 3225, bijzondere scholen 4114 (bijna dus 'n verdubbeling!Aantal leerlingen: open bare scholen in 1930: 447.141. bijz. scholen 736.009. In 1929 waren er 188 gemeenten zonder openbare school. Spr. stelde hierop vast, dat het openbaar onderwijs het oud-natio naal onderwijs is, dat het tegenwoordig volwassen geslacht van na 1850 heeft grootgebracht, en welks gosdlenstige ge zindheid nimmer door dit onderwijs is aangetast. De openbare schooi wordt nu tot een school van het verleden gemaakt. Het wetsontwerp-Terpstra brengt nu weer eenige veranderingen. De vroegere waren reeds niet in het voordeel van het openbaar onderwijs: ook nu zal dit weer ten achtergesteld worden. In 1920 behoefde men slechts de z.g. „ouderverklaring" ter stichting van een Bijz. School (of de kinderen de school al of niet bezochten, kwam er niet oo aanl. Iedere aanvrage gaf reeds de beslissing, ook al was de ouderverklaring niet in orde. Het wetsontwerp-Terpstra brengt nu daar op geenszins een strengere controle De „ouderverklaring" is lastig, zij wordt dus afgeschaft en daarvoor komt in de plaats het verantwoordelijk stellen van de Veree niging, die de aanvrage indient. Voor een school boven de 150 leerlingen moet de Vereeniging 15 pCt van de stichtingskos- ten betalen, heeft zii minder dan 150 leer lingen 30 pCt. der kosten. Het gevolg is dus: wanneer de som maar door de veree niging wordt gestort, dan komt de school er ook. Het risico voor de gemeenten wordt dus buitengewoon groot: bliiken er per slot niet genoeg leerlingen te zijn, dan heeft de gemeente het nadeel van de over schietende 85 of 70 pCt. reeds geleden Het stichten van bijzondere scholen wordt op deze wijze gemakkelijk gemaakt voor die vereenigingen. welke financieel draagkrachtig zijn (Gereformeerden, Ka tholieken etc.). De krachtigste organisa ties met financieele ruggegraat worden be voordeeld. De bijzondere onderwij svereenlgingen ontvangen opnieuw een prikkel om haar propagandistische werkzaamheid voort te zetten. Zij. die deze draagkracht niet he- zitten komen weer ten achter. Het, ont werp weigert de ..ouderverklaring" in haar zwakheid aan te tasten. Evenwel: de ouders, de kinderen en de begeerte naar biiz. onderwijs moeten er zijn en zulks is dikwijls geenszins het geval. Vervolgens wordt door het nieuwe ont werp de veiligstelling van het openbaar onderwijs aangetast, hetgeen spr. nader uiteenzette. De toename van het aantal bijz. scholen wil de Regeering niet beper-, ken, de vrijheid van richting moet h. i ge waarborgd blijven. De rechtsche zijde wordt volkomen intact, gelaten: dat :s nu eenmaal een beginsel Wanneer wij zeg gen: het openbaar onderwijs is ook een beginsel, dan wordt gezegd, allebei, dat gaat nu eenmaal niet. De veiligheid van het openbaar onderwijs moet het dus nu maar afleggen tegen de begeerte voor het bijzonder onderwijs. Spr. noemde nog di verse andere voorbeelden ten einde de ten- achter-stelling van het openbaar onder wijs aan te toonen. Ter compensatie worder. nu eenige z.g voordeelen geboden, als de mogelijkheid tot wederinvoering eener vreemde taal en het feit, dat een schoolhoofd niet meer een eigen klasse behoeft te hebben. Maar al het andere, dat in ons oog niet gunstig is, moet dan geaccepteerd worden. Het pro duct Rutgers-Terpstra dreigt het aantal openbare scholen nóg zeldzamer te maken, dan het nu reeds ls. Men heeft de oorzaken der duurte van het onderwijs niet willen aantasten. De hooge kosten van het on derwijs, waarover ook diverse burgemees ters in de interviews in het „Leidsch Dag blad" zich hebben uitgelaten, worden niet verminderd. Het onderwijs heeft reeds millioenen ge kost. De zich steeds uitbreidende scholen bouw moest nu maar eens worden stopge zet, maar daar denkt de Regeering niet v an. Men tracht het alleen te vinden in het aantal kinderen voor één onderwijzer Men komt integendeel tegenwoordig steeds aan dragen met ontwerpen, die nog meer amb tenaren zullen vergen (Bedrijfsraden etc.). Het gebrek aan een vast en grondig be leid hangt samen met de diverse stroo mingen. waarvan de kopstukken in de Tweede Kamer zitten en daarom vreest spreker, dat ook de actie tegen dit wets ontwerp weer weinig kans van slagen heeft. Toch heeft de Ver. voor Volksonder wijs, afd Leiden, het noodig geoordeeld haar stem te laten hooren in het koor van protesten, dat legen dit wetsontwerp weer klinkt. In antwoord op een uit de verga dering gestelde vraag, waarom de Ver. voor Volksonderwijs deze vergadering niet be legd had in samenwerking met andere groepen, die tegen het ontwerp actie voe ren, verklaarde prof. Eerdmans, dat hij geen voorstander is van die groepen, welke de openbare school gebruiken om propa ganda te maken voor de repubükeinsche school. Daarom willen wij geen deel uit maken van het Comité van Actie tegen dit wetsontwerp, waarin ook vertegenwoor digers zitten van den Ned. Bond van On derwijzers. wier vergaderingen gepaard gaan met het zingen van „De Internatio nale". Daarmee schaadt men de zaak van het openbaar onderwijs. Daarom wordt ook geen samenwerking met die groepen gezocht. Onder dankzegging aan den spreker voor zijn heldere uiteenzetting, sloot prof. Krom hierop deze niet druk bezochte vergade ring. Midden-Europa. Italic heeft geantwoord op de Fransche voorstellen inzake de Donauianden. In de nota wordt eerst de Huidige po litiek van Itahe tegenover de Donauian den uiteengezet, voor welker ontwikkeling Italië reeds door zijn geografische ligging een bijzondere belangstelling moet hebben. De Italiaansche regeering wiist dan op de bijzondere gevaren welke door den moeilijken toestand van Hongarije en Oostenrijk ontstaan zijn Een definitieve oplossing is eerst mogelijk, wanneer het financieele en oeconomische evenwicht van deze beide landen is hersteld. De Italiaansche regeering zal alle plannen, die dit beoogen, gaarne aan een ernstig onderzoek onderwerpen. Zij heeft haar standpunt te dezer zake reeds te Genève uiteen gezet en sedert dien besloten met Hongarije en Oostenrijk speciale over eenkomsten te sluiten om door credtet- faciliteiten en andere geschikte maat regelen den uitvoer dezer beide landen te verhoogen Voorts merkt de Italiaan sche regeering op. dat het bedrijfsleven van Italië en beide genoemde landen vele aanknoopir.gspunten hebben Daarom achten alle betrokkenen het gewenscht naar een weg te zoeken, dit tot nauwere economische samenwerking leidt en daardoor tot een algemeen eco nomisch herstel van ue Donauianden. De Italiaansche regeering is van meening, uat daarbij de medewerking van Frank rijk onmisbaar is Het Fransche voorstel om de Donau ianden het eerst onderling over een we- derzijdsch voorkeurtartef eens t.e doen worden, vindt Italië weinig doeltreffend, want er zou een moeilijke toestand kun nen ontstaan, wanneer reeds gesloten overeenkomsten later door derde staten als onaannemelijk zouden worden be schouwd Daarom acht de Italiaansche regeering het beter, wanneer van begin af aan de vertegenwoordigers van Frank rijk. Duitschland. Engeland en Italië bij de onderhandelingen worden betrokken. Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd. dat voor de volstrekt noodzake lijke duurzame oplossing inzake het fi nancieele herstel in liet Donaugebied tijd noodig is Het is daarom onvermijdelijk reeds nu financieeien steun te overwegen om eventueele rampen te voorkomen Gisteravond is Walko. de Hongaarsche minister van Buitenlandsche zaken, te Rome aangekomen, waar hij ontvangen is door minister Grandi, onderstaatsse cretaris Fani. Mussolini en den Hongaar- schen gezant N. Z. H. T. M. De conferentie van de directie met de vakorganisaties. Een sombere aankondiging aan het personeel. Gistermiddag had de gebruikelijke con ferentie tusschen de directie van de Noord-Zuid-Hollandsche Tram en de Vakorganisaties plaats. Het eerst kwam ter sprake de z.g.n. jubiieumdienstorder, waarbij bepaald is. dat de staten van dienstuitvoering van den datum van het jubileum af als „blanco" beschouwd worden onder voor behoud van eenige beperkende bepalingen. De Vakorganisaties hadden eenige toelich tingen omtrent die laatstbedoelde bepa lingen verzocht, welke door den Directeur werden gegeven: daarop bleek, dat er eenstemmigheid te dezer zake tusschen beide partijen bestaat. Gevraagd werd om de dienstindeeling zoodanig te regelen, dat de vrije Zondagen om de vier weken genoten worden, als mede om de Zondagsdiensttijden, die thans zwaarder zijn dan voorheen, te verlichten. De directeur deelde mede, dat bereids is getracht om aan het eerste verzoek te voldoen, doch dat men daarin niet is kunnen slagen, tenzij inbreuk werd ge maakt op indertijd te dezer zake gedane toezeggingen. Verder zou gepoogd kunnen worden om de Zondagsdiensten eeniger- mate te verlichten door de werkdagdien sten in gelijke mate te verzwaren, waar van evenwel het gevolg kan zijn, dat die werkdagdiensten overeenkomstig den meermalen geuiten wensch van het per soneel niet ononderbroken kunnen wor den uitgevoerd. Overeengekomen werd om deze aangelegenheid desgeivenscht alsnog in de desbetreffende dienstcommissie nader te bespreken. Uit den aard der zaak geniet het ver voerpersoneel minder vrije dagen dan het overige personeel, dat op Feestdagen geen dienst behoeft te doen; ter tegemoet koming daaraan wordt aan het vervoer personeel toegekend één. resp. twee extra vrije dagen; in geval van ziekte van be paalden duur worden die extra vrije dagen niet toegekend. De Vakorganisaties meen den, dat voor die niet-toe„enning de duur der ziektegevallen te kort was gesteld. De directie zegde toe te zullen overwegen of er somwijlen aanleiding bestaat dien duur te herzien. Gevraagd was een wijziging te brengen in de regeling omtrent de dienstkleeding; deze is thans zoodanig, dat de dienstklee- dingstukken na verloop van den draagtijd het eigendom van het personeel blijven; verzocht werd om daarvoor in de plaats te stellen een premie op het langer dra gen van de dienstkleeding. De directeur noemde verschillende bezwaren van ad ministratieven en anderen aard op. die zich bij de gewijzigde regeling zouden voordoen, waarna de desbetreffende vak organisatie verklaarde haar verzoek terug te nemen. De directie deed mededeeling van de regeling, die naar aanleiding van het ter zake gedane verzoek inmiddels was vast gesteld voor het verstrekken van dienst kleeding aan de electrische- en autogene lasschers. Bij de rondvraag kwamen alsnog enkele onderwerpen van ondergeschikt belang ter snrake. Door den Directeur werd ten slotte medegedeeld, dat de bedrljfsuit- komsten van d>»r, aard ziin geworden, da» hij voorzag, dat hij tusschentltds de vak organisaties zou moeten hiie«nroenen om mededeeling te doen van maatregelen, welke de tijdsomstandigheden noodzake lijk zullen maken. DUITSCHLAND. De verkiezingsstrijd. Gisteravond heeft op een vergadering van de Duitsehe Volkspartij de leider dr. Dingeldey het woord gevoerd en oa. ver klaard: Adolf Hitler heeft zich in een lang on derhoud met minister Groener en mij een verstandig politicus getoond; doch later heeft, hij verklaard, den weg. dien men hem indertijd aanwees niet te kunnen bewandelen. Volgens Dingeldey zeide Hitier woorde lijk: „Ik ben er van overtuigd, dat als in Duitschland een nationale rechtsche re geering komt, de naam Hindenburg be houden moet blijven, aangezien deze de sterkste waarborg is, dat Duitschland niet te gronde gaat." Dingeldey had Hitler aangeraden Hin denburg uit naam van de Nationaal Socla listen de candidatuur aan te bieden, doch de onderbevelhebbers en Hugenberg heb ben hem van dit denkbeeld afgebracht. Het bestuur van de Duitsehe Volkspartij in Baden heeft Zondag te Karlsruhe een vergadering gehouden, waaraan gedele geerden uit het heele land hebben deel genomen. Aan het einde van de beraad slagingen sprak men in dr. Curtius, die aanwezig was, officieel zijn vertrouwen uit. Besloten werd, ook zoo krachtig moge lijk tc ijveren voor de herkiezing van Von Hindenburg. ENGELAND. Het textiel-geschil in Lancashire. De vertegenwoordigers van de katoen wevers in Lancashire hebben in een ge zamenlijke conferentie de voornaamste voorwaarden aanvaard van het systeem van meer weefgetouwen per wever. Een aan het slot van de conferentie uitgegeven communique zegt dat over eenstemming is bereikt over de loonscha len en voorwaarden van de toepassing van het systeem. Deze overeenstemming, die van groote beteekenis is voor de textielindustrie van i Lancashire moet thans nog worden ge ratificeerd door de organisaties die ter conferentie waren vertegenwoordigd. De heer J. C. Verstelle alhier is be noemd tot onderwijzer aan de Wilhel- mina-muio-school te Voorburg. Voor het examen gehouden vanwege den Ned. Bond van Radiohandeiaren, slaagde voor radio-technicus de heer J. P. Stikkelman, alhier. Op uitnoodiging van de Ver. „Oud- Leiden" heeft gisteravond in Maison Bruyns, dr. mr. J. W. Verburgt een lezing gehouden over „Het leven van Jan Pletersz. Don als burger, landmeter, wijnroeier en notaris van Leiden (157316531" van welke voordracht wij reeds eerder een uit voerig verslag gaven. De reeds eerder door ons aangekon digde hier ter stede te houden voordracht van prof. dr. Joh. Ude uit Graz is weder vastgesteld op Donderdag 17 Maart. Prof. Ude zal spreken in het algemeen over: „De Humanitaire Idee", waarbij behandeld zal worden o.a. wereldoorlog, anti-vivi sectie. vegetarisme, dierenbescherming, liet vraagstuk van den gasoorlog, benevens problemen, die betrekking hebben op den opbouw van de thans zich vernietigende maatschappij. Maandag 14 Maart a.s. zal de heer G. Reek uit Zaandam in het Leidsehe Volks huis komen vertellen over onze watersport en in 't bijzonder over de groote plaats die de kano in de laatste jaren daarbij in neemt. Een aantal mooie lichtbeelden zal de lezing opluisteren Zie voor verdere bijzonderheden de ad vertentie. FRANKRIJK. Briand's dood De verhouding tot Italië Studentenstaking. In Kamer en Senaat zijn gisteren door de president herdenkingsredevoeringen gehouden ter cere van Briand. De presi dent van de Kamer. Bouisson verklaarde o.m. dat het verlies, dat het parlement lijdt door den dood van Briand, ontzagge lijk is. Briand heeft tijdens de jaren na den oorlog niet slechts Frankrijk, doch de geheele wereld toebehoord. Zijn naam heeft boven de nationale tegenstellingen gestaan en is voor alles een teeken der hoop ge weest. Bouisson herinnerde aan het vre deswerk van Briand en aan de woorden die hij tijdens een der laatste Kamerzit tingen heeft uitgesproken toen men hem bittere verwijten maakte wegens zijn poli tiek. Briand riep toen met stemverheffing uit: „Moet men dan sterven om te bewij zen, dat men eerlijk is?". Vervolgens nam Tardieu nog eenmaal het woord. De premier verklaarde, dat Briand als lid of chef der regeering op bin nen- en buitenlandsch politiek gebied nimmer zijn vertrouwen heeft verloren in de goede uitwerking, welke een openlijk en eerlijk debat en vrijwillig getroffen overeenkomsten geven. De president van den Senaat herdacht Briand in hartelijke bewoordingen, waarbij Paul Reynaud, de minister van justitie, zich namens de regeering aansloot. Het stoffelijk overschot van Briand ls gisteren gekist Hierbij was een zuster van den doode met haar beide kinderen aan wezig, alsmede zijn vroegere medewerkers en bedienden, zoowel uit Cocherel als Parijs De ijzeren doodkist heeft een zilveren plaat met de incriptie: Artstide Briand, geboren 28 Maart 1862, overleden 7 Maart 1932 De minister van onderwijs heeft order gegeven, dat op den dag van de begrafenis de scholen een rouwdienst zullen orgz.ru- seerer., die echter om 10 uur geëindigd ls. waarna de leerlingen den verderen dag vrij hebben. Na ds nationale begrafenisplechtigheid, die Zaterdag gehouden wordt, zal het stoffelijk overschot van Briand voorlooplg op een kerkhof te Parijs worden bijgezet. De definitieve bijzetting, waaraan een religieuze plechtigheid verbonden zal Jijn, zal iater te Cocherel geschieden. Voordat het stoffelijk overschot het departement van Buitenlandsche Zaken verlaat, zal het door den kardinaal-aartsbisschop van Parijs gezegend worden In het sterfhuis was het sinds gister morgen vroeg een eindeloos komen en gaan L'on onafzienbare rij van autoriteiten, staatslieden, militairen, hooge ambtenaren delegaties van alle mogelijke vereenigingen kwam deelneming betuigen. De uit de lieele wereld binnenkomende telegrammen van deelneming waren niet te verwerken. In de Kamer heeft Tardieu over de Fransch-Italiaansche betrekkingen ge sproken Hij zeide, dat er een voorspoedig begin gemaakt was met het herstel van het evenwicht der geesten en der dingen tusschen de twee groote Romaansche vol keren. Wanneer de besprekingen in den zelfden geest zouden worden voortgezet, dan twijfelde spr. niet of een Internationa le, algemeene overeenkomst tusschfu Frankrijk en Italië zou in de 'naaste toe komst mogelijk zijn. De verklaring van Tardieu volgde op een redevoering van den rechtschen afge vaardigde Ybarnegaray, die de punten op somde over welke misverstanden tusschen Italië en Frankrijk gerezen waren, n.I: de vloot-pariteit, de grenzen in Lybië, het statuut der Italianen in Tunis en de Ita liaansche expansie-drang. Geen dezer pun ten was volgens spr. zoo ingrijpend, dat een oplossing niet te bereiken zou zijn als men die van beide zijden ernstig wilde. Het juiste oogenblik was thans aange broken, want wanneer in Duitschland Hitier zou gaan dreigen, zou Italië zich ongetwijfeld weer aan Frankrijks zijde plaatsen. Frankrijk had nu 12 jaar verzoenings politiek tegenover Duitschland bedreven zonder eenig resultaat. Wanneer men de helft der aan Duitschland gebrachte of fers, aan Italië ten goede had willen doen komen, dan zou men er in Europa thans anders voorstaan. De rede van Ybarnegaray werd met zeer grooten bijval door de Kamer aange hoord, waarop Tardieu onmiddellijk op stond om bovenvermelde verklaring af te leggen. Na afloop van het debat werd de be grooting van buitenlandsche zaken door de Kamer aangenomen. Gisteren lieeft in geheel Frankrijk een algemeene staking van studenten in de rechten plaatsgevonden als protest tegen de aanneming van een wet, waarbij het toelatingsexamen tot de universiteit wordt afgeschaft als noodzakelijke voorwaarde voor de rechtenstudie. Ongeveer 11000 studenten hebben aan deze staking deelgenomen. respondent te Genève van de „Dan» e, verklaarde Sir John Simon toch flati geland in geen geval zal kunnen flli men aan een of anderen dwangmaju, tegen Japan. Het ls de plicht van Volkenbond het bijleggen van het conl te bereiken door bemiddeling en niet jJ dwang, waardoor altijd verbittering j ontstaan. Simon was van meening, dat de 5taJ die nu scherp optreden tegen Japan der op den verkeerden weg zijn. De' kenbond moet een resolutie aannem waardoor de grondslagen van het Volk, bondsstatuut worden gehandhaalfl Japan de mogelijkheid krijgt met ch* tot overeenstemming te komen op de pj van blijvende vriendschap. Elke oploi waardoor een der partijen wordt geN deeld, is onaanvaardbaar. De correspondent van de .Daily t,(J merkt hierbij op, dat de Japanners - j zoover hij weet - een dergelijke oplost zouden toejuichen. Zij zouden dan zelfs h, reld zijn tot het openen van onderhandi lingen over het terugtrekken van hl troepen. Nieuwen strijd dreigt! De Japansche opperbevelhebber hej het zenden van een nieuw ultimatum i, ae 'Chineesche autoriteiten bevolen In L ultimatum wordt geëischt dat de Chlnl sche troepen nog tien K.M. terugtrekt!, derhalve tot 30 K.M. afstand van sjaJ hal zullen teruggaan. Mochten de Chineezen dezen eiscli i inwilligen dan zullen de Japansche pen opnieuw de vijandelijkheden openi Het verluidt dat de Japanners vree dat de nieuwe Chineesche versterkini welke ongeveer 50.000 man zouden bei gen, de 20 K.M. zone zouden kunnen dog breken. Je moet maar durven De vijandelijkheden hebben moment^ niet veel te beteekenen. De Chineesche autoriteiten schatten I totale schade die tijdens de gevechten Sjanghai is aangericht op ongeveer millioen gulden. 700.000 inwoners zijn gedwongen weest uit het gebied van den strijd vluchten en zoodoende hun werkzaamh| den op te geven. De Chineezen hebben de spoorlijn Sjanghai naar Hang Sjau opgebroken I het gebied van den spoorweg ontruinj Sjanghai is thans zoowel ln het Noord] als in het Zuiden geïsoleerd. Volgens een Russisch bericht zou Tsiai kal sjek benoemd zijn tot opperbeveihtj ber van alle Chineesche strijdmacht» HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. De algemeene beschouwingen betreffende het Japansch-Chineesche geschil zijn gis teren beëindigd. Op voorstel van Benesj zal het presidium der Assemblee thans ge meenschappelijk met die mogendheden bijeenkomen, die practische voorstellen zullen indienen tot regeling van het ge schil, ten einde een resolutie uit te wer ken, waarin de principes voor de defini tieve houding van den Volkenbond ten aanzien van het Japansch Chineesche conflict zullen worden vastgelegd. De algemeene beschouwingen werden be ëindigd met korte verklaringen van de vertegenwoordigers van China en Japan. Yen dankte de vergadering voor haar hou ding en verklaarde, dat het Japansche in vasieleger ondanks alle eischen van den Volkenbondsraad steeds meer gebieden heeft bezet. De Mandsjoerljsche beweging zal als een kaartenhuis instorten, zoodra het Japansche wapengeweld Ifeeft opge houden. Sato verklaarde dat ln het Verre Oosten een bizondere toestand heerscht, welke niet te vergelijken valt met de overige we- relddeelen. De Japansche regeering heeft niet de bedoeling door militairen druk de Chineesche regeering nieuwe voorrechten voor de Japanners af te dwingen. Japan eischt de nakoming van het VB.-pact in den zin der bestaande feiten. Veel te verwachten is er blijkbaar ook van den Volkenbond niet. In een interview met den specialen cor- HAAGSCH GERECHTSHOF. Vernietigd werd heden het vonnis rl den politierechter te Den Haag, die i' koopman S. M„ uit Wassenaar, wegei verduistering van een radiotoestel tot] maanden gevangenisstraf heeft ven deeld. Verdachte werd op andere grond] tot dezelfde straf veroordeeld. De caféhouder J. M. F. V., uit Leid] ls door de Haagsche Rechtbank weg bedrog (het koopen zonder betalen) een maand gevangenisstraf veroordei In hooger beroep liet V. verstek gsi Het Hof bevestigde heden dit vonnis, t halve ten aanzien van de door de Reci| bank gelaste ter beschikking stelling r de Regeering. IJMUTDEN, 9 Maart. MSCHPR IJZEN. Tarbot per K.G. f. 3.50-1.30, Griet pj kist van 50 K.G. f. 65—25, Tongen per KJ f. 2.85—1.30, Groote Schol per kist van K.G. f. 21-20, Middelschol f. 27-22.50, Zf schol f.27—25, Kleine Schol f. 25-7.5 Bot f. 7-2 80, Schar f. 13—7.50, Tongself f.28—11. Roggen per 20 stuks f. 9.50—5.1 Vleeten per stuk f. 5.50—0.33, Pietermi en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 13.50 3.80. Groote Schelvisch f. 31-23, Midd Sckelvisc'i f. 26—16, Kleinmiddel Sclielvtl f. 17.50—11.50, Kleine Schelvisch f. 12.50 3.20, Kabeljauw epr kist van 125 KJ f. 34—17, Gullen per kist van 50 K.( f. 12.50—4. Lengen per stuk f. 1.300.2 Heilbot per K.G. f. 1.10-0.75, Wijting P kist van 50 K.G. f. 3.80, Koolvisch per st f. 0.50—0.06. Makreel per kist van 50 K.' f. 16.50-13.05. Aangekomen 13 Stoomtrawlers: P>.0. 9 met f.2729, R.O. 16 mef MM IJM. 59 met f.1939. IJM. 91 met f.1611 1JM. 167 met f.2481, IJM. 61 met MM IJM. 86 met f.1361, IJM. 24 met f. 181 IJM. 28 met f.2269, IJM. 195 mef IJM. 55 mei f.817. IJM. 123 met f.325 IJM. 29 met f. 1343. 5 loggers: K.W. 144 met f.441, K.W. met f. 487, K.W. 49 met f. 492. K.W. H met f.581, SCH. 170 met f.165. 3 beugers: V.L. 204 met f.1349. V-L. 2' met f.832, V.L. 207 met f.1085. 6 kolt ars: E. 165 met f.732, E. 399 mt met f. 367, E. 541 met f. 436, E. 321 f.695, E. 306 met f.591, S. 135 met f. 11» Losse nummers van ons Blad zij' behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Stationsweg,J Firma A. T. H. WITTENBURG. Haarlemmerstraat 2 W. G. T- VERBURG Sigarenhandej Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew-i A. M. VAN ZWICHT, en bii |OH. HOGERVORST Haarl.stM en des Zaterdags bii A. H. v. d. VOOREN H. Rijn"1'!1174 Kiosk Prinsessekade. j ui

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2