dopt u moeilijk asfalt-wegen tie Jaargang WOENSDAG 9 MAART 1932 No. 22077 I nommer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ieuw verhaal voor de Jeugd STADSNIEUWS. ffitSBURG, DONKERSTEEG L STEUNSCHOENEN IT LEED IS GELEDEN! Prof. Dr. J. DE LOUTER OVERLEDEN. VERKEERSLESSEN VAN DEN A. N. W. B. Het voornaamste Nieuws van heden. Economische wegen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Latf* PRIJS DER ADVERTENTIEN: j Cts. per regel voor advertenüën alt Lelden eD plaatsen I vaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle I andere advertentlëD 35 Cts. per regel Kleine Advertentlën I uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts I bil een maximum aantal woorden van 30 I Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van I brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week f.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Wij kunnen de jeugd verblijden |et de mededeeling, dat wij morgen ler een aardig geïllustreerd ver- I aanvangen, getiteld [JIMELTJE EN KRUIMELTJE IN HET KABOUTERLAND. Prof. Dr. F. M. Th. BÖHL NAAR MESOPOTAMIA. Bij vertrekt morgen per vliegtuig. bekende Assyrloloog, prof. dr. F. M. Böhl alhier vertrekt morgenochtend 11 uur van Schiphol per vliegtuig naar gdad, waar hij Zondag a.s. zal aanko- B, ten einde gedurende zes weken de Geologische opgravingc van prof. loley uit Londen en dr. Frankfort van Chicago Archiologisch Institute in iopotamië mede te maken. Prof. Böhl bekend door de opgravingen te Sichem Palestina, eenige Jaren geleden, ge- Eltelijk onder zijn persoonlijke leiding daan; de voorwerpen daar gevonden men thans een afzonderlijke afdeeling het Oudheidkundig Museum alhier. In leden kring wordt verwacht, dat hij sus ln het land van Auphraat en Tigris !t vrucht werkzaam zal zijn en dat de Dectie aan Assyriologische en Babyloni- be oudheden, waaraan het Museum al ts zeer arm is, door zijn toedoen zal meerderen. hof Böhl is de eerste Nederlandsche leerde, die voor wetenschappelijke doel den met een vliegtuig van de Indië- "te de reis maakt. OVERPLAATSING EN. Ie Luitenant der Militaire Admini cle J. Palland, administrateur van het Regiment Veld-Artillerie wordt met Ssng van 11 Maart a.s. tijdelijk gede- eheerd te Kampen voor het waarnemen jh een gelijksoortige functie aldaar, bij 1 School voor Reserve-Officieren der lanterie. kapitein der Militaire Administratie •1 Bruins, 3eheerder der Garnizoens- "kplaatsen, wordt tijdelijk mede belast P de functie van Administrateur van •t 6e Regiment Veld-Artillerie. De ie luitenant G. J. W. Gelderman, "geplaatst bij de lie Artillerie-Brigade ■Me. ral op 4 April a.s. zijn nieuwe be raming volgen. VOOR DE KOOIKERK. Ra afloop der Jubileum-Uitvoering van L, Zangver. „Halleluja" heeft het a i? a's hetto-opbrengst ten bate van areri der Kooikerk van ds. Groot IVaI™ de som van f. 303.65 afgedragen. oorwaar een mooi resultaat. RECLAME. GA NAAR 5315 OP 84-JARIGEN LEEFTIJD. Prof. Dr. J. de Louter. Te Hilversum is gisteravond, na een ziekbed van ongeveer twee maanden over leden prof. dr. J. de Louter. De overledene bereikte den leeftijd van 84 jaar. De be grafenis heeft plaats as. Zaterdag om 12 uur op de Eerste Aigemeene Begraafplaats te Utrecht. De thans overledene werd den 8sten Augustus 1847 te Amersfoort geboren en studeerde, na de Latijnsche School te heb ben bezocht, rechtswetenschappen aan de Universiteit te Utrecht en aan de Indi sche Inrichting te Leiden. In 1869 werd hij bevorderd tot doctor Juris utriusque en was vervolgens van 1872 tot 1877 leeraar aan het Willem m gymnasium te Bata via, in welk jaar hij werd benoemd tot hoog-leeraar - in het Nedërlandsch-Indisch Staatsrecht aan de Universiteit te Amster dam. Van 1879 tot 1912 doceerde hij ver volgens aan de Utrechtsche Universiteit Nederlandsch Staatsrecht, rechtsphiloso- phie en Volkerenrecht. Tot 1919 bleef hij daarna als buitengewoon hoogleeraar in het Volkerenrecht aan deze Universiteit verbonden. Voor dien, en wel van het Jaar 1397 tot 1901, mocht de thans overledene H. M. de Koningin het Nederlandsche en Nederl.- Indische Staatsrecht benevens de ver wante vakken doceeren. Van 1905 tot 1920 was prof. De Louter leeraar in het Neder landsch-Indische Staatsrecht aan de Hooge Krijgsschool te 's-Gravenhage. Tal van werken over staats- en admi nistratief recht van Nederl.-Indië en het Volkenrecht benevens vele brochures over den Volkenbond en een karakterschets over Woodrow Wilson zagen van zijn hand het licht. VORM EN DECORATIE DER EGYPTISCHE MUMMIEKISTEN. OPENLUCHTFILMVOORSTELLINGEN NED. FABRIKAAT. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland bericht ons het volgende: De Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" heeft besloten haar filmafdeeling belangrijk uit te breiden teneinde meer de aandacht te kunnen vestigen op de Neder landsche Industrie. Vooral in dezen tijd is het, mede in ver band met de heerschende werkloosheid, van het grootste belang op ruime schaal de aandacht te vestigen op de eigen in dustrie en ieder Nederlander te overtui gen van het groote nut van 't koopen van artikelen, welke in eigen land zijn vervaar digd De film is wel een van de beste mid delen om het publiek op de hoogte te bren ger, van hetgeen hier te lande wordt ge maakt en hoe dit geschiedt en van deze gedachte uitgaande, organiseert de Ver eeniging een reeks van openlucht-film voorstellingen door het geheele land. Per speciaal voor dit doel ingerichte auto worden gedurende de volgende maan den des avonds (behalve Zondags) in een 150-tal gemeenten verdeeld over het ge heele land, openluchtvertooningen gehou den met films, welke een beeld geven van de Nederlandsche Industrie. De kosten voor deelnemende firma's be dragen f. 1— per Meter film bij 25 ver tooningen gedurende één maand, zoodat deze voor vertooning van bijv. 150 meter in 25 gemeenten niet meer dan f. 150. bedragen. Daar voor dit plan groote belangstelling bestaat en zoo spoedig mogelijk de eerste vertooningen zullen plaats hebben, ont vangt genoemde Vereeniging gaarne be richt of U in vertooning van een film van Uw bedrijf belang stelt. Zoo U nog niet over een 'film van Uw bedrijf beschikt kan U worden opgegeven wat de kosten van vervaardiging van een dergelijke film zijn Het Secretariaat der Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat", Badhuisweg 145, te 's-Gravenhage. Telef. 555890. verschaft gaarne nadere inlichtingen over deze Nederlandsche filmreis. Wij hopen dat vele fabrikanten in het district van deze unieke gelegenheid voor goede reclame, gebruik zullen maken. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak pharmacie mej. W. C. Roodzant (Noordwijk). Lezing van dr. W. D. van Wijngaarden. Over dit onderwerp sprak gisteren dr. W. D. van Wijngaarden in het Rijksmuseum van Oudheden. Aan de hand van het in dit museum tentoongestelde materiaal vooral gaf hij een overzicht der vormen en versieringen der mummieklsten. De oudste Egyptenaren begroeven hun dooden in gehurkte houding in het zand, gewikkeld in een huid of mat. De eerste houten kisten dateeren uit de 2de dynastie (3000 jaar vóór Chr.l; zij zijn klein van afmetingen en bootsen in hun vorm het Egyptische huis na. Tijdens de 3de of 4de dynastie maakt de gehurkte houding plaats voor een begraving ln de volle lengte; dan worden de bekende enorme steenen sarcophagen gemaakt, eveneens versierd op een wijze, die ze op een huls doet gelijken. Tijdens het Middelrijk worden vooral rechthoekige houten kisten gemaakt, van buiten versierd met een deurteekening en i met twee oogen, van binnen beschreven met teksten, wier doel het is den over ledene in het hiernamaals het leven te verzekeren, en voorzien van voorstellingen van voorwerpen uit het dagelijksche leven. Tegen het einde van het Middelrijk gaat de mummievormige kist de rechthoekige vervangen. Op het deksel daarvan is een gelaat uitgesneden; voorts zijn zij voorzien van een geschilderde vleugelbedekking. In het Nieuwe Rijk wordt het gebruik van houten mummieklsten zeer algemeen. Veelal werd de mummie in meerdere, in elkander passende kisten ingepakt. Stee nen sarcophagen. soms rechthoekig, doch ook in de gedaante van een mummie, treft men vooral bij vorsten en voorname per sonen aan. Zij zijn vaak met zorg bewerkt en bedekt met godsdienstige voorstellingen en teksten. De rechthoekige kisten van steen vertoonen soms op de hoeken in reliëf vier godinnen, die met haar vleugels de kist beschermend omvatten. Ook de houten kisten van het Nieuwe Rijk zijn vaak erg mooie voorbeelden van funeraire kust. Langzamerhand neemt de decoratie toe. In bonte kleuren worden er van binnen en van buiten allerlei voor stellingen opgeschilderd, vignetten en teksten uit het Dood^nboek komen er op voor, waaronder heel vaak de voorstelling van het Doodengericht, en die van de he- melgodin Nut. Sedert de 21ste dynastie komen ook, ter vervanging van een der in elkander sluitende kisten, de cartonnage en het platte deksel in gebruik. In den Saïtischen tijd komen ook bij particuliere personen naast houten kisten groote steenen sarcophagen voor, vaak rechthoekig, doch meestal in mummiege daante. Deze werden zelfs naar Syrië uit gevoerd. waar zij bij de koningen van Sidon in de eerste helft der 4de eeuw in trek waren. Onder de houten kisten is vooral merk waardig een soort, dat kort vóór de 26ste dynastie opkomt, en dan later in den Grieksch-Romeinschen tijd nogal eens ge bruikt wordt; een vierkante kist met ge welfd deksel en met pijlers op de hoeken, waarop oorspronkelijk een sperwer zit. In deze kisten van den lateren tijd is ge woonlijk de hemelgodin Nut voorgesteld als een vrouw in haar volle lengte. In den Romeinschen tijd brengt men op het om hulsel van windsels of stuc de voorstellin gen aan. die op de kisten van vroegere perioden voorkomen, zooals b.v. Anubis, die het lichaam van den overledene bal semt, en op het gelaat van de mummie wordt een op hout of linnen geschilderd of in stuc gemodelleerd portret van den overledenp gelegd. De laatste mummie- kisten stammen uit de 3de en 4de eeuw na Chr. Het zijn. wat vorm en decoratie be treft, gebrekkige imitaties van de prach tige kisten der vroegere perioden. Onder de geweldige hoeveelheid mum mieklsten uit de verschillende perioden der oud-Egyptische beschaving treft men na- tuurliik' ook vele stukken van grof maaksel aan. doch er zijn ook meesterwerken bij van kunsthandwerk, die een sieraad zijn van een museum. DERDE LES. LET OP! GEVAAR. „KUNST NA ARBEID". De oud-directeur van bovengenoemde zangvereeniging, de heer W. Hoogzaad heeft officieel afscheid genomen van de vereeniging, waarvan hij vele jaren direc teur was. In kernachtige bewoordingen dankte de voorzitter, de heer de Groot, den oud-directeur voor alles wat hij in den loop der jaren deed voor K. N. A„ waarna hij hem het eere-voorzitterschap aanbood en hem het insigne op de borst speldde. De nieuw benoemde eere-voorzitter dankte voor de onderscheiding en hoopte nog jaren lang te mogen getuigen van den bloei der Vereeniging Ik ben bijna ver zekerd van Uw gestadigen vooruitgang; mijn opvolger, de heer J. J. v. d. Bos is mii daarvoor een waarborg, aldus spr. Na den heer v Velzen te hebben dank ge bracht voor de wijze waarop hü als waar nemend directeur zijn plaats tijdelijk heeft ingenomen en den heer ter Haar voor de wijze waarop hij K. N. A. als 't ware nieuw leven heeft weten in te bla zen. nam hij afscheid van de vereeniging, doch niet dan nadat hij een ware ovatie in ontvangst had genomen. TENTOONSTELLING PRENTENKABINET. Gedurende de maanden Maart en April wordt, in het Prentenkabinet der Rijks universiteit in de Kloksteeg een tentoon stelling gehouden van prenten en repro ducties, welke een overzicht geven van de cultuur der 18de eeuw. Er zijn voorzichtige en onvoorzichtige kinderen. De onvoorzichtige zijn nu eens niet op het linkerplaatje afgebeeld, zooals op de beide vorige zegels, maar op de teekening rechts. Dat is expres gedaan, om de goede oplossing niet altijd rechts te laten zoeken Heel onvoorzichtig komen Piet en zijn zusje Annemie achter de tram om, zonder eerst goed uit te kijken, of de weg, dien ze willen oversteken, wel vrij is. Zie maar eens hoe gevaarlijk dat is. De chauffeur, die juist de tram passeert, kan natuurlijk niet zien. dat daar een paar domme, on oplettende kinderen aankomen en hij moet Ineens verschrikkelijk haastig uitwijken, om ze niet te overrijden. En door dat plot seling uitwijken loopt hij nog de kans ook. om een botsing met 'n andere auto te veroorzaken. Annemie laat van schrik haar schooltasch vallen en als Piet niet héél vlug achteruit gaat, raakt hij onder de wielen en dat is heusch zoo prettig niet en heel ongezond! Op het linker plaatje doen Jan en zijn zusje Eulalia het beter. Die letten goed op het gevaar en wachten, als ze achter de stilstaande tram langs komen, veilig op den vluchtheuvel, tot de auto op den drukken rijweg voorbij en de weg vrij is. Dan gaan ze veilig naar den overkant en Eulalia behoeft haar schooltasch niet van schrik te verliezen. Wat houdt ze die stevig onder haar arm vast! Ieder begrijpt natuurlijk wel, dat het niet alleen gevaarlijk is achter een tram over te steken zonder uit te kijken, maar dat je even goed moet opletten, als je achter een auto, of vrachtkar passeert. Kijk dus vóór het oversteken a 11 ij d goed uit. of de weg vrij is. Dan breng je jezelf en je schooltasch netjes en veilig thuis. AANBESTEDING. Hedenmorgen is namens den comman dant van het 6e R. V. A. aanbesteed de levering van hooi, stroo en turfstrooisel, benoodigd voor de paarden van genoemd regiment gedurende het tijdvak van 1 Mei t.m. 31 JUli 1932. Er was als volgt ingeschreven: N.V. Turf- strooiselverkoopbureau, Rotterdam, turf strooisel 17.4 cent; Veltkamp en Arkema, Erica idem 18.8 et.; fa. Leeuwenkamp, Alk maar, hooi 36 ct.; Oerlemans en Zn Vrij hoeve Capelle, hooi 37.8 ct., stroo 30.2 ct.; J. Oomen en Zn., Oosterhout, hooi en stroo tezamen resp. 34.4 en 30.4 ct.; Huisman en Lankhuyzen. Raamsdonkveer. hooi 35 c. stroo 30 ct.; Fa. Taselaar, R'dam, hooi 32.8 ct-.; M. Romijn, Voorschoten hooi 37 ct stroo 26 ct.; Gebrs. Blonk. Leiden, stroo 27 ct.; A. T. Niessing, Weesper- karspel, hooi 39.2 ct., turfstrooisel 17.4 ct.; J. Pen. Zuidlaren, hooi 36.4 ct., turfstrooi sel 16 8 ct.; alles per 10 K G. De levering voor hooi. stroo en turf strooisel werd respectievelijk voorloopig gegund aan de firma's Taselaar, Romijn en Pen. HET LIED IN DE MIDDELEEUWEN. Lezing van den heer René de Clerq. Op uitnoodignig van het Dletsch studen ten Verbond afd. Leiden en van de Litte raire Faculteit van Leidsche Studenten heeft de heer René de Clercq gisteravond in het klein-auditorium der Universiteit gesproken over: Het lied der Middeleeuwen Voor deze lezing bestond groote belang stelling. In zijn inleidend woord sprak de heer de Haas er zijn vreugde over uit, dat het mogelijk is gebleken dezen avond te organiseeren op een wijze, dat alle ge noemde studenten-vereenigingen hiertoe hebben bijgedragen: spr. sprak de hoop uit, dat deze samenwerking der verschil lende studentenvereeniglngen ook in de toekomst gehandhaafd zal mogen blijven. De heer René de Clercq sprak daarna zijn vreugde erover uit. over het lied der middeleeuwen te kunnen spreken, welke stammen uit een tijd, dat Vlaanderen aan de spits stond van de geheele West-Euro- peesche beschaving. Deze roemruchte tijd behoorde, evenzeer aan U als aan ons. al dus spr. maar niet de liederen uit dien tijd, die aan Vlaanderen te danken waren. Er zijn dien tijd groote dichters geweest' Hooft, Vondel. Gezelle. maar deze drie halen niet bij wat spr. zou willen noemen; j den onbekende, bij hem of juister bij de I velen, aan wie het Nederlandsch Volkslied te danken is. Geen enkele heeft bereikt, BINNENLAND. Rebooting van Binnenl. Zaken en Landbouw aangenomen. (Pari. Overzicht, 3e Blad). De hoofddader aangehouden van den, eenige maanden geleden, gepleegden bank overval te Rotterdam. (Gemengd, 2e Blad) Interview met den Burgemeester van Wassenaar, den heer J. J. M. Wiegman. (3e Blad). Overleden is prof. dr. J. de Louter. (Ie Blad). BUITENLAND. Italiaansche nota over de politiek in Midden-Europa. (Buitenl., Ie Blad). Een nieuw ultimatum van Japan inzake Sjanghai. (Buitenl., Ie Blad). In Lithauen is oud-minister Woldemaras weer gearresteerd. (Tel., Ie Blad). RECLAME. Een ASFALT weg is goed, goedkoop En zuinig in beheer, 5320 Stofvrij, duurzaam en aangenaam Wat wilt U nu nog méér? wat deze onbekende volksdichters bereikt hebben; het mooiste van alles is de mooie heilige volkskunst; hiermede bedoelt spr. niet de gewone, platte alledaagsche kunst, maar die kunst, die mooi is door haar eenvoud en daarom zoo diep ingrijpt in het Volk. Daarbij is alles waarheid en echt spontaan leven. Hier en daar is nog iets van die Middel-volkskunst bewaard ge bleven en spr. herinnerde er aan, dat dit bij zijn ouderlijk huis het geval was, waar vele liederen uit dien tijd nog gezongen werden, zij het ook, dat zij reeds een weinig gemoderniseerd waren. Spr. gaf hiervan eenige typische voorbeelden. Op levendige wijze droeg spr. vervolgens verschillende Middeleeuwsche liedjes voor o.a. „Het Daghet in het Oosten", „Twee Coninckskinderen", „Alouette", „Maria Wie geliedje" enz. Spr. wees er daarbij onder meer op. hoe in korte, welluidend klinken de zinnetjes, heele geschiedenissen worden verteld, zonder omhaal direct op het doel afgaande, waarbij de in de gedichtjes op tredende personen, zonder inleiding, direct als sprekende figuren worden ingeleid. Na eenige epische gedichtjes droeg spr. enkele liefdesliedjes voor o.a. „De Nachtegaal', die zong een lied,', „Naar Oostland willen wij rijden", vervolgens een paar wijnliede ren o.a. „Wijnke ge zijt groene". Vervolgens droeg spr. een paar liedjes voor uit het Fransch-Vlaanderen afkomstig enz. Spr. werd aan het slot luide toegejuicht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Technisch Installatie Bureau K. Knot ten Jan van Goyenkade 11, Leiden. Eige naar K. Knotter, Leiden. Opheffing: Groothandel D. H. W., Haarlemmer straat 210, Leiden, galanterieën, luxe en huish. artikelen, speelgoederen. Wijziging: W. C. van der Wiik. Oude Singel 162, Leiden, behangerij en stoffeerdêrij in den ruimsten zin. Bovengenoemde handels zaak is dd. 1 Jan. 1932 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam W. C. van der Wilk en Zonen. (Be perkende Bepalingen). Vennooten W. C. van der Wilk, Leiden; J. W. J. van der Wilk, Leiden en J. van der Wilk, Leiden. Filiaal te Oegstgeest de Kemoenaerstraat 11. Beheerder filiaal J. van der Wilk, Oegstgeest. I WAARNEMEND LEGERPREDIKANT GARNIZOEN LEIDEN. Zoolang de vacature ontstaan door het met pensioen gaan van den legerpredl- kant ds. F. G. Petersen in den Raad van Legerpredikanten nog niet is vervuld is benoemd als w.n, legerpredikant in het garnizoen Leiden, ds. I. Voorsteegh, Ned. Herv. pred. te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1