C. 6. SMIT Hierop letten! AGENDA. BURGERL. STAND V. LEIDEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS. VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. LAKEROL BEHHTZAKEN, TELEGRAMMEN? HEDEN: fccliouwburg: Centraal Tooneel „Huwelijk up to date". 8 1/4 uur nam. Dinsdag. Gebouw Pniël (Middelstegracht): ds. J. Riemens 8l/i uur n.m. Graanbeurs: Fed. Textielarbeiders, afd. Leiden, 8 uur nam. Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Morschweg 59: Evangelisatie-bijeenkomst te 8 uur nam. Rehoboth: Spr. ds. Pop van Monster, 8 uur nam. Schouwburg: Fritz Hirsch Operette: „Rund um die Liebe" 81* uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van .Maandag 29 Febr. tot en met Zondag 6 Maart, waar genomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523, RECLAME. STEENSTRAAT 49 - TEL. 485 UW HUIS VOOR 4727 Trima Rookworst - Mainzer Zuurkool Casseler Rippespeer Rolpens - Hoogfijne Knakworstjes GEBOREN. Jannetje, d. van W. Springer en H. Zwart Jannetje Tenske Klasina, d. van J, P. Rozemeijer en A. Kuiper. ONDERTROUWD. H. R. Smits jm. 33 j. en J. J. Gulij jd 25 j. J. J. den Hoed jm. en G. de Vries jd. H. Montagne jm. 22 j. en C. Mieloo jd. 20 j. R. Homborg jm. 26 j. en A. V. d. Spek jd. 23 j. B. Devilee jm. 31 j. en E. H Deijn jd. 27 j. C. Beekenkamp jm. 28 j. en I. J. P. Visser jd. 22 j. J. H. A. Crama wedr. 65 j. en G. van Egmond gesch. 59 j. W. A. F. Marljt jm. 23 j en S, M. van Nimwegen pd. 22 j. T. Swart jm. 26 j. en J. C. van Duijn jd. 24 j. OVERLEDEN: M. Muysde Bruyn wede. 84 j. C. J. de Cler wedn. 53 j. C. J. Schuller—Geen jaar wede. 89 j. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Ankeveen (toez.), N. Oos terveen te Wanneperveen. Aangenomen: Naar Oosterend (Fr.), H. C. J. van Deelen te Oostermeer (Fr.). GEREF GEM. Beroepen: Te Aagtekerk, M. Heykoop te Utrecht. IJMU1DEN, 29 Febr. VISCHPR1JZEN. Tarbot per K.ü. £.1.35-1.10, Griet per kist van 50 K.G. f.60—30, Tongen per K.G. f. 2.20—1.15, Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 15—13.50, Middélschol f. 18.50—16, Zetschol f.22—18, Kleine Schol f.23—11, Bot f.5—3, Schar f. 11—5, Tongschar f.40 —23, Roggen per 20 stuks f.22—8, Vleeten per stuk f. 2.80—1.38, Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.ü. f. 10—8, Groote Schelvisch f. 36-30, Middel Schelvisch f 31.50—23.50, Kleinmiddel Schelvisch f.24— 18.50, Kleine Schelvisch f. 18-7.05, Kabel jauw per kist van 125 K.G. f.4130, Gullen per kist van 50 K.G. f. 16—4.80, Lengen per stuk f. 20.80, Heilbot per K.G. f. 1.20—0.90, Wijting |>er kist van 50 K G. f. 4.80—2.10, Koolvisch per stuk f. 0.88O.10. Aangekomen 21 Stoomtrawlers: O.N. Ill met f.3700, IJM. 418 met f.5100, IJM. 38 met f.5300, IJM. 108 met f.1600, IJM. 146 met f.4200, IJM. 190 met f.3500, IJM. 253 met f. 2600, IJM. 58 met f. 5300, IJM. 21 met f.2100, IJM. 22 met f.1400, IJM. 137 met f.1100, IJM. Ill met f.1500, IJM. 12 met f. 1200, IJM. 57 met f. 1500, IJM. 56 met f.800, IJM. 14 met f.1700, IJM. 41 inet f. 1400, IJM. 35 met f. 1400, IJM. 88 met f. 1900. IJM. 106 met f. 1700, IJM. 32 met f. 1600. 20 loggers: K.W. 172 met f.280, K.W. 134 met f.450, K.W. 38 met f.700, K.W. 67 met f.390, K.W. 159 met f.360, K.W. 96 met f.340, K.W. 43 met f.580, K.W. 45 met f.550, K.W. 33 met f.300, K.W. 130 met f.300, K.W. 97 met f.290, K.W. 20 met f.520, K.W. 49 met f.510, K.W. 48 met f.380, K.W. 108 inet f.320, IJM. 113 met f.210, SCH. 77 met f.570. SCH. 28 5met f.550, SCH. 25 met f.890, SCH. 35 met f.480. 5 beugers: V.L. 204 met f.750, V.L. 216 met f.570, V.L. 207 met f.1070, V.L. 195 met f.1020, V.L. 114 met f.710. RECLAME. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc Ontwapeningsconferentie. De op voorstel van de Fransche regee ring gevormde politieke commissie van de Ontwapeningsconferentie is Zaterdag voor het eerst bijeengekomen en heeft Hender son tot voorzitter, den Grïekschen gezant te Parijs Politis tot waarnemend voorzitter en den Tsjechischen minister Benesj tot eersten rapporteur gekozen. De samen stelling van hel presidium der politieke commissie komt overeen met die van de hoofdcommissie der Ontwapeningsconfe rentie. In diplomatieke kringen krijgt men meer en meer den indruk dat cite bespre kingen der politieke commissie van beslis sende beteekenis voor het lot der Ontwa peningsconferentie zuilen zijn. De vertegenwoordiger van Uruguay is gekozen tol voorzitter van de commissie voor de bewapening te land: Kolban. de N'oorsche gedelegeerde, van de commissie voor de bewapening ter zee, Madariaga (Spanje) van de commissie voor de lucht- strijdkrachten en de vertegenwoordiger van Portugal van de commissie voor de uitgaven aan bewapening. De technische commissies zullen eerst weer bijeenkomen, wanneer men met de beraadslagingen in de centrale- en poli tieke commissie ver genoeg gevorderd is. Dat zal vermoedelijk over twee weken het geval zijn. Intussehen zullen de militaire deskundigen reeds voorloopige besprekin gen over technische bijzonderheden houden. ENGELAND. De Iersche regeering. De Iersche arbeiderspartij heeft thans definitief besloten, geen coalitie aan te gaan met de republikeinsche Fianna Fall, doch een nieuwe regeering te steunen op alle punten en maatregelen, die met de beginselen der arbeiderspartij overeen stemmen. Zij zou derhalve niet deelnemen aan een nieuwe regeering, maar voor een minder- heidsregeerlng, die met haat tvenschen re kening houdt, een regeeringsmogelijkheid bieden. De arbeiderspartij spreekt zich verder uit tegen het afleggen van den eed van trouw aan den Engelschen koning. Zij wil, dat deze kwestie langs vriendschap- pelijken wég met Engeland tot een oplos sing wordt gebracht Men verwacht, dat de Valera nu sooedig ztjn regeering zal vormen. tegen de hoest! 30 «n 50 ets. bij Apoth. en Drog. 4700 DUITSCHLAND. De verkiezingscampagne ingezet Oneenigheid in de Duitsche Volkspartij. De verkiezingscampagne voor het presi dentschap is in vollen gang. Hitier sprak te Berlijn, Duesterburg te Keulen, terwijl voor Hindenburg spraken minister Die trich, Severing en Braun. Geen van allen kon nog nieuwe gezichtspunten voegen bij de oude, die nog eens uitvoerig werden toegelicht. Hitier heeft gisteren een schrijven ge zonden aan den Rijkspresident; hij ver klaart in dit schrijven als leider van de groote nationaal socialistische partij ge dwongen te zijn de aandacht van den Rijkspresident te moeten vestigen op zekere gebeurtenissen. Ten eerste: De sociaal democratische partij schrijft, in haar verkiezingsprocla- catie o.m. ..Hitler in plaats van Hinden burg beteekent chaos in Duitschland en geheel Europahet grootste gevaar en bloedige meeningsverschillen in het eigen volk en met het buitenland. Ten tweede: In de zelfde proclamatie wordt verklaard: Hitler in plaats van Hin denburg beteekent vernietiging van alle staatsburgerlijke vrijheden van de pers. In dit verband wijst Hitler er op dat bij den aanvang der verkiezingscampagne 'n gedeelte van zijn bladen is verboden en i een ander deel is in beslag genomen. Voorts wijst Hitier op de toespraak van den Pruisischen minister van Binnen- landsche Zaken, Severing tot de Pruisische ambtenaren. In het verder verloop, van zijn brief aan Rijkspresident von Hindenburg herinnert Hitier aan den wenseh van den Rijkspre sident den verkiezingsstrijd op ridderlijke wiize te voeren. Hitier eindigt: Mijnheer de generaal veldmaarschalk. Vindt U het Uw naam waardig U als candidaat voor het Rijks- presidentschao te laten beschermen door een menigte Noodverordeningen en wets- paragrafen doch Uw tegencandidaten als vrij wild prijs te geven aan partijpolitieke liefde en laster? Wat denkt U te doen om de ridderlijkheid te herstellen bij dezen strijd die ook om Uw persoon gaat? Hitier heeft dit schrijven nog toegelicht voor vertegenwoordigers der buitenl. pers. Een overwinning van zijn persoon en zijn partij zou z.i. niet ongunstig uitwer ken op de buitenlandsche politiek, eerder het tegendeel. De Pruisische regeering heeft Zaterdag een krans doen neerleggen aan het graf van wtjlen Rijkspresident Ebert, wiens sterfdag dien dag herdacht werd. Volgens de te Brunswijk verschijnende sociaal-democratische Volksfreund is aan de nieuwe functie van Hitier een jaar- liiksch salaris van 5236 mark verbonden. Hitier heeft bovendien recht op een pen sioen ten bedrage van 35 pet. van dit sala ris. De voorzitter en de eerste secretaris van de Duitsche Volkspartij van den kieskring Westfalen-Zuid hebben buiten kennis der partij onderhandelingen gevoerd met Hugenberg over het opnemen van de par tij-organisatie der Duitsche Volkspartij in de Duitsch-nationale partij. De voorzitter Hembeek, bracht een gereed plan ter tafel tot het opnemen van de Duitsche Volks partij in Duitsch-nationale partij en ver raste daarmede de talriik bijeengekomen gemachtigden. Na zeer lange en storm achtige debatten heeft de vergadering het voorstel verworoen en met groote meer derheid besloten tot een verdaging van 2 weken. In dien tijd zal een vergadering worden belegd, waar de partijleider Din- geldey het woord zal voeren. Intussehen heeft het partiibestuur gis teren reeds besloten de voorzitter en secre taris uit de partij te zetten. De afgevaardigden Curtius en von Kar- dorff zijn wegens hun wegblijven van de stemming in den Riiksdag slechts uit de fractie gezet en niet uit de oartij. Wat verder in dit geval moet geschieden moet eerst in de desbetreffende kieskringen be slist worden. Het bestuur van het district Baden van de Duitsche Volksoartii heeft reeds aan dr. Curtius volgend telegram gezonden: „Uw district staat als voorh^n trouw aan uw zijde en keurt de houding met de stemming van gisteren goed." FRANKRIJK. De Marinebegrooting. De begrooting van marine is ln de Ka mer behandeld Deze begrooting sluit voor 1932 op een bedrag van 2 337.285.000 frank, d.t. 90 millioen meer dan het vorige jaar. De socialistische groep heeft tegen deze verhooging bezwaar gemaakt en tevens geprotesteerd tegen de vermeerdering van het kader der nationale verdediging. De minister van landsverdediging Plétri merkte naar aanleiding daarvan op. dat het materiaal steeds meer de plaats in neemt van manschappen en dat voor de leiding daarvan een grooter aanta) offi- I eieren noodig is dan vroeger. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. NEIGING OM DE VIJANDELIJKHEDEN TE STAKEN? Van Japansche zijde was gemeld, aat Kiangwan veroverd was. Dit schijnt ech ter onjuist te zijn. Wel b het den Japan ners gelukt ter. N. van deze plaats iets vooruit te komen, doch daarbij is het ge bleven. De Chineesche troepen hebben biijkbaar uit eigen beweging de stand Kiangwan ge heel ontruimd, wegens de onduldbare toe standen welke Jaar heerschen. Naar men zegt. liggen de straten daar bezaaid met lijken van burgers, die den dood gevonden hebben door het bombardement der Ja pansche vliegtuigen. Deze luchtaanvallen maakt het onmoge lijk de lijken weg te haler De Chineezen liggen thans in eer. loopgraaf-Unie onmid dellijk ten Westen van Kiangwan en de pogingen der Japanners om her. uit hun nieuwe posities te verjagen zijn zonder succes gebleven De dag werd gekenmerkt door 'n nieuw bombardement der Japansche vliegtuigen od het vliegveld van Hangtsjau. buiten de Westelijke grenzen der internationale con cessie. De granaten deden de hangars in de lucht vliegen en een daarna uitbreken de brand verwoestte wat er nog was over gebleven. Ook het particuliere vliegtuig van maarschalk Tsjang Kai Sjek is ge heel vernield. De aldaar aanwezige Chi neesche vliegtuigen warei: echter van te voren weggehaald. Inmiddels zijn 1500 man, vormend de voorposten der elfde Japansche divisie, te Woesoeng aan boord van torpedojagers aangekomen en onder bescherming van het scheepsvuur aan land gegaan, Voor de verwoesting door het Japansche bombardement was Kiangwan een welva7 rende stad met 150.000 inwoners. De Zaterdag aangekomen Japansche troepen zijn in de concessie ontscheept. Dus tegen de protesten der mogendhe den in! De Japansche verliezen worden op 1500 man geschat. De Chineesche op 4000 sol daten en 8000 burgert. Volgens een Russisch bericht uit Sjang hai hebben Ameri,kaan$ehe firma's 60 vlieg tuigen aar. China verkocht. Het betreft zware bombardementsvliegtuigen, waarvan reeds 20 zijn afgeleverd en naar het front zijn gezonden. De bombadementsvliegtui- gen zijn ultra modern en uitgerust met cemae machinegeweren Men schat de Japansche strijdkrachten thans op 27000 man. met ongeveer 40 oor logsschepen en drie kampschepen voor vliegtuigen en 200 vliegtuigen. De Chinee sche troepen worden geschat op 50.000 man De correspondent te .Sjanghai van den ..Observer" meldt, dat de Chineesche mi litaire autoriteiten in groote bezorgdheid verkeeren over de verdere voorziening van hun troepen van oorlogsmateriaal. Naar hem van welingelichte zijde werd mede gedeeld. zijn Vrijdag ongeveer 100 tele grammen naar het buitenland gezonden, waarin verzocht wordt om spoedige zen ding van oorlogsmateriaal en levensmid delen. Toonaangevende Japansche kringen be schouwen, naar de „Sunday Times" meldt, den toestand in Sjanghai na de laatste ontwikkeling der gebeurtenissen als zeer ernstig. Zij zijn van meening, dat bij een verder doorzetten van den veldtocht uit gebreide flnancieele en militaire maatre gelen doorgevoerd zullen moeten worden. Van verschillende kanten wordt de mee ning geuit, dat de veldtocht nog wel een jaar of langer kan duren. Van vele kan ten, dok bij de marine en het leger, valt reeds thans een groeiende tegenzin te bespeuren in het voortzetten van den veldtocht. De krachtigste oppositie komt uit de industrie en de financieele wereld, die het voor mogelijk houden, dat gelden in beslag zullen worden genomen voor het bijeenbrengen van de noodige bedragen voor den veldtocht. Moet met dit laatste wellicht in ver band worden gebracht, dat het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken den Japanschen gezant in China en den Japanschen vertegenwoordigers in Genève opdracht heeft gegeven Japans bereidwilligheid tot staken der vijandelijk heden mede te deelen, wanneer de Chi neezen zich achter een 20 K.M. zone heb ben teruggetrokken? Wanneer de Chinee zen de ontruiming van deze zone hebben voltrokken, zal Japan pogen zijn troepen eveneens „op een zekeren afstand" terug te trekken. Maar dft vqorstel heeft natuurlijk nog weinig kans! Opnieuw schijnen de mo gendheden echter een poging te zullen doen, om een neutrale zone in te stellen. Doch eerst dan, als de Japanners een mi litair succes hebben kunnen boeken. De Chineesche regeering heeft bij de Japansche regeering geprotesteerd tegen het bombardement van Hangsjou. dat uit Japansche vliegtuigen was geschied zon der voorafgaande waarschuwing en zon der dat er van Chineesche zijde aanlei ding was gegeven. In gezaghebbende kringen te Tokio wordt beweerd dat het bombardement is geschied na ontvangst van een bericht „dat Chineesche vlieg tuigen zich gereed maakten een aanval te ondernemen op Japansche transport schepen". Op zoo'n manier kan altijd worden op getreden m Het Japansche Telegraafagentschap „Sjlmboen Rengo" deelt mede, dat de grondwet van de nieuwe Mandsjoerijsche republiek is gepubliceerd. Er komt een hooger- en gen lagerhuis, alsmede een geheime raad. De grondwet vertoont veel overeenkomst met die van het Japansche keizerrijk. De regeering te Moekden heeft besloten, op 18 Juni a.s. te Tsjantsjoen een natio nale vergadering bijeen te roepen, ten einde een permanente regeering te kiezen De Volkenbondscommissie tot instelling van een onderzoek ter plaatse is te Tokio gearriveerd Intussehen groeit het aantal wrijvings punten tusschen Japan en de sovjets vooral wegens de kwestie van het werven van troepen over de Oost-Chineesche spoorlijn. Besprekingen in het Amerik. kabinet hebben tot resultaat gehad dat vastge steld werd, dat de regeering der Vereenigde Staten zou moeten deelnemen aan een boycot van Japan, wanneer een dergelijk besluit door den Volkenbond genomen zou worden. De Amerikaansche regeering zal in geer. geval echter de leiding in dezen nemen. Men neemt aan, dat Frank rijk en Engeland alles in het werk zullen stellen bm een besluit tot boycotten te verhinderen. Men hoopt in Washington een sympathiebetuiging van liet Engel- sche parlement met betrekking tol den brief van Stimson aan Borah te zullen verkrijgen. RECLAME. DE MEMELKWESTIE. Opdracht tot vorming; van een nieuw directorium. Gubba. de vertegenwoordiger van de meerderheidspartijen in het Memelgebied, heeft den gouverneur bezocht en hem mee gedeeld. dat de meerderheidspartijen hun protest tegen het afzetten van Boettcher handhaven. De gouverneur antwoordde, dat het in deze omstandigheden onmogc, lijk voor hem was officieel contact met de meerderheidspartijen te zoeken. Hij heeft daarop den school-inspecteur Ed. Simaltis ongedragen het nieuwe directorium te vormen. Simaitis is 40 jaar, te Memel geboren en heeft het onderwijzers-seminarium te Wal- dau bij Koningsbergen in Pruisen bezocht. Hij wordt door het Lithausche tele graafagentschap een neutraal persoon ge noemd. die geen deel aan het politieke leven heeft genomen. Tot nu toe heeft hij zijn krachten slechts aan de opvoeding der jeugd gewijd. Van Duitsche zijde wordt echter opge merkt dat Simaitis, hoewel geen politieke fieuur, toch als Lithauer bekend staat. Simaitis heeft Lakkas van de Volkspartij en Waschkies van de landbouwpartij ver zocht met hem en Tolischus een directo rium te vormen. Beide eerstgenoemden. die tot de meerderheidspartijen behooren, hebben geweigerd, met de mededeeling, dat indien Simaitis verder onderhandelen wil. hij zich tot de fractie der meerder heidspartij moet richten. Dit heeft deze dan o'ok gedaan en de fractieleiders hebben zich bereid ver- Waard tot een onderhoud, dak misschen heden zal plaats hebben. Daar Simaitis Verklaard heeft, dat hij, behalve 2 leden der meerderheidspartijen, ook nog een man. die zijn vertrouwen heeft, d i. een Groot-Lithauer tot lid der regeerine benoemen'zal, is het niét zeker, dat de officieele*"on<lerhandelingen 'tot een resultaat zullen opleveren. DE KINDERVERGIFTIGING Tl' 's-GRAVENHAGE Mi-, Den Harlogl'. ae verdediger van het 14-jarige meisje I'., dat door den kinder - rechter t? 's-Gravcnbage terzake doodslag (het geval van vergiftiging van een jong kindje te 's-Gravenzande) is veroordeeld met te; be:ehikkmgstalling van de regee ring tot haar 2!st< jaar. heeft van dit vrn- nis hooger beroep aangeteekend. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Op Dinsdag 12 Januari van dit jaar om ongeveer halfvier was op de brug bij het pompstation op den Mareslngel de koppe ling van den aanhangwagen van een vrachtauto van Gebr. van Hoeken alhier, losgeraakt, waardoor een aldaar passee- rende wielrijder getroffen en ernstig ver wond werd. De vrachtauto was daarop door de politie in beslag genomen om de constructie door den deskundige den heer E. Offenberg en een autohandelaar te laten onderzoeken. Heden diende deze zaak voor het kan tongerecht, waarbij verschillende getuigen en de deskundigen werden gehoord. Vol gens den deskundige den heer E. Offen berg was de pen te kort geweest 12 m.m.) waardoor de koppeling gemakkelijk los kon schieten, bovendien was er eenige speling in de trekhaak geweest. De deskundige overlegde verschillende teekeningen waar uit bleek dat de pen minstens 25 m.m. had moeten bedragen, dit zelfde verklaarde ook een autohandelaar van hier. Den monteur van de firma van Hoeken verklaarde dat de koppeling van de vrachtauto in orde was geweest. Volgens den heer van Hoe ken was door iemand bedoelde pen afge zaagd of afgevijld daar door slijtage het niet verooi'zaakt kan zijn. De ambtenaar van het OM. noemde het een zeer ern stig feit. Wanneer de koppeling van zu'ke zware vrachtauto's niet in orde is, kunnen zeer ernstige ongelukken op den weg ontstaan. Hij eischte f. 100 boete of 30 dagen hechtenis. De Kanton rechter die er aan herinnerde dat eenigen tijd geleden op de Breestraat ook zoo'n ongeval met een vrachtauto van de firma voorgevallen was, zonder ongevallen te ver oorzaken, zal over 8 dagen vonnis wijzen. DE MOORD IN DE WAGENSTRAAT TE 'S GRAVENH.AGE. De Hooge Raad heeft heden behandeld het cassatieberoep van D. P.. veroordeeld ln hooger beroep door het Haagsche Ge rechtshof tot 4 Jaar gevangenisstraf, we gens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende van zekeren N„ ge pleegd in den nacht van 15 op 16 Juni 1931 in de Wagenstraat te 's Gravenhage. In eerste instantie had de rechtbank te 's Gravenhage hem vrij gesproken. Conclusie op 14 Maart. Poeders en tabletten zijn alléén echt, 1 de verpakking voorzien is van den nJ Mijnhardt. Let bij het koopen daar ciaal op, want dit alleen garandee: de echtheid. HET CONFLICT IN HET VERI OOSTEN. MOSKOU, 29 Febr. (Reuter) Sovjet-regeering heeft het vervoer Japansche troepen langs den Chiiw schen Oosterspoorweg goedgekeurd, et ter onder voorbehoud, dat de rechten belangen van Rusland niet worden bei deeld. In een onderhoud met den mu. ter van buitenlandsche zaken, verklaai de Japansche gezant te Moskou, dat zenden van troepen noodzakelijk is de levens en eigendommen van de Jap: hers te beschermen. Het ligt niet in Japansche voornemen, de troepen tot de Russische grens te vervoeren. De Russische minister maakte er gezant op opmerkzaam, dat het sami trekken van Japansche troepen aan Russisch—Koreaansche grens bij het vi drag, dat na dc Japansche—Russische o. log is gesloten, is verboden. Verder vi klaarde de gezant, dat Japan niet Wit-Russen in Mandsjaerije onderstel NEW YORK. 28 Febr. (Reuter) - leden van de Cornell Universiteit hebl aan Hoover een verzoekschrift gezond het vervoer van wapens en munitie ni Japan en China te verbieden. De J< Hopkins Universiteit heeft Hoover en Congres verzocht den Volkenbond te dersteunén bij alle economische maal gelen, welke deze denkt te nemen herstel van den vrede in het Vl Oosten. SJANGHAI, 29 Febr. (Reuter) - Japansche aanval op de Chineesche sl lingen is hedenochtend hervat, maar hevige wind noodzaakte de Japanners het Jucht-bombardement gan Tsjapci te geven, het Japansche artillerie-v houdt aan wat door de Chineezen wo< beantwoord. Den geheelen morgen door werden Woesoeng en in de Internationale a cessie Japansche troepten, volgens sc! ting in totaal 5000 man, aan land ge SJANGHAI, 29 Febr, (V.-D.) Oi dekking van een luchtbombardement zwaar geschutvuur der Japansche bal rijen zijn gisteren de Japansche verst kingen, gedeeltelijk in de internatior concessie, gedeeltelijk daarbuiten, gr' De bedoeling is in totaal 40.000 nieuwe troepen aan land te brengen, gisteren aan land gebrachte troepen stonden uit manschappe van de 11e visie, die langs de Whangpoe rivier land gingen, terwijl van Woesoeng Sjapei het bombardement versterkl voortgezet. SJANGHAI, 29 Febr iReuter). De pansche legerleiding heeft den burgemf ter van Sj anghaï een nota gezonden, n in wordt verklaard, dat indien de Chii sctie operaties langs de lijnen Sjangl Hangkou en Sjanghai-Nanking niet il 2 Maart een einde nemen, deze lijnen r de Japanners zullen worden geboml deerd en totaal vernield. Indien deze Japansche bedreiging worden uitgevoerd, zullen vele bew van de dorpen langs de lijn om het komen. Op de brug. welke Tsjapei met Kiaii verbindt, wordt nog steeds hevig vochten. SJANGHAI. 29 Febr. (Reuter). Vol! een mededeeling van het Japansche nisterie van oorlog bedroegen de Ja! sche verliezen tot Zaterdag 114 man dooden en 980 gewonden. Een Engelsch correspondent echter sci deze bedragen op resp. 255 en 1500. SHANGHAI. 29 Febr. (V.-D.) De J pansche gezant in China heeft een lat durlg onderhoud gehad met den opp bevelhebber der Japansche troepen Sjanghai, Generaal Oejeda en den Br schen gezant in China Lampson. Hi) klaarde van Tokio bepaalde instructies hebben gekregen om zoo mogelijk ono handelingen met de Chineezen te open over een wapenstilstand op de voigei voorwaarden 1. Wanneer de Chineezen zich acn de reeds vastgestelde 20 K.M. zone ten trekken, is Japan eveneens tot terugtre Ken bereid. 2. De terugtocht zal geschieden oni controle van een Commissie, bestas: uit Japansche en Chineesche officier waaraan zoo noodig neutrale waamen kunnen worden toegevoerd. 3. Een algemeene bemiddelingscon rentie zal daarna worden bijeengeroep waaraan behalve Japansche en Cmn sche vertegenwoordigers, ook vertegt woordigers van alle andere bij Sjans' geïnteresseerde mogendheden zullen ae nemen. De Engelsche gezant vertrok na ai» dezer bespreking terstond naar Nansi om zich met Tsjang Kai Sjek, en verteg woordigers der Chineesche regeering verbinding te stellen ter bespreking deze Japansche voorstellen De Cbmecs autoriteiten te Sjanghai verklaren aai nog niet officieel van de voorsteuen kennis zijn gesteld. Naar in welmgenu Chineesche kringen verluidt, zou echter slechts over een wapens'un kunnen denken, wanneer de neu zóne bezet werd door neutrale tJoeP;/:, ook de Japanners zich zouden terug ken. Volgens de correspondent te »j - hai van de „Daily Telegraph" zjjn ae panners ln hun nieuwe voorstel en gegaan dan tot nog toe het geval »a-_ eerste is in deze voorstellen geen meer van vernieling der Woesoen» Lion-Forest forten, terwijl "Jj concessie is het voorstel tot beiw van een gemengde Japansch-cnmv commissie ter controleering van n rugtrekken der troepen, aange?L s Japanners aanvankelijk een eenzSni mengestelde Japansche controle-co sie hadden geëischt. ri SHANGHAI, 29 Febr. (V.-D.) - avond zijn de troepen van Tsjsur g Sjek ln den gevechtssector KianS™j; ;i den aanval overgegaan en hebDe» panners tot den terugtocht ge" Van Chineesche zijde wordt dat Kiangwan weer geheel door sche troepen bezet zou zijn. Hel sche hoofdkwartier is verlegd van naar Nansiong. cl

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2