CHIEF WHIP Nog iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid!' AGENDA. VIRGINIA BEDEN: Concordia: „Oefening baart Kunst", 8 uur n.tn. Stadsgehoorzaal: Kovacs Lajos, 8 uur n.m. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6'/t uur nam. Morschweg 59: Evangelisatie-bijeen komst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Schouwburg: Centraal Tooneel „Huwelijk up to date". 8 1/4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502, en D. J. v. Drïesum, Mare 76, telet. 406. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruining, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. NED. CHR. BLINDENBOND. Propaganda-avond. Gisteravond waren velen samengekomen in de Luthersche Kerk, alwaar de Ned. Chr. Blindenbond een propaganda-avond georganiseerd had. Met het zingen van Ps. 146 1 en 6 werd deze avond geopend, waarna ds. M. J. Punselie een kort openingswoord sprak. Spr. herinnerde eraan, dat wij op het oogenbllk leven in een tijd van synthese, waarin het christendom een domineerende macht in onze samenhang vormt. Voorts ontwikkelde spr. de gedachte, welke leidde tot oprichting van een Chr. Blindenbond; als hooldmotief noemde spr. het tekstwoord: Houdt wat gij hebt, opdat niemand uw kroon neme." Deze gedachte heeft voorgezeten bij de stich ting van den chrlstelijken Blindenbond. Spr. hoopt, dat allen door dezen avond dichter bij de blinden en de blinden dich ter bij ons mogen komen staan. Laten de blinden, die ons van hun kunnen ln zang en muziex zullen laten hooren, onze gast- heeren vanavond eens zijn, opdat wij op onze beurt de gastheeren van onze blin den mogen worden en ze steunen, niet alleen om ze uit materleele zorgen te ver lossen, maar om ze boven al dichter tot Christus te brengen, onder wiens vleuge len licht is in de duisternis. Na eenige muziekstukjes en een zang- nummertje was het woord aan den heer C. Wagemaker. Spr. begon met de aanwezigen voor de gedachte te stellen, om een oogenbllk in te denken alsof men het gezichtsvermogen kwijt was; dit is aldus spr.. het lichtlooze land. Het lichtlooze land is het land van tasten en voelen, van gebrek aan kleur en lijn. Maar ook is het het land, waar groot gebrek en armoede heerschen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat blinden niet anders waren dan bedelaars. Spr. wijst hierbij op de vorige eeuw, hoe er toen nog een privilege voor hen be stond, dat hun de gelegenheid bood en kele malen per week te bedelen. Velen denken, dat het onmogelijk is een blinde voor arbeid te gebruiken. Zijn handen staan echter niet verkeerd, maar hij mist het „stuur" om die handen te leiden. Het bestuur van den Chr. Blin denbond wil door demonstratie en voor beelden uit de practijk aantoonen, dat blinden voor velerlei arbeid zeer geschikt zijn en het hoopt, dat in de toekomst ook de blinden een positie in de maatschappij mogen krijgen. Een kort oogenblik stond spr. nog stil bij het braille-schrift om te besluiten met een krachtige opwekking abonné te wor den van de „Blindengids" Nadat nog eenige muziek- en zangnurii- mers op voortreffelijke wijze waren ver tolkt, sprak de heer T. S. Goslinga, wet houder van financiën, bij verhindering v,an ds. H. Thomas, een kort slotwoord. INTERN. CHIRURGEN-CONGRES TE MADRID. Van 1518 Maart zal te Madrid een chi rurgisch congres worden gehouden van de Scciété Internationale de Chirurgie, van Welke internationale vereeniging een der tigtal Nederlanders lid is. Dit congres is hierom van meer dan gewone beteekenis, omdat voor het eerst na den wereldoorlog de chirurgen van de centrale landen aan dit congres zullen deelnemen. Dat ook de Duitsche chirurgen op dit congres aanwe zig zullen zijn, is voor een groot deel te danken aan de bemiddeling van dr. J. Schoenmakers uit Den Haag en der. Zwit- serschen chirurg De Quervain. Des te meer is het te betreuren, dat de tegenwoordige omstandigheden wellicht voor vele heel kundigen het bezoek aan d't congres zullen bemoeilijken. Voor de deelnemers is aan dit congres verbonden een excursie door Soanje. Op dit congres, hetwelk staat on der voorzitterschap van pref. De Quervain Uit Zwitserland, zullen verschillende be langrijke onderwerpen worden besproken en wel „Diagnose en behandeling van rug- gemergsgezwellen", „De niet-tuberculeuze long-etteringen", „De heelkunde van den slokdarm" en „Vorderingen op het gebied van de chirurgische anaesthesie'. Prof. dr. J. H. Zaaijer, hoogleeraar aan de Rijks universiteit alhier heeft in de Engelsche taal het hoofdreferaat bewerkt betreffende de heelkunde van den slokdarm en zal dit onderwerp op het congres in de Engelsche taal inleiden („On Surgery of Oesopha gus"). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Morpheus Verkoopkantoor N.V., in oprichting, Havenkade 15a, Leiden. Verkoop van ziekenverplegin I artikelen in den rulmsten zin des woords. Wijziging handelsnaam in: N.V. Verkoopkantoor van Morpheus-artikelen, in oprichting. KOVACS LAJOS EN ZIJN „BAND." Een ouderwetsche A.V.R.O.-avond! Kovacs LajosMoeten wij nog uitleg gen, wie hij is? Langen tijd speurde men naar den geheimzinnigen Xtotdat zijn ware Identiteit voor den dag kwam. Ko vacs Lajoswas géén vreemdeling, géén vurige Hongaar of Rus maar een rasechte Hollander evenals zijn 17 muzikanten. Louis Schmidt, bekend A.V R.O.-dirigent. sinds lang gewaardeerd als serieus musi cus, wiens klassieke programma's bijzonder de aandacht trokken ontpopte zich plot seling als leider van een voortreffelijke „Jazz-Band". die de vergelijking van de beste in het buitenland volkomen kon door staan. Wie had achter hem zulk een en thousiast aanhanger van deze vroolljk- lichte amusementskunst vermoed? Het was een volkomen verrassingAllen, die het Jazz-repertolre van Kovacs Lajos' reeds sinds lang door de Radio hadden beluis terd. geraakten nog meer in geestdrift, toen het bleek, dat hier een landgenoot de lei ding in handen had. Even verzorgd als de klassieke uitvoeriri- gen, waren die in het Jazz-genre, een ge heel nieuw terrein, waarop Louis Schmidt zich gelijkelijk bleek thuis te gevoelen. Het verlangen om nu eens de Kovacs Lajos-band van dichtbij te zien, was enorm! Dat bleek wel uit de propvolle zaal! Een Imponeerend vesting-achtig ten he mel oprijzend kleurig décor, waarin de elee trische lichtjes gloeiden, onttrok de an ders kale muren van het Stadsgehoorzaal- podium aan het oog. Onder daverende toe juichingen bestegen de musici hun ver diepingen, waarop de tallooze instrumen ten schitterden onder de schijnwerpers. Kovacs Lajos alias Louis Schimdt trad binnen onder een stormachtig applaus endaar ging het los Fanfare's schetterden, A.VR.O.-vlaggen wapperdende eerste klanken vulden de zaal! Een schier niet eindigend pro gramma van ongeveer 35 nummers hield de honderden toehoorders urenlang in spanning, in laaiende opgetogenheid. Een groep voortreffelijke spelers ieder mees ter op hun instrument was aan het woord. Pierre Palla deed aan den vleugel en aan de Xylophone wonderen van Ca- pelle zwaaide lustig met zijn accordeon, de slagwerker sloeg er rhythmlsch en raak op los, de violen en saxophoons streelden verleidelijk: alle instrumentalisten arro- bateerden op een volmaakt technische wijze. Zóó technisch, dat af en toe de mu ziek in de techniek scheen te verstarren! Men mag uit muzikaal oogpunt bezwa ren hebben tegen een „verjazzen" van „Tannhauser" of „Carmen", doch gelukkig werd verder tegen de „serieuze" muziek niet gezondigd. Een schat van fox-trots en tango's be- tooverden de zaal een rijkdom van klank- scbakeeringen en syncopen verzadigde het oor. Bob Scholten's liedjes die overigens door de radio beter tot hun recht komen dan in een groote zaal! ontroerden of sleepten mee en vervormden tijdens de re freinen van „De Roode Lantaarn" of „Das ist die Liebe der Matrosen" de toeschou wersmassa tot een opgewonden zangkoor. De Stadszaalmuren barstten somwijlen van de klaterende toejuichingen na ieder nummer en na alle wonderlijke fratsen die de vertrouwde A.VR.O.-mannen telkens weer ten beste gaven. Onder Kovacs Lajos streng rhythmische leiding speelden zij op ongeëvenaard gedisciplineerde wijze. Jam mer dat ook de dirigent niet een viool be speelt, zooals meestal bij een ,.band"-lei- der het geval is, hetgeen de soepelheid van het geheel stellig ten goede komt, Bob Scholten zong na talrijke toegiften ten slotte het „Goede nacht en wet te rusten, d'A.VR.O. gaat nu sluiten", dat een onherroepelijk einde beteekende van deze echt-ouderwetsche avonden, waarbij alle A.VJl.O.-lulstervinken zich weer als „leden van één gezin" beschouwden. De heer De Jong, lid van het dagelijksch bestuur, dankte voor de enthousiaste ont vangst en deed mededeeling dat wegens de overgroote belangstelling ook heden avond nog een uitvoering wordt gegeven. De A.VR.O, gaat, ondanks ongunst van de regeering en wangunst der groepsom- roepen door op den weg van het succes. Hij memoreerde in het kort de geheime correspdndentie inzake het Zendtijdbesluit. waarbij het de bedoeling geweest is de A.VR.O. een knak te geven. De minister heeft getracht zich schoon te praten en gezegd niet verantwoordelijk te zijn voor alle brieven die hem bereiken, doch spr. wilde er toch op wijzen, dat Indien de Mi nister altijd gedaan had, wat hem ge vraagd is. de A.V.R.O. reeds nu een eigen zender zou hebben! De drang der groeps- omroepen om de A.VR.O. te beknotten, is ook nu weer gebleken. Maar de A.V.R.O. groeit boven de groepsomroepen uit: er zijn nu 153.000 luistervinken, terwijl de Radio-bode een oplaag heeft van 258.000 exemplaren. Later werd ons nog officieel medegedeeld, dat zoo juist een oplaag van 260.000 is bereikt. Voor de toekomst zijn wij niet bevreesd, aldus spr., niettegen staande onze ver-zoeken steeds worden af gewezen. Wij wachten tot het Recht boven de politiek regeert! Men wil ons de eigen zender volgens het Gleichwellensysteem onthouden, motiveerend dat dit onmoge lijk zou zijn. Doch dit is niet juist! Het komt voort uit de angst der andere om roepen. dat hun aanhang tot het minieme zal afdalen, wanneer de A.V.R.O. de heele week uitzendt. Wij blijven echter door gaan. totdat onze wenschen in vervulling zijn gegaan n.l. „Een heele week. een eigen zender. Onder luid applaus beëindigde spreker zijn beknopte uiteenzetting. Na mens het Leidsch A.VR.O.-comité werd Kovacs Lajos nog een mooie krans aange boden. Deze prachtig geslaagde avond heeft de „algemeene omroep" weer alle eer aangedaan! - NEUTRALE MIDDENSTANDSVEREEN. De heer Ponsen benoemd tot voorzitter. Bovengenoemde vereeniging heeft in ho tel „Central" een algemeene ledenverga dering gehouden. De belangstelling van de zijde der leden was ditmaal bijzonder groot. De oorzaak hiervan mag gezocht worden in punt 7 der agenda „Het verkiezen van een nieuwen voorzitter". Mr. Romijn, die sinds twee jaar het voorzitterschap had waargenomen, heeft gemeend door te drukke werkzaam heden deze functie aan 'n ander te moeten afstaan. Na opening door mr. Romijn wer den na voorlezing der notulen van de vo rige alg. ledenvergadering, door den secre taris eenige stukken behandeld betreffende interne aangelegenheden van de vereeni ging. Vervolgens werd behandeld het be stuursvoorstel om een bedrag beschikbaar te stellen aan 't Leidscho Crisis-Comité. Aangezien ook van den Kon. Ned. Mld- denst. Bond een verzoek was ingekomen om RECLAME. een bedrag voor het Nationaal Crisis-Co mité af te staan gaven beide punten aan leiding tot een langdurig debat. Besloten werd echter het bedrag te geven aan het Leidsche Comité en wel honderd gulden, beschikbaar te stellen in 4 maandelijksche termijnen van 25 gulden. Het bestuursvoorstel tot afschaffing van het Collectief Contract op 't Bondsorgaan werd teruggenomen penreden toch op het a.s. te houden Middenstandscongres in Juli een beslissing zal worden genomen over het al of niet voortbestaan van dit orgaan. Het tweede voorstel: „Contributie-verla- ging" werd aangezien het onafscheidelijk verbonden was aan het voorgaande, even eens teruggenomen. Bij punt 7 der agenda, verkiezing nieu wen voorzitter, gaf mr. Romijn te kennen slechts noode zijn functie neder te leggen, echter zal hij steeds zooveel mogelijk in kwaliteit van adviseur der vereeniging. de vergaderingen blijven bijwonen. Van de gelegenheid tot candldaat-stellen was door de leden geen gebruik gemaakt, zoodat de heer C. Ponsen, architect hier ter stede, die door het bestuur candidaat gesteld was, bij enkele candidaatstelling gekozen werd. Op de vraag van mr. Romijn of de heer Ponsen zijn benoeming wilde aanvaarden, gaf deze een toestemmend antwoord, waarop de voorzitter den heer Ponsen feli citeerde met den wensch. dat hij nog vele jaren moge medewerken tot groei en bloei der Leidsche Neutrale Middenstandsver- eeniging. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter eerst bij middernacht onder dank aan de aanwezigen de vergadering. CHR. DEM. UNIE. Rede van den beer Jungcurt. Gisteravond hield de Chr. Dem. Unie. afdeeling Leiden, in de groote zaal van het Nutsgebouw een openbare vergadering, waar de heer A. P. Jungcurt Jr. uit Den Haag sprak over' „Maatschappelijke ver warring en Christendom van de daad" Spr. begon met een overzicht van de huidige crisis te geven en kwam tot de conclusie, dat alleep het Christendom hiel de oplossing kan brengen. Spr. stelde tegenover elkaar het Christendom van de daad, zooals het Evangelie van ons eischt en het Christendom van het woord, dat maar al te veel voor het eerste in de plaats was getreden, sedert met Constan- tijn de Groote het Christendom staats godsdienst was geworden. Wat eischt het Christendom van de daad van de men- schen van dezen tijd? Spr. vond dit uit gedrukt in de beginselverklaring van de Chr. Dem. Unie en stelde vast, dat deze beginselverklaring voortbouwde op het programma van dr. A. Kuyper in den eersten tijd van de A.-R. Partij. Volgens spr. was in de latere politiek van deze partij de gemeenschapsgedachte van het Christendom met voeten getreden. Spr. ging vervolgens in onderdeelen na op welke wijze de Chr. Dem. Unie hel Christendom van de daad wil uitdragen in het politieke leven. HIJ bezag het mili tairisme, de koloniale kwestie en de werk loosheid in dit licht en wraakte fel de houding van de groote Christelijke partijen in dezen. Inzonderheid bestreed spr. oud- minister Van Dijk en betoogde, dat diens verdediging van den oorlog benistte op een onzuivere interpretatie van Gods Woord. Spr. bestreed ook het schijnpaci- fisme van vele conservatieven, dat hij karakteriseerde als een mode-verschijnsel en stelde daar tegenover het radicale standpunt van de CDU, dat iederen oor log uitsluit als in strijd met de eere Gods. Een klein maar aandachtig gehoor volgde sprekers boeiende uiteenzettingen, die met verschillende actueele voorbeelden werden toegelicht. Aan het slot was gele genheid om met den spreker van gedach ten te wisselen. DE BIOSCOPEN. City-Theater. Het mysterie van de film „De geheimzinnige waarschuwing", is door den beroemden detective aan het licht gebracht. Vele benauwde oogenblik- ken maakt hij mee, maar hij weet zich echter overal doorheen te slaan. De ad junct-directeur, zijn dochter en zijn huls knecht komen weer door de hulp van-den detective voor den dag en dan komt alles Hit. Er breekt dan voor den bank-direc- teur een benauwde tijd aan en tenslotte wordt hij dan ook beschuldigd en veroor deeld wegens verduistering van een groot bedrag aar. geld, zoodat de adjunct-direc teur vrij uitgaat. Het vertrouwen van de dochter in haar vader is dus terecht ge weest en haar onderzoekingen door mid del van een detective zijn ruimschoots ook beloond. Deze film is zooals wij verleden week al zeiden, buitengewoon spannend. De tweede hoofdfilm is „De Rugby kam pioen" met ln de hoofdrol Fairbanks Jr. Voor sportliefhebbers een aardige film, die zeker in den smaak zal vallen. Het geheel vormt een programma, dat er wezen mag. Trianon-Theater. - Het programma van het theater in de Breestraat wordt deze week nagenoeg geheel in beslag genomen door de beide hoofdfilms, waarvan uit den aard der zaak „Le million" (De 100.000) verreweg de grootste belangstelling trekt. „Le million" is die belangstelling over waard; we aarzelen niet om deze film te rekenen tot het beste, wat Frankrijk op dit gebied voortbracht. Renée Clair heeft hierin op verbluffende wijze zijn over vloed van geestige en origineele vondsten tezamen gevoegd tot een geheel, dat ons den ganschen ovond geamuseerd doet toe zien en de zaal af en toe doet daveren van den lach. Er zit climax in deze Fransche film en vooral de scènes in de opera, waar het zoo vurig begeerde jasje, schijnbaar vergeten op het podium ligt. terwijl in werkelijkheid minstens twaalf mannen in groote spanning het oogenblik verbei den, waarop het scherm zakt om zich dan als tijgers op het kleedingstuk te werpen, zijn geniaal gevonden. „Le million" is het kostelijke verhaal van twee vroolijke Pa- rijsche jongens,, bij wie de schuldeischers geregelde bezoekers zijn. Op een goeden dag wint een van hen de honderdduizend in de Staatsloterij, hetgeen de houding van de crediteuren als bij tooversiag doet omslaan. Eilacie, het biljet is zoek; een vriendin netje van den fortuinlijken winnaar moest het afstaan aan een inbreker, die het op zijn beurt bracht naar een uitdragers winkel. Vandaar gaat het Jasje over ln handen van een beroemden ïtaliaanschen tenor. Dan begint de jacht; de overdreven groote belangstelling voor een oogen- schijnlijk schunnig jasje doet ook bij anderen de meening post vatten, dat het een bijzondere waarde vertegenwoordigt en zoo groeit het aantal deelnemers aan den wedloop gedurig. Tot welke dolzinnige situaties en verwikkelingen zulks aanlei ding geeft, in trouwe, wij kunnen het moeilijk navertellen. Dat moet men gaan zien! Niemand zal zich zijn gang betreuren. Ook de muzikale illustratie is zeer geslaagd. De eerste hoofdfilm „Kismet" valt bij deze uitnemende rolprent wel wat uit den toon? Luxor-thealcr. Gisteravond heeft, de rolprent „Het Congres danst" dan geheel overeenkomstig de algemeen gekoesterde verwachtingen bereikt, wat den Spanjaar den in den Tachtigjarigen Oorlog niet ge lukte, n.m.l. Leiden ingenomen! Recht vaardigheidshalve dient te worden opge merkt, dat het ditmaal een volkomen weerloos Lelden gold. Afgewacht moet thans worden hoe lang Christel Weinzin- ger, Czaar Alexander van Rustand, Vorst Metternich en de andere Europee! staatshoofden verzameld op het bek! Weensche Congres van 1814 ons de we zuilen voorschrijven! Eenige weken zu zonder twijfel wel verloopen voordat overwinnende leger Europeesche vot verder trekt en dat is maar gelukkig i Niet te veel kan men ook thans weer nieten van het sublieme spel van de liefde actrice Lilian Harvey, -van wie- de handschoenenverkoopster Ctrl Weinzinger een elegance "uitstraalt paard met een natuurlijkheid van g ren, dat niemand ontkomt aan de ring van haar persoontje, dat als donsje door de paleizen en straten Weenen zweeft. Anderzijds dient men nis te maken met Comtesse X. (Lil. I ver), een creatie, die doet denken Mariene Dietrich en waartoe wel uien: Lil. Dagover in staat zal hebben ges De hoofdpersoon van het congres is tuurlijk Czaar Alexander, uitgebeeld Willy Fritsch, die met behulp van dubbelganger gespeeld door Willy den meester-schaker van het con Vorst Metternich (Conrad Veldt) ra men mat zet. Ook Otto Wallburg, Ji Falkenstein en Adèle Sandrock bezoe het Congres en spelen hier een min meer belangrijke rol. Tenslotte dient te gaan hooren hoe Paul Hörbiger „Heurigen-Lied" („Das musz ein SI vom Himmel sein"! zingt! Als geheel de film zeer zeker de beste amuseme filA ooit vertoond worden genoemd! Het programma wordt door eenig kl ner werk eveneens van uitstekend halte aangevuld. 9 t Casino-theater. Geschichten aus Wienerwald! Wie kent niet deze heerl wals van Strauss? En hoevele „Gescbj ten" zijn er niet? Zoo is ook deze gescn denis in een aardige operettefilm v werkt, met pittige vroolijkheid en zoo en dan een beetje sentimentaliteit, m van die echte „Weensche-sentimero teit". Daartegenover staat het stre régime van het militairisme. Dat dit ia ste teil slotte het onderspit moet del' voor de gemoedelijke vroolijkheid, wie daarover verwonderd zijn? Deze film een luchtig genre, neemt onder de o' rette-films zeer zeker een eervolle pit' in. Fritz Schulz, Albert Paullg en aio vooraanstaande artisten dragen niet nig tot het succes bij. „De hel der liefde'", is een vrij goet speelde .Fransche film. De hoofdrol den ouden heer de Sourgeull en enk bijrollen worden opmerkelijk goed j speeld. Dit vergoedt voor een groot d« het soms wel wat langzame tempo, euvel, waaraan een verfilmde roman,, eenmaal vaak mank gaat, vooral wanfl de film „stom" is. Het binnenlandsche Orion-Pwjl nieuws hebben we zelden zoo goed ge» We hooren achtereenvolgens de heeren H .Colijn en ir. Albarda over de ontwan r.ing spreken en zien daarna u'tvoïL belangstelling, welke koning Albert den dag legde voor de Nederlandse luchtvaart toen hij zich alles omtrent a vliegtuig de „Ekster" liet uitleggen- hoogtepunt in dit journal hooren en we Eduard Verkade tijdens de repe" van zijn jubileumstuk „Hij". De opwR van film- en ook van geluidscamera heel gelukkig uitgevallen. We kunnen derhalve gerust zes?!'" Casino deze week een aantrekken8 gramma biedt. De Stcrt. No. 38 bevat de s^JI betreffende de N.V. Technisch Burea» Van Duuren alhier. Wij verwijzen naar een advertent dit Blad van het Modevakschool-I"-',-. E.N.S.A.I.D. (Eerste Nederlandse" apparaten Industrie). jj

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2