ITbCB VA* HET WITTE w Jaargang LEIDSHC DAGBLAD, Zaterdag 27 Februari 1932 Vierde Blad No. 22068 Buitenl. Weekoverzicht. Parlementaire Anecdotes en Incidenten. RECHTZAKEN. ,HET CONGRES DANST' 0ie gebeurlijkheden volgen elkaar op! groote snelheid volgen belangrijke Erfenissen elkaar op. In zooverre vol- t net begin van 1932 wel aan de ver- Ljngen, die werden gekoesterd in dit it' Met een viertal aangelegenheden wü ons ditmaal in het bijzonder Ejë houden. i de eerste plaats natuurlijk met het liet in het Verre Oosten, dat, al merkt net nog niet direct, dreigende vormen tt aannemen. Voor Japan is nl. de strijd Sjanghai langzamerhand tot een pres- s-kwestie geworden en wat is. politiek jproken, gevaarlijker? De Japanners jen met hun meest moderne bewa- hin" en trots het laten aanrukken van iterkingen nog geen succes van eenige jetenls kunnen bereiken. De Chineezen [hten als leeuwen en met hun beperkte rusting houden zij zich de Japanners i het lijf. Voor het Japansche militai- jne. dat momenteel geheel den boven- i Voert, is dat onduldbaar en het zal j op haren en snaren zetten, om zich jehabiliteeren. Steeds meer divisies woi - j naar het gevechtsterrein gedirigeerd doorzetting van het gestelde doel. Men kan zich afvragen, wat voor prac- Fli nut die actie bij Sjanghai den Ja- uiers kan afwerpen, zelfs al worden ce Ineezen 20 K.M. teruggeslagen, daar een jvende bezetting nimmer zal worden juld door de andere mogendheden, die Rjanghai belangen hebben. Het is zuiver [itair vertoon, dat Japan schatten kost, bijl de finantieele toestand van het ld toch al veel te wenschen overlaat, [en, waarom de minister van financiën Is is afgetreden! Is het om een soort middel in handen te hebben met het Fop Mantsjoerije? Dat wordt dan echter I duur betaaldAfgezien van de is. dat het geen baat zal afwerpen! Jna is toch allerminst geneigd van mtsjoerije af te zien en schijnt zelfs plan, ook daar pogingen tot her ig te zullen ondernemen, ergste voor Japan is evenwel, dat f algemeene opinie in de wereld zich sis meer tegen zijn optreden keert en gevolgen daarvan zich beginnen te n gevoelen. In China zelf grijpt de boy- j-beweging van Japansche goederen lenkelijk om zich heen en in Amerika een eerste opleving van zoo'n boycot rkbaar, zij het tegen den wil der offici- e lichamen in. Wanneer volgende week [Volkenbond in buitengewone zitting leenkomt, zal de anti-Japansche stem ing vermoedelijk duidelijk aan het licht pden: Voor den Volkenbond wordt het een moeilijk geval! Ter handhaving i zijn prestige zal een besluit moeten ïomen worden, al mankeert het feitelijk i macht, dit besluit door te zetten. Zal 0 een veroordeeling van Japan aan- iren en als gevolg daarvan een econo mie straf? je aan het conflict een eind te maken, 1 blijft een open vraagHoe langer echter onbeantwoord blijft, des te pariijker wordt de situatie. Voor de ele wereld. dit „Oostersche beeld", waarvan de gslucht geurt, is het te begrijpen, dat I de Ontwapeningsconferentie niet die Idacht wordt besteed, die zij eigenlijk lóubbel en dwars verdient. Het valt ook kht samen, de oorlog in China en het ptcn over het wegnemen van aanvals- I wapenen! De eerste periode der conferen tie is juist ten einde gebracht, de alge meene beschouwingen zijn gesloten. Veel nieuws hebben zij niet opgebracht; het geen trouwens ook niet verwacht mocht worden, daar de zienswijzen der meeste, leidende landen immers tevoren bekend waren. De ingediende voorstellen zijn daarmede dan ook volledig in overeen stemming. De kunst zal nu zijn uit al die voorstellen een compromis samen te stel len. dat allen kunnen aanvaarden en practisch beteekenis heeft. Aan schoone schijn en mooie woorden is thans toch genoeg tijds verdaan. Te betreuren is, dat de volkswil zich niet krachtiger kan uiten te Genève, anders gelooven wij, dat het er met de kansen van slagen heel wat beter voor zou staan. De politici, die er den toon aangeveh. hebben zich teveel vastgelegd aan vroegere meeningen en uit latingen Laten we er het beste van hopen! In de derde plaats komt de strijd om het presidentschap in Duitschland. De Nazi's hebben eindelijk kleur moeten be kennen en zijn voor den dag getreden met Hitier als hun candidaat Blijkbaar hebben zij ingezien, dat alleen zoo de eer nog was te redden' De gang van zaken is toch voor hen wel bijzonder ongelukkig geweest en feitelijk kan worden gesproken van een nederlaag. Te meer waar het z.g. Harzburg-front. is doorbroken Hu- genberg heeft eigen candidaat gesteld, toen Hitier zijn voorwaarden niet wilde accepteeren. ook al heeft deze candidaat. overste Duesterberg. niet de minste kans. Mogelijk, als herstemming noodig zal zijn vinden beide rechtsche leiders elkaar dan nog. Het spelletje met Hitler's nationaliteit heeft tevens eindelijk een einde gevonden, door zijn benoeming tot lid van het ge zantschap van Brunswijk te Berlijn heeft de leider der nationaal-socialisten het Duitsche burgerschap automatisch ver worven. Lang heeft Hitier als het ware gespeeld met zijn geen-Duitscher-zijn! Met het parlementarisme gaat het steeds meer bergafwaarts. Het beeld, dat de Duitsche Rijksdag te zien gaf, is zeer be droevend. Een voorzitter als Loebe en zelfs een man als rijkskanselier Bruening kon den zich niet geheel meer beheerschen na de onverantwoordelijk demagogische wijze van handelen der Nazis, die door grooten mond trachtten te vergoeden, wat zij aan argumenten te kort kwamen. De regee ring Bruening is voorloopig safe Hitier is verslagen en nooit leek de kans, dat hem ook verder een halt zal worden toe geroepen zoo gunstig! Men kan zich pre pareeren op een verwoeden stembusstrijd, die niets zal ontzien En in de Fransche Kamer ging men elkaar zelfs te lijf! Nadat Painlevé zijn poging om een kabinet te vormen had moeten opgeven, heeft Tardieu een minis terie ineengezet, dat bijkans gelijk is aan het kabinet Laval, zij het zeven leden minder tellend. Tardieu en Lava] hebben stuivertje gewisseld, ziedaar alles. Geen wonder, dat links zeer ontevreden is en ernstig rijst, de vraag, of de Senaat hei voorbeeld der Kamer zal volgen en dit ministerie een meerderheid zal willen schenken. RECLAME. (Flier werkt jhet geeft meer weerstand tegen kouvatten Dooier» 25, 45 en 65 cis» 4617 door d. hans. toekomstbeeld. De voorzitter van het Engelsche Lager huis heeft onlangs geweigerd afgevaardig den. die tijdens een nachtvergadering in slaap waren gevallen, tot de orde te roepen. „Zoolang ze rustig slapen, mogen ze doorslapen", zei hij, Ik pas dit op onze Tweede Kamer toe en zie dan het volgende toekomst-beeld, tij dens een begrooting. Nacht-zitting. In de zaal der Tweede Kamer heerscht groote rust. Aanwezig zijn 71 leden, waar van 2 wakker, nl. de voorzitter en de spre ker. Aan de regeeringstafel bevindt zich, eveneens in wakenden toestand, de Minis ter van Defensie. De rest der aanwezigen slaapt. In aller lei houdingen. De één slaapt aesthetisch. n.l. recht-op zittend, en den wakenden toestand prachtig simuleerend; de ander heeft het hoofd voorover op de groene banken laten vallen. Weer anderen zijn halverwege blijven steken: hun hoofd hangt, als een juttepeer, zwaar op zij, half op hun schouder. Maar slapen doen ze, en door de zaal gaat, als een zachte, mo notone zeezang aan het strand, het lich- telijk-zagend geluid van het ademhalen, als het schoone rhytme van een hervormd parlementarisme De heer Ter Laan: Mijnheer de Voorzit ter. Ik zou u willen vragen De Voorzitter: Sssssst! De heer Ter LaanIk begrijp u niet. Ben ik buiten de orde? De Voorzitter: Sssst. Mag ik den geachte afgevaardigde verzoeken, vooral fluiste rend te spreken? Ze moesten eens wak ker worden. De heer Ter Laan: Maar Mijnheer de Voorzitter, het belang van het pro. De Voorzitter: Sssssst! De heer Ter Laan: le. De Voorzitter: Ssssst De heer Ter LaanAa De Voorzitter: Ssssst De heer Ter Laan: riaat De Voorzitter: Als de geachte spreker niet fluistert, zal ik hem De heer Ter Laan: Schande! De VoorzitterIk roep u tot de orde. Als u dat woord niet terugneemt, moogt u niet voort fluisteren De heer Ter Laan: Maar het is ten hemel schreiend, dat zóó het belang De Voorzitter: Zie naar uw eigen fractie. Inderdaad ligt ook de roode fractie be vallig in Morpheus' armen. Zelfs J ter Laan. de broeder. Zelfs Suze: maar die heeft een bankje alleen. De heer Ter Laan: Maar de Minister zal mij niet verstaan, als ik fluister. De Voorzitter: Dat is niet noodig, want ik zie dat de heer minister ook ter ruste is gegaan. De Minister van Defensie is werkelijk onder zeil. Zijn ademhaling is kort en knetterend, als het geluid van een mitrail leur Opperbode Hess, die als-maar sterke koffie drinkt, wordt belast met de op dracht de Regeering te wekken. Aldus ge schiedt. Plotseling klinkt door de rust der zaal, en boven den rythmus der slapenden uit, een smeekende stem: „Gertruida Verstoord kijkt de Voorzitter op. Wie is dat? Waar komt dat vandaan? Wie durft de orde verstoren? „Gertruida!!" Het klinkt om te smelten zoo teeder. Opperbode Hess ontdekt den dader. „Het is Braat!" lispelt hij den Voorzitter in het oor. ,En ik weet zeker dat mevrouw Braat geen Gertruida heet!" Deze ernstige mededeeling doet den Voorzitter ontstellen. De christelijke grondslagen van ons volksleven zijn in gevaar. „Gertruda'tje!" De opperbode is al bij den afgevaardig de. Recht aan z'n boven-lijf. „Gertrui, kom hier!" roept de heer Braat eensklaps „Gertrui, zal je komen?" Dan wrijft hij de oogen uit, kijkt ver baasd rond en zegt: „Ik droomde van m'n stal. Gertrui is m'n beste koel! Ze was los!" De Voorzitter kijkt wantrouwend, maar vindt geen aanleiding om verder in te grijpen. De heer Ter Laan lispelt voort en pro testeert tegen den post voor nieuw mate rieel. De Minister antwoordt, dat de vloot- predikant geen vaste aanstellling heeft. Bij een volgend artikel komt de heer Ter Laan op voor den rechtstoestand van de vroegere verloofden der vóór 1831 gepen- sionneerde korporaals-waschbazen. De Minister antwoordt dat de proeftocht van de Java uitstekend is gelukt. Bij een nieuw artikel zegt de voorzitter: „Het ge fluister is aan den heer Ter Laan". De af gevaardigde antwoordt niet. Het beeld der vergadering oefende een zoo suggestieve werkmg op hem. dat hij plotseling in slaap is gevallen. Zijn hoofd ligt voorover op het spreekgestoelte .Vliegensvlug snelt de voorzitter de begrooting door. „Mijnheer de Voorzitter!" Verstomd kijkt de leider op. Het is de heer Beumer. die het woord vraagt. De Voorzitter: Ssssst De heer Beumer komt dronken van slaap aangewaggeld, wil op den spreek- stoel gaan staan, ontmoet daar den sla- penden revolutionair Ter Laan. De Voorzitter: Gaat u er maar naast staanStil, stil De heer Beumer: Dat is in strijd met de Grondwet. Opperbode Hess neemt den heer Ter Laan over z'n schouder, deponeert hem in z'n bankje. De Voorzitter: Het woord is aan den heer Beumer. Art. 183: „Kosten voor herha- lings-oefeningen." De heer Beumer: Mijnheer de Voorzitter, ik heb het woord gevraagd om er tegen te protesteeren, dat m'n slapie een grooter plaats heeft dan ik. Hij zakt heelemaal over m'n helft heen. De Voorzitter: Wat heeft dat met art. 183 te maken? Ik verzoek u naar uw ledi kant terug te keeren. Van de linkerzijde klinkt plotseling een vervaarlijk gesnurk. Het is de heer Loutje de Visser, die vermoedelijk denkt dat hij aan het spreken is. De Voorzitter doodsbe nauwd dat de rust zal worden verstoord, roept hem tot de orde. Opperbode Hess maakt hem wakker. De Voorzitter: Mag ik den geachten af gevaardigde verzoeken rustig te slapen? De heer de Visser: Rustig slapen? Wie kan er in deze vervloekte kapitalistische maatschappij rustig slapen? Slaapt het verdrukte proletariaat soms rustig? Zou ik dan rustig slapen?" (Hij kijkt naar de roode fractie) „Verrajers! Zelfs in den slaap zijn ze verkocht aan de boerzwaazie. Ze durven niet eens ee snorken! Ze slapen net eender als het kapitaal!" Plotseling komt Hess, de opperbode, op gewonden naar den voorzitter toegeloo- pen. Z'n sidderende vinger wijst in de i richting der roomsche fractie. De Voorzit ter kijkt, en verbleekt. Het hoofd van mej. Annie Meyer is afgezakt op den schouder van haar buurman, den heer Bongaerts. Daar ligt het. Als een geknakte lelie op een molshoop. Wat moet de president doen? Kan hij dezen toestand bestendi gen? Een der boden wordt gestuurd en voorzichtig brengt hij het kostbare hoofd in de situatie van „Voor Eer en Deugd" terug. Dan, met mannenmoed davert de Voorzitter geruischloos de laatste artike len der begrooting door, en juist wil hij haar zonder hoofdelijke stemming doen aannemen, als in den heer K. ter Laan het antimilitairistische instinct in opstand komt. Hij ontwaakt. „Ik vraag stemming!" roept hij. „Stemming"! De Voorzitter, geslepen, lis pelt: „Dan stel ik voor te doen stemmen bij zitten en opstaan. Wie tegen de begroo ting is, verzoek ik op te staan. Niemand?" Alles slaapt door. Maar dan begint de heer Ter Laan zulk een rumoer te maken, uit protest, dat de Voorzitter besluit alsnog hoofdelijk te Ia- ten stemmen. Met een geweldigen hamer- tik ploft hij de vergadering wakker. Laat een nummer trekken. De commies-griffier leest den eersten naam: „Duys!" „Thee" roept Duys. Een minuuut later is de Defensie- begrooting aangenomen en wordt de ver gadering verdaagd tot den volgenden nacht. RECLAME. VROUWEN IN POSITIE moeten trach ten indien zij last hebben van moeilijken stoelgang, daaraan een eind te maken, donr het gebruik van het Natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwatcr. 4611 HAAGSCHE POLITIERECHTER. De niet verschenen J. v. L., uit Warmond die terecht nioest staan wegens verduiste ring. werd overeenkomstig den eisch van het O. M„ veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk. Het O. M. eischte tegen den niet ver schenen J. van E„ uit Leiden, die zich tegen zijn arrestatie had verzet en daarbij o.a. de uniformjas van den verbalisant kapot trok, tot 2 maanden gevangenisstraf Vonnis dienovereenkomstig. De caféhouder J. P., uit Nieuwveen, heeft den hulpkeurmeester, die een var ken, bestemd voor huisslachting, kwam keuren, beleedigd. Verdachte zeide te zij ner verontschuldiging, dat hij het vet en spek voor de armen bestemd had. hetgeen hij aan den hoofdkeurmeester had mede gedeeld, doch de hulpkeurmeester zou hem gezegd hebben, dat niets het huis uit mocht. Het O. M. vond dit geen reden om een ambtenaar te beleedigen en vorderde f.25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De poli tierechter veroordeelde P„ conform den eisch. De jeugdige werklooze J. Chr. H„ te Waddinxveen, had zich boos gemaakt op den winkelier v. d. V„ uit Boskoop, omdat deze een bij hem gekocht lampje niet wil de ruilen. H. heeft toen, uit woede de rij wielbanden van getuige vernield. Eisch 4 weken gevangenisstraf. Vonnis f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. i <T 1 24 UUR in „droog amerika". Om een misverstand, dat door den titel dit artikel teweeggebracht mocht ien, maar meteen onmogelijk te ma il: de film „24 uur", die naar het gelijk- mige boek van den met den Pulitzer - bekroonden New-Yorkschen schrij- Louis Bromfield vervaardigd is, houdt volstrekt niet bezig met het vraag- der drooglegging. Het boek noch de oefenen kritiek uit op de moderne menleving in den trant van Theodore liser of Upton Sinclair, evenmin is het satire, zooals Sinclair Lewis ze ons Mdt. hoewel het dramatische gebeuren jen afspeelt in verschillende sociale mi- lus: zoowel de onderwereld als de mil- mairskringen worden ons getoond. „24 if" is niets meer dan de poging van een prstenaar om het noodlot van een hand- pi raenschen te volgen gedurende het pavak van één etmaal. Jat de Amerikaan eenvoudig als milieu- ^Méering in deze film accepteert, als pikomen waarheidsgetrouwe en in geen tel opzicht opmerkelijke bijkomstigheid de snelle opeenvolging van aangrij- ide gebeurtenissen, dat is een situatie 1 een Europeaan allicht te denken zal "en. Het feit namelijk, dat de film met Hde bowlglazen in het huis van een k-Vorksche millionair aanvangt en met ™lde whiskeyglazen aan boord van een >omschip in de haven van New-York £dij>t -.. dat een lid der New-Yorksche K'et? in niet geheel nuchteren toestand inrf j Tan zÜn vrienden verlaat, om S" daarna in „Jack's Place", een tame- k obscuur kroege, waar sinistere bende- r® zich schuil houden, opnieuw eenige alcohol van minder kwaliteit tot i te nemendat hij later een voor- ten l^htclub bezoekt, om met „Rosie", r® cabaret-ster, verder te drinken. l?c Europeaan, die in dit geval de leek h Sondert zich. In dit boek, verschenen j,'83'. en in deze film, vervaardigd in 1 .foedt geen enkele maal met het feit 'bet alcoholverbod rekening gehouden, v wn slotte is de Amerikaan hier de ~an. Een geheel niet vooringenomen i®. een bekroond auteur, die zijn ulüïr noch tegen het verbod verheft, iischilclert. Dat de achtergrond „1® werk zoo in alcohol gedrenkt is. It e i?e schrijver niets aan doen. Hij Hj- 'acbts de waarheid weer. Juist zijn isaeid van interesse voor het vraag stuk der drooglegging geeft ons een onbe doelde blik op een andere „Amerikaan- sche Tragedie", die van de anti-alcohol- wet. welke President Hoover nog voor vier jaar een „nobel experiment" noemde. Deze film toont ons duidelijker dan in de bedoeling van den auteur gelegen heeft dat de zoogenaamde drooglegging der Vereenigde Staten een paskwil is. Zij geeft ons een denkbeeld van de vaak besproken „alcohol-democratie", welke rijk en arm tot drinkbroeders maakt, tot medeplich tigen bij het gezamenlijk overtreden der wetten. Iedere Amerikaan kan bevestigen, dat de toestand zooals die in „24 uur" ge schilderd wordt, geenszins overdreven is. Iedere New-Yorker kan ons vertellen, dat alcohol in zijn stad te kust en te keur te krijgen is, dat geen politie-agent een aangeboden borrel weigeren zal, dat het bier er goedkooper is dan vóór het verbod. Teekenend is ook, dat bij de buitenge wone publiciteit die de film „24 urn-" in de Amerikaansche pers gehad heeft geen en kele verslaggever in de aangehaalde scènes een reden tot kritiek gevonden heeft. brieven van film-enthousiasten. Het grootste gedeelte van de brieven, die het postkantoor van Hollywood te ver werken krijgt, bestaat uit brieven van be wonderaars aan filmartisten, afkomstig uit alle deelen der wereld. Eenigen tijd geleden is vastgesteld, dat de acteurs meer brieven van vrouwen dan van mannen ontvangen, terwijl de actri ces het grootste gedeelte van hun corres pondentie van het sterke geslacht ont vangen. In veel brieven wordt gewaagd om een engagement bij de film. Deze wor den allen doorgegeven naar het Casting Department. Als regel worden brieven aan artisten geschreven naar aanleiding van een rol, in welke de bewonderaar hen gezien heeft. Walace Beery b.v krijgt duizenden brieven van mannen, die hem vragen hoe zij ge zond en sterk kunnen blijven Joan Crawford, Anita Page en Dorothy Jordan die altijd de rollen van vroolijke jonge meisjes spelen,' otvangen stapels brieven van studenten. De meeste post ontvangt Ramon No- varro. Onder zijn brieven is een even groot aantal van beide seksen. Gewoonlijk schrijft men hem over zijn nieuw uitge komen films, prijst of becritiseerd zijn werk. Men schrijft hem of men hem in een bepaalde film wel of niet aardig vindt en uit veel brieven blijkt een groote be langstelling voor zijn films. Toen zijn film „The Son of India" (De zoon van den radjah) uitgebracht was, ontving hij een schrijven van een heer uit Indië, die de film nog niet gezien had, maar een foto van hem in zijn rol opge merkt had in een Indisch tijdschrift en hem attent maakte op een kleine fout in zijn costuum. Het is eigenaardig, dat veel van Novarro's brieven nog geadresseerd worden aan „Mr Ben Hur", de rol die hem als filmacteur beroemd gemaakt heeft en niemand ooit kan vergeten. Onlangs ontving Novarro een prachtig horloge van een bewonderaar uit Zwit serland, die hem ook een reisklokje in leeren étui zond. De gever verklaarde in een bijgaand schrijven, dat hij dit stuurde uit dankbaarheid voor het genoegen, dat Ramon Novarro's werk in de film hem gegeven had. Andere cadeaux. die hij Ui den laatsten tijd ontvangen heeft, zijn een kussen, waarop een zwarte kat geborduurd was, kandelaars en een gouden doos met lak werk uit China De jonge Mexicaansche acteur ontvangt uit alle deelen der wereld medailles, kruisbeelden en rozenkransen. Norma Shearer, die een voorbeeld is van het meisje, dat door hard werken haar doel bereikt heeft, ontvangt de meeste brieven van jongens en meisjes, die haar vragen of zij kans hebben bij de film te komen. Voor hun eigen bestwil adviseert zij hen steeds deze plannen op te geven. Ook Joan Crawford ontvangt stapels brieven van bewonderaars, meestal van studenten en jonge meisjes. Zij ontvangt een groot aantal invitaties voor studen tenfeestjes en bals. metro oldwyn mayer's regisseurs. Voor Tod Browning regisseur werd oefen de hij verschillende beroepen uit o.a. was hij: clown in een circus, acrobaat, komiek, hij hield toespraken voor een circustent om de menschen uit te noodigen binnen te komen, speelde politie-agent-rollen in Keystone comedies en „Mutt" in de „Mutt en Juff'-kluchten. Harry Beaumont speelde jongensrollen op het tooneel en in de film en maakte reeds in 1913 de eerste sprekende film. Sidney Franklin begon zijn filmcarrière met sreriffrollen in wild-west films en pro beerde later het verfilmen van sprookjes voor kinderen. Robert Z. Leonard speelde eveneens vroeger voor de film en vervulde on. .de hoofdrol in ..The Courtship of Miles Stan- dish" welke film in 1910 opgenomen werd Ook zong hij in operettes met Lillian Rus sell. Harry Pollard speelde de hoofdrol bij reizende tooneelgezelschappen en was eige naar van het Alcazar Theater in San Francisco voor hij naar Hollywood kwam Charles F. Riesner was achtereenvolgens krantenjongen, bokser, vaiiété-artist, later Twee bekoorlijke en bekende actrices uit „Het Congres danst", zooals zij deze week hier in deze film zijn te zien. Links Lil Dagover, rechts Lilian Harvey. schreef hij liedjes en speelde rollen in ko mische films. Later kreeg hij de regie van bekende komische successen o,a. „Caugt Short." Edward Sedgwick, de regisseur van Bus ter Keaton-films was in 1895 aan het too neel verbonden, bovendien was hij cor respondent van dagbladen, professional Base-ball speler, had eenigen tijd een ranch in Texas, schreef een lied getiteld „You told me to go", was officier in het leger en speelde filmrollen. W. S. van Dyke, de regisseur van ..Tra der Horn" was mijnwerker, houthakker, chauffeur, winkelbediende in een kruide nierszaak, arbeider op een ranch; speelde hoofdrollen bij een reizend tooneelgezel- schap en schreef novellen. Sam Wood speelde karakterrollen in stille films, werd vervolgens assistent re gisseur en heeft thans reeds meer dan veertig groote films zelf geregisseerd. eine ganz andere frau, Mariene Dietrich heeft onder leiding van Josef von Sternberg de opnamen voltooid voor haar derde Paramountfilm. .Shang hai Express." Omstreeks half Februari begint zij met het studio-werk voor .Eine Ganz Andere Frau", gebaseerd op de gelijknamige ro man van Georg Fröschel. welke als feuille ton in de „Berliner Hlustrierte Zeitung" verscheen Er was reeds eerder sprake van dit verhaal te verfilmen, doch het werd uitgesteld voor .Shanghai Express". „ZWEI HERZEN UND EIN SCHLAG De opnamen voor de nieuwste film-ope rette „Zwei Herzen und ein Schlag", waar voor Jean Gilbert de muziek schreef en die onder productieleiding van Günther Sta- penhorst staat, loopen ten einde. De regie van dit filmwerk ligt in handen van Wil helm Thiele, den regisseur van „Die drei von der Tankstelle" e.a. De hoofdrollen worden gespeeld door Lilian Harvey. Wolf Albach-Retty. Otto Wallburg. Rosa Valetti, Hermann Blass, Tibor von Halmay en Kurt Lilien, Carl Hoffmann, die in dit seizoen reeds twee der grootste Ufa-films („Het congres danst" en „De Rebel van 1812" heeft opgenomen, verzorgde ook nu de fo tografie. De geluidsopnamen stonden onder leiding van dr. Erich Leistner, terwijl de muzikale leiding in handen was van den componist Jean Gilbert. SCHOEDSACK TERUG. Ernest B. Schoedsack, de bekende regis seur van „Chang" en „Rango", die, naar men weet, verscheidene maanden in de wil dernissen van Voor-Indië heeft doorge bracht, waar hij de buitenopnamen voor nThe Lives of a Bengal Lancer" vervaar digde is in Hollywood teruggekeerd ten einde zijn film met studio-opnamen aan te vullen. De regisseur reisde via Parijs naar New- York. vanwaar hij na een bespreking met de directie der Paramount naar Californië is doorgereisd.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13