Zuiver natuurlijk PASTILLES DROSTE e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 Februari 1932 Derde Blad No. 22066 BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. van samenstelling, van kleur FEUILLETON. Geheimzinnige Inbreker sxltorshervorming in indië. pip verslag der Eerste Kamer over dc Indische begrooting. henen is de memorie van antwoord ede Kamer op het voorioopig ver ver de suppietoire Indische oegroo- -r 1932. Hinisier van Koloniën zet daarin dat een bevestigende beantwoor- n de vraag, of ae maatregelen tot nng der Destuursnervorming op 't liggen van de inwendige aangele- en van Ned. Indie, geenszins de er- uitsluit, dat het groote belang e°maatregelen een bemoeienis daar van den Nederlandschen wetgever He wettigt. Bij de behandeling van 'sche begrooting voor 1930 is hoven de sterke indruk verkregen, dat in ide Kamers der Staten-Ueneraal de h bestond, dat in deze materie geen tieve beslissingen zouden worden ge- alvorens de Kamers in de gelegen- uden zijn gesteld, zich over de be en te beraden. voorbereiding, in Indië getroflen deze doorvoermg, is slechts van in- n aard. Daarmeae is met vooruit ge il op de te nemen beslissing, minister kan niet deeien de critiek, uitgebracht op het tijdstip, waarop derwerp ter taiel is gebracht. Tegen- de kosten worden aanmerkelijke be- gen verwacht als gevolg van het dat de hervorming een versobering et lager personeel oij het Europeescn ur en op verschillende centrale bu- mogelijk zal maken, eer betreurd moet worden, dat de flnancieele omstandigheden niet en voor een algemeene uitvoering ervormingsplannen aanstonds gelden 'kbaar te stellen, brengt deze si- ie ongezocht het voordeel mede. dat -rbereiding dezer ingrijpende wijzi- in het bestuursstelsel ten uitvoer worden gelegd zonder overhaasting, u. behoudens andere bezwaren niet velenswaardig zijn, dit voordeel prijs ven door de voorbereiding op te en tot een tijd, waarin de drang eitelijke ontwikkeling wellicht tot ide daden zou nopen, minister constateert, dat deze her- -gsplannen geenszins een eenzijdig, ïstratief karakter dragen. Bij de ïstratieve hervorming wordt niet -staan. De te vormen ambtelijke en zullen van den aanvang af als re zijn gevuld met levende, tot groei twikkeling geroepen autonome orga- Voor de versterking en ontwikkeling adatgemeenschappen wordt ruimte ktt. fluister weerspreekt de mcening, er niet in de eerste plaats zou zijn t naar het middel om de bevolking de beslissing omtrent eigen aange- eden zooveel mogelijk te doen deei en betoogt, dat tegen schadelijke en met betrekking tot ambtelijke ping van inspecteerende ambtena- 1 worden gewaakt, oor sommige leden tegen de voor- en instelling van groepsgemeen- pen ontwikkelde bezwaren, kan de ter niet deeien. De verwachting, dat gemeenschappen vermoedelijk in be- "is niet zullen uitgaan boven de ome gewesten, die vóór de invoering bestuurshervorming op Java hebben "n, is niet slechts speculatief, doch dien laten de verhoudingen op Su- ook in dit opzicht een vergelijking Java niet toe. De taak, die aan de sgemeenschap is toegedacht, is on- 'jfeld veel meer omvattend dan die de raden der evenbedoelde vroegere "ten. erdaad is overwogen om daar, waar be aanleiding mocht blijken te be- binnen het gebied eener groepsge- "chap zekere decentralisatie tot d te brengen, die in bepaalde gevallen cht mede dienstbaar zou kunnen en gemaakt aan betere verzekering contact tusschen de adathoofden en ambtelijk Inlandsche bestuur. Deze beelden hebben echter nog geen n vorm aangenomen, n het slot zijner memorie zegt de "ter. dat de overgangstijd ongetwij- moeilïjkheden zal opleveren. Er biedt inu echter van zelf aan een tijd van 1 overwegen en voorbereiden. wijziging der kieswet. Spoedige indiening van het wetsontwerp te verwachten. In antwoord op de vragen van den heer Knottenbelt, betreffende het tijdstip van indiening van een wetsontwerp tot wijzi ging van de Kieswet heeft minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat hij met betrekking tot het wetsontwerp tot wijzi ging van de Kieswet nog slechts omtrent één punt advies wacht; na ontvangst van dit advies, dat zeer binnenkort mag wor den te gemoet gezien, zal het wetsontwerp het Departement kunnen verlaten. De in diening er van zal daarna zoo spoedig mo gelijk gelijk worden bevorderd. In verband met de bij het ontwerp voor te stellen wijziging van art. 125 eerste lid, der Kieswet, strekkende tot vervroeging van den in die bepaling vastgestelden dag der candidaatstelling erkent de minister, dat het wenschelijk is, een spoedige indie ning te bevorderen, waartoe hij dan ook gaarne zal medewerken. UIT DE MIJNINDUSTRIE. Ook loonsverlaging voor ambtenaren en beambten? Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt ligt het in de bedoeling van de mijndirec- ties in verband met de tegen 1 April a.s. ingaande nieuwe loonregeling, een loons verlaging in te voeren, welke zich ook zal uitstrekken tot de ambtenaren en be ambten. VEREENIGING NEDERLANDSCH FABRIKAAT, Openlucht-filmvoorstellingen. Het bestuur der Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat", welke vereeniging o.a. zooals bekend is, in vele plaatsen vgn ons land filmvoorstellingen organiseert en films, welke een beeld geven van de Ne- derlandsche Industrie voor vertooning ter beschikking stelt, heeft besloten haar film-afdeeling belangrijk uit te breiden. Vooral in dezen tijd is het, mede in ver band met de heerschende werkloosheid, van het grootste belang op ruime schaal de aandacht te vestigen op de Nederland- srhe industrie en ieder Nederlander te overtuigen van het groote nut van het koopen van artikelen, welke in eigen land zijn vervaardigd. De film is wel een van de beste mid delen om het publiek op de hoogte t e brengen van hetgeen hier te lande wordt gemaakt en hoe dit geschiedt en van deze gedachte uitgaande, organiseert de Ver eeniging een reeks van openlucht-film voorstellingen door het geheele land. Per speciaal voor dit doel ingerichte auto worden gedurende de volgende maanden des avonds (behalve 's Zon- dagsi in 150 belangrijke gemeenten ODen- luclitvertooningen gehouden met films, welke een beeld geven van de Nederland- sche Industrie. Het secretariaat der Vereeniging ,.Ne- derlandsch Fabrikaat". Badhuisweg 145. te 's-Gravenhage verschaft gaarne nad°re inlichtingen over deze Nederlandsche film-expeditie. o VERBOND TOT BEHARTIGING VAN DEN EIERHANDEL, Gisteren is in het Jaarsbeursgebouw te Utrecht een vergadering gehouden van organisaties en belanghebbenden bij den eierhandel ten einde tot meer eenheid van alle groepen en nuanceeringen in den handel te komen. De vergadering, die on der leiding stond van den heer W. N. Gie- sen uit Apeldoorn werd o.m. bijgewoond door de heeren J Westrik. burgemeester van Barneveld. v d. Sluis, burgemeester van Landsmeer en prof. Van Ooyen voor zitter der Vereeniging van Koelhuizen te Utrecht. Na langdurig debat werd besloten tot oprichting van een ..Verbond tot beharti ging van den eierhandel". In het comité van voorbereiding werden benoemd de heeren J. Westrik. voorzitter, J. H. M. Jansen te Amsterdam. A. Reitsma le Groningen. D. van Ree te Amerongen en W. N. Giesen te Apeldoorn, secretaris. o DE POSTVLUCHTEN. De „Leeuwerik" (terugreis! vertrok gis teren te 5.45 u. uit Djask en arriveerde na een tusschenlanding te Bushir te 15 55 u. te Bagdad. De ..Uil" (heenreisl vertrok gisteren te 4.42 uit Bushir en landde na een opont houd van 10.33 11.20 te Djask, te 18 uur te Karachi. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is thans bijeengeroe pen tegen Dinsdagavond 1 Maart. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 1 Maart a.s. is be noemd tot inspecteur der volksgezondheid in algemeenen dienst mr. P. A. v. d. Drift, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als referendaris bij het departe ment van Arbeid, H. en N. Door leden van de vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" zal op Donderdag. 17 Maart, een gemeenschappelijk bezoek worden gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht, in het bijzonder aan de groep „Meubelen". VOOR KLEINE TUINEN. Bestrijding van dierlijke parasieten. Nu het voorjaar nadert en al spoedig tal van houtgewassen beginnen uit te botten nemen ws reeds nu onze maat regelen om het jonge gewas tegen tal van vijanden te beschermen. Aan verschillen de boomen en heesters zien we nog een enkel verschrompeld blaadje hangen' en bij nader onderzoek blijkt dit vaak een nest van de bastaard satijnvlinder te zijn. Vooral in vruchtboomen, meidoorns, sier- kersen, sierappels, iepen en beuken vin den we deze nesten vaak, welke we dan afknippen en zorgvuldig verbranden. Moei lijker is het nest van de ringelrups te vjndefi. Het bestaat uit een lijmachtige stof welke als een breed ringetje om een dun takje is aangebracht en waarin een groot aantal eitjes zijn gedeponeerd. Ook deze komt vooral op dovengenoemde houtsooi ten voor. Bij het snoeien lette we op deze ringetjes welke we dan tegelijkertijd af knippen en verbranden. De rupsjes van beide soorten vreten straks aan de jonge knoppen en kunnen ons veel schade ver oorzaken. Het is nu ook weer tijd om verschillende houtgewassen te bespuiten met bcomcarboleum. De bespuiting moei werden uitgevoerd met een pulverisator met straalverstuiver. Wanneer het te doen is om enkele kleinere boomen of struiken kan men zich desnoods redden met een goede kasspuit. We bespuiten appels, peren, kersen, pruimen, aal- en kruisbessen, meidoorn, sneeuwbal, buxus en tal van andere houtgewassen tegen schild en dopluizen en de eieren van blad luizen. We gebruiken daarvoor een 71/» pet. oplossing en bedenken wel dat een sterkere oplossing beschadiging kan ver oorzaken. Ook beschermen we het groen van vaste planten en andere gevoelige ge wassen, welke in de omgeving der te spuiten planten staan, opdat deze niet door vloeistof geraakt kunnen worden. Tegen bloedluis op appels spuiten we met een 10 pet. oplossing. Een bespuiting moet met zorg en vopral op tijd worden uitgevoerd. Vooral her teere groen der uitbottende knoppen wordt direct beschadigt door boomcarboleum. We spuiten alleen bii droeg en windstil weer, ook moeten de houtgewassen dan droog zijn. Bij het spuiten bedekken we zooveel mogelijk ge zicht en handen tegen inwerking van de bijtende vloeistof, Behoudens enkele uit zonderingen zijn groenblijvende planten slecht bestand tegen een bespuiting met dit bestrijdingsmiddel. DE EERSTE AARDBEIEN! Gisteren werden op de Groenten- en Vruchtenveiling „Utrecht en Omstreken" te Utrecht de eerste aardbeien aange voerd. door de Demonstratie tuin te Via- nen (bedrijfsleider H. de Haan.) Ze wer den gekocht door den heer Joh. Dussen- broek te Utrecht voor 38 cent per stuk. U. D. RECLAME. 4436 Zelfs in kalk- houdend water geeft Palmolive binnen weinige seconden een over vloedig schuim, waardoor gron dige reinigingder huid gewaar borgd wordL> Er 21'jn honderden soorten zeep ver krijgbaar maar slechts van weinige wordt de samenstelling bekend ge maakt. Wij vertellen U echter gaarne, waaruit Palmolive zeep wordt bereid Zij bevat uitsluitend zuivere olijf- en palmoliën, zonder verfstoffen. Even min wordt deze zeep chemisch ont kleurd - en zij behoudt daardoor haar natuurlijke zuiverheid en zachtheid. cent per stuk DE UITVOERING VAN DE TARWEWET. Protest van den Alg. Ned. Molenaarsbond. Te Rotterdam heeft de Alg. Ned. Mole naarsbond gisteren vergaderd om te pro testeeren tegen de uitvoering van de Tarwewet. Er is de volgende motie aangenomen: „De A. N. M. B., op 24 Februari te Rot terdam in protestvergadering bijeen, ge hoord de besprekingen over de Tarwewet 1931 en derzelver uitvoering: Overwegende dat de tarwemalende mo lenaars vóór de invoering dier wet vrijwel honderd procent in Nederland verbouwde tarwe verwerkten, en zij dus een belang rijk afzetgebied voor de producten van den Nederlandsehen landbouwer vormden. dat zij door de huidige praktijk der met de uitvoering der Tarwewet belaste in stanties volledig dreigen te worden geruï neerd. wijl: le. zij thans gedwongen worden voor 77 'h pet. buitenlandsche tarwe te ver werken. die niet in hun product thuis be hoort, die zij duurder moeten koopen dan de groote maalindustrie, en ter verwer king waarvan zij kostbare installaties die nen aan te schaffen. 2e. hun product thans dermate in kost prijs is gestegen, dat zij de concurrentie tegen de groote maalindustrie, die steeds bijkans uitsluitend op verwerking van de buitenlandsche tarwe was ingericht, niet kunnen volhouden, dat zij dus gedwongen zijn om óf hun zaken volledig te liquideeren, en daarmede de broodwinning voor zich en hun gezin nen en hun personeel, prijs te geven, óf niet het volle, door den Minister bepaalde percentage „Vita"-tarwe. welke tarwe slechts tegen zeer hoogen prijs is te ver krijgen, te verwerken, en daardoor dus de wet overtreden. dat het bestuur reeds ettelijke pogingen heeft ondernomen, evenals vele molenaars individueel om een juister inzicht bij de Regeering, dan wel de Regeeringsverte- genwoordigers, te wekken, doch al deze pogingen zijn afgestuit op den onwil der desbetreffende organen en van de groote maalindustrie, welke, niet tevreden met de reeds talrijke voor haar uit de tarwewet reeds voortgevloeide voordeelen, klaarblij kelijk het afzetgebied ook van de mole naars aan zich wil trekken, draagt het Bestuur op zich onverwijld te wenden tot Hare Majesteit de Koningin om Hare tusschenkomst in dezen nood in te roepen. Besluit door publicatie dezer motie een beroep te doen op het rechtsgevoel van ons volk en van onze volksvertegenwoor diging. om den door de Overheid geregel- den aanslag op hun bestaan mede af te weren. RECLAME. 44S4 OrurWerirxrfJen. SntaaAca^welidelé AlTtJO W EIK OM 1 Uit het Engelsch door A. TREUB. 'ht i *lar'; bleef vrij, zooals i hart van die mannen blijven m m, e?P mooie typiste niets anders l ;- schrijfautomaat zien, die tot ver ens toe fouten maakt. ™at is er aan de hand met Mike toon vroeS Sothfield op kalmeeren- £e B F.I. dwong tot betaling vandaag, Mrdde Harker kortaf. be B.F.I, is er vlug bij met te dwin- i «i Drew op bitteren toon. Ze hebben r? kans gegeven. int- ':in. betaalde de vorige maand -i" rest niet, en de B.F.I. is volkomen ™bt. Als Hannifin zoo verstandig pestte zwijgen.... n man. die dezen naam waard is, ■A .Jrind houden als hij onbeschoft _ueid werd door Brace, viel Drew in Ik denk dat Mike sir Peter een bloed- vampyr noemde? zei Sothfield was niets in vergelijking, riep iW,noimt'e bem een zeeroover. een r-.-~ wo'-geverfde bandiet, een I- twfAef' enz- enz. Dat (L r dat heusch? riep Sothfield een V-v tactloos van hem. Al- doen u °f een vechtende Ier zou zoo *-n Minifin zal zeker zijn boeken ®lrker wendend voeg<*e er fcij' zich De B.F.I. kan er niet aansprakelijk voor gesteld worden, beweerde Harker. Hannifin kocht het geld tegen een over eengekomen koers en de B.F.I. heeft recht op betaling er voor. Zooals de zaak staat, betwijfel ik of Hannifin's borg de lee ning dekt. Maar aangezien Mike Hannifin zoo kr.ap en eerlijk is als de beste, waarom geeft de B.F.I. hem geen behoorlijke kans, om zijn rente te betalen? vroeg Drew scherp. Omdat sir Peter Brace te veel eer. Engelsch gentleman is. om te verdragen ciat men hem toespreekt alsof hij een mo derne Shylock was. snauwde Harker. Drew grijnslachte boos en een gedwon gen stilzwijgen kwam over het drietal. Harker haalde zijn schouders op en voelde in zijn zak naar zijn sigarenkoker. Als procureur van de b.F.I. wier volle naam was de Brace financieele en beleg- gingscampagnie 'The Brace Finance and Investment Companyl Auckland, was hy er aan gewend minachtende meeningen over zijn principaal, sir Peter Brace, te hooren. en zijn humeur werd nooit lang door die opinies getroffen. Hij begreep, dat de laster, die om den geldschieter op bloeide, een te krachtig kruid was om door krampachtig snoeien uitgeroeid te worden. Daarom liet hij het in het zaad schieter, met geen ander protest dan nu en dan een toespeling op den leelijken reuk Het is jammer dat Brace niet m Enge land is gebleven, zei Drew, in het vuur kijkend. Dit is geen land voor iemand, die vindt dat hij beter is dan andere men- schen. Hij schijnt te denken dat hij zoo iets als een geldgod is. Maar waarom maak je je druk over hem. Drew, zei Sothfield, brommend. De man heeft je nooit wat gedaan. En hij zal nooit de gelegenheid krij gen om me kwaad te doen. Sothfield. Daar zal ik wel voor oppassen. Hij keek eens langs zijn aristocratischen neus op mij neer, maar hij zal geen tweede gelegenheid krijgen. Oh, heeft hij op je neergezien? Ik dacht wel dat hij iets van dien aard ge daan moest hebben, zei Sothfield. Harker lachte even en Drew kreeg een kleur van boosheid. Als men den kerel hoort spreken, zou men denken, dat niemand recht van be staan had behalve leden van het huis Brace! spotte Drew. En wat is het huis Brace? zeg me dat eens! Wat is het? De broer van den kerel heeft in de gevangenis gezeten! Sothfield hoestte verontschuldigend ach ter zijn hand. toen Harker zich omkeerde naar Drew. Dat is niet fair, Drew, zei Harker kalm. Maar het is waar, schreeuwde Drew bijna Misschien, misschien, gaf Sothfield goedgunstig toe. maar er wordt in gezel schap nooit over gesproken. Drew. En je stem wordt heesch. mijn vriend, bepaald heesch Drew stond op. Het huis Brace: smaalde hij. terwijl hij uitdagend in Harker's heldere, ernstige ooger. keek. Wat gebeurde er met de Ruiten Aas toen Arthur de broer van Brace, wegens valschheid in geschrifte naar de gevan genis ging? Vertel me dat eens? Waarover praat de goede man nu toch? vroeg Sothfield rustig. Wie of wat is de Ruiten Aas? Ja, wie of wat was hij? herhaalde Drew bijna triomfantelijk Ik zal het je vertellen Sothfield en jou Harker voor het geval je het niet weet De Ruiten Aas was netzoo'n dief als deze Decker. Het eenige onderscheid tus schen hen is, dat, waar de Decker iedere kaart van het spel gebruikt als kennis geving van zijn voornemen om te stelen, de Ruiten Aas alleen die kaart gebruikte. Heel merkwaardig, antwoordde Soth field. zeer merkwaardig! En wanneer leef de die Ruiten Aas? Ik geloof mij vaag den naam te herinneren. Ongeveer twee en twintig jaar gele den. Niet in Nieuw-Zeeland? Neen. In Engeland. In Berkshire. Oh. Dan herinner ik mij hem niet. Ik heb zeker gedacht aan Scharlaken letter". Maar je kunt wel weten, dat sir Peter Brace uit Berkshire komt! Hij praat er dikwijls genoeg over! Er lag een bepaalde zegepraal in Draw's stem en Sothfield trok zijn wenkbrauwen op. Harker trok zijn lippen samen en zijn oogen schitterden dreigend. Maar, riep Sothfield uit, je wilt toch niet'zeggen Toen Arthur Brace in de gevangenis zat hielden de operaties van Ruiten Aas op. Dat wil zeggen? vroeg Harker scherp. Dat wil zeggen, dat Ruiten Aas en Arthur Brace één en dezelfde persoon waren! antwoordde Drew met woedende zekerheid. Verbazend, zei Sothfield bewonderend, voordat Harker het toornige antwoord kon geven, dat hem op de lippen lag. Zulk een gevolgtrekking doet alle eer aan de be kwaamheid, waardoor je een toovenaar en financier geworden bent. Drew Maar om de gevolgtrekking voort te zetten. Nu, vraag het je zelf af, Sothfield. je bent zoo drommelsch knap. Zoo een van de broeders naar dat land kwam, wat zou dan den ander weerhouden van ook te ko men. Sir Peter is de geldschieter en «Ar thur Brace is De Decker riep Sothfield uit. terwijl hij met geveinsde opgewondenheid rechtop ging zitten. Bij Jupiter, Drew, je afleidingsrede- neering wordt bepaald geniaal! Toen scheen een plotselinge gedachte bij hem op te komen en zijn gelaat betrok. Maai er hapert toch ergens iets, zei hij, zijn hoofd in twijfel schuddend. Hoeveel jaar kreeg Arthur Brace voor valschheid in ge schrifte? Drie. Hm, dat is lastig. Veronderstel dat hij Ruiten Aas was en de Decker is. wat heeft hij dan in de zeventien of achttien jaren tusschenruimte gedaan tusschen zijn in vrijheid stelling en zijn wederverschijning als een misdadig groot-licht? Zoo'n iemand als de Decker is niet iemand om van zulk een langen tijd zijn licht onder de korenmaat te stellen. Dat zou niet voordeelig zijn. Het zal je niet kunnen schelen als ik zeg. dat Arthur Brace aan de Somme sneuvelde, zei Harker kalm. Het kan je helpen bij verdere gevolgtrekkingen. Drew. Gesneuveld bij de Somme? antwoord de Drew met minachting. Aan de Somme. Ja, Als je de leger orders wilt nazoeken. De meeste van onze hedendaagsche misdadigers gebruiken hetzelfde alibi, Har- ker. Het is een nuttige slag, die aan de Somme. Toch schijnt het een verklaring voor het langdurig stilzwijgen, peinsde Soth field hardop. Maar waarom hij zijn opstanding zoo lang uitstelde, kan ik niet goed begrijpen. Misschien hebben wij het mis, Drew, mis schien hebben wij het mis. De Decker kan mogelijk iemand anders zijn. Hij legde zijn vingertoppen tegen elkaar, leunde achterover en bekeek ze aandachtig. Ja, hoe meer ik er over denk, des tc beter zie ik dat Arthur Brace, omdat hij dood is, niet levend is en daarom niet de Decker kan zijn. Wij moeten van een an dere veronderstelling uitgaan. Laten wij nu jou bijvoorbeeld nemen. Als jij Wij hebben alleen het woord van Har ker, dat hij dood is, viel Drew in de rede. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9