De Slaoers van Katwijk aan Zee UIT DE OMSTREKEN. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria, d. van Jacob Verheul en Dina Leune. Getrouwd: Dirk Marinus van Vliet, 34 jaar. te Hazerswoude en Adriana Johanna van der Graaf, 33 jaar alhier. HAARLEMMERMEER. Vergadering afd. Hoofddorp „Volksonderwijs." Deze vergadering werd door den voor zitter geopend mee een woord van welkom aan den heer K. van Gaasbeek en uute zijn teleurstelling over het leit, aat zoo weinigen voor deze vergaoering opgekomen waren. Het onderwerp voor dezen avond was: „Wat ons te wachten 'staat'Aan de rede van den lieer van Gaasbeek ontieenen wij het volgende: In 191/ had een Grondwetsverandering plaats met veel omvatting, vooral wet be trof het onderwijs. Het onderwijs was een voorwerp van voortdurende zorg voor de Regeering. De kwaliteit van het onderwijs trachtte men, vooral onder het ministerie Cort van der Linden, zooveel mogelijk op te voeren. Hieraan hebben alle~ partijen medegewerkt. De voorstanders van het bij zonder onderwijs heboen gevocuten voor de school aan de ouders en in de tweede plaats de school aan de overheid. De bijzondere schooi is in den regel van de gemeenschap, zoo ook de leer middelen. De leeraren worden betaald met gemeenschapsgeld. Langzamerhand is deze school een Óverheidsschool geworden, waar in het noodig was 20 uur maatschappelijk onderwijs per week te geven. Uit de Grond wetswijziging van 1920 is een organieke wet voortgevloeid, v.n. door toedoen van dr. de Visser. Deze heeft zeer veel belang rijks tot stand gebracht. Het onderwijs kwam op hoogei peil, de salarissen wer den beter, de klassen kleiner en de ge bouwen geriefelijker. Tot stand kwam de eenheidsschool welke een groot gevaar zou worden voor het openbaar onderwijs. Door de eenheidsschool kon ieder kind komen op de trap van ontwikkeling, waarop het hoorde. Vroeger was een kind van hcoger onderwijs versloken. De vrijheid van het onderwijs leidde echter tot bandeloosheid. Er ontstonden zeer vele scholen, iedere richting had zijn eigen school en dit alles gaf zeer veel ver deeldheid. Begrijpelijkerwijs leed de kwa liteit van het onderwijs hier onder en stegen de kosten onrustbarend. Weldra kwam ontevredenheid en men zag spoedig dat het verkeerd ging. Minister Waszink vond, dat deze kwestie eens nader bekeken meest worden. Het onderwijs moest minder kostbaar worden, zonder de vitale be langen te schaden. Hieruit is voortgekomen de commissie Rutgers waarin o.a. zitting hadden de heeren Polak en Ketelaar en mej. Westerman. Deze commissie heeft jaren lang gewerkt. Het gevolg was dat het openbaar onderwijs teruggedrongen werd en het Christelijk onderwijs nog meer levensvatbaarheid kreeg. Evenwel had men, met anders le werken. millioenen kunnen besparen, doch dit heeft men niet gedaan. i Hoe stond net met de uitkeeringen tot exploitatie van de scholen? Hierbij golden de uitkeeringen van de openbare scholen als norm voor die van de bijzondere. De bijzondere scholen zwommen in hun ex- ploitatie-gelden en de openbare scholen moesten roeien met de riemen die ze had den. Ook het probleem van de religieuze onderwijzers moest onder het oog worden gezien. Uit de exploitatiegelden van de christelijke scholen waren millioenen te halen geweest. Dit als inleiding tot het wetsontwerp Terpstra. In dit nieuwe wetsontwerp zijn dingen vastgelegd, die als terugslag be schouwd kunnen worden op de wet van 1920. Men heeft het U.L.O-onderwijs weer apart gehouden, ze moesten dienen als opleidingsscholen voor H.B.S. e.d. Voorts werden in de nieuwe wet opgenomen zeven scorten van straffen voor de onderwijzers. Dit is een miskenning ten aanzien van het onderwijzend personeel, die niet gebillijkt kan worden. Vervolgens nu de groote principe's van de wet. De openbare school zal niet op geheven worden tenzij het leerlingenaan tal daalt beneden de twaalf zei de wet van 1920. De nieuwe wet streeft er naar dat de combipatie vai) gemeenten bevorderd moet worden. Drie scholen van drie bii elkaar gelegen gemeenten moeten een school worden. Hieraan kleven echter ook weer bezwaren, voorai wat de af te leggen afstanden voor de kinderen betreft. Allicht zouden de ouders er toekomen deze naar een dichtbijzijnde Christelijke of katho lieke school te sturen. Verder vervallen de handteekeningen voor de oprichting van een nieuwe school, terwijl de stortingssom tweemaal zoo hoog wordt. Zoo werkt men het ontstaan van de Christelijke scholen in de hand. De opleiding voor onderwijzer was voor 1920 zeer bijzonder. Men had normaal scholen en met 18 jaar konden de ionge onderwijzers reeds voor de klas staan, terwijl zij nog geenszins studierijp waren. Men had voorts een onderwijzer voor zeer veel kinderen in een lokaal. Het contact tu9schen onderwijzer en kind was niet groot. Dit is tegenwoordig beter. In ÏÖZO échter kwam het onderwijs op veel hooger peil en kreeg men den breeder ontwik kelden onderwijzer. De nieuwe wet breekt dit alles echter weer af. Men lean weer op 18 jarigen leeftijd voor de klas staan. De opleiding is zes jaar lager onderwijs, drie jaar U.L.O en drie jaar speciale opleiding voor onderwijzer, Deze bepaling in de wet is een miskenning van de eischen die het volk aan den onderwijzer stelt. Hel volgende belangrijke punt in de nieuwe wet is de invoering van de z.g.n. 45-schaal. Deze behelst van een tot 45 leerlingen een onderwijzer, van 45 tot 91 leerlingen twee onderwijzers en van 91 tot 135 drie onderwijzers. De taak van den onderwijzer, die 45 kinderen les moet geven die varieeren tusschen 6 en 12 jaar, is wel zeer zwaar. De kleine scholen op het platte land wor den de dupe hiervan. Bij de oude wet telt een school van 80 leerlingen drie onderwijzers, bij de nieuwe wet wordt dit twee. Met deze bepaling denkt men 51/2 millioen te besparen, maar hierdoor wordt een aanval gedaan op het plattelands onderwijs. Hoe anders is het gesteld in militaire 'i kringen waar men een instructeur heeft op ongeveer acht dienstplichtigen. Ware in dit opzicht die minister van Defensie minister van onderwijs en andersom. Dit zijn in het kort de voornaamste bepalingen van de nieuwe wet en als deze straks «aan de orde komt, zullen we zien hoe er mede gehandeld wordt. De Vereeniging Volksonderwijs dient 11 iet voorlichting opdat gij beseft wat deze wet liehelst. Wij willen goed onderwijs voor het kind van het volk. Ik dank u voor de aandacht, waarmede gij mijn rede hebt willen volgen. Hiermede was de behandeling van het wetsontwerp Terpstra door den heer van Gaasbeek besloten De voorzitter vroeg hierop of er nog personen waren met bemerkingen. De heer van Ingen betreurde liet dat vanwege volksonderwijs zoo weinig ver gaderingen gebonden werden. De voor zitter zegde hem toe. dat met zijn bemer king rekening zou worden gehóuden. De lieer Veuger bracht nog de hand teekeningen-kwestie naar voren en vond, dat hierop scherper conlrole moest worden gebonden. Dc voorzitter bracht hierna dank aan den heer van Gaasbeek voor zijn mooi betoog en wekte de aanwezigen op toe te treden als lid van de vereeniging Volks onderwijs. Hiermede was de vergadering besloten. HILLEGOM. Clir. Middenstanders. I11 een vergadering van Chr. Midden standers, die geleid werd door den beer J. O. Vermeer, voorzitter van „Patrimo nium", trad als spreker op de heer Bos uit Rotterdam. Hij sprak over de nood zakelijkheid van de organisatie en de ma nier van werken. Daarna is besloten tot de oprichting van een afdeeling van den Chr. Middenstands Bond, aanvankelijk met 22 leden. Het voorloopig bestuur kreeg do opdracht aan het Gemeentebestuur te adresseeren over de winkelsluitingswet. Een huishoudelijk reglement zal ontworpen worden. Gasten uit Nieuw Vennep en Vijf huizen waren aanwezig. A.R. Kiesvereeniging. De A.R. Kiesvereeniging heeft een.ver gadering gehouden, die goed bezocht was. De heer R. A. den Ouden uit den Haag sprak over de beteekenis der A.R. begin selen voor dezen tijd. Enkele gestelde vra gen werden beantwoord. Chr. Oranje-vereeniging. De Chr. Oranje-Vereeniging heeft haar feestelijke jaarvergadering gehouden in het gebouw ..Patrimonium", dat geheel bezet was. De heer W. Kljne. voorzitter, leidde de bijeenkomst, opende op de ge bruikelijke wijze en hield een toespraak over het Oranjehuis en de liefde voor de Vorstin. De secretaris de heer I. C. Baas bracht het jaarverslag uit waarna de voorzitter nog een en ander meedeelde van een con ferentie met burgemeester Pont over de wijze, waarop men hier pleegt feest te vieren. De rekening van tfen penningmeester den heer Buurman sloót met een batig saldo van f. 133.82. De periodieke aftredende bestuursleden de heeren Baas. Buurman en van Egmond werden bij acclamatie herkozen. Voor het feestelijk deel van den avond was een gevarieerd programma samenge steld, te weten een historische bijdrage van den heer Troost, declamatie van den heer Tamsma een gecostumeerd zangspel ..De elf provinciën" en een humoristische bijdrage van het dameskoor „Irene"'. De verschillende programmanummers trokken veel aandacht en bijval. Eenige liederen werden gemeenschappelijk gezon gen; dames boden een consumptie aan. De gezellige avond werd besloten dooi ds. Krabbe met een slotwoord en dank zegging. VERGADERINGEN VAN BLOEMIST WERKLIEDEN. Inzake het arbeidscontract. Te dezer plaatse zijn twee groote ver gaderingen van bloemist-arbeiders gehou den inzake het aanhangige collectief ar beidscontract. De Chr. bloemistwerklieden-vereeniging vergaderde in de Nutszaal en de R.-K. vereeniging „Eensgezindheid" in Flora". Belde vergaderingen waren druk bezocht, de zaal van „Flora" was zelfs te klein voor net groote aantal opgekomen leden. Zij waren streng huishoudelijk; de stemming over een besluit werd niet bekend ge maakt. omdat de stemming in één afdee ling niet die in de andere afdeelingen in de streek zou kunnen beïnvloeden. De stemmencijfers, vóór of tegen aanvaarding van het patroonsvoorstel in de verschil lende afdeelingen worden namelijk opge teld, bij wijze van een referendum. Aldus werd vanwege de R.-K. werklieden-orga nisatie meegedeeld. De definitieve uitslag kan daarom eerst over eenige dagen be kend zijn. Bij geruchte vernamen wij, dat het be stuur der plaatselijke R.-K. werklieden- organisatie adviseerde het patroonsvoor stel aan te nemen. Omtrent de Chr. werk lieden-organisatie kon niets medegedeeld worden. o— KATWITK. Het afscheid van den Burgemeester. Het officieele afscheid van mr. dr. Schokking zal Maandagmiddag plaats vinden in een openbare raadsvergadering te 2 uur. Na afloop vindt een receptie plaats voor ingezetenen, autoriteiten en het personeel der gemeente, teneinde van den heer en mevrouw Schokking afscheid te nemen. KATWITK AAN ZEE. Teraardebestelling van het echtpaar Hoek. Een droeve stoet trok door de Voorstraat naar de begraafplaats. Onder zeer groote belangstelling werden door het dorp twee kisten achter elkander gedragen, bevat tende 't stoffelijk overschot v. Jacob Hoek en zijn echtgenoote, die een paar dagen 11a elkander gestorven waren. De man be reikte de leeftijd van 81 jaar, zijn vrouw werd 93 jaar. Op hei kerkhof stonden reeds zeer velen om de geopende groeve geschaard. Nadat de kisten achtereenvol gens neergelaten waren, trad ds. Pras naar voren. Spreker zei, dat een plechtigheid als deze niet veel meegemaakt wordt. Op één dag wordt tegelijk uit het sterfhuis naar het graf gedragen man en vrouw, deze was de oudste vrouw uit Katwijk. Dit is een geheel bijzonder geval. Samen zijn zü gehuwd .samen zijn zij grafwaarts ge dragen. De predikant sprak tot de aanwe zigen nog een ernstig, vermanend woord en noodigde uit te zingen Ps. 68 2. De heer Vis dankte namens de familie ds. Pras voor zijn woorden; de diakenen der Herv Kerk voor alles wat zij gedaan hadden en ten slotte de dragers. NOTEEREN VANAF HEDEN RUNDVLEESCH Poulet en Gehakt 45 ct. DOORREGEN LAPPEN 45 ct. MAGERE LAPPEN50 ct. RIBLAPPEN 55 ct. 1468 KATWITK AAN DEN RITN. Jaarvergadering Chr. Werkliedenvereen. De Chr. Werkliedenvereeniging „Wees getrouw" kwam in de zaal der Christel. Jong.-vereeniging ter jaarvergadering bij een. Na het zingen van Ps. 86 3 en ge bed en gelezen hebbende Genesis 3, open de de voorzitter de heer L v. d. Zwan de vergadering, na allen een hartelijk wel kom te hebben toegeroepen, met de vol gende woorden: Wederom ligt weder een jaar achter'ons met al zijn wee en wel. Reeds 28 jaar geleden werd onze vereeni ging opgericht, en verscheidene oprichters zijn van ons heengegaan, wier werk wij nu nog mogen voortzetten. Niet alleen het doel der ziekenkas moet onze vereeniging bij elkaar houden, maar wij hebben een beter doel. dat ligt in de Christelijke grondslag waarop wij bouwen. Vooral in dezen tijd is er een vragen, waarom al die smart en moeilijkheid. Spr. brengt dit in verband met het voorgelezen gedeelte en wanneer wij dan lid zijn van deze ver eeniging die vasthoudt aan het Evangelie, dan kunnen er wel eens moeilijke tijden zijn wij leven in een tijd dat men alles zelf wil doen. zonder met God te reke nen doch gaat men den Bijbel na. dan kan men zien dat wij met een barmhartig God te doen hebben, die als Hij slaat ook weder heelt, en verder wil helpen. Wanneer wij dan ook dit nieuwe boek jaar ingaan, moeten wij ons vasthouden aan de schriften. Moge dit ons alle deel achtig zijn ook in deze tijden. Hierna las de secretaris de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd Volgde het jaarver slag van den secretaris. Spr. merkte op dat het geheele jaar niet gunstig is geweest wat betreft de uitkeeringen der zieken kas. alhoewel wij in deze wintermaanden lang niet zooveel zieken hebben als andere jaren. Wij hebben dan ook in deze maan den zeer weinig uitgekeerd, hetgeen in geen Jaren het geval is geweest. In het afgeloopen jaar is 5 maal vergaderd. Het bestuur is intact gebleven en heeft geen verandering ondergaan. Het ledental is ongeveer hetzelfde gebleven; een onzer oudste leden werd ons door den dood ont nomen. Spreker memoreerde verder dat in het afgeloopen jaar de uitkeeringen der zie kenkas zijn gebracht op f. 8 en f. 4 waar resp. vroeger f. 12 en f. 6 werd uitgekeerd. Moge wij dan ook het nieuwe boekjaar tegemoet gaan met het woord van Jan Pieterszoon Cosn, „Ende despereert niet". Met de hand aan de ploeg en het oog omhoog! Uit het jaarverslag van den penning meester ontieenen wij dat de financiën in goede orde zijn en er nog een klein saldo is over 1931, zoodat dit jaar beter is dan het vorige jaar. Door de heeren D. J. Haremaker en D. Haasnoot zijn de boeken en bescheiden gecontroleerd, welke in beste orde zijn bevonden Den penningmeester werd voor zijn nauwkeurig beheer dank gezegd. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Just. Haasnoot en D. de Ruiter, resp. als 2e voorzitter en 1ste secretaris herkozen met bijna alg. st. Zij namen hunne benoeming na eenige welwillende woorden van den voorzitter aan. Na eenige besprekingen over de zieken kas, inzake splitsing in de boekhouding over leden welke f. 8 en f. 4 uitgekeerd krijgen bij ziekte, ging men over tot de rondvraag. Ter sprake kwam het zieken fonds der doctoren te Katwijk. Men is het hierover niet eens wat betreft de verhoo ging enz. en meende dat wij zelf dit wel ter hand kunhen nemen. De voorzitter meende, dat men nog maar even moest wachten, gezien de beslissing van het al of niet doorvoeren van de ziekenfonds wet. Na het zingen van Ps. 73 14 sloot de voorzitter met dankzegging de verga dering. De heer A. van der Zaal, penningmeester der Vereeniging, bracht dan verslag uit van de financien. Aan contributie weril ontvangen f. 5769.04, i de uitkeeringen bedroegen f. 4902.02 en de kosten voor autovervoer f. 266.15. In het afgeloopen jaar werden 38 patiën ten verpleegd met in totaal 996 verpleeg- dagen. Vele patiënten werden wegens plaats gebrek afgewezen, betgeen de Vereeniging f. 274 extra kostte. De gehouden stemmingen gaven als uit slag, dat de heeren Tlbboel en Kulk lier- kozen en de heer G. S. Nagtegaal in de vacature van K. Horsman werd gekozen. Dc heer J. Marbus, werd bij acclamatie als commissaris herkozen. De klacht kwam vervolgens ter sprake, dat bet nogal eens voorkomt, dat de patiënten, ook uit andere plaatsen, bij liet Academisch Ziekenhuis worden afgewezen. Mocht dit zich meer gaan voordoen, dan zal het bestuur in samenwerking met andere vereenigingen hiertegen een adres indienen bij de regeering. De vergadering besloot om de gulden toeslag per dag ook dit jaar te hand haven. Dc- heer Noorlandt deelde mede. 'hoe de stand van zaken is inzake de bespre kingen met liet Diaconessenlmis te Leiden om een sterke reductie te verkrijgen op de kosten van operatie's. Concrete voor stellen zijn er nog niet, doch de kans op goede resultaten is zeer groot. Het bestuur toont in deze zaak zeer actief te zijn en liet belang der leden op voorbeeldige wijze te dienen. Vooral de gevoerde besprekingen betref fende hef contract met liet Diaconessenhuis zullen voor de leden van groot belang kunnen zlin. De rondvraag bracht woorden van dank voor den ondervonden steun. Enkele vragen werden nog gesteld en beantwoord. De vergadering werd hierna gesloten. LISSE. l'ROT. ZIEKENHUIS VERPLEGINGS- FONDS LISSE. Een goed bezochte Jaarvergadering. Gisteravond vergaderde het Prot. Zieken- huisverplegingsfonds alhier onder presidium van den nieuwen voorzitter, den heer A. Tlbboel. Deze opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Hij sprak vervol gens een openingswoord en wees daarin op liet feit, dat het een niet gemakkelijke taak is den lieer Wnnslnk ais voorzitter op te volgen. Met vreugde constateerde spr. den groef der vereeniging. Spr. achtte voorzichtig beleid in de toe komst een eerste veroischte. Wij weten niet wat de toekomst ons brengen zal. Het werk van den bode werd dankbaar gememoreerd. De notulen en het jaarverslag werden door den heer Noorlandt gelezen cn door dc vergadering goedgekeurd. Het fonds gaat nog steeds vooruit. Het ledental werd opgevoerd tot 1900, terwijl liet aantal niet betalende leden niet 50 steeg. Het afgeloopen jaar baarde geen zorg, doch ook de secretaris stipte aan, dat een voorzichtig en zuinig beleid noodig is. Dc heer Noorlandt werd bij inoniié van den voorzitter dank gebracht voor zijn veelomvattend werk. OEGSTGEEST. Lezing „Gemeentebelang Oegstgeest". Alhier hield bovengenoemde vereeniging in „Het Witte Huis" haar vierde winter- bijeenkomst. Het bestuurslid, de heer Gooszen. deelde mede. dat de voorzitter, de heer Wichers Rollandet, vc-rhinderd was, en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder den spreker, Jhr. Jan Feith, die wat vertellen zou over „Persoonlijke her inneringen uit mijn schrijverspraktijk". De heer Feith begon met zijn toehoorders een raadsel op te geven, nl. op welken beroemden persoon hij in zijn uiterlijk geleek. Niemand der aanwezigen raadde, dat dit Woodrow Wilson was. In verband met die gelijkenis vertelde hij een twee tal belangwekkende wederwaardigheden. En zoo kwam de spreker, al vertellende, van het eene voorval op het andere. Allerlei gebeurtenissen beschreef hij ons zóé duidelijk en raak, dat wij deze voor onze oogen zagen afspelen. Na de pauze bepaalde de heer Feith zich in het bijzonder tot de verschillende kunsten en vertelde hij van zijn ontmoe tingen met Kees van Dongen. Louis Cou perus en Louis Bouwmeester. Spr. bootste de verschillende personen werkelijk op onnavolgbare wijze na! Het was waarlijk riel te verwonderen, dat de spreker voort durend een zeer aandachtig gehoor had De heer Gooszeii bracht jhr. Feith dan ook hartelijk dank voor den genot,vollen avond, dien hij geschonken had. Burgerlijke stand. Geboren: Josinc Maria, d. van M. J. J. Creygliton-van den Berg: Petrus Alphonsus Maria, z. van J. C. van Steijii-Ammerlaan. Overleden: Catharina Johanna Maria Brouwer, wed. J. Senff, 79 jaar: Laurens Rhijnsburger, 8 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: J. M. Jansen en gezin, boek drukker, Rijngeesterstraatweg 143, van Leiden: W. Kerkhoff, timmerman, Rijnzicht- weg 140, van Mijdrecht; H. Bertel en gezin, arts. de Kempenaerstraat 80, van Voorburg; J. van der Wegen en gezin, technicus, Fred. Hendrikl. 17, van N.O. lndië. Vertrokken: E. G. E. L. Bartmann, dienst bode, van Duivenv.straat 49, naar Dord recht; Wed. A. E. S. van Donk-Trago, van de Kempenaerstraat 47, naar Leiden. Jaarvergadering R.K. Geilenfokvercen. Gisteravond is in het Patronaatsgebouw ..St. Willibrord" de algemeene jaarverga dering gehouden van de R.K. Geitenfok- vereeniging. Voor deze vergadering was i groote belangstelling. De w.n. voorzitter de heer G. Hoogervorst opende de vergade ring met den Chr. groet, riep de aanwe zigen hartelijk welkom toe en herdacht met gevoelvolle woorden den overleden voorzitter den heer C. van Dijk. De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den secretaris den heer H v. d. Hoeven, werden onveranderd goedgekeurd. Voorgelezen werd een ingekomen ver zoek van het crisiscomité Oegstgeest om medewerking tot financieelen steun. Uit het besprokene bleek, dat finan- cieele steun verleenen niet mogelijk was daar de vereeniging niet over baten be schikken kan en zelfs door de gemeente gesubsidieerd wordt. Besloten werd de beschikbaarstelling van den dekbok half Maart op te heffen. De heer P. v. d. Berg bracht verslag uit van de j.l. gehouden bondsvergadering waarvoor hem dank werd gebracht. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris. Het ledental was constant ge bleven. Het financieel verslag van den penning meester de heer van Abswoude vermeldde een gering batig saldo. Voor de controle werden aangewezen de heeren Hofmann en v. d. Sleet. Uit dit onderzoek bleek alles in orde bevonden. De voorzitter dankte de commissieleden voor hun moeite en den penningmeester voor zijn nauwkeurig beheer. De verkoop van de lammeren voor het a.s. jaar werd gegund aan den hoogsten bieder, den heer v. d. Sleet voor f. 0.10 per stuk. In de bestuursvacature werd voorzien door de benoeming van den heer G. Hof mann. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. Schrama. Hierna werd besproken: invoeringmelk- controle waartoe het algemeen belang uitvoerig werd uiteengezet. Als gevolg daarvan werden reeds eenige geiten ter controle opgegeven. De gele genheid daartoe werd door het bestuur nog eenige dagen opengesteld voor e.v. belanghebbenden. Het bestuur stelde voor weeral keuring te houden en daartoe yfJL onpartijdige aan te wijzen de tal Jong uit Den Haag, Rijksveetetif lent. De heer den Hollander gat 0r8 1 groote nut daarvan nadere toelittal en stelde zich op algemeen vemJPI schikbaar ter begeleiding. 1 Het voorstel werd aangenomen De rondvraag leverde weini° tel ders op. Na verloting van kunstvooixv-roaJ de voorzitter de vergadering Si Chr. groet. Gisteravond heeft de R.K. Ver. „Triumph" naar aanleiding i,|i verzoek van het crisis-comité, Ireslota een gift van f. 10 te schenken. De veri ging toonde zich verder bereid, Mk andere wijze medewerking te veria SASSENHEIM. LEZING A.-R. KIESVEREEN Het Kamerlid Schouten over „De crisis en ons werk." ln iiet overvolle gebouw Concordia op uitnoodiging van de A.R. Kiesvereea en Prop. CluD op de heer J. Sch, van Rotterdam om te spreken over onderwerp: „De crisis cn ons werk" belangstelling van verschillende zijden groot. Onder de aanwezigen waren de gemecster van Sassenheim, wethouder naar, wethouder van der Laan uit hout en meerdere vooraanstaande scncn. Spr. wees er op, dat er velen die van een verband tusschen onze in het leven en de crisis niet willen Soms spreekt men van een ijzeren anderen spreken van een noodlot cn de dingen laten gaan zooals ze gaan. zijn er velen, die in verband met de i alles van de Overheid verwachten in de meening verkeeren, dat de Ove alles in handen heeft en het wereldgi ren naar haar willen kan sturen. Te® zijn er niet weinigen die de oplossing wachten van de Internationale m hebbers, zoo deze slechts één van waren en bezield met een ernstig sti om verbetering te brengen, dan zoi crisis een einde nemen. Vergeten daarbij, dat deze macht vaak slechts 1 is en dat deze regeerders niet anders dan willige werktuigen in de hand een idee of strooming, die voor zei tijd de leiding heeft bij liet volk. 0( richting van de „Planwirtscliaft" zal redding brengen, het is rationalistisc heeft als grondgedachte, dat de uk oppermachtig zal zijn om het n gebeuren in de hand te leggen san machthebber. De groote fout, die allen gemaakt wordt, is aldus spr. de mensch zichzelf als het middt gaat beschouwen van de gebeurteniss dat men geen rekening wil houden de souvereiniteit Gods, die alles re De menschen moeten leeren inzien, zelf niet in staat zijn om op eigen i en door eigen energie het bestaan te stellen. De belijdenis, dat het leven is in de hand Gods moet de mensch dingen leeren zien in 't licht van de ee: beid Dat moet hen ook bevrijden va menscheliik egoisme en hun den gemeenschapszin bijbrengen. Dan verri de baat uit het leven. De berusting in deu wil van God slapt niet den strijd tegen de ma heden, doch wakkert deze juist aan, de menschen dan gelooven, dat lie einde ook moge zijn, zij veilig Gods hand. Door een groot getal aanwezigen verschillende vragen gesteld, waarde spr. in de gelegenheid was verschi punten nog nader toe te lichten. Dc zltter bracht den spreker hartelijk vcor het vele goede, dat hij den aamve had voorgehouden. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt mol avond te 9 uur in spoedelschende dering bijeen ter bespreking van r staande punten: 1. Werkverschaffing en steunrej werklooze arbeiders; 2. Bespreking SI regeling kleine kweekers. Burgerlijke stand. Geboren: Anna Maria Theresia, d] J. J. W. Hartmanns en M. G. de Frederik Antonius Maria, d. van J. F Hcman en J. van Winsen; Marcellus A nus. z. van J. Hoogervorst en E. M. Nobelen; Adrianus Engelmundus, z. W. van Hage cn C. W. Gardien. Adfl z. van C. Staring en A. Verbree- Vertrokken: Mej. E. Groenevelu, Teijlingerlaan 23, naar Woubrugge: E. S. M. A, Roozen, van Teijlingerlai] naar Vught; S. G. Pannentier, van H! straat 240 naar Winterswijk. Loop der Bevolking Gevestigd: L. M. G- Cr. Burton, Hl straat 354, van Haarlemmermeer; J der Meij, J. P. Gouverneurl. Haarlem; H. Burggraaf!' en gezin. Bei laan, 54, van Leiderdorp: Mej- A Schildering, W. Warnaarlaan 4, vari kuiit'j Mej. J. M. L. ter Linden, Hoof® 167;, van Nuenen; Mej. M. van der Hortuslaan 13, van Voorhout; Mej- C. Hortuslaan 13, van Voorhout. Warmonderdammer- en Alkemader p« Dc polderlasten van den WarffWflT dammer- en Alkemaderpolder voor w i 1932 worden inplaats van f. 15 1,1 voorgesteld op f. 13 per H.A. Het Crisis-Comité. Het juiste bedrag, dat door -9| ccmité gecollecteerd is, bedraagt Hierbij komt nog een bedrag van dat per giro is overgemaakt. Ook z'Jl toezeggingen gedaan voor maande J" bijdragen en giften in natura WH komen; terwijl velen op reis zijn ei bezocht zullen worden. n Door het crisis-comité is voorschotten te verleenen aan 1 teneinde hen in staat te s^Hp\7e J zaamheden te doen verrichten, (UJ'1 komt weer in den raad ter sPraJ1jJ zie daartoe de agenda voor de verg' van morgen). Tramstagnatie. Doordat nabij de Engelenbrug 1 van een vrachtauto afliep, d voor de tram versperd. Het jjj duurde zoo lang, dat een n te vervallen. qJ

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6