N.V. LEIDSCH DAGRl AGENDA. BUITENLAND. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. RECHTZAKEN. SCHEEPSVERBINDINGEN CORRESPONDENTIE. HEDEN: Casino-Bioscoop: Nederi. Reisvereeniging Si, 2 uur n.m. Federatie-huis (Gerecht 10): Vrije Kath. Kerk. Lezing va.i den lieer J. H.' Keuzen S't uur n.m. Kagerstraat 1 (Chr. H.B.S.). Jaarverga dering. 7'/: uur nam. Nutsgebouw: Ver. tot Bev. der Bouw kunst. Lezing dr. H. P. Berlage. Stadsgehoorzaal: Uitvoering „Con Amore", 8 uur nam. Vrijdag. Luthersche Kerk: Prop.-avond Ned. Chr. Blindenbond, S uur n.m. Nutszaal: Chr. Dem. Unie. Spr. de heer Jungeurt. 8 uur nam. Oude Rijn 39: Verg. van aandeelhouders N.V. Algemeene Boek en Handelsdruk kerij v.h. Batteljee en Terpstra lO'/s uur voorm. Rijnsburgersingel 9: Ledenverg. „Schooi en Werktuinen", 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): A.V.R.O.-avond. Kovacs Lajos met zijn orkest, 8 uur n.m. Katwijk aan Zee (Casa-Cara).: Spr. ds Zandt van Delft, 7uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 3 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Het schandaal om Adam en Eva." Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. City-theater, Haarlemmerstraat. Voor stellingen te 8 uur. ..De geheimzinnige waarschuwing." Zondags 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-theater", Stationsweg Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 u. 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Der Draufzanger". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. „Trianon-Theater", Breestr.Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 u. 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. „De Ooievaar staakt." Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Lakenhal. Tentoonstelling werken A. Mouron Cassandre, dag. 10 uur v.m.4 uur nam., Zondags 12'/: uur nam.4 uur nam. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m Inen ting tegen diphterie 4—5 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge woerd 171, telef. 502, en D. J, v. Driesum, Mare 76, telef. 406. ACADEMISCHE EXAMENS. Doctoraal examen Indisch Recht de heer Ko Hong Liem (Den Haag). BEHANDELING VAN DIENSTWEIGERAARS. Antwoord van den Minister v. Justitie. Op de vragen van het Tweede Kamerlid K. ter Laan: Is het aan den minister bekend, dat brieven aan W Bleeker, die zich in voor arrest bevindt in de Artilleriekazerne te Leiden wegens dienstweigering, ongeopend worden teruggezonden, terwijl bezoek van zijn zuster is geweigerd? Is de minister bereid aan deze onnoo- dige maatregelen een eind te maken? heeft de minister van justitie geant woord De betrokken dienstplichtige onderging wegens dienstweigering tot 18 Januari j.l. voorloopig arrest in de Artillerie-kazerne te Leiden. De aan dien dienstplichtige ge richte brieven, welker inhoud uitreiking aan geadresseerde niet toeliet, werden na dat. onder vermelding van den afzender, hiervan aan hem was kennis gegeven, aan den afzender teruggezonden. Ongeopende brieven zijn nimmer teruggezonden. Bij de ontvangst der brieven is het echter eenige malen voorgekomen, dat het plakmiddel reeds zoo ver had losgelaten, dat zonder schending van het couvert de brieven kon den worden geopend. Voor d>e terugzen ding behoefde het. couvert slechts dichtge plakt te worden hetgeen verklaart, dat de afzenders in de meening hebben verkeerd, dat hun brieven ongeopend werden terug gezonden.' Aan den betrokken dienstplichtige is bezoek van zijn zuster niet geweigerd: niettegenstaande dit bezoek te voren niet was aangevraagd, is hij gedurende een kwartier in de gelegenheid gesteld zijn zuster te ontvangen. De commissaris van politie alhier en ver,schillende ooggetuigen van de vechtpartij, welke eergisteravond op de Breestraat heeft plaats gevonden, verzoe ken ons mede te deelen. dat het slachtoffer de heer Van Duuren geenszins aan de vechtpartij heeft deelgenomen, doch inte gendeel bemiddelend wilde optreden. Wij vernemen veruer nog dat hij tus- schenoeide wilde treden, op het momen", dat een drietal personen, die liet tot zijn kennissen behoorden, en die de sociëteit „Minerva" waren binnengedrongen, daar uit hardhandig werden verwijderd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar beslissingen. De Ontwapeningsconferentie begint thans in een stadium te komen, dat spij kers met koppen zullen moeten worden geslagen. De meeningen zullen tegen el kaar botsen, misschien zelfs fel. doch laten wij hopen, dat trots deze botsingen uiteindelijk een compromis zal kunnen worden bereikt, dat althans practische ontwapening inluidt. Dan is al veel ge wonnen In den Duitschen Rijksdag duren de debatten nog voort op een wijze, die het parlementarisme niet kan bevorderen! Het lijkt ons niet „onwaarschijnlijk, dat de Nazis, boos over het feit. dat zij door Bruening dreigen te worden verslagen, verder gaan, dan hun aanvankelijk voor nemen was. Hun positie verbeteren zij zoodoende niet! Morgen zal gestemd wor den. De regeering Bruening wordt veilig geoordeeld. BELGIE. Verhocgde tarieven, verlaagd,, salarissen. De regeering heeft de Kamer een wets ontwerp doen toekomen, waarin zekere douanetarieven, die niet onder handels verdragen vallen, met 15 pCt. verhoogd worden. Het invoerrecht voor buiten landsche bieren wordt verhoogd van 80 op 100 francs. Verder worden ir. het wetsontwerp de ambtenaarssalarissen met 10 pCt. ver laagd en de uitkeeringen der oorlogsbe nadeelden met 10 pCt. verhoogd. De salarisverlaging met 10 pCt. heeft ook betrekking op de salarissen der mi nisters en de inkomsten der afgevaar digden. DUITSCHLAND. Nieuwe incidenten in den Rijksdag. Het debat in den Rijksdag is gistermid dag voortgezet. De Wurtenbergsche staats president Bolz Centrum i stelde de vraag, waarom de rechterzijde Bruening wilde ten val brengen. Het doel zijner buiten- landsche politiek kan daarvoor geen mo tief zijn. Inzake de herstelpolitiek heerscht bij het geheele volk slechts een meening. De rechterzijde zou net niet beter kunnen doen. Onder den firmanaam „nationale oppositie" valt men de regeering bij de belangrijkste beslissingen in den rug aan. Het Centrum, aldus Bolz, wenscht dat ten slotte een einde wordt gemaakt aan de verlaging der loonen, salarissen en so ciale verplichtingen. De inmenging in het rentevraagstuk, in de huren, in de veria- ging der hypotbeeklasten en thans liet tweede saneeringswerk voor de ineenge storte banken zijn niet te miskennen op offeringen en noodzakelijke étappen ier saneering van het bedrijfsleven. Wat de landbouwpolitiek betreft; Duitschland moet op zijn minst onafhankelijk van het buitenland worden. Dat moet ook de basis zijn voor een duurzame kolonisatiepoli tiek. Indien de oppositie te berde brengt dat men haar geen aandeel in de regeering geeft, moet er op gewezen worden, dat het Centrum bereid is tot samenwerking met iedere partij, welke op den grondslag der constitutie opbouwend werk wil verrichten Spr. beëindigde zijn redevoering met de verklaring, dat het Centrum vertrouwen genoeg heeft in de bezonnenheid van het parlement om tc verwachten, dat de ver- eenigde oppositie van rechts en links aan het einde der week niet zal overwinnen en dat de 13de Maart haar een nog grooter nederlaag zal brengen. Voor de Duitsch-Natlonale fractie sprak prof. v. FreitaghLorlnghoven. Spr. ver klaarde, dat hoe vernietigend het huidig systeem op het gebied van binnen- en 'oui- tenlandsche politiek ook gewerkt, heeft, 'i in de eerste plaats bestreden moet worden met het oog op zijn buitenlandsche poli tiek. Deze vormt een keten van misgrepen en nederlagen. In de kwestie der Tolunie is alleen dr. Curtius het bosch ingestuurd, hoewel de Rijkskanselier voor deze actie op zijn minst gelijke verantwoordelijkheid/ moet dragen. Bij de Hoover-actie heeft Bruening de Fronsche sabotage niet alleen geen tegenstand geboden, doch Frankrijks isoleering zelfs ter zijde gesteld en hier mede Hoover voor het hoofd gestooten. De Memel-putsch is een vuistslag in het gezicht van Duitschland. De aanklacht te Genéve is volkomen mislukt. Het is een geheel ondenkbare toestand Duitschers in het Memeiland weerloos uit te leveren aan de heerschappij van vreemden. Het meest dreigende is evenwel de houding ten op zichte van Polen. Doch ook een wapenloos Duitschland zal het zich niet laten welge vallen, dat Poolsche benden Duitschland binnenvallen. De eerste eisch voor een krachtigen tegenstand is de vorming eener nationale regeering. Ook de a.s. ver kiezingsstrijd geldt het Novembersysteem. Het is de tragische schuld van Hindenburg dat hij dit systeem heeft gesteund en be reid is het verder te steunen. Dr. Bredt sprak namens de Economische Partij. Spr. verweet den Dultsch-Nationa- len woordvoerder, dat hij in het geheel niet was ingegaan op de kern der dingen. Aan den huldigen nood zijn noch de re geering noch het kapitalistische economi sche systeem schuld. Dezelfde kringen uit het bedrijfsleven, die steeds weer hulp van de regeering eischen, bestrijden haar voortdurend. Spr. had moeite zich boven de interrupties der rechterzijde uit ver staanbaar te maken. Hij verklaarde ten slotte, dat de Economische Partij slechts haar geweten vblgt. Indien zij ook thans nog eens voor de regeering stemt. De conservatieve graaf Westaip sprak de meening uit dat Dr. Goebbels met zijn opmerking den Rijkspresident niet heeft kunnen beleedigen. Niettemin had hij een verbinding van den naam Hindenburg met deserteurs onvoorwaardelijk moeten na laten. Graaf Westarp verklaarde zich ove rigens voor een candidatuur Hindenburg. Bij de redevoering van Dr. Weber (Staats partij) moest de zitting worden geschorst. Dr. Weber sprak van politieke moord daden en verklaarde op een interruptie van nationaal socialistische zijde, dat hij het betreurde dat een 16-jarige Hitler- „jongen" vermoord werd, doch merkte daarbij op dat een zestienjarig jong- mensch niet aan den politieken strijd moet deelnemen. Overigens verklaarde spr. dat de nationaal-soclalisten voorge gaan zijn op den weg der politieke moor den. Bij deze woorden ontstond aan de rechterzijde, in het bijzonder bij de na- tionaal-sociaüsten, geweldige verontwaar diging, welke minutenlang duurde. De nationaal-,socialisten stormden op het spreekgestoelte af, doch werden door af gevaardigde Strasser inat.-soc.) tegenge houden. Voortdurend werd geroepen „Af treden. Wij hébben in den politieken strijd 240 dooden Verloren." Aangezien het den president niet gelukte de orde te her stellen, schorste hij de zitting. Nadat de zitting heropend was. ver klaarde de vice-president dat hij Dr. We ber verzocht had de opmerking, welke aanleiding werd tot de schorsing van de zitting terug, te nemen. Dr.. W.eber .heelt geantwoord dat hij zijn opmerking wil motiveeren en vervolgens op verzoek van den vice-president er van afgezien heeft deze motiveering heden te geven. Afgevaardigde Simpfendorfer (Chr So ciale Volksdienstl betreurde dat üe'can- didaatstelling van Hindenburg niet ge leid heeft tot een machtige en gesloten uitspraakg van den Rijksdag. De houding der radicale rechterzijde is een reoht- streeksche zondiging tegen de nationale leidersidee en de conservatieve staatsge- dachte. De nationaal-socialistische afgevaar digde Rosenberg besprak de buitenland sche politiek. Hij legde er daarbij den nadruk op, dat het fiasco der Rijksregee- ring in de Memelkwestie eveneens het ge volg is van het falen der buitenlandsche politiek. Bij het personeel van het Duit- sche gezantschap te Kowno bevonden zich 30 a 40",o vreemdelingen, waaronder ook Lithauers. (Geroep rechts: hoort!) Spr. wendde zich vervolgens tegen Polen, welks minister van Buitenlandsche Zaken open lijk verklaard heeft, Fat daar een geheel normaal „ontduikingsproces" plaats heeft. Tijdens de uiteenzettingen van Rosen berg kwam het opnieuw tot een incident. Allereerst eischte een lid der linkerzijde per interruptie een tolk, aangezien 't Bal- tische dialect van Rosenberg niet te ver staan is. Hierop antwoordde Rosenberg: U kunt toch naar Galicie gaan om Jid disch te spreken." Er volgder. hierop steeds meer interrupties, waarbij Rosen berg den Communist Heuck het woord „Jude" toeriep. Rosenberg bood een an deren communist eenige oorvijgen aan. Communisten en nationaal-soclalisten drongen dreigend op rondom de spre kers tribune. President Loebe wees Ro senberg er op dat het woord „Jude" een onparlementaire uitdrukking is. Door bovendien een medelid oorvijgen aan te bieden heeft Rosenberg, aldus Loebe, zich dermate te bulten gegaan, dat hij hem het woord moest ontnemen Het kabaal duurde nog eenige minuten voort, zoodat de president de zitting ten tweede male schorste. Na een onderbreking van meer dan anderhalf uur, werd de Rijksdag zitting heropend. President Loebe deelde mede dat ai ge- vaardigde Rosenberg (Nat.-Sos.) zijn be dreiging een lid. dat geïnterrumpeerd had, oorvijgen te zullen geven terug heeft ge nomen, nadat was vastgesteld dat de b'e- leedigende interruptie in het algemeen rumoer was ondergegaan en derhalve niet berispt is. De president berispte vervolgens den communist, die geïnterrumpeerd had. Overigens verzocht hij in de toekomst alle beschimpingen, beleedigingen en bedrei gingen met de vuist. 'as$als herhaaldelijk door het presidium ivsitèn geconstateerd na te laten en steecfs< óp de plaatsen te blijven ten einde den toestand door sa- menklittingen niet omioodig te verscher pen. Voorts deelde de president mede, dat hij de schorsing van afgevaardigde Spren- ger introk, omdat de bestrafte verzekerd heeft, dat hij de hand niet dreigend heeft opgeheven tegen den president. Hierna mocht afgevaardigde Rosenberg 2ijn redevoering vervolgen. Hij verklaarde o.m. nog dat de minachting waarmede het Duitsche Rijk van de zijde van Lithauen en het Memeiland is bejegend, beschouwd moet worden als een symptoon van de algemeene geringe achting voor Duitsch land in het buitenland als gevolg van een jaren lange verwaarloosde buitenlandsche politiek. Rosenberg verklaarde voorts dat nimmer iemand zoo besmeurd is als Hin denburg in het jaar 1925 door Centrum en Sociaal-Democratie. Het Centrum heeft verhinderd dat de nationaal-socia- iisten aan de regeering deelnemen. Het vormt een front met de sociaal-demo craten en moet derhalve met haar ten gronde gaan. Indien Dr. Bruening in deze Rijksdagzitting niet ten val zal worden gebracht, dan zal hij toch over enkele maanden zijn ontslagaanvrage indienen bij den Rijkspresident. Deze Rijkspresi dent zal Hitier heeten. De zitting werd daarop verdaagd tot hedenmiddag. Nog zij vermeld, dat de be kende generaal von Lettow Vorbeck zich voor Hindenburg heeft verklaard. Heden komt Bruening aan het woord. Morgen stemmingen. ENGELAND. Raming der begrooting. De raming der begrooting van de bin- nenlandsche bestuursdiensten beloopt 402.028.105 pond sterling of 7.586.660 pond minder dan de begrooting van 1931. De voornaamste verminderingen betreffen het openbaar onderwijs, waarvan de be grooting 42.892 676 pond sterling bedraagt, of 5.466.701 pond minder; het wegenfonds 4.758.000 pond minder, en het ministerie van pensioenen 47.243.800 pond, of 2.795.200 pond minder. De raming van de ouderdoms- en andere pensioenen ver toont een verhooging van 2.844.000 pond, het departement van arbeid een vermeer dering van 4.892.000 pond. ITALIË. De toestand van het land. De minister voor de corporaties heeft in de Kamer een rede gehouden waarin hij een overzicht van den economischen toe stand van het land gaf en van de door het fascisme genomen maatregelen ter be strijding van de crisis. Hij wees erop, dat het deficit van de handelsbalans in het afgeloopen jaar met 2 millioen is afge nomen. Het aantal werkloozen overschreed de vorige maand het millioen. Italië is bereid alle voorstellen tot ver laging van de tolmuren te overwegen en alle mogelijke hinderpalen uit den weg te ruimen, die den handel belemmeren en de algemeene malaise doen voortduren. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. GEEN WIJZIGING OP HET GEVECHTS FRONT UITEENZETTING VAN STIMSON. Ondanks woedende aanvallen der Ja- pansche infanterie, ondersteund door tanks en pantserauto's/zijn de Japanners er nog niet in geslaagd de Chineezen uit Kiangwan te verdrijven en bij het vallen van den avond waren gisteren de posities nog onveranderd. De Chineesche burgerbevolking, geest driftig over het heldhaftige verzet der Chineesche soldaten, zendt aan deze warme kleeren en dagelijks begeven zich zelfs jonge Chineesche vrouwen in auto's naar de Chineesche linies onder het vuur, om de troepen aan te moedigen. Generaal Tsai Ting Kal, de comman dant van het Chineesche negentiende leger heeft een aantal buitenlandsche corres pondenten uitgenoodigd op een thee in zijn hoofdkwartier in het dorp Tsjen Tsoe, waar hij hun verklaarde, dat de oorlog langdurig zou zijn. Het negentiende leger heeft den volledigen steun van de Chinee sche regeering. terwijl het volk er geheel achter staat. Het aantal door de lucht- en andere bombardementen gedoode Chineezen schatte de generaal op 5500. De verliezen van zijn leger van af het begin van het groote offensief op Zaterdag j.l. schatte hij tusschen 1600 en 1700. Vóór Zaterdag waren er nog geen 500 van zijn soldaten gesneuveld De Italiaansche kruiser „Lybia" is door een Chineesche granaat getroffen. De kruiser werd licht beschadigd. In Volkenbondskringen acht men het waarschijnlijk dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken Paul Hijmans tot voorzitter der buitengewone Volken bondsvergadering gekozen zal worden, die de volgende week het Chineesch-Japan- sche geschil te behandelen zal hebben. Na een langdurige conferentie met se nator Borah heeft'staatssecretaris Stim- son dezen een uitvoerige uiteenzetting gezonden van de meening der Amerikaan- sche regeering over de jongste ontwikke ling in China. Volgens deze uiteenzetting vormt het neganmogendhedenverdrag den juridi- schen grondslag voor de politiek der open deur, die in 1922 door Japan en de andere staten zoo plechtig mogelijk, samen met het beginsel der territoriale en regeerings- technische onafhankelijkheid van China erkend werd. Het negen-mogendheden- verdrag is de sluitsteen van Amerika's politiek tegenover het Verre Oosten, even zeer in het belang van den Amerikaan- schen handel, als in het belang van het Chineesche volk, welks vaderland gevaar liep volkomen verbrokkeld te worden. Bovendien echter was, zoo gaat het schrijven voort, het negen-mogendheden- verdrag een wezenlijk bestanddeel van het overige verdragswerk van 1922 en de Ame- rikaansche bereidwilligheid, om af te zien van een leidende plaats in den bouw van linieschepen en de oprichting van vestin gen in Guam en op de Philippijnen was o.a. daarop gebaseerd, dat het rtegen- mogendhedenverdrag door de andere mo gendheden nageleefd, en dat geen mili taire veroveringen op kosten van China zouden worden ondernomen. De herziening van het verdrag der ne- gen-mogendheden beheerscht daarom de ontwapeningsconventie van 1922. Een grond tot herziening van het ver drag van Kellogg bestaat niet, want. in dien men zich loyaal aan zijn bepalingen gehouden had. dan zou de tegenwoordige toestand niet ontstaan zijn. Wij hebben op 9 Januari verklaard, dat wij een door dwang of verdragsschending tot stand gebrachte nieuwe overeenkomst niet erkennen zouden, en wanneer de andere mogendheden dit voorbeeld vol gen, dan zal dit een effectieve hinderpaal tegen de legaliteit van een dergelijk fait accompli Zijn en zal, naai' de geschiedenis leert, ten slotte leiden tot herstel der rech ten en rechtstitels aan China leiden, die aan dit land eventueel ontnomen zouden worden. BOKSEN. ALS CARNERA KOMT. Zoowel in Rotterdam als te Den Haag zal Piet van der Veer, de bekende Neder- landsche bokser, enkele ronden met Primo Camera demonstreeren. Wat, het programma te Den Haag be treft, waar de demonstratie op 4 Maart zal worden gehouden, kan worden mede'- gedeeld, dat een Hoilandsch-Italiaansch programma is samengesteld met de vol gende partyen: Huib Huizenaar (Welterkampioen van Nederland)—Longhi (candldaat Welter kampioen van Italië) over tien ronden van drie minuten R. de Boer (halfzwaargewichtkampioen van Nederland)Giovani (Italië) over tien ronden vair 3 minuten; Bob Donnars (Den Haagl-Drudi (Italië) over 8 ronden van 3 min.: Robert Disch (Rotterdam)Angelini (Italië) over 8 ronden van 3 minuten. Tenslotte demonstratie van Primo Car- nera met Plet van der Veer. Hofman en Joh. van Vliet. MET EEN BIJL GESLAGEN. De Groningsche rechtbank heeft veroor deeld conform den eisch tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis den 41-jaiigen vvoonschipper J. G., die op Eersten Kerstdag te Groningen ruzie kreeg met een anderen woonschip per Hopman over de kinderen en dezen met 'n bijl te lijf ging, waarna H. met eenige gebroken ribt>en en doorgesneden pezen van den linkerarm in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Verdachte is reeds zeventien maal ver oordeeld, waarvan verschillende keeren wegens mishandeling. De Ontwapeningsconferenii, DE POLITIf KE COMMISSIE 1 De politieke conf erentieconimia» Ontwapeningsconferentie is gistermï onder voorzitterschap van Hendets® eengekomen. Hoewel de commissie'; bestaat uit. de leiders van de del» waren de delegaties niettemin jf- verschenen. Op voorstel van Henderson km Tsjechische minister van Buitenlar Zaken, Benesj, met algemeene ste gekozen tot algemeen rapporteur det missie. Vervolgens werd aangevangen het debat over de kwestie van de i onderhandelingen. De Britsche minister van Buitenlan Zaken, Simon, lichtte daarbij een scha lijk voorstel toe, waarby. de commissie sluit de verdere werkzaamheden der ferentie te houden binnen het kader het ontwerpverdrag van den Volken evenwel zullen alle delegaties haar r dige vrijheid behouden 'afzonderlijke r stellen uit te werken en amendementet te dienen op het ontwerpverdrag. De Fransch'e premier Tardieu juichte verkiezing van Benesj toe. Vervolgens de hü er den nadruk op dat het ontwt verdrag van den Volkenbond de richt moet vormen voor de verdere werkza heden en beslissingen. De taak van conferentie zal, aldus Tardieu, slechts k nen worden volbracht binnen het k> van den Volkenbond. De conferentie tot taak de in het ontwerp-verdrag o gelaten tabellen in te. vullen. Een co' rentie welke zoo groot is als deze, h. een hechte basis als het ontwerpve noodig, aangezien zü anders in een chie overgaat. Spr. behoudt zich zijn ding voor jegenns verklaringen van ze' delegaties. Gibson (Vereenigde Staten) sloot aan bij het Engelsch-Fransche voorstel, legde er evenwel den nadruk op dat d- mede het ontwerpverdrag als zoodanig geenszins is aangenomen. Dit zal si* het kader kunnen worden voor de a' meene werkzaamheden, waarbinnen slissende wijzigingen en aanvullingen len ün toegelaten. De Russische Volkscommissaris van tenlandsche Zaken, Litwinov, eischte krachtige wijze voor alle andere besl een beslissing over het Sovjet Ru - voorstel van een algemeene volkomen wapening. Ingeval het voorstel mocht den aangenomen, .aldus Litwinow, het ontwerpverdrag overbodig. De Italiaansche vertegenwoordiger er op dat het aanvaarden van het werpverdrag ais basis van onderhand- zuiver van zakeiyke beteekenis is. Van lang is dat op de snelste wyze een - tlsch uitvoerbare definitieve oplossing het ontwapeningsvraagstuk tot stand k' Nadolny las vervolgens een ver' voor. volgens welke de Duitsche del zich accoord verklaart met het eerste van het Engelsche voorstel w: ontwerpverdrag het algemeene vormen voor de verdere onderhandelt maar wees er met nadruk op, dat i sche voorstellen niet ten doel hebben ontwerp-conventie op het een of a~ punt aan te vullen, maar dat ztj moeten dienen om de bepalingen van ontiyetp-fonventie door andere te vangen. Tardieu, opnieuw aan het woord ko de, verklaarde dat de vertegemvoor der Duitsche regeering het Engelsche v stel heeft aangenomen doch slechts o voorbehoud dat dè Duitsche ontwapen' voorstellen de afzonderiyke bepalingen, het ontwerp-verdrag van den Volken' zouden vervangen. Spr. acht het er zyn plicht volledige klaarheid te bre over het feit. dat Franki-yk dit onder omstandigheden zal toelaten. De Frac yegeering kan niet toestaan, dat de sche of andere voorstellen de bepa van het ontwerpverdrag van den Vol bond vervangen. De Turksche minister van Buitenl sche Zaken, Tewfik Roeschdy Bey ei? allereerst een beslissing over het So Russische voorstel inzake volledige en gemeene ontwapening, aangezien daa de besDreking over het verdrag on overbodig wordt. De Japansche ambassadeur Matsotn verdedigde het ontwerpverdrag van Volkenbond. Vervolgens werd besloten heden in ting by een te komen ter behandeling het Sovjet Russische voorstel inzake a meene ontwapening. De zitting werd hierna verdaagd. De navolgende passagiersschepen Vrijdag 26 Febr. 1932 in radiotelegrafis, verbinding met de daarachter verm kuststations en via die stations re sfreeks te bereiken. (Medegedeeld door N. T.M. Radio-Holland" N.V.i Alpherat, Rugby Radio Chr. Huyg Scheven. Radio Costa Rica, iele"1 Flandria, idem Houtman, idem Oldenbarnevelt, idem Kota No. Alexandrie Radio Kota Tjandia, 1 M. v. St. Aldegonde, Scheven. R P. C. Hooft idem Poelau Laut, Ba via Radio Poelau Tello. Medan Ram Rotterdam, Scheven. Radio Sl0., idem Slamat, idem Statendam, '»i Tasman, idem By verzending van een radiotele.» via Scheveningen-Radio bedragen de tale kosten 44 centen per woord. Secretaris D. C. L. Reeds in W bladen opgenomen stukken kunnen geen plaats verleentn. Een nieuw van dezelfde strekking is iets ander* DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdag* vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2