P2»fe Jaargang DONDERDAG 25 FEBRUARI 1932 No. 22066 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN I ets. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Jndere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën Gtsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. lil eeD maximum aantal woorden van 30. hcasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van rleven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers yoor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Lelden pér 3 maanden f.2.35, per weetf.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. nummer bestaat uit VIER Blades EERSTE BLAD. Giro No. 188690. wr ons werd ontvangen: loneel Firma A. Dieben Zn. f. 3.- VEERTIGJARIG JUBILEUM. I Bij Wernink's Bctonmaatschappij. Schipper A. Vredenburg. Waag is het juist veertig jaar gele dat A. Vredenburg als schipper in i trad bij de firma weduwe P. A. Wer- len Zoon. Van deze 0 jaar heeft hij 14 gevaren op een tjalt en de laatste 26 uitsluitend voor de N.V. Wernink's nij. als motorschipper op de „Chris- xienmorgien is de jubilaris in tegen- ftdigheid van zijn vrouw en kinderen, burgemeester van Leiden, de directie et kantoorpersoneel toegesproken den oud-directeur, den heer P. A. t Sr, herinnerde er aan hoe schipper lenburg door zijn resoluut optreden op bij zijn sollicitatie direct een goeden uk maakte en daardoor meer dan reflectanten, die hem vóór waren, rong. Dien goeden indruk heeft schip- Vredenburg bestendigd; veertig jaren hij tot volle tevredenheid van zijn ens gewerkt en onder vaak moeilijke hndigheden blijk gegeven van een e pllchtsopvatting. De drift, welke aan Ippers eigen is, uitte zich bij V. in een d .Raai op het anker en zet de zei- I bij." Spr. brengt hem hartelijk dank de van hem ondervonden groote me- 'dng om van een klein bedrijf een onderneming te maken. Spr. be- t met den wensch, dat al neemt hij nu Wik afscheid, hij nog vele jaren per- Blijk contact met Vredenburg zal mo- hebben, tijdens diens welverdiende aan den wal. burgemeester, mr. A. van de Sande buyzen, schetste vervolgens in welge- bewoordingen hoe de waardeering zijn patroons schapper Vredenburg kagen, ook door anderen wordt ge- 1 en spelde hem onder applaus de zil- 1 medaille, verbonden aan de orde van le-Nassau op de borst, daarbij den sch uitsprekqende. dat hij deze hooge srscheiding nog vele jaren in goede kindheid zal mogen dragen, paraens het departement Lelden der latsohappLj voor Nijverheid en Handel, irnandigde jhr. C. C. Roëll met een toespraak den jubilaris de zilveren hille wegens 40-jarigen trouwen dienst hdt diploma. 1 beer P. A. Wernink Jr. voerde mede kens zijn mede-directeur der Betonmij. i Hoek het woord. Ook deze spreker hide eenige jeugdherinneringen op. kt woorden van hulde en dank voor de kW nauwgezetheid, waarmede schipper Menburg altijd zijn taak heeft verricht [overhandigde hem ten slotte een gelds- >a8 onder couvert en een pensioenre- slotte dankte de, procuratiehouder, de De Groot namens het kantoor- en usch personeel voor de prettige sa kwerking en bood €en gemakkelijke Lp fen bloemstuk aan. I 1 het gebruik van ververschingen n°8 eenigen tijd nagepraat. Dr. F. C. BURSCH. LEIDSCH CRISIS-COMITé. i stadgenoot, de heer F. C. Bursch, Khappeiijk assistent aan het Rijks- 'an Oudheden, is gisteren aan de Jjneit te Marburg a.d. Lahn (D.) be- doctor in de praehistorische w,„p °P «en proefschrift over de ^'cultuur in de Nederlanden. Deze geschiedde cum laude. DANKBAAR MAAR NIET VOLDAAN. Het Leidsch Crisis-Comité verricht nu reeds geruimen tijd zijn zegenrijk werk en het zal onzen lezers ongetwijfeld belang inboezemen eens eenige bijzonderheden te vernemen betreffende zijn werkzaamheden en ervaringen. In het algemeen betoonen de personen voor wie deze instelling in het leven is geroepen zich uiterst dankbaar en verlee- nen zij alle mogelijke medewerking.Uit den aard der zaak wordt in gevallen, waar de gezins-inkomsten nog voldoende mogen heeten, geen steun verleend, doch het comité heeft tot zijn groote vreugde reeds meermalen mogen ondervinden, dat de kinderen hun werklooze ouders krachtig steunden en eerst in uiterste instantie een beroep deden op den openbaren steun. Ook de hulsmoeders in de onderstaande gezin nen verrichten prachtig werk. vaak met volkomen terzijdestelling van zichzelven. Met heel veel genoegen hoorden wij dan ook op een conferentie, welke wij gisteren met eenige vooraanstaande comité-leden mochten hebben, dat het comité overweegt op welke wijze het ook voor de ontspan ning van de vrouwen iets kan doen. Financieele steun is er, zij het dan ook beperkt, doch het laat zich Indenken, dat de stemming in gezinnen, waar vader en zoons al maandenlang zonder werk zijn, niet altijd even opgewekt is en maar al te vaak is moeder de vrouw dan degene, die het opgekropte leed van de huisgenoo- ten moet verduren. Er zijn tot gisteren 1251 aanvragen be handeld, waarvan 443 A-gevallen (kleine zakenmenschen, ouden van dagen, enz.) en 808 B-gevallen (georganiseerde en ongeor ganiseerde werkloozen). Hiervan werden 921 beslissingen geno men (waarvan 339 A en 582 B); terwijl toegewezen werden 714 gevallen (294 A en 420 B). Afgewezen werden derhalve 207 aanvragen (45 A en 162 B). Voor alles streeft het comité er naar het contact met het publiek zooveel mogelijk te bevorderen, niet om daardoor de finan cieele oogst in de eerste plaats zoo groot mogelijk te doen zijn, maar opdat het Leidsch Crisis-Comité algemeen bekend worde als een prettige en bekende instel ling, tot wie iedereen zich kan wenden, die in deze moeilijke tijden niet geheel en al op eigen beenen kan staan. Dat de burgerij het harde en onbaat zuchtige werken van het comité weet te waardeeren, heeft de opbrengst van de eerste Woensdag-collecte bewezen. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het totaal bedrag der ingezamelde gelden voor hon derd procent terecht komt bij hen, voor wie het bestemd is. Wij onderstreepen dit laatste nadrukkelijk, omdat het ge rucht de ronde doet als zou een deel van dat geld weg gaan aan salarissen voor ambtenaren in dienst van het comité. Zoo wel de dames en heeren der administratie als de huisbezoekers en -bezoeksters ver richten hun arbeid geheel vrijwillig en zonder eenige vaste vergoeding te vragen. Een groote moeilijkheid is steeds de vraag hoe de stille armen het beste te be reiken. Laten zij, die door de benarde tijds omstandigheden geen kans zien om het hoofd boven water te houden, zich toch schriftelijk tot den voorzitter, mr. Romijn of een der andere comité-leden wenden. Hun aanvragen worden alléén door den voorzitter en secretaris met de uiterste discretie behandeld. Een tweede moeilijkheid is tevens hoe de zelfstandige, kleinzakenmenschen, wien door bank en leveranciers geen crediet meer wordt verleend, aan geld te helpen. In samenwerking met de Gemeentelijke Voorschotbank is thans een plan in voor bereiding tot stichting van een Leidsch Crisis-borgstelltngsfonds. uit welk fonds dan gelden te leen zouden worden ver strekt. Dit heeft bovendien het voordeel, dat men er eerder toe zal komen om een leening af te sluiten dan om steun aan te kloppen. Bij de gewone steunverleening wordt de Leidsche middenstand zooveel mogelijk ingeschakeld, m.a.w. het comité heeft geen eigen magazijn van goederen ingericht, doch verstrekt bonnen op ver toon waarvan bij diverse winkeliers de goederen kunnen worden afgehaald. Zooals reeds gezegd, ondervindt het comité bij de inzameling van geld en goed veel medewerking. Dezer dagen schonk de firma I. Zand- voort honderd bonnen voor 1 pond vet; de firma Stijger tot wederopzeggens weke lijks 15 ons-pakjes tabak, en de heer Van der Meer Korevaerstraat 25 bonnen voor 1 pond gehakt, terwijl de Leidsche Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfareveree- nigingen haar medewerking toezegde voor het houden van muzikale collectes. Aangezien het in de bedoeling ligt in den vervolge de bioscoopkaarten voor de georganiseerde werkloozen via de vakver- eenigingsbesturen te doen uitreiken, het geen waarschijnlijk een nog grooteren toe loop tengevolge zal hebben, heeft de di rectie van het Luxor-theater besloten om voorbaan ook 's Maandagsmiddags een gra tis-voorstelling te geven. Zoodoende kunnen dus wekelijks 1500 personen profiteeren van het gulle aan bod van de directie van dit Theater. Men ziet: er is van alle kanten medewer king. Maar er is ook veel noodig. Meer dan men denkt. Wij hopen dit over eenige dagen aan de hand van enkele cijfers uiteen te zetten doch willen niet nalaten het mooie werk van het Leidsch Crisis-Comité nogmaals warm in de onverflauwde belangstelling onzer stadgenooten aan te bevelen. SANEERINGSPLAN EN WONINGBOUW. Onderhoud met den heer Schüller. Dezer dagen troffen wij den heer Schül ler en, waar wij vernomen hadden, dat het eerste saneeringsplan in staat van wor ding was, maakten wij van deze gelegen heid gebruik, hem eens te vragen, hoe het met een en ander stond. De heer Schüller was daarop zoo bereidwillig ons het een en ander mede te deelen. Zooals bekend, zijn er drie saneerings- plannen, le voor Bouwelouwesteeg en Pa radijssteeg, 2e. voor de Mirakelsteeg, 3e. voor het z.g klooster Alleen met het eerste is men thans doende. Een 14 dagen is deze kwestie de Commissie van Fabricage gepasseerd. Bedoeling is beide stegen ge heel af breken, met een klein gedeelte Oude Vest. Een 117 huizen zullen worden afgebroken om voor modernen bouw Dlaats te maken Voor de nieuwe Bouwelouwe- .Straat" is een breedte van 8 M. gedacht, voor de tusschenstraten zelfs van 10 M. Het midden zal laag-bouw zijn, de zijkan ten onder- en bovenwoningen. De kosten zullen in ronde cijfers een f. 260.000 bedragen, waartegenover zijn ge raamd inkomsten van f. 60.000, zoodat het gansche plan een 2 ton zal vragen. Een en ander buiten de kosten van den nieuw- j bouw om. Al te spoedig zal echter aan verwezen lijking niet zijn te denken, daar vele hui zen onbewoonbaar verklaard zullen moe ten worden, andere onteigend; hetgeen wel een jaar tijds zal opeischen. De gansche oppervlakte omspant een 6550 M2. Hoezeer verdwijnen van deze krotten noodig is, toont reeds een oppervlakkig bezoek aan deze buurt. Slecht van licht en lucht. Vooral door het niet aanwezig ziin van een behoorlijke bodemafsluiting stij gen de rioleerlngsdampen b.v ongehinderd naar boven. Afgezien van den toestand, waarin de meeste woningen zich bevinden. Een groote moeilijkheid zal echter ople veren het onder dak brengen der huidige bewoners elders. Speciaal, meende de heer Schüller. gelet op de houding van het col lege van B. en W. Het is ongetwijfeld heel moeilijk in de huidige omstandigheden voor den bouw van arbeiderswoningen wat te bereiken, de heer S. erkent dit, doch zi. is met goeden wil. als men werkelijk ern stig dezen bouw wil bevorderen, nog wel iets te doen. Het is zi. maar. hoe men tegenover het vraagstuk staat. En gerust te dezen aanzien is hij op het college van B. en W. niet. B. en W. willen z.i. de huren hoog houden in plaats van te streven naar lage huren, al zou dat de gemeente wat kosten. Een maximum-grondprijs van f. 600 zooals de circulaire van den minister van 5 Jan. 1932 aangeeft, is te weinig, wil men niet terugvallen tot een te klein type van woningen. B. en W. van Zwolle besloten derhalve reeds tot bijpassen van gemeen tewege. Door B. en W. is aan de Federatie van Bouwvereenigingen en aan de Goede Wo ning en de Vereen, ter bevordering van den bouw van Werkmanswoningen ge vraagd. hoeveel woningen zij voor hun leden nog noodig oordeelden. B. en W. ko men tot een berekening van 358, afgerond naar boven tot 400, doch volgens den heer Schüller is daarmede geenszins de nood opgeheven. De Eendracht b.v. zou 60 woningen krij gen doch heeft er 286 aangevraagd! En dan betreft het nog alleen leden van bouw vereenigingen. In aansluiting hierop kwamen wij nog zoo te hooi en te gras aan het praten over grondaankoop en gTondverkoop hier ter stede en wat daar mede annex is. De heer Schüller klaagde daarbij, dat. terwijl het uitbreidingsplan overigens volkomen geheim wordt gehou den de grond-speculanten volkomen op de hoogte zijn, zelfs dóór de gemeente ver strekte schetsteekeningen etc. bezitten. In dit verband vertelde de heer Schüller ons van een aanbod der L.E.M.V O.G. (een maatschappij, die hier talrijke lappen grond heeft gekocht in diverse wijken) om het 4 Nov. 1930 gekochte terrein in Cro- nenstein- en Rodenburgerpolder, groot ruim 36 HA., aan de gemeente over te doen voor den kostenden prijs. 13 Pebr. moet dit aanbod aan B, en W, zijn ge daan De L.E.M.V.O.G. heeft het terrein gekocht voor ruim f. 363.000, waarvan be taald een f. 100.000 terwijl voor de rest een eerste hypotheek werd geleverd. De prijs zou dus zijn f1 per M2. Maar ver- staat de L.E.M.V.O.G. dit ook onder den kostenden prijs? Blijkbaar ziet deze Mij. geen kans, aldus de heer S„ om zelf de kosten voor het bouwrijp-maken. straataanleg etc. te dra gen en tracht zij nu de gemeente daarvoor te spannen, mede in verband met het vraagstuk van voldoende toegangswegen. Een zich bedruipende axbeidswoningbouw oordeelt de heer S. echter niet mogelijk, wil het tvpe voldoende zijn en de huren te betalen. Hier ligt z.i. een mêoie taak voor de gemeenschap weggelegd, in algemeenen zin gesproken. MILITARIA. De le luitenant P. J. M. Schoonen- berg van het 6e Regiment Veld-artillerie die te Utrecht een cursus in den verbin dingsdienst heeft gevolgd keert op 27 Febr. a.s. in het garnizoen terug. Op 7 Maart a.s. komen bij het 6e Regiment Veld-Artillerie voor herhalings oefeningen onder de wapenen de reserve le luitenants J. Schreuder, A. van Lennep, E. Engberts, L. J. Kraamwinkel, F. G. de Wilde, F. J. J. Moerel, en de reserve 2e luitenants P. O. F. M. Cremers en N. J. Braadbaart. LEIDSCHE CHR. JEUGDORGANISATIE PHEBE. De twaalfde jaarlijksche Ouderavond. Gisteravond hield de Leidsche Chr. Jeugdorganisatie „Phebe" in de groote zaal van het gebouw „Prediker" haar twaalfden jaarlijkschen Ouderavond. Door het plaatsen van groen en bloemen, wel willend afgestaan door de firma Eradus, Morschstraat, had de zaal een vroolijk aanzien gekregen. Te ongeveer tien over acht opende de voorzitter, de heer J. Stigter, dezen ouder avond, na het zingen van Ps, 146 1 en 3 op de gebruikelijke wijze en las Ps. 146. Daarna heette hij allen hartelijk wel kom, en sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovelen aan den oproep om dezen ouder avond bij te wonen, gehoor hadden ge geven. In het bijzonder heette spr. wel kom, den voorzitter van het wijkbestuur Phebe, den heer Meynen, die door zijn aanwezigheid blijk gaf, dat ook door het wijkbestuur het werk der L. C. J. O. P. wordt gewaardeerd. Door de meisjesvereeniging werd een lïntenspel vertoond, en wel door de jong ste leden der vereeniging, hetwelk zeer aardig werd uitgevoerd, en een groot suc ces oogstte, bij de talrijke aanwezigen, waarna een der leden der organisatie een stukje door hem zelf vervaardigde poezie ten gehoore bracht. Een en ander werd afgewisseld door mu ziek van het C. J. M.V. strijkje. De voorzitter wederom het woord ne mende, memoreerde in het kort het 10- jarig bestaan der vereeniging op 16 Sep tember van het vorig jaar en stond ver volgens uitvoerig stil bij de oudste afdee- ling der organisatie n.l. de Kinderkerk. Spr. wekte de ouders op om hun kinderen, indien dezen nog geen kinderkerk bezoch ten, Zondagmorgen naar Phebe te sturen. Wat de samenkomsten betreft, wekte spr. de ouders op aan de kinderen te vragen hetgeen verteld was, dit bevordert het goede luisteren. Ook memoreerde spr. in 't kort het eer ste levensjaar der C. J. M. V„ welke door het vertrek van den heer Brinkman in Juli een moeilijke tijd had doorgemaakt, maar door de bereidwilligheid van den heer Retel, in dezen 'n nieuwe leider ge vonden had, en daarmede een nieuwen tijd van bloei was ingetreden. Hierna deed spr. eenige mededeelingen omtrent de in Maart a.s. te houden ba zaar. In de pauze zouden inteekenlijsten worden aangeboden. Tijdens de pauze, gedurende welke kof fie werd rondgediend had het bestuur ge legenheid zich met de ouders van de jongens en meisjes, die deverschillende afdeelingen bezoeken te onderhouden, ter wijl er druk geteekend werd op de intee kenlijsten voor de bazaar. Na de pauze werd het woord gevraagd door den heer Meynen; die eenige waar- deerende woorden tot het bestuur richtte, daarbij wijzende op het werk der organi satie n.l. de kinderen te wijzen op den weg die leidt naar de eenige bron en Troost, beide in leven en sterven. Spr. wenschte den Zegen des Heeren op dit werk toe tot heil van veel menschen en tot uitbreiding van Gods koninkrijk. Door de meisjesvereeniging werd nu een dwergjesspel vertoond. Kleine meisjes als dwergjes uitgedoscht deden in den nacht de ronde als de groote menschen slapen. Zij deden daarbij het werk van de men schen. Dit aardige spel oogstte een gewel dig applaus; het was ook werkelijk aardig. Een der leden toonde in een voordracht aan, hoeveel vreemde woorden de Neder- landsche taal bevat, waarna nog een radiovoordracht ten gehoore werd ge bracht. Naar aanleiding van het voorgelezen stuk aan den aanvang van den avond, sprak de voorzitter nog een kort slot woord, daarbij doen uitkomende dat het werk der L. C. .J O. P. is, door te arbeiden, de kinderen te brengen onder het licht v. het Evangelie. Na dit slotwoord werd door de meisjes vereeniging een tableau, voorstellende de Leidsche Chr. Jeugdorganisatie „Phebe" vertoond, waarna om even elf uur, deze avond, waarop Phebe met voldoening kan terugzien, met dankgebed gesloten werd. Tenslotte werd door alle aanwezigen staande de Avondzang gezongen. BINNENLAND. De minister van Koloniën over de be- stuurshervorming in Indië. (Binnenland, 3e Blad). Spoedige indiening te wachten van een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet. (Binnenland, 3e Blad). Te Hillegersberg zijn gisteren de wed strijden begonnen om 't biljartkampioen schap van Europa. (Sport, 3e Blad). ii UITENLAND. De politieke commissie van de Ontwa peningsconferentie bijeen. (Buitenland, le Blad). Het debat in den Duitschen Rijksdag. Wederom tumult-scènes. Rede van Brü- ning. (Buitenl. en Tel. le Blad). Bij nieuwe hevige aanvallen maken de Japanners vorderingen. (Buitenl. en Tel. le Blad). Hitier wordt heden Duitsch burger. (Tel. le Blad). JONGEREN VREDES-ACTBE. N.V. „EERSTE LEIDSCHE HULPBANK." Aan het jaarverslag over 1931 van bo vengenoemde instelling is het volgende ontleend In het bestuur kwam geen verandering. De financieele resultaten zijn bevredi gend. In 1931 zijn ingekomen in totaal 590 aanvragen (v.j. 652) tot een bedrag van f. 95.650 (v.j. f. 101.125.) In totaal werd in 1931 afgelost een be drag van f. 82.578.84 en stond per 31 De cember uit. de som van f. 53.743.06. Het uitstaand bedrag ad f. 53.743.06 is lager dan per 31 December 1930. Na afboeking van dividend-belasting 1930 ad f. 144.72 resteert een winstsaldo van f. 1.962.19. Het dividend over 1931 werd evenals het vorige jaar vastgesteld op 4'/i °/o. Hein van Wijk over oorlogsindustrie in Nederland. Voor de J. V. A.-afdeeling sprak gister avond in het V. C. F.-huis Hein van Wijk over een onderwerp, dat zooals hij begon op te merken actueel genoemd kan wor den, dank zij de discussie die daarover nu reeds meerdere maanden internationaal gaande is. Bedoeling van dezen avond was niet, sensatie te verwekken, maar een onomstootelijk uitgangspunt te vinden voor onze vredesactie. Het zoeken naar een oplossing raakt momenteel op den achtergrond; wij hebben dat naar den voorgrond te halen. Want het gevaar, dat de oorlogsindustrie voor den vrede ople vert is zoo groot, dat iedere passiviteit ais uitermate bedenkelijk moet worden geka rakteriseerd. De oorlogsindustrie omvat meer, dan alleen kanonnenfabrieken. De moderne oorlogstechniek heeft ten gevolge gehad, dat het geheele land tegenwoordig een j arsenaal is; zou men nu willen meenen, dat, omdat in oorlogstijd de geheele industrie practisch oorlogsindustrie is, er geen onderscheid meer kan gemaakt j worden tusschen oorlogs- en vredes- industrie, dan is dat echter onjuist. Want het is zoo, dat een gedeelte der industrie behoort tot het oorlogseffectief, het an dere gedeelte, het veel grootere gedeelte, tot het oorlogspotentieel. Maar de poten tie kan realiteit worden, wanneer de Automatic Screw Works in Nijmegen b.v. inplaats van schroeven onderdeelen van granaten maken, en Becker's Sons in Brammen projectielen in plaats van weegwerktuigen, of beide tegelijk. De moderne oorlog gaat ervan uit. dat een groot gedeelte der industrie onmid dellijk of zeer spoedig gevechtsmate-iaal kan afleveren. Maar die industrie doet dat gewoonlijk nog niet. Zij is dus te remmen. In haar bedrijven, die een oorlogspotentieel van' den eersten graad zijn, kan door de arbeiders oorlogsdienst geweigerd worden. En dan is daarmee het industrieele arsenaal van den nationalen staat ontmilitariseerd. Welke echter zijn deze bedrijven, in het algemeen en in Nederland? Aan de hand van de dissertatie van Stimson en het jongste werk van Otto Lehmann Russbiildt: „die Revolution des Friedens" maakt spr. duidelijk, dat de oorlogsindustrie ook organisatorisch steeds meer vervlochten is met de vredes- industrie; de meeste groote oorlogsbedrij ven hebben ook een vredestak, die merk waardigerwijs een conjunctuur heeft, om gekeerd aan die der eerste. Bovendien is de oorlogsindustrie ten nauwste gelieerd met talrijke bedrijfstakken van de zware industrie, scheepvaart, werven, metaal, staalgieterijen, hoogovens, mijnen, chemi sche industrie. Tezamen met deze groep vormt de oorlogsindustrie in alle staten een politieke macht van den eersten rang, hetgeen talrijke malen in den laatsten tijd is tot uiting gekomen, ook in Neder land. Het is juist Nederland, dat maar een zeer zwakke oorlogsindustrie heeft, maar waar deze groep zoo sterk is, waar door het oorlogspotentieel van Nederland, industrieel gezien, zoo hoog is. Het is dit feit, dat de positie van Nederland als fac tor van oorlogsgevaar in hooge mate bepaalt. Spreker toont dan uitvoerig aan, hoe het deze groep is, in samenhang met de Nederlandsche banken, die de oorlogsbe stellingen der Nederlandsche regeering krijgt, en door de regeering voort wordt geholpen, om „de vleugels uit te slaan". Het is echter de zoo sterke vredesbeweging in Nederland, die den onverbiddelijken plicht heeft alles te doen, om deze oor logsmanipulaties te breidelen en zoo mogelijk te vernietigen. Dat deze strijd ontzaglijke moeilijkheden meebrengt, en onmogelijk gevoerd kan worden zonder een hechte samenwerking der radicale vredesbeweging en der massale arbeiders beweging, is een feit, waarbij spr. uitvoe rig stilstaat. Wij staan aan het allereerste begin; wij beginnen pas langzamerhand deze zaak werkelijk zakelijk te behande len; maar het is de plicht van de jonge ren, en de intellectueelen, om hierbij voor te gaan in het zoeken van den voor allen begaanbaren weg.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1