9ite Jaarpane MAANDAG 22 FEBRUARI 1932 No. 22063 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel voor advertentlën nlt Lelden en plaatsen raar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle jidere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën Jtslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. C<i een maximum aantal woorden van 30. Ticasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van rleveD 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTn Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per weekf. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. nummer beslaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188890. Lor ons werd ontvangen: ^dgeclub „Nie wieder Liebe" f. 2.50; (avond Sportvereeniging „Leidsch [blad" f. 16.41. CRISIS-COMITÉ. Sulcommissie Ontwikkeling en Ontspanning. g de medewerking van de Sted. Licht- «eken is het Crisis-Comité in staat fkorten cursus in electriciteitsleer te Iniseeren voor werkloozen. Jtze cursus zal drie middagen duren I3 tot 5 uur en gegeven worden in het Ische Volkshuis, Apothekersdijk. Op toudlge en populaire wijze zal gespro- worden over de voortbrenging, de «geleiding en de toepassing van elec- Iteit. Aan dezen cursus wordt tevens Tonden een bezoek aan de Lichtfabrie- 1, waaraan allen, die den drie-daag- jen cursus hebben medegemaakt, kun- ïdeelnemen. kor deelname aan dezen cursus kunnen joozen zich laten inschrijven aan het ische Volkshuis Dinsdag 23 Febr. en part des avonds van 7 tot 9 uur. AMBACHTSSCHOOL TE LEIDEN. |uwe leerlingen voor den cursus 1932/1933. het gehouden toelatingsexamen zijn Ie Ambachtsschool toegelaten: ihlnebankwerkers en Autoherstellers: J. H. Aniba. Corn. Barthen, J. W. v. ;rg, M. v. Berkel, A. P. Blok, P. J. H. ten Braak, A. P. Brandhorst, W. Ie Broeder, Corn, du Croix, Joh. v. me. P. Delver, W. v. Ek, G. H. Heijnes, Hogenes, W. Jongejan, W. Keereweer, e Kier. G. J. Kuhn, D. P. Kuijvenho- P. Laven, H. v. Leeuwen, A. Lit, S. v. n, M. v. d. Meer, W. Monfils, Karei ian, C. E. v. Nierop, Jac. Nuyen, W. Oppelaar, G. L. Palm, G. M. Parle- Jac. Piket, H. A. Prent, A. W. Prins, Reichwein, Lod. v. Rosendaal, N. W. luteh, A. J. Simonis, Joh. Jac. Sloos, v. Sonsbeek, P. v. d. Steen, Dav. :e, Joh. v. Tongeren, Joh. Valentijn, v. d. Veer, P.' H. Verkerk, L. C. J. A. ;ers, Hendr. de Water, C. J. v. Wee- J. A. Willemsen, Jan Wouterlood, Ant. Wijsman, Gerlol Zoethout, lectriciens- instrumentmakers irnelis Baart, W. J. M. Bertels, Andries Aio Breedeveld, C. van Egmond, Jan Joh. Jac. Flamman, David Füppo, innes Freeke. Jan Gijsman, Elias de W. J. Hensing, Corn. KI. Hoogeveen, Ludw. Kanbier. Pieter Koeken, Corne- Koster. G. R. E. Kuijntjes, J. N. C. van luwen, C. J. van Leeuwen, H. D. Lin- loten, S. P. Loovens, Corn. v. d. Meer, de Meij, Jos. de Roo, Herm. Schoo, Schootemeijer, P. G. Spierenburg, Jo- Taverne, Leo van Veggel, Br. E. Zon- an. imerlieden: W. Beljersbergen, J. R. Bouwer, Christ. )er, Casper v. d. Broek, Wil. Lëen. ter, J. A. A. v. Dongen, Pieter v. Dijk, de Groot, P. de Groot, G. B. F. Hoes, I. Hoogweg, Jan. Hoos, Ch. Th. v. d. s', P. J. v. d. Hoven, Jan Jongeleen, J. Ketel, Dirk Nagtegaal. Steven Nije- :L P. Oudshoorn, Willem Post, A. J. M. d. Ruit, Corn. Smit, Th. Stikvoort, M. water, Adoll de Wolf, Hendr. Zand- khilders: A. Dévilé, P. J. J. Duindam, Jac. hamer, Jan Kosto, M. G. Link, D. hut, W. de Roode, F. D. Schoonen- L J. Schoonenberg. leubelmakers: Beelen, J. G. J. Rodenburg, Wilh. ■houten, D. w. Visch, H. J. v. d. Woerd. i muziekavond in het rijksasyl voor psychopathen. h schrijft ons: was een groot aantal genoodig- Patiënten aanwezig in de Turn- m,™ het Rijksasyl voor Psychopathen. "y Kliichert, een Jong kunstenaar, Iwlllo jhen oorsprong, gaf met eenige Era medewerkers een muziekavond b v 1411 gehoore gebracht werken ««mamnoff, Saint-Saens. Max. Labriël Fauré, Grieg en van hem •aanwezigen waren buitengewoon op let Lc? het herhaald applaus was zeer m Tetdiend. PeA> bedankte de Geneesheer- siin m Siholtens, zoowel Kliichert Voor ?™ewcrkers voor het gebodene. "■■ttae Phtlénten was 't een bijzonder '"ie avond. BEGRAFENIS VAN PROF. MR. J. E. HEERES. Enorme belangstelling. Onder groote belangstelling is Zaterdag op Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. mr. J. E. Heeres, in leven oud- hoogleeraar hier ter stede, voorzitter van de Democratische Partij en oudlid van de Tweede Kamer. Opgemerkt werden o.a. mr. D. Fock, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië en lid van de Eerste Kamer, prof. W. B. Kristensen, waarnemend rector-magnifi- cus, prof. dr. J. H. Zaaijer, secretaris van den academischen senaat, prof dr. N. J. Krom (namens de Indologische faculteit), prof. van Wijk, allen van de Leidsche uni versiteit, prof. Cleveringa, ir. J. F. de Vo gel, jhr. ir. R. de Muralt, voorzitter van den Bond voor Staatspensioneering, het bestuur van de Democratische Partij, t.w. mevr. van Biema-Hijmans, en de heeren G. van Dijk, vice-voorzitter, van Gent en dr. de Waard; voorts mr. dr. von Briicken Fock;; ir. M. R. Idema Greidanus. oud- districtsinspecteur van de spoorwegdien sten, dr. H. E. Enthoven, privaat-docent te Leiden, dr. J. Ferwer. voorzitter van de vereeniging Opleiding van bewaarschool onderwijzeressen, mevr. van Wijk, secre taresse van die vereeniging, alsmede mej. D. Goldmane directrice; mr. J. Kosters, raadsheer in den Hoogen Raad, mr Rh. Feith, vice-president van dit college, K. F. Sluys, gep vice-admiraal, mr. G. Schol ten, rechter in de rechtbank te 's-Gra venhage, dr. Duffek, de Oostenrijksche gezant, dr. F. W. Stapel, de heer Bree- baart, burgemeester van Barsingerhorn. J. W. Roessingh van Iterson. gep. secretaris van den Raad van Ned.-Indië, C. Pluygers, directeur van de Kon. Pharmaceutische Fabrieken te Amsterdam, dr. C. C. D. Ebell, archivaris bij het Algem. Rijksar chief, mede namens prof. R. Fruin, den rijksarchivaris: H. H. Evers, oud-directeur van de Twentsche Bank; J. B. Ament, mr. P. Polvliet, vice-president van het Haag- sche gerechtshof, notaris jhr. H. Just de la Paissières, mr. D. Spanjaard, dr. Oort- huijs, mr. W. P. G. Polvliet, notaris van Pestel, kolonel Nypels. W. Schalker, oud bibliothecaris van het dep. van koloniën, dr. van Kerkwijk, directeur van het Rijks penningkabinet, J. A .van Sijn, oud-lid van het hoofdbestuur der Democratische Partij, mevr. Wijnaendts Francken na mens de Ned. Vereeniging voor Vrouwen- belangen en gelijk staatsburgerschap, en mej. Blaauw namens de Haagsche afdee- ling van die vereeniging. jhr. A. C. Gras- winckel, jhr. de Ranitz, N. T. Albarda, Th. de Saryusz Bielski, v. d. Chys, directeur van de Indische Verlofganger, het bestuur van de vereeniging Groningen, F. Perdok, voorzitter van de centrale van rijksamb tenaren, A. K. J. Koch, secretaris van de commissie van beroep voor de P. T. T., jhr. mr. Backer, ambtenaar van het dep. van justitie, mr. H. R. van Maasdijk, directeur van de Nederlandsche Bankinstelling, mr. A. J. M. van Wessum, deputaties uit het Collegium van het L. S. G„ de Indologen- vereeniging, de r.-k. Studenten Vereeni ging Sanctus Augustinus en de Vrouwe lijke Studentenvereeniging, allen alhier en vele andere. In den stoet kwamen nog mede mr. ter Pelkwijk, gemeentesecretaris, mr. E. N. van Kleffëns. chef van de afdeeling diplo- tieke zaken van het departement van bui- tenlandsche zaken, dr. Fabius uit Utrecht J. A. Laan uit Wormerveer, K. C. Honig uit Overveen, jhr. v. d. Does de Bije uit Was senaar en H. L. J. van Willink uit Winters wijk. In de rouwkapel speelde de heer Grave- lotte Ruh in Frieden van Schubert en „Bitten" van Beethoven. Mr. Troostenburg de Bruyn zwager van den overledene, sprak woorden van af scheid namens de weduwe en namens de familie en, vrienden en schetste de groote kennis van prof. Heeres, die elk spoor van zelfzucht miste en die de groot ste voldoening heeft gevonden in zijn ar chiefwerkzaamheden. Verder schetste spr. met een enkel woord de beteekenis van prof. Heeres als hoogleeraar en politicus. Er zijn verder geen toespraken gehou den. Bij de groeve heeft mr. Troostenburg de Bruyn voor de belangstelling bedankt. WILLY DERBY IN DE STADSGEHOORZAAL. De populaire Willy Derby, die gelijk be kend, een tournee door Nederlandsch-Indië maakte, heeft gisteravond een voorstelling in de Stadsgehoorzaal gegeven. Zeer velen waren derwaarts getogen öm den cabaret- tier die ongeveer 2 jaar geleden voor het laatst hier ter stede optrad weer eens te hooren. Geen dezer zal van het be zoek ook maar een oogenblik spijt hebben gehad. Zoowel Willy Derby als de harmo nica-virtuozen „The Cavelli's" als de ma nipulator Larette boden het beste van hun repertoire en reeds spoedig kwam het on misbare contact tusschen de zaal en het tooneel tot stand. Onder groote stilte wer.d genoten van het sublieme samenspel der accordeon-virtuozen, met de stille hoop een fout te ontdekken of het geheim te vinden volgde iedereen de bewegingen van den manipulator, terwijl de refreintjes van Willy Derby als altijd op populaire wijsjes gezet, krachtig werden meegezongen. De Indische „ervaringen" in liedjes bezongen en in moppen verteld, droegen er het hare toe bij den avond tot een welgeslaagden te maken. WAAROP B. EN W. WILLEN BEZUINIGEN. En wat de Bond van Overheids personeel wil. Onder dit opschrift bevat „Ons Week blad", het orgaan van den Ned Bond van Personeel in Overheidsdienst een artikel, waaraan het volgende is ontleend: B. en W. hebben aar, de Commissies van Bijstand, de Commissie van Fabri cage en de hoofden van Takken van Dienst een circulaire gezonden, waarin zij op bezuiniging aandringen. Aan de middelen, welke zij aangeven om tot bezuiniging te komen, willen wij een nadere beschouwing wijden. B. en W. wenschen, dat onderzocht wordt, of de personeelsterkte niet kan worden ingekrompen. Hier komt direct de aap uit de mouw. Het eenige, dat B. en W. voor bezuiniging kunnen aanvoeren, is ontslag van perso neel. Wij hebben wel zooveel ervaring op gedaan om te weten, dat de afvoering van personeel zich altijd bepaalt tot de lagere groepen. Angstvallig wordt het af voeren van het hoogere personeel verme den. Maar Duitendien, zijn B. en W. dan zoo slecht op de hoogte van de perso neelssterkte bij de verschillende bedrijven en takken van dienst? Het is B. en W. toch niet onbekend, dat een aantal personen al jaren in los dienst verband werkt en dat hun geen vaste aanstelling wordt gegeven, hoewei hun werkzaamheden van blijvenden aara zijn. B. en W. weten toch ook, dat stelselmatig los personeel moet worden aangenomen, omdat de personeelsformatie te klein is. Willen B en W. dan alle werkzaam heden stop zetten in dezen tijd en deze menschen ontslag geven, waardoor de werkloosheid te Leiden nog grooter wordt? Aan de personen, welke ontslagen zul len worden, zal toch een werkloozenuit- keering gegeven moeten worden. De Ge meente zal dan geld hebben uit te geven zonder dat daarvoor arbeid wordt gele verd. Is dat de taak van een verantwoor delijk gemeentebestuur, hetwelk het steeds doet voorkomen, dat het alles doet om de werkloosheid te bestrijden? Maar bovendien, in Leiden is er eerder van te weinig dan van te veel personeel sprake. Wij dienen ons dan ook ten sterkste te verzetten tegen deze bezuiniging. Wij ver trouwen, dat onze onderafdeelingsbe- stuurders nauwlettend zullen toezien en ons afdeelingsbestuur op de hoogte zullen stellen van alles wat er bij hun tak van dienst passeert. Aan het verzoek, om middelen aan te geven om tot het door B. en W. gestelde doel te geraken, willen wij zeer gaarne voldoen. Wij vertrouwen, dat B. en W. onze hieronder aangegeven punten ern stig in overweging zullen nemen: 10. Zeer nauwkeurig na gaan, of het in het belang der gemeente en hare finan ciën is, dat de wethouder der Bedrijven met Hoofdambtenaren dure reizen naar het buitenland maakt. 2o. Of het in het belang der gemeente is, dat aan Hoofd-ambtenaren maanden achtereen ziekteverlof wordt verleend, terwijl van de arbeiders, wanneer zij veel korteren tijd ziek zijn, verlangd wordt, dat zij zich voor pensioen laten keuren. 3o. Na te gaan of het juist is, dat aan den eenen ambtenaar voor een gepleegd feit ontslag wordt gegeven en aan een hoofdambtenaar voor een gelijkwaardig feit eerst ziekteverlof en daarna de ge legenheid om ontslag te nemen, waarna hij van de gemeente een opdracht krijgt, welke hij te zijnen huize uitvoert. 4o. Alle gemeentelijke auto's in eigen garages te stallen en de herstellingen zelf uit te voeren en niet zooals nu bij particulieren, door de geheel stad ver spreid; vervolgens alle gemeentelijke auto's van het gemeentelijk wapen voor zien en met groote letters op den auto vermelden tot welken tak van dienst deze behooren, ten einde te voorkomen, dat buiten dienst op kosten van de gemeente pleziertochtjes gemaakt worden. 5o. Gemeentewerken economischer in richten; de reorganisatie van den Plant soendienst volledig uitvoeren, de ge maakte overuren in vrijen tijd terug ge ven, de niet gemaakte maar gezochte overuren in geen enkelen vorm ver goeden. 60. Afschaffing van den totaal overbo- digen nachtdienst van Zaterdag op Zon dag bij den Havendienst. Hiermede be spaart men licht en brandstoffenverbruik en het Christelijk College en de meer derheid van den raad kunnen hier hun zoo hoog geroemde Zondagsheiliging in toepassing brengen. Het reorganisatie plan van den Reini- gings- en Ontsmettingsdienst ten spoe digste behandelen en door voeren. Want als er één gemeentelijk bedrijf achterlijk is ingericht dan is het wel dit bedrijf. De bezuiniging moet niet gezocht wor den in het ontslaan van personeel, maar in het aanpakken van de vele werken, welke al tijden op uitvoering wachten, zooals bijvoorbeeld: demping Levendaal; uitvoering Veemarkt; plan aanleg van wegen en sportparken. Daarmede bezui nigt men op de uitgave werkloozenuitkee- ring en verkrijgt men productieve werken. K. V. „LITTERIS SACRJM". In de Zaterdagavond gehouden leden vergadering van de Kon. Ver. „Litteris Sacrum" is aan den heer J. M. Mazurel op grond van veeljarige en groote ver diensten het eerelidmaatschap verleend. De aanbieding dezer onderscheiding ge schiedde door den eere-voorzitter, den heer J. C. A. Binnendijk. VEREENIGING VAN MATIIESIANEN. Lezing van prof. ir. J. G. Wattjes. In de college zaal van het Natuurkundig Laboratorium hield prof. Wattjes hoog leeraar aan de T. H. te Delft een lezing over. Functionalistische Architectuur in verschillende landen. De voorzitter de heer S. Sanders, sprak het openingswoord waarin hij de aanwe zigen welkom heette en wel in het bijzon der prof. Wattjes, die zooals hij zeide evenals voor eenige jaren wederom direct bereid was een lezing te geven. Na een woord van dank gesproken te hebben, voor het wederom bereidwillig afstaan van de collegezaal tot prof. de Haas, prof. Keesom en dr. Crommelin gaf hij het woord aan prof. Wattjes. Allereerst begon prof. Wattjes de voor gangers aan te halen o.a. de Italiaan Sant Elia, de Noor Lars Backer, en de Hollan ders Oud en Rietveld. Als inleiding sprak hij over het ontstaan van het functionalisme. De vormgeving hiervan ontstaat door de practische gebruiksbestemmmg. Hierbij kan men aan twee onderdeelen de aan dacht wijden nJ. de constructieve schoon heid en de functionalistische schoonheid. Ook kunnen de gebouwen hierbij nog uiting geven aan symbolische vertolking zooals bij kerken, raadhuizen, enz. Drie zeer typische karakters van archi tectonische schoonheid werden naar voren gebracht. 1. de monumentaliteit, de streng geor dende grootsche houding. 2. de schilderachtigheid of pittoreske zooais bij verschillende Gothische kerken. 3. de zakelijkheid, waarbij de nadruk wordt gelegd op de practische bestemming. Vooral over het laatste wilde hij het hebben de zakelijkheid of „neue Sachlich- keit" zooals hij het noemde waarbij als voorbeeld werden aangehaald de Amster- damsche Beurs en de van Nelle's fabrieken te R'dam. De verzorging van de vormen blijft streng zakelijk met de volgende kenmerken geen versieringen, geen overbodige mate rialen, gebruikmaking van nieuwe mate rialen zooals gewapend beton, ijzeren ra men enz. Ter verduidelijking hiervan werden lichtbeelden van gebouwen vertoond. De keurige verzameling lantaarnplaatjes droeg zeer tot het begrip functionalistische architectuur bij. Verschillende Noorsche gebouwen zoo als Silo met pakhuis, restaurant enz. wer den getoond. We maakten kennis achtereenvolgens met Zweedsche, Finsche, Fransche, Zwit- sersche, Duitsche, Italiaansche en Holiand- sche functionalistische architectuur met hun verschillende vooraanstaande archi tecten o.a. Binger Jonsson, Erich Mendel sohn, Le Corbusier et P. Jeanneret, Andrè Lurcat, L. H. de Konick, J. W. E. Buijs. Het zou te ver voeren hiervan een uitge breid overzicht te geven. Dit staat echter vast dat de aanwezigen volop hebben ge noten van de beknopte doch zeer begrijpe lijke uiteenzetting over deze nieuwe stroo ming in de Bouwkunst. De heer Sanders was dan ook de tolk van allen toen hij prof. Wattjes hartelijk dank zei voor zijn zeer interessante voordracht. „UNO SUMUS ANIMO". In den Schouwburg heeft de Leidsche Gymnasiastenbond „Uno Sumus Animo" Zaterdagavond zijn jaarlijksche uitvoering gegeven. Te ongeveer 8 uur opende prae- ses Heering met een woord van hartelijk welkom aan de curatoren, de leeraressen en leeraren, de vertegenwoordigers der verschillende zustervereenigmgen en ver dere aanwezigen den avond. Voorts bracht hij dank aan allen, die medegewerkt had den aan de voorbereiding van de uitvoe ring en bij de instudeering van het blij spel „Familitis". Nadat allen staande het bondslied had den gezongen, bracht het gymnasium-or kestje onder leiding van den heer Jac. van der Burg een drietal nummers ten gehoore. Als solist trad bij de uitvoering van J. S. Bach's concert in a moll voor viool en or kest op Koos Muller. Voor zijn leiding aan het orkestje dat thans ongeveer 8 jaar bestaat bood praeses Heering den diri gent het eere-lidmaatschap van den bond aan. Vervolgens werd opgevoerd het blijspel van Guy Balton en George Middleton „Familitis". dat onder den naam „De Fir ma Adam en Eva" nog onlangs ter gele genheid van de opvoering van „Nut en Vermaak" door ons uitvoerig werd bespro ken. Was wellicht de aanvang een weinig aarzelend, allengs vlotte het beter, en de jeugdige executanten kunnen dan ook op een goed geslaagde uitvoering terugzien! Met een krachtig applaus betuigde de geheel gevulde Schouwburg zijn instem ming met de prestaties van orkest en too- neelisten. Den regisseur, den heer Immink werd een stoffelijke herinnering en aan de actrices werden bloemen aangeboden. Het was een in alle opzichten welgeslaagde uit voering. „Uno Sumus Animo" waardig! 0 DE WERKNIRICHTING. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen; volw. pers. kind. tot. Maandag 15 Febr44 44 Dinsdag 16 Febr42 42 Woensdag '7 Febr41 41 Donderdag 18 Febr. ..45 45 Vrijdag 19 Febr45 45 Zaterdag 20 Febr. 43 43 BINNENLAND. Rapport van de commissie-Vliegen over woningbouw met rijkssteun (3de Blad). Een motie van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel inzake de Nederlandsch- Belgische onderhandelingen (Binnenland, 2de Blad). Strengere bepalingen voor toelating van personen in Ned.-Indië (Binnenland, 2de Blad). De linkervleugel der S. D. A. P. heeft de ontoelaatbaarverklaring van het weekblad „De Fakkel" onvoorwaardelijk afgewezen. (Binnenland, 2de Blad). Geheimzinnig geval van gasverstikking te Voorburg (Gemengd, 2de Blad). Voortvluchtige kantoorbediende te Ber lijn aangehouden (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. De Japanners hebben nog weinig vor deringen gemaakt bij hun offensief bij Sjanghai (Buitenl. en Tel., 1ste Blad). In Frankrijk is een kabinet-Tardien ge vormd (Buitenl., 1ste Blad). De Memel-kwestie in den Volkenbonds raad (Buitenl., 1ste Blad). INGEBROKEN. De inbraken volgen elkaar snel op. In den nacht van Zaterdag op Zondag, waar schijnlijk eerst tegen den morgen hebben inbrekers vermoedelijk waren er twee zich door opschuiving van een raam toegang verschaft tot de kantoorlokalen van de brandstoffenhandel der firma Caron en den houthandel der firma Noordman, beide aan den Haagweg. De buit was echter niet groot: respectievelijk f4 en f10 a f. 15. Bij de firma Noordman werd de brandkast geopend, doch de in houd bestond slechts uit boeken! De poli tie stelt een onderzoek in. AFSCHEID VAN DEN HEER E. VAN DIJK. Als bouwkundig opzichter te „Endegeest". Hedenmorgen vond in „Endegeest" het afscheid plaats van den heer E. van Dijk, als bouwkundig opzichter wegens het be reiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd. De plechtigheid vond plaats in de conversatiezaal op het kasteel die met bloemen en planten versierd was. Een groot gedeelte van het personeel, w.o. doc toren en vele zusters was aanwezig, toen de heer van Dijk vergezeld van zijn echt- genoote en zijn drie zoons tegen 11 uur binnentrad. Allereerst voerde het woord de burge meester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die den scheidende mededeelde, dat het H.M. de Koningin behaagd had hem te verleenen de zilveren medaille der Oranje Nassau-orde. Spr. bracht hem dank voor zijn 34-jarige werkzaamheid en spelde hem vervolgens de medaille op de borst. Hierop sprak de voorzitter van de Com missie van Beheer, Wethouder A. J. Romijn, die opmerkte, dat hij hem nog weinig kende, doch reeds dadelijk in de zittingen veel goeds over den heer van Dijk gehoord «heef t. Hij stelde er prijs op, hem dank te zeggen voor alles wat hij gepresteerd heeft. De geneesheer-directeur dr. Stuurman schetste uitvoerig de loopbaan van den heer van Dijk. De scheidende is sinds 1898 aan de stichting verbonden, nadat hij als timmerman het gesticht heeft helpen bou wen. Aanvankelijk belast met kleine werk zaamheden, maakte hij reeds spoedig pro motie achtereenvolgens werd hij hoofd timmerman, adjunct-opzichter en de laat ste jaren was hij als bouwkundig opzich ter werkzaam. Onder zijn leiding kwamen het thee huis en een door hem ontworpen broei kas tot stand, terwijl hij tevens belast was met de restauratie van diverse paviljoenen etc. Spr. schetste hem als een ijverig en kundig vakman, met groote plichtsbe trachting. Voorts als een aangenaam en hulpvaardig mensch, met een groote op gewektheid. Zijn heengaan beteekent dan ook een groot verlies. Hij wenschte hem nog een gelukkige periode van rust toe. Tenslotte sprak een der werklieden, de heer Passchier, die den heer van Dijk dank bracht voor de gezellige samenwer king en hem namens het geheele perso neel, van hoog tot laag een dressoir een leunstoel en een vaas met bloe men aanbood. De heer van Dijk dankte, diep onder den indruk, de diverse sprekers voor hun waardevolle woorden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1