KOUSEN Spiervorming Wpês# AGENDA. RADIO-PROGRAMMA. INGEZONDEN. RECHTZAKEN. BUITENLAND. de algemeene toestand, belgie. duitschland. engeland. het conflict in het VER oosten. midden-amerika HEDEN: Den Bucht: Alg. verg. van melkvee houders, 71/® uur n.m. Nutszaai: „De Dageraad", Spr. Jo de Haas, 8 uur n.m. Katwijk aan Zee: Katwijksche Zieken verpleging. 7'/= uur nam. Valkenburg (zaal Ramp): Spr. ds. Groot Enzerink over „Kerkherstel", 8 uur n m. Zaterdag. „Concordia": Ver. voor Danskunst. Leidsche Schouwburg: Opvoering van ..Familltis". döor den Leidschen Gymna- siastenbond; 7.15 uur nam. Valkenburg: Uitvoering muziekvereeni- ging „Harmonie" in „Het Wapen van Val kenburg"; 7'/t uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Febr, a,s. waarge nomen door de apotheek W. Pelle, Kort- Rapenburg i2, telefoon 594. RECLAME. NIEMAND behoeft nu nog myiderwaardigekousentedragen Wij leveren Ibans reeds voor 55 ct. prima laddervrije Zijden Kousen Al onze kwaliteiten zijn met volledige garantie Zegt U dit niets?? HaarLstr. h. Donkersteeg 2-4-6 4097 ZATERDAG 20 FEBRUARI. Hilversum 1875 M. Uitsl. VARA-ultz. 10.00 VPRO. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Gym nastiek 8.00: Gramofoon 9.00: Trio Drukker 10.00: Morgenwijding 10.15: Radiotooneel levensliedjes en Trio Drukker 12.00:1.45: Septet o. 1. van Is. Eijl 2.15: Toespraak door M. v. d. Steen 2.30 Gramofoon 3.00: Concert door het har monie-orkest 3.40: Lezing over Soekar- no's boek ..Indonesië klaagt aan" 4.05: Vervolg concert 4.45: Toespraak door E. Kupers 5.00: Beoefening der huis muziek 5.45: Weekoverzicht door Jan Oudegeest 6.00: Piano-muziek en zang 6.30: Friesch kinderuurtje 7.30: Be- stuursmededeelingen 7.45: Concert: VARA-septet o. 1. v. Is. Eijl. Teun de Klep perman en VARA-orkest. Willy Derby en liet VARA-tooneel. Tot slot dansmuziek - 11.00: Persbcr. 11.15: Vervolg concert - 12.00: Sluiten. Huizen 298 M. Uisl. KRO-ultzending 8.00—9.15: Gramofoon 10.00: Concert door het KRO-Trio 11.30: Godsdienstig halfuurtje 12.15; Concert door hetKRO- septet 1.45: Pauze 2.00: Gramofoon 2.30 Kinderuurtje 4.00: Het KRO-kunst- ensemble 5.15: Sportpraatje 5.30 vervolg concert 6.20: Journalistiek weekoverzicht 6.40: Esperantoles - 7.10 Lezing over kinderhygiene 7.40: Gramo foon 8.00: KRO-salon-orkest o. 1. v. M. v. 't Woud 9 00: Persber. Daarna ver volg concert 11.0012.00: Gramofoon. Daventry 1554 M. 10.35. Morgenwijding 11.05: Lezing 1.202.20: Commodore grand orgest 3.50: Sydney Baynes en zijn orkest, Fr. Webster, tenor 5.05 Orgelconcert Reg. Foort 5.35: Kinder uurtje 6.206.45: Berichten 6.50 Concert uit Wales 7.107.25: Lezingen 7.50: Koorzang, Radiokoor o. 1. v. S. Robinson 8.20: Vaudeville, Jack Payne's dansorkest en variëté-artisten 9.20: Be richten en lezing 10.00: BBC-orkest o. I. van E. Clark 11.0012.00: Dansmu ziek, Abrose's band. Parijs „Radio Paris" 1725 M. 8.05: Gra mofoon 9.20: Concert in het conserva torium 12.50: Gramofoon 5.20: Con cert in Theater Plgalle Parijs 9.05: Cabaret. Kalundborg 1153 M. 11.201.20: Concert in restaurant Wlvex 1.502.20: Gramo foon 2,504.50: Omroeporkest en so listen 7.50—11.20: Dansmuziek. Ouder- wetsche dansmuziek. Polka Mazurka, Wals Langenberg, 473 M. 6.257.20: Orkest concert 10.4011.55: Orkestconcert II.55: Gramofoon 12.251.50: Orkest concert 1.552.45: Gramofoon 4.20: Vocaal concert. Liederen voor sopraan met viool- en pianobegel. 7.20: Vroolijke avond, Eysoldtkapel. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Brussel 509 en 339 M. 509 M. 12.35—2.D5: Gramofoon 5.20: Dansmuziek in Hotel Atlanta 6.50: Gramofoon 8.20: Om roeporkest 9.00: „Volpone", radiohoor spel in 5 acten. 339 M. 12.35: Gramofoon 5.20: Gramofoon 6.50: Gramofoon 8.20: „De fideele boer", operette van Leo Fall. Rome 441 M. 7.20: Gramofoon 8.20: Aansl. van het Operagebouw. Zeesen 1635 M. 3.504.50: Orkestconcert 7.50: Orkestconcert 9.8511.50 Dans muziek. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. RECLAME. Gorgel ook op straat natuurlijk droog - met 25,45 en 65 cis. 4059 KERK EN VREDE. Oosterend (Texel) 16 Febr, 1932. Geachte Redactie. U staat mij wel toe, nog eenmaal de heeren Labrijn en N. te beantwoorden. De heer Labrijn is er van overtuigd, dat de lezers van onze polemiek „de gegrond heid zijner beschuldigingen volledig heb ben kunnen wegen." Laat ik de weegschaal nog even mogen gebruiken Er waren drie beschuldigingen. De eerste was deze, dat ik Pater Strat- mann ten onrechte bij de „Kerk- en Vrede"-menschen zou hebben ingedeeld. De heer Labrijn heeft moeten erkennen, dat ik dit terecht gedaan heb. De tweede beschuldiging was deze, dat ik den indruk zou hebben trachten te wekken, dat prof. Bavinck aan de zijde van prof. Heering stond. Ik heb den heer Labrijn, die op de ver gadering niet aanwezig was, geantwoord. dat,ik dit niet gedaan heb. 'k Meende, dat dit voldoende was, daar ik zelf 't beste weet welken indruk ik geprobeerd heb bij mijn hoorders te wekken. De heer Labrijn blijft echter volhouden, dat ik 't wel ge daan heb. Verder polemiseeren is hier on mogelijk. De heer L. moet mij op dit punt gelooven. Doet hij dat niet, dan spijt het mij. dat ik hem geantwoord heb. Ten overvloede wil ik nog meedeelen, dat ik prof. Bavinck alleen geciteerd heb, toen ik sprak over het vreeselijke van den oorlog: „Zelfs prof. Bavinck erkent, dat de oorlog steeds weer beteekent een moord partij op groote schaal". Ook nog dit: er is mij niets aan gelegen, om te trachten den indruk te wekken, dat prof. Bavinck met ons den oorlog volstrekt verwerpt en wel om de eenvoudige reden, dat deze in druk in strijd met de waarheid zou zijn! De derde beschuldiging was deze, dat ik de professoren Haitjema, Slotemaker enz. ten onrechte beschuldigde van het leggen van een verband tusschen den oorlog en den naam van Jezus Christus. 'k Wilde wel dat ik het inderdaad ten onrechte gedaan had. Dan waren wij een heel stuk verder. Overigens heb ik mijn woord over „ge loof in den oorlog" op de vergadering in den breeds toegelicht. Maar ook dit schijnt de heer Labrijn niet van mij te willen aan vaarden. hoewel ik het in mijn vorig in gezonden stuk zoo beslist mogelijk uit spreek. De heer N. blijft het infaam vinden, dat ik zeg: de professoren Haitjema, Slotema ker enz. aanvaarden oorlog in bepaalde omstandigheden als dienst van God en Jezus Christus en leggen dus tusschen oorlog en den naam van Jezus Christus verband. Hij bewijst mij intusschen een goeden dienst door de lezing van 't boek je „Geloof en Oorlog" aan te bevelen. Dit boekje is de beste toelichting bij wat ik gezegd heb. Ik heb, wat ik gezegd heb, trouwens gezegd naar aanleiding van dit boekje, dat ik met name op de vergadering genoemd heb. Zou de heer V. willen ontkennen, dat deze professoren het door mij genoemde verband leggen? 'k Wilde wel, dat hij het terecht doen kon. Nog eens, wij waren een heel stuk verder. Maar deze professoren weten veel te goed. dat zij als christenen oorlog In bepaalde gevallen alleen aan vaarden kunnen, wanneer zij hem met den naam van Jezus Christus kunnen ver binden. De heeren Labrijn en V. beschuldigen wel, maar bewijzen niets. Wanneer men heel eenvoudig laat zien, dat hun beschul digingen ongegrond zijn, probeeren zij niet hun besehuldigingen te bewijzen, maar herhalen deze eenvoudig. Zoo moeten wij toch niet met elkaar polemiseeren. 'k Geloof niet, dat dit goed is. Daarom zal het wat mij betreft, bij dit ingezonden stuk blijven. De heeren Labrijn en N. mogen, indien zij er prijs op stellen, het laatste woord hebben. Wat deze bijzaken betreft althans. Ik ben er diep van overtuigd, dat zij in zake het vraagstuk van oorlog en Chris tendom niet het laatste woord zullen hebben. J. J. BUSKES Jr. GEVEN AAN DE DEUR. Geachte Redactie. Mag ik even een klein plaatsje in uw veelgelezen 'blad naar aanleiding van het ingezonden stuk ran het bestuur van den Armenraad voorkomende in het „L. D." van Zaterdag j.I. Bij voorbaat mijn dank! Het was voor mij een bittere gewaar wording toen ik het ingezonden stuk las. dat betrekking heeft op den nood der tijden en daaruit voortvloeiende groote werkloosheid, waaruit vanzelf voortkomt, dat vele werkloozen om toch in het onder houd van hun gezin te voorzien met koop waar langs de huizen gaan. Niet iedereen durft zich bij het Armbe stuur of Maatschappelijk Hulpbetoon om steun aanmelden, maar wil het. indien mogelijk, zelf verdienen. Die mogelijkheid wordt hun nu uit de hand geslagen door het stuk van het bestuur van den A. Im mers daarin wordt het publiek aanbevo len om aan de deur niet te geven aan men- schen, die willen probeeren hun eigen brood te verdienen. Het is wel een „lofwaardig" streven van den A. om door dien maatregel de menschen te dwingen zich aan te melden bij Armbestuur of Maatschappelijk Hulp betoon. om daar te ontvangen wat voor hen te weinig is om te leven, maar te veel om te sterven. In genoemd Ingezonden stuk komt o.m. ook de volgende zinsnede voor: „Gij geeft een kleinigheid, maar dat is veel te wei nig." De geachte schrijvers hebben zeker nooit gehoord dat: ..vele kleintjes één groote maken." Laten zij bedenken, dat wat zij de menschen voor ondersteuning geven veel minder is. dan wat die men schen langs den weg kunnen verdienen. Daar komt nog bij als die menschen zich bij het A. vervoegen er eerst een onderzoek wordt Ingesteld naar de gesteldheid van de menschen. Dat is op zichzelf wel zeer goed wanneer het daarbij bleef. Helaas is dat niet zoo! Vele gevallen zijn bekend dat menschen die nog iets wat maar op overdaad geleek, bezaten, geen steun ont vingen. al hadden zij het nog zoo noodlg. Een feit is het, dat zij, die met een zekere brutaliteit om steun aankloppen het krij gen, al hebben 'kij het nu direct niet zoo noodig, maar juist bij diegenen, die niet durven vragen, is de grootste armoede. Ik zou de bestuurders van den Armen raad willen aanraden een beetje meer menschelijk tegen de armen op te treden en vooral tegen hen die in werkelijkheid niet durven vragen. Wanneer het publiek den nood der tijden aan den lijve ondervindt en toch nog iets doen kan, zou ik den raad willen geven, helpt hen die uw hulp komen vragen, daardoor toonende dat zij het zelf willen verdienen en tevens dat zij het verant woordelijkheidsgevoel voor hun gezin nog niet hebben verloren. U geachte redactie nogmaals dankende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, J. VAN VILSTEREN. DE MAREKERKKLOK. Met eeer veel genoegen zullen velen met mij het ingezonden stuk van den heer L Mens hebben gelezen. Ook ik hgd plan een waardeerend woord te wijden aan de herleving van de Mare- kerkklok. Volgens mijn schatting hefeft deze klok ongeveer 20 jaar stilgestaan en als geboren Marebewoner heb ik, en natuurlijk velen van mijn leeftijd, met mij, dit gemis zeer gevoeld. De groote waarde welke het voor de om wonenden heeft om geregeld den tijd te kunnen hooren, zal in alle gezinnen wor den erkend. Natuurlijk heeft de electrische klok op de Marebrug aan den Oude-Singel veel van dit gemis vergoed. De herstelling heeft wel lang geduurd en er is daarover nog al eens gemopperd, maar daar ik geen flauw besef heb van de gedane werkzaam heden. die ik veronderstel, wel zeer om vangrijk zullen geweest zijn. is deze lang? duur wellicht verklaarbaar. En 't gaat, zooals de heer Mens schreef, nog wat schoorvoetend, maar dat zal wel beter wor den. De verlichting des avonds is prach tig. Iets grootsteeds. Een hartelijk woord van dank. en waardeering van. naar ik zeker geloof, alle omwonenden, aan allen die tot het herstel hebben meegewerkt, is hier dus wel op z'n plaats. 18—2'32. A. A. VISSER, Mare 72. DE MOORD OP EEN RIJKSVELDWACHTER. 12 Jaar tegen ieder der verdachten geeischt. In den nacht van oud- op nieuwjaar deed de Rijksveldwachter Tap te Kerkdriel de ronde door het dorp, waarna hij zich begaf naar het buurtschap Hintham. Daar werd hij naar men meent, door de drie gebroeders R., namelijk Gerard, Johannes en Jenna overvallen en met messteken om het leven gebracht. Terzake van dit feit stonden zij gister morgen voor de rechtbank te Tiel terecht. Bij de voorlezing van het proces-verbaal der verbalisanten bleek, dat verdachte Jenna bij zijn verhoor .verteld heeft, dat zijn broer Gerard de dader zou zijn. Ook verdachte Johannes heeft zich in denzelf- dcn geest uitgelaten. Verdachte Gerard ontkende echter zijn schuld. Het O.M waargenomen door mr. J. J. G. van Everdingen, was van oordeel, dat uit de getuigenverklaringen was komen vast te staan, dat alle drie verdachten den Rijksveldwachter Tap hebben aangevallen, met. het resultaat dat zij hem, badende in zijn bloed, dood hebben achtergelaten. Niemand weet wat er precies gebeurd is. Het is ook niet bekend, wie er van de ver dachten gestoken heeft. Niettemin hebben zij er alle drie toe mede gewerkt, dat de Rijksveldwachter om het leven is gekomen, zoodat zij alle drie schuldig zijn. Dat er zoo weinig uit de getuigen van dit drama is te krijgen, ls vermoedelijk een gevolg van in timidatie van de zijde van de familie van verdachten. Het opzet om den Rijksveld wachter te dooden, is niet bewezen. Wel de zware mishandeling, den dood tenge volge hebbende. Tap is het slachtoffer van zijn plicht geworden. Spr. bracht een eere- saluut aan zijn nagedachtenis. Een zeei strenge straf is noodzakelijk, ook omdat het slachtoffer vreeselijk moet hebben ge leden, Wie het mes gebruikt heeft is niet bekend; allen zijn echter gelijk schuldig. Vervolgens eischte spreker tegen ieder der verdachten twaalf jaren gevangenis straf, onder aftrek van preventieve hech tenis. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De werkman J. B. te Leiden is in ver zet gekomen van een vonnis van den po litierechter, waarbij hij wegens mishan deling van den aannemer de V„ uit Leeuwarden, tot een week gevangenisstraf werd veroordeeld. Verdachte beweerde zich verweerd te hebben tegen de V„ die hem met een flesch op het hoofd wilde slaan, ten einde kracht bij te zetten bij een aanma ning om gekocht sloopershout te betalen en toonde een soortgelijke flesch als waar mede hij bedreigd was. Get. de V. ontkende gedreigd te hebben, doch twee getuigen a décharge verklaar den dat de V. een slaande beweging met de flesch had gemaakt. Het O.M achtte geen termen aanwezig den oorspronkelljken eisch te wijzigen. De politierechter veranderde de straf in een geldboete van f. 20 subs. 8 dagen hechtenis. Een 26-jarig werktuigkundige heeft op zekeren dag den lust om een autoritje te maken niet kunnen bedwingen, en stapte te Oegstgeest in de eerste de beste auto, die hij onbeheerd zag staan. De eigenaar van deze auto ging met een andere auto op zoek naar zijn eigendom en vindt dit eenige uren later bij het Groenekerkje terug. Verdachte wien diefstal, subs, het weg maken van benzine was ten laste gelegd, bekende zonder toestemming te zijn gaan rijden. Aan diefstal van de auto heeft hij geen oogenblik gedacht Aan den bena deelde is door hem een bedrag van f.26 aan schadevergoeding (kosten van achter volging) betaald. Het O. M. zelde dat het tijd wordt, dat voor gedragingen zooals deze gevangenis straf moet worden opgelegd. Ditmaal wilde de officier dezen verdachte die zeide voor zijn fout te zullen boeten, hiervoor bespa ren. Evenwel moest de straf gevoelig zijn. weshalve de eisch luidde f. 100 boete, subs 25 dagen hechtenis. Overeenkomstig dezen eisch werd ver dachte, veroordeeld. RECLAME. 16* Quaker beslaat voor 16 "/o uil proteïne, onontbeerlijk voor de ontwikkeling der spieren en bindweefsels. Boven dien bevat het vetten en mineralen. Quaker is een „volkomen" voedsel en bovendien bijzonder smakelijk. Dc Ontwapenings-conferentie. De gisteren vermelde Duitsche voor stellen ter Ontwapeningsconferentie vin den over het algemeen geen slecht ont haal, al is Frankrijk natuurlijk tegen. Men waardeert de wijze waarop de indie ning geschiedde, n.l. zoodanig, dat geen beslist neen behoeft te worden gezegd. Bij die delegaties, die zich tijdens het c voor een positieve ontwapening verklaard hebben, is het onthaal der Duitsche voor stellen bepaald gunstig. Dit geldt speciaal voor de Russische delegatie en de kleine neutrale mogendheden. De Italianen meenen, dat de voorstel len zeer goed zijn, doch betwijfelen of zij in hun geheel in de conferentie verwezen lijkt zullen kunnen worden. In de kringen der Amerlkaansche dele gatie verluidt, dat de eerste indruk gun stig is; men ziet echter thans reeds in, dat het Duitsche protocol noch in zijn geheel aangenomen, noch verworpen kan worden, De Franschen zijn overtuigd, dat, naast het Fransche memorandum, deze Duit sche voorstellen het voornaamste onder werp van de toekomstige besprekingen zullen vormen. Men vreest in Fransche kringen, onder den indruk van het be loop der algemeene besprekingen, dat bet het ontwerp conventie geschokt is en be ijvert zich er op te wijzen, dat de Ameri kanen en Engeland het ontwerp uitdruk kelijk als grondslag der Conferentie aan vaard hebben. In Engelsche conferentiekringen betoogt men, dat men de Duitsche vqprstellen op dezelfde wijze als de Fransche grondig zal onderzoeken. Naar van welingelichte zijde verluidt, zouden de delegaties van Frankrijk, Belgie Polen, Finland en de leden der Kleine En tente een nieuw gemeenschappelijk voor stel willen indienen, dat in tegenstelling met het Duitsche voorstel beoogt een ver mindering der oorlogsbegrootingen van alle staten. De Bulgaarsche vertegenwoordiger Mali- nof zeide dat zijn regeering geen eigen cntwapenings-voorstellen wilde indienen, Zij liet dit over aan de groote mogend heden. Alle doeltreffende waarborgen voor den vrede waren door Bulgarije toegepast. Het aanzien van het volkenbondspact zou het meest gebaat zijn door het herstel van ge- iijkberechtigdheid en vrijheid van alle volken. Ontwapening. Antwoordend op verschillende vragen, die gesteld werden in de commissie voor nationale verdediging van de Kamer, zeide minister Dens, dat men sedert Juli de kwestie opnieuw bestudeerd heeft. De forten van Namen en Luik worden hersteld. Het herstel van het vestingstel sel van Luik is sedert dien voltooid. Er is een nieuwe, verdedigingslinie om Luik voorzien, die twee groote en drie gemid delde forten bevat. Ook zal er een nieuwe linie komen, dichter bij de grens en bestaande uit wer ken in de provincies Luik en Luxemburg. Dit verdedigingsstelsei zal de regeering dwingen 200 millioen te vragen vóór Ja nuari 1933. De kleine defensieve organisa tie zal 30 millioen kosten. De schuilplaat sen zullen voorzien zijn van kleine kanon nen en mitrailleurs om de toegangswegen te verdedigen. Men verwacht met de werken gereed te komen voor 1935 of '36. Ten aanzien der forten van Antwerpen en Gent is nog geen besluit genomen, noch betreffende de slooping der forten van Antwerpen, noch betreffende den bouw van nieuwe forten te Gent. De bovenbouw der forten is verbeterd, de aanmaak van munitie is op normale wijze voortgezet. Ex-Koning van Saksen Frederik August III t Gisteravond is tengevolge van een be roerte overleden de vroegere koning van Saksen Friederich August. De overledene Koning Frederik August III is 25 Mei 1865 geboren als zoon van Koning George. In 1887 deed hij als luite nant zijn intrede in het Saksische leger, studeerde vervolgens te Straatsburg en Leipzig in de rechten en staatsweten schappen en keerde na het einde zijner studiën weer in het leger terug. In 1898 werd hij benoemd tot luitenant-generaal en commandant van de eerste Saksische divisie en in 1902 tot commandant-gene raal van het twaalfde legercorps. Op 21 November 1891 huwde hij te Weenen met aartshertogin Louise Antoinette, Maria van OostenrijkToscana. Uit dit huwe lijk, dat In 1908 ontbonden werd, werden drie zoons en drie dochters geboren. Toen koning George 15 October 1904 stierf volgde Friedrlch August III hem op. In November 1918 deed hij afstand van den troon en leefde sindsdien op zijn Silezi- sche bezitting Sibyllenort. C In de juridische commissie van den Rijksdag is het initiatiefontwerp der so ciaal-democraten over de financieele re geling tusschen de vroegere voorstellin gen en de Duitsche landen met geringe veranderingen met de stemmen der so cialisten en communisten aangenomen. FRANKRIJK. Painlevé in actie. Painlevé heeft gisteren talrijke te kingen gevoerd. Allereerst ontvinj Herriot en Deladier. Marin heeft namens zijn groep klaard. dat hij geen vertrouwen heel een premier die niet tot de meert» behoort. Gisteravond heeft Painlevé oft medegedeeld, de opdracht te aanvaa: Hij meent dus kans te hebben Nationalistische studenten hebhen demonstreerd tegen het besluit van Senaat. Het douane-ontwerp - De verkictin| in Ierland. Op het douane-wetsontwerp zijn 400 amendementen ingediend; de «i meerderheid door Labour en libei Deze hebben derhalve geen kans. m m Om 1 uur in den nacht was de der uitslagen der Iersche verkiezing» volgt: Fianna Fail (republikeinen! regeeringspartij 28, onafhankelijke!] arbeiderspartij 4, onafhankelijke derspartij 2, De Valera is aan de winnende hsti HET JAPANSCHE ULTIMATUM Al WEZEN - NAAR EEN RIJZONDE VOLKENBONDSZITTING. De besprekingen tusschen de Chi sche en Japansche gedelegeerden vastgeloopen. Generaal Fan, de Chineesche verte woordiger, verklaarde, dat het hem strekt onmogelijk was de Japai eischen te aanvaarden, die de dellnl slooping der forten van Woesoeni Paosjan behelzen. De Japan eischen bevatten ook de pa nente terugtrekking van alle Chjm troepen tót 20 K.M, van Sjanghai twee oevers van de Wangpoe en 20 van de monding van de Wangpoe. Deze voorwaarden, zeggen de Chi sche ambtenaren, zijn onduldbaar strekt onaannemelijk. Volgens een bericht uit Nankin China besloten eiken duim gronds te dedigen, wanneer de Japanners offensief beginnen. Er worden loo venlinies aangelegd langs de ge spoorlijn van Tientsin naar Poekat Loeghai over een afstand van 1000 De Chineesche leiders verklaarden sloten te zijn om scherpen weerstas bieden overal waar de Japanners aanvallen. Japan heeft een 2e ultimatum met 24 uur bedenktijd! Officieel wordt medegedeeld, dat in band met de verslechtering van den stand te Sjanghai door den Japanal minister van Oorlog is bevolen, dat twaalfde Japansehe divisie naar Sjan zal worden gedirigeerd. In de kwestie de uitzending der 8ste Japansche teriedivisie is door den keizer nog beslissing genomen. 80 vliegers van de Koninklijke Ca deesche luchtvaart, die volgende ml uit bezuinigingsloverwegingen ontsla worden, hebben de Chineesche regeet hun diensten aangeboden. De Chineesche regeering heeft secretaris-generaal van den Volken» een nota overhandigd, waarin er op wezen wordt dat de Chineesche regeet bereid is in onderhandeling te treden' de Japansche regeering tot regeling het conflict op de basis der voorstel van de Amerikaansche en Engelsche geering. welke door Duitschland, Fral rijk en Italië worden gesteund. Zooals men weet, wil Japan echter leen rechtstreeks met China onderhal len. Gistermiddag hebben de juristen, hiertoe door de Commissie van Twaalf! aangewezen, beraadslaagd over de Ja' sche bezwaren tegen het Chineesche zoek een buitengewone Volkenbond" gadering bijeen te roepen. Men gelooft dat de bezwaren niet sw houdend worden geacht en dat de tnjn roeping der buitengewone assemblee vermij delijk is. Vernomen wordt dat het VolkenMj secretariaat reeds voorbereidingen voor de opening eener buitengewone kenbondsvergadering in de eerste o van Maart, Zooals gisteren in een deel van oplaag nog is gemeld, is te Moetó®, onafhankelijke Mandsjoerijsche staal geroepen. Amerika noch sovjet-R»" denken er echter aan. dezen staat te kennen, die een zuiver Japanscb oj torium is. Ook de overige mogend- zuilen vermoedelijk weigeren. Opstanden in Costa Rica en C»'" Opnieuw wordt thans gemeld. <jal£ stand in Costa Rica bedwongen I bellen zouden zich hebben over Officieele bevestiging lijkt ons gewenscht. Ook in Guatemalans in velt— presidentsverkiezing een ops»® broken. Er vielen reeds 8 dooden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2