Het Fransche kabinet Laval gevallen. AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. war-jMA HEDEN: Den Burcht: Ned. Ver. van Reserve- officieren; 8 uur nam. Hooglandsche Kerkgracht 40 (Verhuur- dersbond), 8 uur nam. Oude Vest 35 (Kweekschool)Centrale Ouderraad, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Gymnastiek-vereeni- ging „D.O.S.", 8 uur nam. Donderdag. Nutszaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mevr. Kampmann, 8 uur n.m. Oud-Hortuszicht: Ster-avond Ned. Chr Reisver. afd. Leiden. Prediker: Dr. J. D. de Lind van Wijn gaarden, 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Lezing van Mien Lab- bertcn over „Religieuse gezinsopvoeding" S'/j uur n.m. Concordia: Leidsche Drankweer Comité, 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Febr. a.s waarge nomen door de apotheek W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, telefoon 594. worden gedaan, alsmede de uitkeeringen aan provincies, verminderd worden met 3 pCt. van het bedrag, dat per jaar als loon wordt uitgekeerd aan het in vasten dienst oer gemeente zijnde personeel. Deze ver mindering zal echter niet plaats hebben, indien een gemeente haar loonen reeds met gemideld 3 pCt. heeft verlaagd en ei- overigens niet in is geslaagd haar begroo ting op redelijke wijze sluitend te maken. Het is een eigenaardig ontwerp, dat nu in behandeling kwam, en waarvan inder daad de feitelijke bedceling is de gemeen ten en provinciën tot salarisverlaging te dwingen. De practische beteekenis van het ontwerp is bovendien vrij gering, want niet alleen dat de opbrengst op slechts 1 a 2 miliioen per jaar wordt gesteld, maar bo vendien heeft.iedere gemeente en pro vincie het in de hand dit bedrag te ver minderen. want zoodra ergens de salaris sen worden verlaagd, wordt er (als regel) niet meer gekort. En wanneer overal de salarissen verminderd worden, is de op brengst van het ontwerp zelfs nihil ge worden. AI dadelijk was het de Katholieke heer Geseling, die verscheidene bezwaren tegen het voorstel ontwikkelde. Immers dit ontwerp zeide hij maakt geen deel uit van het dekkings-plan der Regee ring. doch behoort tot haar besparingen. Het ontwerp wil feitelijk voorkomen, dat de gemeenten zich. met rijksgeld, de luxe permitteeren om de oude salarissen te handhaven. Maar daarom juist moest de afgevaardigde er niets van hebben. Er be staat geen verband tusschen de rijks-uit- 1-eering en de gemeente-salarissen. De besparingen dienen plaats te hebben o i onnoodige uitgaven, en het is volstrekt niet zeker, dat daartoe overal de salarissen behooren. Feitelijk zoo meende hij is het ontwerp een straf op de zuinigheid, want gemeenten, die met haar uitgaven zoo zuinig zijn geweest, dat ze de salaris sen niet behoefden te verlagen, worden ge straft met een korting op de uitkeering. En daarmede verklaarde de heer Goseling zich niet te kunnen vereenigen. Evenmin trouwens als de vrijzinnig-de mocratische heer Marchant, die van zijn kant soortgelijke bezwaren ontwikkelde en met name betoogde, dat het Rijk niet het recht heeft op deze wijze in te grijpen in de salarissen en in de autonomie der gemeenten. Te minder, waar zij dit ont werp als bepaalde dekking der uitgaven niet heeft bedoeld. Het Rijk is verplicht Zich aan de vroeger vastgestelde uitkee ringen ten minste voor een periode van 5 jaar te houden. Bovendien - zoo betoogde de heer Marchant de wet, volgens welke die uitkeeringen worden gedaan, is geen subsidiewet, waarvan men de subsidies al of niet kan verminderen, maar het is een financierings-wet. die niet gebruikt mag worden om de salarissen van het gemeen- lepersoneel en van het personeel der pro vinciën te verminderen. Men ziet: de heeren Goseling en Mar chant brachten geen nieuws meer. Begrijpelijk. De argumenten pro en contra zijn al maanden lang in de pers en in allerlei vergaderingen in het eindelooze herhaald. De zaak is doodgepraat. Ook de beide volgende sprekers: de ka tholiek Van Vuuren en de anti-revolutio nair De Wilde, hebben het ontwerp op soortgelijke gronden als mr. Marchant en mr. Goseling bestreden. Vooral de heer De Wilde was zeer positief in zijn verzet en hij kwam met het argument, dat het ontwerp de autonomie der gemeenten aan tast. Die autonomie is zoo betoogde hij zeker niet onaantastbaar, maar daar om is ook het recht van controle bij Ge deputeerden en bij de Kroon. Nooit echter mag de autonomie worden aangetast door het oefenen van financieele pressie, want dit zou een hoogst-gevaarliik precedent zijn. Iets anders is het, als de gemeenten aan het Rijk om hulp vraagt: dan kan en moet het Rijk voorwaarden stelien, maar indien dit niet het geval is, mogen de ge meenten niet worden gedwongen op de wijze, als het ontwerp wil. Het Rijk is ver plicht, volledig de uitkeeringen te voldoen, die in de wet zijn geregeld, doch gaat het den weg van het ontwerp op, dan kan de Regeering de gemeenten dwingen allerlei uitgaven na te laten, die haar onwelgeval lig zijn. Trouwens: Hoe zal de Regeering vroeg mr. De Wilde van alle gemeenten kunnen be- oordeelen of het financieel beleid er al dan niet goed is? Hoe kan zij beoordeelen of, in alle gemeenten de salarissen al dan niet billijk zijn? Ook uit de Christelijk-Historische fractie kwam, bij monde van den heer Rutgers van Rozenburg, een stem tegen het ont werp en daarop werd de oppositie ver sterkt door den heer Van den Tempel, die zich namens de geheele socialistische fractie tegen het wetsontwerp verklaarde. Zoo loeide er werkelijk dezen middag een orkaantje tegen dit ontwerp van minister De Geer. Al kwam er tenslotte eenige steun. De heer Bierema (V.B.) achtte een kor ting van de uitkeering alleszins gerecht vaardigd. De bezwaren tegen het aantas ten der autonomie oordeelde hij overdre ven en ook meende hij, dat van de amb tenaren hier geen groot offer gevraagd wordt. De heer Smeenk verdedigde het ontwerp op grond van blzondere omstandigheden. Minister De Geer zal heden antwoorden. Nederlaag in den Sènaat. O Het kabinet Laval is gisteren in den Se naat ten val gebracht. LAVAL. De debatten hebben alles bij elkaar nau welijks meer dan een half uur geduurd. Een aangevraagde interpellatie van Pey- ronnet, een gematigd radicaal, had ten doel, de kwestie der kiesrechthervorming en de houding van het kabinet inzake de iiinnenlandsche politiek aan de orde te stellen. Cathaia, de minister van binnenl. zaken, diende het wetsontwerp inzake het kies recht in. dat de Kamer had aangenomen. De linkerzijde, in het bijzonder de burger lijke radicalen, deed de indiening van Iro nische interrupties vergezeld gaan. Na de indiening stelde de Senaatspresldent aan den minister-president de vraag, wanneer hij de interpellatie var. Senator Peyronnet over de algemeene politiek der regeering dacht te beantwoorden. Laval verklaarde, dat de Senaat z.i. ongetwijfeld van mee ning zou zijn. dat het debat over deze in terpellatie wel kon worden verdaagd, daar te Genéve een algemeene bespreking over de ontwapening gaande was. De regeering moest tijdens deze besprekingen intact blijven en haar gezag ten volle behouden. De Fransche delegatie moest tegenover het standpunt der buitenlandsche delegaties het Fransche standpunt nog nader aan geven. Laval stalde daarom voor, de inter pellatie op Vrijdag 26 Februari in behan deling te nemen. Het voorstel-Laval werd verworpen. Laval verklaarde daarna: Ik ben bereid, den datum voor het debat eerder vast te stellen, dan in de bedoeling lag, doch ver lang dat. het debat over de interpellatie wegens de aangevoerde redenen niet van daag plaats vindt, daar misschien reeds morden een buitenlandsche delegatie te Geneve voorstellen zal" doen, waartegen over de Fransche delegatie positie moet kiezen. Het betreft hier een internationale kwestie, terwijl het bij de interpellatie slechts om binnenlandsche politieke inci denten gaat. Ik doe een beroep op het ge weten van den Senaat (krachtige protes ten bij de radicalen en socialisten) en eisch van de Senaatsleden, den politie ken hartstocht op dit ernstige oogenblik terug te dringen, Als bewijs met welken ernst ik dit beroep op den Senaat doe. stel ik de kwestie van vertrouwen. Deze verklaring van Laval verwekte een geweldige opwinding bij de meerderheid van den Senaat, daar het een volstrekte nieuwigheid is om na een stemming op nieuw een voorstel te doen, dat ten doel heeft de eerste stemming te corrigeeren. Bij de stemming daarover bleef de re geering met 23 stemmen in de minderheid. (157134 stemmen). De regeering was daarmede ten val gebracht, Doumer. de president der republiek, heeft de ontslagaanvraag van het kabinet aan genomen. Evenals het tweede kabinet Tardieu on geveer een jaar geleden, is thans het tweede kabinet Laval ondanks de meer derheid in ae Kamer door den Senaat ver slagen. Hiermee is een gebeurtenis her haald, welke zich in de Fransche parle mentaire geschiedenis slechts uiterst zel den voordoet. Men kan den toestand slechts ten volle begrijpen. Indien men de toenemende slechte stemming van den Senaat tegen de Kamer in aanmerking neemt en het ontwern-kiesrechthervorming in het cen trum der beschouwingen plaatst. De in ue Kam verslagen oppositie onder leiding van Herriot en Léon Blum, was zich be wust dat dit ontwerp-kiesrechthervcvming voor de oppositie beslissend was. De poli tieke ervaring heeft Frankrijk geleerd dat steeds degenen die aan de regeering waren bij de nieuwe verkiezingen in het voordeel zijn en dat de kiesdistricten hun afgevaar digden' bii de eerste stemming steeds een relatieve meerderheid verschaffen Thans is het de vraag hoe het nieuwe kabinet zal worden samengesteld. Een re- geering-Herriot schijnt volkomen uitge sloten. aangezien de Kamer geen radicale socialistisch regiem zal dulden. De moge lijkheid blijft een zakenkabinet, bestaande uit senatoren eventueel onder leiding van den vroegeren premier Barthou of een kablnet-Tardieu. Zijn terugkeer uit Ge néve, op beden wordt reeds zeker genoemd Voorts doet het geiucht de ronde, dat een kabinet Tardieu-Paul Boncour zal kun nen worden gevormd. In den Senaat had men den indruk, dat veie senatoren die tegen de regeering ge stemd hebben, dit minder om zuiver poli tieke redenen gedaan hebben, dan wel om nog eenmaal de mogelijkheid te verschaf fen van vorming van een regeering van zoo breed mogelijke concentratie. Ook in de Kamer was men volgens Ha- vas van meening, dat de Senaat door zijn votum den wensch te kennen heeft gege ven tot toenadering tusschen de Republi kein sche Kamergroepen. 150 afgevaardigden der verschillende groepen van de Kamermeerderheid zijn na de stemming in den Senaat bijeengekomen ten einde de nieuwe politieke situatie te bespreken. In een resolutie wordt verklaard dat de verrassing dezer afgevaardigden des te grooter is. aangezien de senaat het kabi net slechts over de kwestie van den datum heeft ten val gebracht en dat op een oogenblik dat de Fransche belangen te Ge néve on het spel- stonden en de regeering concrete voorstellen heeft ingediend voor de organisatie van den vrede. De meerderheid is derhalve besloten haar vertrouwen slechts te schenken aan een regeering, welke zich door de politiek der nationale eenheid zal laten leiden, zooals de meerderheid der Kamer onder de kabinetten Van Poincaré, Tardieu en Laval. Naar verluidt zal Brlgnd bij deze kabi netscrisis geen rol spelen, aangezien zijn gezondheidstoestand hem thans niet ver oorlooft actief op te treden. DUITSCHLAND. Terugkeer der Nazis. De Angriff meldt, dat Hitier besloten heeft dat de nazi's volgende week weer in den Rijksdag zullen verschijnen en zoo lang zullen blijven als de parlementaire strijd noodzakelijk zal maken. FRANKRIJK. Ferdinand Buisson. De eere-voorzitter van de Liga voor Menschenrechten, Ferdinand Buisson, die met den Duitschen professor Quidde voor eenige jaren den Nobelprijs voor den vrede heeft gedeeld, is gisteren in den ouderdom van 90 jaren overleden. Buisson was van 19021919 lid van de Fransche Kamer. Voorts was hij bekend als paedagoog. Talrijke werken zijn van zijn hand ver schenen, waarvan de meesten paedagogi- sche vraagstukken behandelen. SPANJE. De onlusten. In den nacht van Maandag op Dinsdag overviel een groep syndicalisten te Sara- gossa een patrouille van de gendarmerie, die den aanval met de wapens afsloeg. De syndicalisten schoten in het wilde weg, met het gevolg dat één burger werd gedood en acht personen ernstig werden gewond. Op een andere plaats in de stad beschoten de stakers uit een hinderlaag een autobus van de gendarmerie. Een gendarme werd gedood. Het treinverkeer met Barcelona was ge durende eenige uren op verscheidene lij nen verbroken, daar de syndicalisten de rails op verscheidene plaatsen hadden opgebroken. De schade kon spoedig worden hersteld, zoodat gisteren het verkeer weer op normale wijze plaats vond. Terwijl in de meeste steden gisteren het werk voor het grootste deel hervat is, duurt de staking te Sevilla voort. De re geering is vastbesloten elke nieuwe poging tot het veroorzaken van opstanden en ordeverstoringen met geweld te onder drukken. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Laval gevallen. Midden in de belangrijke gebeurtenissen te Genéve heeft de Fransche Senaat het kabinet Laval ten val gebracht. Zuiver en alleen om binnenlandsche aangelegenhe den. Het ging om de kieswethervorming door de Kamer tegen den zin der radicalen aangenomen. In den Senaat, waar links sterker is vertegenwoordigd, heeft men deze hervorming niet gewild, vooral niet, waar immers spoedig in Frankrijk verkie zingen voor de deur staan. Trots de waarschuwing van Laval, spe ciaal gericht tot den Senaat in verband met de groote internationale kwesties te Genéve, heeft de Senaat de omverwerping van het kabinet aangedurfd. Trouwens, Laval heeft ditmaal niet erg tactisch ge manoeuvreerd. Zijn stellen van de porte feuille-kwestie bij een poging een pas ge nomen besluist ongedaan te maken moest den Senaat kwetsen. Maar hoe het zij, Laval is gesneuveld en Frankrijk staat nu voor een zeer moeilijke crisis, die niet eenvoudig is op te lossen, gelet op het verschil tusschen Kamer en Senaat. Een concentratie-kabinet is mis schien nog de eenig mogelijke oplossing. Maar onder wie Genoemd worden Barthou. Sarraut en Tardieu, maar alle zekerheid ontbreekt nog. Een directe terugkeer van Laval schijnt onmogelijk. Lang is hij niet aan het roer geweest. Zijn eerste kabinet vormde hij 27 Jan. 1931 toen het zwakke kabinet Steeg ineenviel, na een maand het bewind te hebben gevoerd. Lavai's tweede kabinet is 13 Jan. van dit Jaar gevormd, het was maar een hervorming van het eerste, toen zijn pogingen om met links tot overeen stemming te komen, mislukt was. Laval steunde te veel op Marin Voor Genéve is het gebeuren een onaan gename verrassing. Ter ontwapeningscon ferentie zal vermoedelijk nu wel een pauze intreden, al zal vermoedelijk geen wijzl-, ging der Fransche politiek vooreerst het gevolg der crisis zijn. Ter Ontwapeningsconferentie zeide Marln- kowitsj, de Zuid-Slavische minister van buitenlandsche zaken, dat hij zonder voor behoud voor de Fransche opvatting is. Als laatste spreker kwam gisteren Sir Thomas Wilford Nleuw-Zeeland) aan het woord, die zich tegen de Fransche voor stellen kantte, die in het gunstigste ge val slechts beteekenen, dat 't protocol van Genéve tot nieuw leven wordt gewekt. Hij besloot met te zeggen dat ontwape ning weliswaar veiligheid beteekent, dat echter veiligheid niet noodzakelijkerwijs de ontwapening ten gevolge heeft. De Noorsche gedelegeerde Colban heeft, samen met eenige volkenbondsjuristen, het in uitzicht gestelde rapport over de kwestie van Memel in hoofdzaak in ge reedheid gebracht. Naar verluidt, stemt dit rapport in de hoofdpunten met de Duitsche opvatting overeen. ENGELAND. De douane-wet - De verkiezingen op Ierland. Het Lagerhuis heeft een door Lans- bury namens de oppositie ingediend voor stel tot verwerping der douanewet, met 47173 stemmen verworpen. De wet is daarna in tweede lezing aan genomen. In het Lagerhuis heeft minister Runci- man gisteren meer dan vijftig vragen be antwoord nopens de handelspolitiek. De belangrijkste mededeeltngen hierbij wa ren, dat de regeering tot overeenstemming gekomen was met Frankrijk, dat de Sur- taxe van 15 procent op den invoer van steenkool zou laten vallen, terwijl over intrekking van deze extra-invoerbelasting ten aanzien van andere uit Engeland in gevoerde goederen nog werd onderhandeld. Voorts verklaarde de minister, dat de regeering zich volledige vrijheid moest blijven voorbehouden nopens artikelen, die nog op de lijst van de „abnormale in voer" konden geplaatst worden. Runciman verduidelijkte dit door te zeggen, dat deze wet tot op het oogenblik aan haar bedoeling had beantwoord. Dat wilde echter niet zeggen, dat er in de naaste toekomst geen wijziging in ge bracht zou worden; het zou even goed mogelijk zijn, dat artikelen, die nu op tie lijst stonden, afgevoerd zouden worden, als dat andere die nu nog slechts onder het algemeen tarief van 10 procent vie len, er op gebracht zouden moeten worden. De regeering moest hierbij afgaan op de adviezen van de betrokken commissie voor controle. In beginsel moest de regeering vrij blijven om maatregelen te kunnen nemen naar gelang der omstandigheden. Er zijn gisteren op den dag der stem ming geen ernstige onlusten in Ierland voorgekomen Hier en daar is het tot plaatselijke relletjes bij de bureaux geko men. maar de politie heeft de orde overal zonder te veel moeite kunnen herstellen. Over den uitslag is nog niets bekend. O DE NOTA VAN DEN VOLKENBOND AAN JAPAN NIEUWE STRIJD BIJ SJANGHAI. Over de zitting van den Volkenbonds raad van gisteren inzake het conflict in liet Verre Oosten wordt nog nader ge meld: De Japansche cn de Chineesche verte genwoordigers woonden de zitting niet bij Besloten werd, dat vooreerst de twaalf raadsmogenaheden een dringend beroep zullen doen op de Japansche regeering. met den eisch, dat alle militaire maatre gelen gestaakt zullen worden. De beslis sing over de bijeenroeping van een buiten gewone Asscmblée is voorloopig uitgesteld tot Donderdag, aangezien men eerst het antwoord der Japansche regeering op het beroep der mogendheden wil afwachten. Het beroep van de Twaalf Raadsleden, dat gisteravond den Japanschen ambas sadeur Sato is overhandigd ter doorzen ding aan zijn regeering, is in algemeene voorzichtige bewoordingen gesteld. De essentieele inhoud bestaat in een verwijzing naar het feit, dat de Chineesche regeering zich tot nu toe bereid heeft verklaard de voorstellen en beslissingen van den Volkenbondsraad aan te nemen, terwijl de Japansche regeering deze voor stellen steeds van de hand heeft gewezen. Tijdens de beraadslagingen der twaalf mogendheden zou de vertegenwoordiger der Brltsche regeering den Japanschen ambassadeur krachtig den eisch onder het oog hebben gebracht iedere verdere mili taire actie te Sjanghai te staken en zoo 'spoedig mogelijk de troepen uit Sjanghai terug te trekken. In het bijzonder werd de landing van Japansche troepen in de in ternationale nederzetting ontoelaatbaar genoemd. Sjanghai is in wezen een inter nationale stad, reden waarom de bezetting van Sjanghai door de Japanners niet kan worden geduld. De Japansche delegatie heeft uit Tokio instructie ontvangen zich niet te verzetten tegen de bijeenroeping van een buiten gewone vergadering zal overlaten aan China. In de volgende Raadsbijeenkomst zal Japan een nieuwe verklaring afleggen in zake den toestand in Oost-Azië. Naar uit Nanking wordt gemeld, heeft de Chineesche premier Wan Sin Wei ver klaard, dat Japan China niet zal kunnen overwinnen, ook niet wanneer het Chinee sche leger door de Japanners zou worden verslagen. De Japanners kunnen wel Chineesche steden en havens bezetten, doch de natio nale geest van het Chineesche volk kun nen zij niet vernietigen. China zal in ieder geval actieven tegenstand bieden en een guerilla voeren. China zal ook den huidi- gen toestand laten voortduren, omdat de regeering weet dat Japan niet jarenlang een leger in China zal kunnen bekostigen. Wij verklaren nadrukkelijk, aldus besloot Wan Sin Wei, dat wij slechts dan met Japan vrede zullen kunnen sluiten, Indien Japan onvoorwaardelijk het Chineesche gebied zal ontruimen. Anders zullen geen onderhandelingen met Japan mogelijk zijn. m Gisteren was het bij Sjanghai rustig, al werd van beide zijden hard gewerkt resp. voor een offensief en voor verdediging. Een kogel is het Engelsche consulaat binnengedrongen, ging rakelings langs een secretaresse en vernielde een schrijftafel. Er kon niet worden vastgesteld van welke zijde deze kogel afkomstig was. Sinds 28 Januari zijn in de Chineesche lazaretten opgenomen 3500 zwaar- en lichtgewonde burgers en soldaten. Een groot aantal kon reeds de inrichtingen verlaten. Heden i6 echter de strijd weder hervat. Een nieuwe poging der Japanners om de Woesoem-forten na een zware artillerie beschieting te bezetten is door drie Chi neesche regimenten afgeslagen met groote verliezen voor de Japanners, die zich weer in hun stellingen moesten terugtrekken. Een nieuwe aanval wordt voorbereid, die waarschijnlijk plaats vindt binnen het kader van het groote offensief dat binnen 24 uur wordt verwacht. De Ontwapeningsconferetl GENEVE, 17 Febr. (V.-D.) In ft J wapeningsconferentie voerde hejJ gen als eerste spreker het woord cl sche minister van Buitenlandse!» Koskiku, die wees op de noodzaksrs van verzekering van den vrede fcl ontwikkelen der internationale rJ satie. Ook Finland is voorstander vijl verbieden van speciale aanvalswapsj groote mogendheden moeten echte?! kleinere nabuurstaten het voorbed) 1 ontwapening geven. Ter verhoort 1 de veiligheid stelt Finland voor, de J ling van neutrale gedemilitairiseerde J Met voldoening begroette de Fimcheij ker ook de Fransche voorstellen, fil ging accoord met een internationail gaan, dat de uitvoering van de bepdj der Ontwapeningsconferentie zon c leeren. De Roemecnsche minister van 1 iandsche Zaken Ghika, wees op de n zakelijkheid van economische en dij., ontwapening tot herstel van het veS wen tusschen de volken, als voorati voor de materieele ontwapening. Ook j menie begroette met bijzonder vreugde de Fransche voorstellen en J de critiek op het instellen van een y nationaal politieleger af. Op het oogei heelt de Volkenbond een dergelijk mal middel nog noodig. Over honderd jaJ het noemen van den naam van den] kenbond misschien voldoende zijn, bij de huidige geestesgesteldheid Ghika constateerde dat bij de meesiel ten overeenstemming bestond over dil schaffing van den chemlschen en b^B riologlschen oorlog en van het boaL deeien der burger-bevolking uit delJ Verder sloot hij zich aan bij de PoeJ opmerking inzake het oorlogspetentiea liet Dsensche standpunt inzake de i zakelijkheid van doeltreffende intern nale controle Roemenië kan slechul wapenen, indien zijn veiligheid is g randeerd. GENEVE. 17 Februari. (V. D.) Nu de Oostenrijksche regeering voerde 1 ontwapeningsconferentie het woordl gezant von Pfiuegel. hij verklaarde, dif Oostenrijksche regeering zich zou aaal ten bij elk voorstel, dat een doeltrefll en zoo ver gaand mogelijke beperkinjl den stand der bewapening en een Li| nationale controle op de bewapen: regelen. De Oostenrijksche regeering sluit I aan bij den eisch van afschaffing rail wanens. speciaal de aanvalswapenef eischt een zoo groot mogelijke 'wal ming der burgerbevolking. Oostenrijk I de qualitatieve beperking even belasl als de quantitatieve beperking der 1 wapening en acht de daarmee verbo verhooging van de veiligheid een zeh grondslag voor een toekomstigen u De Oostenrijksche gezant wees op del klaring van president Hoover, dat I succes van de ontwapeningsconferentif voornaamste stap voor het herstel ra wereld zou zijn. Hoe zou men echter tot een interaj nale overeenkomst kunnen komen i neer men voor Oostenrijk de ongelijU van recht-en veiligheid laat voortte. j Een dergelijken toestand kan geenroij den duur verdragen. HET CONFLICT IN HET VER] OOSTEN. TOKIO, 17 Febr. (Reuter). Japan reid het deelnemen van de niogem aan de onderhandelingen met China het terugtrekken van de troepen god keuren. Verder verluidt uit Japansche bron, Stimson een nieuw protest tegen de scheping van Japansche troepen ie internationale concessie voorbereid ea Japanners verantwoordelijk zal stellen de Amerikanen, die worden gedood b;| Chineeschen aanval op de^concassie, dcor deze ontscheping wordt uitgelo SlimsQ.n hoopt, dat Frankrijk en Engs zich hierbij zullen aansluiten. (Later wordt gemeld, dat dit gescliiw SHANGHAI, 17 Febr. (V.D.). De pansche autoriteiten te Shanghai bfr gister officieel bij den Amerikaan^ consul-generaal Cunningham hun vei schuld!gingen aangeboden voor het ine dat zich heelt voorgedaan door den o val op den Amerikaanschen vice-co Ringwalt en de Amerikaansche dame1 Chineesche afkomst mevr. Young. D? sul-generaal heeft het staats-departW te Washington terstond van het aanojj dezer verontschuldigingen op de nw gesteld en heeft er aan toegevoegd, de verontschuldiging volkomen bgvf gend was. TOKIO, 17 Febr. (V.D.). Het dreig bercep van den Volkenbondsraad op Ja om de vijandelijkheden in China te sU heeft in vooraanstaande Japansche hrm groote ontstemming gewekt en velen wachten, als gevolg er van, dat Ja zich uit den Volkenbond zal terugtred Officieel commentaar is tot nog toe gegeven, aangezien de regeering de ontvangen nota nog bestudeert. TOKIO, 17 Febr. (Reuter). Dc ïjH heeft goedgekeurd, dat een ultim wordt gezonden aan het negentiende neesche leger, waarin geëischt wow die binnen een bepaalden tijd °P. ten noord-westen van de consessie trekt. De Japansche gezant in China nee regeering te kennen gegeven, dat DU hoop, om de Chlneezen te bewegen willig terug te trekken, heeft op?ei» SJANGHAI, 17 Febr. (Reuter). D» J heelen nacht door werd het nel011 de Japansche kanonnen gehoord. Eenige Japansche granaten view; de Amerikaansche concessie, waari™ tweetal Chineczen werden gedood SJANGHAI, 17 Februari (Reuter)^ Engelsche werven aan de WhangF welke midden in de international sie liggen, zijn verscheidene neergekomen, welke, naar men door de Chlneezen zijn afgesch°f Het Brltsche stoomschip suwin kogels wilde ontgaan en daaromu zag over de rivier voer, werd door eenige kogels getroffen, twee leden van de grootendeels u« zen bestaande bemanning werd acht gewond. M, Bovendien liepen twee Engeticwja zen verwondingen op en de tow een hunner is ernstig.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2