noordwitk. noordwiikerhout. INGEZONDEN. SPORT. VRAGENRUBRIEK. LISSE. Chr. Vrouwenbond, Lisse. ravond sprak dr. Ruys, Qeref, pred. r de aid. Lisse van den Ned. Chr. ,„jnd over het onderwerp: „Onze ■niictitiiig". [begon zijn rede met verschillende Tngsvormen te noemen. Speciaal op gewezen, dat wij hier een mo cht regeering hebben in consti- „ai vorm. Onze Koningin is ook e Grondwet gebonden, omdat deze Ingsvorm zijn steunpunt vindt in de vet, die boven alle wetten staat, fdat alle andere wetten afhankelijk fan de grondwet. Snam daarna een regeeringsjaar Jde 'oupe en zette uitvoerig uiteen het regeeringsstelsel in ons land is Igesteld. De spreker gaf daarbij ipractische voorbeelden, hetgeen zijn je zeer verduidelijkte, iet kort zette dr. Ruys uiteen hoe Bgeering gevormd wordt. Deze regee- de Ministerraad, staat de Koningin jde en heeft grooten invloed op "de ing van ons land. etgevende macht der Tweede Kamer vervolgens ter sprake. Aangetoond dat aan de samenstelling van de feu zeer veel arbeid voorafgaat. De Ele gang van zaken werd gememo- Iwerkzaamheden der Rekenkamer In vervolgens in 't kort weergegeven. I eindigde met een beschouwing over Ie andere verhoudingen in onzen re- Igsvorm. Een zeer aandachtige kring femes volgde den spreker. Pachtvcrlaging. In W. stellen aan den raad voor een [tie van plm. 25 pet. te verleenen op lebten van verschillende gemeente- fenderijen. Raadsagenda. Raad dezer gemeente komt Vrijdag nam. 2 uur in openbare vergadering Ida: 1. Ingekomen stukken; 2. Mede- »en: 3. Vaststelling notulen; 4. Re- vergunningsrecht J. M. Vos; 5. Adres lan Schie inzake rioolbelasting; 6. k A. Rodenburg i.z. geleidingen voor ater en electriciteit in Beeklaan; 7. inzake iegesbetaling voor ventver- igen: 8. Wijziging legesverordening rstel inzake renteverlaging aanvul- ouwvoorschot St. Jeroen; 10. Voor- intrekking raadsbesluit inzake kot voor bouw 10 woningen door nen: 11. Ingebruikgeving grond legangsweg naar Florapark; 12. In- igeving grond aan Kerkhofpad; 13. ruil met Admiraal aan de Bomsteeg; betering en verhuring van gronden iet pompstation: 15. Adres Bloem- nveekersgenootschap inzake huur- ng; 16. Verbetering timmerwerk en loodsen openbare werken; 17. ping Rijnsburgerweg; 18. Onthef- erkliedenreglement in verband met tag nachtwaker gasfabriek; 19. ïg betrekking stoker centrale ver- openbaar lagere school en bepa- ■ooning; 20. Vaststelling vergoe- pkel 101 l.o.-wet voor Chr. JJ.L.O. Ri; 21. Voorschot vergoeding artikel |-wet aan bijzondere scholen over 12 Uitkeering weezengelden23. pg steunregeling. Ingekomen is een adres van een zeer laantal bewoners van de Schevening- praat om de electrische kabel door te p in de drukbevolkte Schevening- fraat. en W. stellen aan den raad voor de dragen voor bouwvergunningen te gen in verband met de vergoeding e gemeente moet betalen aan „Het dut Stad en Landschap van Zuid- d" voor de keuring van de bouw- E. en W. hebben toestemming ver- aan „Jeruel", tehuis voor door ar- verzwakte kinderen te Leiden, voor ouden van een collecte in deze ge- tusschen 11 en 16 Mei aanstaande. u1 -'ieïleii aan den raad voor besturen van de bijzondere scholen tze gemeente een voorschot op de tatievergoeding over 1932 te verlee- t een bedrag van 80 pet. van f. 15.37 rlmg. Door het gemeentebestuur is een «gunning verleend voor het bouwen een groot landhuis aan den Rem weg aan architect Wouter Hamdorff en in opdracht. OEGSTGEEST. Wij verwijzen hierbij naar een in ons blad van heden voorkomende advertentie betreffende het niet doorgaan van den Soemba-avond. Op den hoek van de Van Assendelft- straat en Rhljngeesterstraatweg werd de 11-Jarige F. v. R. alhier, door eigen on- voorzichtigheid aangereden door een auto. De knaap kreeg verschillende ontvellingen aan armen en beenen en moest door dr. T. alhier worden verbonden, waarna hij huiswaarts kon gaan. De bestuurder v">n den auto treft geen schuld. Raadsagenda. dezer gemeente komt op Don- g 18 Febr. 1932, des nam. te twee P openbare vergadering bijeen. Ingekomen stukken, vaststelling der gemeentelijke ver- I Per leerling aan de besturen der -:,re ttholen, ingevolge art. 101 der fcLi:2?,! over het jaar 1929. al k ng van de voorschotten „Jt? en der bijzondere scholen gemeentelijke vergoeding, overeen- ]aarrï'93201 d6r LO'"Wet voor het rtV<S,r.stei van den heer W. Th. Lan- 'erhooging van de pensioen- vZr <°?r het gemeentepersoneel. voorstel van B. en W. tot vaststel- -n *55. '/teunregeling voor uitge- nc» „w uitgetrokken, reglemen- u nu 1 teehthebbenden op de ult- -rsi oewerkeloozcnkas en ongeor- We arbetóers. w ngmg begrooting, dienst 1932. VoorS6 begrooting, dienst 1931. SnïS v5n B- en w- bot wijziging VookS6 p°1Ueverordening. de veronw1 B' en W' tot wÜzl8mS ilastlng 8 0p de Zakellike Be- eUaart.'k*1," B' en w- 101 wüziging 1 tot viJeslUit dd- 23 December '31 J. P °°P van een perceel grond Voóii den Dnrg. «•rdenSiJ®*! ®n w- 401 wijziging in Hbns,. heffing van keur- Vooritü keuringsdienst „Lisse." '"Men V5n B- en W. tot verkoop tegen i ?!„cgen !angs de Juliana- ed n. 2® Per M2 aan het bestuur VoX Sehool alhier. -ne te vi l" B' en w om hen n tem.. fenen t°t het aangaan -dsehe^k^ehappelijke regeling tot ek hulP bij brand in de Bol- RIINSBURG. Muziekuitvoering „Wilhelmina. De Muziekvereeniging ..Wilhelmina" onder directie van den heer W. J. Smol ders, gaf in de zaal voor Chr. Prot. Be langen aan de Brouwerstraat alhier, een uitvoering voor donateurs. Ds. P. Peter opende de bijeenkomst met gebed, nadat hij vooraf liet zingen Psalm 150 vers 1 en 2. In een korte openings rede leidde spr. vervolgens de vereenigmg bij de aanwezigen in. Spr. wees hierbij op #de steeds door „Wilhelmina" behaalde successen, wat hem ook thans de verze kerdheid gaf, dat de avond niemand zou tegenvallen, maar integendeel een hooger kunstgenot te smaken zou geven en ook in tijden als thans, waarin de toekomst donker is, een hooger voerende vreugde. Hierna ving de muziekvereeniging haar verrichtingen aan, als eerste nummer een vroolijken marsch uitvoerende. Zooals wij van „Wilhelmina" gewoon zijn, werd ook thans weder een programma gegeven, dat de ware muziekliefhebbers veel te geme ten gaf. Noemen wij slechts „Heinzel- mannchens Wachtparade", „La Flüte en- chantée", „Krönungsmasch" en der „Frei- schiitz". Het koor was goed bezet en naast de vele, reeds jaren aan de vereenigmg ver bonden krachten, blijken er vele nieuwe leden aan de vereenigmg verbonden, die voor de toekomst veel beloven. De num mers werden in een vlot tempo uitgevoerd en vonden over het geheel een zeer dank baar onthaal, waarvan het luide applaus na ieder nummer blijk gaf. Na een jaar van moeizaam oefenen en veel repeteeren, kunnen èn directeur èn koor met dank baarheid op een met succes bekroonden avond terugzien. Ter afwisseling van de muzieknummers verleende als declamator zijn welwillende medewerking de heer J. L. Feijten, naar wiens voordrachten te luisteren een on verdeeld genoegen was. Ernst en luim wisselden elkaar af en het was niet al leen het declameeren, maar daarnaast het mimische talent van den heer Feijten, dat zijn eerste optreden alhier een groot succes was. Gaarne zullen de aanwezigen hem een volgend maal weer begroeten. Als tolk der aanwezigen bracht dr. Peter aan het eind „Wihelmina" en daarbij in den eersten plaats den directeur, den heer W. J. Smolders, hartelijk dank voor dezen avond van waar kunstgenot. Ook den de clamator bracht spr. dank voor diens niet geringe aandeel in het welslagen van den avond. Nadat nog was gezongen Gezang 264 vrs. 1, eindigde ds. Peter de bijeen komst met gebed. De collecte van de Halve Stuiver- vereeniging in deze gemeente, ten bate van de Tuberculosevereeniging bracht niet minder dan f. 327.96 op Waarlijk een prachtig resultaat in ook voor deze plaats zoo donkere tijden! SASSENHE1M. Opening Speciale Narcissen ten toonstelling in „Bloeminst". Hedenmiddag te half drie werd deze tentoonstelling na een inleidend woord van den voorzitter der plaatselijke afdee- ling van Bloembollencultuur, den heer G. Vlasveld Jr., door den burgemeester geopend. Op deze opening komen we nader terug. Ondanks de crisis en de slechte uitkom sten in het bedrijf blijft men niet. bij de pakken neerzitten. Integendeel, de deel name is zeer groot en de aanblik schit terend. Er zijn soorten op deze tentoon stelling die nog nooit geëxposeerd zijn. Behalve narcissen, waaronder een dwerg hi bloei, waarvan de bloem, of liever het bloempje, slechts een 10-tal millimeters groot is, zijn er Triumph-tulpen en nieuwe soorten crocussen, alsmede een pracht- collectie cactussen, deze zijn ter opluiste ring ingezonden en nemen slechts een be scheiden plaats in. Wij raden ieder aaneen kijkje te nemen en vooral niet de dwerg-narcis over het hoofd te zien. Aan het postkantoor alhier is als onbestelbaar terugontvangen de volgende brief; Bosboom Toussaintstraat 46. Am sterdam. VOORHOUT. Loop der Bevolking. Gevestigd; P. Th. van Schaik, Leidsehe - vaart 2, van Heerhugowaard H. J. E. Kischner. Leidschevaart 2, van Deume iN.-B.) A. 110 M. C. van der Linden, Leidschevaart 2, van Rotterdam, Rozema rijnstraat 9 A. D. Beijer, Leidschevaart 2, van, Lichtenvoorde F. 24 A. E. Hoog kamer, Boerhaavestraat 12, van Haarlem mermeer, Lisserdijk 288 Adr. Schuyt. Leidschevaart 2, van Beverwijk, Nieuw- straat 9 M. Th. P. van der Putten, Hoofdstraat 17, van Zeeland (N.-B.), Kerkstraat 150 J. G. van Velzen, Leid schevaart 2, van St. Oedenroode, Heikant C. J. van der Berg, Leidschevaart 2, van Zoeterwoude E. 162 A. J. van Haaren, Leidschevaart 2, van Eindhoven, Breug- helstraat 4 H. M. van den Berg, Leid- shcevaart 2, van St. Oedenroode, Heikant 27 E. J. A. van der Meer, Hoofdstraat 17 van Noordwijk, Lindeplein P. L. J. van Rooy. Leidschevaart 2, van Ewijk G. v. Weelden, Leidschevaart 2, van Utrecht, Nobeldwarsstraat 1 C. H. van Heel, Leidschevaart 2, van Leiden, Jan van Houtkade 16 Corn, van Amersfoort, Leidschevaart 2, van Castricura, Bokkum- merstraat 27 J. Th. H. Sieben, Leid schevaart 2, van Nederweert A 100 J. W. J. en J. J. M. Kaiser, Leidsche vaart 2, van Amsterdam, Cutrolstraat 53 H. B. Migchelbrink, Leidschevaart 2 van Gendringen, Ulft 441 P. H. Vos, Leidschevaart 2, van Eindhoven, Bosscher- wijk 132 J. Goedhart, Leidschevaart 2, van Diemen, Ouddiemerlaan 84, P. B. Wijs man, Leidschevaart 2, van Amsterdam, Mercatorstraat 2 H. C. M. de Bruin, Leidschevaart 2, van Haarlem, Raamgr. 65 Joh. Bok, Leidschevaart 2, van Die- men, Stommcrdijk 7 A. W. Deutekom, Mgr. Broerestraat 9, van Schagen B 44. Vertrokken; T. A. J. Siegers, n. Geldrop Goorstraat 10 H. M. J. Karhof, naar Den Helder, Tuinstraat 26 Th. Clout, naar Maasniel, Dorpstraat 395 P. van der Lans naar 's-Hertogenbosch, St. Jans singel 21 L. M. van Buuren naar Lich tenvoorde St. Vincentlusgesticht E. Martien, naar Marl, Dultschland J. G. Ouddeken naar Nederweert, Hoeven G 49 J. Alberda, naar Aalsmeer, Oosteinder- weg 308 G. A. Duits, naar Wormer, Zaand.pad 17, H. F. Jordens n. Lichten voorde, St. Vincentlus gesticht, - J. J, v. d. Mortel, Valkenswaard, Kerkweg 11 Jac. de Goey naar Amsterdam, Hazelaarstr. 30 H. J. van Emmerik, naar Amsterdam, Lauriergracht 41 M. A. van den Berg, naar Hillegom. Weeresteinstraat 127 Neeltje Rietveld, naar Haarlem, Ver- spronckweg 7 H. M. Diemei, naar Lei den, Heerenstraat 125 J M. A. van Strien, naar Raamsdonk, Dubbeldamstr. 1 W. G. Grimbergen, naar Poeldijk, Voor straat 2 M. G. van der Poel naarj Ra- venstein A 168 J. J. M. Hofhuis naar Bloemendaal, Bloemendaalscheweg 39 W. H. M. Mater, naar Arcen en Velden, Huize „Roobeek." Voor den dienstplicht zijn voor het jaar 1932 alhier 31 personen ingeschreven. WARMOND. Burgerlijke Stand, Geboren: Willem, z. van W. den Dunne en J. H. M Kuypers Antonia Petronella, d. vaal A. F. Koks en E. M. van Winsen Helena Cornelia Maria, d. van C. W. Bak ker en C. M. de Groot Simon Joannes Casper, z. van W. J. C. Schouten Cas per Hendrikus, z. van J. A. van Eeden en E. A. Zandbergen Hendrik Martlnus, z. van H. Scheltema en A. A. Soldaat. Overleden: Maria Cornelia Bakker 73 j„ eehtgenoote van C. van Velzen Gerar- düs Kokshoorn 76 j„ echtgenoot van J. van Noort Johanna Bol 77 j., weduwe van J. Bergman Gerardus Maria v. d. Horst 4 w. Peter Fasel 69 j„ weduw naar van J. v. d. Heyden. Een belangrijke verbetering. De Dorpsstraat, nabij de jachthaven Cieco zal belangrijk worden verbreed daar de heer N. Kieken hiertoe den grond aan de gemeente gratis heeft afgestaan. Dit zal het verkeer dat ter plaatse, in de zo mermaanden buitengewoon druk is, zeer ten goede komen. -T Alhier reed een auto met flinke vaart uit de richting Sassenheim. Uit tegenover gestelde richting kwam een motor aan met duo-passagier. Juist in de kromming van den weg moesten deze twee elkaar ont moeten; een aanrijding leek helaas onver mijdelijk. Doordat de motorrijder zijn stuur plotseling omgooide, werd de aan rijding gelukkig echter voorkomen, doch de motorrijder reed met zijn passagier in de aan den weg grenzende sloot. Hij kwam met de schrik, een nat pak. eeltige schrammen doch met een zwaar bescha digde motor. vrij. ZEVENüfbvEN. L. T. B. In de gehouden jaarvergadering van den L. T. B. werden tot bestuursleden herko zen en gekozen de heeren J. C. Poel en A. Hettihga. Deze laatste in de plaats van den heer Blom, die bedankte. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. 'N GOEDE „MARE", Voor hen die luisteren, is in den laat- sten tijd 'n goed bericht, 'n goede „mare" j op te vangen geweest over en door Leiden, 'n Mare, die bij velen goede herinne- ringen van vroeger wakker roepen. 't- Merkwaardigste is, dat die goede mare komt van 't stadsdeel, dat denzelfden naam draagt. Wat we bedoelen? We mee- nen den ouden vertrouwden klokken- klank der Marekerk. In feite toch was het Westelijk en Noord-Westelijk deel der stad sedert, jaren verstoken van een klok, die ook hoorbaar den tijd aangaf. Dit gemis deed zich temeer gevoelen na den noodlottigen stadhuisbrand. En,, voor velen was het niet meer hooren van uien ouden vertrouwden klokkenklank niet alleen 'n gemis, maar er ging toch ook 'n siuk karakteristiek mee verloren van onze oude veste. Ofis juist de herinnering die we van een plaats bewa ren, ook niet vaak bewust of onbewust juist gelegen in klokkenklanken, die we daar opvingen? En nu doet die oude Mare-kerkklok weer z'n mooie, die"» con- tra-A-klank dreunen over onze stad. Weliswaar gaat 't nog wa; „j:voe- tend, en zijn er soms nog symptomen, die er op wijzen, dat ze weer graag tot den ouden rust-toestand zou wenschen terug te keeren. Of dat nu komt doordat „de klok nog niet altijd weet waar de klepel hangt", of dat de klepel de klok niet altijd vinden kan, we weten het niet. Maar, van iemand die in jaren niet voor 't publiek optrad, is 't begrijpelijk, dat er weer wat schroom te overwinnen is. We twijfelen er echter niet aan, of goede technici zullen het genezings-proces wel in de juiste banen weten te leiden. We gelooven zeker dat de commissie die het initiatief tot „weer op gang brengen" uitwerkte, welke taak daarna door de „Gemeente-Commissie der Ned. Herv. Gem." werd overgenomen, hiermee velen aan zich verplicht heeft. Dat de Mare-klok met haar klokke- mare 'n nieuw tijdperk voor Leiden moge „inluiden." 'n Tijdperk waarin weer van vroegeren bloei zal kunnen gewaagd wor den. 'n Tijdperk, waarin bij den nieuwen stadhuisbouw, óók het zoo noocie gemist carillon de aandacht ran autoriteiten moge hebben 't Betreft hier 'n stuk historische ka rakteristiek dat bij Leiden hoort en juist in den laatsten tijd weer meer en meer in 't teeken van algemeene belang stelling komt te staan. Leiden 15—2—32. L. MENS De bewoners van Oude Singel en om geving hebben gisteravond tot hun groote vreugde geconstateerd dat de wijzers in de uurcljfers verlicht waren, zoodat ook in den avond- en nachtelijke uren de Marekerkklok hun den tijd zal aanwijzen. Red. „L. D." N. B. A. S. Geachte Redactie, Als vader van een gymnasiast-N.B.- asser verzoek ik U vriendelijk opname van het volgende: Er is een hemelsbreed verschil tusschen het verspreiden van een vlugschrift ge titeld „Wat N.B.A.S. wil en wat N.B.A.S. niet wil", uitgaand van een hoofdbestuur (zooals de bedoeling blijkt te zijn geweest) en tusschen wat nu geschied is, een ver spreiding met onderteekenlng van een ge wezen Leidsch gymnasiast. Dat dr. Bosselaar de handschoen opnam tegen Slerk Rlemens, die verklaart slechts uit eigen herinnering te kunnen weerge ven, is begrijpelijk, Die kaatst, moet den bal verwachten. In de antwoorden, der be trokkenen is de vergissing terecht m. i. betreurd. Daarop behoeft dus door Ben Liese niet- te worden teruggekomen. Een andere kwestie, waarin ook de ouders der N.B.A ssers zich betrokken hebben gevoeld, is de vraag, hoe men na bovenstaande verklaring, dit geschriftje heeft op te vatten. Daarin verschilt men van meening. Zij, die de jeugdbeweging niet alleen een goed hart toedragen, doch haar ook van meer nabij hebben leeren kennen, zijn het met dr. Bosselaars op vatting in haar algemeenheid niet eens. De woorde opstandig en revolutionnair zijn tegenwoordig' dicht, te dicht vaak, bij elkaar gebracht en dit wekt veelal een verkeerden indruk. Zoo ook hier. Het is vooral daarom te betreuren, omdat zij, die het voorrecht hebben de Leidsehe N.B.A.S. van meer nabij te kennen, een blaam op haar geworpen zien, die zij niet als recht matig kunnen erkennen. Ondergeteekende is zich de gevaren van een ongeleide Jeugdbeweging bewust. Daarin staat hij naast dr. B. De feiten zijn er om te bewijzen, dat er dingen kumien voorvallen, die boven de draag kracht der betrokken jeugd liggen. De vooruitstrevende jeugd ziet nu eenmaal sterk naar de werkelijkheid van 't oogen- bltk en haar impulsiviteit, kan, en dit is haar beste zijde, tot een duidelijker begrip van wat er hapert in onze samenleving leiden en daarin vernieuwend werken. De groote termen, waarmede gewerkt wordt, nemen we dan gaarne op den koop toe. Maar, en dit is een overoud ver schijnsel. in de ervaring der ouderen heelt zij niet veel geloof. Dat moge begrijpelijk zijn met een blik op „de samenleving van het oogenblik". doch daarom is ze nog' niet waar. De waarheid ligt zelden voor het grtipen. Mag ik iets aanhalen van Kant? „Het resultaat is mijn doel. Doch dit bereik ik slechts met moeite, arbeid en tijd Ik moet het voorbereiden." Dit is ervaringsleer. Zij is van alle eeuwen. En zij begint in en met de jeugd, doch houdt niet met haar op. De invloed van het goede gezin op de gezinsleden en daar door op de geheele jeugdgroep is van de grootste beteekenis. Dit persoonlijk stem pel wordt als een onzichtbaar geleide overgedragen op club en arbeidsavond en op het kampwerk. Alleen aan de synthese van de beste krachten onzer jeugd en de ervaring der ouderen ontleent onze rijke Nederlandsche jeugdbeweging haar sterk- gewortelden groei. Daarvan is, meen ik ook de Leidsehe N.B.A.S.-afdeeling tot nu toe het bewijs. Waar het contact ontbreekt, worden steeds weer dezelfde fouten ge maakt. Een typisch voorbeeld hiervan is het stukje van Ben. Liese aan dr. Bosse laar. L. oordeelt en veroordeelt als had hij de rectificatie van zijn vroegere medeleden niet gelezen en vervalt in de fout, die hij dr. B. verwijt. Hij had kunnen weten, dat juist op het Leidsch gymnasium veel wordt gedaan om contact te hebben met de generatie, die onze toekomst zal moeten dragen en dat zijn rector hierin voorgaat. Dat kan deze van zich zelf moeilijk zeggen doch ik doe het gaarne en met overtuiging, temeer nu L. door zijn toon het den rector onmogelijk heeft gemaakt nog iets over deze aange legenheid te zeggen. Mijn persoonlijke overtuiging is, dat de rector van het Leidsch gymnasium openstaat voor „Wat N.B.A.S. "wil" en dat hij in dit opzicht vruchtbare arbeid tracht te verrichten, ook op de school cn ook ten gunste van de Jeugdbeweging. Ben Liese heeft zijn vriend en de Leid sehe N.B.A.S. wel den slechtst mogelijken dienst bewezen. Als hij zich op wereldher vorming wi! toeleggen en steden wil in nemen, zou het toch wellicht goed zijn als hij met zelfoverwinning begon en zijn eigen organisatie geen stoot, in den rug toediende. Bijna is Ben Liese het levend tegendeel gebleken van wat ik hier in een misschien wel wat te lang betoog duide lijk wilde stellen en gaarne staande zou houden. Bijna J. A. RIEDEL. AZIJN-EXTRACT TE DRINKEN GEGEVEN. Gisteren werd voor den Haagschen Kin derrechter, jhr. mr. Feith, de zaak behan deld tegen het 14-jarig dienstmeisje M. V. uit Maassluis. Zooals men zich zal herinneren heeft er eenigen tijd geleden in een gezin van een tuinder te 's Gravenzande een tragisch geval voorgedaan. Als wraakneming over een standje, dat het meisje op een zeke. ren dag had ontvangen, gaf zij. toen zij eenige oogenblikken met de kinderen van den tuinder alleen was, het jongste kind een lepel azijn-extract in. Het kind over leed aan de gevolgen daarvan, na korten tijd. Ook een ander kind gaf zij azijn-extract in, zoodat dit in ernstigen toestand naar het Ziekenhuis moest worden gebracht. Verschillende deskundigen werden door den kinderrechter gehoord. Een van hen, dr. Hoeckgeest, psychiater, had ver minderde toerekeningsvatbaarheid bij het meisje geconcludeerd. De Officier van Justitie, jhr. mr. van Asch van Wijck vroeg in zijn requisitor schuldigverklaring aan doodslag en wegens verminderde toerekeningsvatbaarheid ter beschikkingstelling van de Regeering tot den 21-jarigen leeftijd. Nadat mr. S. L. F. de Hartogh voor het meisje gepleit had, wees de kinderrechter vonnis conform den eisch van het Openb. Ministerie. DE MOORD TE GORINCHEM. In hooger beroep. De man, die den moord op der. notaris te Gorinchem pleegde en deswege tot 15 jaar gevangenisstral veroordeeld werd. is tegen dit vonnis in beroep gekomen. Mr dr. W. A. Vrolijk, van Arnhem, heeft de verdediging op zich genomen. De zaak komt thans voor bet Haagsche Hof. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor het Kantongerecht had zich giste ren te verantwoorden de overwegwachter der Ned. Spoorwegen, K. van der V., die volgens de dagvaarding op 16 December jj. omstreeks 5 uur namiddag, de overweg- boomen van de spoorlijn LeidenWoerden aan den Morschweg niet tijdig had ge sloten, terwijl van het station Lelden H.S. een trein naderde. Hijzelf had de boomen niet meer kunnen sluiten; dit had een burger, de heer Van Leeuwen gedaan, ter wijl Van der V. met een lantaarn met rood licht tegen een autobestuurder en fietser had gezwaaid, om hen op het gevaar op merkzaam te maken. Verdachte verklaarde geen wekkersein, dat een trein in aan tocht was, ontvangen te hebben, en had daardoor de boomen niet tijdig kunnen sluiten. De stationsambtenaar H. K., die als treindienstleider (d.d. chef) aan Leiden SS dienst deed. verklaarde meermalen aan verdachte het wekkersein gegeven te hebben en eindelijk een tegensehi van verdachte ontvangen te hebben. De heer Breedijk, die op de fiets uit de richting' Leiden kwam, was met zijn fiets op den overweg, en zich van geen gevaar bewust, toen hij plotseling op een afstand van 10 Meter een trein zag naderen. Hij zag dat een burger de boomen sloot en de ovei- wegwachter met een lantaarn zwaaide. Een andere getuige, de heer Van Stijn uit Voorschoten, die met zijn auto den over weg naderde, zag plotseling in de bocht een trein naderen; hij zag ook den over wegwachter met rood licht zwaaien en kon nog tijdig zijn auto tot stilstand brengen. De 73-jarlgc heer Van Leeuwen, die de boomen gesloten had. verklaarde, dat de trein nog 50 Meter van den overweg af was, toen hij de boomen sloot.. Verdachte, nogmaals door den Kanton rechter ondervraagd, zeide geen wekker sein gehoord of ontvangen te hebben. De Kantonrechter vond het een zeer ernstige overtreding en nalatigheid; slechts door een gelukkigen samenloop van omstandig heden staat verdachte niet voor de recht bank. Nadat de Kantonrechter gevraagd had of verdachte al door de directie dei- Spoorwegen gestraft was, waarop beklaag de ontkennend antwoordde, eischte het O. M„ die het ook een ernstige overtreding' noemde, 'n geldboete van f. 15 of 5 dagen hechtenis. Hierop nam de verdediger, mr. Gerrits. het woord, die een zeer uitvoerig pleidooi hield en het met den Kantonrechter en het O. M. eens was, dat hier een zeer ern stig verzuim was gepleegd. Zijns inziens was niet de overwegwachter Van der V. de schuldige, maar de directie der Spoor wegen zelf, die verdachte in strijd met de bestaande reglementen ook de bediening van de spoorbrug over het Galgewater had opgedragen, waardoor hij het wekker sein niet kon hooren. Verdediger vroeg daarom vrijspraak voor verdachte. Over 3 dagen zal de Kantonrechter vonnis wijzen. VERDUISTERING VAN f. 32.000. De rechtbank te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen G. C. van de W„ eenig firmant van de firma Van den Broek en Co., commissionair in effecten, thans in staat van faillissement, wegens verduistering van effecten ter waarde van f. 32.000. De rechtbank veroordeelde hem tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. De eisch was drie jaar. OLYMPISCH NIEUWS. NEDERLAND EN DE OLYMPISCHE SPELEN. Wij vernemen, dat het Nederlandsch Olympisch Comité op Vrijdag 18 Maart a.s. des avonds te half acht te Amsterdam in buitengewone algemeene vergadering zal bijeenkomen. Op de agenda van deze vergadering staat de verkiezing van een bestuurslid wegens het tusschentijds bedanken van den heel' C. A. W. Hirschman, terwijl verder mede- deelingen zullen worden gedaan omtrent de deelneming van Nederlandsche athle- ten aan de Olympische Spelen te Los Angeles.., VOETBAL. L. P. S. V. Morgenochtend om 10 uur speelt de L. P. S. V. I op haar eigen terrein een com petitiewedstrijd tegen de Haagsche P.S.V. I WATERPOLO. L.Z.C. II—C.J.M.V. I 2—1. Voor de competitie van den Kring Den Haag van den N.Z.B. heeft gisteren L.Z.C. II met 2—1 gewonnen van C.J.M.V. I. De doelpunten werden gemaakt door H. Wa lenkamp en Ouwerkerk. Vooral de L.Z.C.'er Lepelaar blonk uit. WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE BERLIJN. De gebroeders Van Kempen op de derde plaat*. De stand van den Zesdaagschen wieler wedstrijd te Berlijn luidde hedenmorgen om zes uur bij de neutralisatie als volgt: 1. SchönGoebel 121 pnt.: 2. Broccardo Tietz 115 pnt-.; op een ronde achter stand: Gebroeders Van Kempen 227 pnt 4. Kroll—Funda: op tv/ee ronden achter stand: 6. Charlier—Deneef; 7 Rausch— Hürt.gen 170 pnt. De overige koppels zijn verscheidene ronden achter. J. K te L. dierenarts. Wendt U tot een 3—2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7