AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Academie (kléin-auditorium)Ver. tot Vestiging van bijz. leerstoelen. Spr. dr. P. J. Kromslgt van A'dam. 8 uur nam. Schouwburg: Ned Tooneel ..Helene". 8.15 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg): Sa menkomst te 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Film „De Ne gerhut van Oom Tom". 8 uur nam. Woensdag. Den Burcht: Ned. Ver. van Reserve- officieren; 8 uur nam. Hooglandsche Kerkgracht 40 (Verhuur- dersbond), 8 uur nam. Oude Vest 35 (Kweekschool!: Centrale Ouderraad, 8 uur nam. StadsgehoorzaalGymnastiek-vereeni- ging „D.O.S.", 8 uur nam. Dagelijks. Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Der Hampelmann". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. City-theater, Haarlemmerstraat. Voor stellingen te 8 uur. „Het eiland der verloren Schepen". Zondags 4 uur 30 en 8 uur. „Luxor-theater stationsweg Bioscoop- en Vanete-voorstellingen Dagelijks te 8 u. 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Feestredenaar op Bestelling". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. „Trianon-Theater". Breestr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te u. 's Woensdags en 's Zaterdags famllienia- tinee. „Zwei Menschen". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot- en met Zondag 21 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheek W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, telefoon 594. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Het bureau van de Ontwapeningscon ferentie is gistermiddag ln niet-openbare zitting bijeengekomen teneinde te beslis sen over het verder verloop der confe- rentiewerkzaamheden. Men kwam overeen de algemeene be schouwingen deze week te beëindigen en zoo noodtg eenige plenaire namiddag-zit tingen te houden. Nadolny zal morgen het Duitsche ontwapeningsvoorstel toelichten. Begin volgende week zullen dan de werk zaamheden der algemeene commissie be ginnen en zoodra noodig worden overge gaan tot de samenstelling der sub-com missies voor leger-, vloot-, marine- p.n begrootlngsaangelegenheden. Het verluidt dat het bureau besloten heeft in het bijzonder de aandacht te schenken aan de opmerkingen der Japan sche gedelegeerden het Faaschreces van twee maanden te bekorten. De Fransche vakvereenigingsbond heeft een oproep gepubliceerd voor den strijd tegen oorlog en voor ontwapening. Terwijl men in Genève doellooze rede voeringen houdt, neemt de wereldcrisis steeds lu omvang toe. Met het oog op dit gevaar moet de arbeidersklasse opkomen voor veiligheid door ontwapening en scheidsrechterlijke bemiddeling, alsmede voor internationale economische samen werking. Het volk moet de regeeringen verant woordelijk stellen, die door huichelachtige manoeuvres en dubbeMnnige combinaties de munitie-fabrikanten en de NationaUs- ten in de hand werken. SPANJE. De extremisten in actie. De extremisten hebben weer eens een algemeene staking uitgeroepen. Te Madrid is de poging volkomen mislukt. Er zijn talrijke arrestaties gedaan. De politie had strenge maatregelen genomen en de voor naamste strategische punten bezet. Naar uit Barcelona gemeld wordt, is de order voor algemeene staking in de bin nenstad mislukt, maar in de buitenwijken is de arbeid op vele plaatsen stopgezet. Er kwamen verscheidene schermutselin gen tusschen politie en radicale elementen voor, waarbij geschoten werd. Voorts zijn er bommen ontploft o.a. in de gebouwen van de stadsreiniging en op een spoorweg. Te Parransa, waar ook een algemeent staking was uitgebroken, hebben de onte vredenen de kazerne van de gendarmerie belegerd en zich meester gemaakt van het stadhuis. Later moesten ze zich aan de gewapende macht overgeven. Te Vittoria is een politiebeambte zwaar gewond. Te SevUla, Cadiz en Soria wordt alge meen gestaakt. Te Malaga en Saragossa wordt slechts gedeeltelijk gestaakt. Ook de landarbeiders ln het gebied var. Medina Sldonla hebben zich bij de sta kingsbeweging aangesloten. Te Arjonllla in de provincie Jaen werd een groep arbeiders, die zich vermomd hadden als priesters, door republikeinen aangevallen. Er ontstond een hevig vuur gevecht, waarbij aan beide zllden nezen personen werden gewond. De politie maakte een einde aan het gevecht. DUITSCHLAND. Voor en tegen Hindenburg. De Rijksdag is tht-ns deilnitlef bijeen geroepen op 23 Febr. om den datum vast te stellen voor de presidentskeuze. Nu Hindenburg zich candidaat heeft laten stellen, schijnt zijn hei-benoeming verzekerd. Het Harzburg-front ligt toch uiteen. Hoezeer ook van rechts voor Hindenburg partij wordt gekozen, blijkt uit de volgende lijst van vereenlgingen, organisators, groe pen en persoonlijkheden, die zich voor her kiezing van Hindenburg verklaard hebben: De Rijksdagfractie van het Duitsche landvolk. De Jong-Duitsche orde. De Rijksleidlng van den Christelyk- socialen volksdienst. De Beiersche Heimatschutz. De Evangelische Volksdienst. De Adelsmaarschalk von Beig-Markienen Het Verbond van Christelijke Vakver- eenigingen. De Rijksvereeniging van vroegere krijgs gevangenen. De Volksconservatieve vereeniging te Mannheim. De landbouwdistrictsvereenigingen te Berchtesgaden en Bad Reichenhall. De hoogleeraren van Marburg. Generaal graai von Bothmer. De Technische hoogeschool te Brunswijk. De professoren van de Universiteit Halle-Wittenberg. De Rijksdagfractie der Duitsche Volks partij. De Volksconservatieve vereeniging. De Rijksdagfractie der economische partij. De Nationaal-soclalisten blijven natuur lijk in oppositie. Hun persdienst deelt mede: De natioraal-socialistische vrij heidsbeweging is bereid geweest met Hin denburg, dien zij voor zeven jaren in ver trouwen op den generaal veldmaarschalk van het Duitsche leger in den wereldoor log op den Rljkspresidentszetel heeft ver heven. op te marcheeren, indien hij den wil zou hebben te kennen gegeven ln overeenstemming met de overweldigende meerderheid van het Duitsche volk thans een einde te maken aan het systeem der ineenstorting en te breken met zijn dra gers. Doch Hindenburg heeft zich thans geplaatst aan de zijde van de tegenstan ders van het nationale front, dat hem zeven jaren geleden tot Rijkspresident koos, en een nieuwe candldatuur tegen zijn vroegere kiezers aanvaard uit de handen van hen, waarachter thans zijn tegenstan ders van weleer staan. Men kan de zaken wenden en keeren zooals men wil. Als dragers van de huidige candldatuur Hin denburg tegen de tegenstanders van bet nationale front en zijn kiesers van weieer, blijven slechts de partijen der ineenstor ting en haar aanhangers. Het is een hoogst tragisch lot voor den drager van den naam van een trotsch ver leden thans de candidaat te zijn van het Marxisme, de candidaat van een Noske en een Crispien, die geen vaderland kent, dat Duitschland heet. De nationaal-socialis- tische beweging heeft niets onbeproefd gelaten den slecht geadviseerden generaal veldmaarschalk dezen stap te besparen, waarvan het verderfelijk gevolg reeds thans duidelijk voor de hand ligt. Tever geefs. Thans zullen diegenen, die hem daartoe gedreven hebben, de verantwoor delijkheid dragen. Ook de Stahlhelm zal officieel tegen Hindenburg partij kiezen. De partij van Hugenberg publiceerde volgend manifest: „De regeering-Eruuing heeft zware po litieke fouten begaan in haar overdreven ijver voor de herkiezing van den generaal- veldmaarschalk tot rijkspresident en zij is daarbij op waarlijk demagogische wijze door de geheele linksche pers gesteund. Deze beide feiten hebben den naam van Hindenburg en het aanzien van Duitsch land ernstig nadeel toegebracht, zooals vrijwel alle daden van de huidige regee ring en het systeem van Weimar. De zwart-roode partijen, die dit systeem wil len bestendigen, hebben zich daarbij niet ontzien Hindenburg als dekschild te ge bruiken en uit hun hand heeft de veld maarschalk een nieuwe candidatuur aan vaard. Met alle vereering van de persoon van onzen geliefden generaal-veldmaarschalk kunnen wij een dergelijke politieke ma noeuvre niet goedkeuren en daarom kun nen wij ditmaal niet, zooals in 1925, onze stemmen aan Hindenburg schenken De partij zal in overeenstemming met de be sluiten van Harzburg en met den uitge- snroken wil der nationaal voelende par tijen trachten r;eds bij de a.s. presidents verkiezing een ingrijpende koersverande ring in het geheele regeeringssysteem te brengen." In een hoofdartikel verklaart de Vör- warts echter, dat „de sociaal-democratie den communistischen onzin niet met twee zal vermenigvuldigen; de sociaai-democra- tte zal geen cand'daat stellen, als het haar niet om de overwinning te doen is. In het belang van de arbeidersklasse moet zij alles doen om het fascisme de zege te ont rukken. Met andere woorden: zij moet af zien van een eigen candidaat. wanneer zij een ander ziet. wiens candidatuur een wig drijft in de geledere der tegenstanders en een nederlaag van het Harzburgsche front kan bewerkstelligen". De nationaal-socialistische Hessische landdag-afgevaardigde Buttler, uit Eber- stadt, werd, toen hij op weg was naar een zitting zijner fractie, ln Eberstadt door onbekende daders op straat in den rug geschoten. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Buttler is in het laatste half Jaar driemaal door politieke tegenstan ders aangevallen en gewond. FRANKRIJK. Laval in gevaar. Laval wordt vandaag in de Senaat ern stig bedreigd. Algemeen det men echter in, dat een links-kabinet op het oogenblik in de Ka mer op onoverkomelijke moeilijkheden zou stuiten, aangezien het dair tegenover een rechtsche meerderheid komt te staan De :ematlgde. elementen in beide Huizen jverwegen derhalve ernstig een overgangs- regeering die slechts tot taak zou hebben te zorgen voor het zoo spoedig mogelijk uitschrijven van verkiezingen, opdat het land zelf zich zal kunnen uitspreken. ENGELAND. Conferentie bij Mo Donald - Verkiezingen op Ierland - Uit Indië. De ministers Simon Baldwin, Thomas en Hailsham hebben Mc Donald opgezocht in de kliniek, waar zij geconfereerd hebben over den buitenlandschen politieken toe stand. Het Lagerhuis is aangevangen met de tweede lezing van de tariefwet Landsburry zette zijn afwijzend standpunt nog eens uitvoerig uiteen. Na Lansbury leverden verschillende jonge, pas gekozen conservatieven Korte maiden-speeches, meestal ten gunste der voorstellen, maar een paar sprekers be toogden de wenschelykheid om meer voe dingsmiddelen van invoerrechten vrij te stellen. Minister Gilmour heeft op een vraag, of ham en andere varkensproducten ook on der het regeeringsvoorstel van bacon rte- len. bevestigend geantwoord De commissie voor de visscherij heeft aanbevolen te onderzoeken of de invoer v. kabeljauw, schelvisch en wijting, waar van jaarlijks voor drie millloen pond wordt ingevoerd, niet beperkt moet worden, in verband met het streven naar verbetering van de handelsbalans De verkiezingsstrijd in Ierland - heden heeft de stemming plaats is tegen het eind weer opgelaaid tot ongekende hoogte. Zoo is te Foxfield een candidaat van de partij van Cosgrave en c(e detectieve. die hem begeleidde, doodgeschoten, 'tSlacht offer heet Patrick Reynolds, lid van het parlement. Toen hij het huis van 'n vriend verliet, schoten politieke tegenstanders hem neer. Op James Ennis, regeeringscandidaat in het graafschap Dublin, zijn eveneens re volverschoten geiost. toen hij met zijn auto in de buurt van Dublin reed. De heer Ennis bleef ongedeerd. De verkiezing in het district Leitrim is wegens den moord od Reynolds uitgesteld. De moord, die des te meer te betreuren valt. omdat tot dusver der verkiezings campagne zonder ongelukken was afge- loopen. heeft overal groote verontwaardi ging gewekt. Men verwacht, dat de psy chologische uitwerking van deze daad van geweld groot zal zijn en de positie van de regeering aanzienlijk zal versterken. Volgens sir Hoare, den minister van In dië, neemt het verzet in Indië af; alleen de boycotbeweging duurt onverminderd voort. Hier en daar wordt nog eenige pro paganda gemaakt voor liet niet betalen der belastingen, maar als geheel heeft dat agitatiemiddel niets meer om het lijf. Alleen in een dorpje in Bengalen had de politie toevallig juist gisteren, ging Sir Samuel voort, moeten schieten od een op gezweepte menigte, die zes politiemannen overweldigd had, die een verboden op tocht moesten ontbinden. Hierbij waren volgens de eerste berichten drie dooden en zestien gewonden gevallen, maar de rust was daarmee ook weergekeerd. Bina Bas, het meisje, dat od 6 Februari een mislukten aanslag od sir Stanley Jack son, den gouverneur van Bengalen, ge pleegd had, is gisteren door een rechtbank van drie Indische rechters tot negen iaar zware kerkerstraf veroordeeld. Bina Das. die bekende de bedoeling ge had te hebben om te dooden. hoorde het vonnis met kalmte aan. Voor de rechtbank verklaarde Bina Das, dat zij gedreven was door liefde voor haar land en zij voegde c aan toe, dat de maatregelen der regee- ring ..zelfs zwakke vrouwen, zooals ik, bo ven haar geslacht kunnen verheffen." Zij ze'de nochtans, dat zii tegen Sir Sf.anlev Jackson persoonlijk niets had. ..ofschoon hii het stelsel verteeenwoordigi', dat 300 millloen mijner landgenooten in slavernij houdt". HET CONFUCT IN HET VERRE OOSTEN. 'JID-AFRIKA. Bezuinigingen. Het deficit op het loopende belasting jaar wordt geschat op twee millioen pond sterling. Ofschoon verhooging van de be lastingen noodzakelijk zal zijn, is de re geering er toch toe overgegaan besluiten te nemen omtrent groote besnoeiingen op de openbare uitgaven. Hieronder vallen sa larisverlagingen der ambtenaren. Zoo zul len de salarissen van de kabinetsleden worden verminderd met 15 pet., die van de parlementsleden met 10 pet., de ambtena ren van den burgerlijken dienst zullen een salarisverlaging krijgen van ongeveer 5 pet. Deze verlagingen zullen volkomen tijde lijk worden en van geen invloed zijn op de pensioenen etc. Verwacht wordt, dat de rechters en andere ambtenaren, wier sala rissen onaantastbaar zijn vrijwillig een verlaging naar verhouding zullen accep teeren. Er doen verder de geruchten de ronde, dat de regeering der Unie in onderhande ling is met de regeeringen van Frankrijk en Nederland over een leening van 12 mil lioen p. st. Deze geruchten worden echter officieus tegengesproken. De regeering heeft op het oogenblik op zijn minst vijf millioen pond noodig, doch zal, naar het schijnt vertrouwen op de banken, die naar zij meent het noodige zullen kunnen voor schieten, tot de voorwaarden voor het slui ten van een leening gunstiger zijn. COSTA-RICA. Revolutie. Naar uit Colon (Panama) gemeld wordt, is in de republiek Costa-Rica een revo lutie uitgebroken onder leiding van den candidaat voor het presidentschap Quesada en generaal Colio. Tot hevige gevechten is het gekomen bij een strijd om het fort Bellavista, dat door de opstandelingen is ingenomen. Hier zijn talrijke personen gedoou. De regeering heeft een scherpe censuur uitgevaardigd, die op alle berichten wordt toegepast. Later wordt gemeld, dat de opstand reeds is bedwongen. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. GEEN WIJZIGING TE SJANGHAI. HET INCIDENT MET AMERIKA. Heden zal de Volkenbondsraad beslissen op het Chineesche verzoek, den Volken bond in buitengewone zitting bijeen te roepen, inzake het conflict in het Verre Oosten. Men verwacht, dat het verzoek thans zal worden ingewilligd en volgende week, de zitting zal worden gehouden. Het is nog al gemakkelijk nu immers vele landen toch te Genève vertegenwoordigd zijn. Bij Sjanghai weinig verandering. De Japansche militaire autoriteiten deelen mede, dat zij bereid zijn nog 36 uren te wachten, alvorens de vijandelijkheden te openen, teneinde den Chineezen de moge lijkheid te geven vrijwillig terug te trek ken. De Chineesche opperbevelhebber Tsai heeft den Japanschen eisch definitief af gewezen. zoodat in de komende dagen groote gevechten te verwachten zijn. Maandag was de toestand zoowel te Tsjapei als aan het Woesoengfront- betrek kelijk rustig. De laatste troepen van de eerste Japansche divisie zijn te Sjanghai aan land gegaan. De embarkeering der tweede divisie is aangevangen. Voorts zijn aan land gezet pioniers- en hulpformaties, zoomede eenige vliegtuigen, tien lichte en vijf zware tanks en bergartiUerie, welke direct in stelling werden gebracht. De totaalsterkte der Japansche troepen te Sjanghai bedraagt thans 22.000 man Gisteren is de geheime Japansche Raad bijeen geweest. Aan deze zitting namen behalve de eerste minister Inoekai, de chefs van den generalen en admiralen staf deel. Het lid van den geheimen Raad, Ioen, verklaarde zich tegen de vorming van een Mandsjoe- rijsehen staat, aangezien hij Mandsjoerije als een deel van Japan beschouwde. Eerste minister, Inoekai, wees er echter op, dat de nieuwe Mandsjoerijsche staat in econo misch en politiek opzicht met Japan zou samenwerken. Daarin lag de beste waar borg voor den vrede in het Verre Oosten. Na een langdurig debat keurde tenslotte <e Geheime Raad de politiek van de Ja pansche regeering tegenover China goed. Het telegraafagentschap „Sjimboen Ren- go" deelt mede, dat alle voorbereidingen zijn genomen voor het uitroepen van de Mandsjoerijsche republiek. Deze zal op 17 Februari te Moskden worden uitgeroepen. Het rapport van den Amerikaanschen consul-generaal te Sjanghai, Cunningham, over de gemelde mishandeling door Japan ners van een Amerikaansche dame en den Amerikaanschen vice-consul, heelt te Washington groote ontstemming gewekt en wordt beschouwd als het ernstigste incident, dat zich tot nog toe heeft voor gedaan. Uit het rapport blijkt, dat de betrokken dame was mevrouw L. Young, Chineesche van geboorte, doch Amerikaansche door neutralisatie en huwelijk. Zij had haar woning verlaten en vond by terugkomst haar woning opengebroken terwijl zy haar dochtertje miste. Bygestaan door den vice-consul Ring- walt, zocht zy in de omliggende straten. Hierby werd zy door Japansche vry willigt burgerwachten lastig gevallen en mishan deld, waarop Ringwalt ingreep en even eens ernstig mishandeld werd. Twee Japansche matrozen en twee Ja pansche vrywUllgers. die speciaal tot taak hadden Amerikaansche burgers te bescher men, keken by deze mishandeling werke loos toe. Staatssecretaris Stimson heeft terstond om een uitvoeriger rapport geseind, ten einde door het staatsdepartement by de Japansche regeering te doen protesteeren. De Ontwapeningsconferentie. GENEVE, 16 Febr. (V. D.) De leider der Argentijnsche delegatie, de oud-minister van Buitenlandsche Zaken, Bosch, hield hedenmorgen by de algemeene beschou wingen een rede. waarby hy het voorstel indiende, dat ter conferentie een inter nationale overeenkomst zou worden ge sloten volgens welke in geval van oorlog de toevoer van levensmiddelen van wel ken aard ook uit een neutraal land naar een der oorlogvoerende landen niet onder- bzroken mag worden, ook niet wanneer een blokkade wordt afgekondigd. Hy ver klaarde voorts dat Argentinië de ontwerp- conventie van de voorbereidende ontwa peningscommissie als basis voor verdere besprekingen aanvaardt en dat zyn re geering de instelling van een permanente internationale controle op de bewapening eischt, op voorwaarde dat deze controle zonder voorbehoud en door alle mogend heden aanvaard wordt. Verder stelde hy voor dat de zeemogendheden, die de vloot- overeenkomsten van Washington en Lon den niet onderteekend hebben, zich zullen verplichten geen oorlogsschepen boven de 10.000 ton te bouwen of te koopen. GENEVE, 16 Febr. (V.D.). De Zwltser- sche bondspresident Motta heeft in de vergadering van de ontwapeningsconfe rentie heden het Zwitsersche standpunt uiteengezet. Hy verklaarde, dat hy niet gelooft, aan een onmiddeliyke, algemeene, volledige ontwapening. De Volken zyn hiervoor nog niet rüp. De voorstellen van Tardieu kunnen slechts worden aangeno men wanneer alle groote mogendheden lid van den Volkenbond zyn. Motta eischte daarop afschaffing van de aanvalswapenen, permanente interna tionale controle op de bewapening, den wapenhandel en de wapenfabrlcatle Inter nationale regeling en controle van de burgerïyke luchtvaartinstelling van een permanente controlecommissie voor de uitvoering van de eerste ontwerpovereen komst en latere ontwerpoverkomsten. De ontwapenlngsbepallngen van het verdrag van Versailles kunnen niet onuit gevoerd biyven. Zwitserland aanvaardt de ontwerpovereenkomst van den Volken bond en verlangt vermindering van de be wapeningsuitgaven, publicatie van alle uitgaven voor bewapening en een perma nente militaire controle. GENEVE, 16 Febr. (Reuter) Hedenoch tend verklaarde Henderson, dat hy gaarne zag, dat alle delegaties voor Vrijdag a.s. hun voorstellen zouden hebben ingediend. Hij legde er echter tevens den nadruk op, dat de delegaties ook later nog het recht zullen hebben voorstellen ln te dienen. SPIONNAGE TE GENÉTS GENEVE, 16 Febr. (V.D.). [J der Amerikaansche delegatie, de'J sadeur Gibson, heeft de Geneefschl tie medegedeeld, dat 2 nachten ml onbekenden zyn binnengedrongu, appartementen der Amerikaansc&J gatie ter ontwapeningsconferentie «1 gebouw van het VolkenbondsseöeiJ en daar papieren met geheime ltJS over het Amerikaansche leger en ij rine hebben doorzocht. Versohji archiefkasten waren opengebrotl portefeuilles geopend en doorzocht'/ zoover viel na te gaan waren geen, ren gestolen. Nader wordt medegedeeld, dat de h naamste poging tot inbraak heelt tl gevonden in den nacht van 2 opil bruari in de vertrekken der AmeijJ sche delegatie in het bekende holeH Bergues". Het politie-onderzoek heehl gewezen, dat vermoedeiyk 3 personal vertrekken zijn binnengedrongen, c.I sloten portefeuille van den AineriiJ schen senator Swanson, is met emj geopend en een archiefkast heeft mul een geheime sleutel geopend. Volgens de Amerikaansche dels] heeft men alleen maar de doctine doorzocht en is er niets gestolen, i_ volgens mededeelmgen uit anderen L zou o.a. een cyfercode en nog uil andere documenten zijn gestolen. Del neefsche politie heeft het onderzoek J geheim gehouden, zoodat ook het feil| den diefstal zelf eerst thans beki geworden. Eenig positief resultaat s het onderzoek nog niet te hebben i leverd. DE DUITSCHE PRESIDENTSKEUZ MUENCHEN, 16 Febr. (Wolff). A Hitler publiceert ln de Voelklsche bachter den volgenden oproep: Als laatste poging om de heillooze ventie van Weimar te redden, heed hopeloos kleine minderheid van de zr roode coalitie zich aaneengesloten Hindenburg opnieuw president van republiek te kiezen. Hiermede zal echter de politiek var ineenstorting verder worden voortga Het nationale Duitschland kan en hier slechts een antwoord op geven de candidatuur afwyzen. Wy betreuren het, dat von Hindu zyn naam in dezen strijd liet men{i BERLIJN, 16 Febr. (V.D.). Rijkij dent von Hindenburg heeft den burgemeester van Berlijn, dr. Sahmt andere leden van de Hindenburg-co: sic bij de ontvangst als volgt bedail „Ten eerste dank ik U. mynheer opperburgemeester hartelijk voor di mij gerichte vriendelijke woorden Zo ik in myn gister gepubliceerde verkil heb medegedeeld ben ik bereid een et tueele herkiezing te aanvaarden. Ik' del hierbij niet uit persoonUJke eer? doch in het bewustzyn van myn vei woordeiykheid voor Duitschland en ii gevoel van myn plicht. U, mijne he staat hier voor mü niet als de verte woordigers van een party doch als van verschillende standen en po richtingen uit alle deelen van Duitati) Dat uw beroep op my niet uitgaat een bepaalde party of belangen-: doch van een algemeene commissie ui verschillende gedeelten van het Rijk mij myn beslissing belangrijk verlich verklaar U daarom, dat ik myn toest ming verleen, dat myn naam wordt publiceerd op de door U voorbereide voor de presidentsverkiezing en ik k voor zoover myn krachten dit toel datgene te dienen, dat my in mijn leven steeds groot en heilig was, het derland". Vervolgens had een persoonlijke ged! tenwisseling plaats. EEN BOM IN VATICAAN STAD. ROME, 16 Jan. (V.-D.) Zaten avond vonden doodgravers achter leeuw van het grafmonument van u centius den Elfde een verdacht pat dat zy wierpen ln de fontein, die bevindt vóór de facade van het nu station van de Vaticaansche Stad. I pakket werd overgebracht naar Fort r nestino, waar het onder deskundige I ciing geopend is. Het bevatte een gw bom van sterke ontplofbare kracht Dit is reeds de derde keer dat een ral selachtig pakket in een paar maani tyds in de St. Pieterskerk wordt gen den. De politie, heeft twaalf arbeid gearresteerd, die in de Stad werkzn zijn. Al deze arbeiders zyn Italianen, autoriteiten weigeren zich over de a uit te laten. BOTSING IN MAROKKO. RABAT, 16 Febr. (Reuter) Een l hulptroepen uit Marakesch, die tot dracht had een post te plaatsen in' pas onderworpen district van Ferkia. op den 13en Februari door opstanden™ aangevallen. Deze werden met ernsn verliezen teruggeslagen. Aan de zijde Fransche troepen werden twee onder-i ficieren, 12 soldaten gedood en tienI wond. Op het oogenblik heerscht *t» volmaakte rust. TOM MIX GETROUWD CALEXICO, (Californië), 16 Februari; Reuter meldt dat de bekende fljjjg Tom Mis gehuwd is met Mabei Hut" Dit is de vyfde maal, dat Tom M» het huwelijksschuitje stapt. MISS SLADE UITGEWEZEN. BOMBAY. 16 Febr. (Reuter) -jjj Slade, de dochter van een Britsen raai en de meest getrouwe discil® Gandhi, wlen zy op zyn laatste reis - Londen vergezelde, is door de poll»" zocht Bombay binnen vler-en-twlnu te verlaten. Miss Slade was de eers» verlof kreeg Gandhl ln de gev; Yeravda te bezoeken. Zij leidde de propaganda voor »'s I bruik van lnlandsche geweven sto'ri stond in nauwe verbinding met..ïe|i van het Congres, die nog in Wil"? Men verwacht, dat Miss Slade geren Bombay te verlaten.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2