UK- EN SCHOOLNIEUWS. predikbeurten. SSCHERIJBERICHTEN. kit 'S.UM-106 met f-2507- UIT DE RIJNSTREEK. boskoop. oude-wetering. ritnsaterwoude. roelofarendsveen. waddinxveen. woubrugge. zwammerdam. Krabbels uit Zwitserland. RADIO-PROGRAMMA. K vpog ffOENSDAG 17 FEBRUARI. I ALP HEN AAN OEN RIJN. I MandersloostraatNam. 71/4 uur, r Van Zon van Krahngsche veer. boskoop. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Bijde- fflLLEGOM. Geref. Kerk: Nam: half acht, da. van Sliedrecht. rijnsburg jHerv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. A. van Groningen. valkenburg. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. A v. ten van Rotterdam. ZW AMMERDAM. Lf Kerk: Nam. 7 uur, ds. P. J. Lam- ^Zendingsrede). o NED. HERV. KERK. enomen: naar Zwartsluis J. A. pred. evang. te Winschoten: naar (toez.) G. E. Alers te Gwelo (Z.-A.), •lof hier te lande. kt: voor Emmer-Compascuum J. lelde te Hindeloopen. GEREF. KERKEN. Ltal: te Scheveningen (5e pred. pl.) TCeur te Oudewater en P. N. Kruys- l Hilversum. Jrt: voor Dedemsvaart A. Wijn- te Bedum; voor Scheveningen P. Iruyn te Apeldoorn. REM. GEREF. GEMEENTE. Iepen: te Arnhem W. R. M. Noord- Meppel. CHR. GEREF. KERK. benomen: naar Amsterdam-West G. Ens te 's Gravenzande; naar Broek [Akkerwoude P. Dijkstra te Lutten ■demsvaart. kt: voor Wormerveer P. Dijkstra NED. GEREF GEM. genomen: naar Utrecht ds. H. Sie- Oosterbeek. I CHR. EVANG. GEMEENTE. |enomen: naar Wemeldinge (toez.) rges, candidaat te Apeldoorn. I DE EERSTE RESULTATEN. I Zendingsbureau verzoekt ons op- ran het volgende: bn de inkomsten beduidend minder fbehoeften, waarin ze moeten voor- zijn ze niet minder dan in de lorashge maanden van verleden kuari was zelfs nog f.2500 booger Sjl er in Februari totaal f. 29.000 uigen, zijn wij nu na de helft l maand op f. 24.000. Hoe ver dit van de ruim f. 86.000, die er land noodig zijn, af is, toch is er Idat wij het bedrag van verleden lullen overtreffen. feitelijk mogen wij daarin zeker de f resultaten zien van de verzonden pre. Er beginnen daarop antwoorden len. Vele van één gulden, waarvoor Tkbaar zijn. Maar men bedenke dat vele grootere moeten komen zal ikelijk geheel in de behoeften wor- Orzien. ERSONDERWIJS OP DE LAGERE SCHOOL. A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder- [heeft onlangs aan alle Gemeente- Jen van ons land het aanbod gedaan, [et kosteloos beschikbaar stellen van deuw leermiddel ten dienste van het rsonderwijs in de hoogste klasse lenbare en bijzondere scholen, j dit leermiddel, een serie van 18 ►de verkeerszegcls, met bijbehoorend t dat als handleiding voor het onder- p personeel kan dienen, blijkt veel fetching te bestaan. p.W.B. heeft de groote voldoening dat 85"/o van alle Nederlandsche nten dit gratis beschikbaar gestelde Iddel hebben aangevraagd. I "lag dus aannemen, dat thans in Sn alle openbare en bijzondere lagere m hier te lande dit zoo nuttige en fee verkeersonderwijs gegeven wordt. or, naar men verwachten mag, de Beid van het verkeer zal worden be- Bd. 1 de resteerende 15°/o der Gemeenten Ifle bond thans een aanschrijving ge- 1 om alsnog van het aanbod gebruik 5ken. IJMUIDEN, 16 Febr. rt per K.G. 1.1.25—1, Griet per B iGK 7,^- ï-55—22, Tongen per K.G. ■Tift \.Groote Schol per Kist van 50 K 't—13. Middelschol f. 17.50-16, Zet- Sfti 7 Kleine Schol f. 25-10.50, Kfl ,1 Scnar f- 11-50—3.60, Tong- ll R°ggen per 20 stuks f. 33— eeten per siuk f. 2.75, Pieterman en I» per kist van 50 K.G. f. 11-2.50, dttelvisch f. 36-32, Middel Schel- issiT IGeinmiddel Schelvisch Kleine Schelvisch f. 21.50— "oeijauw per kist van 125 K.G. hullen per kist van 50 K.G. langen per stuk f. 1.70—0,50, Heil- 0 Kr,' l-l-d~0.j5, Wijting per kist Uj 1—1.6, Koolvisch per stuk 1LS„toomtrawIers met t o?00' IJM- 34 met f-3757» [3l met f ,4»,4.' IJM' 179 met f'1608' 4 met 'o3,814' 1JM- met f. .3585, 24 met f' 5402- DM. 95 met f.1900, 12 S 5® DM. 201 met f.2000, resrïf.^omtrawler RE. 267 met llogger!; «sommlng. öct f.410, K.W. 141 met f.95. AARLANDERVEEN. 9 Maart a.s. zal in de Chr. geref. kerk alhier door Prof. Wisse van Apel doorn des namiddags 2 uur en ook des avonds halfzeven een tijdrede worden uit gesproken. ALPHEN. Uitvoering Kinderkoor „Sursum Corda" Voor een stampvolle zaal gaf bovenge noemd kinderkoor gisterenavond onder leiding van haren directeur den heer J. van Beek uit Woerden in het Nut zijn jaarlijksche uitvoering. Na het gemeen schappelijk zingen van Ps, 75 1 sprak de heer A. J. Dekker godsdienstonderwijzer alhier een kort openingswoord waarbij hij de aanwezigen, den directeur en het koor bijzonder welkom heette. Onmiddellijk werd hierna een aanvang gemaakt met de afwerking van het dit jaar bijzonder goed verzorgde programma. Ingezet werd met het nummer la. en lb. „Gebed van J. P. Heye en Laat de kinderen tot mi] komen van Cath. van Rennes. Beide nummers werden door het koor zuiver en beschaafd vertolkt. Buitengewoon veel bijval ver wierf vervolgens de Jager-scène van Louis v. d. Laaken, terwijl tevens tot een der prachtigste nummers behoorde 't „Hoem paliedje" van Jacob Hamel. Zeer aardig zong het Jeugdige sopraantje Rietje Hesse- ling het Poppenwiegelied van Cath. van Rennes. Zij verwierf dan ook een welver diend applaus. Wij mogen ook niet vergeten te noemen de nummers: „Een wedstrijd op schaat sen" en „De sneeuwman" een tweetal speelliedjes van H. v. Tussenbroek. Ook deze nummers vielen wel in de eerste plaats om de koddige wijze en costumee- ring van de kinderen bij de aanwezigen bijzonder in de smaak, zóó zelfs dat een Wedstrijd op schaatsen moest worden herhaald, waaraan door de kinderen na tuurlijk maar al te graag en vol enthou siasme werd voldaan. Het hoofdnummer van den avond was de bloemencantate van G. van Vladeracken voor koor en so praan-solo. De kinderen, aardig gekleed als bloemen hadden het tooneel, dat even eens prima was verzorgd als het ware in een bloementuin herschapen. Bijzonder verdienstelijk klonk hierbij het zuivere sopraanstemmetje van jongejuffrouw Gonni Kerkhoven als vertolkster van „De Zon" waarbij zij als een aardig zonnetje boven den geheelen bloementuin uitkwam Aan het eind van den avond was de heer A. J. Dekker zeker aller tolk, toen hij zoowel het koor, als de sopraanzangeresjes en in het bijzonder den directeur den heer van Beek zoomede den pianist den heer Fr. de Jong van Gouda dank bracht voor de schitterende prestatie's van dezen avond. Aan den directeur werd hierbij een tweetal bloemenmanden aangeboden, ter wijl ook Mej. Kelderman, die op zoo schitterende wijze voor de costumeering had zorg gedragen, eveneens een bloe menhulde in ontvangst had te nemen. Hiermede behoorde ook deze alleszins ge slaagde uitvoering van het kinderkoor tot het verleden. Crisis-vergadering voor Landbouwers. Ter navolging van tal van andere plaatsen werd alhier op initiatief van de besturen van den L.T.B.: Chr. B. en T. bond; Holl. Mij. v. Landbouw en B. V. M. V. in hotel „De Vergulde Wagen" een groote openbare crisis-vergadering gehouden voor landbouwers en veehouders, waarvoor zoo wel van de zijde der landbouwers uit onze en tal van omliggende gemeenten een groote belangstelling bestond. Als spre kers traden op de heeren M. F. Noordman, Jac. Biemond. C. v. Vliet en A. P. van den Burg over het onderwerp: „Melkfederatie" Genoemde sprekers spraken allen woor den van opwekking tot de aanwezigen om tot de kort geleden melkfederatie toe te treden. Het resultaat der vergadering was, dat na afloop alle aanwezigen zonder uitzondering teekenden en tot de federa tie toetraden. Gisteren is onder het vee van den landbouwer Kr. aan den Steekterweg een geval van miltvuur geconstateerd. Onder politietoezicht werd het cadaver vervoerd naar het abattoir te Leiden. Gisteren had de autobestuurder M. alhier het ongeval tengevolge van een defect aan de stuurinrichting van zijn wagen op den Heerenweg eerst tegen een lantaarnpaal en daarna tegen een boom te rijden. M. kwam zelf met den schrik vrij. doch zijn wagen werd belangrijk be schadigd. o Ouderavond Ned. Herv. School. Voor de 10e maal hield de Ned. Herv. Schoolvereeniging in het overvolle gymna stieklokaal dier school, onder leiding van horen voorzitter, den heer W. G. de Jonge l.aar 10e Ouderavond. De heer de Jonge, opende op de gebruikelijke wijze de vergadering en heette allen hartelijk welkom. Hierna gaf het hoofd der school, de heer F. v. d. Masl een uitvoerig verslag, ever het afgeloopen schooljaar, waarin wij o.m. mochten vernemen, dat deze school in een werkelijk gevoelde behoefte voor ziet. Hoewel een der jongste scholen te dezer plaatse, mag zij zich in de warme belangstelling van steeds wijder kring verheugen. Er is in alle opzichten groei te bespeuren. Vervolgens hield de heer A. Siitsema. lid van het schoolbestuur, en oud schoolhoofd uit Schoonhoven een inte ressante en leerijke lezing over het onder werp: „Lezen en leeskunst". Hierna volgde de pauze, Waarin den aanwezigen de gelegenheid werd geboden, het tentoongestelde werk der leerlingen üi oogenschouw te nemen, waarvoor veel Belangstelling was. Door de leerlingen der hoogste klassen werd daarna onder leiding van den heer v. d. Mast uitgevoerd de cantate „Uw Kening komt", waarbij mej- R. Koomen de sopraansolo mooi vertolkte. Dat zelfs medeleven van elders gevoeld werd, bewees'dat de heer Derp uit Scheve ningen, oud schoolhoofd aldaar een woord van afscheid richtte tot den voorzitter den heer W G. de Jonge, wegens diens a.s. vertrek naar Terwolde. Na wederzijdsche uitingen van beste wenschen, zongen alle aanwezigen den heer de Jonge met de zijnen de Zegenbede uit Ps. 121 toe, waama op gebruikelijke wijze deze prettige bijeenkomst gesloten werd. Aanbesteding. Bij de geltouden aanbesteding door den architect de heer J. H. v. Osnabrugge, voor den bouw van een woonhuis aan de Valkenburgerlaan werd ingeschreven als volgt: Jac. Loef f.7400, J. v. d. Vliet f7170, Gebr. v. Bodegraven f. 7350, M. P. Loef f.6777, firma Keijzer cn Boer f.6729, J. v. d. Wilden f. 6690, J. Verwoerdt f. 6490, M. Oppelaar f. 6749, C. Verweij f. 6143, en P. F. Bosman f. 5665. Allen inwoners dezer gemeente. Intrede van dr. P. Glas te Scheemda. Dr. ds. P. Glas, tot nu toe predikant te dezer plaatse, is Zondagmorgen te Scheem da bevestigd door den consulent, ds. M. van Leeuwen uit Winschoten, die tot tekst had gekozen hoofdstuk 8 vers 5 (laatste, gedeelte) uit den Brief van den apostel Paulus aan de Hebreeërs: „Want ziet, zegt Hij. dat gij alles maakt naar de afbeel ding, die u op den berg getoond is." In het middaguur verbond ds. Glas zich aan zijn gemeente met een predikatie over Luc. 2. vers 10: „Ik verkondig u groote blijdschap". Na beëindiging van de predikatie richtte ds. Glas zich tot de verschillende kerke lijke colleges, tot den burgemeester, den heer E. G. Braak, den consulent, den orga nist, den koster enz. en riep tevens de medewerking der gemeenteleden in. De burgemeester sprak, mede namens de aanwezigen wethouder, den heer Mellema, hartelijke woorden van welkom tot den nieuw bevestigden predikant. Een gemengd koor zong ds. Glas eenige toepasselijke liederen toe. Ook hier is nog betrekkelijk druk schaatsen gereden. Dat het ijs erg onbetrou vbaar was, moge blijken uit het feit, dat op niet minder dan drie plaatsen, aan de Zuid kade, Blezen en Burg. Bolijnstraat kinderen door het ijs zijn gezakt. Zij konden ge lukkig allen gered worden. Burgerlijke Stand. Geboren: Adria Maria. d. van A. A. van der Wereld en J. M. van Klink; Johannes Hendricus, z. van P. G. Hoogenboom en C. J. Hoogenboom: Wilhelmus Johannes, z. van J. A. Hillebrand en M. C. van der Ploeg; Wilhelmina Johanna, d. van Th. van der Wereld en J. M. van der Star: Jacobus Johannes, z. van L. C. van dei- Geest en C. E. Tersteeg; Cornelis Adriaan, z. van J. Boer en A. van der Knijff: Petrus Hendricus, z. van II. P. van Klink en J. van Haastregt; Johanes Stephanus, z. van H. van der Hoorn en C. Braak. Overleden: Martinus Hoogenboom. oud 69 jaar. o Raadsagenda. De Raad dezer gebeente komt Donder dag a.s. des namiddags half acht uur in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Vaststelling notulen: 2. On derzoek geloofsbrieven nieuw benoemde leden van den Gemeenteraad; 3. Ingeko men stukken; 4. Voorstel B. en W. tot het aangaan eener overeenkomst met de ge meente Leimuiden inzake hulpverleening bij brand: 5. Wijziging begrooting dienst 1931 en 1932. Baldadigheid. Aan het warenhuis, in eigendom toe- behoorende aan de gemeente Alkemade. hebben baldadigen schade toegebracht door het inwerpen van 'n negental ruiten. Ruitersport. Door de leden van de Landelijke Rij- vereeniging .De Gouwe-Rulters" werd voor donateurs en familieleden een rui terfeest georganiseerd. Het hotel „De Unie" was geheel bezet. Het door de leden opge voerde stukje „Het ruiteraanzoek" viel zeer in den smaak. De maandelijksche collecte in de Ger. Kerk voor de nieuwe kerk heeft opgebracht f. 111.15. Bedankt voor het beroep der Nêd. Herv. Gemeente alhier ds. E. Warmolts te Scherpenzeel. De heer H. Tj. Ritsema alhier, heeft tegen 15 Juni a.s. ontslag aangevraagd als gemeente-bode en concierge van het Raad huis. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2 W. G. T- VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, en bij TOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bii A. H. v. d. VOOREN. H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. RECHTSPRAAK EN JURY'S. Zoo is dan 1931 afgereisd en we geven hem het heilige kruis na. Veel goeds heeft het ons niet gebracht, maar, vergeleken bü de meeste andere landen, heeft het Zwit serland tot dusverre ook niet zooveel kwaad gedaan. Surprises gaf het ons, aan gename zoowel als minder prettige. Zoo bracht het eind van het jaar een aange name verrassing voor een medicus en zijn vriendinnetje, vijf jaar geleden wegens moord achter de tralies opgeborgen en thans bij revisie van hun proces onschuldig verklaard en bovendien schadeloos gesteld voor de onrechtvaardig ondergane straf. Dat strafproces in Berthoud, een dorp in het canton Bern, hield de laatste maanden de gemoederen hier sterk bezig. Het was een spel van den huiselijken haard, geen blijspel, maar een drama. De hoofdperso nen waren een dorpsdokter, diens vrouw, waarmede hij niet in al te beste verstand houding leefde en een jong meisje, in dienstbetrekking in dat gezin, met wie de verstandhouding met den heer des huizes niets te wenschen overliet. In het eerste bedrijf scheidt de medicus van zijn vrouw, maar hertrouwt met haar binnen niet te langen tijd, vermoedelijk ter wille van hun kind. Maar ook ditmaal was het huwelijksgeluk kortstondig van duur. De „menage a trois" duurde nog twee weken, reeds was besloten dat „die Drltte im Bunde" weder naar haar eigen penaten zou terugkeeren, toen plotseling de vrouw des huizes overleed onder verdachte om standigheden en, gelijk bij lijkschouwing bleek, tengevolge van vergiftiging met ar senicum. De openbare meening in het dorp was heftig tegen den dokter en zijn vriendin gekeerd. Tijdens de gerechtzitting werd hij door de getuigen, allen dorpsgenooten, ge signaleerd als een egoïstisch, ruw en ge wetenloos mensch. Hoewel zelfmoord geenszins uit te sluiten was, sprak de jury. wederom zijn dorpsgenooten, het schuldig over hem uit en dientengevolge werd het tweetal veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Het tweede bedrijf van het drama speelt vijf jaar later, anno 1931. De twee gift mengers hebben die vijf jaar in de cel ge sleten. zich daar echter voorbeeldig ge dragen en niet opgehouden hun onschuld te betuigen. Nu, na deze vijf jaar, is het den advocaten en enkele familieleden ge lukt revisie van het proces te verkrijgen. De directeuren van de gevangenissen, waarin de medicus en zijn medeplichtige gedetineerd waren, lieten zich vol lof over hen uit en beweerden overtuigd te zijn van hun onschuld. Ook de getuigen tapten dit maal uit een ander vaatje dan den vorigen keer. De dokter, voorheen afgeschilderd als een minderwaardig, boosaardig individu, bleek thans gemetamorphoseerd in een menschlievend medicus, die in een onge lukkig huwelijk met een neurasthenische vrouw, troost gezocht (en gevonden) had bij een jong en nobel meisje, dat hem be grepen en op de juiste waarde geschat had. De vorige rechter van instructie werd thans gedesavoueerd en kreeg een minder prettige opmerking te slikken van een hoo- ger rechtscollege. Even zoo verging het den voornaamsten der vorige deskundigen. Bij de sectie was een hoeveelheid arsenicum aangetoond, grooter dan tienmaal de le- thale dosis, zoodat het dubieus was of het vergift in één dan wel in meerdere malen toegediend was en of, in verband daarmede de waarschijnlijkheid van moord dan wel van zelfmoord diende aangenomen te wor den. De vier nieuwe deskundigen konden het hierover niet eens worden. Het open baar ministerie bleef op het vroeger door hem ingenomen standpunt staan en per sisteerde bij zijn vorigen eisch. De jury echter, ook ditmaal samengesteld uit een voudige dorpelingen, dacht er anders over en sprak een niet schuldig uit. met het gevolg, dat beide beklaagden ditmaal vrij gesproken werden van het hun ten laste gelegde zware misdrijf, evenwel tot een lichte straf veroordeeld, de dokter we gens niet voldoende nakomen van zijn ambtsplichten, zijn medeplichtige wegens een vroeger geprovoceerde abortus. Deze straffen waren echter reeds gecom penseerd door de onrechtmatig ondergane hechtenis Een schadeloosstelling van 38.000 respectievelijk 23.000 frs. (verminderd met de nog niet betaa'de kosten van het vorig proces), een ovatie van het publiek, een triomphantelijke aftocht in de auto van een der advocaten vormde het blij-eindend slot van dit drama. Voor de zooveelste maal blijkt hieruit wederom, welke waarde aan het oordeel van een jury mag gehecht worden. Nieuwe feiten van beteekenis zijn bij de revisie niet aan het daglicht gebracht. Twijfel bleef bestaan, evenzeer als bij het eerste geding. Maar dank zij een onverklaarbare kente ring in de publieke opinie en de schitteren de pleidooien der advocaten, welke sterk op het gevoel der jury speculeerden, kwam ditmaal de jury tot een overtuiging, lijn recht in strijd met die der vorige. Wat is een jury? Een verzameling van door het lot aangewezen ééndaagsche rechters, ontwikkelden zoowel als onont wikkeldere menschen zonder eenige spe ciale wetskennis of zuiver rechtsbegrip, die geleid door een oppervlakkigen indruk en grootendeels op hun gevoel afgaande, een onherroepelijk en ongemotiveerd vonnis strijken. Vandaar dat het voorkomt, dat vandaag voor een bepaald misdrijf een jury het „schuldig" uitspreekt, terwijl morgen voor een volmaakt analoog geval iemand vrij uitgaat. Een allereerste en minimale eisch te stellen voor een jury is voorzeker, dat ze samengesteld is uit burgers „sans peur et sans reproches". En vooral dit laat ste laat nog wel eens te wenschen over. Want het is herhaaldelijk voorgekomen, dat in de jury zetelden personen, met meer dan een veroordeeling op hun kerfstok. En niet denkbeeldig is dan het gevaar, dat al te letterlijk wordt opgevat, het Bijbelsche woord: „wie uwer zonder zonde is. werpe den eersten steen", waaraan te danken, dat hier enkele malen een .jiiet schuldig" is uitgesproken, dat de algeheele verontwaar diging en zelfs de onverholen verbazing van den beschuldigde verwekte. Daarvan zijn sterke staaltjes gepubli ceerd door een bekend lid der rechterlijke macht alhier. Zoo citeert hij gevallen, dat deel uit maakten van een jury individuen, veroor deeld wegens misbruik van vertrouwen, van valsehheid in geschrifte, van diefstal (in casu van een bii de politie wel bekend souteneur), van oplichterij en van heiing. Merkwaardig is het geval van een jurylid, die zich zelf wTaakte, oordeelende, dat zijn aanwezigheid in de jury aanleiding zou kunnen geven tot minder gewenschte com mentaren, gezien de omstandigheid, dat hij meerdere jaren het eerzaam beroep van bordeelhouder had uitgeoefend. En het is een feit van algemeene be kendheid, dat bij het opmaken der lijster, voor juryleden, vooral in de kleine ge meenten, te veel rekening gehouden wordt met de politieke gezindheid der candl- daten. En dit laatste geldt evenzeer ten op zichte van het begenadigen van misdadi gers. Een commissie van burgers, men schen die niet den minsten waarborg bie den eenige juridische kennis of onder scheidingsvermogen te bezitten, „la com mission de grace" heeft het recht een voorstel in te dienen tot het verleenen van gratie, terwijl de beslissing in handen is gelegd van de „Grand Conseil", wederom een verzameling van een groot aantal bur gers, van wie hetzelfde geldt als gezegd van de leden der gratie-commissie. Vooral in onze kleine staatjes, waar allen elkaar kennen, zullen verwantschap en familie relaties. gepaard dikwijls met persoonlijke sympathie of antipatie onwillekeurig fac toren van beteekenis kunnen zijn. Die vrijspraak in Berthoud na de vroe gere veroordeeling versterkte de opvatting, dat de jury een ongewenscht uitwas Is do- democratie. Natuurlijk is ook het oordeel van beroepsrechters, ondanks lange erva ring. wetskennis, rechtskundige studie en onafhankelijkheid niet onfeilbaar. Maar toch zal de kans op onjuiste beoordeeling bij dergelijke mannen veel geringer zijn dan bij een door het toeval samengesteld rechtscollege van menschen, welke in den regel geen enkel der bovengenoemde kwa liteiten bezitten. Van onaangenamer_aard was de surprise voor onze volksvertegenwoordigers, te dan ken aan het referendum van begin De cember, waardoor het door den Conseil Federal (den ministerraad) en de Kamers goedgekeurd wetsontwerp inzake Ouder - doms-. Weduwen- en Weezenverzekering gekelderd is. Zes jaar lang is men daar mee reeds bezig geweest en voor vele ouden van dagen, weduwen en weezen, zal deze uitspraak van het souvereine volk wel een bittere teleurstelling zijn geweest. De wet is niet op een gelukkig oogenblik inge diend. In dezen crisistijd is het volk blijk baar huiverig de lasten op zich te nemen verbonden aan de voorgestelde verzeke-- ring. De opzet was te grootscheepsch, daar voorgesteld was iedereen, zoodra hij daar toe in de termen viel. recht te geven op deze ouderdomsrente, uitkeeringen etc., welgestelden evenzeer als behoef tigen. Deze al te vrijgevige opvatting heeft de wet den nekslag gegeven. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat dit ontwerp binnen korten tijd weer op het tapijt zal komen, evenwel met deze wijziging, dat slechts die personen, die het beslist noodig hebben, van die uitkeering zullen genieten. En met deze wijziging is de kans groot, dat ein delijk die Ouderdoms-, Weduwen- en Wee zenverzekering tot stand zal komen, al thans wanneer niet de crisis, die ons tot dusverre nogal genadig behandeld heeft, ten laatste ook hier de financiën in de war schopt. Genève, Januari 1932. Dr. KLAUS. WOENSDAG 17 FEBRUARI. Hilversum 1875 M. 10.0010.15 VPRO. - 6.307.00: R.V.U. Overigens VARAuitz. 6.457.00 en 7.307.45: Gymnastiek 8.00: Gramofoon 10.00; Morgenwijding 10.15: Amsterd. Solistenkwintet o. 1. van L. Cohen, W. v. Cappellen, declamatie 12.00—1.45: Concert door het VARA-sep- tet o. 1. v. Is. Eyl 2.16: Kookpraatje 3.00: Pianoconcert door C. J. Lemaire 3 30„Prinses Ezelsvel", hoorspel voor kinderen 4.15; VARAseptet 0. 1. v. Is. Eyl. 4.45: Vragenhalfuurtje 5 30 Vervolg concert 6.30: Lezing over het dier in zijn milieu 7.00: Joodschuurtje 8.00: Gem. Koor v. d. Arb. zangvereen. „De Dageraad". Friesche Orkestver. en solisten (zang, altviool, 2e viool, cello, piano-, Vlaamsch programma 9.15 Radio-hoorspel door het Groot Volkstoo- neel 9.45: Vervolg concert 11.00: Vaz Diaz 11.1512.00: Gramofoon. Huizen 298 M. UitsL NCRV.-uitz. 8.00: Bijbellezen 8.159.30: Gramofoon 10.00: NCRV-Dameskoor 10.30: Voor de zieken 11.00: Orgelconcert. A. Geest, sopraan 12.152.00: Concert (sopraan, piano, viool, cello 2.30: Lezen van Christ, lectuur 3.005.00: Delftsche Trio (piano, viool, cello) 5.00: Kinder uurtje 6.00: Landbouwpraatje 7.00 Lezing over het Leger des Heils 7.45 Persber. 8.00: Vrouwenkoor van Rozen burg met pianobegel. 9.00: Lezing doo- K. O. Finkenspier 9.3010.45: Kwintet O. 1. van P. v. d. Hurk 10.00: Persber. 10.45: Gramofoon. Daventry 1554 M. 10.35: Morgenwijding 11.05: Lezing 12.20: Orgelbespeling - 1.05: Gramofoon 1.502.35: Solisten concert (sopraan, viool, piano) 2.45 Voor de scholen 5.50: Stedelijk Orkest van Bournemouth o. 1. v. Dan Godfrey. A. Melzak, viool 5.05: Cine ma-orgel-bespe ling 5.35: Kinderuurtje 6.20: Berich ten 6.50: Strijkkwartet van Brahms 7.10 en 7.50: Lezing 8.35: BBC-Sym- phonie-orkest o. 1. v. Henry Wood, M. Teyte, sopraan, G. Cassado, cello, M. Dupré orgel 10.45: Berichten 11.0512.20 Dansmuziek, Roy Fox en zijn band. Parijs „Radio-Paris" 1725 M. 8.05 en 12.50: Gramofoon 9.20: Radio-hoorspel „Mademoiselle" van Deval. Kalundborg 1153 M. 12.05—1.20: Orkest- concert 2.204.20: Concert, Louis Preils orkest 7.20: Familie Hansen, hoorspel 7.35: Solistenconcert, orkest 0. 1. van E Reesen. Werken van LangeMüller 9.35: Kamermuziek 10.1511.50: Dans muziek. Langenberg 473 M. 6.257.20: Orkest- concert 11.2012.10: Lichte muziek 12.251.50: Concert door het Werag-or- kest. Werken van Strauss 1.50: Gramo foon 4.20: Orkestconcert o. 1. v. Her ten 7.50: „Exotisches Durcheinander". gevar. programma Daarna tot 11.20 con cert van dansmuziek. Brussel 509 en 339 M. 509 M.: 12.35— 2.05: Gramofoon 5.20: Viool- en piano sonates 5.50: Gramofoon 6.50: Gra mofoon 8.20: Gramofoon 8.35: ,Le P'tite Miracle". 1-acter van Boxus 9.05 Gramofoon 9.20: Concert 6.50: Gra mofoon 8.20: Orkest o. 1. v. Arthur Meulemans 9.20: Vervolg concert Rome 441 M. 7.20: Gramofoon 8.20: Aansl. van het operagebouw. Zeescn 1635 M. 3.50—4.50: Orkestconcert 7.20: Concert, orkest en solisten 9.50 11.50: Dansmuziek. 3—3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 11