THERMOGÈNE AGENDA. VISSCHERIJBERiCHTEN. LAND- EN TUINBOUW. TELEGRAMMEN. HEDEN: Rehoboth: Gebedsuur van Christen vrouwen. 8 uur nam. Schouwburg: Het Nederlandsch Tooneel. .De Despoot,". 8.15 uur nam. Zaterdag. Concordia: Verg. v. Melkveehouders te 10 uur voorm. Concordia: 38ste jaarfeest „Kunst na Arbeid." 8 uur nam. Stadszaal: „Brunhilde". Uitvoering met bal. 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Bidstond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steen- straat 35. telef. 136, en A. J. Donk, Doeza- straat 31, telef. 1313. RECLAME. Een vel dezer watten bestrijdt met succes Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zjj en Hoest Dm... v.n 4S ct ca 75 cl.bü Apotb. pp Drpp. 3631 BOND VAN CHRISTELIJKE rOLlTIE-AMBTEN AREN IN NEDERLAND AFD. LEIDEN. NED. HISTORISCH NATUUR WETENSCHAPPELIJK MUSEUM. Aan het dezer dagen uitgebrachte jaarverslag over 1931 ontleenen wij het volgende: De thans tentoongestelde verzamelingen in het Museum zijn volledig gecatalogi seerd Het bezoek heeft de vei wachtingen verre overtroffen; sedert 5 Juni werd het Museum bezocht door 946 betalende en circa 200 niet-betalende bezoekers, o.w. prof. Einstein, die zijn groote bewondering uitsprak voor de inrichting en den inhoud van het Museum. Prof. Einstein had den wensch te kennen gegeven de in verza melingen uiterst zeldzaam voorkomende stoomelectriseermachine van Armstrong (18401 in werking te zien, aan welk ver zoek gaarne is voldaan. Het Museum werd door aankoop en schenking met verscheidene aanwinsten verrijkt, terwei ook een aantal voorwerpen in bruikleen werd ontvangen. De handbibliotheek van het Museum bevat thans nog boeken en 320 afdrukken en brochures, zoo goed als alle door schen king verkregen. Om tegemoet te komen aan den wensch van vele bezoekers is een gedrukte „gids door de verzamelingen" verschenen. Geslaagde Propagandistische avond. Dat de dienaars van den Heiligen Her mandad ook nog wel iets anders kunnen, dan het bekeuren van argelooze overtre ders en 't ophelderen van verduisteringen of moordzaken bleek wel gisteravond in de Graanbeurs, waar vanwege de afd. Leiden en Omstreken van den Bond van Chr. Polltie-ambtenaren in Nederland een groote propaganda-avond werd gehouden. Op de gebruikelijke wijze werd deze bijeenkomst, die zich mocht verheugen in een groote belangstelling, geopend door den voorzitter, den heer A. Verbraeck. In een kort openingswoord, waarin spr. in herinnering bracht het 10-jarig be staan der afd., in Januari 1931, heette spr. alle aanwezigen, in het bijzonder in specteur v. d. Wal. ds. Kuilman en den bondsvoorzitter, den heer Reeder van Rot terdam, van harte welkom. De mondaccordeonvereeniging „Kunst en Genot", directeur de heer H. J. Roman, welke in Leiden al geen onbekende meer is. door de medewerking, welke zij op de ontspanningsavonden voor werkloozen verleent, verkreeg hierna gelegenheid om zich een en andermaal op zeer verdien stelijke wijze te laten hooren, waarna de heer H. Lambooy H.Pzn„ declamator, ge legenheid had een fragment uit „het Vis- schersleven" van Hopma voor te dragen. Hij deed dit op gevoelvolle wijze. Ds. D. Kuilman die uitgenoodigd was om de propagandarede uit te spreken, nam hierna het woord en behandelde de vraag: „Waarom Christelijk georgani seerd?" Spr. begon met zijn oprechte sympathie uit te spreken jegens de politie-mannen in 't algemeen voor de groote taak, die zij vooral in deze woelige tijden hebben te verrichten. Spr. schaamt zich dan ook niet om in 't openbaar te zeggen, dat er gelukkig nog mannen zijn om het gezag te handhaven en de orde te bewaren voor personen en menschelijke goederen. In groote trekken zette ds. Kuilman verder uiteen, dat. nu de politie zoo'n be langrijke taak in de menschelijke samen leving vervult, zij ook recht heeft levens mogelijkheden te ontvangen in verhou ding tot haar prestaties. Eenige levensmogelijkheden werden door spr. genoemd, zooals: een goede salaris- en pensioenregeling: geregeld aantal diensturen; goede verstandhouding van ondergeschikten tegenover superieuren en voldoende kennis, welke voor de uitoefe ning van zijn beroep noodig is. Hiertoe is noodig. dat wij ons organi- seeren. en dan geldt het hier: Christelijk organiseeren! Waarom, aldus spr., groepeeren wij ons bij elkander? Wel om drieërlei reden: ten eerste, om getrouw aan het Evangelie ons te bezinnen op onze taak en roeping; ten tweede, om ons sterk te maken tegen aan vallen van de wereld en ten laatste om door saam te binden sterker op de onge- ioovige wereld door te dringen. Een christen, aldus ds. Kuilman, ver acht de stof niet maar maakt de stof on dergeschikt aan den geest. Laten wij, schouder aan schouder staand, met biddend opzien tot God onze taak in deze wereld vervullen! Spr. besloot met den wensch, dat de vereenigtng in den strijd om haar be staan. Gods kracht en bijstand mocht on- .derviiiden. Hierna verkreeg mej. Greta Versteeg gelegenheid om een tweetal liederen te zingen begeleid op de piano door mej. A. v. d. Veen. Een welverdiend applaus en een bloe menhulde vielen beide dames ten deel. Nadat er pauze was gehouden werd door alle aanwezigen een tweetal couplet ten van het Wilhelmus staande gezongen, waarna, bij ontstentenis van den secre taris van den Bond den heer De Jong. door den bondsvoorzitter, den heer Ree der een kernachtig opwekkend woord werd gesproken. Achtereenvolgens verschenen „Kunst en Genot", dat met hun succesnummer de „Klappermarsch" een daverend applaus ln ontvangst had te nemen: mej. Greta Ver steeg en de heer Lambooy nogmaals ten tooneele. Met een kort slotwoord en het zingen van den Avondzang werd deze zeer ge slaagde propaganda-avond gesloten. Rest ons nog mede te deelen dat de plantenverslerlng in de zaal welwillend was aangeboden door de fa. Buurman, Utrechtsche Jaagpad. STUDIE DER PAPYROLOGIE. Naar de „Tel." verneemt, zullen de pro fessoren B. A. van Groningen. J. de Zwaan en J. C. van Oven. resp hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit in de Grieksche taal en letterkunde en Grieksche oudheden de uitlegging van het Nieuwe Testament en geschiedenis der oude Christelijke let terkunde en het Romeinsch recht en zijn geschiedenis, de beschikking krijgen over een aantal foto's van papyri op hun vak betrekking hebbende, waarvan de origi- neelen zich in hef Brltsch Museum be vinden. De meerderheid dezer papyri is tot nu toe nog niet bestudeerd. Genoemde hoogleeraren stellen zich voor dit thans aan de hand der foto's met een aantal hunner studenten te doen. Hierdoor wordt de mogelijkheid gescha pen in Leiden op grondige wijze papyro logie te bestudeeren. De foto's zullen in de leeskamer der theologische faculteit in de universiteitsbibliotheek worden onder gebracht o Dr. J. Munk, arts hier ter stede, zal zijn openbare les ter opening van zijn colleges als privaat-docent aan de Uni versiteit alhier niet houden in de groote collegezaal van het Academisch Zieken huis gelijk -wij gisteren meldden maar in de groote zaal van het Universiteits gebouw aan het Rapenburg. Op 23 en 24 Februari a.s. zal prof. dr. P. Nolf, höogleeraar in de physiologle aan de Universiteit te Luik als ruil-professor telkens 's morgens om kwart, over tien ln de collegezaal van het Anatomisch Labo ratorium alhier voordrachten houden over „De Ihnervatle der ingewanden". Door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland is G. J. van Dingstee, theolo gisch candidaat der Leidsche universiteit, na afgelegd examen als candidaat tot den Heiligen Dienst toegelaten. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad van de afdeling Leiden van den Landelijken Bond van Rentetrekkers van Invaliditeits- en Ongevallenwet. Het doel van dezen bond is het geven van advies en zoo noodig de behartiging van de belangen van getroffenen voor de Raden van Beroep. Hiermede verwijzen wij naar de ad vertentie in dit blad betreffende een twee tal in de Stadsgehoorzaal te geven film- vertooningen van het bekende boek ..De Negerhut van Oom Tom" van 'Harriet Beecher Stowe. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad, waarin de Pianohandel van 1793 (firma Peltenburg), welke de Rijnlandsche Ontvangtoestellen Fabriek alhier verte genwoordigd een in- en uitwendig fraai en degelijk uitgevoerd radiotoestel, de R. O. F. 1932 aankondigt. 458e STAATSLOTERIJ (Niet Officieel) Trekking van Vrijdag 12 februari 1932 Be KLASSE 17c LIJST. HOOGE PRIJZEN: 18477 IÜ00 en premie van 30-000. 12925 f 1000. 10111 met premie 3000 5750 f 400. 15701 1603? 100 Priizen vao s 731 1126 1186 1203 1990 2359 2977 4547 6321 6S48 8005 8236 11461 11641 13740 1836) NIETEN. 115 512 1078 1367 1767 2020 2037 2051 2390 2744 2745 2790 2862 3272 343S 3504 3549 3620 3897 4584 4792 4942 5360 5447 5730 6034 6205 6490 6515 6567 6609 6777 6791 6947 7108 7377 7511 7757 7933 6018 8046 8420 9007 9411 9457 10056 10316 10414 10465 11327 11379 11385 11841 12581 13238 13447 13583 13735 .14255 14606 15166 15330 15358 15678 16012 16094 16116 16307 16576 16866 18945 19068 19444 19448 19519 19709 20447 UMUIDEN, 12 Febr. VISCHPRUZEN. Tarbot per K.G. f. 1.15, Griet per kist van 50 K.G. f. 50—25. Tongen per K.G. f.2 25—1.15, Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 17—13.50, Middelschol f.16.50—16, Zetschol f. 18 50-17.5U. Kleine Schol i. 19 —15, Bot f. 7—5, Schar 1.13.50 -7.50, Kabel- jauw per kist van 125 K.G. f.4838, Gullen per kist van 50 K.G. f. 18, Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.70. Aangekomen 1 'Stoomtrawler: IJM. 176 met f1404. 1 beuger, de V.L. 197 met f. 1055. 1 logger, de K.W. 23 met f. 297. DE LOONSVERLAGING IN DE BLOEMBOLLENSTREEK. Door de R.K. Bloemistenarbeiders te Hillegom is besloten, op voorstel van het Hoofdbestuur, genoegen te nemen met een loon van f. 22 gemiddeld per week. Men veronderstelt, dat de meerderheid dei ar beiders uit de streek dit voorstel zal aanvaarden. De patroons hadden eerst f. 18 voorgesteld, welk voorstel door de arbeiders direct is afgewezen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening en Herstel. Na Litwinof is ter Ontwapeningsconfe rentie te Zweed baron Ramel nog aan het woord geweest. Deze verklaarde, dat Zweedsche regeering de ontwerpconventie der voorbereidende ontwapeningscomis- sle, slechts als grondslag voor onderhan delingen kon aanvaarden. De Zweedsche regeering is echter van meening dat de voornaamste factoren voor ontwapening er niet in zijn opgenomen. In het bijzon der de geoefende reserves ontbreken in de conventie. De Zweedsche regeering eischt vermindering der bewapening tot een minimum, speciaal voor het effectief der geoefende soldaten in de verschillende landen. De methode van vermindering der legerbegrootingen alleen is onvoldoende. Ook het actieve en opgeslagen oorlogs materiaal dient verminderd te worden, terwijl de chemische wapens en de lucht- wapens afgeschaft dienen te worden. Nadolny, de Duitsche vertegenwoordiger zal volgende week concrete voorstellen doen. De- Fransche premier Laval heelt, in tegenwoordigheid van Berthelot, den se- creiaris-generaal van 't departement van buitenandsche zaken, een onderhoud van meer dan een uur gehad met de Engelsche gezant Tyrrell, die vergezeld was van den technischen adviseur van de Bntsehe am bassade. De besprekingen liepen over de reeds aangevangen onderhandelingen betref fende het herstelpro'oleem en de gemeen schappelijke houding, welke Frankrijk en Engeland zouden kunnen aannemen, ten aanzien van het in gebreke blijven van Duitschland. Er verluidt, dat de onderhandelingen een zeer gunstige wending nemen en dat het waarschijnlijk is dat binnen 24 uur een formule van overeenkomst zal worden openbaar gemaakt. De „Matin" schrijft, dat bij het onder houd tusschen Laval en lord Tyrrell over eenstemming is bereikt over het weder opnemen van onderhandelingen tusschen de crediteurstaten en Duitschland in Juni Er is niets besloten over een nieuw plan of over het vraagstuk derherstelbetalin gen in het algemeen. Noch Frankrijk, noch Engeland leggen zich vast op belangrijke vraagstukken, die tot voor kort het onderwerp der on- cerhandellngen der mogendheden vorm den en die op de conferentie te Lausanne ter sprake zouden worden gebracht. Maar de Engelsche en Fransche regee ring weigeren beslist een eenzijdige opzeg ging van het Youngplan door Duitschland toe te laten. Volgens de „Matin" beteekent dit dus, dat Frankrijk en Engeland wel bereid zijn, rekening te houden met de gevolgen van de crisis ln Duitschland. en de herstel betalingen te verlichten door een systeem waartoe Duitschland zich vrijwillig bereid verklaart, maar elk verder gaand plan hangt af van de houding van Amerika; het vraagstuk van de herstelbetalingen en van de schulden tusschen de voormalige geallieerde mogendheden blijven dus eng verbonden. Havas zendt een. uitvoerige uiteenzet ting Van de bedragen"-dfe Frankrijk, naar Fransche berekening, ais herstel-betaling van Duitschland heeft) ontvangen. Naar men weet. wijken de Fransche cijfers aan merkelijk van de Duitsphe af Volgens de Duitsche opvatting heeft Flankrijk 10.651 millioen goud-mark van Duitschland ont vangen. Naar Franschb berekening be loopt dit bedrag slechts 8199.7 millioen goudmark. DUITSCHLAND. De presidentsverkiezing. 23 Febr. komt de Rijksdag bijeen om de datum vast te stellen voor de presidents verkiezing. Het Hindenburg-comité verza melde reeds 1.450.000 handteekeningen. De nationaal-sociallst Ooebbels heeft het nog eens uiteengezet, houden vast aan hun meening. Wil Hindenburg Brü- ning niet loslaten, dan zullen zij met een anderen candidaat komen die dan na tuurlijk gekozen wordt ITALIË. Mussolini bij den Paus. Met groote plechtigheid heeft g.steren liet hooid der Italiaansche regeering Benito Mussolini, liet van te voren aangekondigde en met groote spanning tégemóet ge/i.ne bezoek gebracht aan'het Vaticaan bij den Paus. Zooals bekend is, vond het bezoek plaats ter gelegenheid van den derden verjaar dag van de totstandkoming van de Lata- r aan-verdia gen tusschen Italië en den Vaticaanschcn Staat. Df audiëntie duurde een uur en vijf minuten. Omtrent den inhoud van liet gesprek, dat de Paus en Mussolini hebben gevoerd, is nog niets bekend, doch Mussolini zou zich tegenover een zijner kamerheeren hebben uitgelaten, dat hij over het resul taat van het ondenioud ten zeerste vol daan is. Mussolini werd langs de gouden trap tot den Paus toegelaten. Na de audiëntie stelde Mussolini zijn gevolg aan den H. Vader voor, o.a. den minister van justitie. Vervolgens bezocht Mussolini staatssecre taris-kardinaal Pacelli en begaf zich in gezelschap van den opperkamerheer van den Paus en eenige pauselijke dignita rissen naar de St. Pieterskerk. Na een kort bezoek aan de Sacraments kapel, knielde Mussolini voor het hoofd altaar. Door de sacristie verliet de duce de basiliek om naar het Palazzo. Venezia terug te keeren. Langs den geheelen weg stonden troe- uer opgesteld, terwijl een groote menigte langs den weg geschaard stond. Later legde kardinaal Pacelli een tegen bezoek af bij Mussolini in het Palazzo Venezia. De Paus heeft den Italiaanschen minis ter van justitie het grootkruis van de St Pieters-orde verleend. Waar de datum van het Lataraan-ver- drag tot nationalen feestdag is verklaard, warer. gisteravond de openbare gebouwen verlicht. FRANKRIJK. Het begrootingsdebat Ontslag in het Saargebicd. Minister Pietri noemde bij het debat in de Kamer de begrooting een overgangs- begrooting. Het tekort bedraagt 1.7 miliard Op de credieten die de verschillende mini steries hadden aangevraagd, moest 5.8 milliard gekort worden, daar tengevolge v. den verkorten diensttijd meer materieel noodig is. dat de vermindering van het aantal soldaten moet goedmaken (Sic.) Verlichting van den belastingdruk zal slechte te bereiken zijn door internatio naal overleg en gemeenschappelijke krachtsinspanning. De Fransche betalen van hun inkomen 30 percent, de Italianen 27 pCt.. de Engelschen 22"; pCt., de Duit- schers 20 pCt. eh de Amerikanen 10.5 pCt. belasting De minister betoogde de noodzakelijk heid van een algemeene fmancleele her vorming voor Frankrijk, Frankrijk zei hij verder, ziet niet af van de aflossing van zijn schuld, maar het zou malligheid zijn schulden af te lossen, terwijl de begrooting een tekort aanwijst. Ook mag men niet vergeten, dat de Fransche belastingbeta ler ook nog de lasten draagt voor het uit blijven van de Duitsche betalingen. Frank- rljx is niet rijk genoeg om de Duitsche be talingen kwijt te schelden. Na deze rede stelde de radicaal Bennet voor de begrooting terug te zenden naar ut commissie van financiën, opdat die haar inderdaad in evenwicht zou brengen. Laval de minister-president stelde hier tegenover de kwestie van vertrouwen. Toen er gestemd was, bleek het quorum niet be reikt te zijn, zoodat de stemming in een nieuwe vergadering moet worden herhaald. De oppositie paste weer obstructie toe. De Franscht directie der mijnen te Saarbröcken heeft medegedeeld, dat zij wegens de malaise gedwongen is 5000 mijn- I werkers op te zeggen; 3000 man worden met ingang van 1 Maart ontslagen. -o ENGELAND. De koning aan McDonald's sponde De van recht' vrijgestelde artikelen. De Koning heeft gistermiddag onver- i waclits een bezoek gebracht aan het zie- kenhttis in Park Lane, waar Mc-Donald na zijn oogoperatie verpleegd wordt. De Koning heeft gedurende vijftig minuten aan de sponde van den minister-president vertoefd. Gisteravond is de officieele lijst, gepu bliceerd van de artikelen die vrijgesteld zijn van het algemeene invoerrecht ad valorem. Deze lijst omvat gemunt en onge munt goud en zilver, tarwe in korrel, vieesch (rund-, kalfs-, schapen- en lams- vleesch. varkensvleesch, bacon en ham), levende viervoetige dieren, visch door Britschc- visschers gevangen met inbegrip van schaaldieren, thee, ruwe katoen, met inbegrip van bewerkte katoenafval, vlas en hennep niet verder gehekeld na ge zwingeld en geroot te zijn, koolzaad en lijnzaad, ruwe wol, huiden en vellen, met inbegrip van pelterijen maar geen geiten- vellen, zoowel ruw als eedrooogd en ge zouten. Vooits: dagbladen en tijdschriften, ge drukte boeken, gedrukte muziek, kranten papier, Tioutpulp. Ruwe rubber, met inbegrip van crêpe, rubet, latex, gutta percha en ruwe balata, ijzererts, mangaanerts, maar niet omvat tend chroomerts; tjzerafval en staalafval, pyrielen, tinerts en concentraten, mijn- hout. zwavel, minerale calciumfosfaten niet gezette edelsteenen, radlumsamen- Stellingen en radiumertsen. Het vrijgestelde vieesch omvat eetbare afval maar niet vleeschextracten of es sences of vieesch geconserveerd in lucht dichte bussen en blikken. -c POLEN. De vertegenwoordiging te Danzig. Naar van welingelichte zijde wordt mede gedeeld, heeft de Poolsche vertegenwoor diger te Danzig minister Strasburger, zijn ontslagaanvrage ingediend. Dit ontslag is hem verleend. Als opvolger van Strasbur ger wordt genoemd de consul-generaal te Koningsbergen, Kaslmir Papoe. In Poolsche politieke kringen wordt groote beteekenis gehecht aan deze mutatie. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. Wapenstilstand van 4 uur. In afwachting van een wapenstilstand van 4 uur die tot stand is gekomen door bemiddeling van den Engelschen consul- generaal en een Fransch geestelijke n.l. pater Jacquinot en die heden van 8 tot 12 uur zou duren en zou worden gebruikt voor het ln veiligheid brengen van vrou wen en kinderen, zette gistermiddag na het gebruikelijke artillerie- en vliegtuig- bombardement rustig in. Deze rust werd echter onderbroken toen de Japansche oorlogsschepen op bevel van den Japan- schen admiraal 21 saluutschoten losten ter herdenking van den jaardag der stich ting van het Japansche keizerrijk. Nauwe lijks waren 2 schoten gelost of de Chinee- zen, in de meening dat het bombardement hervat werd, beantwoordden het vuur met alle hun ter beschikking staande wapenen. Eenige uren lang werd over en weer ge schoten. De Japanners gaan voort hun troepen en oorlogsschepen samen te trek ken bij Sjanghai en de Woesoeng forten Aan de Jangste monding bevinden zich ongeveer 40 Japansche oorlogsschepen en troepen-transportschepen. Uit Nanking zijn nog 2 Chineesche divisies naar Sjan ghai vertrokken. Gisteren zijn twee Japansche vliegtuig bommen in de internationale nederzetting te Sjanghai terecht gekomen. Een bom is ontploft in een katoenspinnerij, waarbij 5 Chineesche vrouwen werden gedood en 16 gewond. In de katoenspinnerij waren Ameri- kaansche mariniers gelegerd, die evenwel zonder uitzondering ongedeerd bleven. De Amerik. consul heeft direct een scherp protest overhandigd. De Chineesche „Christen'-generaal Maarschalk Feng, heeft de Nanking-regee- ring telegrafisch medegedeeld dat hij naar Sjanghai vertrekt om daar aan den strijd tegen de Japansche troepen deel te nemen. In een oproep aan de soldaten van zijn vroegere leger, vraagt hij hun om zich bij den strijd tegen Japan aan te sluiten. Volgens officieele Chineesche mededee- llngen hebben zich reeds 30.000 vrijwilli gers gemeld, die tot het vroegere leger van Feng hebben behoord. DE STAATSGREEP IN DE DUITSCHE EISCHEN. De Duitsche regeering wenschfej Volkenbondsraad de volgende vier 4 zou stellen aan de regeetiql Lithauen 1). Nietig verklaring van alle dj Lithausche regeering gedurende d. ste gebeurtenissen te Memel g;;j maatregelen. 2). Directe afzetting van hete Lithausche regeering gevormde dïJ rium en herstel van het voormaligtï stltutlóneele directorium. 3). Een officieele verklaring der a ring van Lithauen dat in de toekoz Memelconventie en het Memelf, streng in acht zullen worden genets. 4). Directe afzetting van gou»^ Merkys. De Lithausche regeering zal, naarij thans bekend Is, bij den Raad het d punt verdedigen dat er geen sprake fel overtreding der Memelconventle en f Kerkys gerechtigd is het directorium J zottori Betreffende de maatregelen die in;. eener weigering van de Lithausche rJ ring de Duitsche eischen te accepts? door den Volkenbondsraad genomen j den kunnen worden, worden de kingen nog voortgezet. De Berlijnsche avondbladen wijz«l gemeen op het gevaar van een lit) schen oomarsch naar Memel. Men n dat de "Lithausche weerbaarheids® saties vóór de aankomst van mitl Zaunlus te Genève de wereld voor ettf accompli willen stellen, in de overluid dat de Volkenbond sedert zijn be? elke daad van geweld van aard naderhand goedgekeurd heef:.| oowinding van de Duitsche bevolking hét Ilemelgebied is buitengewoon en men vreest het ergste. Zelfs wordt aangedrongen op hels den van een Dult-sch oorlogsschip. Zooals bekend, was men voorlied tegen president Boettcher, in verband I zijn reis naar Berlijn, een vervolging u stellen wegens landverraad. Naar th uit betrouwbare bron te Kowno vet] zou de procureur-generaal bij den raad vastgesteld hebben, dat het i voorgelegd materiaal niet voldoende is| een vervolging wegens landverraad t Boettcher in te stellen. De meerderheidspartijen verzetten d hardnekkig tegen de vorming vaul nieuwe directorium. Dit heeft iutuïff de verkiezingen van 15 dezer uitgesteül DE ONTWAPENINGSCONFERENT1 GENEVE, 12 Febr. (V.D.) Bij de i| meenf debatten van hedenmorgen de Spaansche minister van Buitel sche Zaken, De Zulueta. de ontwape: voorstellen der Spaansche regeeringl Deze voorstellen houden in vermuidJ van personeel en materiaal tot het cJ mum, dat noodig is om de internat» VolkenbondsverpUchtingen te tal nakomen en voor de bezetting van df 9 nizoenen in het binnenland. Voorts I mindering der vloten tot het voor de scherming der kusten en zee-erf noodzakelijke minimum. Volledige I schaffing van de militaire luchtvaart! internatlonallseering van de ham» luchtvaart. Afschaffing van alle vaw die de Conferentie tot aanvalswapens^ klaart. Internationale controle op i wapenhandel en de wapenfabrlcage. schaffing van oorlogsschepen bovenl 10.000 ton; afschaffing van scheepsgf boven een kaliber van 203 m.M.: en 1 onderzeebooten boven de 1000 ton, mede verbod van het met kanonnen rusten van vrachtschepen. Minister De Zulueta toonde zich i pessimistisch wat de afschaffing der J valswapens betrof. De ervaring had f leerd, dat de oorlogvoerende mogendhr slechts op humane wijze oorlog voeren in de gebieden, waar zij hun t raties niet hielden. De Spaansche i nister weigerde in te gaan op cie kwea van het verband tusschen veiligheid I ontwapening. Zonder deelneming vwjl Vereenigde Staten en Sovjet-Rus! achtte hij ontwapening ondenkbaar diepste oorzaken van den oorlog u echter op economisch gebied. Derhi moeten thans in de eerste plaats de f nomische moeilijkheden worden opgei De Spaansche regeering is bereid, ontwerp-conventie der voorbereide ontwapeningscommissie als basis vcori dere onderhandelingen te aanvaar doch eischt dan grondige wijzigingen! den Italiaanschen minister Grandi Zulueta van meening dat de bewapenlJ wedstrijd der Europeesche mogend® tegelijk was begonnen met den uitbo der veiligheidsverdragen, zoodat de thans weer gedane pogingen om vel heidsgaranties te krijgen, even doem zouden blijken. GENEVE. 12 Febr. (Reuter) Na de tegenwoordiger van Spanje sPra"L« Deensche minister van buitenlands Zaken Munch, die zich aansloot bij de r van dr. Briining ten aanzien van de lykgerechtlgdheid van alle staten. Ook verklaarde hij zich een voorsta van de afschaffing van de aanvalswa Het Fransche voorstel van een Vol bondsleger is ln zich wel logisch, moeilijk te verwezenlijken, aangezien de regeling van de sancties nader geld moet worden. i i te 1VERKLOOZENRELLETJES OP NEW FOUNDLAND. LONDEN, 12 Febi. (V.D.). Te SU« op New-Foundland kwam het 8'slfr*L ernstige werkloozen-onluottn. EenJ[v menigte had zich verzameld voor nei i bouw van het Hooge Gerechtshof, aa» zien men meende, dat het ministerie juist ln zitting bijeen was om te slagen over de maatregelen voor de loozen. Ongeveer 2000 werkloozenis» voor het gebouw en besloten een naar den mlnister-preslden' sir Szuires te zenden. Toen deze dep brat heen echter niet werd toegelaten, menigte door het polltle-cordon drong het gebouw binnen. •v,an,. (p vrouwen drongen door de gang!" de kamer van den minist?r-pres'af dc werkloozen craclittc te kalmeer™ van een hunnet een klap kreet.ar minister-president ook geen ontsnappen, zegde hij toe dat h zou geven, dat de uitgereikte hoe»«„ levensmiddelen zouden worden en dat verhooging van den steun- 1.6 dollar per maand, zou won»" wogen. M i. I

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2