■stadsnieuws. Jaargang VRIJDAG 12 FEBRUARI 1932 No. 22055 Ir voortdurend gebrek is aan bed- T beddegoed. vooral dekens en la- fel u voorzeker bekend zijn. Be goederen willen afstaan, gelie ts op te geven aan Mevr. J. Man- Jëgstgeesterlaan 12, telefoon 292, Ir het afhalen der goederen zal |gen. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: per regel voor advertentlën uit Leldfen eu plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën ;end bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. i maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT«i] Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per weekf. 0.13 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. Lmer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. tot de ingezetenen van eiden en omstreken. feband met het zoo plotseling in- Ser strenge koude ziet de Stichting Tjdsche Brokkenhuis" zich genood- [ederom een beroep te doen op uw Egevigheid. Ivoorraden boven- en onderkleeding oor mannen, vrouwen als kinderen, .zeer gedund, dat wij weldra de I aanvragers zullen moeten teleur- Voor het Bestuur: Kr P. A. VAN TOORENBURG, Voorzitter. W. CAHEN, Secretaris. Witte Singel 50. .■geteekende wethouder van Sociale Eer gemeente Leiden, overtuigd zijn- f de nuttige werking der Stich- Ket Leidsche Brokkenhuis" beveelt iproep volgaarne aan en vertrouwt, j ieder zich heden nog zal melden I zal uitstellen tot morgen, daar hulp ten zeerste gewenscht is. Mr. A. J. ROMIJN. EMISCH-HISTORISCH MUSEUM. 1929 12 FEBRUARI 1932 ns voor het publiek toegankelijk gesteld. ons Blad van Zaterdag j.l. ge- lerde jaarverslag van het Acade- Historisch Museum heelt de aan- keer eens gevestigd op deze instel- lelke gelijk bekend, is ondergebracht Torenkamer van het Academiege en die, blijkens mededeeling in dat reeds één jaar na de officieele voor het publiek toegankelijk is ehoort dit Museum nog niet tot de- waarin men uren lang kan rond- toch geeft het reeds een heel aardig van de geschiedenis en de ontwik- onzer aloude en roemruchte Hoo- en van alles, wat daarmede ver houdt. We vinden er interessante n van den ouden Princenhof, waar van de Faliede Bagijnekerk van de Faliede Bagijnekerk, i zij tot 1581 was gehuisvest en van ;ns nog bestaande Academie met de Sterrenwacht en het aardige poort je, dat in het midden der vorige helaas werd gesloopt en vervangen bet ijzeren hek, als zijnde niet in istemming met den stijl van het We zien er den wandelstok van »ave, tal van voorwerpen betrekking ade op den Veldtocht der Leidsche waarvan de schilderij, voorstel de slag bij Bautersem vooral de Cht trekt. Een aantal Maskerade- in en -boeken en een verzameling en statuten, betrekking hebbende Universiteit prijkt naast een col- [handschriften en autographen van nstaande Leidsche geleerden. Een [rond uit het jaar 1861 leert ons pk een primitieve wijze de anato- afdeeling destijds in de tegen- Uge Universiteitsbibliotheek was gebracht. .aatstverschenen volledige catalogus Pbliotheek, uitgegeven in het jaar [uitbreekt niet in de rij dezer be- aardigheden, waarvan de reproduc- m den stichtingsbrief van Prins 11 een der merkwaardigste is. pndere vermelding verdienen ook de [Vitrines, waarin de zegels en zegel- jen der Universiteit en van het Corps Btgestald. Eigenaardig doet het aan '.eerste studentenalmanak Anno 1815 nstregeling van de trekschuiten Bd te zien! pn „prof." Dee, de vader van den 'ordigen pedel vindt er een plaats len van tallooze beroemde geleer- leuwenoude doctorsbullen en andere welker uitbreiding een voortdu- »rg is voor de leden der Histo- Commissie en inzonderheid van C. D. Siegenbeek van Heukelom, de dagelijksche leiding en de ad- ftie van het Museum is belast, ne voldoen wij aan haar verzoek Waals oud-studenten op te wek- icnriften of voorwerpen, welke in «b zijn en betrekking hebben op usche Universiteit, in bruikleen of Er™ aan het Museum af te staan, «enschijnlijk onbelangrijk iets kan 1""brekende schakel zijn in den volledigen keten. Een persoon lek aan het Museum dat Dinsdags oS van io12'/ï en 25 uur kos- rm3alijk is, zal bij iederen stu- Baar rt rent' Leidenaar oud" Kra) ;e liefde voor onze beroemde cf, verdiepen en de lust opwek- Lkinv dragen tot meerdere he lp van haar roemrucht ver- Vandaag is het juist drie jaar geleden, dat het Leidsche Stadhuis in vlammen opging. Drie jaar later zijn we al zóóver, dat we reeds geruimen tijd wachten op de voordracht van B. en W. aan den raad, betreffende de architecten, welke zullen worden uitgenoodigd plannen te ontwer pen voor een nieuw stadhuis op de Bree- straat met behoud van den ouden gevel HET WEZEN DER KERK. Voordracht van dr. P. J. Kromsigt. Over dit onderwerp hield dr. P. J. Krom sigt van Amsterdam op uitnoodiging van de Vereeniging voor Bijzondere Leeistoelen zijn eerste voordracht in het klein audi torium der Leidsche Universiteit. Zich aansluitende aan zijn voorganger en m< de- refeient dr. Oorthuijs ging hij ui', van diens eindresultaat: „Kerk en Verbond vallen samen". Eerst werd gehandeld ovei oorsprong en eenheid der Kerk zoowel tegenover Roomsche veruitwendiging als independentistische en piëtistische ver geestelijking. Haar oorsprong ligt in God's eeuwigen Raad, bepaaldelijk in verband met Christus. Wij zijn „uitverkoren in Christus". Alleen in Christus worden wij ons van onze verkiezing bewust. Christus is de deur. (Calvijn). Wij moeten onderscheiden tusschen zichtbare en onzichtbare Kerk, die echter niet gescheiden mogen worden. Het zijn twee zijden van één zelfde Kerk. De ideëele grondslag der Kerk is de uitverkiezing, de reëele, empirische het genadeverbond. Hier is een spanning, die blijven moet en niet (met wederdoopers Independenten, Sek ten) nationalistisch mag worden vervlakt. Spanning is leven. De Schrift gaat ons hierin voor. De Kerk blijve Goddelijke instelling „moeder der geloovigen" en wor de niet gemaakt tot een bloot menschelijke vereeniging, rustend op het vrijwilligheids- beginsel, den wil van den mensch. In dit verband wordt de algemeenheid der Kerk en haar oecumenisch karakter ontwikkeld. Uitvoerig bestrijdt spreker nog ten slotte 't independistisch kerkbegrip en de pluri- formiteitsleer van dr. Kuyper, die rust niet op de Schrift, maar op de Hegeliaan- sche. evolutionistische wijsbegeerte. Het feit van het uiteengaan in Kerken moet als zondige verscheurdheid door ons allen worden erkend en betreurd. De Schrift leert niet pluliformiteit van kerken, (geen dorre verstandkerk naast een mysticiltstische gevoelskerk en een mora listische wilskerk), maar wel phuriformi- teit in de Kerk (1 Cor 12). De Hervormde Kerk heeft de grootsche taak als nationale Kerk van Nederland de Schriftelijke Kerkgedachte hoog te hou den, en mede door reorganisatie en door te stuwen naar vereeniging met hen. die van haar zijn uitgegaan, deze te verwezen lijken en zich alzoo metterdaad te open baren als ..Het Lichaan van Christus in Nederland", één in haar Hoofd Jezus Christus, doch tevens de verscheidenheid tot haar recht doende komen, zóó dat de verstandelijk, gemoedelijk, practisch ver schillend begaafde en aangelegde leden voor elkaar gelijken zorg dragen om alzoo op te wassen tot een volkomen man in Christus. De tweede voordracht zal gehouden wor den 16 Februari a s., 8 uur. LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING VAN „NORA". Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies, afdeeling Leiden. De Koninklijke vereeniging „Litteris. Sacrum" zal op Vrijdag 4 Maart a.s. in den Schouwburg een voorstelling geven van „Nora" van Ibsen, ten bate v»n de afd Leiden van bovengenoemd Genootschap. In Augustus 1931 werd het bestuur ver rast met het aanbod om op 4 Maart 1932 die Voorstelling te geven. Het aanbod is toen met groote dankbaar heid aanvaard, te meer daar financieele steun dubbel noodig is. In deze tijden is het bij de kinderen duidelijk merkbaar, dat ook zij lijden onder de malaise en een verblijf aan zee of bosch hoog noodig heb bel Er is veel geld noodig om aan alle aanvragen te voldoen en de zwakke kinde ren tenminste voor de ergste uitputting te behoeden. Kaarten zullen door dames, die zich daartoe bereid verklaard hebben, te koop worden aangeboden. Het bestuur hoopt van harte, dat allen zullen mee werken, dat de zaal uitverkocht zal zijn. invitatie-concert „werkmans wilskracht". Ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan heeft de Harmoniekapel „Werk- mans Wilskracht" gisteravond in de geheel gevulde groote Stadszaal een invitatie concert gegeven. Onder de bekwame lei ding van den heer Ger. Dik werd een prachtig programma ten gehoore gebracht dat aan de zaal herhaaldelijk stormach tige toejuichingen ontlokte. „Werkmans wilskracht" heeft haar feestweek goed ingezet. Morgenmiddag wordt de door ons reeds eerder aangekondigde muzikale wandeling door de stad gemaakt. MAARTEN SPLINTER Hedenmorgen is de heer M. Splinter, opzichter bi) den Dienst van Gemeente werken, terwijl hij op zijn rijwiel op den Zijlsingel reed, door een beroerte getroffen en weinige oogenblikken later overleden. De heer Splinter werd 26 December 1874 geboren en bereikte dus den leeftijd van 57 jaar. Op 1 Januari 1898 trad hij, als opzichter in gemeentedienst en werd be last met het toezicht op en het onderhoud van de rioleeringswerken. Met ingang van 1 Januari 1929 werd hij bevorderd tot opzichter 1ste klasse. De heer Splinter, die een broer is van den wethouder van fabricage genoot hier ter stede een groote bekendheid. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR CULTUREELE FILMS. Uiteenzetting van den heer D. v. Staveren Verleden jaar werd opgericht de Nederland sche Vereeniging voor Cultureele Films (Cultuur-filmcentrale), welke vereeniging zich ten doel stelt het behartigen van de belangen in den ruimsten zin des woords der cultureele film. Zij streeft dit doel na langs verschillende wettige wegen en be oogt tenslotte te worden het middelpunt waar vereenigingen, personen, instituten, zedelijke lichamen enz., ongeacht politieke kleur en richting, samenkomen om mede werking en voorlichting te krijgen op het ruime gebied der leerfilm, voorlichting, waaraan ook in ons land groote behoefte bestaat. Om het doel te bereiken, was door het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeni ging voor Cultureele films een bijeenkomst met demonstratie belegd in de zaal van „Zomerzorg", welke daartoe welwillend was beschikbaar gesteld. De organisatie had plaats gevonden in samenwerking met de Commissie van Voorbereiding, be staande uit mr. A. Tepe, wethouder van onderwijs en de heer A. P. A. Eskens, hoofdinspecteur van politie ter dezer plaatse, alsmede de Plaatselijke commissie van Toezicht op de bioscopen, waarvan de leden eveneens aanwezig waren. Voorts zagen wij oa. wethouder Goslinga, de hoofdcommissaris van politie, de heer Meyer en vele autoriteiten uit onderwijs kringen. De heer van Staveren, voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring en van het hoofdbestuur der Ver. voor Cultureele Films (Cultuurfilmcentrale) werd ingeleid door dr. P. C. van Arkel, voorzitter der plaatselijke commissie van ■toezicht op de Bioscopen, die memoreerde dat het plan om den spreker van dezen avond uit te noodigen, was geopperd door den heer Eskens, hetgeen zeer werd toe- gejuichd, omdat deze Vereeniging veel doet in het belang van de wetenschap en het onderwijs. Men achtte het daarom juist haar doel en werkwijze meerdere bekend heid te geven. De hierop volgende rede van den heer Van Staveren zou men kunnen samenvat ten onder het motto: „Vecht met posi tieve middelen tegen het bioscoopkwaad". Ten aanzien van film en bioscoop, aldus spr„ heerscht bij het publiek veel wanbe grip. De opinies zwenken tusschen een voortdurend ophemelen en een voort durend geschimp. De waarheid ligt ook nu weer in het midden. Er is aan leiding tot dwepen en tot zeer ernstige critiek. Men kan in het algemeen twee hoofdgroepen onderscheiden, de z.g. amu sementfilm en de cultureele film, met verschillende nuances, die tot beide groe pen behooren. De waarde der amusements film is meestal gering of negatief; zij biedt veel leehjks. veel ruws, veel valsche sentimentaliteit, zwoele prikkeling etc. Zij speculeert op het lagere deel der bevol king. Dit is niet allereerst de schuld van de exploitanten, maar vindt zijn oorzaak voor een groote deel in de smaak van het publiek zelf. Voor een film als „Der Kon- gress tanzt", die spr. wel aardig, maar onbenullig noemt, loopt het publiek storm draait nu in Den Haag voor de 5de week, een film als „Niemandsland", die werke lijk een evenement op filmgebied betee- kent. loopt slechts één week. De namen van de films zijn dikwijls te sensationeel, daarmee heeft het bioscoop bedrijf zich in de oogen van de beschaaf den en weidenkenden omlaag gehaald. Voor kinderen acht spr. druk bioscoop bezoek in het algemeen uit den booze. De amusementsfilm is voor de jeugd, vooral in de puberteitsjaren, niet aan te raden; zij moet in dien tijd van sensatie ver wijderd worden gehouden. Maar er zijn ook leerzame films, bijv. de expeditie van Shackleton, Nanuk, Sim- ba. Chang, Kameradschaft, Taboe, Jeanne d'Arc, etc.. die goede snaren weten te treffen. Steeds meer films gaan volgens spr. be hooren tot het gebied van de kunst; films kunnen inderdaad kunst zijn en deze „filmkunst" komt langzamerhand op. De „avantgardisten" hebben de kermisboel van vroeger weten te doorboren. Tot dit genre noemt spr. o.a, „Menschen am Sonn tag" „Der Mann der seinen Mörder sucht" en zooals hij ons persoonlijk nog mede deelde, de juist hier vertoonde film .Ariane". Film is helaas nog te veel handelswaar; toch mag het verwondering wekken, wat er in den korten tijd van 35 jaar reeds artistiek bereikt is. Men moet niet verge ten dat de geboorte der film plaats vond op de kennissen, tusschen de clowns en de goochelaars. Te betreuren valt de grove reclame, ook voor werkelijk mooie films. Het kernpunt van sprekers rede lag in de volgende woorden; „men entdekt steeds meer echte filmkunst". Deze be vindt zich nog in het eerste stadium, doch dat dit verbeteringsproces niet sneller gaat komt. omdat veel te veel hoogstaan de menschen nog niet anders hebben we ten te doen. dan afwijzend tegenover de film te staan. Nog nooit is iets verbeterd, door het te verbieden of te negeeren." Men moet echter tegenover het ver keerde het goede brengen. Haast nooit heeft de overheid ter bevordering van de goede film iets positiefs gedaan. Wanneer men deze houding liet varen, dan zou het er ongetwijfeld heel anders gaan uitzien. De film heeft een stimuleerende werking ten goede of ten kwade; haar krachtige invloed moet in de richting van het goede gebracht worden. Meer in het bijzonder is de goede beteekenis van de film bewezen bij de z.g. cultureele film. Daar is men ook in kringen, waar men overigens fel tegen de film gekant is, van overtuigd. Men ge looft in haar paedagogische waarde. Cur sussen worden het drukst bezocht, wan neer er tevens een film wordt vertoond. Radio-, sport- reisvereenigingen etc. ma ken van haar als propaganda gebruik. De film wekt belangstelling voor land en vol kenkunde. voor de natuur, de wetenschap etc. Spr. wijdde uitvoerig uit over de waarde der film voor de scholen die na oorspronkelijk veel tegenkanting, tegen woordig meer en meer wordt ingezien. De film spreekt een duidelijke taal, kan daarom gevaarlijk zijn. Maar laat haar woorden van wijsheid spreken. Het aan tal der „leerfilms" breidt zich voortdu rend uit. De schoolbioscoop te Den Haag werkt voortreffelijk. Gedurende de 15 jaar van haar bestaan konden iedere week andere films worden vertoond. Tenslotte zette spr. doel en wezen der Vereeniging uiteen. Vroegere pogingen leden schipbreuk, omdat menschen aan het hoofd stonden, die niet voldoende des kundig waren of niet over genoeg goede films beschikt werd. Dit is een derde po ging. In het halve jaar van voorbereiding is gebleken, dat groo*^ behoefte gevoeld wordt aan hetgeen <ii.> eoogt. De vereeniging wil amenwerking met alle andere gelijksoortige instituten, -tij wil een centrum zijn voor een ieder, die op dit gebied iets doet. Zij wil een schakel vormen tusschen hen, die films maken en het publiek. Een ieder, die voor een zeker doel een goede film wenscht. kan bij haar terecht. Elke „cultureele film" kan men bij haar verkrijgen. Groote kapitalen worden dik wijls door groote organisaties besteed voor propaganda-films, die qua film een schan de genoemd kunnen worden. Spr. noemt in dit verband de films van de K. R. O. en de N. C. R. V. Prijzen worden betaald, die alle perken te buiten gaan. Het geld moet goed besteed worden. Geeft men een op dracht aan de Vereeniging voor cultureele films, dan kan men ervan verzekerd zijn, dat deze goed is. Zij geeft onbaatzuchtige voorlichting, teneinde de cultureele film den goeden weg te laten opgaan. Door tal van middelen tracht zij dit doel te bevorderen; zij maakt propaganda, or ganiseert cursussen voor onderwijzers, pre dikanten etc. in de behandeling van de eenvoudige apparaten (de z.g. „smalfilm"- toestellen met onbrandbare films), houdt contact met gelijksoortige vereeniging in het buitenland, verstrekt adviezen, is het centraal orgaan om bij de Regeering de cultureele film te helpen bevorderen. In Duitschland verkrijgen reeds de bioscopen gedeeltelijke vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting, indien zij een gedeelte van het programma inruimen voor de cultu reele film. Holland is nog het eenige land, waar hiervoor nog invoerrechten betaald moeten worden. Hier kunnen de gemeen tebesturen iets positiefs doen. inplaats van te schreeuwen op het kwaad, dat van de film kan uitgaan. Nederland kan nu too- nen. dat het ernst is, om het kwaad te bestrijden. Met een opwekkend woord om zich als lid van deze vereeniging op te geven en wijzend op het groote belang dat het on derwijs bij dit streven heeft, eindigde de spreker zijn zeer uitvoerig betoog. Na afloop volgde de demonstratie van eenige hoogst interessante cultuurfilms, o.a. van den heer Mol uit Haarlem, die volgens den heer Van Staveren het beste maakt op dit gebied, van Wiliy Mullens en van den heer Boekraadt van Pathé-Rural (z.g. smalfilm). De uitbeeldingen van het „Leven in een waterdroppel (microsco pisch), van „het Rijk der Kristallen", de „Bloeiende bloemen" etc. leverden 't over tuigend bewijs van het groote belang voor het aankweeken van kermis in breeder kring. Met groote belangstelling namen de aanwezigen tenslotte de ..smalfilm-appa raatjes" in cogensehouw. uiterst prak tisch o.a. voor het schoolonderwijs. De heer Van Staveren sprak aan het slot zijner rede nog de hoop uit. dat spoe dig tot het stichten van een Leidsche af deeling zou worden overgegaan. Dr. Van Arkel zegde hem dank voor zijn belangwekkende uiteenzettingen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Leidsche Coöperatieve Keuken, Rem- brandtstraat 27, Koksbedrijf. Het bestuurs lid, de heer P. Persant Snoep, is tevens benoemd tot secretaris. Nieuw bestuurslid mr. H. W. J. A. Aveibeck, Leiden. B. Schekkerman, Breestraat 103 en 105. dameshoeden. Bijvoeging uitgeoefend be drijf: tevens dames-confectie. J. P. A. van Cleef, Haarlemmerstraat 202, Leiden, smederij en magazijn van kachels, enz. Nieuwe gevolmachtigde A. Schenk, Lelden. BINNENLAND. De Bolland-herdenking te Amsterdam (3de Blad). De inpoldering van de Zuiderzee', moties van dr. Colijn aangenomen (Parlementair Overzicht, 3de Blad). De nieuwe drankwet treedt op I April in werking (Binnenland, 4de Blad). De moord te Hemmen; de aangehouden vischventer heeft een volledige bekentenis afgelegd (Gemengd, 2de Blad). Door de Ned. Spoorwegen worden proeven genomen om de snelheid der stoomtreinen te vergrooten (Laatste Berichten, le Blad) BUITENLAND. De besprekingen over Ontwapening cn Herstel (Buitenland en Tel., le Blad). Wat Duitschland eischt in de Memel kwestie (Buitenland, 1ste Blad). Bezoek van Mussolini bij den Fans (Bui tenland, 1ste Blad). Wapenstilstand van 4 uur te Sjanghai. Dan begint de groote „slag" (Buitenland en Tel., 1ste Blad). HET IJSVERMAAK. Vrij groote belangstelling op de Leidsche Ijsbaan. De Leidsche IJsclub heeft gisteren in den loop van den voormiddag haar banen voor het publiek opengesteld en reeds da delijk hebben velen van deze onverwachte gelegenheid gebruik gemaakt. Men was langzamerhand al gaan wennen aan de idéé dat er van een werkelijken winter met ijsvermaak niets meer zou komen en toen gisteren de bekende vlaggetjes op de trams verschenen was dat ongetwijfeld voor menigeen een groote verrassing. De Leidsche IJsclub was er trouwens, ditmaal heel vroeg bij. Terwijl men bijkans overal besloot de zaken nog een dag aan te zien en er zelfs in het Noorden nog maar wei nig ijsvermaak was (als gevolg van den sneeuwval) werd er hier ter stede reeds vrij druk gereden. Het was prachtig weer en het ijs was glad en hard, maar....: niet sterk. En doordat velen weer samen dromden voor de tent vielen er daar vrij spoedig gaten in. Tot aan den eersten lichtmast werd daarom de baan voor het publiek afgesloten en voor heden is die maatregel gehandhaafd gebleven. In den loop van den middag is gisteren alles in orde gebracht voor de verlichting der baan, maar het ijs bleek te zwak te zijn om er 's avonds nog weer op te laten rijden. Hedenmorgen is de baan opnieuw voor het publiek opengesteld. Helaas ls het weerbericht voor de schaatsliefhebbers niet gunstig! OSMOSE. Lezing van prof. dr. F. A. H. Schreinemakers. Prof. dr. F. A. H. Schreinemakers, heeft gisteravond de tweede van de reeks lezin gen gehouden over Osmose. Spreker beschouwt de osmose van het water In een twaalftal binaire stelsels, zoowel algemeen als voor twee bijzondere gevallen, nl. ten eerste: links van het membraan is een invariante vloeistof, nl. zuiver water, dat gedurende de geheele osmose voortdurend wordt ververscht; rechts van het membraan ls een variabele binaire vloeistof, n.l. een vloeistof, die ge durende de geheele osmose haar samen stelling verandert; ten tweede: links van het membraan is een variabele vloeistof, die bij het begin der osmose uit zuiver water bestaat, rechts van het membraan is een invariante binaire vloeistof. Zooals uit de onderzoekingen in het Leidsch laboratorium blijkt, kan het water zich nu gedurende de geheele osmose óf van de verdunde uit naar de geconcen treerde oplossing, óf van de geconcen treerde uit naar de verdunde oplossing bewegen, óf gedurende het eene deel der osmose in de eene, en gedurende het vol gende deel in tegengestelde richting, zoo dat er op een zeker oogenbllk geen water door het membraan gaat. Om deze verschijnselen te overzien en te ordenen, voert spreker een W- en een X-curve in, waarmede de optredende ver schijnselen kunnen worden afgeleid en de stelsels in verschillende typen worden verdeeld. Prof. Schreinemakers zal zijn derde voordracht houden op Donderdag 18 Febr. om kwart over acht.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1