Jaargang DONDERDAG 11 FEBRUARI 1932 No. 22054 eidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. HET KINDER-DINEfi IN „Z0MERZ0RG". VISSOHERIJBERICHTEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. EIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LETOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: is per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle re advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. i maximum aantal woordén van 30. iso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:i Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per week 1.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. r bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. l>r ons werd ontvangen: A f. 3, kassaldo der opgeheven i Huishoudkundigen der Vakschool Meisjes, Rapenburg 23 f. 54.50. BILEUM AAN DE COÖPERATIE „VOORUIT". jubilea volgen elkaar aan de Coöp. uit" nu vlug op, waar het heden de van het personeel was, die zijn g jubileum vieren mocht, n toch was het 25 jaar geleden, dat van der Zeeuw als bakker-looper [sten dienst bij de Coöperatie werd [Steld. Tot groote tevredenheid zoo- ran het bestuur als van de leiding J hij gedurende een kwart eeuw dc. (opgedragen taak volbracht en zich (kennen als een accuraat en ijverig sr, wien nooit iets te veel of te zwaai [auto met zijn gezin van zijn woning Bid, werd hij op het kantoor der gratie aan de Korevaarstraat dan net groote hartelijkheid door den |nemenden voorzitter, den heer N. iet toegesproken. Deze gaf uiting aan Igemeene tevredenheid van het be- van de leiding over zijn presta- t de afgeloopen 25 jaren en sprak iensch uit dat de Coöperatie nog gen van de ijver en werklust van i Zeeuw zou mogen profiteeren. Hij indigde hem daarna de gebruikelijke ippe met inhoud, terwijl zijn echt- bte met een prachtige bloemenmand I gehuldigd. bedrijfsleider, de heer H. Marks, vervolgens eveneens zijn erkente- jeid uit over de prettige samenwerking afgeloopen 25 jaar en uitte zijn wenschen voor van der Zeeuw en |gezin. mens de kameraden werd de jubilaris top door den heer Baart toegespro- I en hem een gouden horloge overhan- (met den wensch dat hij dat nog vele ln gezondheid en als aandenken I de hoogachting van zijn kameraden [mogen gebruiken. Eveneens werd aan [echtgenoote een prachtige bloemen- 1 aangeboden. dat ververschingen waren aangebo- behoorde ook deze plechtigheid weer met verleden en kon de jubilaris de lere feestelijke herdenking in zijn gezin ftzetten. RIJKSPOSTSPAARBANK. an het postkantoor Leiden en zijne tantoren werd, in den loop der maand, (uari op spaarbankboekjes ingelegd (69.696.38 en terugbetaald f. 107.615.31. fhalve meer ingelegd dan terugbetaald 12.081,97. Het aantal nieuw uitgegeven grbankboekjes bedroeg 204. tor tusschenkomst dezer kantoren werd Directie op staatsschuldboekjes inge geven nominaal f. 2000 en afgeschreven '®00. Derhalve minder- in- dan afge geven f. 16.600. DE IJSBAAN OPEN De strenge vorst van de laatste twee nachten heeft het mogelijk gemaakt, dat de baan van de Leidschc IJsclub reeds hedenmorgen om 10 uur geopend kon worden. Het ijs is van uitstekende hoedanigheid en heeft een dikte van zes a zeven cen timeter. ZESDE VOLKSBIJEENKOMST. Een bijzondere avond. Tot de vaste en wellicht meest gewaar deerde medewerkers aan de jaarlijksche Volksbijeenkomst behooren de leerlingen van de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst. En het is aan hun goede reputatie te danken, dat zoovelen gister avond de felle koude hadden getrotseerd en de groote stadszaal nagenoeg geheel ge vuld was. Het programma werd ingezet met de Bach-suite in B-mineur, uitgevoerd door de orkestafdeeling onder leiding van den heer Jac. van der Burg. Reeds eerder schreven wij, dat wij den indruk hadden, dat er met veel ambitie gestudeerd wordt en hetgeen wij gister avond te hooren kregen, bevestigden dien indruk volkomen. Inzonderheid geldt dit voor de knappe auditie van de Titus-ouver- ture, welke als laatste nummer voor de pauze werd uitgevoerd. De heer Frank Wensink droeg een con cert voor alt-viool van Handel voor, de heer H. L. Welbooren het eerste deel van het piano-concert nr. 1 van Beethoven en de heer L. Dee een tweetal werkjes voor violoncel, waarvan vooral 't laatste „Alle gro spiritoso" van Sénallié hem volop ge legenheid schonk zijn virtuositeit op dit instrument te demonstreeren. Na hetgeen wij over dit drietal reeds schreven naar aanleiding van hun optre den op de openbare les, mogen wij thans volstaan met de vermelding, dat hun pres taties met een dankbaar applaus werden beloond. De orkestafdeeling verzorgde de begeleiding. Het tweede gedeelte van den avond was geheel aan de vocale kunst gewijd. De dames M. Schijfsma en Christiaanse zon gen allereerst in costuum een tweetal luide toegejuichte duetten uit Figaro's Hochzeit, waarna een aantal leerlingen van mevr. Maartje Offers versterkt met eenige Haag- sche zangers voor de verrassing zorgde, waardoor deze avond zich onderscheidde van vorige Toonkunst-avonden. Zij voerden n.l. een groot gedeelte van de operette „Walzertraum" uit en oogstten daarmede een daverend en welverdiend succes. Natuurlijk, er waren de gebruikelijke dilettantistische fouten: het acteeren vooral van de vrouwelijke hoofdpersoon Franzi liet te wenschen over; „Niki" viel tot tweemaal toe drie volle maten te laat in; er was niet voldoende vrijheid van beweging en tenslotte sloeg de eerste violist onvoldoende acht op de intenties van mevr. Offers, waardoor de zangers eenige malen in de war werden gebracht, maar daarnaast viel er qua regie en stem- menmateriaal zóó veel te waardeeren, dat te strenge critiek hier misplaatst zou zijn. Het succes was van dien aard, dat enkele scènes gebisseerd moesten worden. De heer Harmsen vertolkte den dank der aanwezigen door de aanbieding van een bloemstuk aan mevr. Offers en een krans aan den heer van der Burg. Foto Bleuzë I HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Bij Kon. Besluit is aan jhr. mr. P. Teding van Berkhout te Zandvoort op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoog heemraad van het Hoogheemraadschap van Rijnland. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Dr. J. Munk, arts hier ter stede, toege laten als privaat docent aan de Leidsche Universiteit om onderwijs te geven in de kinderhygiëne, zal zijn college openen op 18 Februari in de groote College-zaal van het Academisch Ziekenhuis met een open bare les over „Immuniteit van zuigelin gen." o LEIDSCH STUDENTENCORPS. Tot praeses van het Leidsch Studenten corps is heden bij enkele candidaatstelling gekozen de heer M. B. van de Werk (Den Haag). GELOOFSLEER. ho» j gasten aan het kinderdiner in „Zomerzorg" kijken in angstige spanning oe schaal, naarmate de kellner dichterbij k omt, alsmaar leeger wordt. Er zal toch wel genoeg zijn!?? Derde lezing van dr. Riemens. Eergisteravond hield dr. J. Riemens den derden cursusavond over „Geloofsleer", en behandelde thans „Algeheele of gedeelte lijke Verlossing". God heeft de mensch naar Zijn beeld geschapen. „Bovennatuurlijke" gaven had de mensch evenwel niet ontvangen. Hij moest uit vrijen wil God dienen. De onge reptheid der schepping is door de zonde verbroken en het schepsel roept nu om Verlossing. De belijdende Protestant gelooft, dat door de offerande van Christus algeheele verlossing der menschheid (herstel in de verhouding van God en mensch) is be reikt; de R.-K. meenen. dat de mensch door Christus minder heeft teruggekregen dan hij door den zondeval heeft verloren. De vrucht van deze verlossing is, dat wij geroepen zijn tot het kindschap Gods, tot 'vrijheid en tot dankbaarheid. Het ge loof im Jezus Christus roept tot strijd tegen de kwade begeerten het gebeds leven dient tot persoonlijke toeëigening. De R.-K. leer omschrijft daarentegen deze vrucht als „heiligmakende genade". Volgens de R.-K. leer is de offerande van Christus niet voldoende. Maria, de moeder van Jezus, heeft aandeel in het Verlossingswerk. Zij is door Goddelijke be schikking vjij gebleven van de Erfzonde. Daarom eert Christus zijn Moeder. Maria is pleitbezorgster voor de geloovigen. Zij heelt, wat door Eva is verbroken. De Protestanten brengen ook hulde aan Maria. Haar nederigheid is een voorbeeld voor allen. Maar zij ontkennen, dat Maria handelend optreedt naast en boven den Zoon. Het Nieuwe Testament geeft andere voorbeelden (Jezus, als 12-jarige in den Tempel, bruiloft te Kana. Markus 31 31—5)Na Jezus' dood wordt Maria's naam nauwelijks meer genoemd in den Bijbel van eenige vereering (in de Handelingen der Apostelen) is geen sprake Haar titel „Moeder Gods" wordt nergens genoemd in den Bijbel. Over de onbevlekte ontvangenis van Maria (zonder erfzonde) is veel strijd ge weest in de R.-K. Kerk tusschen Francis- kanen en Dominicanen; eerst veel later is dit tot leerstuk verheven (1854). De licha melijke Hemelvaart van Maria waarin vele R.-K. reeds gelooven. is nog geen vastge steld leerstuk. Door één offerande heeft Christus het heil der menschen bereid. Maria heeft hierin geen taak te vervullen. Een leder, die den Heer zal aanroepen, zal zalig worden. In verband met een ingekomen vraag over de vorige lezing Paus en Heilige Geest, over de moeilijkheid of Christus de beloften des H. Geestes heeft gegeven al leen aan de Apostelen (di. dus aan een gevestigd leergezag met den Paus als hoofd), of aan de Gemeente, die van Christus is, verduidelijkte dr. Riemens nog enkele uitspraken van de H. Schrift. De Bijbel is de bron, waardoor de Apostelen als ooggetuigen, nog spreken, nadat zij gestorven zijn. CHR. HIST. JONGERENGROEP. Afdeeling Leiden. Bovengenoemde Jongerengroep hield gisteravond in gebouw „Prediker", haar tweede Cursusvergadering, welke ondanks de felle koude een bevredigende opkomst had. Voorzitter Hendriks opende deze verga dering met het lezen van een gedeelte uit Gods Woord, nl. 1 Thimotheus 6, vers 1-12 waarna hij allen welkom heette, in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer M. H. de Reede, bestuurslid van de Christ. Hist. Unie en gemeenteraadslid, die op zeer leerzame wijze het Socialisme besprak en op dezen avond in het bijzon der zich bepaalde bij De verschijnselen van het socialisme in vroeger tijden". Na een korte pauze, waarin koffie en thee werd geschonken, had men nog gele genheid tot het stellen van vragen, die door den spreker op zeer bevredigende wijze werden beantwoord. Door den voorzitter werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het Candidaatsexamen Indisch Recht de heer J. H. Boelen (Den Haag.) o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Naamlooze Vennootschap Boekbinderij en Linieerinrichting v.h. firma J. G. Pulle, Oude Rijn 34, Leiden. De statuten zijn ge wijzigd. Wijziging handelsnaam thans: N.V. Boekbinderij v.h. firma J. G. Pulle. Fa. W. L. Christiaanse Gebr. Zandvoort (filiaal). Maarsmanssteeg 12, Leiden. Hoofdzetel: Hoogl. Kerkgracht 9, Leiden. Vleeschhouwerij. Overleden Beheerder v.h. filiaal' W. v. Niekerk, Leiden, dd. 7 Febr. 1932. N.V. Centrale Bakkerij, Schoolstraat 35, Noord wij kerhout. Vestiging filialen: School straat 35, Noordwijkerhout, onder den naam P. C. J. Marijnen; Havenstraat 10, Idem, onder den naam J. Seysener; Dorps straat 44, idem, onder den naam J. van Eeden; 's-Gravendamscheweg 19, idem, on der den naam J. v. d. Klugt; Kerkstraat 38 Noordwijk, onder den naam M. J. Westerop Bronckhorststr. 50, diem, onder den naam G. C. v. d. Burg. ZONDAGSSCHOOL „ZAAIT AAN ALLE WATEREN." Ouderavond. In de groote zaal van „Prediker" heeft gisteravond de Zondagsschoolvereeniging „Zaait aan alle wateren" een ouderavond gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. De zaal was goed bezet en door aller medewerking kan op een uitnemend geslaagde bijeenkomst worden terugge zien. Onder leiding van den heer J. G. Snel werd het rijk voorziene programma afge werkt. Het was afwisselend genoeg. De heer G. Kwaadgras hield een vertelling die insloeg en de verschillende andere lei ders en leidsters deden voordrachten en voerden aardige stukjes op waarom het publiek zich telkens zeer dankbaar be toonde. Ook de attractie „Spreekwoorden", waarvoor eenige prijzen waren beschik baar gesteld, door eenige Leidsche firma's gegeven, had een prachtig succes. De club van „Prediker", een keurig strijkje vulde de pauzen met muziek. De heer G. Kwaad gras sloot den mooien avond, die de band tusschen de ouders onderling en met het bestuur der Zondagsschool weer versterkt heeft, met dankgebed. - ARBEIDSBEURS. Gisteren waren 2807 (v. j. 1547) werk zoekenden ingeschreven. In het Rijksasyl voor Psychopaten heeft pater Fennel O. P. uit Amsterdam dezer dagen een retraite gehouden voor RE. patiënten. De oefeningen werden be sloten met het opdragen van een H. Mis en een algemeene H. Communie, waarbij ook eenige leden der R.K. Reclasseerings- vereeniging aanwezig waren. De algemeene vergadering der Ver. van onderwijzers en onderwijzeressen in de inspectie Leiden, welke aanvankelijk was vastgesteld op 19 Januari jl. doch toen moest worden uitgesteld, is thans bepaald op Dinsdag 23 Februari. Voor de militie lichting 1933 zijn in deze gemeente 706 personen ingeschreven. IJMUIDEN, 11 Februari 1932. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1.251.05, Tongen per kilo f. 2.101.05. Groote Schol per kist van 50 kilo f. 16—13, Middelschol f. 17.50 14, Zetschol f. 1914, Kleine Schol f. 18.50 f. 10, Bot f. 3.80—2.40, Schar f. 11—5.50, Tongschar f. 38, Roggen per 20 stuks f. 25- f. 14, Vleeten per stuk f2.50, Pieterman en Poontjes per kist van 50 kilo f. 5.504.80, Middel Schelvisch f. 40, Kleinmidd. Schel- visch f3230, Kleine Schelvisch f. 22.50- f. 7, Kabeljauw per kist van 125 kilo f. 4728, Gullen per kist van 50 kilo f. 12.504.70. Lengen per stuk f. 2.30—1.50, Heilbot per kilo f. 1. Wijting per kist van 50 kilo f. 4.802 50, Koolvisch per stuk f. 2.40—0.44. Aangekomen 3 stoomtrawlers: IJM 87 met f. 1625, IJM 19 met f. 3760, IJM 117 met f. 2415 en 13 loggers: KW 70 met f.571, KW 5 met f.427, KW 57 met f.507, KW 101 met f.616, KW 102 met f.572, KW 51 met f. 729, KW 147 met f474, KW 169 met f.677, KW 33 met f.265, SCH 84 met f.434, SCH 297 met f.481. SCH 49 met f. 341 en SCH 133 met 492 besom ming. BINNENLAND. Actie tegen contingenteering van dames confectie. (Binnenland, le Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). De ramp met de sleepboot „Bonaspes" op de Dintel. (Gemengd. 2e Blad). Onderhoud met den heer P. A. Troost, burgemeester der gemeente Waddinxveen. (3e Blad). De voetbalwedsti jd NederlandBelgië; Odijk en Van den Broek vervangen Van der Meulen en Adam. (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. Rondom de candidatuur van Hinden burg. (Buitoni. le Blad). Nieuwe tegenslagen der Japanners bij Sjanghai. (Buitenl., le Blad). De Engelsche tariefwetgeving. (Buitenl., le Blad). Voortzetting der debatten ter Ontwape ningsconferentie. (Tel., 1ste Blad). DE NEDERLANDERS TE SJANGHAI. Weinig neiging om te vertrekken. Aneta seint d.d. 10 Febr. het volgende omtrent den toestand, waarin de Neder landers en Nederlandsche onderdanen te Sjanhai verkeeren: Hedenmorgen zijn twee granaten, die afgevuurd werden uit Chineesch lucht afweergeschut op een Japansch vliegtuig, dat boven de Fransche concessie vloog, neergekomen dicht bij het Nederlandsche consulaat. Drie Chineesche vrouwen zijn daardoor ernstig gewond. Het Chineesche geschut stond opgesteld in de wijk Sjapel. De heer H. Bos, tolk tweede klasse bij Hr. Ms. gezantschap en de heer David Fraser, correspondent van het Londensche dagblad „The Times", konden gelukkig aan een gevaar ontkomen, toen zij dezer da gen tezamen naar Hongkew op weg waren en een granaat neerkwam en ontplofte op de plek, waar de heeren slechts een minuut tevoren hadden staan praten. Drie Chineezen-Nederlandsche onderda nen, hebben Sjanghai reeds verlaten. Een aantal anderen maken toebereidselen om eveneens heen te gaan. Tot nu toe ziet het er echter niet naar uit dat er meei Nederlanders zullen volgen. Nog altijd wordt evacuatie niet noodig geacht, doch voor het geval dat men ln nood mocht komen zal het plan dat in 1927 bij den in val der Nationalisten in Sjanghai ontwor pen werd, in werking treden, waarbij de Hongaarsche ingezetenen, wier zaken be hartigd worden door het Nederl. con sulaat, gezamenlijk zullen worden geëva cueerd met de Chineesche en Europeesche Nederlandsche onderdanen. De heeren Lasonder en De Graeff, die met nog vijf Nederlandsche onderdanen zijn ingedeeld bij een batterij licht geschut, hebben mee geholpen om vrouwen en kinderen te red den uit een brandend huis in de wijk Sjapei. De Nederlandsche consul-generaal te Sjanghai, mr. F. E. H. Groenman, die de laatste 14 dagen ziek is geweest, heeft zijn functie hervat. TEXTIELCONFLICT IN TWENTE. Een bespreking van werkgevers en werknemers. De burgemeester van Enschede, de heer Edo Bergsma, heeft de hoofdbesturen der drie groote vakcentrales en de besturen der bij het textielconflict in Twente be trokken fabrikantenvereenigingen uitge- noodigd tot een gezamenlijke bespreking. De betrokken besturen hebben deze uit- noodiging aangenomen en zullen zich ter conferentie door afgevaardigden laten ver tegenwoordigen. De N.R Crt. meldt dat onder de onge organiseerde stakers bij de firma Jannink te Enschede, aan wie tengevolge van een gewijzigde steunregeling, minder steun wordt uitgekeerd dan in vorige weken, on tevredenheid heerscht. Zij hebben gedreigd weer aan het werk te zullen gaan. In ver band hiermede wordt bij de fabriek gepost. Tot nu toe is niemand de poort binnen gegaan. o DE POSTVLUCHTEN. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is binnengekomen, dat de „Ekster" gisteren te 6.25 uur uit Djask is vertrok ken en te 12.30 uur te Karachi is geland. Vandaar vertrok het vliegtuig te 13.30 uur en landde te 16.34 uur te Jodphur. Voors ontving de K.L.M. bericht, dat de „Raaf" gisteren te 5.25 uur uit Djask is vertrokken en te 11.25 uur te Bushlr is geland.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1