I Bij Hoest LEVEN OM EEN LEVEN 72»" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 8 Februari 1932 Derde Blad No. 22051 BINNENLAND. Mijnhardt's Poeders GEVEILDE PERCEELEN. FAILLISSEMENTEN. RECHTZAKEN. KERK- EN SCHOOL NIEUWS. KUNST EN LETTEREN. FEUILLETON. diodistributie over het lichtnet. proefnemingen van Philips tv Philips' Radio meldt, dat inder- 'i haar 'laboratoria een vinding is die het mogelijk maakt tegelij- verscheidene radioprogramma's gewone electriciteitsnet te distri- jEven. genomen op verschillende ïciteitsnetten, hebben de deugdelijk- n dit systeem bewezen, terwijl bo de mogelijkheid is aangetoond, ■ze programma's over de hoogspan- Éeleidingen over groote afstanden 6 brengen. isschen mag natuurlijk door de toe- van een dergelijk systeem de vei- en bedrijfszekerheid van het gewo- ictriciteitsnet in geen enkel opzcht in worden gebracht. Daarom worden met electriciteitsbedrijven de Eenlingen voortgezet, in het bijzon- En aanzien van overbrenging van programma's over hoogspanningsge- men Ide abonné's van een radiodistributie Ijf als hier omschreven kan op ieder bn stopcontact de hiervoor noodige ale ontvanger met ingebouwden luid er v/orden aangesloten, technisch geen enkel bezwaar be- f om in plaats van een der te distri- ren radioprogramma's een geheel Homroep-programma te geven, waar lus de aether zou worden uitgeschakeld i zonder meer vast, evenals zulks i op de thans aanwezige radiocentra- nogelijk is. Regionale radiodistributie kilter de verwezenlijking van dit denk- eerder mogelijk maken dan de zui- icale radiodistributie, zooals deze tot iden werd toegepast. kt staat voorts, dat wil men werkelijk Igvrije ontvangst verkrijgen, het aan- ladioprogramma's, op deze wijze te Jiueeren. tot enkele beperkt zal moe- jjven. Voor wie een vrije en grootere van programma's wenscht, zal dus toepassing van dit systeem het ontvangtoestel preferabel blijven, [middel van een speciaal hulpappa- zal bovendien met geringe kosten I bezitter van een gewoon ontvangtoe- I de lichtnetradioprogramma's mede pn ontvangen. islotte werd uitdrukkelijk verklaard, |iet hier betreft een zuiver nationale zonder dat daarbij eenig contact keest met het buitenland. DE ACHTERUITGAANDE ONTVANGSTEN DER NED. SPOORWEGEN. Het jaar 1931 is een zeer ongunstig jaar voor de Nederlandsche Spoorwegen ge weest. daar over dit jaar ruim 12 millioen gulden minder ontvangen werd, dan over 1930 dat ook al geen gunstig jaar voor de Ned. Spoorwegen was. EEN NEDERLANDER DIRECTEUR- GENERAAL VAN DE KREDITANSTALT. Men meldt ons uit Weenen: j De voormalige minister van financiën. Kienboeck is benoemd tot president van de Nationaalbank Verder heeft de mi nisterraad zich bereid verklaard het voor stel der crediteuren van de Kredintan- s.alt om den Nederlander van Hengel te benoemen tot directeur-generaal van de bank, goed te keuren. EEN SUCCESVOLLE COLLECTE. De Zaterdag in de hoofdstad gehouden collecte, welke georganiseerd was door het Amsterdamsche Crisis-Comité 1931. heeft in totaal opgebracht een bedrag van f. 50 800. waaruit wel blijkt, dat deze col lecte een groot succes is geweest. o VREDESPARLEMENT. Onder voorzitterschap van mevr. Ros Vrijman heeft Zaterdagmiddag te Am sterdam een zitting plaats gehad van het Vrede-sparlement. Besloten werd een huldebetuiging te zenden aan Lord Robert Cecil voor zijn houding ten aanzien van de ontwape ningsconferentie en hem te verzoeken om het Internationaal Vredesparlement te Genève te willen organise eren Een aanvang werd gemaakt met de vaststelling van de statuten voor het vre desparlement. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. De nieuwe Voorzitter van „Zuid-Holland: West". lerdag vergaderde de Gewestelijke ■normcommissie „Zuid-HollWest" n Haag, onder waarnemend voorzit- 'P van den heer C. Wildenberg, om ten in de functie van voorzitter, door het vertrek van den heer -ijger naar Vriezenveen. araid werden tot yoorzitter de heer I. Royaards te Den Haag (tot. dusver Jitigmeester der Commissie). tot ff voorzitter Mr. Dr. N. G. Veldhoen. ~md predikant te Voorburg, en tot meester de heer Constant Boisse- |te Den Haag. heeren hebben hun benoeming Bomen, .1 dagelijksch bestuur der Geweste- ICommissie bestaat thans uit de hee- V G. Royaards, voorzitter, Mr. Dr. N. tldhoen, tweede voorzitter, D. J. Kar- Kcretaris (Treilerweg 66, Schevenin- Constant Boissevain, penningmees- Je heer Wildenberg, die eveneens tot lan het dagelijksch bestuur gekozen [heeft deze benoeming in beraad ge- QTORTREINEN IN HET NOORDEN. Een proefneming. spoorwegmedewerker schrijft ons: 1 den aanstaanden Zomerdienst der Spoorwegen, zullen op het traject iel—Leeuwarden eenige 'motortreinen de proefneming bevalt, zullen de Spoorwegen op meerdere trajecten de hoofdspoorwegen motortreinen loopen. TWEEDE KAMER. In de vergadering van de Tweede Kamer van morgen zal de voorzitter aan de te benoemen Centrale Afdeeling voorstellen om op Woensdag 24 Februari mede te doen onderzoeken het wetsontwerp tot instelling van een Economischen Raad. Voorts zal de voorzitter bij de regeling van werkzaamheden voorstellen het kor tingswetje op de uitkeeringen aan ge meenten en provincies niet te behandelen na de interpellatie v. Dijk, maar na het wetsontwerp Begrooting van het Zuider- zeefonds voor 1932. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Kruinjngen is. oud 69 jaar, over leden de heer J. N. Elenbaas. burgemeester en secretaris dier gemeente. Hij was oud- lid van de Gedeputeerde Staten van Zee land en officier in de orde van Oranje- Nassau. RECLAME. Griep, Influenza, gevatte Koude, Rheuma- tische pijnen, Hoofdpijn en Kiespijn, zullen U spoedig helpen, Doos 45 c. Bij Uw Drogist 3390 Gehouden Verkooping in het Notaris huis te Leiden op Vrijdag 5 Februari 1932, ten overstaan van: B. H. Stumpel. Notaris te Leiden. Van der Werfstraat 76, kooper L. H. de Bruyn qq. voor f.1145. Noord-Rundersteeg 4. C. Vonk voor f. 530. 2e Groenesteeg 32 en 32 a is niet gegund. In de week van 16 Febr. zijn in Neder land uitgesproken 99 faillissementen. DE MOORD DP DEN HEER ESCHAUZIER. DE VERDEDIGERS VRAGEN VRIJSPRAAK. Wij hebben Zaterdag nog het requisi toir vermeld van den officier van justitie in de moordzaak-Eschauzier. Tegen ver dachte K. is 16 jaar en tegen verdachte P. 4 jaar gevangenisstraf geëischt. Vervolgens zijn de pleidooien der ver dedigers begonnen. Mr. Nederveen, uit Roermond, kwam op voor de belangen van K, en bestreed de verklaringen der deskundigen, die het z.i nergens met el kaar eens zijn. Hun conclusie, ter zake van het schrift, is niet voldoende voor een bewijs. Dat de quitantie valsch is, gelooft intusschen iedereen. Trduwens er is een mededeeling van den heer E. dat hij dat ding nooit geschreven heeft. De verklaringen van den 15-jarigen Bertus Visser trekt spr. ernstig in twijfel. Die getuige heeft verklaard dat verd. een gleufhoed op had en een bruin colbertpak drceg, doch verd. droeg een dergelijken hoed nooit, terwijl een bruin pak nimmer door hem is gedragen. Een herkenning van een 15-jarige mag men niet te hoog aanslaan. zooaLs spr. met voorbeelden uit de practijk aantoont. Spreker acht de valschheid in geschrifte niet bewezen. Wat nu de eigenlijke zaak betreft is het opvallend dat de verdach ten elkaar niet gezien hebben, nadat zij gearresteerd zijn, terwijl zij toch tijdens hun verhooren op vrijwel alle punten ge lijk hebben gesproken Spr. herinnert aaai het feit. dat de va der van verd. reeds het klompenpatent naar België had verkocht, een transactie waarbij de zoon 'verdachte) een belang rijke positie was toegezegd. Doch de teleurstelling kwam, en daarom is het niet te verwonderen dat verdachte door heeft willen zetten. De opvoeding van verdachte is. naar de standing van de ouders, misschien te groot geweest. Dat verd. dus hooger op wilde, is te begrijpen. Hij had e'en uitvinding betreffende af weergeschut en de heer E. gaf hem er een accept voor van f. 100.000. hetwelk deze later terugkreeg. In de auto op weg haar de Prins Hen drikstraat heeft de jongste verdachte aan den heer E. gevraagd of hij (E.) de ..me neer was" die geld aan z'n vriend schul dig was De heer E. heeft daarop beves tigend geantwoord, al heeft hij er aan toegevoegd, dat z'n vriend, dat wel krij gen zou. al was 't op een andere wijze. Verd. heeft tijdens de instructie een papier ontdekt, dat op z'n kamer in be slag was genomen waaraar. de verdediger groote waarde hecht, omdat daaruit zou blijken, dat de heer E. zelf heeft berekend dat verd. f. 100.000 zou kunnen verdiener- Hoe komt de officier aan dit cijfer in de dagvaarding, als hij het verhaal van verdachte niet gelooft? Men kan deze (misschien) vermeende vordering niet ge heet uitschakelen. Verdachte gelooft tot op den hu-digen dag nog, dat hij die vor dering op den heer E heeft. De doodsoorzaak "besprekend zeide mr. Nederveen dat er geen enkel motief was om den heer E. te dooden Integendeel. Bleef hij leven, dan zou verd. steun aan hem hebben gehad. Opzet was dus zeker niet aanwezig. Trouwens, beide verdachten hadden te voren afge sproken den heer E. geen leed te zullen toebrengen Spr. schetste dan het gebeurde, wat er volgens hem op zou wijzen, dat van opzet geen sprake kan zijn geweest. Verd, heeft bijv. de auto op eigen naam gehuurd Had hij een moord in 't zin, dan zou hij waar lijk wel een valschen naam opgegeven hebben Spr. kent verd. reeds lang. langer dan de psychiater. Waaraan verdachte lijdt, is fantasie. Nog vóór de prop in den mond is gedaan was de heer E. al weerloos, vol gens beide verdachten Zonder eenig uit wendig teeken van verwonding is de heer E. bewegenloos geworden en zoo is hij ge bleven. Verdachten hebben in een psy chose geleefd. Van uur tot uur hebben verdachten zichzelf en elkaar trachten wij te maken, dat de heer E. nog leefde. Daaruit is zooveel verklaarbaar wat ge beurd is nadat de heer E. op den grand lag. Het verwijt, dat verdachte nog had kunnen teruggaan naar het pakhuis, wijst spr. af. op grond van afwijkende verkla ringen der beide verdachten Ten aanzien van het requisitoir sluit spr. zich aan bij de vrijspraak met be trekking tot den doodslag. Wat de vrijheidsberooving met doodelijk gevolg betreft, van het laatste gelooft spr. dat dat niet het geval is geweest. De volg orde door den officier aangegeven acht spr. onjuist. Maar als die volgorde onjuist is, dan is ook de vrijheidsberooving niet geschied. Het aangrijpen als zoodanig be schouwt spr. ook niet als vrijheidsberoo ving, hoogstens als een begin van het uit voeren van het misdrijf van vrijheidsbe rooving. Dat men de prop als vrijheidsbe rooving aanmerkt, acht spr. al evenzeer onjuist. Dan bespreekt verdediger het meer sub sidiair ten laste gelegde: de poging tot afdreiging met geweld den dood tenge volge hebbende Doch zoover is het niet gekomen. Tenslotte bespreekt verdediger den dief- stal van f 100. Dat hebben beide verdach- ten niet bekend, alleen bij de politie. Aan de hand van art 341 W.v.S. laatste lid, voert spr. aan. dat de diefstal niet wet- telijk bewezen is. Er zijn alleen verklarin- 1 gen van verdachten Hierop zal dus wel geen veroordeeling kunnen volgen Pr concludeert ten slotte tot vrijspraak. Mr Bouriier verdedigt den jongsten verdachte die een stille, kalme jongen is, die zich geheel heeft laten beïnvloeden door den ouderen, gestudeerden en be reisden vriend. Dat deze voor een bedrag van f 100.000 tekort werd gedaan, vond hij onrechtvaardig en daarom oeloofde hij te helpen Niet om E. te dooden. doch om deze te dwingen de noodige stukken te teekenen. Pas toen de kist al lang in het pakhuis was begreep hij dat E dood was. Ook deze verdediger meent, dat aangrij pen nog geen vrijheidsberooving is. Op dezen grond kan dus geen veroordeeling volgen. De andere feiten aan spr.'s cliënt ten laste gelegd, kunnen, volgens mi". Bouriier niet aangerekend worden, omdat zij niet bewezen zijn. Pleiter ontkent dat zijn cliënt schuld heeft aan den dood van een braaf man, omdat hij gehoor heeft gegeven aan de praatjes van een oudere. Hij heeft schuld omdat het noodlot hem den uitvinder op zijn weg heeft gezet. Niet alleen de heer E. is het slachtoffer van den uitvinder geworden, maar ook de jongen. De uit vinder heeft twee slachtoffers gemaakt. En zou hij nu nog vier jaar gevangenis straf moeten hebben? Ook spr. vraagt vrijspraak voor z'n cliënt. Hierna volgde re- en dupliek De uitspraak werdt bepaald op Zater- dlag 20 dezer, 's ochtends tien uur. PREDIKBEURT. HILLEGOM. Chr Geref. Kerk: Dinsdagnam. halfacht, ds Bijleveld van Haarlem. NED. HERV KERK. Beroepen te Workum ds. J. van Kuiken te Exmorra. te Cockenge ds. J. Bos te Wouterswoude. Te Oudega (toezD. Bouman, te Molk- werum Aangenomen: Naar Zunderdorp (Am sterdam-Noord). J. A Gerth van Wijk. em pred. te Soestdijk. Bedankt: Voor Alkmaar (vac. A. Ver waal), H. Dekker, te Weesp. Voor Noord- laren, J. A. Tammens. te Parrega. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Giessendam, J. D. Barth. te Borssele. GEREF GEM. Beroepen te Westervoort H. J. Knauff, candidaat te Amsterdam. LOUIS DE VRIES. Zaterdag is aan het Amsterdamsche Ge meentebestuur overgedragen het door Martin Monnickendam geschilderd por tret van Louis de Vries als Hendrik IV in het werk van Pirandello van dezen titel Het portret is plechtig opgehangen in den Stads Schouwburg aldaar. INGEZOGEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red' Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Dr. TJALSMA's verweer. Het verweer van mijn geachten tegen stander tegen mijne beschuldiging, dat hij een leelijke insinuatie uitsprak tegen de Nederlandsche landsverdediging, welke ..zoogenaamd zou strijden voor recht en gerechtigheid, schijnt mij niet erg ge slaagd. Nog minder is dit m. het geval met zijn poging tot weerlegging mijner aantijging dat spr. zich op den Kerk-en- Vrede-avond schuldig maakte aan hinder- lijke eigenrechtigheid jegens zijne mede- Christenen, die over landsverdediging an ders denken dan hij. Spr 's verbetering zijner rede. achtera!, na mijne kritiek, komt als mosterd na den maaltijd. Heeft hij inderdaad de uitermate kwetsende woorden, welke het uitvoerige verslag hem in den mond legt. niet gesproken, daii is het onverklaarbaar dat hij niet met spoed voor correctie zorgde. M. i. had dit méér op zijn weg gelegen dan het verwijt, dat ik hem met „grof geschut" bestook 'o, foei, de „mili- tairistische" beeldspraak!!. Zijn orgaan van ..Kerk en Vrede" staat zoo geheé] in het teeken der krachttermen en groote woorden dat mijne zakelijke be schuldiging, met het feit er naast, nogal tam aandoet. Acht hij zich niettemin door het woord „insinuatie" gekrenkt, hij ver- vange het door een woord dat even kort en kernachtig uitdrukt, wat ik bedoel. Komend tot spr.'s verweer zélf. dan acht ik het heelemaal géén verweer. Iemand die zonder eenige restrictie be weert, geen enkelen oorlog als strijd voor recht en gerechtigheid te aanvaarden, zegt m. i. een absurditeit; men kan hem verwijzen naar de Historie. Volgens een dergelijke opvatting was, om nu maar één voorbeeld te noemen, België's verzet in 1914 tegen de Duitsche aanranding dus géén strijd voor het recht, ergo ónrecht. Het loochenen, het niet willen erkennen van de onderscheiding „recht en onrecht" in dergelijke gevallen, schijnt mij wit zwart noemen, een ijdel, onreëel woorden spel over wat de gansche menschheid door alle eeuwen heen als haar hoogste, hei ligste goed heeft vereerd: de Gerechtig heid. Hieraan doet niets af dat de wijze, waarop de Gerechtigheid soms wordt ge handhaafd, moet worden afgekeurd. Spr. decreteert dan: „de oorlogvoerende mogendheden beweren alle voor het recht te strijden, maar waar iedere zijn recht zoekt, is het recht zoek." Héél aardig, zulk een woordenspel alweer, voor een zaal voorstanders der „dappere ongehoorzaam heid"; maar voor den kritischen luiste raar is het een vertroebeling van de stel ling dat Nederlandsche landsverdediging slechts denkbaar is als noodweer tegen aanranding, dus: vóór recht, tegen af schuwelijk ónrecht. Kleine staten ais Ne derland e.d. zijn waarachtig vredelievend, hebben bij een oorlog alles te verliezen, grijpen alléén in den uitersten nood naar de wapenen als het gaat om hun onder gang; niet zij zoeken, in naam, het recht, maar de groote mogendheden, die de oor logen aanstichten. Ten slotte de verbeterde rede van dr. T. Hij wil dan niet de tegenstelling „Christe nen met en zonder geweten," zegt hij, maar voor zijne overtuiging is „voor een Christen met een geweten de zaak on danks alle moeilijkheden en problemen eenvoudig: hij moet den oorlog radicaal veroordeelen als zonde jegens God en misdaad onder de menschen." Maar als hij dit nu niet radicaal kan doen en vast ge looft dat er omstandigheden, juist voor Nederland, denkbaar zijn, waaronder strijd met de wapenen hoogste en heilig ste plicht is, wat dan? In dr. T.'s gedach- tengang is m. i. alleen ruimte voor de gevolgtrekking: dan is hij géén Christen (met een geweteni. Het verschil met de oude lezing is niet bijster belangrijk, dunkt mij: maar het zal wel aan mij liggen. Spr. vergist zich grovelijk, wanneer hij meent dat ik zijn „Vi'edes-strijd" niet zou kunnen waardeeren. Omgekeerd stel ik de vraag of de mannen van „Kerk en Vrede" hoe goed ook van bedoelen, in simplisti- schen waan wel beseffen dat hunne te genstanders nóg heftiger oorlogshaters zijn dan zij, doch vrij van „de genade der éénzijdigheid"? Juist omdat die véélge- hoonde „militairisten" (welk wpord reeds een onwaarheid bevat) de oogen open houden voor het in deze verscheurde we reld bereikbare, voor de „diamanthardc werkelijkheid"; zetten zij zich schrap te gen het in hunne oogen rampzaiige drij ven der ultra-pacifisten, dat onverbidde lijk moet uitloopen op oorlog, burger oorlog en revolutie. LABRIJN. I het Engelsch van MORICE GERARD door Emma A. H. ri»'™a'ï geen antwoord. En met een mlJr-iRobert. °f zij zich in haar oor- lirtf i- opvatting versterkt voelde, vort potjes den knop om en trad [vertrek binnen. brandde in den haard, maar «io»oa uitgedoofd; er was een tijd- TaVa h'lgedaan, ofschoon een heele N stond in een mand bij den lÊÏÏE bevond zich in half-zittende, i. houding, in zijn lievelings- ht maL 1 die hijzonder aan hem ge- f Wii°P zÜn hh'e ineengerold, ht ml weer terug, Vader, zei Lucille te wekken met d€ bedoelinS om een ongewoon iets voor hem dat ►urdp riP end in slaap zou vallen, al 111 hen avond dlkwi'ls °P den middag i .verroerde zich niet en er lila antwoord. lsDelian?1"6' de stilte trof haar als hart m' zenuwachtig voelde zij Re zien S J?1*'1 beerde zich om, I het ver» ,ar echtgenoot ook achter bliikhaa! was binnengekomen, Zij kwam 1as,h'' in den ha'l geble- [en zag hI? dichter naar haar vader N in een In» hoofd °P ZÜ was ge hand on ?u?,ewone houdmgi ze leSde - zijn arm, maar hij bleef zoo was »°ev<,irttees' die 'n enkele secon- Sit Evelyn jvi??rd bewaarheid. was zijn rust ingetreden. Lucille knielde neer en verborg haar ge laat op haar vaders knieën; zij was ver slagen, verplet. Het leek of zij ineens alle houvast aan het leven verloor en zij in een onbekende zee dreef. Haar vader was haar zoo véél geweest, zoolang het haar heug de; nu was hij heen. Toen zij daar knielde trad Robert bin nen, werd haar houding gewaar en kwam nader; hij ook. zelfs nog sneller, merkte wat er had plaats gehad. Zich voorover buigend sloeg hij den arm om Lucille en vlijde haar hoofd tegen zijn schouder. Ze voelde zijn sterke armen om zich heen en zelfs in haar leed en verlatenheid dankte zij God, "die haar een echtgenoot had ge schonken, haar vertrouwen waardig en die haar ter zijde zou staan in haar uur van droefheid en beproeving. HOOFDSTUK VI. In spanning. October 1669. Vijf en een half jaar zijn verloopen sinds de stille huwelijksvoltrekking in de kapel te Grangeland en de daarop ge volgde ontdekking in de bibliotheek op de Abbey die de eerste schaduw had gewor pen over de verbintenis van Robert en Lucille Darcy. Veel was er gebeurd gedu rende deze gewichtige jaren; gewichtig wat betreft den staat en ook wat betreft het huiselijk leven van degenen, met wie wij kennis hebben gemaakt, maar wat wij niet in bijzonderheden kunnen meedeelen. Lady Darcy was haar rust ingegaan, in den herfst van het jaar. waarin het hu welijk plaats had liefderijk verpleegd door haar zoon en haar schoondochter die haar zelfs meer was geweest dan zij nad durven hopen gedurende de maanden dat zij onder hetzelfde dak hadden vertoefd. Lucille had geleerd in de ervaring van haar droefheid over den dood van haar vader en in de voortdurende verzorging van Robert's moeder de lessen, die de Voorzienigheid wil, dat geleerd zullen wor den in den smeltkroes des levens, waar door zij gelouterd werd, zachter en teeder- der gestemd. Hun waren drie kinderen geboren, drie jongens; de oudste, Harold ,was nu ruim vier jaar; de Jongste, Francis, juist een jaar. Tusschen die twee in was er één ge boren op het landgoed in Picardië, gedu rende den tijd van de pest, toen zij ver bannen waren uit Epgeland door het wijs beleid van den heèr des huizes. Lucille had eenigszins geleden door het overste ken en de daarop volgende reis; de pas geborene had nauwelijks het levenslicht gezien of hij was weer weggenomen. Zij had het verlies bitter gevoeld en had van dien tijd af verlangd om naar Engeland terug te keeren. weg van die herinnerin gen van lijden en droefheid, die zich voortaan verbonden aan hun heerlijkheid in Frankrijk. Engeland, en met "name Londen, had gedurende deze jaren de schrikwekkend ste wisselvalligheden doorgemaakt, die een land en stad ooit overbrachten. Holland- sche schepen waren zegevierend den boezem van de Theems opgevaren en had den vernieling en verwoesting gebracht tot vlak voor de sluisdeuren van de stad; de natie was tot in haar grondvesten ge schokt en had andermaal haar vertrou wen gesteld in den grooten man, die haar in een vroegere periode van nood, nu een paar jaar geleden, ook zoo krachtig ter zijde had gestaan. George Monk, hertog van Albemarle, had zich in al zijn kracht getoond en ondanks een gebrekkige ge zondheid had hij zich tot eersten kam pioen gesteld van Engeland tegen diens geweldige tegenstanders, door eerst de ver dedigingswerken van de Theems te leiden en toen den strijd te ondernemen tegen de groote mededingers, die Engeland de heerschappij ter zee betwistten, Onnoodig te zeggen, dat Robert Darcy niet onbewogen deze crisis had gadege slagen, maar hij had volhard bij zijn een maal genomen besluit en bij de belofte, die hij Lucille had gedaan in het park op Grangeland Abbey. Zijn beurs en die van zijn vrouw waren mild geopend, om te helpen bij de toebereidselen en de krijgsuitrustingen, die noodzakelijk waren voor het welzijn van den staat; maar zijn zwaard was werkloos in de schede ge bleven, behalve dan bij de wapenoefenin gen, die hij nog ondernam met Longstaffe als speudo-tegenstander, in een vertrek, dat als een wapenzaal was ingericht. Van Kingston hadden zij dé vlammen en den dichten rook gezien van het groote vuur, dat, te beginnen in Pudding Lane, in de Koninklijke bakkerij, eindigde in Pye Corner, nadat de halve stad in de asch gelegd was en er over het geheel een paniek had geheerscht, dat er geen huis meer zou blijven staan in de City. Kapitein Darcy en zijn vrouw zetten hun huis open voor de vluchtelingen en gedurende eenigen tijd stond iedere uit bouw vol dingen van waarde: tafelzilver, specie en meubilair, daar van Londen heengevoerd, en er in veiligheid, onder be waking, geborgen. Harold, die, als zijn moeder vroeg rijp was voor zijn leeftijd, keek naar de bran dende stad met wijd open oogen en doods bleek gezichtje en deed vreemde vragen, die noch zijn vader, noch zijn moeder te beantwoorden wisten, maar die in zijn kinderlijk geheugen, droomen en visioenen wekten, die een indruk hadden gemaakt, dat ze hem tot op zijn sterfdag, op hoo- gen leeftijd, bijbleven. Toen het vuur eenmaal gedoofd en het gevaar geweken was. had de City zich ingespannen, de ramp te herstellen met Britschen moed en volharding. Na eenigen tijd volgde het leven weer zijn gewonen sleurgang. Pramen met dames en heeren, volgens de nieuwste mode gekleed, kwa men weer de rivier af, van Westminster of Tower Wharf; parelend gelach en de melodieën van fluit en guitaar, gecompo neerd door Lord Rochester of Master Wycherley, en ter begeleiding van liederen, dikwijls niet al te beschaafd van inhoud, stegen op naar de vensters van het huis in Kingston. Als Lucille de woorden hoorde die s8ms herhaald konden worden door haar zoontje, onwetend dat zij niet be stemd waren voor reine lippen, sloot zij de vensters, om ze er buiten te sluiten. Soms sprak Robert er van, dat zij toch aan het Hof zou worden voorgesteld, en dat zij haar plaats in de maatschappij zou innemen, die haar toekwam als de dochter van haar vader en de gade van haar echtgenoot. Lucille verzette zich al tijd tegen dit voorstel, wat inderdaad ook niet geheel van harte werd gedaan, want het Hof van Karei was een plaats, waar werkelijk beschaafde mannen en vrouwen weinig zieleverwantschap en nog minder waardeering vonden. Mylady Castlemame en haars gelijken gaven den toon aan in Whitehall, terwijl Zijn Genade, de hertog van Buckingham, en andere leden van de staatspartij, het rijk overheerschten, de inkomsten te hun nen bate uitputten. God noch goed mensen vreezende en den afkeer en de bespotting wekkend van allen, die waarlijk het vader land lief hadden, zoowel als van de staatslieden van heel de wereld. Toen de maand October van het jaar 1669, aanbrak voor Robert en Lucille leek ze hun die toekomst van kalme rust en voorspoed te beloven, die zij meer ver langden dan iets ter wereld; het genot van het buitenleven en de opvoeding "an hun kinderen Geen bewijs of schaduw van naderende droefheid vertoonde zich aan den horizon van hun bestaan. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9