Wij handhaven... onze roem Beste Zwarte Stoffen C. Ih. BREEUW ZOON DRUKWERK TELEFUNKEN-SERVICE - LEIDEN J.I. KOELMAN - MARE 116 - LEIDEN - TEL. 1715 E. ZITMAN - Breestraatl21 Leiden - Telef. 958 HET STOFFENHUIS TELEFUNKEN-SERVICE atscbappij biedt Heerenkleeding aan VOOR DEN HANDEL LEIDSCH DAGBLAD it dit besluit ten uitvoer te ivaaraan zij voldeed. R-erd het belangrijkste punt tier ban de orde gesteld n.I. bespreking 'nieuwe plannen. Ter vergadering teekening neergelegd waarop de V toestand en het nieuwe plan regeven. De voorzitter deelde mede buitengewoon slechten toestand Le inrichting verkeert, noodzakelijk tot andere maatregelen over te caf een duidelijke uiteenzetting afgeloopen 6-jarige periode, de ien "adviezen, dc gedane toezeg- |en de daarbij ondervonden mede- inzonderheid van de ambtenaren ente Leiden, waarvoor hij namens der vereeniging bijzonder dank gehouden besprekingen is komen staan, dat de aangewezen weg is tjdigde terreinen en water in huur i van de gemeente Leiden na af- 1 vao de bes'aa.ice over.e komsten, ur zal bedragen f.250 per jaar. fis de voorloopige plannen zal een g noodig zijn van.de badgelegen- emaal zoo groot als de thans zoodat dan voor de Dames en fêèn afzonderlijk gedeelte beschik- bmt. Agang naar het terrein zal komen It Leidsche tolhek met een parke?r- voor auto's en stalling voor rïj- Voor de zwembassins zullen zonne borden armgefegd, een doelmatige en kamertjes voor den bad en badknecht. Een en ander is |on f. 25.000. estuur stelde voor: bsrlkeuring van de ontworpen plan- machtiging voor handelingen ter g. Beide voorstellen werden goed- tredende bestuursleden, de heeren: W. Bcrg:rhof Mu'der en A. M. bmondt werden met bijna a'gemeene jen herkozen. |ssccmm s-i3 1932 werden benoemd dr. Hugenholtz en J. Smit. i werd de vergadering gesloten met _or de opkomst. t daarna werd een aanvang gemaakt afwerking van verschillende spe- lor de Dames en Potspel voor de waarvoor vele mooie prijzen waren [baar gesteld. [keurig strijkje verhoogde da gsz d'ig- jHet is weer een, in alle opzichten |end geslaagde avond geweest, waar- vroolijken geest hzerschte! SASSENHEIM. Raadsagenda. faad vergadert a.s. Woensdagmiddag te behandelen onderwérpen zijn: Bleu. 2. Ingakomen stukken pn mede- Jen. 3. Benoeming lid commissie van |t op hst L.O. 4. Voorschot op ver- aan Bijzondere Scholen. 5. Ver- jrond aan N.V. Eleciriciteitsbedrijf. mntabiliteit. 7. Rijksregeling werk- «affing en steun voor werkloozen. tnrsgeling voor kleine'kweekers. Plaatselijk Crisis-Comité. imiddag wordt een vergadering i teneinde te komen tot oprichting o plaa'selijk crisis-comité. Het gasverbruik. Het gasverbruik bedroeg in 1931 596.443 M3. legen 578.293 M3. in 1930, een toename dus van 18.150 M3. Over de gewone meters werd verbruikt 362.243 M3. tegen 350 703 M3. in 1930; over de penningmeters 223.691 M3. tegen 222.551 M3. in 1930; over munt- meters 2629 Ml (2748 M3. terwijl de straatverlichting 2830 M! (2291 M3. in 1930) verbruikte. Het aantal verbruikers bedroeg op 1 Januari 1044, tegen 1004 in 1930. De uitgekeerde reductie bedroeg f. 8920.75 (Vorig jaar f.9148 8"): hiervoor kwamen in aanmerking 471 verbruikers (vorig jaar 450). Het waterverbruik. Het wet rverbruik bedroeg in 1931 vol gens r!e méter-aanwijzinge-o 64.469 M3.. tegen 61.560 M3. in 1930 Het aantal aan sluitingen was met 49 gestegen en bedraagt thans 1042. VEURLEIDSCHENDAM. Voor de diaconie der Ned. Herv. Kerk is over '33011314 j.l. gecollecteerd f. 93.52. Tijdens het Zaterdagavond gehouden Vara-feest zagen een tweetal RK. raads leden de heeren W. en R. kans ongemerkt den zaal binnen te komen. Toen een zang koor had gezongen begonnen beide heeren te schimpen. De zaalhouder verzocht hen zich te ver wijderen wat zij weigerden, welk verzoek door het Vara-bestuur werd herhaald: de h6er W. voldeed aan dit verzoek, echter nam de heer R. een uitdagende houding aan. zoodat deze op een minder aange name wijze buiten de deur werd gezet. Later op den avond hebben de beide heeren zich nog geruimen tijd opgehouden voor de woningen van eenige Varaleden. VOORSCHOTEN. Plaatselijk Crisis-Comité. Op Woensdag ]9 Febr. a.s des avonds te half 8 uur zal het werkcomité ten Raadhulze zitting h.iuten, teneinde ieder, die meent voor steun in aanmerking te komen, in de gelegenheid te stellen zich aan te mei'en. Vóór genoem 'en dag kan mee zich onder opgave van uiivnerige gevens, ook schrif- te'ijk wenden tot den secretaris-penning meester mr. N. Ve-nède, Leids-heweg 27 alhier of tot een der andere leden van het werkcomité. WARMOND. GEMEENTERAAD. Nieuwjaarsrede Burgemeester - Uitvoerige discussie over de O. L. School. De Raad dezer gemeente hield een openbare vergadering onder voorzitter schap van den burgemeester A. J. L. Kete laar. Nadat deze de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend sprak hij als volgtIn de eerste vergadering van uw college in het nieuw ingetreden jaar wil ilt nog even een kleine terugblik werpen op het jaar 1931 Allereerst wil ik hier dan even memoreeren het overlijden van onzen oud-burgemeester den heer A. J. Schól- vinck, die 22 jaar lang deze gemeente op voorbeeldige wijze heeft bestuurd en aan wien wij zeer veel dank verschuldigd zijn. Zijn nagedachtenis zal bij ons dan ook steeds in dankbare herinnering blijven. Ook Warmond heeft over het afgeloopen jaar van de orisis te lijden gehad, doch het doet mij een groot genoegen te kun nen mededeelen dat de financieele toe stand dezer gemeente momenteel gunstig is. Groote werken zijn het afgeloopen jaar, ooi: tengevolge van de heerschende crisis, niet tot stand gekomen, behoudens de al- geheele vernieuwing der Dorpsstraat en de algeheele bestrating van Warmunda. Beide werken zijn tot tevredenheid uit gevoerd en bleken een zeer goede verbe tering. Gezien de tijdsomstandigheden is groote zuinigheid geboden. Werkverschaf fing heeft niet plaats gevonden doch hiervoor is in de plaats getreden een steunregeling, waardoor meer werkloozen konden worden geholpen. Tenslotte dank ik u allen nog hartelijk voor de wenschen mij bij het intreden van hét nieuwe jaar gezonden en ik wensch u allen wederkce- rig de beste wenschen voor het jaar 1932. Hierna werden door den Secretaris de notulen der vorige bijeenkomst voorgele zen en onder dankzegging zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Hierop deed de voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken. Vervolgens kwam aan de orde Wijziging instructie voor den Gemeente- Ontvanger en den Gemeente-Secretaris. Besloten werd deze instructies te wijzigen conform het door B. en W. overgelegde concept. Aanwijzing takken van dienst als be doeld in artikel 252 der gemeentewet. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten als zoodanig aan te wijzen het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf. Wijziging rekening-courant overeen komst met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten. B. en W. stelden voor de rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Nederlandsche Ge meenten te splitsen in twee overeenkom sten elk met een eigen crediet. n.I. een voor de gewone uitgaven en een voor de buitengewone uitgaven. Conform dit voorstel wordt met alg. st. besloten. Vaststelling van een verordening rege lende het venten binnen deze gemeente. De heer Breedijk vraagt, of het niet mo gelijk is dat van hen die in deze ge meente hun waren aan de huizen komen aanbieden leges geheven kunnen worden hetgeen door den Voorzitter ontkennend beantwoord wordt. Tevens had spreker er bezwaar tegen dat het op de Zondagen geoorloofd was ijs ais consumptieartikel bedoeld, te verkoopen. De heer Bakker ziet heelemaal het bezwaar niet waarom zoo iemand op Zondag geen ijsco's zou mogen verkoopen. Neen, aldus spreker men moet alles vrij geven want hoe meer er hier komen hoe grooter belang dit is voor het overgroote deel der ingezetenen. Spreker noemde deze verordening een parodie op een verordening. Na eenige bespreking werd het voorstel van den heer Breedijk, ondersteund door den heer Weyers. in stemming gebracht en aange nomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heer Bakker. Heitlager en van Schie. Aldus zal het in de naaste toe komst niet geoorloofd zijn met ijsco's op de Zondagen in deze gemeente te venten. Aan de orde komt: Voorstel inzake ver bouw Openbare Lagere School. De Voorzitter licht,toe, dat B. en W. ingevolge verkregen opdracht van den Raad hebben uitgezien naar een geschikt terrein voor den bouw van een nieuwe school, waarbij zij het oog hebben gehad op het braak liggende terrein in War munda. Bij nadere bestudeering is het plan daar ter plaatse een nieuwe school te bouwen financieel onuitvoerbaar ge bleken, en gezien den financieelen toe stand in zijn geheel moeten B. en W. me dedeelen dat de gemeente niet tot den bouw van een nieuwe school kan over gaan om de eenvoudige reden dat er geen geld voor te krijgen is. Daarom stellen B. en W. voor de aan den Raad overgelegde teekening met kostenberekening voor den verbouw der bestaande school te willen goedkeuren. De bedoeling is dat een lo kaal dezer school wordt verbouwd zoodat dit lokaal voldoet aan de eischen der wet. De kideren kunnen dan alien in dit lo kaal worden ondergebracht. Mocht het noodig zijn dan kan later het tweede lo kaal met niet al te groote kosten worden verbouwd. De heer Weyers zegt. dat de kwestie van onderwijs der jeugd een der meest naar voren tredende kwestie is. waarvoor cte bijzondere aandacht van het gemeen tebestuur geeischt wordt. Begrijp ik het goed, aldus spreker, dat zouden de zeven klassen van de O. L. School in een lokaal worden ondergebracht terwijl in dit lokaal door 2 leerkrachten les zal worden gegeven. Daar behoorlijk onderwijs geven, aldus spreker, is onuitvoerbaar en elk ge zond verstand zal zich daartegen ver zetten. Het gevolg zal zijn dat van deze school zeer weinig gebruik zal worden gemaakt en zullen in den zorg die wij hebben voor het onderwijs zeer te kort schieten. Laten B. en W. eens rond zien of zij niet een geschikt terreintje kunnen krijgen om een nieuwe school te bouwen. Spr. weet dat dit niet zoo gemakkelijk gaat maar laten wij dan liever wachten tot er een betere tijd komt want om aan deze school een bedrag van f. 2500.te besteden voor verbouw noemt spreker weggegooid geld. De Voorzitter zegt dat hij geen onder- wijs-specialist is, maar zij die het wel zijn hebben schijnbaar niet de bezwaren ge voeld die de heer Weyers naar voren brengt anders hadden zij, en hiermede bedoel ik de commissie die was ingesteld om dc L. O.-wet voor te bereiden, deze bepaling als toelaatbaar, niet in de wet opgenomen. Wij worden gedwongen, aldus spr., de school in overeenstemming te brengen met de eischen. die de wet te dezer zake stelt en van den anderen kant kunnen wij geen geld krijgen om een nieuwe school te bouwen. De heer Heitlager is het met den heer Weyers volkomen eens dat vruchtdragend onderwijs met 7 klassen in een lokaal onmogelijk gegeven kan worden. Zou het niet mogelijk zijn. aldus spr. het oude gemeentehuis tijdelijk als school in te ric.iten. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat. wijl de ruimte veel te klein is. De heer Bakker zegt zijn stem aan dit voorstel nimmer te zullen geven om de doodeenvoudige reden dat, wanneer dit voorstel wordt aangenomen dit een dood steek is voor het onderwijs. Ik wil hier geen pleidooi houden, aldus spreker, voor het openbaar onderwijs, maar als dit voorstel wordt aangenomen zal niemand van deze school meer gebruik willen ma ken en zullen wij wanneer wij een nieuw hoofd noodig hebben hiérnaar lang' moe ten zoeken. Laten wij ons niet stellen op de wet maar ons gezond verstand ge bruiken. Wethouder Oudshoorn zegt volkomen de bezwaren van de heeren Heitlager, Bakker en Weyers te begrijpen en ook spreker is van meening dat het voorstel van B. en W. geen ideale oplossing is. Het is gek, zegt spr., we moeten bouwen, be wijze de vele aanschrijvingen over deze kwestie, en als we willen bouwen zeggen ze: je krijgt geen geld. Uitstel krijgen wij niet, nieuwbouw wil men niet financieren. De heer Bakker zegt dat men de zui nigheid niet zoover moet drijven dat zij de wijsheid bedriegt, want dat is achter op. Wordt dit voorstel aangenomen dan begaat men een groote onrechtvaardig heid ten opzichte van het openbaar on derwijs. Als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen zullen wij, wanneer de tijden gunstiger zijn en tot nieuwbouw moeten overgaan geen enkele leerling meer hebben. De Voorzitter zegt dat wij voor een gedeelte toch zullen moeten ver nieuwen al wordt het voorstel niet aan genomen. dit speciaal wat betreft de clo setten Het voorstel wordt toegejuicht door den heer van Schie, die dit de beste oplossing acht gezien uit financieel oog punt. De heer Bakker zegt een voorstel te zullen indienen om een kundig man te vragen een kostenberekening te maken voor den bouw van twee nieuwe lo kaaltjes want bij hem wil het er niet in dat zulks een bedrag van f. 9000.— zou kosten. De Voorzitter zegt dit voorstel van den heer Bakker niet te kunnen accepteeren. De heer Bakker zegt dat de Voorzitter hem niet kan dwingen te stemmen voor den ondergang van het openbaar onder wijs. De Voorzitter vraagt of iemand het voorstel van den heer Bakker steunt. Waar dit niet het geval is, kan dit voor stel niet in behandeling worden genomen en wordt het voorstel van B. en W. aan genomen en zal hetzelve om advies wor den gezonden naar den Inspecteur van het Lager onderwijs belast met het bouw toezicht. (Wordt vervolgd.) Onze plaatsgenoot mr. A. R. M. Schöl- vinck, zoon van wijlen burgemeester Schölvinck is 'ueëedigd door den Hoogen Raad der Nederlanden als advocaat-pro- ZEVENHOVEN. In de gehouden vergadering der A.R. Kiesvereeniging is als secretaris herkozen de heer N. Verburg. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo van f. 4.24 in kas was. De heer J. A. Koole leidde een onder werp in over sociale verzekeringen, waarna zich een aangename discussie ontwikkelde. ZOETERWOUDE. Voor het gemeentehuis. Door den heer Nic. van den Akker Jzn. alhier zijn in verband met den gereed gekomen verbouw van het gemeentehuis een groot aantal prachtige aschbakken ten geschenke aangeboden, die door het ge meentebestuur in dank geaccepteerd zijn. ïïlalaüe, 'De grootste schat, dien ge bezit en die niet aan beurs- fluctuaties onderhevig is, is Uw gezondheid. Zorg óók nu, juist nu, dat U geestelijk en lichamelijk gezond blijft, rrta.w. zorg voor een goeden voedings toestand. Ovomaltine vult in smakelij- ken, lichtverteerbaren vorm aan, wat in Uw dagelijksch voedsel ontbreekt. Ovomal tine is het extract uit de natuurproducten: versche eieren, Zwitsersche melk en moutextract. Het houdt U frisch en Uw gedachten scherp. Voor eiken leeftijd is Ovo maltine het superfood bij uitnemendheid. ®'i apothekers en drogisten in busjes von f). 0.70 af. Dr a wander a.g. kerkhoff Co. 6EltN AMSTERDAM y.-'Vb] - dat wij de ARCOPHON C U leveren. 3419 3411 he i)eJanal l)ei" maand. Vraagl eens 'nzage stalen- yjr 6": genre. Coupeurs bezoeken 11 door liet gelieele I "en bureau van dit blad onder No. 455. ONZE WEÜSVE COLLECTIE IS MET ZORG SAMEN GESTELD EN TEGEN DE LAAGS r GELDENDE PRIJZEN'. EEN DEEL HEBBEN WIJ GEËTALEERD. Vraagt onze Stalen: vergelijkt qualiteiten! MARE 92 LEIOEN - TELEFOON 544 (0PGER1CRT 1886) DRUKKER IJ NOORDEINDSPlEIN TEL 2500(2 lijnen) De Telefunken ster waarborgt U een natuurgetrouwe weergave en zeer langen levensduur SIHAPHON 54 PRIJZEN: Arcophon C. f 30.- Arcophon D, f 30- Centrafoon f 40.- Sihaphon 54 f 58- Sihaphon 55 f 58- Weldyne B f 90.- Weldyne A f 145.- Laat U deze luidsprekers dooi uw handelaar demonstreeren De oudste ervaring de modernste constructie 3400. 3—2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7