Jaarpan? MAANDAG 8 FEBRUARI 1932 No. 22051 Dirnner bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. De Dies Natalis der Leidsche Hoogeschool. Rede van prof. dr. J. J. Blanksma. ,DE ROMMELPOT" Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: iCts. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen «r agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle here advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën (sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. [een maximum aantal woorden van 30. lasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van Even 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTn Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week f.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 -t- portokosten. benoeming kerkelijk hoogleeraar. tens besluit van de Algemeene Syno- Commissie der Ned. Hervormde kerk l buitengewone vergadering der Alge- e Synode voor de benoeming van een ilijk hoogleeraar (vacature dr. H. M. Les i niet in April, maar op 8 Juni e.k. fen gehouden. VAN NEDERL. ONDERWIJZERS, vergadering der Leidsche afdeeling lerdag j.l. kwam de afd. Leiden in rergadering bijeen in het Nutsgebouw. ziekte waren vele trouwe bezoekers inderd, de vergadering bij te wonen, voorzitter wekte in zijn openings- de afdeeling op, te zorgen, dat de j vooruitgang van liet openbaar on- Ejs in 1931, tot een groote worde. Hij pte de moeilijkheden waarin het O.O. de wetgeving is gekomen. De achter os: schijnt tot staan gebracht. Het [een het beginsel van het O.O., dat lotte zal zegevieren. Met den wensch. iet Leidsche Openbare Onderwijs zien B2 zal weten te handhaven en uit te Jen, gaf hij het woord aan den secre- Iter lezing van het jaarverslag. Uit Jaarverslag teekenen we aan, dat de lmg, hoewel niet in ledental voor- laan, kerngezond is. In 1931 zijn 7 jrergaderingen gehouden, waarbij een igewone vergadering, waarin de heer [ies uit A'dam heeft gesproken over Jioolparlement en een vergadering, i mej. Jet Bon de waarde van het baar voorbereidend onderwijs be- Het bestuur kwam 17 maal bijeen, igelijksch bestuur heeft zevenmaal Jitieerd met den wethouder van sijs. ueieel is de afdeeling eveneens ge- Het batig saldo bedraagt p.l. 1. Z00. I voorzitter, na den secretaris dank kht te hebben voor zijn uitvoerig en is jaarverslag, gaf een enthousiaste rijving van de Algemeene Vergade- I waaruit wij aanstippen, dat de geest- Ivoor de beginselen in den Bond van l groot is. [het bestuur kwam geen wijziging. rondvraag leverde een uitvoerige be- Ting op van de oorzaken, waardoor de [van het O. O. niet grooter is. Er va ls opgedaan bij huisbezoek, demon- fden ten duidelijkste, dat er met het Iche Lageronderwijs iets niet in orde at er vele ouders zijn, wier kinderen riristelijke scholen bezoeken, onver voor de beginselen, waarop die fen zijn gebouwd. Dat gemakzucht en Schrikbarende onwetendheid oorzaken [waardoor ouders, voorstanders van hun kinderen doen bevolken. Dat [baar onderwijs de bijzondere scholen Hrendheid met de Indeeling der Leid- Openbare Scholen, onbekendheid met Kit, dat den ouders alleen het recht 7cn is, de school te kiezen voor hun eren, deze tegen hun beginselen tsen op de bijzondere scholen. Dit I op den duur voor deze scholen fu- twerken. reens het late uur moest de voorzitter interessante besprekingen afbreken. KfJmcyoeging dat ieder ouder, ten t 1,61 bestuur inlichtingen kan i a .betreffende het Leidsche Open- nderwijs, sloot hij deze vergadering. eigenaardige vondst. bet politiebureau is reeds eenige 'S e den eenkunstbeen gedepo- de eigenaar nog steeds acn l&at wachten! motie van de o.o.-vereen. „ons belang". AfdeeUng Leiden van de Onderoffi- »°ns Belang", in leden- rnioQ« ig blJeen in de Harmonie heeft L nn w,motie aangenomen: li00?d"rt!r'v,"OllS BelanS" enz L' iE.?e besprekingen en kennis ge- I in a„ van onhoudbare toestan- tr-nffiJe21nnen hunner kameraden ble ,eren"Wachtgelders, die als fcachtLiegerreorSanlsatie sedeft 1923 h ml werden gesteld; Istelrlp™^8, dat.een door de Regeering rwnrH.„°?missie' waaraan wachtgel- Itie nnnL. ,Bevoegd- onverwijld een levolvpn !f0e dient in te stellen naar betrokkenen-°P wachteeldstelUnS voor We hpt"1' hoor onze Regeering, han- Per uiWp,ndmo!* dezer commissie, >er oud-Ondern«-e- finantieele nooden zien, nder°fficieren dient te worden fcten' totda^°rtfdDeStuur op' om niet af Stuigd dat I Regeering door haar is pr ma» 200danige toestand niet luit. de^2 bestendigd, an den »«m. e ter kennis te bren- ter van pT„nist®!'. vaa Defensie, den hÉine ™ni de Volksvertegen- lat ovér t„, jrs en het Hoofdbestuur ,er h>t de orde van den dag. Ter gelegenheid van den Dies der Leid sche Universiteit heeft de rector magni ficus, prof. dr. J. J. Blanksma, hedenmid dag in het groot Auditorium van het academiegebouw een rede gehouden over: De invloed der organische schei kunde op de menschelijke samen leving. Op het gebied van kleeding. voeding en snelverkeer aldus prof. Blanksma heeft de organische scheikunde gedurende de laatste eeuwen groote verandering te weeggebracht. Reeds in de oudheid werd de kleeding gemaakt uit vezelstoffen van dierlijken 01 plantaardigen oorsprong. Door de ontwikkeling der organische scheikunde heeft deze vezelstof ais ook de kleurstoffen, waarmede deze wordt ge verfd een volkomen verandering onder gaan. Een voorbeeld hiervan ontleent spr. aan de Leidsche lakenindustrie waarbij hij uitvoerig de werkmethode uit de 14e en de 15e eeuw beschrijft. Twee verfstoffen werden toen in hoofdzaak gebruikt, die welke voorkomen in de weede en in de meekrap. De weede levende indigo voor de blauwzieders, de meekrap werd door de roodzieders gebruikt. Deze verfstoffen waren van plantaardigen oorsprong en en werden eeuwen gebruikt voordat na de ontdekking van Amerika nieuwe verf stoffen in toepassing kwamen, zooals campèchehout, Braziliehout en cochenille. Wat ons echter vooral in de lakenin dustrie treft zijn de van overheidwege aan de ververs gegeven voorschriften en de verplichte geheimhoudig van de werk wijze, welke van vaaer op zoon wordt overgeleverd. Hierdoor werd deze ververij eeuwenlang op dezelfde wijze of met ge ringe veranderingen uitgeoefend. Door de ontwikkeling der organische chemie zijn echter deze sedert eeuwen gebruikte verf- methode verlaten: men is er in geslaagd de bestanddeelen uit de meekrap en de weede in de laboratoria kunstmatig op te bouwen. Zoo is de alizarina uit de mee krap geisoleerd en synthetisch bereid uit het anthraceen. Groebe en Leibermann deden in 1868 de eerste stap in die rich ting, terwijl Adolf Bayer omstreeks 1880 met de synthese van de indigo kwam uit napthaline van de steenkolenteer. Zoo werd de oude werkwijze van het verven der vezelstoffen met plantaardige verf stoffen bijna volledig vervangen door de nieuwere en goedkoopere methoden, ont staan door het zeer groot aantal teer- kleurstoffen, waarmede de organische chemie ons heeft verrijkt. Maar ook de vezelstoffen der kleeding zelf hebben een belangrijke verandering ondergaan. Spr. wijst er op hoe in de laat ste 25 jaren de kunstmatig gespoten draad van celstof, die ten onrechte den naam heeft gekregen van kunstzijde, in zwang is gekomen. In vroegere eeuwen zijn reeds pogingen gedaan om zijde kunstmatig te vervaardigen door eiwit achtige stoffen tot kunstdraden te ma ken. Deze draden bleken echter niet te gen de oplossende werking van water be stand. Men lost thans celstof op en spuit die door een fijne opening, waardoor een draad ontstaat, welke van het oplosmid del bevrijd wordt. Uitvoerig behandelt spr. de ontwikkeling van de kunstzijde-in dustrie, waarvoor een juist inzicht in de structuur van de glucose en cellulose noodig is geweest. Reeds in 1661 heeft Spinoza de nitrocellulose te Rijnsburg ontdekt en het merkwaardige van zijn proeven is, dat de daarbij verkregen nitrocellulose thans als grondstof dient voor de bereiding van kunstzijde en als ontploffingsmiddel in het rookloos kruit. Naast de verandering in de grondstof fen voor de kleeding heeft de organische chemie gedurende de laatste honderd jaren ook de voedselvoorziening in ruimer banen geleid. Tot de belangrijkste voe dingsmiddelen behooren de vetten hoe belangrijk zij zijn is nog eens ten duide lijkste gebleken tijdens de oorlogsjaren zoodat het verkrijgen van een voldoend quantum in alle landen steeds een be langrijk vraagstuk is geweest. Spr. her innert er aan hoe Leeghwater, Michiel de Ruyter en Hugo de Groot, ieder op eigen wijze gedurende den tachtigjarigen oorlog getracht hebben de Nederlanden van de noodige hoeveelheid vetten te voorzien. Leeghwater door het droogma ken van plassen, welker gronden 't kool- zaat leverden voor de oliemolens; Hugo de Groot door zijn bemoeiingen in het belang van de walvischvangst en De Ruyter door aanvankelijk zelf deze vangst uit te oefenen. In deze vetvoorziening van vroeger jaren is echter een belangrijke verandering gekomen. Een belangrijke hoeveelheid vetten wordt thans uit de tropen aangevoerd, zooals cocos- en palm- kernvet en grondnotenolie die door de vorderingen der organische chemie, thans kunnen worden gezuiverd, reukloos en smaakloos gemaakt en gehard om ver volgens tot spijsvetten te worden ver werkt. Spr. wijst voorts nog op den in vloed van de rietsuikerfabricage op de le vensmiddelenvoorziening. Tenslotte komt spr. tot de ontwikkeling van het snelverkeer door de explosie motoren, welke ook grootendeels het ge volg is van de vorderingen der organische scheikunde. Het waren Priestley, Scheele en Lavoisier, die door de ontdekking van zuurstof en de verklaring van de ver brandingsverschijnselen de eerste stappen deden. Daarna was het echter de orga nische chemie, die brandstof leverde voor de explosiemotoren, door een grondig on derzoek van de aardolie en steenkool, waardoor het mogelijk werd uit deze grondstoffen vluchtige bestanddeelen af te zonderen, welke aJs brandstof op de juiste wijze met lucht gemengd in ont ploffingswerktuigen voor ons zwaren ar beid verrichten en ons snel doen ver plaatsen. Voor vijftig jaren heeft Louis Pasteur gezegd, dat de natuurwetenschap de bron is voor allen vooruitgang en de ziel van den voorspoed der volkeren. Zonder twij fel schijnt de politiek met haar dagelijk- 6che en vermoeiende gedachtenwisselin- gen onze leidster te zijn, IJdele schijn! Wat ons voortstuwt aldus eindigde prof. Blanksma zijn, door een tot op de laatste plaats gevulde zaal aandachtig aangehoorde rede dat zijn de natuurwetenschappelijke ontdekkingen en haar toepassingen! Hedenavond te ongeveer halftien zul len de studenten in fakkeloptocht de ge bruikelijke serenade brengen aan de hoog leeraren. die aan een gemeenschappelij- ken maaltijd zullen aanzitten. De stoet trekt van de sociëteit Minerva langs Breestraat, Steenschuur en Rapenburg weer terug naar ..Minerva." VOOR DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL. Opvoering door Utile Dulci. De Schiedamsche Tooneelvereeniging Utile Dulci heeft zich reeds vele malen verdienstelijk gemaakt voor de Leidsche Buitenschool door ten behoeve van dit Herstellingsoord een opvoering in den Schouwburg te geven. Zaterdag heeft zij dit herhaald. Zij kwam nu met het aar dige Amerik. sensatie-blijspel „De zeven sleutels van Baldpate". Hoewel dit too- neelwerk hier reeds meermalen is gespeeld èn door het beroepstooneel èn door dilet tanten (K. V. Litteris Sacrum) bleek er nog groote belangstelling voor te bestaan, zoodat het goede doel volkomen is bereikt. De schouwburg was prachtig bezet! De Schiedammers hebben een vlotte vertolking gegeven aan dit Amerik. werk. Zij hadden de ..griezelsfeer" grootendeels losgelaten, speelden meer in de opvatting van „een vroolijk geval" en eenmaal zich verzoenend met die opvatting, is uitne mend spel gegeven, vooral dus de hoofd figuren. Los en vlot, in goed samenspel, is het blijspel over het voetlicht gebracht. Allerhartelijkst was de ontvangst door het talrijke publiek. Na afloop overhan digde prof. Gorter een krans als uiterlijk teeken van waardeering voor het gebodene In de pauze verkochten jonge dames bonbons ten bate van het Herstellingsoord Het Bestuur der „Leidsche Buitenschool" verzoekt ons te melden, dat dank zij het voortreffelijke spel der Schiedammers en de hartelijke medewerking van vele onzer stadgenooten de uitvoering een groot suc ces is geworden. Het Bestuur betuigt dan ook zijn har- telijken dank aan allen, die tot het wel slagen van dezen avond hebben bijgedra gen. Allereerst de dames, die met de ver koop van de kaarten, van de programma's en de bonbons zich zooveel moeite gaven en zulke prachtige resultaten wisten te bereiken. Een resultaat, dat die van alle tot dusver gehouden uitvoeringen heeft overtroffen. Voorts brengt het dank aan de drukkerij IJdo en de firma van Noort, resp. voor het drukken der programma's en 't beschikbaar stellen der bonbons etc. De netto-opbrengst van den avond zal globaal berekend f. 580 bedragen w.o. f. 100 voortvloeiende uit den verkoop der bon bons en programma's. ZENDELING EGGINK OVER DE BATAKKERS OP SUMATRA. Lezing in het Psychopatben-asyl. Voor de patiënten van het Rijksasyl voor Psychopathen sprak Zaterdagavond, onze plaatsgenoot zendeling Eggink over het onderwerp; De Batakkers op Sumatra. De spreker, die zeven en twintig jaar in ons mooi Indië werkzaam was, vertelde over de godsdienstige en maatschappelijke verhoudingen onder de Batakkers. Het kanibalisme is thans geheel verdwenen. Ook over den geneeskundigen dienst op zoo'n zendingspost vertelde de spreker een en ander. Zoo deelde hij mede dat er op Sumatra, voor de inlanders, poliklinieken bestaan, die op de marktdagen soms wel door een paar honderd lieden bezocht worden. Veel werd er gesproken over de maatregelen welke genomen werden toen er cholera-epidemie dreigde en over de behandeling der meiaatschen. die in zoo genaamde Leprozeriën zijn ondergebracht. Deze meiaatschen vormen een kaste van verschoppelingen die vooral door de Chris tenen worden bijgestaan in de verlichting van hunne maatschappelijke ellende. De rede werd later verduidelijkt door lichtbeelden. Hierboven een aardig moment genomen te Roelofarendsveen, van het meer en meer verdwijnende oude Vastenavondge- bruik „de Rommelpot". De jeugd trekt rond en haalt de gaven op! HET BAL-MASQUÉ VAN VERMAAK". ,NUT EN Een kostelijke avond in de „Moulin Rouge". Het bestuur van „Nut en Vermaak" had Zaterdagavond de Leidenaars uitgenoo- digd tot een bezoek aan de „Moulin Rouge", ééns de over de gansche wereld bekende dancing in Parijs, thanseen eerzame bioscoop! Maar ditmaal gold het toch geen filmvoorstelling doch het jaar- lijksche bal-masqué. En evenmin behoefde men voor dezen avond plaatse nte reser veeren in de „Etoile du Nord", maar men wandelde of taxi-de eenvoudig naar de Stadszaal, welke voor deze gelegenheid in Parijs' eerste danszaal was herschapen. Laten wij beginnen met te verklaren, dat het bestuur met dit jaarlijksche feest weer alle eer heeft ingelegd. Het was wer kelijk in deze moeilijke tijden niet te ver wachten ,dat zóóvelen van de invitatie een dankbaar gebruik zouden maken als Za terdag het geval bleek te zijn. Het was maar goed, dat de politie een vooruitzien- den blik had gehad en uitgebreide maat regelen had genomen om het verkeer op de Breestraat vlot te laten verloopen, want anders zou het onophoudelijk af- en aanrijden van auto's met gecostumeerden zeker opstoppingen hebben veroorzaakt. Een zwaar gegalonneerde portier was de gasten behulpzaam bij het uitstappen uit de auto's. Men verge van ons niet nauwkeurige beschrijving hoe de zaal er uit zag en wie er precies waren. Wat het eerste betreft mogen we constateeren, dat de aanklee ding van de groote zaal mooier was dan met een wellicht kostbaarder versiering mogelijk geweest zou zijn. Er zat „sfeer" in; de aardige wandkleeden, de in zachte tinten gehouden doekbedekking, welke het plafond maskeerde, de ontelbare kleurig- omfloerste lampjes, het alles dééd het uit stekend en schiep een sfeer, waarin je je onmiddellijk thuis en in de stemming voelde. Stemming, ja die was er volop; niet alleen in de zaal, waarin de gecostumeer den op de tonen van een tweetal orkesten rondwalsten, sprongen en hosten waar was ditmaal het pierement? niet enkel op de balcons, waar de tallooze toeschou wers zich kostelijk amuseerden met den aanblik van al dat fleurig gedoe beneden hen, maar ook in den foyer, waar de heer Brons c.s. zich met onverwoestbaar enthousiasme uitputte in ouderwetsche, nieuwerwetsche en hyper-moderne dans muziek. En ook in de koffiekamer, in de als „bierknijp" ingerichte stemkamer en later op den avond in de champagne-bar, heerschte een opgewektheid, welke ten eenenmale onvereenigbaar was met het begrip „malaise". De trouwe „N. en V.'ers" hebben weer getoond de kunst van gepast, doch gezellig feestvieren tot in de perfec tie te verstaan. Hulde aan het bestuur en aan den knappen decorateur, den heer Lau voor de wijze, waarop zij dezen avond heb ben voorbereid en uitgewerkt. Nu: wie er waren. Als we ons niet ver gissen, moest de jury niet minder dan circa 200 nummers inschrijven, waaronder dan vele groepen sommige van meer dan 10 personen en paren. We zullen dus uit den aard der zaak moeten vol staan met de costumes te vermelden, welke ons het meeste frappeerden. In het algemeen moet opgemerkt, dat er veel werk van de costumes was gemaakt. Het beste was wel de dame, die het bruids paar voorstelde; dat was werkelijk af. Ver der vermelden onze aanteekenlngen nog twee buitengewoon geslaagde Mickey Mou ses; een juffrouw, die zich uitverkoop noemde, maar die je graag op den koop BINNENLAND. De proefnemingen betreffende radio» distributie over het lichtnet (Binnenland, 3e Blad). Met den zomerdienst zullen er op het traject Meppel-Loeuwarden, bij wijze van proef, eenige motortrcinen loopen (Bin nenland, 3e Blad). De pleidooien in de moordzaak-Eschau- zier (Rechtzaken, 3e Blad). Bij Kemrik (Friesland) is een jacht-op- ziener door een strooper neergeschoten en zwaar gewond (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Nieuwe voorstellen inzake het conflict in het Verre Oosten (Buitenl. en Tel., Ie Blad). Een Lithausche staatsgreep in het Memelgebied (Buitenl., Ie Blad). De vroegere Peruaansche president Leguia overleden (Buitenl., Ie Blad). Ernstig mijnongeval in België (Buitenl. Gemengd 2e Blad en Tel. Ie Blad). Sir John Simon opent het debat ter Ontwapeningsconferentie (Tel., Ie Blad). toe zou willen nemen; twee allerliefste piepkuikens; een geweldige neef uit Ca nada met de bekende afmetingen: twee meter lang, drie meter dik; een even ver vaarlijke uitziende als brullende koppen sneller; een vijftal lieftallige piraatjes, waardoor je je voetstoots naar een onbe woond eiland zou laten ontvoeren; een ach, wat moeten we verder nog opsommen? Voor hen, die er niet waren, zegt het toch niets en voor hen, die er wél waren, was de werkelijkheid veel aardiger dan deze nuchtere herinnering. Rest ons nog te vertellen, dat het aan tal Spaansche schoonen legio en het aan tal vrouwelijke matroosjes zoo mogelijk nóg grooter w>s. En hoog boven dat alles uit draalden op het tooneel de wieken van de „Moulin Rouge" en klepperden hun lied van pret en jolijt De jury, bestaande uit de heeren B. de Koning, ïr. Bern. Buurman en N. van der Laan had ook ditmaal weer een zware taak. Het feit ,dat haar uitspraak vrijwel algemeen instemming vond, bewijst, dat zij zich ook thans weer voortreffelijk van die taak heeft gekweten. Een woord van hulde zij haar daarvoor gaarne gebracht. WD laten hieronder haar beslissingen volgen: Origineel: Groepen: 1ste prijs: Jaar verslag, 2de pr. Tiroler muzikanten; Paren; 1ste pr. Twee piepkuikens, 2de pr. twee kiantenverkoopers; 3de pr. Hamb. timmerlieden. Dames: 1ste pr. Orde van den dag; 2de pr. Pierrette, 3de pr.: Auto mascotte. Heeren: 1ste pr. Koppen sneller, 2de pr. sneeuwman. GeestigGroepen: 1ste pr. schilders van Montmartre, 2de pr. Volkenbond. Paren: 1ste pr. Rumba; 2de pr. Mickey Mouse. Dames: 1ste pr. bruidspaar. 2de pr. vlinder, 3de pr. Beiersche kellnerin. Heeren: 1ste pr.: Neef uit Canada. Mooiste: Groepen: 1ste pr. 4 dames fantasie, 2de pr. Oude- en Nieuwe Tijd, 3de pr. 2 danseressen. Paren; 1ste pr. Leidsche kleuren. 2de pr. Russisch paar, 3de pr. zomer en winter. Dames: 1ste pr. Spaansche dame, 2de pr. Mad. de Pom padour; 3de pr. Spaansche dame. Hee ren: le pr. Luxe cowboy, 2de pr. confe rencier. Extra-prijzen: 2 revue-girls en 2 liefdes matroosjes. De prijzen bestonden uit manden wijn, fruit en conserven, benevens fraaie kunst voorwerpen. gedeeltelijk door de leden en bevriende firma's geschonken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Leidsche Fabriek van Lampepit en Breigaren v.h. Firma van 't Hoofd en Co, Oude Rijn 31—33, Leiden. Uittredend commissaris: Mr. G. H. Wis- senburgh^eiden. 't Havenplein, Haarlemmerstraat 274, Leiden,' café. Uittredend eigenaar: P. van Rosse, Leiden, dd. 4 Jan. 1932. Prof. dr. C. van Vollenhoven zal tij dens zijn afwezigheid van Paschen tot eind September vervangen worden: le. Voor het afnemen van examens in staats- en administratief recht van Ned - Indië, Suriname en Curacao (en in Ned. staatsrecht als aanhangsel daarvan wan neer economie hoofdvak ls bij een docto raal examen. Econ. Cand- en Doet (Indo logie) door prof. mr. Ph. Kleintjes te Am sterdam; 2e. voor het afnemen van exa mens en tentamens in Ned.Ind. staatsrecht (hoofdzakelijk dus: Cand. Indisch Recht) door prof. mr. H. A. Idema; en 3e. voor het afnemen van examens in adatrecht door mr. F. D. E. van Ossenbruggen te 'sGra- venhage.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1