CHIEF WHIP m AGENDA. *Nög iemand heeft genoten van de beste sigaret voor iedere gezondheid! LEIDSCHE SCHOUWBURG. BUITENLAND. BEDEN: Schouwburg: Tooneelver. „Utile Dulci „De zeven sleutels van Baldpate". 8 uur nam. Stadszaal: Poppenkastvoorstellingen van den heer Devllé. l'/s en 3'/t uur nam. Stadsgehoorzaal: Balmasqué „Nut en Vermaak''. Vrije Evang. Oem.: Bidstond te 8'/i uur nam. Zomerlust. Ver. van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool. Zondag. Stadsevangelisatie (Morschweg)Sa menkomst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomst te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6Vi uur ham. Maandag. ..Den Burcht": Mij. tot Bev. der Woord kunst. Voordrachtsavond Rie Batenburg. 81/4 uur nam. Rehobothds. W. Rijnsburger, 8 u. nam. Schouwburg: R tierdamsch Hofstadtoo- neel „De Goede Fee', 8 uur 15 nam. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Febr. tot en met Zondag 7 Febr. waargenomen door Apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Kors, Muyzert, Poortman en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienct dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tel. 390 DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater. Na langen tijd te zijn aangekondigd is dan eindelijk de film „De ware Jacob" in het Trianon-Theater gearriveerd! Hoe hoog de verwachtingen door het lange wachten ook gestegen mo gen zijn, wij zijn er van overtuigd ge zien het spel der hoofdpersonen en ge hoord het schier onbedaarlijke lachen, dat als het ware onafgebroken door het thea ter golfde dat deze nog ver en ver zijn overtroffen. De eene lachbui was nog niet geheel en al verdwenen of een vol gende bekrachtigde haar, overtrof haar .n omvang en deed haar voorgangster vol- •romen te niet. Door het opvoeren van de humor, die door deze geheele film is ver werkt. zonder een oogenblik af te dalen tot een lager niveau dan dat van den inzet, door een climax van luimige mo menten behoort deze film wel tot de beste rilmkluchten, die we ooit zagen. Onge twijfeld heeft Felix Bressart door deze film zijn toch al niet geringe reputatie van kluchtspeler vermeerderd tot een on gekende hoogte. Doch ook de belde andere mannelijke hoofdpersonen, welbekend uit „De brave Hendrik", bieden een spel dat de film in haar geheel zeer ten goede komt. Voor de pauze draalt de Paramount film „24 uur, uit het leven van een vrouw" met Miriam Hopkins bekend als de prinses uit „De lachende luitenant" in de hoofdrol. Het programma is zoo ooit, dan zeker thans een bezoek ten volle waard. Luxor-Theater. Er is ook ditmaal weer rijke afwisseling in het nieuwe Luxor program. Als hoofdfilm gaat de verfilming van Claude Anet's liefdesroman .Ariana", waarin Elisabeth Bergner de rol vertolkt van de knappe, maar natuurlijk onervaren gymnasiaste uit Zurich, die zonder chape ronne op de gevaren van hét Berlijnsche leven wordt „losgelaten". Dra ontstaat daar een liefdesverhouding tot een le vensrijpen jongeman (Rudolf Forster). die haar geheel in z'n macht krijgt om haar dan plotseling volkomen los te laten. Het dramatische verhaal brengt tenslotte een bevredigende, hoewel onverwachte ont knooping! De tweede hoofdfilm „Die schwebende Jungfrau", heeft de toeschouwers gister avond doen schaterlachen. Fritz Schulz heeft, net als Indertijd in .De brave Hen drik", een rol. waarin hij pogen moet voor een ander de kastanjes uit het vuur te halen. Hij doet het op de hem eigen ma nier, de rest doet daarbij weinig of niets voor hem onder, en er is zoo een geheel verkregen dat buitengewoon vermakelijk moet worden genoemd, dat de spanning 'dar.de houdt door z'n vele dwaze verwik kelingen en dat het theater gisteravond heeft doen schudden van den lach! Casinó-Theater. De „Politiespion" is de titel van de hoofdfilm, die deze week op 't programma van dit theater prijkt. De dranksmokkelaar Charlie Jackson wil een lading geweren voor de Arabieren smokkelen, maar wordt daarbij door de Franschen gevangen genomen en naar Oasa Blanca gebracht. Hij weet echter uit zijn gevangenschap te ontvluchten en ver bergt zich in de kleedkamer van de zan geres Llli. Om hem voor ontdekking te beschermen, stelt ze hem voor als een beroemd zanger, Senor Borelli. De weder- zijdsche liefde die ontstaan is. wordt tij- delijk onderbroken, want in een uniform van een vermoorden Franschen soldaat trekt hij naar 't vreemdelingenlegioen. Daar onderscheidt hij zich in spannende gevechten, terwijl Lili geduldig zijn terug komst verbeidt die niet lang meer op zich laat wachten. En zoo kunnen Lih en Charlie elkander voor altijd in de armen sluiten De rol van Charlie is In handen bij Harold Murray, die een goede stem heeft en Fifi Dorsay met haar eigenaar dig rollende oogen vertolkt de rol van Llli. Als hoofdfilm voor de pauze draait de onder regie van Carl Boese vervaar digde film „Zangleeraar tegen wil en dank" iKomm' zu mir zum Rendez-vous). Hoewel we deze rolprent al eens hier ter stede gezien hebben, hebben wij ze toch weer met veel genoegen gevolgd. Het is een kostelijke film die behalve door haar ongekunstelde humor, ook door een zeer sterke rolbezetting uitblinkt. We hoeven maar even de namen van Ralph Arthur Roberto als de ontrouwe echtgenoot, of van Szöke Szakall te noemen. Met daarbij nog een sorekend Journaal, een goed programma derhalve! City-Theater. Hier wordt deze week het anti-oorlog filmwerk „De ochtend- patrouille" vertoond, dat hier ter stede reeds eerder met groot succes op het witte doek is gebracht. Wie dit machtige werk nog niet eerder zag, krijgt dus thans ge legenheid zijn verzuim te herstellen. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen daar van een dankbaar gebruik maken. Temeer waar het bij programma uitstekend ver zorgd is. Wij noemen vooral een zeer gees tige klucht met Lupido Lane in de hoofdrol! DE SENAATSKAMER DER LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij de uitgeversfirma S. C. van Does- burgn alhier is een tweede druk versche nen van het. boexje „De aenaatsxamer der Leiascne universiteit waarvan de eerste arux, samengesteld door prof. dr. W. Mar tin en nu wijlen prof. dr. P. J. Blok in lwi4 verscneen. Dit boexje Devatte niet alleen een be knopte geschiedenis der Leiascne Be naatsxamer maar tevens een vouedigen bescnruvenden catalogus der geschilderde portretten van hoogiecraren, waarmede de wanaen van die vergaderzaal zijn be hangen. Aangezien die merkwaardige verzameling seoert iai4 .s verrukt met met minder can acut-en-twintig beeltenissen, aiaus scnruït ae aigetreaen rector-magnmcus, prof. ar. J. Pn. Vogel in zijn voorrede, kwam het ons gewenscht voor een tweede uitgave van De senaatskamer het licht te aoen zien, waarin die nieuwe aanwinsten kon den woraen opgenomen. Bovendien hebben wij gemeend uat deze publicatie niet wei nig in belang zou winnen, indien daarin een korte kenschetsing van elk der hon- derd-drie-en-tachtig afgebeelde geleerden kon worden ojigenomen. Immers, hoewel de Leiascne concctie eenige stukxen van wezenlijke kunstwaarde Devat, toch zal men erkennen dat het vooral de afge beelde personen zijn, waaraan deze por- tretverzamehng haar buitengewone betee- kenis voor onze Leidsche Hoogeschooi ont leent. In die statige reeks conterfeitsels van vermaarde geieerden straalt ons als het ware de roem tegen, dien de Leidsche Hoogeschooi gedurende de drie en een halve eer.w van haar bestaan heeft weten te handhaven. Tot onze vreugde hebben wij niet alleen Dr. W. Martin onmiddellijk bereid gevon den om tot een nieuwe uitgave van zijn Senaatskamer mede te werken, madr bo vendien bleek ons dat wij voor de biogra fische bijzonderheden der afgebeelden konden rekenen op de hulp van een aantal docenten onzer Universiteit. Wij wenschen hier uiting te geven aan onze erkentelijkheid voor de medewerking, zoo bereidwillig en vaak met opoffering van veel tijd verleend. Een woord van bijzonderen dank komt toe aan den heer E. Pelinck, candidaat in de kunstgeschiedenis, die zich op verzoek van prof. Martin en onder diens leiding heeft belast met de beschrijving der acht- en-twintig sedert 1914 in de Senaats kamer geplaatste schilderijen en met groote nauwgezetheid zich van die taak heeft gekweten. Het aantal reproducties in de nieuwe uitgave is met vijf vermeerderd, bij de keuze waarvan deels op de kunstwaarde, deels op de beteekenis van den afgebeelde is gelet. In totaal bevat het keurig-uitgevoerde boekje thans 18 afbeeldingen. De prijs bedraagt f. 1.25. ACADEMISCH HISTORISCH MUSEUM. R.-K. PROV. BOND v. GEITENFOKV. IN ZUID-HOLLAND. Jaarverslag over 1931. Aan het jaarverslag van bovengenoemde instelling is het volgende ontleend: Op 9 Februari 1931 is het Academisch Historisch Museum te leiden officieel ge opend. In het afgeloopen jaar is het Museum door de medewerking van vele belang stellenden in de Leidsche Universiteit in het bezit gekomen van een verzameling, gedeeltelijk in eigendom, gedeeltelijk in bruikleen, die het in staat stelt, reeds na een jaar, dus op 8 Februari 1932, haar deuren te openen voor het publiek. Van dien datum af zal het Museum des Dins dags en Vrijdags van 1012'/i, 25 uur toegankelijk zijn. Zeer veel dank is het Museum verschul digd aan de verschillende schenkers, van wie wij o.a. noemen het Gemeentebestuur van Leiden, dat uit het Gemeente-archief een groote verzameling doubletten afstond. Een waardevolle aanwinst was de groote schilderij, voorstellende de Leidsche Jagers van 1830 in actie bij Bautersem, geschon ken door Jhr. A. W. den Beer Poortugaal. te Amersfoort. Het Museum is thans in het bezit (eigendom) van 828 boeken, 34S prenten, foto's etc., 37 documenten, 14 voorwerpen terwijl in bruikleen werden ontvangen 14 boeken. 96 prenten, 53 do cumenten, 92 voorwerpen. Uitgeleend wer den 5 prenten voor een tentoonstelling, terwijl aan 5 personen inlichtingen zijn verstrekt. De Historische Commissie, die bijeen geroepen werd door Curatoren om den be heerder van het Museum terzijde te staan en van advies te dienen, heeft zich ver der tot taak gesteld, zooveel mogelijk ge gevens te verzamelen betreffende de ge schiedenis der Leidsche Universiteit. De Commissie spreekt hierbij haar groo- ten dank uit aan allen, die reeds dooi raad of geschenken (zoowel van voor werpen als in geld) van hun belangstelling in haar werk blijk hebben gegeven. Zij doet een beroep op allen, die in het bezit zijn of aan wie de aanwezigheid elders bekend is van voorwerpen, zooals doctorale bullen, oorkonden, correspondenties, stem pels, portretten, insignes van studenten- vereenigingen, maskerade-prenten, kortom van alles in verband staande met de Leid sche Universiteit om dit mede te willen deelen en zoo mogelilk voor het Museum in eigendom of bruik'een af te staan. In het bitzonder verzoekt de Commissie be richt omtrent moeeliike aanwezigheid van academische bullen van vóór 1700 en van de jaren tusschpn 1795 en 1806. Zii noodigt bovendien arie Le'dsche oud-studenten uit om. door een "ermee iaarliiksche büdrage of door een büdraee in eens (nostgiro No. 96778 of Amsterdamsche Bank. Leiden) steun te geven aan het werk der Commis sie in het belang van de Leidsche Uni versiteit. I 15de jaarvergadering. Gisteren hield deze Bond in een der zalen van „Zomerzorg" haar 15de Jaarver gadering. De belangstelling was zeer goed; vrijwel alle afdeelingen waren ver tegenwoordigd. Ook de Bondsadviseur, kap. A. Verhaar, van Hillegom, was aan wezig. Te ruim 11 uur opende de Bondsvoorzit ter, de heer W. Mesman, de vergadering met den Chr groet en een woord van har telijk welkom, In het bijzonder tot den Bondsadviseur. Na een korte beschouwing verkrijgt de bondssecretaris, de heer C. Joh. Bakker Jzn., uit Hillegom, het woord tot het lezen der notulen, welke onder dank voor de juiste weergave worden goed gekeurd. Het jaarverslag was mede punc tueel vorzorgd. De verhouding tot den Col- legabond ls uiterst vriendschappelijk, de regelingscommissie werkt met succes. Vervolgens wordt een verslag uitge bracht van de jaarvergadering der Ned. Commissie voor de geitenfokkerij, gehou den te Utrecht en door den bondssecreta ris bijgewoond. Ook hiervoor werd dank gebracht. Ingekomen was een schrijven der afd. Voorhout, waarin dank gebracht werd aan het bestuur voor hetgeen dit en ae bondssecretaris in het bijzonder - gedaan lieeft om van die gemeente subsidie voor de afdeeling te erlangen. Vervolgens werd door den heer G. Hen driks te Vijfhuizen, mede namens den heer L. Kapiteijn te Lisse, die ae bescheiden van den bondspenningmeester hebben gecon troleerd, verklaard, dat alles correct was bevonden, weshalve zij adviseeren den functionaris te déchargeeren. Nadat de voorzitter dank gebracht had aan de commissieleden werd de penningm. onder dank voor het gevoerde beheer ge dechargeerd. Deze ging vervolgens de di verse posten van ontvangsten na en gaf inlichtingen; het tekort over het afgeslo ten boekjaar bedraagt f. 425,96, hetwelk vermoedelijk uit de Provinc. fondsen zal worden vergoed. In de vacature L. Kapi teijn. die wegens drukke werkzaamheden als bondscommissaris had bedankt, werd gekozen de heer L. Borst te Voorhout, die de benoeming aanvaardde. Hierna nam de bondsadviseur 't woord. Nadrukkelijk legde hij vast, dat de R.-K. Geitenhouders zich in dezen bond behoo- ren te organiseeren om het principe, niet om de geit. Dit laatste zou eenvoudmg dwaasheid zijn. De plicht zich Katholiek te organiseeren geldt voor alle categorieén van personen, het is trouwens vanzelf sprekend. Na de pauze bracht de heer I. den Haan, directeur-administrateur der Onder linge Verzekering „De Geit" een verslag uit over de werking der organisatie en 't beheer. De kas sluit met een batig saldo van f. 24.14. Daar de bescheiden door com missarissen reeds waren nagezien en voor accoord geteekend, bracht de voorzitter namens D.-B. en vergadering den heer Den Haan hartelijk dank voor de werk zaamheden, zoo belangloos verricht. De concept-begrooting in ontvangsten en uitg. geraamd op f. 1146,10, werd na am pele bespreking vastgesteld. Conform het prae advies van het hoofd bestuur werden de dekgelden bepaald op 30 ct„ de contributie* op 25 ct. per lid. Vervolgens werd besloten de aanvulling van mannelijk fokmateriaal te betrekken van den Collega-Bond, tenz uit de afd. gelijkwaardige exemplaren kunnen worden aangeboden. De rondvraag bracht uitsluitend huis houdelijke zaken, waarna de voorzitter met een passend dankwoord deze jaarver gadering sloot. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Melkinrichting „de Landbouw" (filiaal). Ymuiderstraat 31, Noordwijk. Hoofdzetel: Voorstraat 100, Noordwijk. Handel ln melk boter kaas etc. Beheerder filiaal: W. Ra- vensbergen, Noordwijk (Beperkende Bepa lingen). Wijzigingen: Electrische Drukkerij v.h. Taconis, Ma- redijk 17, Leiden. Uittredend Commissaris: H. Ph. Sobels, Llsse; Nieuwe Directeur: C. B. Zijlstra, Lelden. Nieuwe Commissaris: C. F. G. Zijlstra, Lelden. H. J. Eilers, Terweeweg 120 aOegstgeest j fabrik. van chem. preparaten en patent I geneesmiddelen. Uittredend Eigenaar: H. J. Eilers, Oegstgeest, dd. 31 Dec. 1931. Wijz. handelsnaam thans: Fabriek van Che mische Praeparaten v.h. Eilers. Nieuwe j Eigenaresse: Mevr. W. EilersVeis, Oegst- i geest. (Huwelijksche Voorwaarden:. Ge volmachtigde: H. J. Eilers, Oegstgeest. Wed. W. van Eeden, Dorpsstr. 44, Noord- wijkerhout. Broodbakkerij. Uittredend Eigenaresse: Mevr. A. van Eedenv. Dijk dd. Aug. 1925. Nieuwe Eigenaar: J. van Eeden, Noordwijkerhout. Wljz. handelsn.: J. van Eeden v.h. Wed. W. van Eeden. De handelszaak is met ingang van 25 Jan. 1932 in eigendom overgegaan aan de N.V. Eerste Noordwijkerhoutsche Centrale Bak kerij. Gebr. van Rooyen, Westeinde E.45 en 44, Hazerswoude (dorp). Fouragehandel. Door uittreding van den vennoot: N. v. Rooyen Hazerswoude, is de vennootschap onder firma ontbonden. D. F. C. Spormann, van Mandersloostr. 19 en 21, Alphen a. d. Rijn. Winkel in hor logerie. goud en zilver, optiek. Tevens wordt handel gedreven onder den naam: Alphensche Juweliers- en Horlogeriezaak (sinds 1 Januari 1925). Coöp. Boerenleenbank, Alphen a. d. Rijn Stationsstraat 21c, Alphen a. d. Rijn. Over leden Directeur: J. van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn, dd. 7 Jan. 1932. ——o Gistel-middag is de 18-jarige J. K. op de Langegracht van een keukenplat ge vallen tengevolge waarvan zij verscheidene hoofdwonden bekwam en door den E. H. D. ter observatie naar het Academisch Zie kenhuis moest worden overgebracht. De twee cursus-avonden, welke de heer Mater in het Leidsche Volkshuis zal geven op 11 en 18 Febr. aj. over: „Wat er groeit en bloeit in en bulten de kassen van den Hortus", zijn wel zeer actueel nu de belangstelling voor den beroemden Leid- schen plantentuin door den directeur en hortulanus allerwege wordt gewekt. Wij twijfelen dan ook niet of velen zullen deze gelegenheid aangrijpen om over de schatten, die de Hortus ons biedt, nader te worden ingelicht. Een excursie naar den Hortus en de kassen onder leiding zal bo vendien aan dezen cursus een bijzondere I aantrekkelijkheid verleenen. RECLAME. A VIRGINIA De heer J. A. Kohschulte heeft met ingang van heden zijn manufacturen- en beddenmagazijn aan de Haarlemmerstr. 7072 opgeheven. Dit is nu in den tegen- woordigen tijd helaas niets bijzonders en zou dus niet de vermelding waardig zijn, ware het niet, dat de opheffing van het magazijn geheel vrijwillig en geenszins door de omstandigheden gedwongen ge schiedt! Een tweede bijzonderheid in deze is wel, dat de sluiting juist 46 jaar na de opening van het magazijn geschiedt. Niet alleen als Leidsch manufacturier maar ook als steunpilaar van de Inkoopvereenlging St. Homobonus, gevestigd te Rotterdam, heeft de heer J. A. Kohschulte zijn rust welverdiend. Wij verwijzen naar de officieele kennisgevingen in dit Blad betreffende de inschrijving van leerlingen voor open bare bewaarscholen en Openb. Lagere Scholen. A. G. A. B. Moordromance, groteske in 3 bedrijven van A. Defresne. A. G. A B. heeft zich verdienstelijk ge maakt, door als allereerste tooneelveree- niging hier ter stede een uitvoering te geven voor het Leidsche Crisis-Comité. Gezien dit goede doel, was het jammer, dat de Schouwburg niet geheel gevuld was! Een aardig detectivestuk is .Moord romance", vooral de eerste twee bedrijven doen het prachtig en houden de aandacht gespannen in toenemende mate. Het derde bedrijf is daarbij een tegenvaller, daar de spanning te vroeg wordt weggenomen, al is een nieuwe „verrassing" ingevoegd. Den inhoud van zulke tooneelwerken plegen wij nooit nader aan te duiden en ouder gewoonte zullen wij het ook nu niet doen. Misschien komt men er nog eens mee te Leiden en dan zou de aardigheid er groo- tendeels af zijn, zoo de gang van zaken bekend was. Gelet op het goede doel zullen wij cri- tiek, die te leveren zou zijn, achterwege laten en volstaan wij met de verklaring, dat A. G. A. B er ti its fouten in geslaagd is. velen een aangenamen avond te be zorgen. Na afloop huldigde de praeses van Sanctus Augustinus, waarvan A. G. A. B. een onderafdeeling is, de executanten met een krans, waarbij namens de Indische Tooneel- en Muziekvereeniging nog een krans werd gevoegd. De praeses van A. G. A. B. overhandigde den regisseur een krans. Tenslotte bracht mr. Romijn als voorzitter van het Crisis-Comité zijn war men dank over. Natuurlijk kwam hij met leege handen. A. G. A. B. zou ze immers vullen li WEEKBLADEN. Veel aandacht wordt in „De Haagsche Post" gewijd aan de Ontwapeningsconfe rentie. V. O. brengt een hoofdartikel „De kracht van voldongen feiten". Voorts een artikel over „Oude muziek op nieuwe Pla ten". De landbouwmedewerker schrijft over „Waar in stilte geleden wordt", tenslotte een beschouwing betreffende „Deviezen- ciearing-overeenkomsten". De „Wereldkroniek" bevat foto's uit Ja pan en van de verongelukte duikboot M2. Het leven in Luxor wordt in beeld gebracht, voorts indrukken uit „De Vrouwenstaat van Koningin Pampa". Het hoofdartikel in „De Groene Amster dammer", gewijd aan de ontwapenings conferentie. van de hand van prof. mr. F. G. Scheltema. Dr. Jan Romein schrijft over Japan en China; interessant zijn de afbeeldingen betreffende „Industrieele fotokunst." „Het Leven", brengt deze week, als ieder jaar in dezen tijd, een rijk-geïllustreerd Carnavalsnummer. DE ALGEMEENE TOESTAK De Ontwapeningsconferentie. Gisteren heeft de Ontwapening rentie het presidium gekozen. De veertien onder-voorzitters i allen reeds bij eerste stemming 54 stemmen waren uitgebracht, zóodi volstrekte meerderheid 28 was. Gel werden- Frankrijk en Italië met beit stemmen, Engeland 53; Amerika Duitschland 50; Zweden 48; Japan Spanje 43; Argentinië 39; België en jet-Rusland ieder 36; Tsjecho-Slw 35; Polen 33; Oostenrijk 32. Waarschijnlijk zal Dinsdag, wannei nieuw gevormde groote algemeene missie voor politieke vraagstukken, staande uit de eerste gedelegeerden iedere delegatie, zal bijeenkomen, lescu tot voorzitter hiervan worden zen en daardoor ook een plaats in het reau krijgen. Onverwacht heeft de Fransche ra genwoordiger, minister Tardieu, Frans voorstellen overhandigd De voorstellen zijn in 5 hoofdstel verdeeld. In de inleiding wordt verkl: dat de ontwapeningsconferentie bij werkzaamheden op den voorarbeid den Volkenbond moet steunen. In het eerste hoofdstuk wordt v« steld, de burgerlijke luchtvaart intenu! naai te maken. De groote en voor mili gebruik bestemde vliegtuigen zullen der uitzondering ter beschikking van Volkenbond worden gesteld, term kleinere en voor militaire doeleinden bruikbare vliegtuigen voor de eigen- bewapening der desbetreffende staten schikbaar zullen blijven. Alle overige t tuigen zullen onder controle van den kenbond komen, welke een permac recht zal hebben om deze vliegtuigen' de staten, die daarvan eigenaar zijn, te eischen. Alleen indien een staat aan het lm bombardement wordt blootgesteld, deze ook zijn groote vliegtuigen gebruik! doch i$ gehouden, daarvan mededeeU aan den Volkenbond te doen. In het tweede hoofdstuk wordt voor steld, dat slechts zulke mogendbed zware artillerie, linieschepen en duik» ten mogen hebben, die zich bereid verb ren, deze wapenen ter beschikking van o Volkenbond te stellen voor de toepass van artikel 16. Het derde hoofdstuk handelt over schepping van een internationale stnj macht. De volkenbondstroepen zullen vormd worden door het beschikbaars» contingenten door de afzonder® e vb van U staten, doch deze troepen zullen op grondgebied van deze staten blijven. Frankrijk verklaart zich bereid, voor ten uitvoer legging van besluiten van Volkenbond buiten Europa een 8eme°=; luchtbrigade en voorts landmatenaal ro der personeel en zonder munitie ter v schikking te stellen. Voor de ten uitvoer legging van slngen van den Volkenbond in Enrow Frankrijk een divisie, uit alle wapenen staande, beschikbaar houden, beM' een vlootdivisie, een gemengde luentva afdeeling en voorts landtroepen. Mocht een aanval plaats hebben, w» bij het pact van den Volkenbond ges™ den wordt, dan zal het dit land vrijs» zonder meer al zijn strijdkrachten, dus de Volkenbondscontingenten, in net te brengen. Hoofdstuk vier bevat voorstellen voo bescherming van de burgerlijke bev» en verbiedt gas- en bacteriënoorloeeu evenzoo het bombardeeren van grm bied, dat op een bepaalden afstano het front is gelegen. Verboden woro het uitwerpen van bommen. Uitzon0 gen worden echter voor verschillen0 vallen gemaakt. „,m Het laatste hoofdstuk bevat vo£irn tot organisatie van den vrede. „m sche denkbeelden omtrent het vaab|j van den aanvaller enz. worden na De Fransche delegatie merkt op het eerste practische voorstel Is, oa j gens de uitnoodlging van Hender» ,p de conferentie werd voorgelegd Dt rentie heeft thans gele jenheld oe° kenbond executief gezag te verleent de zich daartegen verzettende sou' S-l i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2