LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 Februari 1932 Vierde Blad No. 22050 wmentaire Anecdotes en incidenten. PARLEMENTAIR OVERZICHT RECHTZAKEN. ^fijflalHEEREN BAAI IT5EH «e het WI1TE aargang Door D. HANS. Boon minister een strijdlustig per- - fiat hangt er heelemaal van at. Ik «er vriendelijke ministers gekend, ïclt lichtelijk-fanatieke. Ising, in z'n E een vorige schets vermelde boekje ■het over „zekeren Minister van "die den indruk gaf, alsof hij ge- nd de hand aan het gevest van Ljer te slaan en het ook eenmaal tbloot had." Deze warm-bloedige e naar den naam Forstner van "ov en had zitting in drie achter- -iide ministeries: het eerste kabi- tirbecke. het kabinet-van Hall en inet-van den Brugghen. Men ziet citaat bovendien, dat de militaire •s destijds nog de gewoonte had- io uniform in het parlement te ver- 'n half ontbloot rapier in het de in, dan demonstreerde de Minister ancien van Doorn in de zestiger p een onschuldiger wijze zijn boos- Éoordat hij „verbolgen zijn gouden ■-os over de tafel wierp." Ministers konden snuifdoozen zijn er echter niet meer. En zijn opvolger, ,Dr. A. was ook al een pittig kereltje, Len de Kamer op zekeren dag aan- op overlegging van een zeker stuk, - hfi een vuist, legde die op z'n 'uille. en riep uit: „Hier zit het in, de Kamer krijgt het niet!" Fats! "jnlieer de Voorzitter," zoo sprak ister van Financiën Schimmelpen- op 26 April 1867 tot den president :ste Kamer mr. Philipse, „gij hebt er overbodig geacht over het eer- fdstuk der staatsbegrooting te la- -mmen, omdat de aanneming in rd der zaak ligt. In zooverre heb ik 'e mee." Maar de Minister sneed -lijk in de vingeren, want het eer- -fdstuk was reeds vier maanden jr door de Kamer aangenomen. *n pijnlijk oogenblik had eens de er van Justitie mr. van Lilaar. Zijn i tot afschaffing van de doodstraf in 1870 in de Tweede Kamer be lt Het ontwerp was vergezeld ge- an een zeer bekwame Memorie van ting: men sprak later zelfs van ~oemde" Memorie. Het was een pu- geheim, dat deze Memorie gesteld ~r een hoogst-bekwamen referen- mr. A. de Pinto. Welnu, niemand - dan Heemskerk-Vader kwam er in 4>at voor uit, dat hij den Minister de vader van dat stuk beschouw- later, in de Eerste Kamer, zei de emers zelfs van een argument, dat ister in het debat gebruikte: „Dat ndig, te talentvol; het zou doen dat de Minister zelf de Memorie lichting gesteld had." Intusschen: ar kreeg er zijn ontwerp dóór. zijn slecht-sprekende leden ge- maar ook slecht-sprekende Mi- !en éclatant voorbeeld van deze s blijkbaar de Minister van Kolo- Menbeck geweest (1862'63). B. hrijft: „Ik heb nooit een Minister nd die zoo slecht bij 't woord was Hij kon eenvoudig geen zinsnede "k improviseeren. Wat deed men en zorgde voor de noodige stoplap pen, zoodat Uhlenbeck altijd den volgen den ochtend eerst aan 't woord kwam en dan telkens met de sprekers van den vo- rigen dag „afrekende". Kappeyne en C. van Heukelom waren destijds de mini- sterieele adjudanten en kwartiermakers. Zij maakten de aanteekeningen en zorg den 's avonds voor een dragelijke ministe- rieele speech." Fraaie toestand, nietwaar? Unicum: in 1862 werden twee wets ontwerpen door de Tweede Kamer op ver zoek van de Regeering verworpen. Het Maas-tractaat met België en een onteige- ningsontwerp voor de spoorweg Leiden Woerden. Het nieuw opgetreden kabinet- Thorbecke kon zich met die ontwerpen niet vereenigen, maar kon ze om juridi sche redenen ook niet intrekken. Er was een uitspraak van het parlement noodig. Dus vroeg de Regeering om verwerping. Aldus geschiedde. Diep-tragisch feit op 3 Juni 1859: to«n-overleed de afgevaardigde van Breda, de heer L D. Storm, terwijl hij een rede- voering hield over een wetsontwerp in zake het militaire contingent voor Lim burg De vergadering werd verdaagd rot den volgenden dag. Toen Thorbecke, die in Storm een trouw vriend had verloren, aan het woord kwam, begon hij met het argument te herhalen, dat Storm had moeten afbreken. Men weet. dat in 1899 een dergelijk feit zich voordeed: toen was het de heer Bahlmann, die eveneens sprekend over een militair ontwerp, n.l. het plaatsvervangings-ontwerp van Mi nister Eland tijdens zijn rede de geest gaf. Blok vertelt nog„Op 27 September 1366, na aanneming van de motie- Keuchenius, had de pas gekozen afge vaardigde voor Zwolle, de Kamper Burge meester Wttwaal vah Stoetwegen, zich zóó opgewonden over de nederlaag van de Regeering, dat hij bijna terstond na zijn terugkeer in zijn hotel ontsliep." „Eén geval," zegt dezelfde, „één ge val kwam er voor van plotselinge zins verbijstering tijdens het debat. Ik noem hier geen naam." En ik zal mijnerzijds den naam niet noemen van den vermaar den staatsman, die tijdens een rede plot seling z'n kunstgebit verloor. Hij ving het nog bijtijds op, vóór het op den grond terecht kwam! Duels zijn uit de mode. Vroeger be stonden ze. blijkbaar ook tusschen parle mentsleden. In een vinnigen debatsstrijd tusschen Rutgers van Rozenburg en van Dedem zei laatstgenoemde: „De geachte... ik bedoeld afgevaardigde:" Rutgers zond daarop z'n getuigen naar van Dedem. maar den afloop van de affaire vermeldt de historie niet Tegenwoordig scheldt men elkander ook nog wel uit. maar na de vergadering wandelt men dar. weer gemoedereerd samen over het Binnenhof. Een zeer vermaarde griffier van de Tweede Kamer is mr. Daniel Veegens ge weest. In 1881 vroeg hij ontslag. Alge meen verwachtte men dat de commies griffier, mr. P. W. A. Cort. van der Lin den. hem zou opvolgen. Maar ziet, op den zelfden dag dat Veegen's ontslag inkwam, werd Cort van der Linden benoemd tot hoogleeraar in Groningen. Toen volgde de latere minister mr J. D. Veegens zijn va der als griffier op, Eenzelfde karakteris tieke en scherpe Veegenskop bleef het bureau der Kamer stoffeeren. EERSTE KAMER. DE PACHTWETTEN. De Minister's van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, maar vooral eerstgenoem de, op wiens terrein het onderwerp meer speciaal lag, hebben een ernstige neder laag geleden. Immers de Eerste Kamer heeft, nadat de Mi nister van Justitie nog een korte redevoe ring had gehouden ter ondersteuning van het den vorigen dag gehouden betoog van zijn ambtgenoot, de Pachtwetten verwor pen: het eerste ontwerp (de Pachtwet zelf) met 25 tegen 21, het tweede (de Pachtcommissies) met 24 tegen 22 stem men. Tegen de eigenlijke wet stemden de anti-revolutionairen, de christelijk-histo- rischen. de liberalen en 6 katholieken, na melijk de heeren Arntz, Dobbelman, Jan sen, Blomjous, Michieis van Kessenich en Van Sasse van IJsselt. Gisteren schreven we, dat er ten minste 6 katholieken noo dig zouden zijn voor de verwerping, wel nu, die kwamen er juist. Zal dit votum, dat niet nalaten zal in landbouw.-kringen (enin katholieke kringen vooral!) veel deining te verwek ken, politieke gevolgen hebben? Neen. Tijdens de discussie hebben enkele spre kers laten uitkomen, dat Minister Ruys de Beerenbrouck volstrekt niet zou behoe ven af te treden, indien het ontwerp zou worden verworpen. Wij houden het er dan ook voor, dat dit niet zal gebeuren, en de formateur van het kabinet aan het be wind zal blijven. Met dit al is het toch een belangrijk echec, omdat het om prin- cipieele zaken ging, die voor de Eerste Kamer vooral vastzaten aan het veel-be- streden continuatie-recht, hetwelk den rechter bevoegdheid zou geven, onder be paalde voorwaarden de pacht tegen den zin van dein eigenaar in te verlengen. Daarbij kwam dan ook nog de bepaling, dat den pachter vergoeding moest wor den gegeven voor verbeteringen, die hij op het land liet aanbrengen. Een en an der, zoo hadden de tegenstanders betoogd tastte het eigendoms-recht aan en gaf den pachter feitelijk de beschikking over de beurs van den eigenaar. Vandaar de verwerping. WIJZIGING AUTEURSWET. Hierna heeft de Kamer de wijziging der Auteurs-wet in behandeling genomen, na dat een voorstel van den heer Wibaut, om die behandeling te schorsen totdat de Minister van Justitie de briefwisseling zou hebben overgelegd welke over het betrok ken onderwerp (muziek-auteursrecht) met den Franschein gezant is gevoerd, met 26 tegen 20 stemmen was verworpen. De Minister had trouwens tegen die overleg ging bezwaar, meende dat de correspon dentie geen juisten indruk zou maken en dat bovendien voor die. overlegging de toestemming der Fransche Kegeering noodig zou zijn. Over het ontwerp ïdat aan het bureau Buma te Amsterdam,tot op zekere hoogte een monopolie inzake muziek-auteurs recht verschaft: dat van zeer technischen aard is en de groote massa van het pu bliek uitteraard koud laat) zijn eenige redevoeringen gehouden. De heer De Sa- vornin Lohman verdedigde het, hoofdza kelijk op nationale gronden, en omdat hij re MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. DE KWESTIE DER VALSCHE CHEQUE. (Vervolg van gisteren). Na heropening van de zitting wordt de heer E. J Pabst, kassier van de Ned.- Ind. Suikerunie, gehoord. Hij verklaart den indruk te hebben, dat het schrift van de betaalbaarstelling op de achterzijde der kwitantie niet van wijlen zijn directeur den heer Eschauzier afkomstig was. Het kwam zelden of nooit voor, dat de heer E. grootere betalingen op andere wijze deed dan per giro of chèque. Dr. W. F Hesselink, Arnhem, dir. v. d. Keuringsdienst aldaar, heeft de kwitantie en verschillende vergelijkingsstukken on derzocht. Zijn conclusie, neergelegd in een rapport, is geweest, dat het geschre vene op de kwitantie, zoowel op den voor als den achterkant van de hand van den verdachte K. is. Wel zijn de schrifturen van verschillenden aard. Dat op de ach terzijde wekt den indruk van nabootsing van een anders handschrift, terwijl de handteekening op de voorzijde „auseinem Gusz" is geplaatst. Het schrift van de handteekening op de voorzijde is dan ook meer karakteristiek. Doch zoowel het eene als het andere moet door verdachte K. zijn geschreven. Degene, die de handtee kening plaatste, was gewend een horizon tale handteekening te zetten. Bij beide handteekeningen is de schrijver te hoog begonnen. De schrijfbeweging en de overgangen naar andere letters op het schrift van de kwitantie vindt men pre cies zoo terug op het handschrift van verdachte. Het geheele complex van ver schijnselen levert volkomen hetzelfde handschrift als dat van K. De beginhalen een gebreideld monopolie voor een Neder - landsch bureau beter achtte dan een on gebreideld voor een buitenlandsch bureau. Maar de heer Fock moest er niets van hebben, wees er op dat zeer vele Neder- landsche artiesten zelf tegen het ontwerp zijn en achtte het voorts een ernstige leemte, dat de voorwaarden zelf, de eischen waaraan het bureau moet vol doen, niet in het ontwerp zijn opgenomen. Ook de heer Anema had gaarne deze voorwaarden in het ontwerp opgenomen gesieji maar nu ae er niet instaan, zal hij daarom niet tegenstemmen. Een andere houding daarentegen nam de heer Ten Have aan. Hij voegde zich bij de tegenstanders, omdat hij geen aan leiding zag aan de Buma een uitzonde- xings-poatie toe te kermen. Ook de heer Hermans was tegen de wet. Over de Sa- ceur zijn geen klachten gerezen, maar met de Buma ligt iedereen overhoop. Deze spr. hield een humoristische beschouwing over de componisten. Voor zoover zij goede muziek leveren zei hij zijn t meer de dooden dan de levenden (vroo- lljkheid). De componist van „Ich küsse Ihre Hand, Madam!", is daar rijk van ge worden. (Luid gelach), maar wie Beet hoven's zevende smetteloos uitvoeren, lij den atmoe. Namens de katholieken heeft de heer Van Lanschot verklaard, dat zij zullen voorstemmen, omdat zij door het ontwerp de Nederlandsche muziekbelan- gen bevorderd achten. Het verdere debat is daarna tot de vol gende week verdaagd. HAGENAAR. van de handteekening op de voorzijde ziet desk. aan voor een St. Bij ieder hand schrift komen verschillen voor. Het hand schrift op de achterzijde wekt duidelijk den indruk van te zijn nagemaakt. Mr. Nederveen vraagt den deskundige of het juist is, dat nabootsing van schrift niet in den regel 'n soort bliksemschrift oplevert. Dr. Hesseling antwoordt, dat dan in derdaad wel eenige bijzondere verschijn selen zich plegen voor te doen. Desk. heeft verschillende proeven van handschrift van K. onderzocht. Verdachte K. wordt dan nader ver hoord. Hij ontkent de valschheid in ge schrifte. Dat het jongetje Visser verdachte herkent, moet een vergissing zijn. Hij is ook niet in het café geweest, verd. was thuis. Dat is bij het vooronderzoek ge bleken. President: U beweert, dat u de porte- monnaie niet gebruikte om geld in te bergen. Wat deed u er dan mee. Verd.: Die had ik alleen des Zondags bij mij. Dan zaten er sleutels in. Pres.: Dat is alweer onwaarschijnlijk. Dus u blijft ontkennen? Verd.: Ja. De terechtzitting wordt hierop ge schorst tot heden. VERDUISTERING DOOR EEN BANKIER. De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg eischte een gevangenisstraf van drie jaren tegen den 38-jarigen bankier J. E. J„ woonachtig te Vlissingen. terzake van verduistering van recepissen groot f. 1000 ten nadeele van een persoon uit Koudekerke. TWEE RUSSEN WEGENS DIEFSTAL VEROORDEELD. j De Vierde Kamer der Arrondissements rechtbank te Amsterdam veroordeelde twee Russen een man en een vrouw wegens diefstal van een platina broche, bezet met diamanten ter waarde van f. 3000, ieder tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. Het tweetal had een bezoek gebracht aan een juwelierswinkel in de Kalver- straat. Zij lieten zich een groot aantal kostbaarheden voorleggen, doch konden geen keus doen en in den namiddag zou den zij terugkomen. De Russen versche nen echter niet meer. Bij een vluchtig onderzoek werd door den juwelier niets vermist, 's Avonds echter, bij het opber gen van de juweelen in de safe miste men de broche. Beide Russen zijn in het buitenland reeds eerder wegens hotel- en winkeldtef- stal veroordeeld. RECLAME. ECHTÏ fRIESCHE ~S ^20 50ct. perons^ tstfctpunten, aa, voorfHesthAaMaverk ar. Kopawak. 3296 KABAAL OM EEN FILM. 'i enkele weken bracht ook de Ne- ndsche pers bericht van de contro- |Dreiser-Par amount. Paramount had en tijd geleden Dreiser's boek „An can Tragedy" ter verfilming aange- t en zooals ook de leek die het boek begrijpen zal, groote moeilijkheden onden bij de bewerking voor de Oorspronkelijk was de stof toege- t aan Eisenstein, maar deze regisseur „moeilijk te beweqen zijn werk vrij uden van een tendens die er onder uit te distilleeren valt. Maar de ver- g van Dreiser's werk eischt voor een neutraal-objectieve blik we en zelfs beweren, dat het ermee staat ge feiten: Dreiser heeft in zijn boek gelegenheid gevonden alle fac- die Clyde's val tot resultante had- in den breede uit te meten. Dreiser de kans gedurende de wekenlange acht die zijn boek van den gedul- 1 'ezer vergt, alle levensomstandig- e?' .socinle wanbegrippen, alle h tpn-highlife uit te spinnen, die □e Griffith's speelbal-natuur aanne- Uk moeten maken. reiser's boek gelezen hebbende, weten waarom Clyde Griffith is wie hij is: rpaiiper in smoking, een lebemann wereldwijsheid, een "lover" die van u slechts weet wat de enge grenzen ei ut sleut?lgat in een hoteldeur hem maakten te begluren: een uit Dt"d Beslagen stumper die zich ver- de de fuiven van zorgelooze eliikir? en' begenadigde wezens in KJ™B, met rijn vroegeren omgang Picollos en kamermeisjes. m "ISL?" den aard der zaak beknop- rtp-™ van de film, waren von Stern - t »?J?°Sebjkheden niet gegeven. Hij Stert audere middelen grijpen om h t a?atiscl' verhaal psycholo- er 6»rotwoorden. En hieruit putte cerd ®°'leven voor zijn klacht. Dat &"d wasd1!11 roman filmwerk ge- ~e bieèv u V0OT talloozen een open- "hte SL den schrijver koud. Hij en om''5 werk op den voet gevolgd bet cevni of"!06 2iin verantwoording 'ter slfmïi e Griffith te behouden, voor amount en von Stern- nties -en in de verschillende ..deskundii gaven dg rechters het woord 'gen", schrijvers, artisten, critici, etc. Het meerendeel waschte Pa ramount schoon van de artistieke zonden die Dreiser haar aangewreven had en nadat het gerecht Dreiser's eisch had af gewezen, ging de film zelf in hoogste instantie: voor het publiek. En Dreiser die verklaard had dat de film met zijn boek niets, maar dan ook niets gemeen had, moest zich laten welgevallen dat von Sternberg's en Paramount's An American Tragedy tot een der beste films van het jaar verklaard werd. An American Tragedy toont het vaar dige meesterschap dat von Sternberg kenmerkt, zijn absoluut beheerschen van camera en microfoon als een ondeelbaar geheel, de spanning waarmee hij een woord, een stilte, een beeld weet te laden. Zijn menschenmateriaal is prachtig. Wie het boek kent, an zich Roberta en Clyde niet anders voorstellen, dan Sylvia Sid ney en Philips Holmes die figuren tot leven brengen. Tofh verrijst geen spe lers-prestatie ver boven een andere, alle zijn ondergeschikt in de structuur van het drama. Ongetwijfeld is de verschijning van een film als An American Tragedy een ge beurtenis. Het doet den critischen en film-wijzen beschouwer prettig aan te constateeren, dat Jesse Lasky, productie- chef der Paramount zich weder op avon tuur heeft durven begeven. De met for mules overladen filmwereld kan een beetje avontuur best gebruiken. Weinig filmmagnaten, misschien zelfs geen ander, had een kans gewaagd met dit ongewone materiaal, kostbaar van aankoop en pro ductie. Eén ding kunnen we van deze fihn ze ker verwachten, dat zij ook menschen naar het theater zal brengen die niet tot het gewone bioscoop-publiek behooren- Omdat dit werk voedsel zal geven aan hevige, misschien bittere verschillen van meening tusschen menschen wier opinie er op aankomt. Hopelijk groeit hieruit een gezond en rechtvaardig oordeel over een groot werk. SNAP-SHOTS. Lawrence Tibbett. Hij is de zoon van een ruwen sheriff uit het Westen, die stierf bij de gevangeneming van een be- ruchten bandiet. HU heeft de wereld ver overd door zijn stem en is een van de beroemdste operazangers. Zijn bekendste operarollen zijn in Tosca, Rigoletto, Lo Forze del Destino en in La Bohème. Zijn meest geliefkoosde ontspanning is zwem men en motorrijden, ook houdt hij veel van honden en tochtjes per vliegtuig. Lewis Stone. Hij speelde in zooveel films, dat hij den tel is kwijtgeraakt. Hij heeft een speciale manier om zijn handen samen te vouwen .terwijl hij spreekt. Let u maar eens op in de volgende films, waarin u hem ziet spelen? Hij is een har telijk gastheer zoolang niemand aan de radio komt. Hij bezoekt nooit officieele Sartijem. première's enz. in Hollywood. Hij eeft een kleinen uitgelezen kring vrien den. Hij reed met een van de eerste auto's in Hollywood in den tijd, dat de maximum snelheid binnen de stad op 15 KM. per uur was vastgesteld. Zijn vrijen tijd brengt hij meestal door op zee. Polly Moran. Zij is zeer geestig en ontvangt de meeste invitaties voor par tijen van heel Hollywood. Zij beweert, dat het geluid van al de vallen, die zij heeft moeten maken om het publiek te laten lachen, tezamen een uitbarsting van den Vesuvius zou overstemmen. Zij houdt dol veel van slapen en kan overal en altijd een dutje doen. Ramon Novarro. Zijn ware naam is Semaniegos. Rex Ingram noemde hem Novarro, daar hij den anderen naam uit spreken noch spellen kon. Hij heeft een schitterenden tenor, geschoold door den beroemden Louis Graveur. Hij speelt viool en piano en heeft vier piano's in huis. Hij heeft zijn eigen theater, waarin 52 zit plaatsen zijn en dat geheel compleet is met voetlicht, gordijnen en orkestruimte, naast zijn huis laten bouwen. Joan Crawford. Zij werd gedoopt Billie Cassin. Toen zij aan het tooneel kwam nam zij den naam van tucille Le Sueur aan. Het publiek koos voor haar den filmnaam van Joan Crawford door middel van een prijsvraag, uitgeschreven door een magazin. Haar stokpaardje is het verzamelen van poppen. In een spe ciale kamer heeft zij honderden van elke nationaliteit. Zij komt nooit te laat op een afspraak. Zij maakte nooit plannen voor de toekomst, omdat zij bang is voor ontgoocheling. Zij houdt veel van tennis sen. Zij ontvangt duizenden brieven van bewonderaars. Poseert voor duizenden foto's, die zij meestal afkeurt. Zij houdt veel van handschoenen en is verlegen als zij herkend wordt. ALS WILLY FRITSCH VERJAART. De beroemde filmacteur Willy Fritsch vierde kortgeleden zijn verjaardag. De Berltinsche Lokal Anzeiger meldt, dat hij on dien dag 4000 brieven uit geheel Euroba ontvine. Een heele 'St.aoel lae oneeonend oo zijn bureau: een deel had hij echter gelegen. Zoo schreef een meisje van 11 Silvia Sydney als Roberta Alden in Paramount's ver filming van „Een Amerikaansche Tragedie." jaar, dat zij de eerste van haar klas was, i Lilian Harvey. Nu kon hij zijn verjaardag rai oc Unwi Vto^l 7ii niztvan rvm meitioi' iron flen rrtwimnn ctnr omdat zij 25 portretten van hem had. Zij stuurde deze tegelijkertijd in en verzocht Willy Fritsch om zijn handteekening. Verder kreeg hij allerlei geschenken, waaronder een blikje Gulasch. Willy ver klaarde, dat hij dit blikje met groote plechtigheid zal openen, hoewel hij er eigenlijk niet van houdt. Ook kreeg hij „slechts" 100 telegrammen en toen de eerste post deze bezending had gebracht, verscheen de muziek en kreeg hij aubade na aubade. Intussohen werd er minstens 100 keer getelefoneerd, hoewel Willy Fritsch een geheim nummer heeft! Boven dien ontving de acteur een reeks pakket- jee met geluksvarkentjes, Micky-muizen, bloemen in marsepein en natura. De na- hurbloemen waren: ijsbloemen uit Gar- mlsch, anjers uit Italië per vliegdienst ge zonden, enz. 's Middags was de Jarige heesch en moe; hjj had een blaar aan zijn wijsvinger door de vele handteekeningen. Hij vluchtte naar zijn atelier in Neu-Babelsberg. Daar kwam een dame in het wit hem tegemoet en feliciteerde hsm, evenals de portier, de arbeiders, zijn vrienden, collega's e.a. Willy was blij, toen er eindelijk zou be gonnen worden aan zijn nieuwste film: „Der Frechsdachs". "s Avonds was hij alleen met zijn ouders en zijn vrienden, onder wie zSJn vrouw vieren op de manier van een gewoon ster veling.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13