E9 CHOEMWERK I AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Schoenmagazijn H. SiMONIS BEDEN: Rehoboth (Rapenburg)Filmvoorstel ling te 8 uur nam. Schouwburg: r.k. Studententooneelver, A.G.A.B. „Moordromance", 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Chr. H.B.S. uitvoering J'/e uur nam. Katwijk a. Zee „Casa Cara": ds. Zandt uit Delft, 7'/e uur nam. Zaterdag. Schouwburg: Tooneelver. „utile Dulci" „De zeven sleutels van Baldpate". 8 uur nam. Stadszaal: Poppenkastvoorstellingen van den heer Devilé. 1 >/j en 3"? uur nam. Stadsgehoorzaal: Balmasqué „Nut en Vermaak' Zomeriust. Ver, van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool. De avond- nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 1 Febr. tot en met Zondag 7 Febr. waargenomen door Apotheek M. Boekwijt. Vischmarkt 8, Telefoon 552. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapeningsconferentie. In een kortstondige zitting van de Ont wapeningsconferentie, gistermiddag ge houden, werd de agenda goedgekeurd, waarna voorlooplg slechts de groote poli tieke commissie is samengesteld, welke be staat uit de leiders van alle 64 delegaties. De agenda voorziet er verder in. dat de conferentie zich met ieder voorstel eener delegatie moet bezig houden, dat de stem mingen hoofdelijk zijn en alle verkiezin gen geheim. Hedenmiddag zal worden overgegaan tot de benoeming van de veertien leden van het presidium. Gisteren hebben eenige belangrijke ver trouwelijke besprekingen plaats gehad. Nadolny, de leider der Duitsche delega tie, heeft een vrij langdurig bezoek ge bracht aan den Franschen minister van Oorlog, André Tardieu. Voorte hebben besprekingen plaats ge had tusschen Grandi en Tardieu en Grandl en den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, Hymans. De conferentie komt thans in het sta dium der eerste politieke gedachtenwisse- iingen. De Fransche delegatie heeft, naar ver luidt, het voornemen reeds zeer binnen kort met een belangrijk voorstel voor den dag te komen ten einde de conferentie te leiden in de richting eener principieele behandeling van het vraagstuk der veilig heid en de verbinding van de ontwape- nlngskweetie met die der veiligheid. DUITSCHLAND. De actie voor Hindenburg Hitler's Duitscherschap. Volgens de tot nog toe ontvangen cijfers hebben op den tweeden dag voor de volks- candldatuur van von Hindenburg in het geheel 277.000 personen de lijsten getee- kend, te Berlijn alleen 63.000. Tot dusver is het resultaat van den eersten, noch van den tweeden dag echter volledig be kend. De Staatspartij heeft zich ook voor Hin denburg verklaard. Volgens een bericht uit Berlijn heeft het Rijksministerie van binnenlandsche zaken het onderzoek beëindigd van de do cumenten, die het door de regeering van Thüringen zijn toegezonden over het ge val Hitier, en zal het zijn bevindingen in een rapport uitbrengen. De bevoegde autoriteiten zouden tot de conclusie gekomen zijn, dat de oorkonde, waardoor Hitier tot commandant der gendarmerie werd aangesteld, slechts een schljnvoorstelling is geweest en dus geen effect kan sorteeren. SPANJE. De uitzetting der Jezuïeten. Legermutaties. In de zitting der Kamer hebben de agraniërs en de Basken gisteren aan de regeering vragen gesteld over de ontbin ding van de orde der Jezuieten en de in beslagneming hunner eigendommen. De stemming was zeer woelig en het kwam tot stormachtige tooneelen, vooral toen de minister van justitie het woord nam om de decretie te verdedigen. Deze betoogde, dat de Sociëteit van de Jezuieten een ontbonden lichaam was en als zoodanig geen eigendommen kon be zitten. De tegenwerpingen der oppositie werden door de andere Kamerleden over schreeuwd en met groote moeite kon de voorzitter voorkomen dat men handge meen werd. Tenslotte werd een motie van de meer derheidspartijen. waarin verklaard wordt, dat de heele kwestie geregeld is in over eenstemming met de Grondwet en dat verdere bespreking overbodig is, aangeno men met 45 stemmen van de oppositie tegen. Het officieel orgaan van het Departe ment van Oorlog publiceert 26 decreten, waardoor de bestemming der generaals gewijzigd wordt. Generaal San Jurjo b.v wordt directeur-generaal van het korps karablniers. Generaal Cabanellas. tot nog toe chef van de strijdkrachten in Marokko wordt leider van de guardia civil (gendar merie) Generaal Comez Morato zal generaal Cabanellas vervangen. RUSLAND. Molctow's plannen goedgekeurd. De 7e partij conferentie der communis tische partij heeft de voorstellen van Molotow over het tweede Vijf-jaren-plan goedgekeurd. ENGELAND. De nieuwe tariefwet. Gisteren heeft de kanselier van de schat kist Neville Chamberlain in het Lagerhuis de nieuwe tariefwet Ingediend, waarbij de heffing van een algemeen Invoerrecht van 10 pCt wordt voorgesteld. In zijn toelichting wees hij er op, dat de Engelsche begrooting zonder tekort kan sluiten, indien de opbrengst van de be lastingen m het nog resteerende kwartaal m dezelfde mate blijft vloeien, als tot nu toe het geval was. De kosten van levensonderhoud in Enge land zijn door het prijsgeven van den gou den standaard niet noemenswaardig ge stegen, wat als een wonder kan worden beschouwd. Aan de andere zijde houdt het vraagstuk der schadevergoeding en dat der oorlogs schulden ens in een voortdurenden toe stand van twijfel en onrust. De grondslag van de nieuwe regeerings- voorstellen is de heffing van een algemeen recht ad valorem van 10 pCt. voor alle artikelen, die in Engeland ingevoerd wor den, behoudens enkele uitzonderingen Zoo van goederen reeds invoerrecht wordt geheven, zal geen verdere belasting met 10 pCt. plaats hebben. Behalve het algemeen tarief van 10 pCt. wordt nog een aanvullend stelsel van in voerrechten voorgesteld, Voor de Engelsche dominions en Indiê zullen de voorgestelde rechten voor de eerstvolgende rijksconferentie niet üi wer king treden, doch wel voor goederen uit de koloniën, protectoraten en mandaatsge- bleden. Tenslotte zal het departement van han del gemachtigd worden, op de bestaande invoerrechten nog een toeslag tot 100 pCt. te leggen voor goederen, die ingevoerd worden uit landen, waar voor den invoer van goederen uit Engeland ongunstiger voorwaarden bestaan dan voor invoer tut andere landen. In antwoord on een desbetreffende vraag verklaarde Neville Chamberlain nog, dat volgens zijn opvatting het bijeenroepen van een Internationale conferentie tot be handeling van het vraagstuk der wissel koersen op het oogenblik geen nut zou hebben. Sir Herbert Samuel, de minister van Binnenlandsche Zaken, die het regeerings- plan bestreed, zeide dat het niet een maat regel behelsde tot het ondervangen van de tegenwoordige buitengewone omstandig heden. doch bestemd was om een duur zaam karakter te verkrijgen en het groot ste deel der grondstoffen, die de fabrikant noodig had, zou belasten, evenals het voed sel van het volk. De voorgestelde douane rechten zouden van Groot-Britannlë defi nitief een proteetionnislsch land maken. Samuel ontvouwde tegenvoorstellen daarop neerkomend door een industrie-commissie de industrie te doen nationaliseeren en flnantleel te steunen. Namens Labour bestreed majoor Atlee de ïegeerlngsvoorstellen. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN, OOSTENRIJK. Het kabinet Buresch voor het parlement Gisteren is het kabinet Buresch voor het parlement getreden. Buresch legde er den nadruk op, dat de regeering geen middel onbeproefd zal laten om den binnenland- schen vrede te handhaven. Een cultuurvolk mag zijn politieke aanspraken slechts met geestelijke wapenen verdedigen. Buresch verzekerde, dat de Nationale Bank alles zal doen om de valuta te consolideeren. Hij hoopte, dat binnen afzienbaren tijd de deviezen verordening verlicht zal kun nen worden in het belang van den uitvoer. Ten einde den handel nieuwe activiteit bij te brengen, zal het afzetgebied grooter moeten worden. Ten einde op handelspolitiek gebied naar alle kanten toegerust te zijn, zal het par lement een handelspolitieke machtigings wet worden voorgelegd. De regeering zal bii de staten die aangewezen zltn op den uitvoer naar Oostenrijk, haar invloed aan wenden, ten einde te bewerken, dat zij uit Oostenrijk hout vee en industie-producten betrekken. De bondkanselier kondigde vervolgers o.m. een binnenlandsche leening aan. Wat de buitenl. politiek betreft, is hel kabinet vastbesloten met alle staten van zelfsprekend in het bijzonder het stamver wante Duitsche Rijk, waarmede Oosten- rltk door vriendschapsbanden is verbonden de vriendschappelijke betrekkingen voort te zetten. Wat den uitvoer betreft, zal de regeering geen politieke overeenkomsten aangaan, doch op een reëele zakeliike basis mot lederen staat onderhandelen die inziet dat men slechts kan uitvoeren, in dien wordt ingevoerd. Oostenriik kan even min koopen zonder tegelijkertijd te ver- koor>en. Bij den aanvang der zitting kwam het tot een Incident, toen twee mannen van de gaanderij paoieren wierpen, waarop stond: ..kolonistenbund herrschaftloser Sozlalisten". Van soc.-dem. en Groot Duitsche zijde werd de stelselmatige verwijdering van Sehobe gelaakt. Het kabinet is gecompleteerd door de benoeming van het lid van den Landbond Bachinger tot minister van binnenl. Zaken. NOORWEGEN. Aanslag op een minister. Naar eerst thans bekend is werd op den Noorschen minister van oorlog Quisling een aanslag gepleegd, die zonder ernstige gevolgen is gebleven. Toen de minister Dinsdag j.l. laat in den namiddag een donker vertrek in het ministerie wilde binnengaan, werd hij door 2 mannen overvallen, waarvan de een trachtte hem een mes in de borst te steken terwijl de ander hem peper In de oogen wierp. Quisling slaagde er echter m zijn belagers af te weren, die de vlucht namen. De minister had geen ernstige verwon dingen opgeloopen. De recherche heeft een belooning van 5000 kronen voor aan wijzingen, die tot het opsporen van de daders leiden, uitgeloofd. Omtrent de motieven van de daders tast men in het duister. De politie acht het niet uitgesloten dat men te doen heeft met spionnen die tn de archiefkast naar belangrijke stukken zochten en daarbij door den minister werden overvallen. In sommige kringen neemt men aan, dat daar Quisling vroeger als assistent van Nansen vele jaren In Rusland werk zaam is geweest en in deze periode vrij dicht bij de communisten stond, en hij zich echter later geheel van hen afwend de, dit een geval van communistische wraakneming zou zijn. DE STRIJD BIJ SJANGHAI. Gistermiddag hebben 15 zware Japan se he bombardementsvliegtuigen, alle Ja- pansche oorlogsschepen en de landbat- terijen een hevig vuur geopend op de Chi- neesche stellingen. Tsjapei is ernstig geteisterd. Het Noord station is plat geschoten. Beide partijen hebben ernstige verliezen geleden. Na het artillerievuur gingen de Japanners tot den aanval over die echter geen resultaat op leverde. De Chineezen hebben hun stel lingen behouden. Ook te Woenveng, hoe wel het fort bijkans geheel vernield is. De Fransche ambassadeur te Tokio, die zich reeds Dinsdag aangesloten had bij den stap van de Amerikaansche en En gelsche ambassadeurs, heeft opnieuw een bezoek gebracht bij den plaatsvervagen- den minister van buitenlandsche zaken te Tokio om te protesteeren tegen het feit, dat verscheidene Japansche schoten ge vallen zijn in de Fransche concessie. Ook Amerika en Engeland hebben op nieuw hieuw geprotesteerd en naai' Indo- Paciflque mededeelt, zouden de Japan ners besloten hebben hun troepen uit de Engelsche en Amerikaansche concessie terug te trekken. De ambassadeurs van Frankrijk, Italië en Dultschland hebben gisteren overigens nog met staatssecretaris Stimson een be spreking gehad over den toestand in het Verre Oosten. De Japanners hebben hun in burger ge- kleede landgenooten in Sjanghai, die daar veel schade hebben aangericht, ontwa pend. De Chineesche banken zijn weer geopend, hoewel gevreesd wordt voor ern stige financieele crises. De postdienst is gedeeltelijk hervat, teneinde de opgesta pelde post te verwerken. De Chineesche minister van financiën, Soong, is uit Nanking te Sjanghai gear riveerd. Japansche troepensfdeelingen zijn te Charbin aangekomen. Zij vermijden sa menwerking met andere troepenafdeeiln- gen, daar zij alleen tot taak hebben hun landgenooten te beschermen. Medegedeeld werd, dat Japan niet voor nemens is inbreuk te maken op de rechten van den Oost-Chineeschen spoorweg. RECLAME. —Neem er n>«oi ml 3214 DE SCHULDENKWESTIE. NEW-YORK, 5 Febr. (Reuter). De „Herald Tribune" meent, dat de verlen ging van het herdiscontocrediet aan de Duitsche Rijksbank beteekent, dat de bancredlteuren op initiatief van de Bank van Frankrijk tot de oude methode terug keerén: van de hand in den tand te leven, daar de verlenging slechts voor een maand is geschied. Het blad vestigt de aandacht op het gevaar dat de „Stillhalte"-overeen komst daardoor zou kunnen loopen, waar van de uitvoering' afhankelijk Is van den toestand der centrale bank. In eenige lan den wordt de wensch sterker, dat de Rijksbank een regeling treft, teneinde het crediet van de bank van Frankrijk te kunnen aflossen. De middelen daartoe 2ouden kunnen worden verkregen door verdere storting op het kapitaal der Bank voor Intern. Betalingen, waarvan 25 pet. Is gestort. o TEGEN HET „POTTEN". WASHINGTON, 5 Februari (V.D.). President Hoover heeft de leiders van 40 Amerikaansche civiele argumenten uit- genoodigd voor een conferentie op het Witte Huis. Deze zal morgen worden ge houden en maatregelen bespreken om een eind te maken aan het oppotten van geld President Hoover en Dawes de leiders van de corporaties voor het financieele herstel zullen in deze conferentie een redevoering houden. KEYNES VOOR SYSTEMATISCHE INFLATIE. LONDEN, 5 Febr. (V.D.). In een rCde over de economische wereldcrisis verklaar de de bekende Engelsche econoom Keynes zich voor een politiek van uitbreiding van de geldmarkt en prijsverhooging in de geheele wereld, die men kortheidshalve inflatie-politiek zou kunnen noemen. Zoo lang niet in alle deelen van de wereld een systematische inflatie heeft plaatsgevonden, zou er geen andere weg zijn dan een algemeene uitspraak van onvermogen oin te betalen en het afzien van liet huidige crediet systeem, dat door volkomen nieuwe vormen op geheel nieuwen grondslag ver vangen zou moeten worden. Kevnes ver klaarde verder, dat de positie van Frankrijk als credietverstrekkend land nog vóór het einde van 1932 volkomen ondergraven zou zijn. De Engelsche credietmarkt moet als absolute voorwaarde voor het economisch herstel der geheele wereld versterkt wor den. Keynes was echter van meening, dat de financieele crisis reeds over haar hoogte punt heen is en dat de grootste gevaren in de laatste maanden zijn overwonnen. WERKLOOZENDEMONSTRATIES IN AMERIKA. NEW YORK, 5 Febr. (V.-D.) Donder dagmiddag hebben de communisten in alle groote steden der Vereenigde Staten demonstraties van werkloozen georgani seerd. Te New York trokken vele duizen den personen met vele roode vlaggen naar het stadhuis, dat door een sterke politie- afdeeling bewaakt werd. De communisten konden het gebouw niet binnendringen. In Philadelphia moesten 500 politie-agen- ten worden opgeroepen om het raadhuis te beschermen. Ook te Washington werden politie-maatregelen genomen om te ver hinderen dat de werkloozen naar het Witte Huls trokken. In Cmcago hadden eenige communis tische massa-vergaderingen plaats. RECLAME. Ah or er gaat tot hel Icoopen van Schoenen, bedenkt dan, dat SLECBJi SCHOENEN altijd te DUUR zijn; vooreerst omdat de levensdmr j kort is, en ten tweede wat van nog grooter belang is BEDERVEN van de voeten, waf daarvan hel gevolg i. Koopt daarom PRIMA SCIIOENWER-K, 7 is Nip, VEEL DUURDER ah sieehte schoenen, in HAARLEMMERSTRAAT 138 LEIDER - TELEFOON Gjj A'./j'. Speciale aftiteling vrm Schoenwerk voor gwoelitje voeten, alsmede zeer tfrooi-c voorraad Schoctien met ingebouwde SleunzOoUn. Korftm voor ALLE VOETEN HEBBEN WIJ SCHOENEN. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. WASHINGTON, 5 Febr. (Reuter). Vol gens h-t oordcel van hot Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken, heeft de verwerping tloor Japan van een gedeelte der voorstellen van de mogend heden de deur voor verdere stappen dezer laatste volstrekt niet gesloten. Ér wordt dan ook gemeld, dat de Japansche minister van buiteniandschc zaken den Amerikaan sche ambassadeur te Tokio heeft mede gedeeld, dat verdere voorstellen welkom zouden zijn. De nieuwe Voorstellen zouden waarschijnlijk worden geformuleerd nadat Britannic en de andere betrokken mogend heden zijn geraadpleegd. SJANGHAI, 5 Febr (Reuter). Het BrltSclie vlaggeschip „Kent" met admiraal Kelly aan boord, alsmede zeven Amerikaansche torpedojagers zijn hier heden aangekomen. SJANGHAI, 5 Febr. (Reuter). Heden ochtend hebben twee Chineesche vlieg tuigen een gevecht geleverd tegen een zestal Japansche bommenwerpers. Volgens een ooggetuige dreven de Chi neezen, bijgestaan door hun troepen op den beganen grond, met liet vuur uit hun machinegeweren de Japanners op de vlucht, terwijl een Japansch toestel boven Tsjapei neerstortte. Hedenochtend zijn achttien Chineesche vliegtuigen uit Nanking aangekomen, zoo dat hevige gevechten in de lucht te ver wachten zijn. De Chineezen hebben liet Japansche hoofdkwartier gebombardeerd. TOKIO, 5 Febr. (V.D.). Het afwijzende antwoord der Japansche regeering op de elschen der groote mogendheden wordt door de Japansche pers ten zeerste toege juicht. De bladen verklaren, dat Japan bij den gespannen toestand in Sjanghai geen enkele concessie aan China kan doen. Algemeen is de Japansche pers van mee ning, dat het het beste zou zijn, wanneer de regeering van China zich rechtstreeks tot Japan zou wenden en voorstellen zou deen voor een modus vivendi. In dat geval zou het conflict zonder moeilijkheden kunnen worden bijgelegd. Wanneer de Volkenbond sancties tegen Japan zou wil len toepassen, zou Japan gedwongen zijn uit te treden. SJANGHAI. 5 Febr. (V. D.). Na midder nacht begonnen de Japanners een nieuwen verbitterden aanval op het Noorderstation, die echter mislukte. Herhaaldelijk kwam het in de straten tot gevechten van man tegen man. waarbij de Japanners in de minderheid bleven. Aan Chineesche zijde namen ook vrouwen aan het gevecht deel, die uit de hulzen kwamen en de geweren van de gevallen soldaten opnamen. Volgens Japansche mededeelingen be draagt het verlies aan Japansche zijde acht dooden en 27 gewonden, terwijl het Chineesche verlies geschat wordt op een duizendtal dooden en gewonden. Door vliegtuigbommen zijn gisteren tal van telefoonkabels naar buiten de stad vernield, zoodat Sjanghai op het oogenblik nog slechts door de radio en door één kabel met de buitenwereld is verbonden. Ook de electrische centrale en de waterleiding van Sjapei zijn door de beschieting ernstig be schadigd. Een aantal Japansche brandbommen zijn in de internationale nederzetting te recht gekomen, waardoor op eenige plaat sen brand is ontstaan, die door de brand weer echter gebluscht kon worden. Men maakt zich In de internationale nederzet ting voor de komende dagen ernstig onge rust, aangezien men vreest, dat de Chi neesche troepen, die Sjapei verdedigen, op den duur voor de Japanners, die morgen versterking verwachten, zullen moeten wijken en dan hun toevlucht in de inter nationale nederzetting zullen zoeken. Morgen wordt de eerste Japansche ver sterking uit het Japansche leger, n.l. de twaalfde divisie te Shanghai verwacht. GENEVE, Febr. (V.D.). Bij het secreta riaat van den Volkenbond zijn drie nieuwe Chineesche en twee Japansche nota's ont vangen met bijzonderheden over de ge vechten bij Sjanghai en bij Charbin. De nota's zijn terstond doorgezonden aan de leden van den Volkenbondsraad. TOKIO, 5 Febr. (V.D.). Na de bezetting van Charbin door de Japansche troepen heeft de Japansche regeering haar ambas sadeur te Moskou opdracht gegeven, de Sovjet-regeering mede te deelen, dat de Japansche regeering gedwongen was, Char bin te bezetten. Het Japansche opperbevel heeft echter strenge instructies gekregen, geen stappen te ondernemen waardoor de Russische belangen geschaad kunnen wor den. Na herstel van de normale verhou dingen zullen de Japansche troepen Charbin weer ontruimen. Alle Japanners hebben opdracht, elk conflict met Russische ambte naren te vermijden. CHARBIN, 5 Febr. (V.D.) Omtrent het bezetten van Charbin door de Japanners wordt nader gemeld, dat de Japansche troepen, nadat zij de stad waren binnen gerukt, alle strategische punten, de regee- ringsgebouwen en de openbare instellin gen hebben bezet., zoodat zij practisch de geheele stad beheerschen. De Japansche troepen staan onder bevel van generaal Hasebe. Het binnenrukken der Japanners werd voorafgegaan door een hevig ge vecht met de Chineesche troepen die op 15000 man geschat werden. De Japanners slaagden er echter in de Chineezen op de vlucht te drijven en vervolgden de vluch tende troepen nog gerulmen t!1d teneinde plunderingen te voorkomen. Men neemt aan. dat de Japanners door de bezetting van Charbin thans practisch geheel Mand sjourije beheerschen. SHANGHAI, 5 Febr. (V.D.) Nadat zend man Japansche marinetroepe Shanghai zijn geland, hebben Japan oorlogsschepen het Noorder-station vuur"genomen. Nadat het scheepsgesj zijn uitwerking had gedaan, begon eeo gevecht waarbij de Chineesche troepen nog tóe hun stellingen konden handta Vandaag nemen voor het eerst Chin sche vliegtuigen aan de gevechten deel BRAND TE MARSEILLE. MARSEILLE, 5 Febr. (V.D.) Gisteratj laat is in een groote opslagplaats nabij haven een groote brand uitgebrul waartegen de terstond met groot ma riaai uitgerukte brandweer maclitó stond. De vlammen grepen snel om heen, tastten andere loodsen en ops plaatsen aan en legden in 4 uur M2. bebouwde oppervlakte in de Eerst tegen middernacht kon het gred gevaar als geweken worden beschot Volgens voorloopige raming overschrj de schade de 8 millioen francs. SNEEUWSTORMEN IN AMERIKA, CHICAGO, 6 Febr. (V.D.) Een snee jacht zooals dezen winter nog niet r kwam heeft gisteren in de Noordelijk! Centrale Staten gewoed. Er is 6 itj sneeuw gevallen, waardoor het veri ernstig werd bemoeilijkt. Tengevolgi den storm kwamen in Chicago drie sonen om het leven. o AMERIKAANSCHE METHODES WASHINGTON, 5 Febr. (Reuter),! denochtend schoten bandieten, dieii auto rondreden, met een machinegr twee meisjes en een man neer. ZEVENTIEN PERSONEN GEDOOD, MARCUSHOEK (Pensylvania)5 Fi (Reuter). Bij de ontploffing op het peil leum-tankschip Bidwell zijn in het gei 17 man om hei leven gekomen. VLIEGONGEVAL IN CALIFORNIA LOS ANGELOS, 5 Febr. (Reuter). Do bewoners van een ..ranch" is gisteren verschrikkelijk drama onthuld in Tehachapi-bergen, ten Noorden van Angelos, waar een te pletter gesia vliegmachine van een geregelden let vaartdlenst, welke gedurende een werd vermist, is gevonden. De piloot en de zeven passagiers w door verbranding omgekomen. HET WRAK VAN DE M 2. LONDEN, 5 Febr. (Reuter). Gisten* hebben de duikers bij hun onderzoek* de M 2 geconstateerd, dat de duikboo, een helling op de zeebodem ligt. De tersteven is in het zand gezakt, de n steekt er bovenuit, waaruit men opaak dat het vaartuig met den kop is ge® ken. De duikers konden onder den van de duikboot doorloopen, hetgeen» vastmaken van trossen rondom het stt zeer zal vergemakkelijken, zoodat het dan naar de oppervlakte zal kuni. trekken of naar ondieper water sleepee Zocdra het getij gunstig Is, zullen de a kers trachten de trossen aan de duik™ vast te maken. OVEKSTROOMING IN DENEMARKEN KOPENHAGEN, 5 Febr. (VU.) Hedenmoj gen zijn tengevolge van een springvloed den Koege-bocht van de Deensche s» groote uitgestrektheden land overstroom In drie plaatsen zijn meer dan 150 nuw van de buitenwereld afgesneder reddingsbrigade uit Kopenhagen direct aan het werk om assistentie te leenen. Langs de landwegen wordt teen met booten gevaren. Te Dragver sloeg het water over kademuren. -o VOOR VROUWENKIERECHT PARIJS, 5 Febr. (VU.) In den F'-f_ schen Senaat ontstond gisteren een «w lijk incident toen tijdens de behandeurs van een wetsontwerp met voorstellea zake de Fransche Spoorwegen een vro» die op de publieke tribune had plaats nomen, een bundel propagandabilje» voor het vrouwenkiesrecht naar hen» in de zaal wierp. De Senaatsvoora» schorste terstond de zitting en gelasne ontruiming van de publieke tribune. groot was echter de verbazing van de des toen zij merkten dat de vrouw o een zware ketting, die tweemaal geua was, aan haar eigen stoel geketend zoodat men eerst een gedeelte van de moest doorzagen om haar te bevnj Onder algemeen gelach werd zij ketting om haar middel naar het J®: van den Senaat gébracht, waar zij 'a« ketting bevrijd werd. Naderhand bleek, de vrouw de ketting zelf gesloten na» den sleutel in een gesloten enveloppe den voorzitter van den Senaat nau zonden. In de enveloppe bevond aw j, vens een kort schrijven waarin de au ster den voorzitter verzocht sluiten bij den elsch van vrouwenkiea dat tot nog toe geweigerd was. De ding van haar ketting zou een ere moeten worden van de bevrtfding va» tot nog toe onderdrukte vrouwen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2