i E Jaargang VRIJDAG 5 FEBRUARI 1932 No. 22049 mmer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. u idsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. j MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle •e advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën tend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. _jo volgens postrecht. Voor eventueele opzending van en 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeinclsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;!) Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Giro No. 188690. Door m°: ons werd ontvangen 100 bonnen 1 pond gesmolten vet van de I, Zandfoort Oude Vest 55. NGBOUWVEREEN. „ONS BELANG". Ledenvergadering. ledenvergadering, gisteravond in het „Prediker" gehouden, was van- Be toewijzing van nieuwe huizen en |r opschuiving leeg komende wonin- leer druk bezocht. Hoewel de groote |oor deze vergadering was gehuurd, deze toch nog te klein allen een zlt- i te bieden. voorzitter, den heer J. Gerritsen, deze opkomst goed; hij zag daarin fewijs hoe groot het gebrek aan goede berswoningen in onze stad nog is. In ■opkomst lag een wenk aan het be- dat het steeds moet blijven door- op den bouw van arbeiderswoningen meente en Rijk te blijven aandringen, voorlezing der notulen en het doen nkele mededeelingen, kwam in be- het verleenen van vrijheid aan Jestuur om het antenne-vraagstuk fcen deskundige commissie in studie Jmen. Hoewel dit plan eerst nogal (ding ondervond, sprak tenslotte de kering zich met algemeene stemmen |et bestuursvoorstel uit. as werd met alg. stemmen besloten |e woningen der Vereeniging, voor r daarin nog niet aanwezig, een W.C. (en plaatsen met waterspoeling, het verslag van de kascommissie en lannemen van een 37-tal nieuwe Jen 2 royementen ging men over tot (zing der huizen. Velen zagen hun jch vervuld, doch nog meerderen wer- teleurgesteld, daar er niet voldoende ter beschikking waren, een woord van dank voor de goede mst. sloot de Voorzitter de zeer ke, doch goed verloopen vergadering. VOERING NOODWET—HINDERWET. pais bekend Is levert de verplichting noodwet-Hinderwet om de door den ichen Stadhuisbrand verloren gegane Jken opnieuw in te dienen, ter verkrij- I van een nieuwe hinderwetvergun- tal van moeilijkheden op. werden door de Kamer van Koop- lel alhier ter kennis gebracht van het (ge van Burgemeester en Wethouders. gehouden besprekingen heeft dit ge een regeling ontworpen, waar- de Kamer zich geheel kan vereeni- Met het Gemeentebestuur is ni. over- |ekomen dat door een alleszins be- technlsch ambtenaar, welke vol len op de hoogte is met alle bepalin- [en voorschriften van de Hinderwet, ndige hulp zal worden verleend. De ieding voor de te verleenen hulp zal en bedragen f. 1.25 per uur, bene- l de kosten van de benoodigde stukken, bosten moeten op het Bureau der Ka- zooveel mogelijk in vooruitbetaling, (en voldaan. genen die de bedoelde stukken nog I hebben ingeleverd, kunnen zich ter Mging van deze medewerking tot de per van Koophandel wenden. wettelijke verplichtingen, welke nu naai niet onvervuld mogen blijven, pen derhalve thans op zeer gerlefe- wijze vervuld worden. de leydsche cruydthof. (plannen tot stichting van den Leyd- P Cruydthof achter het terrein van tijks-Universiteitsmanege zullen eerst lamerhand tot verwezenlijking ko- (M'St in de bedoeling van prof. Baas '"g, dat deze Cruydthof zooveel mo- hetzelfde aanzien zal krijgen als omstreeks de 16de eeuw had. De op- ■K™ van het terrein beslaat onge- |ÖU0 M2. a beschikt over verschillende oude *h, waardoor het mogelijk is de oude - en kruidtuin in zijn oorspronke- i vorm te reconstrueeren. ■ó„Sn zJ^n tal van groote moeilijkhe- (j.eroonden. Dit betreft vooral de plan ts ™«ger onder een anderen latijn- bs rnü.m bekend waren, en waarvan i h.t i i wor<1en nagegaan welke plan de-inderdaad waren. u„.onderzpek zal zich belasten dr. Phvaat-docent aan de gem. e Sot. Amsterdam. Het aantal Pianten bedraagt ongeveer 800. len In» v®r?er vernemen zal de kort l van rtï!.n$ .e vereeniging van vrien- Én verw, ^Wsohen hortus ook haar ■den n? aan de totstandkoming "oo vorm! en Cruydthof ta ONTSPANNINGSAVOND VOOR CHR. GEORGANISEERDE ARBEIDERS. Het comité voor ontwikkeling en ont spanning voor Christelijke arbeiders, hield gisteren wederom een ontspanningsavond In het gebouw „Nathanael". Te 8 uur opende de voorzitter van net comité de vergadering op gebruikelijke wijze. Hij riep de werkloozen met hun vrouwen een hartelijk welkom toe. De stampvolle zaal, aldus spreker, is het be wijs, dat het werk van het comité gewaar deerd wordt. Spreker betoogt verder, dat het comité tracht de drukkende last van de werkloosheid zoo licht mogelijk te ma ken door het geven van ontwikkelings middagen en ontspanningsavonden. Spreker dankt de Chr. Reciteerclub ,,U. V. K." hartelijk voor de wijze, waarop deze avond is voorbereid en door niet alleen alles gratis aan te bieden, doch ook voor hetgeen nog geboden zal wórden Daarna werd begonnen met het afwer ken van het programma Opgevoerd wer den „De storm op zee", \,'t Was in de Lente", „Het vredige zedige hofje". „Mosie zingt zijn serenade", „Het wandelende drama", „Een nieuwe ster ontdekt", „Sul- leman komt huur ophalen" en „Mars en Venus". De gulle lach en het dankbaar applaus bewezen, dat de verschillende nummers zeer in den smaak vielen. Tusschen de stukken door, werd choco lademelk en koek door dames aangebo den en ontvingen de mannen nog een paar sigaren. Aan het slot van de vergadering dankte de voorzitter allen hartelijk die tot het welslagen van dezen genotvollen avond hadden medegewerkt. Nadat de vergadering op de gebruike lijke wijze was gesloten, gingen allen te half twaalf zeer voldaan en dankbaar naar huis. o VOORDRACHT VAN PROF. SCHREINEMAKERS. Over „Osmose". Gisteravond hield prof. F. A. H. Schrel- nemakers zijn eerste voordracht over Osmose. De groote collegezaal van het Anorg. Chem. Laboratorium was geheel bezet met leerlingen en oud-leerlingen. Ook eenige hoogleeraren gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstel ling. Nadat de voorzitter van het Chemisch Dispuut de aanwezigen welkom had ge- heeten, ving prof. Schreinemakers zijn voordracht aan. Spreker behandelt eerst de verschijn selen, die bij de osmose kunnen optreden als een membraan alleen voor water per meabel is; met behulp van de O. W. A. (osmotische water-attractie) leidt hij o.a. af: Het water kan niet alleen positief dif- fundeeren, nl. vanuit de oplossing met het grootste naar die niet het kleinste watergehalte, maar ook negatief, nl. van uit de oplossing met het kleinste naar die met het grootste watergehalte. Daarna beschouwt spreker osmotische stelsels, die uit twee stoffen bestaan nl. water en een andere willekeurige stof X. Er worden nu drie gevallen onderschei den, naar gelang het membraan of alleen voor water of alleen voor de stof X permeabel is of wel voor beide stoffen te gelijk; voor dit laatste geval voert spreker nu ook nog het begrip van congruente en incongruente osmose in. Uit de beschouwingen volgt o.a. de mo gelijkheid, dat het water vanuit eene op lossing kan weg diffundeeren naar zuiver water, onverschillig of deze oplossing ver dund, geconcentreerd of zelfs met vaste stof verzadigd is. Deze en andere ver schijnselen worden toegelicht met behulp van een twaalftal stelsels, die door spre ker en zijne leerlingen in het Leidsche Laboratorium zijn onderzocht. Na afloop werden eenige vragen gesteld. De tweede voordracht zal plaats hebben op Donderdag 11 Februari om kwart over acht. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land zal plaats hebben op Maandag 8 Fe bruari as., des namiddags 2.30 in de ver gaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda luidt; 1. Opening 2. Notu len 3. Ingekomen Stukken 4. Mede deelingen 5. Behandeling concept-adres inzake Tolunies 6. Rondvraag 7. Sluiting. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Stoomtimmerfabriek Norhtgo, voorheen firma P. Alkemade en Zonen N.V., Pické- straat 70a, Noordwijk. (Ned. Stscrt., 28 Januari 1932, Bijvoegsel Nr. 178). Direc teur; P. Alkemade, Noordwijk; Commis saris: C. P. Alkemade, Noordwijk. Maat schappelijk kapitaal f. 50.000, waarvan ge plaatst en gestort f. 10.000. YViiziefnx Gebr. van Dam (filiaal), Haarlemmer straat 141, Leiden. Hoofdzetel. Koning straat 120, Den Haag. Winkel in lampen en electr. artikelen. Bovengenoemd filiaal is d.d. 4 Jan. 1932 overgegaan aan: Mevr. E. P. van Damvan Berkel (O.K.), te Leiden, die de handelszaak drijft onder den naam: yan Dam. Prof. dr, H. T. Colenbrander alhier is gekozen als onder-voorzitter van de van 30 Juni tot 2 Juli in Den Haag te houden internationale conferentie tot bëstudee- ring van de kwesties, welke samenhangen met het geschiedenis-onderricht. Heden bracht de Luitenant-Generaal Commandant van het Veld-leger E T. I Insinger, vergezeld van zijn chef van den i staf, kolonel J. van Andel een bezoek bij het 6e Regiment Veld-Artiilerie alhier, voor het bezichtigen van den dienst bij het regiment. Mej. M. van Hartevelt alhier, is ge slaagd voor het diploma lingerie. Bij het leger in Nederlandsch-Inddë is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. de heer J Visser, onlangs hier ter stede tot arts gepromoveerd. Hedenmorgen omstreeks halftien is de 57-jarige J. de M. uit Rijnsburg die op zijn rijwiel op de Rijn- en Schiekade reed, door een duizeling bevangen, waardoor hij de macht over het stuur verloor en te water geraakte. Hij kon door handreiking op het droge worden gebracht. De E.H.D. heeft den man, die geheel versuft was, naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht vanwaar hij vervolgens naar huis kon worden vervoerd Wij herinneren aan de opvoering van De Zeven Sleutels van Baldpate door de vereeniging Utile Dulci in den Schouwburg op morgenavond ten bate van de Leidsche Buitenschool. Gistermorgen is de 67-jarige J. de R in de meelfabriek „De Sleutels" voor heen De Koster en Co. aan de Looyer- straat tijdens het verrichten van werk zaamheden van een ladder gevallen, ten gevolge waarvan hij aan het hoofd ver wond werd. De man. die bovendien klaag de over pijn in den linkerarm, is door den E.H.D. ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. NEDERLAND EN BELGIË. Nog tal van bezwaren. De correspondent van 't „Vad." te Brus sel meldt: In regeeringskringen alhier wordt ver klaard, dat het In de „Maasbode" ver schenen bericht, als zouden de onderhan delingen tusschen Nederland en België be treffende de Schelde, de Wielingen, de verbinding AntwerpenRijn en het Maas water reeds in een zoodanig stadium ver- keeren. dat onderteekening van het Ne- derlandsch-Belgisch verdrag slechts nog een kwestie van tijd zou zijn, onjuist is. In de Nederlandsch-Belgische verhoudin gen is, naar men te bevoegder plaatse ver zekert, sedert de jongste mededeelingen door minister Hymans in dit verband ge daan, niet veel verandering gekomen. De besprekingen worden voortgezet en vorde ren langzaam. Over sommige zeer belang rijke onderdeelen van het vraagstuk is men het nog niet eens. Tal van bezwaren moe ten nog uit den weg worden geruimd, iets waarin men geleidelijk hoopt te zullen slagen. Omtrent enkele punten blijkt men het spoediger eens te zullen worden. Mi nister Hymans zal te Genève gelegenheid hebben om langdurig met den Nederland- schen minister van buitenlandsche zaken over dit alles van gedachten te wisselen. Onmogelijk is het niet, dat van Belgische zijde het voorstel zal worden gedaan bin nen niet al te langen tijd tot de redactie over te gaan van een accoord, waarin de punten, waarover men het alsdan eens zal zijn geworden, zullen worden vastgelegd. Over de onopgelost gebleven punten zal dan naar men meent in een gunstiger atmosfeer verder worden onderhandeld. DE LOONSVERLAGING IN HET HAVENBEDRIJF. De Centrale Bond tegen staking. Naar de „Msb." verneemt, heeft het ge durende de eerste dagen dezer week ge houden referendum onder de betrokken leden van den Centralen Bond van Trans portarbeiders het volgend resultaat gehad; Rotterdam: Tegen staking 1436, vóór sta king 733, blanco 427 stemmen. AmsterdamTegen staking 522, vóór sta king 291, blanco 66 stemmen. Daar dus geen twee derden van de leden zich vóór staking heeft uitgesproken, zal de Centrale Bond geen staking procla- meeren. DE ROTTERDAMSCHE BELASTING VOORSTELLEN AANGENOMEN. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag met 26 tegen 17 stemmen aangenomen de voorstellen van B. en W. tot verhooging van de straatbelasting met 50 procent en van de personeele belasting volgens een progressieve schaal. Onderdeel van deze voorstellen maakte uit een mededeeling van B. en W„ dat zij bij het georganiseerd overleg aanhangig zouden maken een korting van loonen en salarissen van 3 procent. Naar men weet is op 19 Januari door verwerping van deze voorstellen een wet houderscrisis ontstaan, welke j.l. Maandag Is opgelost. NEDERLAND EN HET CONFLICT EN HET OOSTEN. De heer Albarda heeft aan den minister van bmnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de regeering kennis genomen van het bericht, dat volgens een woord voerder van Amerikaansche banken Japan en China noch in New-York noch in Lon den leeningen zullen kunnen opnemen voor het financieren van oorlogsmaat regelen? Vindt de regeering geen aanlei ding tot het overwegen van maatregelen, waardoor kan worden voorkomen of belet, dat hier ie lande en in Ned-Indië door beurzen en banken zou worden medege werkt tot het verschaffen van geldmid delen tot het voeren van oorlog? 2. Geven de gebeurtenissen in Azie de regeering geen aanleiding het toezicht, dat. hier te lande en in Ned.-Indië op den uitvoer van wapens en munitie wordt uit geoefend, te verscherpen en maatregelen te overwegen, waardoor de uitvoer van wapens en munitie, rechtstreeks of indi rect bestemd voor de oorlogvoerenden, zooveel mogelijk wordt belet? 3 Is de regeering bereid een lijst te pu- bliceeren van de ondernemingen, die hier te lande wapens en munitie, en onder deelen daarvan, vervaardigen? 4. Is de regeering bereid de publicatie te hervatten van de statische opgaven be treffende den uitvoer van wapens en mu nitie. met vermelding van de landen van bestemming? N. R. Crt. RADIO VIA HET LICHTNET. Ook Philips neemt proeven. Naar de „Tel." verneemt worden door de N.V. Philips te Eindhoven proeven ge nomen met de radiodistributie via het lichtnet. Een proef-installatie hiervoor zou reeds voltooid zijn en eveneens zouden reeds geslaagde proeven zijn genomen. Naar het blad verder verneemt zal dr. Eckersley, de uitvinder van dit systeem, op 15 Februari uit Engeland in Nederland arriveeren en zich behalve naar Eindho ven, ook naar andere plaatsen in Neder land begeven, ten einde eventueele de monstraties bij te wonen. BINNENLAND. De Eerste Kamer over de Pachtwetten (Parlementair Overzicht, 3e Blad). De moordzaak-Eschauzier (Rechtzaken, 3e Blad en le Blad). De Olympische winterspelen te Lake Placid (Sport, le Blad). De zesdaagsche wielerwedstrijd te Frankfurt is door SchönTietz gewonnen Van KempenBraspenning derde (Sport. 4e Blad). Een onderhoud met jhr. K. W. L. de Muralt, burgemeester der gemeente Ter Aar (3e Blad). De pachtwetten door de Eerste Kamer verworpen. (Laatste Berichten, le Blad), BUITENLAND. Nieuwe gevechten te Sjanghai. Onver anderde toestand (Buitenl., en Telegr., le Blad). De nieuwe Engelsche Tariefwet. Een recht van 10 pet. (Buitenl., le Blad). De regeeringsverklaring van het Oosten-i rijksche kabinet (Buitenl., le Blad). DE POSTVLUCHTEN. De „Ekster" is gisteren, te Marseille en de „Leeuwerik" in Bangkok aangekomen. De „Specht" is gisteren uit Bagdad ver trokken en om 14.30 te Gaza geland. RESIDENTIE-ORKEST. ROBERT CASADESUS. Dat Haydn met zijn in gezonde volks kracht wortelende melodlek en rhythmiek, zijn gesloten constructie, zijn open en doorzichtige instrumentatie, zijn eenvoud en waarheid in de conceptie nog midden in den zoo zeer bewogen tegenwoordigen tijd staat, dat hij zelfs voor de huidige componistengeneratie een veilige baken is in de ongewisse zee der moderne mu ziek is ons gisteravond wederom duidelijk geworden onder het aanhooren van een der laatste Engelsche. op Londensche in stigatie geschreven, symphonieën, die met het markante trompetsignaal. Men kent ze onder den naam „Militar-sympho- nie". Die naam sticht meer verwarring dan verheldering. Iets militairs of milita ristisch bevat ze geenszins. Ze zou even goed in Genève als hl Leiden kunnen worden uitgevoerd. Wat ze wel bevat, is rijkdom van absolute muziek, die bij den hoorder associaties zal opwekken naar diens eigen aanleg en geestelijke behoefte. Dr. Van Anrooy, die met zoo scherpe in tuïtie het lichtende, verheffende, verblij dende in deze eeuwig jeugdige muziek van den tot zijn laatsten ademtocht gebleven zoon van het muzikale Croatische boeren volk, aanvoelt, heeft door zijn toegewijde voorbereiding en zijn met warme bezieling geleide uitvoering de bewondering en de liefde verlevendigd voor den componist, wiens twee honderdsten geboortedag op den laatsten dag der volgende maand alom in de wereld zal worden herdacht. Het rijke en gedegen programma be vatte aan erkestwerken na de pauze de tweede der drie Nocturnes van Debussy, het juichende en poëtische „Fêtes" en de altijd indrukwekkende Tannhauser-ouver- ture van Wagner, werken bij uitstek ge schikt om het muzikaal en virtuoos ver mogen van het Residentie-Orkest op zijn gunstigst te doen uitkomen. Aan 't programma, zooals 't verspreid was, is nog 'n werkje toegevoegd van den nestor dier Nederl. componisten Julius Röntgen. Te weten: de ouverture „De lachende kavalier". De stof is ontleend aan een schilderij van Frans Hals in de National Gallery te Londen. .Of liever aan een romannetje, dat Baronesse Orczy om den lachenden edelman van het schilderij' heeft geweven. De Nederlandsche dichter Van Dokkum heeft er een libretto voor een één-akter uitgetrokken, hetwelk een jaar of vijf geleden door Röntgen op mu ziek is gezet. Als het heele werk even frisoh is als het pittige, vloeiende, in jeug dig vuur ontworpen en bewerkte voorspel dan is het eens te meer jammer dat ons land geen eigen opera heeft. Intusschen zijn we Van Anrooy dankbaar dat hij ons met de ouverture heeft doen kennismaken Het In Richard Strauszstijl geïnstrumen teerde maar toch door zijn raakheid en bondigheid een persoonlijk karakter dra gend werk sloeg bij het publiek volkomen in. Wat het naar zijn muzikale kwaliteiten even volkomen verdient. Robert Oasadesus was de solist. Wie on der het gehoor geweest waren van dezen meesterpiamist bij diens vroeger optreden op eeai Residentieorkestavond hier ter stede, zullen met de grootste verwachtin gen zijn vervuld geweest voor Mozarts „Krönungskonzert" en Francks „Varia tions symphoniques", die hij nu voor zijn Leidsch concert, hij is midden in een Nederlandsche tournée, had gekozen. Zij zullen zich In hun verwachtingen zoo mo gelijk overtroffen hebben gevoeld. Sasa- desus behoort tot de kleine klasse der uitverkorenen, wier klavierspel onmiddel lijke projectie is van enkel geestelijke be weging. Dat daarvan pas de rede kan zijn als elk restje eener in de taaie techniek wortelende belemmering van de realisee ring der goede bedoelingen Is overmees terd, behoeft geen betoog, zoodat een beschouwing van de klaviervoordrachten van den Parijsohen meester per slot van rekening slechts meditatie is over den aard van zijn artistieke persoonlijkheid, ja, in den diepsten grond, van zijn per soonlijkheid zonder meer, die juist in de kunstproductie op haar schoonst aan den dag treedt. Dan heeft het sierlijk teere Mozartspel. waarbij het fijne toucher die eindelooze klankschakeering kan aanbren gen om simpele melodietjes tot het einde harer herhalingen (Larghetto) te doen spreken, onze grootste bewondering. En we worden niet minder getroffen door het mannelijk resolute in zijn voordracht waarnaar de Variations symphoniques zoo zeer vragen. En Casadesus geeft dit alles kwistig uit grooten geestelijken overvloed, eenvoudig, waardig, echt. zonder pose of schijn. Zijn klavierkunst behoort tot de allergrootste. Het publiek, de zaal was eivol, is door Casadesus in vuur en vlam gezet. Aan de toejuichingen kwam schier geen einde. De pianist deelde ze, beminnelijk eenvoudig maar ook strikt rechtvaardig, met diri gent en orkest, die hem zoo prachtig heb ben ter zjjde gestaan.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1