De Bijzonder Vrijwillige Landstorm en de Burgerwacht bijeen WOENSDAG 3 FEBRUARI 1932 No. 22047 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. P PRACHTIGE AANWINST VOOR HET RIJKSMUSEUM VAN NATUURLIJKE HISTORIE. Het voornaamste Nieuws van heden. Jaargang EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LETOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DÈR ADVERTENTIEN j, ets per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen lar agentschappen van ons Blad gevestigd zlja Voor alle fiere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën Sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Teen maximum aantal woorden van 30. iso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van ■even 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. TirriHa PRIJS DEZER COURANT^ Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. nommer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Een goed geslaagde propaganda-avond in Stadsgehoorzaal. lor ons werd ontvangen: |l. f.5.mevr. wed. J.W. f.5. ACADEMISCHE EXAMENS. slaagd zijn voor het candidaats- Inen wis- en natuurkunde letter L mej. S. Adolfs (Voorschoten) en de heer Bierman (Den Haag). Candddaats- Ben Indisch Hecht de heer A. A. stra (Den Haag). H. M. de Koningin passeerde heden- fgen om halftwaall per auto onze ge- mte op doorreis van Het Loo naar Den [Tot volontair ter secretarie te Alke- i is toegelaten de heer A. C. Westen, I Mej. A. J. Versprille en de heer G. C. Iers zijn benoemd tot gewone leden [het Historisch Genootschap. verwijzen naar een advertentie i Blad van gisteren betrelfende een ering der Chr. H.B.S. Vereeniging op Hag a s. uitnoodiging van de Studenten s-Actie spreekt mr. H. P. Marchant lIMagavond in het Nutsgebouw over Tltouie en internationale ontwape- f'.Be bijeenkomst Is uitsluitend toe- tteljk voor hoogleeraren en studenten. -Zaterdagmiddag a.s. geeft onze stad- lot, de heer B. A. Devilé in de Stads- xrrzaal een tweetal poppenkastvoor- togen. Men zie ook de advertentie In - Mogen wij nog even de aandacht ves- (ffl op de opvoering van A.G. A. B. op Jjtiagavond a.s. in den Schouwburg van xrrdromance"? Men zie de advertentie. Aan het programma van het 5de (onnementsconcert van het Residentie- ikest voor morgenavond is na de pauze •gevoegd de ouverture van de opera „De oende Kavaller" van Julius Röntgen. In de Stadszaal is gisteravond een propa ganda-bijeenkomst gehouden van Bijz. Vrijw. Landstorm en Burgerwacht. Hier boven een aantal leden van uitvoerend- en eere-comité. In het midden o.a. de burgemeester, ds. Thomas en majoor v. Mens. In de op feestelijke wijze met bloemen, oranje en vaderlandsche driekleuren ver sierde Stadsgehoorzaal werd gisteravond door dien Bijzonder Vrijwilligen Landstorm en de Burgerwacht uit Leiden en Omge ving een propaganda-avond gehouden. De belangstelling voor deze bijeenkomst was zoo groot, dat honderden zich met een staanplaats moesten vergenoegen; hoe wel het uitvoerend comité den Foyer in gereedheid had gebracht om in beide zalen de sprekers te doen optreden, werd hier van algezien. Onder de vele belangstel lenden bevonden zich vele leden van het eere-comité, o.a. mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, mr. P. E. Briët, lid van de Eerste Kamer der Statan-Generaal, den heer C. Wildenberg, waarnemend voorzitter van de geweste lijke landstormcommissie Zuid-Holland West, luitenant-kolonel J. A. HaStema, Muller, garnlzoens-commandant van Lei den, luitenant-kolonel jhr. D. de Brauw, commandant van het 4e regiment infan terie, mr. F. J. J. Trapman, voorzitter van de Burgerwacht, nu. P. A. Pynacker Hor- dyk, oud-voorzitter dezer afdeeüng, jhr. C. J. van Andrichem Boogaert, luitenant kolonel, oud-commandant van het Land stormcorps Zuid-Holland West, majoor M. v. Mens. commandant van de Burger wacht afdeeling Leiden, luitenant-kolonel dr. J. C. Eringaard, commandant van de afdeeling Zuid-Holland van het Land- stbormcorps Motordienst, majoor J. P. Boots, commandant van het Landstorm- Foto Bleuzé. Iteeds ^aanse uit Rotterdam heeft I Wuseum „e ,aren geleden aan het Rijks- I ®ia eeWi Natuurlijke Historie alhier l t.w onesvia c.0ll?ctie exotische vlinders, lPr. GewhlÜ, 0 40 duizend exemplaren Raneehndpn Dasr hii thans Plannen hwTo ^"g^oden. Daar hij thans ■Pelt hii h„( ,,ZIJn woonplaats te verlaten, verzamoii eum doen weten, dat men ^enmorci^'"1 ontvangst kon nemen, folderschuit ,.ls .2U hier 111 groote ttl».SlnppVrtVYt/av. T\« irnmomnllnrr 5 'erpakt ^Bekomen. De verzameling I 0151 glas a?o2fc,a 800 houten laden, keurig afgedekt en alle door den heer JuiTiaanse zelf vervaardigd. Zij was tijdens het transport naar hier voor f. 15.000 ver zekerd en beteekent voor het Museum een groote aanwinst, aangezien vele en vooral de kostbare exemplaren nog niet in het be zit van het Museum waren. De grootste vhnder meet 24 c.M., de kleinste 5 m.M. De prachtige verzameling zal in het Museum in haar geheel worden opgesteld. Hierboven een kiekje van het lossings- werk, dat onder leiding van den conser vator, den heer Van Eecke, plaats vond. corps Zuid-Holland West, majoor E. L. Nauta, legerpredikant, de wethouders T. Gosünga en A. J. Romjjn, verschillende burgemeesters uit omliggende gemeenten, vertegenwoordigers van de vereeniging „Oranjedag" en de Ohr. Oranje-Vereeni ging. Als voorzitter van het uitvoerend comité opende ds. H. Thomas, voorzitter van de Landstormcommissie Leiden den avond, nadat gezongen was het eerste couplet van het Wilhelmus. Spr. bracht dank aan de leden van het eere-comité voor den financieelen en moreelen steun en heette allen uit naam van den vrede en de hand having van het wettig gezag hartelijk welkom. Hoewel in het banier van de Bur gerwacht en den Landstorm het devies gevoerd wordt ..Als 't moet" hoopt men vam harte, dat het niet moet, want het afpersen van ontzag door sabelgeklink is verre van den B.VI. en B.W., aan de overzijde zal men zich dan ook moeten onthouden van onvoorzichtige, onvrucht bare en met de evolutie stijdende dingen. Met den wensch, dat allen zich zullen aansluiten bij deze twee vredes-instituten bij uitnemendheid opdat hun opvoedende kracht nog moge vermeerderen, opende spr. dezen avond. Onder groot enthousiasme der zaal werd vervolgens besloten het volgende telegram te verzenden aan H. M. de Koningin: „De Landstormers en de Burgerwachters van Leiden en omstreken met honderden belangstellenden van hooger en lager rang uit het leger en de burgerij, bijeen in twee volle Stadsgehoorzalen, opnieuw bezield voor hun heilige roeping, om te staan voor het ongerept behoud van Vor stenhuis en Vaderland, betuigen Uwe Ma jesteit hou en trouw." Nadat de welbekende „Oude Jagerband" uit Den Haag eenige muzieknummers ten beste had gegeven was het woord aan den heer mr. J. B. Bomans, oud-lid van de Tweede Kamer en lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Spr. ver klaarde allereerst Katholiek te zijn en hoewel niet in het bezit van een enkele opdracht dienaangaande durfde hij met een gerust geweten te verklaren, dat 2'/t millioen Katholieken rotsvast aan Oranje gehecht zijn. Toen spr. zich in het jaar 1913 te Haarlem vestigde, vernam hij eens van een verpleegde van het gesticht Mee- renberg de uitspraak dat niet zij. die op gesloten en daarom ongevaarlijk zijn aan krankzinnigheid lijden, maar juist diege nen, die vrij rond loopen. Vervolgens ging de heer Bomans de gebeurtenissen uit de laatste decennia na en constateerde als het ware een steeds grooter wordende krankzinnigheid bij de vrij rondloopen den. Allereerst dan toen in 1914 de wereld oorlog uitbrak, daarna de vrede van Ver sailles. waarbij een nieuwe wereld werd voorbereid met een zoodanige verwarring, dat er thans niemand meer in staat is deze te ontwarren. De 20ste eeuw heeft den waanzin van de 19de eeuw om God te vermoorden in het staatsbestek voort gezet en over de geheele wereld is thans een bandietenwezen opgestaan, dat een ware terreur uitoefent. Daarom heeft men ook het volste recht zich in een instituut als de Burgerwacht te organiseeren. In het jaar 1918 handhaafde de Burgerwacht tegenover de krankzinnige dwaasheid van een klein getal machtswellustelingen het bestaande gezag. Helaas staan de sociaal democraten in Nederland tengevolge van hun tweeslachtigheid tegenover de Bur gerwacht. Laten zij echter wel weten, dat bij een geslaagde poging der communisten om het bestaande gezag omver te werpen zij de eerste slachtoffers zullen zijn! De Burgerwachters en Landstormers wekte spr. op zich steeds sterker te organiseeren tegenover de steeds toenemende krankzin nigheid der wereld. Hoewel door de crisis reeds veel is geleden zullen ongetwijfeld nog vele moeilijkheden moeten worden op gelost en bekend is, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. Meer en meer laten de menschen God los en niet God de men- schen. In elk mensch leeft als evenbeeld van God eein goddelijke vonk, de liefde, die daarom de drijfveer moet zijn van alle daden en niet de haat, broederstrijd en klassestrijd. Niet gelijk de kinderen moeten we het koren, dat ons het dage lij ksch brood zal geven vertrappen om de klaproozien te plukken Eiken dag laat ons weer een andere Scheppingsdaad zien, elke dag weer moe ten we meer ons bewust worden ons niet te laten verleiden door begeerigheid en hebzucht, maar ons rekenschap geven van het feit, diat eens de dag der verantwoor ding zal komen als we op den drempel der eeuwigheid staan. Met den psalmist zeide spr. „Fiat Lux" (het worde licht) en besloot zijn stormachtig toegejuichte rede met de Psalmregels: ,,'sHeeren geluid rolt over de wateren De God van Majesteit laat Zijn donder stem hooren." Onder leiding van tamboer-majoor B. Witteveen gaven de tamboers en pijpers van het corps der mariniers uit Rotter dam een keurig geslaagde taptoe ten beste. Het succes, dat dit kranige corps behaalde was groot en de enthousiaste zaal bracht het dan ook welgemeend een ovatie. Ds. Thomas huldigde den heer Witteveen met een krans. Vervolgens was het woord aan het lid van den Wasse- naarschen Gemeenteraad. Dr. Philip J. Idenburg. Deze wees op het verband, dat bestaat tusschen een crisis op maatschappelijk gebied en het geestelijke leven. Geen enkel orgaan ontkomt aan den funesten invloed van hare werking. In het bijzon der belichtte spr. het verband met de Burgerwacht en den Landstorm. Onze ge- loovige voorvaderen hadden de spreuk „Nood leert bidden" maar in tijden van nood komen ook andere gedachten dan aan het gebed en dan in de eerste plaats aan een maatschappij, waar dergelijke noodtoestanden niet voorkomen. Wij zou den geen levende menschen zijn, indien wij niet, gelijk reeds levende menschen in zeer oude tijden, in ons iets zouden ge voelen voor het ideaal van een Heil staat. gelukkiger en beter, dan de wereld waarin wij thans leven. Juist in dagen van malaise vermeerdert het getal der communisten snel en niet in het minst in de kringen van kunstenaars en gestu deerden houdt met thans hoopvol het oog gericht op Nieuw-Rusland. Vandaar ver wacht men nieuwe mogelijkheden op het stoffelijk gebied. Anderzijds neemt het getal der aanhangers van een fascistisch regime ook zij het dan ook in min dere mate toe. Al te goed weten wij echter, dat het noodlot van elke revolutie is, dat zij de idealen, waarvoor zij werd begonnen in het tegendeel verkeert. De geschiedenis van de Russische revolutie leert ons de waarheid van deze stelling ten volle. Aan de hand van een groot aantal cijfers zette spr. zijn meening nader uiteen. In de tweede plaats weten wij, dat een maatschappij niet wordt gemaakt, maar groeit en het resultaat ls van een dikwijls onlogischen, historischen ontwikkelingsgang. De toestanden hand haven zich, al veranderen de bewindvoer ders. In de derde plaats verwerpen wij het idee van een revolutie, .omdat het welzijn van een volk het beste gediend wordt wan neer de leiding in vaste handen berust, want zoolang de mensch blijft wat hij is, zullen groepen elkaar blijven bekampen teneinde te trachten hun eigen belang het beste te dienen Daarom heeft juist in deze dagen ons land meer dan ooit behoefte aan een re geering, waarbij de gerechtigheid veilig is en in wier handen aldus dr, Idenburg vertrouwen wij het gezag liever toe dan aan de Draagster van de kroon? Hoog boven alle partij geschillen welke ons land verdeelen, staat Zij, met geen andere be- BINNENLAND. De werkgevers over de voorgestelde loonsverlaging in de havens te Rotterdam en Amsterdam. (Binnenland, 2e Blad). De nood in den landbouw; een rapport van den Vrijheidsbond. (Land- en Tuin bouw, 3e Blad). Mislukte roofoverval op het postkantoor te Stadskanaal. (Gemengd, 2e Blad). De loting voor den Davis-Cup; Neder land speelde voor de tweede ronde een uitwedstrijd tegen Polen. (Sport, 3e Blad) Een onderhoud met den Burgemeester van Sassenheim, de heer J. P. Gouverneur (3e Blad). Te Veldhoven, bij Eindhoven, is een veekoopman hedenmorgen op straat be wusteloos geslagen en beroofd. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De opening der Ontwapenings-confe- rentie. (3e Blad). Optreden van Engeland en Amerika in liet conflict in het Verre Oosten. Steun van Frankrijk, Italië en Duitschland. Niettemin nieuwe Japansche actie. (2e Blad en Buitenl. en Tel. le Blad). Verklaring van Neville Chamberlain over het Schnldenvraagstuk. (Buitenl. le Blad). Hevige aardbeving op Cuba. 1500 slacht offers. (Tel. le Blad). langen bezield dan die van Haar volk. Juist in tijden van crisis als wij thans doormaken moeten B.V.L. en B.W. zich als één man om den troon scharen, omdat wij weten, dat Nederland op Oranje nooit tevergeefs vertrouwt. Na deze door een krachtig applaus be krachtigde rede, declameerde de bekende declamator Albert Vogel het oorspronkelij ke Wilhelmus van Nassoue van Marnix van St. Aldegonde gevolgd door het bekende werk van Huygens Scheepspraet, Aan het einde van de pauze deelde de voorzitter, ds. Thomas mede, dat de adjudant van H.M. de Koningin telefonisch hem het vol gende had bericht: HMf. de Koningin draagt mij op U Landstormers en Burger wachters Hoogstderzelver dank te betui gen voor de gevoelens neergelegd In Uw telegram" De Jagerband vulde de pauze met populaire muziek, waarna het woord was aan mr. G. A. Boon lid der Tweede Kamer der Staten Gene raal. Deze herinnerde aan het ontstaan van de Landstorm in Augustus -1914, toen een groot aantal mannen niet wilde para siteeren op de onder de wapenen geroepe nen en hoewel men slechts zich had ver bonden tegen een buitenlandsche vijand op te treden werd oogenblikkelijk gevolg ge geven aan den oproep in November 1918 om de revolutie-poging te bezweren. Gelijk ook de vorige sprekers reeds zelden, is het meest gunstige oogenblik voor een revolu tie het diepste punt van een crisis. Daar om moet de Burgerwacht paraat blijven om bij eventueele tweede poging om in Nederland het wettig gezag omver te wer pen deze oogenblikkelijk den kop in te drukken. In Nederland is ontegenzeggelijk de toestand der werkloozen beter dan in welk land ook, waardoor de mogelijkheid van een herhaling kleiner wordt. In Leiden evenwel dient het aantal aangeslotenen bij B.Vi. en B.W. te vermeerderen. Het Nederlandsche Vorstenhuis heeft meer ge daan voor de vrijheid in Europa dan eenig ander Vorstenhuis. Het Vorstenhuis van Nederland, is dan ook het symbool van de Nederlandsche eenheid. Zoo er in ons kleine land vele kunstmatige en natuur lijke muren zijn, bij de liefde van Oranje vallen alle onderlinge geschillen weg. Hoewel spreker hoopte dat aen daadwer kelijk optreden nooit meer noodig zal zijn, wekte hij allen op paraat te zijn en te blijven. Vervolgens herinnerde mr. Boon aan het voorstel van ir. Alberda met be trekking tot B.V.L. en B.W. Met den uit roep: het is aan U Burgerwachters en Landstormers te zorgen, dat een revolu tie In ons land nooit meer zal worden uit geroepen of een poging daartoe zal worden aangewend, eindigde spr. Albert Vogel declameerde vervolgens nog Neerland's Vlag, waarna Thomas alle sprekers dankte voor hun medewerking, en de Jagerband huldigde onder aanbie ding van een krans. Luitenant Bordewyk dankte vervolgens het uitvoerend comité voor den aangeboden avond en vergeleek de Burgerwacht met de boomen der rots hellingen, welke dienen om te voorkomen, dat de lawines de dorpen zullen bereiken. Bij het eerste teeken staat het Landstorm corps Zuid-Holland-West gereed om den troon met de waoenen te beschermen. Tot slot dankte ds. Thomas zijn mede-leden van het uitvoerend comité en in het bij zonder den commandant, majoor van Mens en den heer Raams. Nadat nog het Wilhelmus was gezongen behoorde deze welgeslaagde avond tot het verleden en keerden allen welvoldaan huiswaarts.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1