DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. AGENDA. HEDEN: Marekerk: Bidstond. Sprekers ds. Meeter en ds. Kuilman, 8 1/4 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Kerk en Vrede Sprekers: dr. TJalsma en ds. Buskes. 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël (Groenesteeg)Bijbelbespreking, 8 uur nam. Herv. Kerk: Film- Noordwijk aan. Zee: vertooning S uur n.m. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Woensdag. Nutszaal: Maranatha-conferentie (Je ruël), 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Nederl. Vereen, van Huisvrouwen, 8 uur nam. Geen oorlogsverklaring Te Sjanghai stilstand ingetreden, uitgezonderd de scherpschutters Artikel 15 van Volkenbondsstatuut in werking. is een wapen- Chineesche het De avond- nacht- en Zondagsdienst- der apotheken wordt van Maandag 1 Febr. tot en met Zondag 7 Febr. waargenomen door Apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. BUITENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapeningsconferentie. Tot een officieele oorlogsverklaring is het in het Verre Oosten niet gekomen ea vooreerst schijnt daarop ook nog geen kans. nu de Volkenbondsraad eindelijk van plan schijnt alles in het werk te stel len om de gemoederen tot bedaren te brengen. Niettemin blijft het gevaar groot, nu het zoover is gekomen, dat ook Ame rika en Engeland bijkans rechtstreeks in het geding komen. Eén verkeerde daad En in deze omstandigheden komt mor gen de ontwapeningsconferentie bijeen! Henderson en de Russische delegatie zijn reeds gearriveerd De eerste bijeenkomst zal morgenmiddag 3'/t uur plaats vinden. Dit late uur in den middag is gekozen, ten einde ook het Amerikaansche publiek gelegenheid te geven te luisteren naar de rede van den voorzitter Henderson, welke draadloos zal worden uitgezonden. De eerste zitting der conferentie zal zich vermoedelijk beperken tot het vormen van commissies voor hei onderzoeken der vol machten en het oostellen eener agenda. Op zijn vroegst zullen -inde dezer treek de aleemeene beraadslagingen beginnen Dan zullen ook naar men verwacht, eeaige vooraanstaande Europeesche staatslieden, o.m. de Britsche premier en de Duitsche rijkskanselier te Genève aarj-omen. DUITSCHLAND. De presidentsverkiezing. De opperburgemeester van Berlijn, dr. Sahm. heéït aan de geheele Duitsche pers een schrijven gericht, waarin hij zijn plan nen uiteenzet in verband met de oprich ting van een commissie welke voor de herkiezing van rijkspresident Hindenburg zal ijveren. Dr. Sahm verzocht de pers. haar mede werking te willen verleenen bij het inza melen van het aantal handteekeningen, dat volgens de wettelijke bepalingen ver- eischt is. daar twintig duizend kiezers zich voor een verkiezingsvoorstel moeten uitspreken, als dit niet van een bepaalde partij uitgaat Het schrijven bevat verder de verklaring dat de actie, die door dr. Sahm geleid wordt geen particuliere be langen nastreeft, maar alleen ten doel heeft, in de gewichtige kwestie der pre sidentsverkiezing alles, dat het Duitsche volk gescheiden houdt, terzijde te stellen en het groote volksfront voor Hindenburg mogelijk te maken. Hitler heeft in deze materie nog het volgende verklaard: Wij hebben een Duitsch bewust, sterk rijkspresident noodig, die een einde maakt aan het spreek- en uniformverbod. Hij moet gevoel hebben voor het gekwelde en noodlijdende Duitsche volk en vooral voor de bloedig geslagen en gedemoedigde Duitsche jeugd. Dan zal hii met één slag een eind maken aan de roode terreur. Voor dit doel willen wij allen werken, of wij spreken, of dat wij zwijgen moeten". FINLAND. De alcoholwet aanvaard. Zaterdag is de nieuwe Alcoholwet door den Finschen Rijksdag aangenomen met 120 tegen 45 stemmen. Daarmede !s het Finsche alcoholverbod definitief opgehe ven. De voorbereidingen voor de doorvoe ring der nieuwe bepalingen zullen waar schijnlijk nog voor 1 April gereed zijn. De BULGARIJE. Macedoniër® vergaderen. In een zitting van het Macedonisch nationaal congres, waarin vierhonderd gedelegeerden uit alle deelen van Mace donië aanwezig waren, werd besloten in samenwerking met de Kroaten tot voort zetting van de actie tegen de regeering te Belgrado in verband met de onderdruk king van de minderheden in Zuid-Slavië. Verder werd een resolutie aangenomen, waarin wijziging van de vredesverdragen wordt geëischt. Wanneer deze verdragen niet worden gewijzigd, dan rust de ver antwoordelijkheid voor den toekomstigen gang van zaken in Zuid-Oost-Europa op de groote mogendheden. Een andere resolutie eischt van den Volkenbond een onderzoek van den toe stand der Bulgaarsche minderheid in Servisch Macedonië, een na-onderzoek of de verdragen tot bescherming der min derheden worden uitgevoerd en of de vei ligheid van teruggekeerde Macedoniërs gewaarborgd wordt. Tot Bulgarije wordt de waarschuwing gericht, geen gehoor te schenken aan de plannen van Belgrado tot aaneensluiting van alle Slavische onderdanen op den Balkan. Een dergelijke aaneensluiting is slechts mogelijk bij erkenning van Mace donië als zelfstandigen staat. Oorlögsgcruchten. Zaterdag is de wereld opgeschrikt door berichten, dat China Japan den oorlog zou hebben verklaard. Wij hebben dat be richt direct met wantrouwen opgenomen, reden, waarom wij ook niet tot bulletinee- ren zijn overgegaan. Het zou toch vreemd zijn, dat China plotseling den oorlog zou verklaren. 24 uur nadat het een beroep bij den Volkenbond had gedaan, op art. 15. hetgeen feitelijk was aanvaard Over den oorsprong van deze oorlogsbe richten ligt nog onzekerheid. Eerst heette het, dat de executive dei' Kuomlntang zoo'n besluit zou hebben genomen, doch ook dit is niet bevestigd. Of zij dan hun oorzaak vinden in de oorlogsstemming die te Nanking heerschte? De treinen met troepen die naar Sjanghai vertrokken, werden toch door duizenden en duizen den toegejuicht onder de kreten: „Wij zul len de indringers weerstaan" en „Wij zul len Sjanghai tot eiken prijs verdedigen"! Voor het z.g. oorlogscomité werd veel geld ingezameld Bovendien gaf maarschalk Tsjang-kiai- sjek eefl oproep uit tot alle commandan ten en soldaten van het Chineesche leger in het geheele land. waarin hij hen op roept, de wapenen op te nemen tegen de Japansche indringers. In dezen oproep zegt de maarschalk o.a. nog: „Ofschoon ik mij sedert lang heb teruggetrokken, ben ik toch bereid te zamen met mijn kame raden te sterven. Zoodra ik het bevel ge kregen heb, zal ik mij in de gevechtslinie begeven. Onze troepen zullen zich liever laten vermorzelen, dan op zich te laten trappen als op kiezslsteenen." Dit wordt echter later een „gebaar" ge noemd en heden verwacht men van hem een proclamatie waarin hij aandringt op bezonnenheid en waarin hij. wijzend op de trouwe handhaving der verdragen door China, van de mogendheden verlangt, dat ook deze harerzijds de aanvaarde ver plichtingen zullen nakomen En volgens andere lezing zijn de oor- lagsgeruchtein ontstaan tengevolge van een bevel van den commandant van de 18de Kantonneesche divisie, die te Tsja- pei was ingekwartierd en die geweigerd heeft het bevel van de regeering van Nan king tot ontruiming der stellingen op te volgen. Hierbij heeft de commandant ge zegd. dat China Japan den oorlog heeft verklaard en dat alle Chineesche soldaten hun plicht moesten doen voor het vader land. Hoe het echter zij, laat ons blij zijn, dat de oorlogsfakkel in het Oosten nog niet geslingerd is! China bepaalt zich tot zijn beroep op den Volkenbond. Het beroep op den Volkenbond. Zaterdag had in den Volkenbondsraad een nieuwe bespreking plaats over het Chineesch-Japansche conflict, waarbij van de berichten omtrent een Chineesche oor logsverklaring geen gewag werd gemaakt. Allereerst legde de secretaris-generaal aan den raad het aangekondigde voorstel voor. dat de mogendheden, die in den raad vertegenwoordigd zijn uit haar officieele vertegenwoordigers te Shanghai een co mité zullen vormen, dat zoo spoedig mo gelijk aan den raad rapport zal uitbrengen over de Chineesch-Japansche incidenten in genoemde stad. De betrokken gedelegeerden schonken hun goedkeuring aan dit voorstel. De Chineesche gedelegeerde sprak zijn voldoening uit over het vaste besluit van den secretaris-generaal, om krachtige stappen te doen, zooals nu tenminste bleek bij het geval-Shanghai. Men moet echter het kwaad aan den wortel aantasten, vervolgde hij. Het is te vreezen, dat zich steeds weer dergelijke incidenten voordoen, zoolang de tegen woordige toestand in Mandsjoerije voort duurt. China heeft een beroep gedaan op artikel 15 niet alleen wegens de gebeur tenissen te Shanghai, maar het verwacht ook stappen van den Volkenbond, om aan de bezetting van Mandsjoerije door de Ja panners een einde te maken. De Japansche vertegenwoordiger pro testeerde tegen het verwijt, dat Japan de territoriale onschendbaarheid van China geschonden heeft. Japan heeft noch in Mandsjoerije noch elders in China de be doeling zich buitenlandsch grondgebied toe te eigenen. Japan heeft geen ander doel. dan maat regelen te treffen, om zichzelf te bescher men. De Japansche vertegenwoordiger bracht nieuwe juridische en algemeene bezwaren naar voren tegen het beroep op artikel 15. Lord Cecil verklaarde daarop, dat Japan herhaalde malen tegenover den Volken bond de verplichting op zich heeft gno men, om alles achterwege te laten, ^vat tot een verscherping van het conflict zou kunnen leiden. Het is te betreuren, aldus lord Cecil, dat het noodig geweest is, een gebied te be zetten dat zirh duizenden mijlen over de spoorwegzor.e heen uitstrekt. Het beroep op artikel 15 is niet allec-n juridisch toe laatbaar. maar thans blijkbaar het eenige middel voor een succesvol optreden. De Chineesche regeering heeft den se cretaris-generaal van den Volkenbond gisteren nog drie nota's overhandigd, waarin een uitvoerige uiteenzetting wordt gegeven van de militaire gebeurtenissen te Sjanghai. In de eerste nota wordt verklaard dat Sjanghai ernstig te lijden heeft gehad van ds beschieting. De Chineesche regeering eischt dat de Volkenbond onverwijld ef fectieve maatregelen zal nemen en be houdt zich het recht voor van Japan schadeloosstelling te eischen. In de tweede nota wordt verklaard, dat de Chineesche autoriteiten een wapen- stilstandsvoorstel van den Japanschen vlootcommandant nadden aanvaard, doch dat de Japanners zich niet aan de over eenkomst hebben gehouden. De toestand te Char bin is eveneens zeer Ingewikkeld. In de derde nota wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen een grooten brand hebben veroorzaakt ten gevolge waarvan eenige honderden gebouwen wer den verwoest. De blusschingspoglngen zijn door den Japanschen admiraal verhinderd. Men verwacht dat de Volkenbondsraad inzake de Japansch-Chineesche kwestie niet voor morgen zal bijeenkomen. De kamer van koophandel te Sjanghai en de vereeniging van Chineesche ban kiers richtten een oproep tpt de geheele wereld, waarin zij om hulp' vragen tegen gewelddaden, die, naar zij zeggen, een overheersching van geheel China ten doel hebben. De toestand in Sjanghai Zaterdag is te Sjanghai" nog hevig ge vochten, doch 's middags werd een wapen stilstand bereikt en kon de brand gebluscht worden. De schade wordt op plm. 10 mil- lioen geschat. Onder het voorwendsel dat Chineesche scherpschutters in een in het Noordelijk deel der internationale nederzetting gele gen hotel waren verborgen, hebben de Japanners de hotelgasten gesommeerd het gebouw te verlaten, waarna zij dit met petroleum in brand hebben gestoken. Dll was het eerste geval eener Japansche actie binnen de internationale, niet Japansche nederzetting. Ondanks veelvuldige Japansche tegen aanvallen hebben de Chineesche troepen 'het Noorderstation en het grootste deel van Tsjarei behouden. De Japansche ver liezen worden geschat op 200 dooden en die der Chineezen op ten minste 600 dooden en meer dan 800 gewonden. De Japansche. die intusschen op versterkingen wachten, hebben zich in een daarvoor geschikte stelling teruggetrokken.- De wapenstildstand geldt niet voor de scherpschutters en daartegen zetten de Japanners verwoed den strijd voort. Deze gevechten hebben ten deele plaats gehad in de omgeving van het scherp be waakte Britsche consulaat. Door verdwaal de kogels werden verscheidene personen gewond. De Japanners omsingelden in de inter nationale concessie het stedelijk ziekenhuis daar zij beweerden dat zich in de om liggende gebouwen Chineesche scherp schutters bevonden. Met machinegeweer vuur verdreven zij de Chineezen uit df huizen. Ook in het Noordelijk deel der interna tionale nederzetting hadden ernstige schietpartijen plaats tegen Chineesche scherpschutters die zich verborgen hielden in de dakkamers der huizen. De Japanners hebben hierna de huizen doorzocht en de Chineezen er uit verdre ven. ongeveer tien Chineezen werden ge dood. Om drie uur gistermiddag heeft een hevige beschieting plaats gehad van de Japansche brugwacht in de zakenwijk van de internationale concessie. Dit geschiedde door Chineesche scherpschutters. Zeven tien vrachtwagens beladen met Japansche dooden en gewonden werden naar de haven gereden. Tegen den middag werd de artillerie opnieuw in stelling gebracht. Acht granaten kwamen in de internatio nale nederzetting terecht. En Chinees werd gedood. Volgens een officieel Russisch bericht uit SJanghay werd gisteren de Chineesche oorlogshaven Woesoeng bij Sjanghai door de Japansche Marine bezet. Er is in de haven een eskader binnen geloopen be staande uit een pantserkruiser en vier torpedojagers. De Chineesche autoriteiten boden geen tegenstand. Naar vernomen wordt, werd het voor stel gedaan een neutrale zone te scheppen. De Chineezen verklaarden zich bereid het voorstel te aanvaarden en zich twee dui zend meter terug te trekken uit hun oude posities, doch de Japanners weigerden hiermede in te stemmen, tenzij het neu traal te verklaren gebied zou worden be zet door patroulles Engelschen en Ameri kanen. De Britsche commandant Fleming wees er echter op. dat dit voorstel der Japanners onmogelijk kan worden aan vaard. daar de Japanners de eenige groote straat in dit gebied voor zich opeischen, zoodat de Engelschen en Amerikanen slechts het toezicht zouden verkrijger, over de ondoordringbare wijk van slopjes cn stegen en dichtopeengehoopte huizen, waar de Chineesche franctereurs een al te gemakkelijk arbeidsveld zouden vinden. De Chineezen van hun kant boden daar na aan hun artillerie terug te trekken op voorwaarde, dat de Japanners zouden af zien van het werpen van bommen uit vliegtuigen. Het was een merkwaardige samenloop van omstandigheden, dat juist op dat oogenblik zeventien juist aange komen Japansche vliegtuigen in formatie een demonstratieve vlucht boven de stad maakten. De Engelsche consul-generaal protesteerde hiertegen, waarna admiraal Sjiosawa zijn beleefde verontschuldigin gen aanbood en onmiddellijk opdracht gaf de vliegtuigen terug te roepen naar het moederschip. Vervolgens werd het laatste Chineesche voorstel door de Japanners verworpen, waarna de conferentie uiteen ging. Volgens een ander bericht wachten de Japanners nog op nadere instructies uit Tokio en zou het voorstel ln zake de neutrale z#ne niet geheel van de baan zijn. Natuurlijk is ook in de internationale nederzetting de staat van beleg afgekon digd. Nanking door de regeering verlaten. Nu ook Japansche oorlogsbodems voor Nanking zijn gearriveerd hebben de meeste leden der Chineesche regeering de stad verlaten. Bedoeling schijnt te zijn de regeering over te brengen naar Honanfoe en Honan. De s'nd wordt met koortsachtige haast in staat van verdedi ging gebracht. De staat van beleg is af gekondigd. De Japanners hebren zich in gescheept en de Amerikanen houden zich voor vertrek gereed, als dit noodig zou worden Wat doen Amerika en Engeland? De Amerikaansche ambassadeur te To kio heeft den Japanschen minister vatl Buitenlandsche Zaken Joshisawa een pro- testnota overhandigd in verband met de beschieting Van het bij Sjanghai gelegen radiostation van de Amerikaaaische radio- corporation door Japansche vliegtuigen. De Amerikaansche regeering stelt Japan verantwoordelijk voor de toegebrachte schade Staatssecretaris Stimson wil, naar ver luidt. alles vermijden wat de regeering in Tokio zou kunnen kwetsen. Op grond van zijn invloed heeft het congres de behan deling van een wetsontwerp uitgesteld, waardoor de president bevoegdheid zou krijgen, den economischen boycot tegen Japan af te kondigen. Senator Borah heeft naar aanleiding van talrijke brieven en telegrammen tot hem gericht om den boycot tegen Japan te bevelen, verklaard, dat een boycot wel licht de eerste stap tot een oorlog zou zijn en men derhalve niet tot den boycot moet overgaan, hoe men verder over het op- tveder, van Japan in Shanghai ook denkt. Amerika houdt derhalve de hoofden koel! President Hoover heeft een conferentie op het Witte Huis bijeengeroepen van de voornaamste autoriteiten van de ministe ries van Buitenlandsche Zaken en Marine. Reeds is besloten, dat 1400 Amerikaan sche soldaten, zes torpedojagers en een kruiser naar Sjanghai zullen vertrekken. Admiraal Pratt, de chef der vlootopera- ties, heeft admiraal Taylor, den comman dant van de Amerikaansche Aziatische vloot, bevel gegeven, zich naar Sjanghai te begeven. Hij heeft machtiging gekre gen zooveel torpedojagers aan te vragen, als hij voor de bescherming van de Ame rikaansche belangen in Sjanghai meent noodig te hebben. Totaal zuilen zich on der leiding van admiraal Taytor 14 oor logsschepen naar Sjanghai begeven. Ook te Downingstreet te Londen hebben gisteren belangrijke besprekingen plaats gehad. Om negen uur ontving de premier den onderstaatssecretaris van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Sir Robert Vansittardt. Later verschenen nog eenige andere hooge functionarissen van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, o.m. de deskundige voor Chineesche aangele genheden Sir John Pratt, Ook de minister van Financiën. Sir John Simon, zoomede generaal veldmaarschalk Sir George Milne de chef van den genei-alen staf en de eerste Lord der Admiraliteit, Sir Bolten Eyres. Monsell, zoomede verscheidene an dere hooge autoriteiten van het ministe rie van Oorlog hebben aan de besprekin gen deelgenomen. Sir John Simon, die tot Zaterdagavond nog- het bed heeft gehouden, heeft ver schillende malen bezoeken gebracht aan Downingstreet. Sir John droeg groote landkaarten van het Chineesche strijdge bied mede. De „Daily Express" verneemt dat Sir John Simon besloten heeft morgen nog niet naar de Ontwapeningsconferentie van Genève te vertrekken. Volgens dit blad betroffen de besprekingen in hoofdzaak de veiligheid der Engelsche onderdanen te Sjanghai en het feit of de militaire be scherming in de internationale nederzet ting wel voldoende is. De koning wordt voortdurend telefonisch op de hoogte ge steld van den stand der gebeurtenissen. Besloten werd reeds nog een oorlogs schip van Hongkong naar Sjanghai te zenden met een bataljon infanterie en een batterij artillerie, zulks in antwoord op het verzoek óm vérsterkingen van gene raal Fleming. De Britsche regeering heeft met nadruk de regeeringen van Japan en China ver zocht, het plan nopens de neutrale zone te aanvaarden en dienovereenkomstig terstond aan de troepen instructies te zenden." Japan's houding. De Japansche minister van Buitenland sche Zaken, Joshisawa, heeft gistermiddag met de ambassadeurs van Amerika. En geland en Frankrijk den toestand te Sjanghai besproken. Joshisawa acht een medewerking der regeerir.gen der andere staten zeer ge- wenscht ten einde China te bewegen, zijn troepen met het oog op de vermijding van verdere botsingen op voldoenden afstand van Sjanghai terug te trekken. Indien dit niet zou gelukken, zou Japan, aldus Jos hisawa de zending van nog meer troepen in ernstige overweging moeten nemen. Gisteren is het kabinet onder voorzitter schap van Inoekai bijeengekomen. Aan de zitting werd deelgenomen door vertegenwoordigers van den Japanschen admiralen en generalen staf. De minister van Buitenlandsche Zaken Joshisawa heeft rapport uitgebracht over het diplomatieke optreden van Engeland en de Vereenigde Staten. Na urenlange beraadslagingen gaf het Japansche kabinet opdracht nog meer troepen te zenden naar Mandsjoerije en Sjanghai ten einde aldaar de Japansche belangen krachtig te behartigen. De Japansche ambassadeurs te Wash ington en Londen werden gemachtigd de regeeringen van de Vereenigde Staten en Groot Brittannië mede te - deelen, dat Japan zijn actie slechts zal beperken tot de Chlneezenwijk van Sjanghai. De strijd bij Charbin. De uit Tsjangtsjoen gezonden Japan sche troepen konden tot nu toe nog niet Charbin binnentrekken, aangezien de Soengaribrug waarover de Chineesche Oosterspoorweg naar Charbin leidt dooi de Chineezen is vernield. Chineezen en Japanners hebben aan beide zijden van de rivier artillerie opgesteld en thans wordt een hevige artillerieslag geleverd. Japansche vliegtuigen hebben opnieuw de buitenwijken van Charbin gebombardeerd Het verluidt, dat de vernieling van de brug geschied zou zijn op verzoek van de sovjet-Russische spoorwegautoriteiten, die reeds vroeger geprotesteerd hebben tegen een gebruikmaking van de spoorlijn door de Japanners. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft in verband met den zorgwekkenden toestand bij Charbin besloten, de divisie infanterie van generaal Tomano welke aan de gevechten bii Tsintsjau heeft deel genomen', onverwijld naar Charbin te zenden. DE VOLKENBONDSRAAD. DIVERSE PUNTEN BEHANDELD Zaterdag heeft de Volkenbondsraad standpunt bepaald ten opzichte vat' klachten der Oekrainische minderheid Polen en hét door den Japanschen va genwoordiger als rapporteur uitgebry rapport goedgekeurdi.. In het rapport wordt verklaard, de aan den raad voorgelegde documën gebleken is, dat in Oost- Gaiicië d nationalistische organisaties der Oew ners een revolutionnaire beweging ketend is. 't Is te betreuren dat deze met kwesties betreffende de beschenj der minderheden vermengd is. Ander-zijds moet worden vastgesteld j dc Incidenten in Oost-Gaiicië geenszto|l houding rechtvaardigen kunnen, die j Poolsche autoriteiten hebben aangenoEe Betreurenswaardig is ook, dat de Pools regeering de onschuldige slachtoffers 4 bevolking niet schadeloos heeft gesteld Aan het slot van het rapport wordt vaste overtuiging uitgesproken, dat Poolsche regeering met de noodige vu. beradenheid tegenover de Oekrainstj bevolking een politiek van verzoening e loyaliteit zal volgen. De klachten van de Duitsche minderi» in Polen over de willekeurige uitvoer! van de agrarische hervorming, zal uit» steld worden tot de Mei-zitting van fe volkenbondsraad, aangezien de Japans) rapporteur, de ambassadeur Sato, a met het oog op het zeer omvangrijke doe mentenmateriaal niet in staat verklar thans reeds den raad voorstellen te doei In een vertrouwelijke zitting is de Er gelsman, Geoffry George Knox, Brits gezant te Madrid tot president van a regeeringscommissie van het Saavgebié gekozen en de Joego-Slavier, Zoriorotffl tot secretaris van genoemde commissi» Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij ie werkloosheid. P" ^0-PR0GRAMMA. VOOR DINSDAG 2 FEBRUARI Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-Uil ding. 8.00: Gramofoonpl. 10.00: pe.iwijcLing. 10.15: Gramofoonpl. 11 Annie de HoogNooy: Levensvreugde kleine dingen. 11.15: Gramofoonpl. 12.00: Concert Winkels Trio en Gras foonpl. 1.30: Liederen door Harry lin. 145: Gramofoonpl. 2.30: C mofoonpl. 3.00: Knipcursus. t Concert. Hollandsche componisten Veen (plano), J. Sevenstern (fluit Helden (viool). Max Rodriguez cello - 4.30: Radio-Kinderkoorzang. 5.00: Co- mofoonpl. 5.30: Kovacs Lajos en 5 orkest. Zang door Neke Hildebranc. 7.00: Het Haydn-kwartet speelt drie Éts len uit het strijkkwartet, Ravel. Engelsche les. 8.00: Gedeelten uit dl opera „Aida", Verdi. Leden van de E. Italiaansche Opera. Omroeporkest ol VIncenzo Marini. 10.00: Vaz Dias, 10.15: Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 0. Potp. Klokken van CorneviUe, Planquettd 11.00: Uit Rest. „Haeck", Den Haat: Orkest o.l.v. Pali Tot. 11.3012.00: Gri-' mofoonpl. Huizen, 298 M. .Uitsl. KRO Uitzendisj 8.00: Gramofoonpl. 9.00: Uit he; Missiehuis St. Michael te SteylMissa te puli van Scheel (Koor van 380 jongens!. 11.30: Godsd. Halfuurtje. 12.15 Trio. 1.45: Gramofoonpl. 2.00: Vrat wenuurtje. 3.00: Knipcursus. 3.H Hoedenmaakcursus. 4.30: Cursus .1* moderne zakenman", 4.55: KRO-Kuri ensemble. 6.45: Engelsche les. Ut Causerie over de a.s. Ontwapenlncscc- ferentie. 7.45: Verbondskwartiertje. - 8 00: KRO-Salon-orkest ol.v. M. v Woud. O.a. Kalman-potpourri. Vaz Dias. Hiema Tooneeluurtje dooi - KRO-Kleintooneel. Entr'acte muziek Jack Hylton. (Gramofoonpl.) ld Vervolg concert. O.a. Suite „lm Zirlrf Armandola. 11 0012.00: Gramofoori Daventry, 1554 M. 10.35: Morgenït ding. 11.05: Lezing. 12.20: OrgetaP cert. E. O'Henry. 1.20: Leonardo Komp) orkest. 2.25: Voor scholen. 4.50: TH- cadero-orkest oJ.v. Van Dam. 5$ Kinderuur. 6.20: Berichten. 6.50: Or gelconcert O. H. Peasgood. 7.10: Frat- sche causerie. 7.40: Vaudeville. 0a Jack Payne's dansorkest. 8.50: LeÉ-l 9.20: Berichten. 9.40: Cowen-pre- gramma. BBC-orkest en May Huxley (so praan o.l.v. den comnonist. 10.50— 12.20: Bertind's Dance Band. Parijs, „Radio-Paris", 1725 M. - 8.(8. 12.50: Gramofoonpl. 8.20: Radio-toonefl „De Beer" van Tchekow. 9,05: Gramo foonpl. O.a. Engelsche suite in e-moL Bach. Kalnndborg, 1153 M. 11.20—1.20: Con cert vanuit Hotel Palace. 2.20-4* Radio-orkest o.l.v. Reesen. 7.20: Radio- Strijkorkest o.l.v. Gröndahl. O.a. Trainee- rei, Schumann. 7.35: Samenkomst naar aanleiding van de a.s. Ontwapeningscon ferentie. 9.35: Symphonie No. 1, c-mol Op. 5. Gade. (Radio-orkest). 1020— 11.50: Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.25—7.20: Or kestconcert. 11.20 en 11.55: Gramofoon platen. 12.251.50: Concert o.l.v. Wolt 4.205.20: Concert. (Bas, twee vleu gels, declamatie). 7.20: Populaire mu ziek „Volk musiziert". 8.10: Symohon* concert. O.a. 4de Symphonie. es-dur Bruckner. Hierna Berichten en sluiting, Rome, 441 M. 7.20: Gramofoonpl - 8.20: Lichte folkloristische muziek. 0* Estudiantina, Waldteufel. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: U-35 2.05: Gramofoonpl. 5.20: Orkestr eert o.l.v. André. 6.50: Gramofoonpl 8.20: Opera „Carmen". Bizet. (Gramo foonpl. 338 M.: 12.35—2.05: GramofooU; platen. 5.20: Omroeporkest o.l.v. Kurops 6.50: Dansmuziek (GramofoonoU - 8.20: Berlioz-concert o.l.v. Kumps. MJPJ Rubeau tenor0.a. uit Damnation Faust". Zeesen, 1635 M. 7.20: Selma Lagf lóf leest jeugdherinneringen. 7.50: Drei-König bis Kirchweih" vrooliike fer^elen uit het Beiersche Boerenlef"1 3.55: Concert door Omroeporkest oJj H. A. Winter m.m.v. R. Queling 9.55: Berichten en hiema tot "f' Concert. Norag Kleinorkest o.l.v. PIat 2-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2