WHIP Nog iemand heeft genoten van de beste sigaret voor, ieders gezondheid! Het Conflict in het Verre Oosten «GENDA. RADIO-DISTRIBUTIE RECHTZAKEN. BEDEN: Heerengracht. 82 (A.J.C.-gebouw)Anti- oorlogs-tentoonstelling 810 uur nam. Schouwburg: Litteris Sacrum. „Het Con cert". 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Feestavond afd. Leiden Ned. Blindenbond. 8 uur nam. Zondag. Jeruël (Groenesteeg)Samenkomsten 10 uur v.m. en 8 uur nam. Schouwburg: Het ;Schouwtooneel. „Tro- penadel". 8 uur nam. Stadsevangelisatie fMorschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal)Klucht „Waarom zijn de bananen krom." 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten 10 uur v.m. en 7 uur n.m. Maandag. Marekerk: Bidstond. Sprekers ds. Meeter en ds. Kuilman, 8 1/4 uur nam. Stadszaal (groote zaal)Kerk en Vrede. Sprekers: dr. Tjalsma en ds. Buskes, 8 uur nam. Dinsdag. Jeruêl (Groenesteeg)Bijbelbespreking, 8 uur nam. Noordwijk aan. Zee: Herv. Kerk: Film- vertooning 8 uur n.m. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Jan. a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9. Tele foon 807. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen dooi de doctoren Jansse. Nleuwzwaag. Veld- huyzen en Hovens Gréve. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Var.ekamp, teL 1916. RECLAME. 10 jaar luistert U naar een Luidspreker Is het nu niet de moeite waard Uw keuze voorzichtig te stellen? CRISTALPHONÉ (EDISON) STELT NIMMER TELEUR L. v. GEELEN - Haarlemmerstr. 55 TEL. No. 593 - t.o. City-Theater. 2902 DE BIOSCOPEN. Casino-Theater. De film .Meisjes handel" behandelt een onderwerp, dat actueel genoeg is om belangstelling te trekken Ook heden ten dage nog worden argelooze meisjes onder schoonschijnende voorwendsels naar 't buitenland gelokt om als danseressen in het een of andere ca baret op te treden. De acht Duitsche meisjes in deze film, met Dita Parlo aan 't hoofd, hebben in zooverre geluk, dat de onderhandelaars 't aanvankelijk niet eens kunnen worden over den prijs. In dlên tusschentijd is de politie hen. door toedoen van een lournalist die 't zaakje niet vertrouwt en hen achterna reist op 't spoor gekomen. Wanneer het eenmaal zoo ver is, is de ontmaskering van de handelaars nog maar een kwestie van handigheid. Een wilde jacht en een flinke vechtpartij doen de meisjes in veiliger handen overgaan. Goed spel van Dita Parlo en Harry Frank als de journalist, is bovendien te vermelden. Voor de pauze draaide een scannende sensatiefilm in 5 acten ..De Amateur-detective" met in de hoofdrollen Wally Wales en Olive Has- brouck. Een uitgebreid journal, benevens een komische twee-acter completeerden het goed verzorgde programma. City-Theater. Het zal velen Leide- naars ongetwijfeld genoegen doen, hun vroegeren stadgenoot Ernst Winar alias Wilhelm Eichhof met zijn echtgenoote Colette Brettel deze week ten tooneele in het City-Theater te zien, waar deze re gisseur en filmacteur na afloop der ver tooning zijner film „Paragraaf 245 Min derjarig" een korte toelichtine geeft van de coupures, die door de Duitsche film censuur in ziin film werden gemaakt. On getwijfeld biedt dit verhaal, dat het tra gische leven beschrijft van een wees haast nog een kind! en de uiterst moeilijke omstandigheden waarin zij ge plaatst wordt, ook met de aangebrachte coupures veel. waarvan de bewonderaars van de z.g. .stille film" zullen genieten. Hetgeen niet vertoond werd. schonk o.a. een indruk van de toestanden in de Duit sche tuchtscholen waarvan om bepaalde redenen de publicatie door de deskundi gen niet gewenscht leek. Volwassenen zullen zeker uit Winar's drama kunnen leeren. r eik een groote ■voorzichtigheid met hun kinderen geboden blijft! Colette Brette! en de beroemde helaas overleden Duitsche filmacteur Albert Steinriick die hierin zijn laatste rol speelde, hebben verschillende uitstekende momenten. Deze film bewijst weer hoe tuist tijdens „stil spel" het accent gelegd dient te wor den op expressiviteit en bezielende mi miek. Ernst Winar heeft de onder zijn leiding spelende acteurs op veelszins prij zenswaardige wijze geïnspireerd en door verschillende fijne trekies een flikke rende kaars de smartelijk gevouwen han den het in devotie of tn angst en smart opziende meisjesgelaat een treffend beeld van dtt flikkerende leven gegeven. Op zijn vraag: Is de film u bevallpn? klonk dan ook een luid applaus op Co- lette Brettel ontving na haar Envelsch- Hoüandsch toespraakje waarin zü ver telde zoo Juist in een Engelsche sprekende film te ziin opgetreden een mooie ruiker. Een spannend voorprogramma gaat voor af; o.a een „echt" Wild-West-drama met Franklin Farnum een genre dat steeds zijn enthousiaste bewonderaars blijft trekken Luxor-Theater. Twee amusante Duit sche films vormen den hoofdschotel van het _programma dat dient ter vervanging vart* de drie-weeksche Traderhom-sensa- tie! En zij brengen beide voortreffelijk spel niet alleep In de hoofd- maar mis schien nog meer in de bijrollen. Welk een kostelijk type ts bijvoorbeeld die oppasser van den ritmeester in de operettefilm „Viktoria und ihr Husar". Van den aan vang af boeit en vermaakt hii de toe schouwers door zijn opvallend goede, ver tolking en men zou welhaast geneigd ziin veleer hém dan den ritmeester als de hoofdpersoon van dit genoeglijke spel, met z'n goede zang en muziek, te stem pelen. De inhoud? Het is de geschiedenis van een ritmeester der Honeaarsche hu zaren, die aan het Oostelijk front door de Russen wordt gevangen gendmen en na z'n ontsnapping z'n vroegere verloofde terugvindt als de vrouw van den Ameri- kaanschen gezant te Peking. Even dreigt het verhaal hier een dramatische wen ding te krijgen als de gezant ontdekt dat ziin, vrouw den ritmeester nog steeds lief heeft. en de spanning stijgt doordat laatst genoemde opnieuw door de kozakken wordt gearresteerd, maar de zelfopoffe ring van den gezant brengt de zaak ten slotte tot een blij einde en de geliefden tot elkaar! Sensationeeler is de film „Gloria", met Gustav Fröhlich 'en Brigitte Helm in de voornaamste rollen. Eerstgenoemde is de vliegenier, die ter wille van ziin vrouw de zucht naar roem beteugelt en juist daar door in haar ach.tig bliikt te dalen. Re sultaat: een onverwachte Oceaaovlucht naar Amerika in storm en nevel met ont zaggelijke moeilijkheden, motor-defecten en woest kokende golven. De vlucht wordt ondanks alles een succes en daarmede is ook de dreigende breuk in den huwelijks band weer hersteld. In het voorprogramma wordt o.m. de gisteren door ons besproken film van Leiden vertoond. Trianon-Theater. Met een neus lengte" is de titel van de nieuwe klucht, waarin Siegfried Arno tezamen met Lucle Englisch in het Trianon-Theater optreedt. Dez? ..Cyrano de Bergerac" van het film doek doet om zijn dwaze invallen, maar bovenal o-m ziin kostelijk aanpassings vermogen in de meest komische scènes de zaal schaterlachen. Zijn naïeve na bootsing van zijn vriend en oud-collega krantenbezorger, thans wereld-wielerkam- nioen, Paul Renz. z><o eerste succes bij de dames in zijn weliswaar ongewilde ver momming van Renz. en tenslotte het suc ces tijdens den Zesdaagsche ais men hem voor den gewonden kampioen aanziet en hii voor zijn vriend en diens koooelge- noot Buschenhagen den strijd met een neuslengte wint. Voor de eerste maal is hii dan dankbaar en blij een dergelijke heus te bezitten. De climax in de komende situaties, het vlotte snel der hoofdperso nen en de spanning tijdens den Zesdaag sche maken de film tot een zeer aantrek kelijke, die een ieder vooral in deze sombere tijden van malaise dient te gaan zien. Een gevarieerd VQOr-orbgramma, waar- In o.a. de film „Der Tanz geht weiter" draait, vult den avond aan. Den legerpredikant, gelijkgesteld met den rang van majoor Ds. F. G. Petersen, die met den Legerpredikant Ds. E. L. Nauta belast was met de geestelijke ver zorging der militairen in het garnizoen Leiden, is in verband met zijn leeftijd, eervol ontslag als zoodanig verleend. De reserve-legerpredlkant ds. I. Voor- steegh uit 's Gravenhage, is tijdelijk be last met de waarneming dezer functie. Heden herdenkt onze stadgenoot de heer J. Seriier den dag, dat hij voor 40 jaar als machinesmid bij de firma Clos en Leembruggen in dienst trad. De 52-jarige mej. A.-M, V. is gister- mddag bij het oversteken van de Jan- vossensteeg aangereden door een onbe kend gebleven wielrijder tengevolge waar van zij haar linkerarm brak en door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de feestviering ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der afd. Leiden van de Ned. Ver. van Huls vrouwen op Woensdag a.s. Het ensemble Kommer Klein zal het programma ver zorgen en het lijdt geen twijfel of het zal zich van die taak kwijten op een wijze, welke de hooge verwachtingen nog zal overtreffen. Met ingang van heden hebben de heeren J. L. Koningsveld en J. G. Akker man onder den naam „Neerlandla" in het perceel Sint Aagtenstraat 24 een chemi- grafische kunstinrichting geopend, waar alle cliché's voor drukwerk in den meest uitgebreiden zin van het woord vervaar digd worden. De technische outillage vol doet aan hooge eischen, zoowel het foto grafisch atelier als de daarboven gelegen afdeelingen etserij en montage bevatten de modernste apparaten op dit gebied. DE MOORD TE GOR1NCHEM RECLAME. 2869 Verdachte tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren deed de arrondissements-recht- bank te Dordrecht uitspraak in de straf zaak tegen C. S. uit Woerden, die op 15 Januari JJ. terecht stond verdacht van moord op notarl6 Courrech Staal, te Go- rtnchem Het O. M. had tegen verdachte een gevangenisstraf van vijftien jaar ge- eischt, aangezien het zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbend, en diefstal bewezen achtte. De rechtbank neeft conform dezen elsch den dader veroordeeld tot een gevangenis straf van vijftien jaar met aftrek der preventieve hechtenis. De rechtbank achtte het in de dagvaarding ten laste gelegde, n.l. doodslag en diefstal, bewezen en sprak verdachte van het overige ten laste ge legde vrij. De Volkerenbondsraad schijnt thans te willen optreden. Te Sjanghai wordt nog gevochten. De gebeurtenissen te Sjanghai hebben den Volkenbondsraad wakker geschud. Uit den Volkenbondsraad. Na urenlange debatten besloot de Vol kenbondsraad op grond van 't Chlneesche voorstel de offlcieele procedure van artikel 15 van het Volkenbondspact toe te passen. De Chlneesche en Japansche vertegen woordigers werden verzocht overeenkom stig de paragraphen I en 2 van art. 15 den secretaris-generaal van den Volken bond direct een gedetailleerde uiteenzet ting te geven van den toestand en de be trekkelijke bewijsstukken te overhandigen, op grond waarvan de secretaris-generaal den Raad voorstellen zal doen. De openbare Raadszitting begon in een uiterst gespannen atmosfeer. Voor de eerste maal werd door den Raad op grond van art. 15 de offlcieele procedure inge leid voor een gewapend conflict tusschcn twee groote mogendheden. Eerst werd het Chineesche voorstel, de ?rocedure toe te passen, door den secre- aris-generaal voorgelezen. De Raadspresident, Paul Bcncour. legde vervolgens een korte verklaring af. De voorbereidende verklaring tot vcorloopige bijlegging van het geschil is door de ge beurtenissen achterhaald. De Raad is thans gedwongen met het oog op het dreigend oorlogsgevaar, den feitelijken toestand duidelijk vast te stel len. De Raad mag niet toestemmen in etn optreden, dat bulten de internationale verplichtingen van het Volkenbondspact omgaat. De maatregelen op grond van art. 12 van het pact worden door de nieuw ingeleide procedure niet beroerd. De Chineesche gezant Yen legde hierna een verklaring af. waarin hij constateert, dat de arbitrale pogingen van den Raad tot nu toe hebben gefaald. China kan thans niet langer wachten. Er is thans sprake van een openlijken aanval op de gebieds-onschendbaarheid en de politieke onafhankelijkheid van China door Japan, voor de handhaving en eerbiediging waar van alle Volkenbondsleden zich by art. 10 van het Pact hebben verplicht. Japan lieeft openlijk gebroken met den geest en de letter van het pact. China eischt van den Volkenbondsraad recht. De Volken bondsraad moet onverwijld de bij art. 15 voorgeschreven maatregelen nemen. r Japansche ambassadeur Sato gaf een uiteenzetting van de militaire gebeur tenissen in Sjanghai, welke geheel in strijd was met de Chineesche lezing en verklaarde, dat Japan geenszins alleen verantwoordelijk is voor de ontwikkeling van den toestand. De aanvallen zijn uit gegaan van Chineesche troepen. De am bassadeur bracht vervolgens een reeks bezwaren naar voren nopens de toelaat baarheid van een gelijktijdige toepassing van art. 11 en 15 van het Pact. Sato stelde vier eischen: lo. Voorloopig uitstel van het vertrek der enouêtecommissle. 2o. Nieuwe uiteenzetting van den ge- heelen toestand en voorlegging van nieuwe documenten door de Chineesche regee ring. 3o Weigering toepassing procedure vol gens art. 15, aangezien dit artikel geba seerd is op de breuk der betrekkingen. De strijd is thans nog in het stadium waarin '.(breken der betrekkingen niet in aanmerking komt De Japansche militaire maatregelen zijn slechts noodzakelijke P~ 1—""len ter bescherming van eigen veiligheid. 4o. Toepassing van de procedure van artikel 15 eerst ingeval alle middelen om langs den weg van directe onderhandelin gen tot overeenstemming te geraken, zijn uitgeput. De Japansche ambassadeur verklaarde, dat de Raad overigens eerst de middelen, waarin bij art. 11 wordt voorzien, moet toepassen. De Raadspresident, Paul Boncour, wei gerde tijdens het verder verloop der debat ten den Japanschen eisch de juridische toelaatbaarheid van het Chineesche voor stel te onderzoeken, aangezien volgens het pact de procedure op grond van art. 15 zonder onderzoek moet worden toegepast op grond van het voorstel van een lid staat. Evenzoo wees hij de Japansche re ferte aan de toelaatbaarheid van een ge lijktijdige toepassing van de artikelen 11 en 15 van de hand. De Japansche ambassadeur, Sato, hand haafde zijn standpunt onbeperkt en legde er den nadruk op, dat met het oog op den ernst van het geschil, dat den vrede, mis schien zelfs den wereldvrede bedreigt, Japan groote waarde moet hechten aan de thans door den Raad ingeleide procedure. Hij behoudtt zich derhalve het recht voor stelling te nemen nopens de procedure kwestie. De Chineesche stap zal in de ge- heele Japansche openbare meening groote opwinding teweeg brengen en zal weinig geschikt zijn de reeds buitengewoon ge spannen betrekkingen tusschen beide lan den te verbeteren en een spoedige regeling tot stand te brengen. Paul Boncour richtte ten slotte tot de Japansche en Chineesche vertegenwoor digers den oproep hun regeeringen tele grafisch te verzoeken tijdens den duur der Volkenbondsprocedure ieder verder verlies aan menschenlevens te vermijden en zich te onthouden van alle maatregelen, welke 'n toestand zouden kunnen scheppen welke moeilijk is goed te maken. Het ligt in het voornemen de regeerin gen der veertien in den Volkenbondsraad vertegenwoordigde mogendheden op te wekken haar diplomatieke vertegenwoor digers te Sjanghai ter beschikking te stel len voor een direct in te leiden onderzoek, dat tot basis zal dienen voor het verdere optreden van den Volkenbondsraad. Op deze wijze is het mogelijk geworden, dat ook de kleinere mogendheden zullen wor den betrokken bij het onderzoek dat tot nu toe uitsluitend in handen lag der groote mogendheden. Voorts wordt overwogen de reeds samen gestelde enquêtecommissie, niet zooals was vastgesteld, vla Washington, doch direct via Siberië per snelste gelegenheid uit te zenden, ten einde zoo spoedig mogelijk in het bezit te kunnen geraken van een telegrafisch rapport nopens den toestand. De toestand te Sjanghai. De consuls-generaals van Amerika, En geland en Japan hadden een wapenstil stand tot stand gebracht tusschen de Japanners en de Chineezen ingaande om 12 uur, doch in de practljk schijnt daar van niet te zijn gekomen. Korten tijd nadat de overeenkomst was gesloten, wierp een Jaoansch vliegtuig een bom boven de internationale nederzetting, hetgeen door de Japanners een ongeluk kig toeval werd genoemd. Toen kort daarna opnieuw een bom werd geworpen, waarbij een Chinees werd gedood, ver klaarden de Chineezen dat zij hiermede de wapenstilstandsvoorwaarden geschon den achtten. De vijandelijkheden werden hervat. In de Internationale nederzetting zUn thans alle beschikbare militaire striid- krachten gemobiliseerd. Het Noordelijke, Chineesche deel van Sjanghai, ie v een lengte van meer dan 3 K.M. en breedte van eveneens eenige K.M. de brand vernield. Naar Exchange meldt kunnen de kenhuizen niet alle gewonden ter ra pleging opnemen. Het is onmogelijk i duizenden Chineezen die de interna» nale nederzetting binnendrongen tege te houden. Volgens de berichten van den Chi< neeschen opperbevelhebber te Tsjapt generaal Tsai Ting Kao hebben de Cbl neezen vier Japansche pantserauto's ra overd. De Chineezen hebben 300 man as dooden en gewonden verloren. De Japansche lezing van de botsing i dat toen de Japansche troepen de sla lingen innamen, die haar volgens het ra dedigingsplan van de nederzetting ware toegewezen, zij zoowel door geregelde CS' neesche troepen als door gewapende Ci neesche burgers werden aangevallen. 0 Japanners gingen daarop tot drastisü maatregelen over. a Het Indo Pacific-agentschap s* uit Sjanghai, dat uit officieuze Jap3U? bron verluide, dat 200 Chineesche pö-' beambten hun post te Tsjapei veriï hadden. Voorts hadden 2000 Chinees studenten voor het Chineesche raad™ tegen de aanneming van het Japan» ultimatum geprotesteerd. Troepen CE neesche sc'.^. en, die geen soldij had» ontvangen, ...gonnen ongeregeldheden11 veroorzaken. De door Tsjang Kai-sjek ter verster king: gezonden divisie zou 40 K.M. ra Sjanghai door troepen van den Chine* schen generaal Tai-sjen opgehouden zllft die tegen aanneming van het Japanse» ultimatum was. Op aanwijzing van den consul zijn Japansche spinnerijen te Sjanghai gesar ten, waardoor 20.000 Chineesche arte1' ders werkloos worden. Het Japansche hoofdkwartier heeft ne vel gegeven dat de Chineesche bevolM te Tsjapei gedurene den nacht de huize» niet mag verlaten. Een oproep tot de algemeene stam» gaat uit van de Chineesche handels»' mer. Alle Chineesche banken te Sjangnai zijn derhalve gesloten. Het zakenleven is volkomen stilgelg* De winkeliers hebben plakkaten uiv hangen, waarop staat: „Biedt Japan tot den dood toe tegen stand." De Amerlkaansche torpedojager no>« heeft marinetroepen aan land gezetjr, de bescherming op zich hebben genome van de electrische centrale. Het tram- en autobusverkeer, de ew triciteitsvoorziening en de waterleicuns. zoomede alle werkzaamheden zullen wor den neergelegd. - De Japansche marinevertegenwooroigu hebben verklaard dat zij deze staking m zullen toelaten en maatregelen zout treffen, waardoor de vitale bedrijven z«j' len kunnen worden voortgezet. De s" kingsleiders worden met doodstral dreigd. Engeland en Ann™1 Zooals reeds gemeld, hebben de Engel sche en Amerikaansche regeeringen gedachten gewisseld over de sebeurtenu sen te Sjanghai en heeft dientengf™" de Engelsche regeering een nota aan Japansche regeering gezonden, waarin hoop werd geuit, dat de Japanners binn de concessie geen stappen zouden ow zonder voorafgaand overleg met de J" dere betrokken regeeringen. Voorts den inlichtingen gevraagd over de J- ste gebeurtenissen. „c De Amerikaansche regeering werd dezen stap op de hoogte gesteld en geuoodtgd hetzelfde te doen. i. Persberichten uit Washington ven» den. dat men hierin ook inderdaad is s treden. De Franscbe en Italiaansche regen™1 2-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2