LONDENSCHE BRIEVEN. UIT RUSLAND. HISTORISCHE FIGUREN. (Van onzen eigen correspondent) Londen, 16 Januari. RECLAME OP HET ZWERK. De lucht mag niet voor reclame worden misbruikt. De „Times" heeft verklaard dat geen beschaafde natie het kan gedoo- gen. Vele lezers van het gezaghebbends, blad hebben er mee ingestemd. Er is geen twijfel aan, het verzet, dat is gerezen tegen de gedachte aan het gebruik van de lucht voor advertenties, voor de aanprijzing van waren, welke naar de ervaring leert niet steeds de meest uitgelezen schatten der aardsche productie vormen, het verzet tegen zulke aanprijzing is zeer hevig. En toch is de lucht, en nog wel de blauwe zomerlucht, in dit land al sedert jaren geregeld aangewend voor het opschrijven van een woord, dat reclame was, daar het de gedachte verbond aan een ruim ver spreid en allerwege te koop zijnd artikel. Tegen dat gebruik is nooit ernstig verzet opgekomen. Daar was ook misschien niet zooveel reden toe. Zulk een advertentie woord werd op de lucht geschreven met een vliegtoestel, waarvan de staart een witten rook uitliet. Ge hebt het zelf gezien of ge hebt er van gehoord. Men vertelt hier, dat dit een uitvinding was van ma joor Savage, „den eersten luchtschrijver van de wereld". De menschen schonken el weinig aandacht aan en de elementen der natuur, hoe tam ze ook kunnen zijn op zonnige zomerdagen, slaagden er altijd in spoedig dezen rook en nog spoediger het woord zelf te doen verdwijnen. Rook is immers een vluchtig voortbrengsel. Zoodat de hemeltrans door die luchtschrijverij weinig of niets van zijn schoonheid verloor. Te meer niet, aangezien de vliegtuigrook van vriendelijke substantie was, welke wel harmonieerde met het luchtschap in het algemeen. Nu staat de zaak anders, heel anders. Majoor Savage, alt een vindingrijk man is en wien men zou toewensen-dat Mj zijn talenten voor hooger doel zou aan wenden dan hij zich stelt (hue hoog rijn doel in letterlijken zin ook moge zijr.:. heeft iets nieuws bedacht en vervaardigd. Het is een zoeklicht, aanvankelijk aan gekondigd als opzienbarend verdedigings wapen in tijd van oorlog, thar.s ingevoerd op alsnog bescheiden en experimen- teele schaal als reclamemiddel voor den handel en de groote fabricage. Dit zoeklicht verhoudt zich ongeveer tot een normaal zoeklicht zooals de zon zich verhoudt tot de maan, of zooals een vuurtoren zich verhoudt tot een kaars. Indien getallen van astronomische nullen- kracht u iets zeggen, dan kan het dien stig zijn de kaarsensterkte van dat zoek licht te vermelden; ze is 3.000.000.000. Een vijandelijk vliegtuig, dat tegen deze lamp zou loopen, zou zoo werd uitgelegd reddeloos verloren zijn. Want het zou er niet meer uit kunnen komen en in het raamwerk van licht, dat de vinding op de lucht teekent, zouden kanonniers met afweergeschut precies kunnen zien waar en hoe hoog de „raider" was. Maar de eigenschappen van dit licht waren nog veel indrukwekkender. Men kon het bij wijze van spreken open en dicht slaan zooals men het een waaier-doet. Vier van die lichten geplaatst als een plusteeken en rug aan rug in paren op een oorlogs schip gaven uitzicht op de 360 graden van den horizon aan den man op de brug en aan de mannen bij de kanonnen Zoo werd het nieuwe zoeklicht van ma joor Savage aangekondigd. En zoo zal het wel zijn. Maar nu het geen oorlog is en Engeland niet onmiddellijk behoefte heeft aan de verdediging, welke licht kan verschaffen, wil majoor Savage zijn vin ding toch niet renteloos laten verroesten, een opvatting, welke men slechts kan rechtvaardigen. Maar over de wijze, waarop hij het vruchtgebruik van zijn ongetwijfeld schrandere hersenen deelachtig wil wor den, zijn de beste geesten van het land ten zeerste ontsteld. Nu er geen vijande lijke legers op veiligen afstand gehouden behoeven te worden, nu een Brltsch oor logsschip den nacht in kan gaan zonder gevaar door maritiem kleingoed in de koele kelders van den Oceaan te worden begraven, moet het zoeklicht in dienst worden gesteld van de reclame. En aan gezien er geen doek is geweven, zoo ko lossaal (afgescheiden van de moeilijkheid het te spannen) dat het met effect als ontvanger vaor de projecties van het won derlicht zou kunnen dienen, kan alleen het nachtelijk firmament als zoodanig dienst doen. De onderneming, welke de vinding voor reclame wil gaan exploitee- ren, heeft doen weten, dat zij er al licht letters ten getale van zestien mee in de lucht kan plaatsen, die verder op een af stand van 16 mijlen kunnen worden ge zien. Met zestien letters kan men veel doen. De groote, of zooals men hen hier noemt, de nationale adverteerders, ge bruiken korte maar krachtige woorden, die al lang gemeengoed zijn van de massa. Zulke woorden, met vurige letters tegen het zwerk geplaatst, vormen voor de min derheid in het land, die ontwikkeld is, wellicht de meest weerzinwekkende recla me, welke men zich kan denken, maar ze zijn voor de meerderheid, die onontwik keld is, een vlammend teeken van han delsgrootheid en van de superlatieve eigenschappen van het product van de firma. De handelsnaam van een soort wollen ondergoederen, in een krans om de Pool ster geplaatst, kan zijn effect op de me nigte niet missen. Waneer een tabakshan delaar aan den heer Savage verzoekt, het mannetje in de maan 'n ptip van licht in den mond te geven en er bij te vermelden welke tabak hij rookt, dan belooft dat niet alleen massale vroolijkheid te wekken, maar ook een aanzienlijke verhooging van den omzet in tabak, welke de maan rookt. De omgekeerde W in Cassiopeia kan de M worden in ,EAT MORE EGGS", door de vereenigde eierenboeren van het land op den hemeltrans geadverteerd. De constel laties in den hemel en haar namen ver schaffen een verscheidenheid van aan wending voor den schranderen adverten tieman. Juist de vrees, dat het immers zoo wakkere advertentiebedrijf en de „natio nale" adverteerders zich onmiddellijk van alle ruimte in de lucht zouden meester maken en den avondlijken luchtkoepel zouden herscheppen in een reutachtig phosphoriseerend advertentieblad, juist de vrees dat de commercieele heereh zich op de hierboven geschetste wijze zouden ver grijpen aan de hemellichamen en den hemel zelf, heeft geleld tot den storm van protest, welke over de hoofden der pro motors is losgebarsten. De lucht boven Londen is geenszins alle De sovjet-regeering en haar schuldeischers. (Nadruk verboden). Sinds de Engelsche regeering in 1920 de handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland heeft hervat (in het begin heette het, dat Engeland handel zou drijven alleen met de Russische coöperaties, maar als vertegen woordiger van die coöperaties kwam.de bolsjewistische leider Krasin) doen de bols- jewiki al het mogelijke om in het buiten land credieten te krijgen en, het moet erkend worden, niet zonder succes. Het is waar, tot nu toe is het hun niet gelukt in het buitenland een staatsleening voor langen tijd op te nemen, maar credieten voor den aankoop van goederen hebben zij vrijwel overal gekregen en die credieten vormen nu een geweldig bedrag. Bijna onmerkbaar heeft de Sovjet-regeering, die begonnen was met alle oude schulden te annuleeren, een niet onbelangrijken schul denlast op het volk gelegd. De belangrijkste schuldeischer van Sovjet- Rusland is Duitschland. Om begrijpelijke politieke rekenen publiceerden de Duitschers geen uitvoerige gegevens over de afmetin gen van de credieten, welke Duitschland aan de Sovjet-regeering verleent.. Wij kunnen echter op grond van afzonderlijke publi caties en officieele verklaringen de afme tingen van die credieten wel schatten. De eerste nlaats nemen daarbij die credieten in, welke de Duitsche regeering gegaran deerd heeft; zij beloopen 850 millioen mark. Daarna volgen de credieten, welke de Duit sche Generale Staf verschaft voor de reorga nisatie van de oorlogsindustrie der sovjets. Wanneer wij de totale credieten op 1 mil liard schatten, dan zijn wij eerder aan den lagen dan aan den hoogen kant De tweede plaats neemt Engeland in. De directeur van het departement voor den buitenlandschen handel heeft in het Engelsche parlement verklaard, dat de Engelsche regeering tot 3 October 1931 garanties heeft verleend voor sovjet-aan- keopen in Engeland voor een totaal bedrag yan 10.893.106 pond. Wel heeft het pond intusschen een niet onbelangrijk gedeelte van zijn waarde verloren, maar het totale bedrag is nog steeds groot genoeg. Naast aeze door de regeering gegarandeerde creoieten wisten de bolsjewiki ook in Enge land credieten bij ondernemingen, banken e. d. te krijgen. Verschillende banken heb ben den bolsjewiki voorschotten verstrekt voor de goederen, die zij later in Engeland zouden invoeren. Zoo bijv. heeft een bank een dergelijk crediet van 6 millioen pond toegestaan, dat de bolsjewiki uit de op brengst van het in te voeren graan zou den betalen. Dergelijke voorschotten heb ben zij ook gekregen voor in te voeren eieren, hout, bont enz. De totale waarde van de sovjet-wissels, die in Engeland ondergebracht zijn, wordt geschat op plm. 10 millioen pond. Voegen wij daarbij de gegarandeerde credieten van den staat en die van afzonderlijke lichamen en personen, dan krijgen wij een totaal van ruim 20 millioen pond. Amerika heeft tot nu toe, ondanks de pressie die van alle kanten op de regee ring uitgeoefend werd, geweigerd garan ties te verleenen voor credieten aan de sovjet-regeering. De sovjet-regeering wist echter tóch credieten bij particulieren en groote ondernemingen te krijgen. De Rus sische schulden aan Amerika zijn ontstaan doordat de Amerikaansche leveranciers van landbouwmachines e.d. bereid waren gevon den de goederen te leveren na ontvangst van de helft van hun waarde; zij gaven dus crediet van 50 pet. Het totale der sovjet-schulden aan Amerika wordt geschat op 50 millioen dollar. Ook de kleinere landen hebben aan de sovjet-regeering niet onbelangrijke credie ten verleend. Onder de schuldeischers van Moskou bevinden zich staten, die zelf nood lijdend zijn en overal om credieten moeten bedelen. De vaak geuite beschuldiging, dat sommige staten in het buitenland credieten opnemen om een gedeelte daarvan aan de bolsjewiki af te staan, is niet geheel on gegrond. Italië heeft sovjet-aankoopen en bestel lingen gegarandeerd tot een totaal bedrag van 300 millioen lira's. Hiervan hebben de bolsjewiki ruim 200 millioen reeds opge nomen. De Oostenrijksche, Poolsche, Noor- sche en Tsjechische credieten worden ge schat on ruim 25 millioen dollar. In het geheel heeft dus het buitenland aan de sovjet-regeering gegarandeerde cre dieten verleend tot een totaal bedrag van plm. 500 millioen dollar. Indien dus de nachten van zoodanige samenstelling en van zoodanigen aanblik, dat het kinder vertrouwen, waarvan Willem Kloos heeft gedicht, er de belofte van een Hemel in kan zien. En op zulke avonden zou een reclamelicht, dat op de droefgeestige wol ken schrijft dat „Bovril Keeps Me Smi ling" of iets dergelijks, de neerslachtig heid van een dikken Londenschen avond zelfs kunnen verlichten. Maar te oordeelen naar de mateloos heid en de teugelloosheid, welke reclame in dit land reeds kenmerken, zou het niet blijven bij reclame op een triestige, be dekte lucht. Zooals reeds is opgemerkt, zijn de beste menschen van het land rood van verontwaardiging geworden om deze plannen, welke zij een heiligschennis noe men en vandalisme, bedreven aan het eenige onvergankelijke en verheffende schoon, dat den stadsmensch nog is over gebleven in dit tijdperk van immer dries ter voortschrijdende cultuur. De „Times", dien ik begon aan te halen, vindt, dat deze luchtreclame onmiddellijk en bij voorbaat bij de wet moet worden verbo den. Het blad geeft zeer zeker de meening der weidenkenden in het land weer. Afge scheiden van de geestelijke en moreele bezwaren tegen zulk bedrijf schijnen er ook juridische te zijn. welke het plan tot mislukking doemen. Een vermaard rechts geleerde heeft b.v. als zijn meening te kennen gegeven, dat een bezitter van een stuk grond tevens de bezitter is van de kolom lucht tot het zenith toe er boven en van de kolom aarde, tot het midden punt der aarde toe er onder. Het zoek licht zal „verboden terrein" in dien zin niet gemakkelijk kunnen ontgaan. En wanneer het „verboden terrein" bezit is de maatschappij, die op deze allermodern- van een vijand van luchtreclame. dan zal ste wijze der menschen pad wil verlich ten, gedagvaard kunnen worden. Die kans zou zij dus eiken avond duizend of meer malen kunnen loopen. bolsjewiki niet in staat blijken te zijn die sommen te betalen, dan zullen de belastingbetalers in de verschillende landen dat geld maar moeten opbrengen. Daar naast hebben de bolsjewiki, zooals wij boven vermeld hebben, ook veel niet ge garandeerde credieten weten te krijgen. Waren al die credieten verleend voor een termijn van een jaar of tien of nog langer, dan hoefde de sovjet-regeering zich niet ongerust te maken: wie dan leeft... De credieten zijn echter verleend voor korte termijnen. Alleen de Duitsche en Engelsche credieten zijn verleend voor een tijd van plm. 30 maanden. iDt geldt echter alleen de gegarandeerde credieten; de voor schotten voor in te voeren goederen e.d. zijn ook in Engeland verleend voor korte termijnen, hoogstens voor een jaar. Wel behoeven de bolsjewiki zich voor de aller naaste toekomst niet ongerust te maken, omdat in de eerstvolgende maanden geen al te groote sommen betaald moeten wor den, maar de tijd snelt en de betaaldag voor verschillende veel belangrijker wissels nadert. Hoe zullen de bolsjewiki die mil- lioenen kunnen betalen? En zullen zij het wel kunnen doen? Om die groote sommen te betalen zullen de bolsjewiki hun uitvoer moeten forceeren of goud uitvoeren. De vermindering van den invoer, die door verschillende sovjet- deskundige voorgesteld wordt, kan alleen voor d|e toekomst baten. Hoe staat het nu met die mogelijkheden? Indien de crisis niet was uitgebroken, dan hadden de bolsjewiki wel kans op een aanzienlijke opvoering van den invoer. De crisis, die nu in de heele wereld woedt en steeds scherper vormen aanneemt, heeft echter het absorptievermogen van de kapi talistische landen aanzienlijk verminderd. Een opvoering van den sovjet-uitvoer zou onvermijdelijk tot tegenmaatregelen van de regeeringen den kapitalistische landen lei den. Wanneer wij de uitvoerstatistieken van het laatste jaar bestudeeren, dan zien wij, dat de opbrengst van den Russischen uitvoer sterk gedaald is. Dit is vóór alles het gevolg van de sterke daling van de prijzen op de wereldmarkt. De prijzen toonen geen neiging tot stijging, terwijl de koopkracht van de wereld steeds afneemt, zoodat de vooruitzichten van den sovjet-uitvoer wei nig bemoedigend zijn. Trouwens, de bolsjewiki beschikken geens zins over onmetelijke hoeveelheden export goederen, zooals men vaak in het Westen veronderstelt. Hoe weinig de tegenwoordige regeerders ook rekening houden met de behoeften van de eigen bevolking, een zeker minimum levensmiddelen moeten zij toch in het land laten, al is het om de arbeiders, die de exportgoederen moeten produoeeren, van het allernoodzakelijkste minimum te voorzien. Om den uitvoer te kunnen forceeren hebben de bolsjewiki op nieuw distributiekaarten ingevoerd, laten zij gewapenderhand alles bij de boeren weg halen, wat maar eenigszins weggehaald kan worden en ondanks al deze draconi sche maatregelen is het hun gelukt de waarde van den uitvoer op te voeren met 33 pet. (in vergelijking met den toestand van vóór het begin van de pjatiletka), terwijl de plannen voorzagen in een stij ging van 80 pet. Den laatsten tijd zien wij overigens niet alleen geen verdere stijging, maar een daling (met 21 pet.). Er zijn menschen, cjfè beweren, dat de sevjet-regeering haar verplichtingen zal naleven door goud uit te voeren. Deze bewering is niet steekhoudend. Het goud dient natuurlijk als dekking van het pa pieren geld. Volgens de officieele mede- deelingen van de sovjet-regeering had de Rijksbank op 1 September 1931 de volgende activa: goud 544.158.550 roebel, andere waar devolle metalen 23.465.380 roebel, buiten- landsche valuta 50.167.800 roebel, wissels 2.S84.200 roebel. In het geheel dus 620.075.930 roebel. Deze activa dienden als dekking voor bankbiljetten ad 2.403.461.270 roebel en schatkistbiljetten ad 2.467.800.000 roebel. De dekking bedroeg dus toen reeds 13 pet. terwijl de wet een dekking van 25 pet. eischt. Daarbij komt nog het volgende. De daling van het pond heeft de waarde der valuta in portefeuille sterk verminderd, ter wijl de emissie onafgebroken voortduurt. De werkelijke dekking bedraagt nu hoogsten 8 pet. De bolsjewiki erkennen dit ook en leveren roebels aan buitenlandsche banken, met wie zij dienaangaande een overeen komst hebben gesloten, tegen den koers van 10 cents de roebel (de officieele koers is 128 cents!). Onder dergelijke omstandig heden kan van een min of meer belang rijken uivoer vant goud geen nauwelijks sprake zijn. Dat beteekent natuurlijk geens zins, dat de bolsjewiki geen goud zullen uitvoeren. Zij doen dat reeds lang (een aanzienlijk gedeelte van het goud, dat op de rekeningen van de Rijksbank van de Sovjet-Unie als activa voorkomt, bevindt zich feitelijk te Berlijn; formeel kan men dat goud misschien nog als een bezit van de Rijksbank van de Sovjet-Unie beschou wen, maar practisch niet) en zullen het in de toekomst in nog grootere afmetingen doen, maar het zal toch binnen zekere perken blijven, want anders stort de sovjet valuta geheel in elkaar. De rol van goud- uitvoer bij de vereffening van de schulden der sovjet-regeering zal dus bescheiden zijn. De eenige mogelijkheid is, een leening op te nemen. Amerika zal zulk een lee ning niet toestaan, zoodat alleen Frank rijk overblijft. Dat verklaart de wijziging in de buitenlandsche politiek van de sovjet- regeering en de pogingen van Moskou om met Parijs tot een vergelijk te geraken. De bolsjewiki zullen bereid zijn groote concessies te doen (hoofdzakelijk op papier, natuurlijk) om de Fransche regeering voor zich te winnen, in de hoop op deze wijze een leening of credieten te krijgen. Daarom zijn de bolsjewiki plotseling vriendelijk tegenover de Franschen geworden, daarom zijn zij ook bereid met de bondgenooten van Frankrijk (Polen en Roemenië) een overeenkomst te sluiten. Zal Frankrijk ech ter bereid zijn credieten aan Moskou te verstrekken? Wij betwijfelen het. En zonder die credieten zullen de bolsjewiki op den duur niet in staat zijn hun verplichtingen na te komen. Duitschland houdt reeds rekening met dit feit en heeft met Moskoy een over eenkomst gesloten over de levering van goederen als betaling voor de schulden. Dat verlicht eenigszins den druk, maar daarentegen staat, dat Moskou zijn be wegingsvrijheid op dit gebied verliest. Duitschland zal decreteeren, welke goederen en in welke hoeveelheden en tegen wejke prijzen Moskou zal hebben te leveren. Wie onder deze omstandigheden den sovjets crediet verleent, loopt groot risico. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. „DER ALTE FRITZ". On pariera de sa gloire. Ja, men zal over hem en zijn roem blijven spreken. Had hij, zooals Napoleon, een Béranger gehad, die met een enkel, eenvoudig liedje uitdrukking kon geven aan wat heel het volk voor zijn keizer bleef gevoelen, zelfs toen, na jaren van hem ge scheiden te zijn geweest, het de tijding ver nam, dat hij als banneling op zijn verre eiland gestorven was, dan zou bovenstaand motto niet aan een Fransch dichter ont leend zijn geworden. Maar gelukkig „Fridericus" zou er niets tegen hebben gehad, hij die bij voorkeur zijn geest richtte naar Frankrijk. On pariera de sa gloire „van zijn roem zal men spreken" tot in lengte van dagen en vooral, vooral, in dagen van druk en van nationalen politieken hartstocht, zooals Duitschland er thans beleeft. Laat ik als toevoegsel bij hetgeen ik tot dusver over den „Koning-veroveraar", over den oorlogvoerenden Frederik schreef, als een klein actueel intermezzo mededeelen wat ik even vóór Kerstmis las over een groote soirée, te Berlijn georganiseerd door de „Berliner Vaterlandisch Verbande" ten bate van de „Vaterlandische Winterhilfe", .Fridericus und Alexanderplatz" stond boven de correspondentie van den Berlijn- schen medewerker der Bazelsche „National Zeitung", waaraan ik de mededeeling ontleen. Groote soirée in de marmeren zaal van den Zoölogischen Tuin; een „Fridericus- Avond. Entrée van 5 tot 10 mark. Avond toilet vereischt. Honderd en vier en zeven tig jaar is het geleden, dat de slag bij Leuthen plaats had. Daaraan zal herin nerd worden. In lange reeks rollen de auto's met de gasten aan: keizerszonen met hun vrouwen en kinderen, in de eerste plaats de vroegere kroonprins en kroon prinses, leden van de vroegere hofhouding, generaals uit het voormalig leger in de schittering van uniformen en ridderordes; eenige duizenden dames en heeren in groot toilet; over het algemeen groote, slanke blonde typen, keurig van uiterlijk, een beetje stijf, onberispelijk van manieren. Eerst wordt er aan kleine tafeltjes gege ten. Dan steken de heeren een sigaar op, drinken de laatste resten Moezelwijn; vlug worden de tafeltjes opgeruimd, zoodat het midden van de zaal vrij komt voor de la tere dansen. De kapel van de Stahlhelm doet een machtig tromgeroffel hooren. Trompetten vallen in, schetteren luid; door de fel ver lichte zaal davert de Fridericus-marsch. Aller oogen vestigen zich op den achter grond van de zaal, waar één voor één de reuzen-gestalten van de „lange Kerls" te voorschijn treden, de beroemde grenadiers van den grooten koning. De beenen vooruit smijtend dreunen zij nader, door luid ge jubel van de aanwezigen ontvangen en begeleid. Op het podium maken zij dave rend rechtsomkeert en laten met een plof de geweren bij den voet rusten. Dan komen de oude veldheeren: Zieten, Seyditz, de oude Dessauer „Geeft acht! Zijne Majesteit!" snerpt een commando-stem. En dan nadert hij, hij, „der alte Fritz", licht steunend op zijn krukstokje. Zijn arendsoogen schieten vonken naar rechts en naar links; sarcastisch glimlacht zijn sceptische mond: „Bonsoir, Messieurs!" De koning is natuurlijk de film-ster Otto Gebühr. De toeschouwers applaudisseeren in ver rukking, de gasten in uniform en gala, voor wie de Hohenfriedberger Marsch schalt met krijgslustigen toon Otto Gebbühr be treedt het podium: de generaals vormen een kring om den koning. Schweinitz en Breslau zijn verloren, Mes sieurs. We hebben nu alles op "één kaart te zetten. Messieurs: wie mij niet volgen wil, moet het zeggenik geef hem eervol congé maar ik weet, dat gij mij allen zult volgen... En begeeft u nu naar het kamp. Messieurs, en wacht mijne bevelen af Dan is er een pauzeDe zaal zit in ademlooze spanning. De koning heeft zich omgekeerd en tuurt met scherpen blik de zaal in, naar de eereloge. Geheel alleen, onbegeleid, daalt hij het podium af en schrijdt dwars door de groote zaal naar die eereloge, waar een officier van hoogen rang in „Feldgrau" naast een dame in groot avond-toilet gezeten is en den nader komende glimlachend tegemoet wenkt. Over den loge-rand heen reiken zij elkaar de hand; Fridericus-Gebühr en de vroegere kroonprins. De groote menigte van heeren in rok en dames in weelde-tooi staan op eerbiedigen afstand en applaudiseeren hartstochtelijk. Verleden en heden, fanta sie en realiteit schijnen zich in elkaar te verliezen De Fridericus-vereerig, waarvan ik een jaar geleden melding maakte, toen ik de jeugd van Frederik den Groote en van de latere markgravin van Bayreuth besprak, is nog niet voorbij. Zij put nieuwe kracht uit de politieke omstandigheden van Duitschland's heden en geeft, op haar beurt, telkens weer bezieling aan die ver eering. Er is wisselwerking tusschen die twee en dit is een teeken des tijds, waar van de beteekenis niet kan worden mis verstaan. Maar Frederik de Groote heeft meer dan één aanspraak op een voortleven in de gedachtenis van zijn volk. Zijn groote veld heerstalenten waren slechts een deel zijner merkwaardige begaafdheden. Het enthousiasme voor hem, zijn populariteit, zouden niet zoo groot geweest zijn, indien hij niet Frederik de Veroveraar geweest ware. Er is in de vereering, hem tot heden bewaard gebleven, iets vertrouwelijks, iets intiems, dat gebaseerd is op goede karak tereigenschappen, op sterk gemarkeerde trekken van dezen vorst, welke hem zeer na doen zijn aan het hart van de groote massa, zoo in Duitschland als elders. Er zijn uitspraken van hem in omloop, die stormenderhand de menschen voor hem moeten hebben gewonneil. In den eenvoud en de duidelijkheid dier uitspraken, her vindt men den eenvoud van den vorst zelf, die, hoe hooghartig hij ook kon zijn, hoe despotisch zij het dan ook als voor stander van een zeer verlicht absolutisme een zekere gemoedelijkheid over zich had, passend bij zijn persoonlijk leven, dat niets verborgens scheen te hebben en in den dagelijkschen omgang zijn eenvoudig karakter bewaarde. Wanneer des konings woorden van mond tot mond gingen, dat de vorst de eerste dienaar van den Staat was, begrepen zijn onderdanen, dat die uitspraak oprecht was, dat hun koning hun geluk wilde en dat er, don koninklijken wil, waarborgen watt- hun belangen, tot zelfs bij het ba," van zaken, waarin de koning zei; was, omdat er „nog rechters te 5 waren die naar recht zouden richte konings verdraagzaamheid in gelooS duidelijk aan het licht gekomen 1 eerste verovering van Silezië, toet dit in meerderheid protestantschi' den katholieken volledige vrijheid tj, loofsuiting waarborgde die verd zaamheid werd wellicht door de menigte overschat, doch zij was et dan ook de grond daarvan mocht zij soil ein jeder nach seiner Fagon lnr Reich selig werden", had hij gezegd"; mocht in zijn rijk op eigen mania worden", wat wilde men meer! D; veeleer de uitspraak was van een sta of een In geloofszaken onverschillig van een christen, die de hooge deug verdraagzaamheid bezat, drong na liet volk door. Zijn koning wilde gag loofsvervolgingen; dat was genoeg zijn ministers in zekeren zin voot marionetten waren, noodig in zijn m absolutisme, maar toch marionetten' hem hielpen, doch niet raadden et; minder bestuurden, was ook geen bed De koning was een man met veel vera en met veel gezond verstand. Zoo id kan zich veel veroorlooven en kon ba] geeren wel alleen af ende Jonge ij sische staat was waarlijk niet ved door verlichte Tegeeringsvormen ij soort Lodewijk XIV met zijn; „de ben ik" was volstrekt niet misplaatj den Pruisischen troon in het middel 18e eeuw, vooral waar de monarch i gaf van een zoo sterk persoonlijk ij en kunnen. En men zag hem aan den arbeid, middellijk, na zijn troonsbestijging ciën, leger, administratie, industrie, t bouw, niets ontgaat zijn blik. De eera tweede Silezische oorlogen ondetbij dien arbeid, maar ternauwernood 1 vrede geteekend, of hij slaat de handi den ploeg. De tien vredesjaren, die ts zijn jaren van enorme beteekenis vm land: de veranderingen en hervonq passen zich aan bij het vergroot gn gebied: moerassen worden drooggéj onvruchtbare terreinen in cultuv bracht, nieuwe industrieën geschapen; handwerk verbeterd en georganiseerd er aan overblijfselen van het oude Ia stelsel gevonden mocht worden, woril streden en afgeschaft; landbouwbai de Berlijnsche Bank worden opge: wijziging van de administratie, de ciën des rijks, de wetgeving wors| hand genomen; een nieuw wettaj kracht verklaard, een wetboek, si thans onvolkomen zouden vindeij dat in dien tijd ver boven vele De stuwende kracht was de koi dagelijks tien uren van zijn ar! aan de behartiging van de staatsbe! Zoo werd Frederik de koning-Hei krachtige impuls voor een verjongd1 sterkt Pruisen. In theorie een wii! voor wien een streng constitutioneel geeringsvorm de meest wenscheiijke in de praktijk een absoluut heers maar een heerscher, geleid door een sa verstand, een machtigen wil en den wd om zijn land en zijn volk groot, ma en gelukkig te maken en óók met i! weinig genoeg scrupules om over het d trast tusschen theorie en praktijk hea glimlachen en zijn gang te gaan naar ei! inzicht op de voordeeligste wijze. In 1 „Geschichte meiner Zeit". waarin Fie rik de geschiedenis schrijft van Pruisen beginnen bij den dood van koning R drich Wilhelm en eindigend met den n van Dresden na den tweeden Silezisd oorlog, zegt de koninklijke auteur: „De geschiedenis is de school der res ten". Hoe moet hij de geschiedenis besluis hebben om aldus met vasten stap eigen weg te gaan bij de wederoptefi van zijn uitgeput land! En zulk eeni licht vorst te zijn A. M. BOTHENIUS BROüE Overzicht onzer belangrijk Veemarkten. 't Is merkwaardig zooals het veear leven reageert op de vleeschconar? teering. Als we het goed bezien word deze week niet een of meer beesten E naar de markt gebracht, doch M waarschijnlijk vele boeren nu juist q vast in de hoop dat binnenkort de slsa veeprijzen zullen stijgen. Goed te t™ valt zulks vanzelfsprekend niet, doen' willekeurig speculeert men. Op de markten van gisteren telden: dan ook veel minder aantal slachtkoe! en er werd vlugger verkocht en en»' centen per K.G. viel er te maken. Wiel dacht heeft, dat de vleeschinvoer iej geheel stop staat, heeft het mis, wanti laatste ministerieele besluit stelde grenzen nu weer t/m 28 dezer dus K derdag j.l. open, voor middernacht Hier valt te concludeeren, dat Nederland! volgende week nog volop zal aangeva krijgen, doch dan is het zonder tmjM' 16 April as. geheel verboden. Als donkere zijde nog nimmer een medaille zonder keerzijde W.' juist in dien tijd het magere a vee voor onzen vetweiden moet aangekocht en het zou wel eens kutoj zijn dat dit soort vee in de kome» maanden, meer in prijs zal oploopeft' het vee dat men direct voor den sla® bank ter beschikking heeft. Als we S hebben gezien, waren de vare koeien ij teren al een weinig duurder. Melkvee eo ter niet. Dit werd bij sleepende M? ongeveer prijshoudend verkocht. Kalfc- over het algemeen redelijk te vertw en ruim prijshoudend. Op de wolvee-afdeellngen was een betere stemming. Het heeft lang gem, maar de spoorwagons met geslachte»» pen bereikten weer de Fransche t steden en de verkoop was er m dezer week goed, hetgeen gisteren des» npnmtariff-. Vii^r +*vn crrwvlp IrwaiTl. ■als* penmarkt hier ten goede kwam. waren nogal beduidend hooger - laatsten tijd het geval was. Beste J<» schapen maakten men f. 24, f. 25 en per stuk voor. „j Wij hebben er steeds op geweten lang vast te houden tot de consenten ren verstrekt en degenen die zich hier hebben gestoord, zijn er financieel nu baat geworden. De vette varkensmarkt was giste-'"^ Leeuwarden vaster in prijs. Magere kens en biggen echter over het S^, land nog slecht verkoopbaar, I s". soms aardige biggen; terwijl voor mestvarkens van een 100 pond f. 14f. 15 betaald wordt. VAN DER L

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 20