kargang WOENSDAG 27 JANUARI 1932 eidsch Crisis-Comité. Nationaal Crisis-Comité. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. Ho. 22041 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: .n Cts oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen £»»r agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ïrSere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën altslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Hl een maximum aantal woorden van 30. trirasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van el brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTa Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „O.ia Franco per post 1.2.35 portokosten. timmer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Door ons werd ontvangen: v. d. L. f. 1.10. Giro No. 186000. Wijl ontvingen per kas: dames H. f.10.— UITVOERING CH POLITTEMUZIEKGEZELSCHAP Een avond vol variatie. I avond van groote veelzijdigheid en Iele uitstekende momenten heeft het Politiemuziekgezelschap gisteren Jtadszaal onder leiding van den heer ■dijt aan een buitengewoon groot toehoorders verschaft! Daar was Jrst een serie inslaande nummers kt corps, die over het algemeen goed leerd bleken te zijn en een groot wisten te verwerven. Het gezei keed., zooals voorzitter Dragt ln zijn jswoord memoreerde, diverse leden wellicht is dat de oorzaak, dat liet alles eveh zeker klonk en de [rheid nog wel eens hinderlijk was. lijv. de inzet van Néron's dramati- Juverture van Popy kwam uitstekend Jjn recht en voldeed volkomen aan de In: jammer, dat deze goed opgezette sitle halverwege hi muzikaal op- :en bedenkelijke inzinking vertoont, |t veel effect teniet gaat. De mar weiden met enthousiasme gespeeld: het den directeur spoedig gelukken isemble met nieuwe krachten aan te Dan kan men met een gerust hart ikomst tegemoet gaan! zeer bijzondere attractie in het pro- na was de zang van mej. Gretha die met haar heldere, prachtig nde sopraan aria's zong uit Weber's ichutz" en Mozart's „Figaro", ten- I het lieflijke „An der schonen blauen li". De keuze was voor deze lichtaan- nde stem uitstekendhet teedere be leende zich in het bijzonder voor hymne op Weenen en zijn helaas liet altijd „blauwe" Donau! P.eeds bij iste optreden van mej. Versteeg 1 wij van haar groote verwachtingen ijven: zij zijn in elk opzicht ver- Haar stem werd rijper, de zangeres an adembeheersching, de uitspraak terde, evenals de voordracht. Zij be- Izich ongetwijfeld op den goeden weg: Kirtgezette nauwgezette studie zal zij lollig nog voortreffelijke avonden ien schenken. Het succes was reeds nu n: een nog ongedwongener zich geven |n zich volkomen losmaken van de par- 7 zullen haar zang ten goede komen! optreden verhief zich overigens al 1 het peil van dilettanten! (in gedenkwaardig oogenblik was het Beden van het eerelidmaatschap aan oud-eerevoorzitter den heer Stapel en den directeur, den heer Bolderdijk; Hjl tevens de commissaris de heer Br tot eerevoorzitter werd benoemd, feit eveneens met een groot applaus i aanwezigen gepaard ging. De nieuw- bemde eerevoorzitter had reeds dade- Izijn eerste werk te verrichten: onder fare's hechtte hij de op het concours te Tieer behaalde drie eere-prijzen aan vaandel. Bij al deze plechtigheden lien vriendelijke woorden gesproken, de feestelijke stemming van dezen ind ten zeerste verhoogden, istuursleden der V. V. S. L. en van Epre Crescendo" brachten hartelijke [tuide gelukwenschen, over onder aan- van een prachtige lauwerkrans, «lotte werd mevrouw Bolderdijk. die t man 's avonds wegens de repetities [dikwijls moet missen, in de bloemetjes it! fees Pruis en zijn ensemble vulden den «id na de pauze met liedjes en een too nstukje verder aan: ook hun optreden I in goede aarde! Jet Leidsch Muziekgezelschap heeft zijn pderden trouwe aanhangers een mooi Izorgd programma aangeboden; het kan pt groote dankbrarheid op dit buiten- Woon geslaagde samenzijn, dat met een J besloten werd, terugzien! Een uitvoe- als deze, die voor „elck wat wils" Wedt, stelt 'en ieder volkomen tevreden! DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Gisteravond om kwart over zeven is de -jarige P. J. van L. op den Hooge- schweg doordat hij met zijn rijwiel _>tseling den rijweg overstak aangereden door een hem tegemoetkomende auto van Werninks Betonfabrieken, beladen met --rfn aar Van L. werd tegen den oleSIj v ,en .bebwam een diepe k8 llnlt5rzÜde van den hals en wonde boven het rechteroog, In ern- 'r Werd 1113 door den E- H- D- Z I» Lï0!®* overgebracht. IJlt wel. WaS hedenmorSen rede- CnR. COMITÉ VOOR ONTSPANNING EN ONTWIKKELING VOOR CHR. WERKLOOZE ARBEIDERS. Sedert de vorige opgaaf is nog ontvan gen van: L. v. d. R. f. 2.50; N. N. f. 1; N. N. f.20; N. N. f, 1; N, N. f.1; Chr. Nat. Werk mansbond f.10; N. G. f. 2.50; N. N, f. 0.50; P. K. f. 2.50; ds. N. N. f.2.50; J. K. f.1; A. C. f.1; P. v. d. R. f 1; Th. Z. f.1; P. J. v. H, f.25; Chr. B. B. f.25; Uit Coll. Ger. Kerk f.0.50; dr. J. G. v. E. f.10; H. van C. f.1; N. N. f. 1. Totaal ontvangen f. 191. Verder ontvangen in natura: M. domi nospel. tabak, koffie, thee; W. 5 pond ta bak, P. 2>/2 pond koffie; N. K. 10 boeken; koekfabriek „Blauwe Arend" 3 blikken speculaas; Fa. Vester 5 pond tabak.; N. N. 100 sigaren. Verder ontvangen div. boeken, spelen enz. J. A. v. d. REIJDEN, Oude-Vest 183, Telef. 1346, Gironummer 189612. Het comité meldt ons, dat het ontspan ningslokaal druk bezocht wordt door werk- loozen van Christelijke beginselen. Het Comité stelt alles in het werk om deze werkloozen door den zwaren tijd heen te helpen. De menschen kunnen zich verpoo- zen in het gebouw Patrimonium met dam men enz. Ook is lectuur voorhanden. Ver der tracht het Comité door middel van ontwikkeling kennis bij te brengen. De vorige week en ook hedenmiddag hield de heer Gathier een lezing, verdui delijkt met lichtbeelden, terwijl Donder dagavond a.s. in het wijkgebouw Leven daal een ontspanningsavond zal worden gegeven. Medewerking hopen te verleenen de Chr. Accordeonclub en de heer Kals- beek. Het plan is enke week een ontwikke lingsmiddag en een ontspanningsavond te houden. Verschillende personen en veree- nigingen hebben hun medewerking reeds toegezegd, terwijl verschillende vereeni- gings- en wijkgebouwen gratis aangeboden werden Het Comité rekent echter op de medewerking van het Christ, publiek. Er is veel noodig, ook in natura. De vorige week werd het Comité in de gelegenheid gesteld om een partij rook worst te laten versjoelen onder de werk- zen. Het Comité verzoekt vooral giften in natura, zooals koffie, thee enz. Daardoor kan aan deze menschen een kop koffie en thee verstrekt worden. Het ontspannings lokaal is toegankelijk voor alle werkloozen, die aangesloten zijn bij een Christ, organi satie, op vertoon van hun Bondsboekje. Ongeorganiseerden moeten in het bezit zijn van toegangsbewijs, hun door het Comité verstrekt. DE LEIDSCHE AMBACHTSSCHOOL. Inschrijving van nieuwe leerlingen. Zooals uit de advertentie in dit blad blijkt, bestaat heden weder gelegenheid voor inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Ambachtsschool. De directeur der school verzocht ons, belanghebbenden en belangstellenden er nog eens op te wijzen, dat de jongens, die medio Maart van dit jaar den leeftijd van 12 jaren hebben be reikt, tot de Ambachtsschool kunnen wor den toegelaten. De leerplichtwet laat dit toe, omdat de leerlingen der Ambachts school nog les ontvangen in de Voortge zet Lager Onderwijsvakken. Menige ouder is van oordeel, dat hun jongen dan de Lagere School nog niet mag verlaten, doch dit is geenszins het geval. Voor bepaalde leerlingen kan het nuttig zijn, wanneer zij een jaar langer de Lagere-School be zoeken, doch in vele gevallen doet zich het bezwaar voor, dat indien de jongen tot b.v. zijn 14e jaar de Lagere School bezoekt, het voor de ouders financieel niet wel mogelijk is, hem nog 3 jaren het onderwijs aan de ambachtsschool te laten volgen In elk voorkomend geval is het wel verstan dig zich even bij den directeur te vervoegen teneinde nader te worden ingelicht. De opleiding voor de vakken, genoemd in de advertentie, duurt 3 jaar, waarna den leerling een diploma kan worden uit gereikt. Om toegelaten te kunnen worden, moeten de leerlingen een toelatingsexamen doen, waarbij de eischen gelijk zijn aan die van de hoogste klasse der Legere'School. Het schoolgeld is uiterst laag gesteld en wordt bepaald naar het zuiver intomen der ouders. Alleen enkele kleine gereed schappen, alsook de werkkielen moeten door de leerlingen zelf worden aangeschaft. De grootere gereedschappen worden aan de leerlingen tijdens hun schoolbezoek in bruikleen gegeven. Aan onverm£Sf„^S ouders kan geheele vrijsteUmg van school geld worden verleend, terwijl de mogelijk heid bestaat hun tijdens het bezoek van hun zoon aan de school, een geldelijke toelage te verstrekken. Indien voor 15 Februari aangevraagd, ton d^Ld®^ Minister van Onderwijs een Rijksstudie beurs worden toegewezen. Op de Ambachtsschool bestaat de ge legenheid de jongens te df^^nkwerken timmeren, smeden, machin^tankwerken auto- en motorhersteUen instrumentmakers, meubelmakers en schil deren. Zij leeren in de 3 J de school bezoeken, natuurlijk het ambac e niet in zijn geheele omvang.iSijaJn dan ook nog geen vaklieden, dt Ook hel hen een heel eind op weg brengt. Ook het theoretisch vakonderwijs ?n vooral het vakteekenen stelt den leer!img legenheid om een bekwaam vakman te worden, doordat hij dan vakteekenen Kan lezen en begrijpen. w-rhii noe ver- Het is daarom onnoodig hie™"J der op de groote voordeelen van!daarom onderwijs te wijzen en rade" daa nogmaals aan, den directeur n lichtingen te vragen. DE LEIDSCHE FRIEZEN BIJEEN. In de Harmonie, waar gisteren den ge- heelen dag de Friesche vlag de aandacht van de voorbijgangers had getrokken, hield het Leidsche „Selskip „Fryslan" zijn maandelijksche vergadering. De voorzitter, de heer Nyholt, opende deze vergadering en liet het Friesche volkslied zingen. Na de notulen moest er een nieuwe secretaris gekozen worden in plaats van den heer De Roos, die twee maanden geleden naar elders vertrokken was. Bij acclamatie werd de heer Van der Burg als zoodanig be noemd. Na een muzieknummer van den heer S. de Roos, een Friesche potpourri, las de heer De Groot een schets voor van wijlen den Frieschen schrijver Canne, getiteld „It Lokbeantsje" (Het geluksboontje), die terecht zeer veel bijval oogstte. Na de pauze werd er „gesjoeld". Hier voor was, als gewoonlijk, zeen veel animo. Den geheelen avond was de fleurige stem ming erin. De leden hadden verscheidene mooie prijzen beschikbaar gesteld die een grooten prikkel vormden om een zoo hoog mogelijk puntenaantal te behalen. Na de prijsuitdeeling sloot de heer Nyholt met dank aan de medewerkers dezen buitengewoon goed geslaagden avond. VEREENIG ING GRONINGEN. Neijoarsvezide. In De Burcht hielden de Leidsche Gro ningers gisteravond een opgewekte Nei joarsvezide. De opkomst was prachtig en weer enkele nieuwe leden lieten zich in schrijven. Het was een zeer geanimeerde stemming, die er heerschte, zoo echt onder elkaar. Na een korte huishoudelijke vergadering werd de avond verder doorgebracht met diverse ontspanningen. Mej. de Graaf gaf zeer verdienstelijk eenige zangnummers ten beste, begeleid door mej. Verver. Beide dames ontvingen een bouquet. Voorts gaven mevr. Vriendvan Hoorn en de heer van Kluyver eenige voordrach ten, terwijl een kienspel om prijzen den avond completeerde. Oudergewoonte werd kouk en ollewieven aangeboden. Voor de heeren waren er bovendien pijpen en tabak. Na afloop werd nog een dansje gemaakt. Een gezellige en uitnemend geslaagde Januari-bij eenkomst WONINGBOÜWVER. „ONS BELANG". De 28 nieuwgebouwde huizen van boven genoemde vereeniging zullen a.s. Zater dagmiddag en Zondagmiddag voor leden en belangstellenden te bezichtigen zijn. Op de op 4 Februari d.a.v. te houden ledenvergadering zullen deze huizen aan de leden worden toegewezen. Bij deze 28 woningen bevinden zich 12 groote-gezinswoningen, die bestemd zijn voor gezinnen met minstens vijf Inwo nende kinderen. Het nieuwe bouwblok sluit zich aan bij de reeds bestaande wo ningen der Vereeniging aan de Marnix- straat c.s. en bij den nieuwbouw van de Woningbouwvereen. „De Goede Woning". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: Firma J. P. Driessen, Botermarkt 2, Korenbrugsteeg 5, Leiden. Goud, zilver, juweelen, horloges. J. P. J. M. Driessen, Amsterdam. Electrische Kleiwarenfabrieken „Werk lust" en „Nijverheid" v.h. C. Filippo en Zoon, Hazerswoude. Wijzigingen: M. J. v. Westerop, Kerkstraat 38, Noord- wijk-Binnen. Koek- en banketbakkerij. Bovengenoemde handelszaak is d.d. 22 Aug. 1931 in eigendom overgegaan aan de N.V. Eerste Noordwijkerhoutsche Centrale Bakkerij G. C. van der Burg, Bronckhorststr. 50, Noordwijk-Binnen. Broodbakkerij en win kel in aanverwante artikelen. Bovenge noemde handelszaak is dd. 22 Aug. 1931 in eigendom overgegaan aan de N.V. Eerste Noordwijkerhoutsche Centrale Bakkerij. P. Marijnen, Schoolstraat 35, Noordwij- kerhout. Brood- en koekbakkerij. Boven genoemde handelszaak is dd. 22 Aug. 1931 overgegaan aan de N.V. Eerste Noordwij kerhoutsche Centrale Bakkerij. J. A. Seysener, Havenstraat 10, Noord- wijkerhout. Broodbakkerij. Bovengenoemde handelszaak is dd. 20 Aug. 1931 in eigen dom overgegaan aan de N.V. Eerste Noord wijkerhoutsche Centrale Bakkerij. J. P. v. d. Klugt, Schravendamscheweg 19 Broodbakkerij. Bovengenoemde handels zaak is d.d. 22 Aug. 1931 in sijendom over gegaan aan de N.V. Eerste Noordwijker houtsche Centrale Bakkerij. Men verzocht ons mede te deelen, dat onze stadgenoot D. J. Brands Sr., die bijna 52 jaar in dienst is bij de firma H. M. Biesiot alhier, Zaterdag as. de zaak met pensioen gaat verlaten. Vele in- en omwonende neringdoenden met wien hij in al die jaren in relatie kwam, zullen het wellicht op prijs stellen zulks te vernemen. Naar wij vernemen is onze stadgenoot, prof. dr. W. J. de Haas uitgenoodigd door de Universiteit Henri Poincaré te Parijs om aldaar eenige lezingen te komen houden. DE TREINAANSLAGEN. De heer Moltmaker stelt vragen aan den Minister. De heer Moltmaker heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Wa terstaat: Heeft Zijn Excellentie kennis genomen van de laaghartige aanslagen op spoor treinen. die in de afgeloopen week rond om Amsterdam hebben plaats gevonden? Is de Minister niet van meening. dat naast de opsjxiring van de daders dier aanslagen, die, waren deze gelukt perso neel en publiek zoo noodlotig zouden heb ben getroffen, alles in het werk moet worden gesteld om in de toekomst de mo gelijkheid daarvan te voorkomen, althans tot het kleinst mogelijke minimum te be perken? Indien Zijne Excellentie hiermede in stemt, is er dan geen aanleiding daarbij ernstig na te gaan, welke gevolgen de ergerlijke bezuinigingen krijgen, speciaal bij den Dienst van Weg en Werken der Nederlandsche Spoorwegen doorgevoerd? Heeft de Minister bij de overweging, die ongetwijfeld plaats vindt van de middelen ter bestrijding van het opzettelijk verwek ken van spoorwegrampen, wel aandacht geschonken aan het feit, dat de bewaking en dus beveiliging van de spoorwegen de laatste jaren vrijwel alles te wenschen overlaat? Draagt Zijne Excellentie kennis van de veel te ver doorgedreven beperking der bewaking van overwegen, waardoor een ieder zich vrijelijk langs de spoorbaan kan begeven, nu ook de ploegen van per soneel van Weg en Werken zeer belangrijk zijn ingekrompen en de voorheen drie maal daags plaats vindende schouw der banen tot een is beperkt. In de Minister dan niet bereid ook te dien aanzien die maatregelen te bevor deren, welke tot de grootst mogelijke be veiliging van de spoorwegen, ten bate van het publiek en personeel kunnen bij dragen? HET TWENTSCHE TEXTIELCONFLICT. Er wordt geen bemiddelingsraad gevormd. Gistermiddag had onder leiding van den Rijksbemiddelaar, ir. H. A, van IJsselsteijn in het Departement van Arbeid, een con ferentie plaats met partijen, betrokken bij het conflict in de Twentsche textiel industrie. Naar aanleiding hiervan ziet de Rijks bemiddelaar er van af om, zooals aanvan kelijk zijn voornemen was, een bemidde lingsraad te vormen, omdat de werkge vers hem hebben medegedeeld, dat zij een loonsverlaging van 10 o ln elk geval eco nomisch noodzakelijk achten en zij van dit percentage onder geen beding wen schen af te wijken. DE IN NEDERLAND OPGEVOEDE HONGAARSCHE KINDEREN. Een geval, dat goed afliep. Men meldt uit Boedapest aan het „Vad.": Toen er in de eerste jaren na den vrede geregeld kindertransporten naar Neder land gingen, was tusschen het Nederland sche en het Hongaarsche comité een ze kere classifioeering van de kinderen over eengekomen, waardoor zooveel mogelijk kinderen uit bepaalden kring in Hongarije bij denzelfden kring in Nederland zouden worden ondergebracht. Nu is nauwkeu righeid geen Hongaarsche karaktereigen schap en het kwam dus herhaaldelijk voor, dat de classificatie der kinderen niet klopte en kinderen uit de beste krin gen bij doodarme menschen, en omge keerd. werden ondergebracht. Van de ge volgen van deze nalatigheid lezen wij thans weer eens een staaltje in het Hon gaarsche blad „Uj Nemzedék", dat ver telt, dat een kind van doodarme arbei- dersmenschen bij een Nederlandsche fa brikantenfamilie ondergebracht werd, die een gouvernante voor het kind nam en het gedurende de negen jaren, die het in Nederland doorbracht, als een jongedame opvoedde. De Hoilandsche pleegouders kregen het kind zoo hef, dat zij het als eigen kind wilden aannemen. Echter wilde de moeder dat niet, zoodat het kind, na negen jaren in Nederland in een goede burgerlijke omgeving te hebben geleefd, terugkwam in de ouderlijke „woning", be staande uit een kamer, tevens keuken, waar de moeder met een vreemden man, samenleefde, dien het kind in haar leven nooit had gezien. Een paar dagen na haar aankomst werd zij reeds door beiden ge slagen, aangezien zij iets weigerde, wat men haar beval. Een half jaar geleden kwam de moedor zich bij de politie beklagen, dat hemr dochter zich voor een dame hield en niet op de fabriek wilde gaan werken, waarop de commissaris het meisje bij zich liet komen en zich vervolgens met de pleeg ouders in verbinding stelde. Zoo vond deze tragedie gelukkig een goed einde. De Hoi landsche fabrikant kwam naar Boedapest over en kwam daar, na groote moeilijk heden, eindelijk tot overeenstemming met de moeder. Hij kocht voor deze een huis a raison van 6000 pengö en gaf haar nog 2000 pengö aan contanten, waarna de vrouw er in toestemde, van het kind af stand te doen, dat. naar het blad bericht, thans reeds in Nederland woont en den naam van den pleegvader draagt. BINNENLAND. De poging tot oplossing van het tex- tieiconflict is mislukt. (Binnenland, la Blad.) De bewaking der spoorwegen: vragen aan de regeering. (Binnenland, le Blad) De diefstal van f. 60.000; nadere bijzon derheden omtrent de arrestatie. (Ge mengd, 2e Blad.) De overval op een postauto in Den Haa; tegen verdachte is vier jaar gevangenis straf geëischt. (Rechtzaken, 3e Blad.) Het schrijven van anonieme brieven; een predikant voor de rechtbank. (Recht zaken, 3e Blad.) BUITENLAND. Vooreerst geen ontmoeting tusschen Laval en Mc Donald. (Buitenland, le Bh) Toenemende spanning in het conflict in het Verre Oosten. (Buitenland en Tel., le Blad.) Een Engelsche duikboot vermist. (Bul- tenl. Gemengd, 2e BI. en Tel., le Blad.),' WERKLOOSHEID IN 'T BOUWBEDRIJF. Van de 30.000 leden van den Algem. Ned. Bouwarbeidersbond zijn er thans ongeveer 15.000 werkloos. In 1931 bedroegen de uit- keeringen f. 1.456,000; voor 1932 worden de uitkeeringen geraamd op ruim 1.800.000 gulden. In verband hiermee heeft het be stuur van genoemden bond den minister van aïbeid, handel en nijverheid verzocht, voor 1932 aan de werkloozenkas een hoo- ger subsidie dan 100 pOt. toe te kennen, en verder aan het kasbestuur de bevoegd heid te geven, 50 pOt. van het vermogen op 1 dezer te reserveeren voor 1933. De maand Januari heeft zulke groote bedragen aan ultkeering gevorderd, dat indien de regeertng geen hulp verleent, de werkloozenkas spoedig zal zijn uitgeput. (Nit.Ct.) o EEN RECORD. Gisterochtend heeft de barometerstand in ons land een hoogte bereikt, die sedert 1849, het begin der waarnemingen van het Meteorologisch Instituut, niet is voor gekomen. In De Bilt was de hoogste stand, gere duceerd tot zeeniveau, 786.2 m.M„ ln Den Helder 786.7. De tot nu toe waargenomen maxima waren 786.0 in De Bilt en 786,2 in Den Helder en kwamen voor op 17 Januari 1882. o UIT NED. OOST-INDIE. EEN MOEDIGE STUURMAN. SOERABAYA, 26 Januari (Aneta). Het „Soerabayasch Handelsblad" maakt mel ding van het heldhaftig optreden van een Europeesch stuurman. Een Boegineesche prauw, bemand met 9 koppen, strandde op het rif Mangkop, 25 mijlen ten Zuiden van Parepare. 3 opvarenden bereikten in een bijbootje, na een gevaarlijken tocht, de kust en waarschuwden het hoofd van het plaatselijk bestuur. Deze trad in overleg met de K. P. M„ als gevolg waarvan de „Paleleh" van deze maatschappij derwaarts vertrok. Een poging om de prauw te be reiken mislukte, waarop de eerste stuur man van de „Palleleh", de heer P. van der Burg, door de hevige branding met levens gevaar naar het rif zwom. Daar bleek, dat de prauw geheel was volgeloopen, terwijl geen spoor van de 6 achtergeblevenen werd ontdekt. GODSDIENSTWAANZIN? SOERABAJA, 26 Jan. (Aneta). Bij een huiszoeking bij een Inlander in een kam pong in Soerabaja werd beslag gelegd op een aantal krissen, amuletten en een hei lig stukje bamboe. Het bed van den in lander was omgeven door bloemen en krissen. De man gaf zich uit als de laat ste zoon van het geslacht Modjopahit. Hij zou een goddelijke opdracht hebben om een nieuw rijk te stichten en had een 40-tal volgelingen. De arrestant was vroeger politie-agent. en werd ontslagen tijdens de stakingsrelletjes in 1926. Hij droeg een lang wit costuum met bidrand. De navolgende passagiersschepen zijn Donderdag 28 Januari in radio-telegrafi sche verbinding met de daarnaast ver melde kuststations en via die stations rechtstreeks te bereiken. (Medegedeeld door de N.T.M. „Radio-Holland" N.V.) Alphacca, Junccao Radio Aludra, Las Palmas Radio Alpherat, Niton Ra dio Baloeran, Scheven. Radio Crijns- sen, Barbados Radio Dempo, Scheven. Radio Flandria, idem Houtman, id. Insulinde, idem J. v. Oldenbarnev., idem M. v. St. Aldegonde, idem Kota Inten, Malta Radio Kota Nopan, Sche- veningen Radio Kota Pinang, Colombo Radio Nickerie, Rugby Radio Van Rensselaer, Rugby Radio Rotterdam, Scheven. Radio Statendam, idem Tabian, Karachi Radio Tanimbar, P. Sudan Radio. Bij verzending van een radio-telegram via Scheven. Radio bedragen de totale kos ten 44 centen per woord.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1