'EEST-UITVOERING Trianon-Theater TABOE CARNAVAL „MOULIN ROUGE" Haroems Kruideniersbedrijf Enorme partij 19 CENT IEDERL. BLINDENBOND „NUT EN VERMAAK'1 DAGMEISJE H. SMITS, Prinsessekade 3-4 IN HET ZICHT DER ONTWAPENINGS-CONFERENTIE. goedkoope toegangsprijzen 10,000 MOOIE KLEEDJES li!!!|«!«|ii!l|l!ll!iiW!ll!9 DE STEM DER VOLKEREN. IN DE .Kennis is Macht" Cursus Machineschrijven BETREKKING HAROEMS KRUIDENIERSBEDRIJF POSITIE VACANT A.-B- Kiesvereeniging. ""Voor de A.R. Kiesvereenlging heeft de -JTT Noorlandt van Lisse een onder op behandeld, sprekende over Onze rak in dezen tijd", welke met veel be- Vnestelling werd gevolgd. Door tal van Wwezfeep werden den spreker vragen esteld welke op afdoende wijze werden eantw'oord. Aan het einde bracht de itter de heer Kerkhoven den spre- lk voor zijn kernachtig woord, en hij tevens een afscheidswoord tot ■ïningmeester. den heer G. Starre- lie naar Maasland vertrekt, hem id voor zijn arbeid als bestuurslid vereeniging bewezen, en wenschte zijn nieuwe standplaats Gods ze- paarna werd de vergadering op :elijke wijze gesloten. Naar wij vernemen, wenscht de heer I Braver zijn 12'/i jarig jubileum als jite-secretaris op 1 Februari e.k. on- nerkt te laten voorbijgaan. o KOUDEKERK. Hjaarvergadering Eierenveiling Koudekerk-Rijndijk. afé De Bruin hield de Eierenvei- keen. „Koudekerk-Rijndijk" haar tgadering. De voorzitter de heer t opende de vergadering en gaf den iris gelegenheid zijn jaarverslag uit Egen. Deze deelde hierin mede dat teen. vooruitgaande is in ledental, £t. deze nu 112 leden heeft. Echter pt jaar 2000 eieren minder geveild, lal ruim 28500 eieren. Er werd ruim hnd boter en 1960 pond kaas geveild, itaal is er geveild de som van 166 61 of in totaal een achteruitgang 1540.43. j 4»/« was er ontvangen de som van I' rekening en verantwoording van den lenningmeester worden nagezien heeren Kompier en van Borst en bevonden, welke daarna op voor- fin den voorzitter werden goedge- I onder dankzegging aan den pen- ister. Hierna vertelde de- secretaris bijzonderheden over de gehouden fieslaagde tentoonstelling. In totaal Ëtvangen f. 305.12'/:, de uitgaven be- £n f 305.21, zoodat een volgende ten- Elling begonnen wordt met een na- aldo van 8'/: cent. Volgde bestuurs- Herkozen werden de heeren G. aal, Joh. Hoogeboom, P. Koot en in ats van den heer J. Smit werd ge- j de heer W. J. Borst, kna werd behandeld het eierenstem- |De voorzitter wees er op dat ook allen onder de warenwet, dus dat vanciers goed hebben op te letten, jversche en schoone eieren leveren. J. van Tol wenschte een naam lek De voorzitter raadt dit af, daar stempel te groot is en dat de n. reeds nummerstempels gekocht e leden kunnen deze voor den kos- I prijs kooien. pke den verkoop van boter en kaas het bestuur besloten geen boter en [neer van buiten de Ver. te veilen, lit toch niet op den weg ligt van keen De leden hechtten hieraan hun iring. Besloten werd den heer De een bodeloon plus zaalhuur van f. 7 jond te geven. ep volgde sluiting der vergadering len heer Mostert. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. loten: Jan, z. van P. Erkelens en Broer; Petrus Adrianus, z. van J. J. hof en E. P. Straathof; Maria Emma a, d. van J. van Immerzeel en Ma- hanna van der Draay. lertrouwd: Thomas Bljlemeer, oud 24 [en Maria Simonia Groen in 't Woud. 1 jaar. [rieden: Wilhelmus Gerardus Francis can G. de Boer en'Jacoba Blom, oud aden; Lucia van Dam. weduwe van Bol, oud 93 jaar. De oudste inwoonster overleden, lier overleed op 93-jarigen leeftijd BiUcia Mol, geb. van Dam. Mej. Mol p oudste inwoonster dezer gemeente. NIEUWKOOP. Provinciale weg. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben op het Provinciaal wegenplan een weg ont worpen vanaf de Oostzijde van het Aar- kanaal nabij de algemeene begraafplaats te Gouwsluis, rechtstreeks naar Aarlander- veen, welke dan aansluiting vindt op den weg, die vanaf de sluis te Aarlanderveen loopt achter ons dorp naar den Nieuwveen- schen weg en bij het kantoor van den Rijksontvanger uitkomt. Naar wij vernemen bestaat er groote kans, dat het telefoonkantoor in het dorp binnenkort dag en nacht opengesteld zal worden om te kunnen telefoneeren. Bij de door het gemeentebestuur ge houden inschrijving werd de levering van 150 M3 Duitsche basaltsteenslag gegund aan D. Versloot te Bodegraven en van 150 M3 grint aan J .Sanders Jr. en A. C. Bal- vert alhier. NOORDEN. Koninklijke gift. H.M. de Koningin verleende aan H. Im merzeel alhier een bijdrage van f. 15.- voor de aanschaffing van nieuwe kurkschoenen. Ned. Herv. Kerk. De herkozen ouderling bij de Herv. Kerk, de heer W. Blok en diaken Z. v. d. Lingen, de herkozen notabel W. v, d. Wijngaarden in de plaats van A. de Jong, die tot kerk voogd is gekozen en J. de Jong Wz. in diens plaats gekozen tot notabel hebben allen hun benoeming aangenomen. De Algemeene Begraafplaats alhier moet geen voldoende ruimte meer bieden, waarom naar een oplossing voor de noodige uitbreiding wordt gezocht. RIJNS ATERWOUDE. Raadsmutaties. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft tot lid van den Raad in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer W. Dorrepaal, benoemd verklaard de heer C. van Tol. TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Christlanus, Z. van H. P. Heemskerk en Joh. Ubink Cor nelis Johannes, Z. van Joh. Hoogervorst en J. M. A. van Zaal. Overleden: Jacoba van Hemsbergen 77 j., eqiit. van C. Schraverus Johanna M. v. Veen, 7 m., D. van L. van Veen en J. M. van Nierop. Loop der Bevolking. Gevestigd: D. E. van Rooij van Berg- schenhoek C. J. M. Balvert van Uit hoorn. De spreekuren van den burgemeester. Aangezien herhaaldelijk blijkt, dat onder de ingezetenen misverstand heerscht om trent de vaste uren waarop de burge meester te spreken is, zij medegedeeld dat deze uren indertijd zijn vastgesteld op Maandag en Donderdag van 112 uur. Bij dringende omstandigheden kan men, zoo als bekend, ook op andere dagen en tijd stippen zich hiertoe aanmelden. WADDINXVEEN. Aanvaring. Doordat de stoomboot „Planjer" uit zijn roer liep voer deze in de Gouwe met groote kracht tegen den steiger van den heer Kwaak. Door de aanvaring werd de stei ger uit zijn vorm gedrukt en zwaar bescha digd. De schade is dan ook aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Propaganda-avond „Burgerwacht". In hotel „De Unie" werd vanwege de Waddinxveensche Burgerwacht een groote propaganda-avond gehouden. Deze avond is uitstekend geslaagd, de zaal was geheel gevuld. De gloedvolle rede van het Kamer lid dr. Vos, uit Amsterdam, die sprak over het onderwerp: „Waarom versterking der Burgerwacht speciaal in dezen tijd ver- eischte is", sloeg buitengewoon in. Vervol gens voerde kapitein Snijders, uit 's Gra- venhage, het woord en daarna ds. W. J. Smidt. Geref. predikant alhier. Onder de zeer mooie en ernstige rede van laatst genoemde was het buitengewoon stil in de zaal, zijn woorden maakten merkbaar indruk. De burgemeester sprak het slot woord. De verschillende sprekers hadden allen blijkbaar contact met hun aandachtig gehoor, blijkens het herhaalde applaus. Spontaan werden rle volksliederen gezongen en de voorzitter., de heer de Wilde, mocht met recht getuigen dat de overgroote meer derheid der bevolking, ondanks de moei lijke en zware tijden, „als 't moet" metter daad zal ioonen dat zij prijs stelt op rust, orde en handhaving van 't wettig gezag. Zekere v. R„ een jongen die de politie bij het uitoefenen van haar functie had belemmerd en beleedigd, werd door den Politie-rechter veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. ZWAMMERDAM. Vergadering IJsclub „Wilhelmina". De IJsclub „Wilhelmina", in den Tempel alhier hield onder voorzitterschap van den heer K. Edelman haar jaarvergadering. Het verslag van den secretaris, de heer E. J. Mignon, over de verrichtingen van het afgeloopen jaar, was, daar de winter ijsloos was. zeer sober. De rekening van den penningmeester werd met een batig saldo in kas groot f. 63.84'/: goedgekeurd en vastgesteld. De afgevaardigde ter algemeene verga dering van den Z.-H. Ijsbond op 28 Nov. U te 's Gravenhage gehouden bracht ver slag uit over het daar verhandelde. Bij de hierop volgende verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren A. Bontenbal en J. A. Smit, werden beiden herkozen. De periodiek aftredende leden voor de werkverschaffing, de heeren G. van Spen- gen, N. v. Leeuwen, W. Bunnik en F.'van Leeuwen Bzn. werden eveneens herkozen, terwijl bedoelde commissie nog met twee leden werd uitgebreid, waarvoor de hee ren G. Kraan en C. Verwaal werden be noemd. Door den voorzitter werden nog de hee ren G. v. d. Heijden. J. Straver en P. C. de Vos aangewezen om de rekening van den penningmeester voor 't loopende jaar na te zien. Na de gebruikelijke rondvraag volgde de gratis verloting van een paar vette eenden en enkele kistjes sigaren. Bij de in hotel „De Rustende Arend" alhier gehouden openbare verkooping van de bouwmanswoning C 131 met pl.m. 4.90 H A. weiland in eigendom toebehoorende en in gebruik bij den heer L. de Rijk. al hier, werden de drie perceelen tezamen in bod gebracht op f. 8800.- en bij afslag voor de som van f. 9076.- toegewezen aan den heer Joh. Blanken, groentenhandelaar alhier. Sieunt, bij gelijken prijs en kivaliteit, De Nederlandscke Industrie. Hiermede dient gij. Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. GENEVE, 25 Jan. 1932 Over enkele dagen zal dus de zoo lang verwachte Ontwapeningsconierentie wor den geopend. Ondanks alle telkens we der herhaalde geruchten van uitstel is de openingsdatum dezelfde gebleven,, dien de Volkenbondsraad in zijn zitting van Januari van het vorige jaar daarvoor had aangewezen. De hoop, dat aan de Ontwapenings conferentie machtige uitingen van het verlangen der volkeren naar een succes der conferentie zouden kunnen voorge legd worden, is niet verwezenlijkt. Slechts in één volk, ons Nederlandsche, bestond een voldoende sterk verantwoordelijk heidsgevoel tegenover de belangen der geheele menschheid, om alle onderlinge meeningsverschillen terzijde te zetten en onder de bezielende leiding van de orga nisatoren van het petitionnement der Nederlandsche Dagbladpers ééndrachtig, ten spijt van het bij velen desniettemin bestaande scepticisme over de uitwerking der petitie, zijn verlangen naar een goe den afloop der conferentie en naar de noodige maatregelen, om tot interna tionale ontwapening te komen, ter ken nis der Ontwapeningsconferentie te bren gen. Het ontwapeningspetitionnement van het Nederlandsche volk zal in de geschie denis van het ontwapeningsvraagstuk steeds een eervolle, bijzondere plaats blijven innemen, zooals de President der Twaalfde Volkenbondsvergadering Titu- lescu op 17 September van het vorige jaar in zoo warme woorden verzekerde, nadat de voorzitter van de vereeniging der Ng- derlandsche Dagbladpers hem de oor konde had aangeboden, die verzekerde, dat bijna 2millloen Nederlanders boven de 18 jaren de ontwapeningspetitie on derteekend hadden. Het heeft geen nut in bijzonderheden na te gaan, waarom het Nederlandsche voorbeeld, ondanks alle pogingen van de Vereeniging de Nederlandsche Dagblad pers nergens is nagevolgd. De redenen daarvoor loopen zeer uiteen. In enkele landen, zooals Duitschland, is de inwen dige verdeeldheid veel te ernstig dan dat aan een eensgezind optreden van alle partijen en dagbladen te denken valt. In andere, zooals de Scandinavische Rijken, is de openbare belangstelling voor inter nationale problemen en voor hetgeen te Genève gebeurt nog niet voldoende ont wikkeld. dat daar met eenige kans op een indrukwekkend succes een petitie kon worden ondernomen. In weer andere, zooals Engeland en de Vereenigde Staten van Amerika, bestaat een vrij krachtige minderheid, die van oordeel is, dat het eigen volk reeds te ver op het gebied van Dewapeningsvermindering gegaan is, zoo dat zij alleen voor een petitie tot de an dere staten, om nu ook eens iets aan ontwapening te doen, te vinden zou zijn geweest. In Italië wordt een volkspetitie geheel overbodig geacht. Want nadat de „Duce" zich ten gunste van de ontwape ning heeft uitgesproken, is geen verdere volksuiting daarnaast meer noodig! En eindelijk bestaan er verschillende volkeren en ik denk hier in het bijzonder aan Frankrijk, België, Finland, Polen. Roe menië. Tsjechoslowakije, Zuid-Slavië en Zwitserland, waar de begrippen „ontwa pening" en „veiligheid" voor een groot deel der bevolking zoo onafscheidelijk aan elkander verbonden zijn, dat aan een eendrachtige onderteekening van een ontwapeningspetitie niet te denken zou zijn geweest, indien de petitie niet tevens eenige wenschen tot versterking der vei ligheidswaarborgen zou bevat hebben, waardoor zij echter weder voor een an der deel der bevolking weinig aanlokkelijk zou zijn geworden. Al is het Nederlandsche volk dus het eenige gebleven, dat op waarlijk indruk wekkende wijze getuigenis van zijn wen schen voor het succes der Ontwapenings conferentie heeft afgelegd, de Neder landsche petitie is echter niet de eenige. die aan den President Henderson zal wor den ter hand gesteld. Verschillende an dere petities, niet uitgaande van een ge heel volk, doch van verschillende poli tieke of geestesstroomingen uit de volke ren zullen in de eerste week der Confe rentie eveneens worden aangeboden. Eén dezer bevat zelfs een nog grooter aantal handteekeningen dan de Nederlandsche. De Internationale Vrouwenvereeniging voor Vrede en Vrijheid is erin geslaagd meer dan 3 millloen onderteekenlngen, voor haar zeer radicale, een totale ont wapening verlangende petitie te verkrij gen. Zonder eenigszins het reusachtig werk te onderschatten, dat de leidsters der vrouwenbeweging voor den Vrede hebben moeten verrichten, om tot dit mil- lioenengetal te komen, is het toch dui delijk, dat het verkrijgen van 3 millioen handteekeningen na een door de gansche wereld gevoerde propaganda niet op één lijn kan gesteld worden met de 2 millloen handteekeningen uitsluitend van een klein volk, als het Nederlandsche. Wie van ons nationale petitionnement kennis neemt, kan er niet aan twijfelen, dat het Nederlandsche volk inderdaad interna tionale ontwapening wenscht. Wie daar entegen van de drie millioen handteeke ningen hoort, die de vrouwenvereenigin- gen over de geheele wereld verzameld hebben, kan hierin nog niet het bewijs zien, dat de geheele wereld de ontwape ning wenscht. Zelfs de bijna 2 millioen handteekeningen. die in Engeland en de ruim 300.000 handteekeningen die in Zwitserland verkregen zijn de twee landen waar de vrouwelijke IJveraars voor de ontwapeningsgedachte nog het meeste succes hebben geoogst zijn op zich zelf nog niet overtuigend voor de ontwapeningsgezindheid van het Engelsche of van het Zwitsersche volk. Intusschen is de stem der volkeren ten gunste van de ontwapeningsgedachte nog op een andere wijze tot uiting ge komen. n.l. door de internationale orga nisaties, die zich voor de vredes- en ont wapeningsproblemen Interesseeren en die uit belangrijke nationale vereenigingen en bonden voor hetzelfde doel gevormd zijn. Al die internationale organisaties, wier besluiten op algemeene congressen genomen zijn, waar de nationale vereeni gingen met tezamen vele millioencn leden vertegenwoordigd waren, zijn erin ge slaagd eenstemmig de wenschelljkheid, ja noodzakelijkheid van een succes der Ont wapeningsconferentie uit te spreken. Ik noem hier als eenige dezer belangrijkste organisaties de Internationale Unie van Volkenbondsvereenigingen, de Inter parlementaire Unie, de Socialistische Tweede Arbeiders Internationale, den Internationalen Vrouwenraad met de veie daarbij aangesloten Internationale vrouwenorganisaties, den Wereldbond van Kerken voor Internationale Vriend schap. het Internationale Vredesbureau, de Internationale Liga voor Menschen- rechten, enz. Het bemoedigende hierbij is, dat al deze internationale organisaties met hun miilloenen aangesloten leden over alle deelen der wereld, het in groote trekken met elkander eens zijn over het na te streven resultaat der Ontwapenings conferentie, zooals ik in een mijner vol gende brieven hoop duidelijk te maken. De wenschen, die al deze Internationale organisaties in het afgeloopen jaar heb ben opgesteld en verkondigd, hebben aangetoond, dat er onder de leiders in alle landen van deze organisaties een groote mate van overeenstemming over een minimum-program ten aanzien van de resultaten der Ontwapeningsconferen tie bestaat. Als alle millioenen, die via nationale bonden bij deze internationale organisaties aangesloten zijn, nu maar eens de moeiten wilden nemen hun stem nog eens duidelijk te laten hooren. dan zou men met heel wat meer optimisme dan thans de Ontwapeningsconferentie kunnen tegemoet zien! Br gelegenheid van het 5-jarig bestaan der afd. Leiden van den op Zaterdag 30 Januari 1932 aanvang 8 uur, avonds in de groote zaal der Stadsgehoorzaal Het in geheel Nederland zoo bekende en gevierde jlumoristisch Dubbelmannenkwartet OCTAVO fn de Populaire Jazzband „AUFGEPAST" [Uilen den avond en het BAL verzorgen, benevens attractie nimmer in Leiden gegeven. Balleider Evert Castelein. Entree f. 0.60 (rechten inbegrepen), 'artverkoop en plaatsbespr. Zaterdag a.s., 's middags ■4 u. in de Vestibule d. Gehoorzaal en 's avonds a. d. zaal ItOOLIJKHEID EN HUMOR - BAL - ATTRACTIES. lederen avond het laatste Meesterwerk van den bekenden Regisseur Dr. P. W. MURNAU Dit schitterende filmwerk der Paramount Tan 'e^ereen z'en* -Deu mooiere Film dan kunj. jj n,et voorstellen. VOOR DE PADZEDE DOL AMUSANTE COMEDIF de SECRETARIS van mijn vrouw ii ce oofdrollen: Dina Gralla en George Alexander aa s espioken dringend aanbevolen dagelijks van 11—3 uur Telefoon 2375 WOENSDAGMIDDAG TABOE Welke sleutel zal de deur van fortuin en geluk voor U openen? Reeds Maandag 1 Februari a.s. kan de dag voor U zijn om een der groote prijzen te winnen van de loten Credit National de France emission 1920. Hoofdprijs wederom EEN MILLIOEN FRANSCHE FRANKEN of 98000 GULDEN. Verder een groot aantal prijzen a fres. 500.000 of f. 49.030, 2 a fres. 200.000. 3 a fres. 100.000, zes a fres. 50.000 totaal 2000 prijzen. Tegen storting van slechts DRIE GULDEN zenden wij U onmid dellijk een deelname, welke recht geeft op DEN VOLLEN PRIJS (dus geen gedeelten) 2 stuks f. 5.80. 3 stuks f. 8.50 en 5 stuks f. 13.50. Zendt nog heden postwissel of giro- storting No. 135173 aan de fa. J. SANDERS, commissionnair in effecten, Hoogstraat 4, Den Haag. Telefoon 116587. Iedere kooper ontvangt drie dagen na de trekking de lijst gratis. BESTELT NOG HEDEN om 1 FEBR den GROOTEN PRIJS te winnen! 2619 2619 S Mft MÊ& op Zaterdag 6* Februari a.s. in alle zalen der Stadsgehoorzaal. 4 groote Orkesten. Orgineele „Moulin Rouge'' Donderdag 26 Januari 's-avonds van 8.30 10 uur Zondag -31 Januari, 's-middag van 12—2 uur Woensdag 3 Februari, 's-nvonds van 8.30—10 uur Scheffer's Klecdingmii}jazijn, Visclimarkt IR Heem bier vooral goede notitie v., want daarna wordende prijzen, zoowel v. leden als invité'- aanmerkelijk verhoogd Inschrijving tot deelneming aan den cursus Machine- schrijven bij den Directeur in de school, Pieterskerk- straat No. 3. Dagelijks van 79 uur nam. Uitgezonderd Woensdag en Zaterdag. 2643 HET BESTUUR. gevraagd, bovert 16 jaar. P.G. Mevr. BONTE, Breeriraat 23. 3658a Firma H. KRANENBURG, Kempenaerstraat 23, Oegst- geest, vraagt voor haar oud sten bediende een voor hem passende als winkel-* of magazijnbe diende onverschillig in welke branche. 2854 WOENSDAGMIDDAG een aardige attractie voor de Kinderen. Bij aankoop van f.1.of f. 1.50 een aardige verras sing voor de kinderen en 5 controle-cassa-bon, welke U dadelijk bij 10 Gld. inlevering wordt terug betaald, en 25 °/o aandeel in de netto winst. Wat gaf de groote firma met zijn 10 "h korting U van zijn in 1930 gemaakte winst van 1.1.900.000 (zegge: Een millioen negen maal honderd duizend gulden) winst terug? Niets nietwaar! 2631 gj NIEUWE RIJN No. 48 - TELEF. No. 1399 263? ongekend goedkoope aanbieding. in den buitendienst van vooraanstaande Levens- en Volksverzekering Mij., tegen vast salaris, provisie en vergoeding reiskosten. Krachtige steun van inspectie- kantoor gegarandeerd. Slechts zij, die door relaties en ambitieus, eerlijk werken meenen zich hierin een toe komst te kunnen scheppen, gelieven te solliciteeren Uitvoerige inlichtingen onder No. 2610 Bur. v. d. Blad 3—2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7