wp 72ale Jaargang DINSDAG 26 JANUARI 1932 No. 22040 Leidsch Crisis-Comité. ICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBUAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: io Cts per regel voor advertentlên alt Lelden en plaatsen S.r agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle IHiere advertentlên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlên lïïfeliiitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Veen maximum aantal woorden van 30. ^■asso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van [«éven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. H^iummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Giro No. 188690. ons werd ontvangen: wekelijksche bijdrage personeel I's Lunchroom f. 15.wekelijksche van de bewoners van drie hofjes nwonenden f. 3.55. HINDERWET. gemeester en Wethouders van Lei- brengen ter algemeene kennis, dat hen de beslissing op het verzoek van 1 Dijsselbloem om vergunning tot het Wn van een banketbakkerij in het lel Hoogewoerd No. 128, Sectie D. I is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, len, 26 Jan. 1932. 2657 CRISIS-COMITE. Ie Subcommissie Ontwikkeling en Ont- ning deelt mede, dat Vrijdag as. 29 tin de Groote Zaal van het Leidsche shuis, Apothekersdijk, de eerste ont- Jelingsmlddag zal worden gehouden. |e Kerstvertellingen van Dickens" zul- urorden voorgedragen en verklaard en I Ji' htbee'/'en ontleend aan mooie En- iche platen, nader worden toegelicht. belooft een zeer mooie middag te wor- De aanvang ls gesteld op drie uur. aarten voor dezen middag zijn voor 'doozen en hun gezinnen op vertoon [hun arbeidsbeurskaart gratis verkrijg- J Donderdagmorgen van 1011 uur aan eidsche Volkshuis, Apothekersdijk. DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. MILITARIA. ;Z»terdag 30 Januari as. te 11 uur zal bij T4de regiment infanterie de beëediging uts hebben van de navolgende, met in- 1 van 1 Januari 1932 benoemde reserve [luitenants: W. B. C. van Tongeren, J. Demper, A. Boelen. B. Allaart, M. Vlug, jelgraven, W. A. Schrijvershof, A. J. G. ]tein, C. Starreveld, W. C. M. Schoon- len, L. J. J. van Galen, C. Hulstljn. C. J. piuitemaker, J. Blankenstein, P Buijs, Groothuis, H. Stillebroer, J. Piet, mr. |v. d. Have, A. de Graaff, A. Zwitser, W. prman. v. Essen, L. en C. Grisnigt. Eet 4de regiment infanterie wordt van J tot en met 18 Maart gedetacheerd in p kamp bij Waalsdorp ten einde aldaar fel te nemen aan de geconcentreerde ver- B-oefeningen der 1ste Infanterie Bri- |De sergeant P. Smit is aangewezen voor ]et volgen van een gymnastiekcursus aan u Kon. Mil. Ac. te Breda op 15 Februari op dien datum keert de 2de luitenant Sop van dien cursus bij het 4de regiment Bfanterie terug evenals de 1ste luitenant J. W. Gelderman van het 6e R. V. A. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal-examen fMeskunde de heer G. A. de Bas (Den Tg); voor het taalkundig candidaats- amen Indologie de heer A. Tekelenburg cn Haag); voor het candidaatsexamen oische recht de heer Djojopoetranto 1 'Ci(ien) Bevorderd is tot doctor in de wis- en .atuurkunde op proefschrift, getiteld „Iets iver den bouw en de levenswijze van Ne- jjentus Canescens (Gravenhorst) als in- rne parasiet van de larve van Ephistia uehniella Zeiler mej. E. Rietra, geboren Dussen (N.-Br.). Een Diesvereeniging te 's-Gravenhage. In een aantal steden hier te lande, doch ook elders, b.v. In Indië, treft men veree- nlgingen van oud-Leidsche studenten aan, waarvan de leden zich op 8 Februari, den stichtingsdag der Leidsche Hoogeschool, den „dies", aan een gemeenschappelijken disch scharen, teneinde op dien dag de herinnering aan de Alma Mater te ver levendigen. Tot nog toe bezat 's-Gravenhage een dergelijke vereenigir.g niet, totdat op den jongsten universiteitsdag op 3 October in „De Twee Steden" op aanstichting van mr. J. H. Tclders besloten werd ook in Den Kaag een Leidsche Dies-vereeniging in het leven te roepen. Die nieuwe vereeniging vertoont enkele eigenaardigheden, welke aan geen enkele andere vereeniging eigen zijn. Vooreerst ziin allen, die aan de Leidsche Hoogeschool gestudeerd hebben en te 's-Gravenhage of in de directe omgeving er van gevestigd zijn. van rechtswege lid van de jonge ver eeniging. Dat zijn. naar schatting, om streeks 700 oud-Leidenaars. De tweede eigenaardigheid is, dat er geen contributie wordt geheven, in de derde plaats bestaat er geen bestuur, behoeft dus ook niet ver gaderd te worden. Er bestaat enkel één zedelijke plicht: zich zóó trotsch te gevoe len zijn studententijd te Leiden te hebben doorleefd, dat men gaarne op 8 Februari wil aanzitten aan een gezellig dies-maal, om de stichting van de roemruchte hooge school met blij gemoed te herdenken. De eerste dier samenkomsten zal 8 Febr. in „De Twee Steden" gehouden worden aldus is het plan. Men komt om halfzeven bijeen en zet zich om halfacht aan den gemeenschappelijken maaltijd, welke dit maal zal gepresideerd worden door mr. A. W. Hartman. Het ligt niet in de bedoeling dit samenzijn tot een soort van studenti koze bijeenkomst te maken, welke mis schien voor de ouderen minder aantrek kelijk kan zijn. Integendeel hopen de oud- studenten, die de samenkomst organisee- ren, dat naast de jongere ook de oudere jaren rijk zullen vertegenwoordigd zijn. Daardoor beantwoordt de 8 Febuarl-veree- niging eerst recht aan haar doel. En dat doet zij ook door de deelneming zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Een bestuur kent de 8 Februari-vereeniging niet, doch ter wille van een goede organisatie van dit vriendschappelijk samenzijn heeft jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, Statenlaan 109. zich be reid verklaard bericht van deelneming^te ontvangen. „N. R. C." o ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN. CHR. JEUGD-VER. „N.O.M.A.T.E.G." aanleiding van de tientallen aan- »Dnnrt^rt0„m ien Pr°Paganda-avond van Ispinr int .1 ,te herhalen, moet het be- tiitleedwezen mededeelen. dat feenrtè Phinogelijte is. Voor een vol- llen Hat eÜ zorg gedragen wor- worden 1 behoe££ teleurgesteld te mocreliiWaf aa gebrek- Zo° sP°ed£S den' maar iitha,?leUiW1e avond belegd wor- Baz'aar S eerder dan na den hopen we od Hit F t'Volgende week evèn terue te wL dit Blad nog worden gaarne t?fn' G°ederen en gelden 'Ipude-Velt 237 Me? ^acht Hooigracht 99, #5. Bljdrageri' voor hete!i27, Langag™ht ooT™ n™. ?et Bouwfonds en/of Costa^tótTM^Leiden)?8 (C. v. 't Riet Bezoek aan ons land. Evenals verleden jaar is dezer dagen weer een groep Zuid-Afrikaansche studen ten ons land komen bezoeken onder de auspiciën van de Reis-Commissie der Al gemeene Senaten Vergadering. De groep, die 27 mannelijke en vrouwelijke deelne mers bevat, arriveerde j.l. Zaterdagavond te 8.58 te Den Haag, waar aan het station het Dagelij ksch Bestuur van genoemde Reiscommissie aanwezig was. Buitendien was het gezelschap reeds te Esschen op gewacht door een Leidsch student, die hen als gids zal begeleiden. Gisterochtend vertrok men naar Leiden, waar alle gastheeren en gastvrouwen ter ontvangst op het station aanwezig waren. Zoowel in Leiden als in Utrecht en Am sterdam zullen de bezoekers de gasten zijn der corpora en vrouwelijke studenten- vereenigingen en bij collega's worden inge kwartierd, teneinde zooveel mogelijk een indruk te krijgen van het Ho*landsche studentenleven. Gistermiddag maakte men een wandeling door Leiden, waar de mees interessante gebouwen en stadsgedeelten werden bezocht. Aan het einde van den middag ontving het Collegium van het Leidsch Studenten Corps de bezoekers, waarna aan de mannelijke en vrouwelijke deelnemers een maaltijd werd aangeboden op de sociëteit „Minerva" en het Cluoge- bouw der V. V. S. L. Na afloop werd de groep een thee aangeboden m de Senaa^s- kamer der Universiteit door den_Aca.de- mischen Senaat en de Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Vereeniging aid. Leiden Hedenochtend vertrok men naar Utrecht waar o.a. bezichtiging der stad en een rondrit door de provincie op t Prbg'an^ staan. Woensdagmiddag begeeft men zich vóór het diner naar Amsterdam, waar ook weer ontvangsten, o.a. door de Zuid- Afrikaansche studentenvereenigmig zulHen hebben evenals een tocht door de havens en bezoeken aan de tieren en andere bezoekers betoonen zich v0'f^tbH°"s vcor hetgeen ons land hun tot heden heeft geboden en in het bUz°Pder voor dcntenleven. Dat deze bezoekenook voor ons land van beteekems zun, b«™^£ b,y. voorbeeld het feit. dat als recbts^eks vloeisel van een vorig bezoek, dne Afn kanen in ons land gmgen s£udee£fb' Vrijdag is het officieele Pr°gramma af- geloopen maar wellicht zullen enke.en der deelnemers nog eenige dagen van de Hollandsche gastvrijheid gebruik maken. ANTI-OORLOGSAVOND A.J.C. - I. v. A. O. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. De heer v. d. Pon^Tblij» hoofdingeland. Bij gemeenschappelijke teslissing van Gedeputeerde Staten van Noord enZmd Holland zijn afgewezen de door mwoners van Benthuizen en van Hazerswouue ^n gediende bezwaren tegen het dering 1 Juli 1931 van de vereenigde vereader mg van het Hoogheemraadschap vanRijn land tot toelating van K. v. d. i-oiren ais hoofdingeland. Propaganda-rede van den heer Schuhmacher. Zooals reeds eerder in ons Blad aange kondigd, belegden de Leidsche afdeelingen van de Arb. Jeugd-Centrale en het Inst. v. Arb.- Ontwikkeling gisteravond in de Stadsgehoorzaal een Anti-Oorlogsavond, zulks met het oog op de komende Ont wapeningsconferentie te Genève. Reeds lang voor het aanvangsuur stonden tien tallen aanhangers van de ontwapenings- leuze voor de deuren der Stadszaal te wachten. Toen even na 8 uur de voorzitter van het Inst. v. Arb Ontwikkeling, de heer H. van Woudenberg, de bijeenkomst namens beide organisaties opende, was de zaal geheel bezet. De voorzitter heette allereerst de tal rijke aanwezigen welkom en uitte zijn vol doening over de massale opkomst. Spr. wees er op. dat door bijzondere omstan digheden de aangekondigde film „Gifgas" niet gedraaid kan worden en dat daar voor in de plaats gegeven zal worden de film „Wereldoorlog". Techniek en wetenschap, aldus spreker, worden hoe langer hoe meer in dienst van 't militarisme gesteld en daarom ook is het een eisch van gebiedende noodzake lijkheid. dat de menschheid haar stem tegen het misdadig oorlogsbedrijf verheft. Tegen natuurrampen staan wij machte loos, doch tegen den oorlog is verweer mogelijk, immers, dit is het werk van menschen. Spr. hoopte, dat deze avond er toe moge bijdragen, dat meer en meer de Ontwapeningsleuze zal doordringen tot heil der menschheid (Applaus). Door de A.J.C. werd daarna een „bont" programma uitgevoerd. Allereerst werd een aantal dansen gegeven om de tegen stelling te accentueeren tusschen de jeugd (het leven) en den oorlog (de dood). Een spreekkoor voerde daarna op „Het Licht" van Jan W. Jacobs, dat blijkens 't applaus zeer in den smaak viel. Daarna was het woord aan den heer Piet Schuhmacher, H.B.-lid van de A.J.C. die er op wees, welke offers in de jaren 19141918 gebracht zijn, voornamelijk door de arbeidende klasse van alle lan den. Niet minder dan 74 millioen men schen stonden als wilde beesten tegenover elkaar. Het moest komen, en toch was 't niet te gelooven, wat in de laatste dagen van Juli 1914 over de wereld zich af speelde. Het was de consequentie van het stelsel, aldus spr. Spr. memoreerde, dat een aantal men schen aan den oorlog ten offer viel, zoo groot als de bevolking van een land als Spanje, n.l. 26 millioen menschen. Ieder uur oorlog kostte 13 millioen gul den en nog zucht heel de wereld onder de gevolgen van dezen rampzaligen krijg! Bij St. Quentin, aldus spr.. staat een blauw, houten kruis. Op dit kruis staat te lezen, dat daar 67 Duitschers „den helden dood vonden". Waarin bestond die hel dendood? Zij waren allen gewond en la gen in een kerk. Men had de gewonden vergeten en zoodoende moesten zij daar een vreeselijken dood sterven. Spr. had in Bielefeld een gesprek met een metaalbewerker, die ook in den oor log meestreed en het IJzeren Kruis kreeg voor betoonden „moed". Deze moed bleek te hebben bestaan in het gezamenlijk te rugdringen van Russen in de Masurische meren. Duizenden Russen vonden den dood door verdrinking! Al deze dingen zijn we aan 't vergeten. Spr. doet een beroep op de jeugd vooral, om den vrede te organiseeren. Tot de ouderen zegt spr.: „Gansch 't raderwerk staat stil, als uw machtige arm het wil". Laten wij zorgen, dat de Volkenbond wer kelijk een bond van volken en niet van staten wordt. Dan zal de oorlog inder daad uitgebannen zijn. Spr. besloot hiermede zijn met overtui ging voorgedragen rede en een hartelijk applaus bewees wel, hoezeer men het met den inhoud eens was. Na een korte pauze volgde de vertoo ning van de film „Wereldoorlog".. Deze film is een rolprent van documen taire waarde, immers zij bevat voorname lijk opnamen, gemaakt aan de verschil lende oorlogsfronten. Allereerst laat de film ons den tijd tot kort voor Aug. 1914 zien; overal handel, scheepvaart en landbouw, doch 't zwaard laat reeds dreigend z'n schaduw over Europa vallen. Achtereenvolgens worden dan fragmenten gegeven uit de oorlogs industrie en van legermanoeuvres, vloot- oefeningen enz. Totdat in dreigende, vlammende letters het woord „Serajewo" op het doek komt en de oorlogsverklaringen door heel Europa gaan. Op suggestieve wijze beeldt de film het verzenden der oorlogsverklaringen af en het opstellen der verschillende leger machten. Het zou ons te ver voeren, de geheele film op den voet te volgen. Laten wij volstaan met te zeggen, dat de producenten er op uitnemende wijze in geslaagd zijn, om het geheele verloop van den grooten krijg fragmentarisch op het doek te brengen. „Wereldoorlog" is een felle aanklacht 'tegen den strijd met „de wapenen der barbaren" en een maanwoord tevens, n.l. Nooit meer Oorlog! De beide organisaties mogen op een welgeslaagden avond terugzien. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor de stakende textielarbeiders in Twente. Prof. VAN VOLLENHOVEN NAAR INDIË. Naar wij vernemen, zal prof. mr. C. van Vollenhoven, hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit in het adatrecht, staats- en administratief recht van Ned.-Indië en in het staats- en administratief recht van Suriname en Curacao, zich omstreeks Pa- schen voor geruin.en tijd naar Ned.-Indië begeven. MELKFEDERATIE VOOR Z.-HOLLAND. Vergadering der Leidsche Melkvciling. In het veilinggebouw aan den Zoeter- woudschen weg was gisteravond na afloop van de melkveiling een vergadering belegd door het bestuur van de Melkfederatie voor Zuid-Holland met de melkfabrikan- ten en de grossiers van melk om de be doelingen van de Jonge organisatie nader toe te lichten en daarvoor sympathie te wekken. De vergadering stond onder leiding van den heer Noordman uit Zoeterwoude die in 't kort het doel der federatie uiteen zette. Ze is gevormd uit de drie bestaande boerenstands-organisaties, de Holl. Mij v. Landbouw, de Ohr. Boeren- en Tuinders- bond en de organisatie der R.-K boeren. Het doel is orde te brengen in den Melkhandel, waarin ontoelaatbare practij- ken voorkomen die schade brengen zoowel aan de boeren als aan de handelaren. Door samenwerking tusschen deze beide belanghebbende groepen dient thans een geregelde handel geschapen te worden die voor beide groepen een bestaan oplevert. Aan de hand van de concept-overeenkomst legde spr. uit hoe deze samenwerking is gedacht. Het voornaamste artikel daarbij is. dat de melk bij het draaien van het veilingbord wordt verkocht met een frac- tieverschil voor de industrie-melk. Wan neer aangetoond wordt dat de melk voor de industrie gebruikt wordt, wordt de prijs waarvoor ze aangekocht is met b.v. anderhalve cent verlaagd. Men mijnt in dat geval dus af op b.v. 6l/t cent maar betaalt slechts vijf. Hierdoor kan worden voorkomen dat door de industrie melk „op de straat gegooid" wordt, zooals mo menteel maar al te veel gebeurt. Er is reeds geconfereerd met de groote melk inrichtingen van Den Haag. Rotterdam en Dordrecht en in enkele plaatsen ook met de boeren. Over 't algemeen staat men zeer sympathiek tegenover de federatie, welke Zuid-Holland op enkele gedeelten na, omvat. Er volgde op de inleidende woorden van den voorzitter een uitvoerige bespreking, waarbij de sprekers beurtelings door den heer Noordman en door den heer Van Vliet, den voorzitter van de Groentenvei- ling, werden beantwoord. Daarbij kwam telkens opnieuw sterk naar voren, dat een intensieve samenwerking absoluut nood zakelijk is, als men niet wil dat ten koste zoowel van den handel als van de boeren de misbruiken hand over hand toenemen. Het gevaar dreigt dat de 30% industrie- melk de 70% consumptiemelk, welke in Zuid-Holland wordt gebruikt „geheel onder den voet loopt." Een nauwkeurige controle zal het mogelijk maken er voor te zorgen dat de voor de industrie ge kochte melk ook indérdaad voor dat doel wordt gebruikt. Slechts in organisatie ligt de weg om uit de impasse te geraken. Aan het eind van de vergadering trok de heer Noordman de conclusie, dat de aanwezigen in 't algemeen sympathiek staan tegenover het doel van de federatie en hij sprak den wensch uit, dat dit doel binnen niet al te langen tijd zal worden bereikt. De wethouder van Onderwijs, de heer Tepe, is morgenmiddag verhinderd zijn spreekuur te houden. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft Leiden aangewezen a's „eerste kantoor" voor de Vleeschkeurings- wet voor de vrijmaking van goederen als bedoeld in de Kon. Besluiten van 23 Januari j.l. Naar wij vernemen, zal vanaf a.s. Vrijdag in het City-theater vertoond wor den het Duitsc'ne filmwerk „Paragraaf 245 Minderjarig", geregisseerd door de oud- Leidenaar Ernst Winar, aan wien wij in dertijd een artikel wijdden. Gedurende de vertooningen van deze film zullen de heer Ernst Winar, alsmede zijn vrouw Colette Brettel, die de hoofdrol vertolkt, persoon lijk bij iedere voorstelling ten tooneele komen om een en ander omtrent de ver vaardiging van dit filmwerk mondeling toe te lichten. Donderdag a.s. zal in de Marekerk een gewijde dienst, in verband met den nood der tijden, worden gehouden, welke onder leiding staat van dr. J. Riemens en waarbij mevrouw Alice StokvisKra mer en de heeren Hennie Schouten en L. Boom hun medewerking verleenen. Zie advertentie in dit Blad. Gistermiddag is de 13-jarige C. van. W„ uit Oegstgeest, toen hij uit school kwam, zonder uitkijken de Koppenhink- steeg overgestoken, waardoor hij werd aangereden door een auto, bestuurd door G. B uit Leidschendam en een rib brak. De E. H. D. vervoerde den knaap naai" het Academisch Ziekenhuis. Den autobestuur der treft geen schuld. Bij de politie is een onbeheerd ge vonden heerenrijwiel te bevragen. BINNENLAND. De Leidsche Raad heeft de bcgrooting voor 1932 z.h.st. onveranderd aangenomen. (3de Blad). Opgericht is een Comité van actie inzake de contigenteering (Binnenland, le Blad). Anonieme brieven over de treinaanslagen bij Amsterdam (Gemengd, 2de Blad). Dak ingestort te Helmond; twee personen gewond (Gemengd, 2de Blad). Verschenen is het Kon. besluit over de beperking van den vleesch-invoer. (Land en Tuinbouw, 3de Blad). BUITENLAND. Verdere besprekingen en uitlatingen over de Herstelkwestie (Buitenl. en Tel., lste Blad). Het conflict in het Verre Oosten voor den Volkenbondsraad (Buitenland, lste Blad). Rusland sluit non-agressie-verdragen met Polen en Roemenië (Buitenl., le Blad). De opstand in San Salvador door de regeering bedwongen (Buitenl. en Tel., Blad). Ernstige ontploffing in een Engelsche mijn. (Tel., lste Blad). DE CONTINGENTEERING. Oprichting van een comité van actie. Te 's Gravenhage kwamen gisteren ver tegenwoordigers van verschillende takken van industrie, die door den abnormalen invoer van buitenlandsche goederen in hun bestaan bedreigd worden, bijeen, ten einde te overwegen wat er zou kunnen geschieden ter bespoediging van toepas sing der maatregelen, in de Contingen- teeringswet voorzien. De vergadering was verontrust door de abnormale stijging van den invoer, welke de December-statistiek demonstreert, ter wijl tot nu toe. behoudens voor den in voer van vleesch, geen enkele contingen- teeringsmaatregel is genomen. Algemeen was men van oordeel, dat ten deze de contingenteeringscommissie gee nerlei verwijt treft, integendeel werd de ijver, waarmede deze commissie zich van haar taak kwijt, in hooge mate gewaar deerd. Uit de vergadering bleek, dat men in de kringen der belanghebbenden ook ern stig verontrust is door de toenemende activiteit van het departement van bui tenlandsche zaken, welke zich nog on langs gedemonstreerd heeft in de afslui ting van het bekende protocol met België. Men was van meening, dat door deze en soortgelijke overeenkomsten de door de volksvertegenwoordiging gewenschte uit voering van de crisis-invoerwet ernstig wordt bedreigd. Uit de op de vergadering vertegenwoor digde bedrijfstakken, met name de ijzer gieterijen, band- en veterindustrie, wol len stoffenindustrie, katoen- en linnen- industrie, tapijt- en cocos-industrie, klee ding-industrie, jute-industrie, tricotage- industrie, schoen-industrie, kistenfabrie ken, aardewerk-, glas- en porcelein-in- dustrie, tegelfabrieken, electrische appa- ratenindustrie, houtindustrie, katoenen en wollen dekenindustrie, enz. werd een comité benoemd, waarvan de publicatie der samenstelling binnenkort kan worden tegemoet gezien. 6854 MENSCHEN VERDRONKEN IN 10 JAAR. Zwemonderricht voor militairen? Door het dagelij ksch bestuur van de Nederlandsche Centrale Reddingsbrigade is een adres gezonden aan den Minister van Defensie waarin o.a. er op gewezen wordt, dat er in tien jaren, 19201930 in Nederland 6854 menschen door een onvrij- willigen val in het water zijn verdronken. Van de gemiddeld 685 menschen die jaar lijks door verdrinking om het leven kwa men, behooren ruim 40 pet. tot de man lijke personen, niet ouder dan 19 jaar. Adressante dringt er bij den Minister van Defensie op aan te besluiten om door het betrokken departement een grondig on derzoek te laten instellen naar de be kwaamheid in het zwemmen en zwem mend redden van alle manschappen in dienst van de Land- en Zeemacht. Ge vraagd wordt het daarheen te willen lei den, dat er aan de manschappen, die jaar lijks onder de wapenen worden geroepen, onderricht zal worden gegeven in zwem men, zwemmend redden en het opwekken der levensgeesten bij schijndoode drenke lingen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1