EN LEVEN OM EEN LEVEN 1 *te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 25 Januari 1932 Derde Blad No. 22039 BINNENLAND. NiyA TA ND PASJA INGEZONDEN. LAND- EN TUINBOUW. RADIO-PROGRAMMA. FEUILLETON. dlLW£ouw zoowaar! Zijn de heeren leden van d£ R a arf van State «rouw geweest jegens elkaar? Zijn ze trouw jegens m Zweert Haslerig niet samen tegen Vane. en Vane tegen Lambert? Zw^en met allen samen om u de macht die u geschonken werd. waa/d~ln,zt'„ vrijheid zouden hebben om deze natie te J gebruikt meer haring. plan van de Reedersvereeniging voor de Nederl. Haringvisschenj. Het hoofdbestuur der Reedersvereeniging oor de Nederlandsche Haringvisscherij «ft zich schriftelijk tot burgemeester en lethouders van alle Nederlandsche ge iten ten gewend met verzoek, hun mede- erking te verleenen aan een door ge- hoofdbestuur ingediend plan tot •dering van het haringverbruik. Kir op te hebben gewezen, dat een der "™en belangrijkste nationale bedrij- e Noordzeeharingvisscherij, in bui - roon moeilijke omstandigheden ver- doordat de haring tengevolge van minderde koopkracht in Midden- en ^^uropa ver beneden kostprijs moet Srden verkocht en nog afgewacht dient j3|den 0f zelfs tegen de huidige abnor mal laee prijzen de voorraad zal zijn ge- liaujroór het begin van de nieuwe teeit 'uni 1932), wordt een pleidooi ge- voor het opvoeren van het rer an haring in ons eigen land, waar iet Nederlandsche visscherijbedrijf Bs onafhankelijk zou worden van iienland. ;e werkloosheid nog steeds toeneemt rijk en de gemeenten duizenden uit- [aan ondersteuning van werkeloozen. l voornoemd hoofdbestuur een moge- id te zien, een aantal betrouwbare ozen, met geschiktheid om tot erkooper te worden opgeleid voor itribueeren van Hollandsche haring Ie steunverleenlng te onttrekken, ïen met den verkoop van haring in imgeving te belasten, waarmee bij serieus werken gemakkelijk f. 25 a ir week kan worden verdiend. Voor ,g tot haringverkooper, propaganda itrole wordt door de Reedersvereeni- ezorgd. medewerking van B. en W. wordt jd, de aspirant-haringverkoopers iet Burgerlijk Armbestuur of Crisis- 'i in het bezit te stellen van een ilige bakfiets, waarmede zij hun ing zouden moeten afreizen, hoofdbestuur is van meening. dat :n twijfel lijdt of het haringverbruik de bevolking zal toenemen, indien ie wijze de gelegenheid geboden om goede en goedkoope Hollandsche en bokking te verkrijgen. ,Vad" DE TOESTAND IN TWENTHE Loonverlaging te Almelo? Wmelosche Fabrikantenvereeniging de gezamelijke texielarbeiders-orga- is uitgenoodigcf tot een conferentie derdag 28 Januari a.s. te Almelo, ireking van een loonsverlaging. WELDADIGHEIDSZEGELS. de weldadigheidszegels, die van 10 iber tot en met 9 Januari verkrijg- aren, zijn volgens voorloopige op- de volgende aantallen verkocht. i cent (bijslag l1/; ct.) 1.719.979 (v.j. B18). oent (bijslag 3 cent) 1.016.685 (v.j. .4531. «ent (bijslag 4 cent 1.718.179 (v.j. J640). |2'/i cent (bijslag 3'/i ct.) 427.241. (v.j. f116). Totaal 4.882,084 (v.j.4.772.227). NTERNATIONALE arbeidsconferentie. wij vernemen is de benoeming te ichten van prof. mr. P. J. M. Aalberse, nlnister van arbeid, handel en nijver- tot opvolger van wijlen mgr. dr. W. Rolens als eerste gedelegeerde van de |rlandsche regeering op de interna- Jale arbeidsconferentie welke in April lenève wordt gehouden. (Msb.) RECLAME. Bescherm Uw keel! Verzorg haar I dagelijks w I Gorgel droog met 25, 45 en 65 Cl de ramp van „de ooievaar". A.s. Vrijdag wordt te Rotterdam het stoomschip ..Kota Nopan" verwacht, dat de lijken aan boord heeft van de bemanning van de „Ooievaar", het vliegtuig van de K. L. M. dat op 6 December j.l. op het vlieg veld te Bangkok verongelukte, tengevolge waarvan de drie leden van de bemanning, de eerste piloot Th. Wiersma, de tweede piloot Jan van Onlangs en de mecanicien J. F. O. W. Kotte op noodlottige wijze om het leven kwamen. Het stoffelijk overschot van den heer Wiersma zal naar Amstelveen worden over gebracht. waar het Maandagmiddag 1 Fe bruari des middags te 3 uur op het kerk hof „Zorgvliet" ter aarde besteld zal wor den De begrafenis geschiedt op kosten van de gemeente Amstelveen die dit de familie als een daad van piëteit aan de nagedachtenis van den verongelukte pi loot heeft aangeboden. De lijken van de beide andere slacht offers. de heeren Van Onlangs en Kotte zullen eveneens dien Maandag begraven worden op de Aigemeene Begraafplaats 1e Rotterdam. Het stoffelijk overschot van den heer Kotte zal te 12 uur ter aarde be steld worden, dat van den heer Onlangs te half één. Als een tragische bijzonderheid kan worden gemeld dat aan boord van de „Kota Nopan" een broer van den heer Kotte machinist is. Voor de begrafenis dragen de firma's Vielvoye te Rotterdam en Hausen te Den Haag zorg. (Maasbode). de postvluchten. Vas Dias meldt, dat bij de KL.M. bericht is ontvangen, dat de „Valk" gistermorgen to 7.27 uit Athene is vertrokken en te 13.55 in Caironis geland. Het retourvllegtuig „Uil" is gisteren te 8.35 uur uit Marseille vertrokken. Te 13.15 uur is het toestel vlot op Schip hol geland. De bemanning bestond uit de heeren Geyssendorfer, gezagvoerder, van Veenendaal, tweede bestuurder, Bruyne- stein, werktuigkundige en Van Straten, marconist. De K.L.M. ontving voorts bericht, dat de „Raaf" gisteren te 6 15 uur uit Medan is vertrokken en te 12.25 uur te Palembang is geland. Vandaar vertrok het vliegtuig te 12.55 uur en landde te 15.25 te Batavia. Te 16.35 uur steeg het toestel weer op en landde te 17 uur te Bandoeng. MOOIE ORDER VOOR STORK. Naar de Tel. meldt heeft het agentschap Amsterdam der Machinefabriek Gebr. Stork en Co. de opdracht gekregen tot de levering van een complete palmoliefabriek voor de Malay States (Malakka). welke de grootste en modernste fabriek van dien aard buiten Sumatra zal worden. De eind- capaciteit is berekend op verwerking van de oogsten van een met oliepalmen be plant areaal van ruim 3000 H.A. TEGEN PENSIOENSKORTING. De Aigemeene Militaire Pensioenbond vergaderde te 's-Gravenhage, teneinde te protesteeren tegen het voornemen der Indische regeering om korting toe te pas sen op de reeds verleende pensioenen. Gesproken werd door de heeren K. ter Laan en D. F. Brandwijk. Na de redevoeringen werd met aigemee ne stemmen een motie aangenomen, waar in de vergadering als hare meening uit spreekt, dat als geen sluitende begrooting van Indië kan worden verkregen, het niet de weg is de reeds verdiende pensioenen te verminderen, doch de middelen tot aanvulling van het tekort, tezoeken bij hen, die in tijden van hooge conjunctuur daarvan alleen de voordeelen 'hebben ge noten. 2581 WERKERSCONGRES „DE SOCIALIST". Te Utrecht heeft gisteren een werkers- congres plaats gehad van een groep uit den linkervleugel der S. D. A. P.. welke zich heeft geschaard om het weekblad „De Socialist". Besloten werd „De Socialist" voorloopig te laten blijven verschijnen tot 't Paasch- congres der S. D. A. P waarna opnieuw een werkerscongres zal worden gehouden, dat over het voortbestaan van het blad zal beslissen en de verdere houding der groep zal bepalen. Tot redactieleden wer den benoemd de heeren P. Buwalda, B. Couzijn, J. W. Keemink, G. A. Steen en Jules Suikerman. De commissie van redac tie zal bestaan uit de heeren Joh. Barske, Coen de Bruin en D. Kiehl. verspreide berichten. Naar het Corr. Bur. verneemt ligt in de bedoeling van de Koningin, om, na af loop van de tentoonstelling van haar wer ken te 's-Gravenhage, deze werken eveneens ten behoeve van de nood lijdende kunstschilders ten toon te stellen in eenige andere plaatsen. De opbrengst van de bridgewedstrij- den in tien plaatsen van ons land is in totaal f. 2957. Aan het Crisis-comité werd afgedragen f. 2493; de opbrengst der wed strijden te Hilversum en Assen werden aan de plaatselijke eomité's afgedragen. De opbrengst van Hilversum werd voor een gedeelte aan het plaatselijk comité te Bussum afgedragen. UIT NED. OOST-INDIE. SAMENWERKING TUSSCHEN POLITIE EN LEGER. BUITENZORG, 25 Jan. (Aneta) De regeering benoemde een commissie ter be spreking van de mogelijkheid tot verdere samenwerking tusschen de politiemacht en het leger, door het doen overnemen door het leger van een deel der taak der poli tie, zonder dat daardoor de aigemeene depressie wordt veronachtzaamd HOOG WATER. PADANG, 23 Jan. In Korintjï zijn de rivieren buiten de oevers getreden. Op vele plaatsen is de padi-aanplant vernield. De Korintjïweg is door aardverschuivingen gestremd. ned. herv. kerk. Viertal: Te Vlissingen: R. ten Kate te Koudekerke; K. G. Kwint, te Operdoes; D. J. Vossers, te Rozenburg; W. A. Zeydner. te Dedemsvaart. Beroepen: te Papendrecht ds H. Bout te Leerbroek REM. BROEDERSCHAP. Viertal: Te Arnhem: L. B. Houtgast, te Dordrecht; W. Noordhoff, te Meppel; mej. F. W. Rappold, te Alkmaar S. H. Spanjaard te Hoogeveen. RECLAME. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's morgens en Vavonds met 7ö ets.per >/i tube. 25ds p. 'A tube 2580 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. AAN DE WINKELIERS. Bezuiniging i Het wordt in koor gezongen, door alle lagen dér Maatschappij, het wordt aan gegeven, als een der Middelen om de Cri sis het hoofd te bieden. Er wordt bezuinigd, op alle mogelijke manieren en niet altijd op de beste Veel personeel wordt er ontslagen of op lager loon gesteld, of wat veel voorkomt, door goedkoopere krachten vervangen, iets wat niet altijd voordeelig is, daar het publiek klaagt, dat het door kinderen ge holpen wordt. Ik wil echter wijzen op een bezuiniging, die, eensgezind toegepast, honderden gul dens besparing geeft, namelijk het vol gende; na 31 Januari dus beginnend op 1 Februari branden wij geen licht meer in de etalages. Kom Winkeliers, laten wij het eens pro- beeren. ik geloof dat het ons ten goede komt in de onkosten en dan: zouden de Lichtfabrieken hun tarieven (wat bijna zeker is) hierdoor gaan herzien. Dus afgesproken, als een geheel na 31 Januari geen licht meer in de etalages. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Winkelier ELLEMAN. CONTIGENTEERING VAN RUNDVLEESCH. Maximaal 60 pCt. van het gemiddelde der laatste drie jaren. In de Staatscourant van heden zal een Kon. Besluit verschijnen, houdende een be sluit tot contingenteering van den invoer van versch rundvleesch en van bevroeren vleesch. De invoer van beide artikelen zal voor het tijdvak 16 Jan. tot 16 April a.s. mogen bedragen maximaal 60 pet van hetgeen gemiddeld in de jaren 1928, 1929 en 1930 per kwartaal werd geïmporteerd. Deze contingenteering is een uitvloeisel van de crisisinvoerwet 1931. Zooals bekend, is een van de grond slagen dezer wet, dat de invoer uit ver schillende landen afzonderlijk op gelijke wijze door de besloten beperking zal wor den getroffen, zoodat het meest b?gim- stigingsbeginsel, zooals dit is neergelegd in de handelsverdragen, op zuivere wijze in toepassing wordt gebracht. Zooals reeds was vermeld," heeft dezer dagen een bespreking plaats gehad met vertegenwoordigers van de Deensche regee ring en van de Deensche landbouworganisa ties, waarbij vertegenwoordigers van de Nederlandsche regeering over de voor genomen ma at r .gelei h?bban gec nfc e-rcl. De abnormale invoer van vleesch, welke sinds 1930 plaats heeft, was, zooals te begrijpen is, aanleiding, dat tot dezen maat regel moest worden overgegaan, evenwel, naar ons ter oore kwam. niet eerder dan nadal gebleken was, dat vrijwillige in perking van den export van versch vleesch naar Nederland van Deensche zijde on mogelijk was. Nederland heeft als regel een overschot van rundvleesch, zoodat dit- dan ook 'in normale jaren practisch hier niet werd ingevoerd. De groote import van rundvleesch in 1930 en 1931 is niet een gevolg van oorzaken, die binnen onze grenzen hebben gewerkt, doch van ver anderde buitenlandsche toestanden. De andere landen, waaronder Duitschland, verhoogden hun rechten sinds 1929 en 1930 steeds meer en in September 1931 verlieten velschillende landen, waaronder Denemar ken, den gouden standaard, met het gevolg, dat vooral versch Deensch vleesch in groote hoeveelheden, zonder dat op den prijs werd gelet, op de Nederlandsche markt werd geworpen. Een groote benadeeling van de Nederlandsche veeteelt was hiervan het gevolg. Door het vaststellen van een contingent op de hierboven gemelde wijze wordt, te meer daar de binnenlandsche vleeschvoorziening zeer ruim is, met de levensbelangen toch wel rekening gehouden. Met de buitenlandsche belangen is zoo veel mogelijk rekening gehouden door den invoer van 1930 tot op zekere hoogte in hel contingent te betrekken. Exporteurs, die om speculatieve redenen extra hoeveelheden hebben ingevoerd, zullen niet mogen vergeten, dat zij zich hierdoor zelf schaden, aangezien bij de verstrekking van consenten hiermede rekening zal worden gehouden. Ten slotte mag niet. ongemeld blijven, dat de Nederlandsche uitvoerhandel ten ge volge van het verlaten van den gouden standaard door Denemarken en door be lemmering van het deviezenverkeer. ernstige schade heeft geleden. VOOR KLEINE TUINEN. Onze Kamerplanten in den winter. Onze kamerplanten genieten gewoonlijk in den winter onze bijzondere belangstel ling, en het spreekt vanzelf dat we ze tevens een goede verzorging geven. In het algemeen hebben we nu te zorgen dat onze planten zooveel mogelijk van het, toch al schaarsche daglicht profiteeren. We plaat sen ze dus vóór, of zoo dicht mogelijk bij de vensters. Wel zullen de planten daar, bij strenge vorst het eerst gevaar loopen; daarom zetten we ze dan gedurende den nacht meer in het midden der kamer, of wel we beschermen ze met courantenpa pier. Ook houden we de planten zooveel mogelijk vrij van stof, en dat niet alleen omdat de planten er minder mooi door zijn, maar ook vooral omdat het assimilatie- ademhalings- en verdamcingsproces er be langrijk door wordt gehinderd. Planten met breede bladeren als: Palm, Clivia, Aspi distra, Aralia of Fatsia, Brommeliasoorten en dergelijke sponzen we eenmaal per week af, waarbij de overkant der bladeren niet mogen worden vergeten. Planten met fijne bladeren, als: Nephrolepis, Araucaria of kamerden, Pterissoorten e.a. kan men met. een bloemenspuit of fijn gietertje af- sprceien. In den zomer maken we wel eens gebruik van een regenbui, maar nu zou een zoodanige handeling gepaard gaan met groot temperatuursverschil, en ook daar hebben we bij de verzorging onzer planten vooral tegen te waken, We zorgen juist voor een" zooveel mogelijke gelijkmatige temperatuur. Een te hooge temperatuur is voor de meeste planten ook verkeerd. Daardoor krijgen we vaak een ontijdigen groei, en nieuwe stengels en bladeren welke in den winter ontstaan, zijn door gebrek aan voldoende licht gewoonlijk slap en futloos. Het is nu ook geen tijd voor het verpotten van planten. We wachten daar mede tot het vroege voorjaar, en bij bloeiende planten tot na den bloei. Gieten doen we naar behoefte, maar in dezen tijd van het jaar geven we eer te veel dan te weinig water. Het water dat we gebruiken willen voor het gi ten of schoonmaken der I lanter moot kamertemperatuur hebben. Behalve d? reeds genoemden zijn als ka merplant ook zeer geschikt: Sparmannia africana of kamerlinde, een plant met licht groene, handvormige bladeren, welke' nu bloeit met witte bloempjes waartegen de goudgele meeldraden mooi afsteken. Vero nica Andersonii, een heesterachtig plantje dat ni. begint te bloeien met aarvormige tressen blauwe bloempjes. Ook V. Speciosa en V. Lindleyana zijn als kamerplant zeer mooi. VOOR DINSDAG 26 JANUARI. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-uit- zendingeri 8.00: Gramofoon 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramofoon 10 30: Pianoconcert. Egb. Veen 11.00: Kruples 11.30: Gramofoon 12.00: Trio Winkels 2.00: Pauze 2.30: Gra mofoon 3.00: Knlples 4.00: Russisch Orkest van Serge Sedoff 4.30: Kinder uurtje 5.30: Kovacs Lajos en zijn or kest B. v. d. BoschSchmidt, sopraan 7.00: Lezing door Anna Klaaassen: Trans vaal 7.25: Gramofoon 7.30: Engel- sche les 8.00: Orkestconcert onder lei ding van N. Treep 8.25: „In het plant soen", schets van Koos Koen en Hildè- brandt 9 30: Aansl. met „Scala", Den Haag. John Reed en partner, pianosyn- cop. J. Bledsoe, zanger 10.00: Persbe richten 10.15:11.00: Vervolg concert. De Cavelli's accordeon 11.0012.00: Gra mofoon. Huizen, 298 M. Uitsl KRO-uitzen- aingen 8.00—9.15 en 10.00: Gramofoon 11.30: Godsdienstig halfuur 12.15: Concert Trio 1.45: Gramofoon: Gra mofoon 2.00: Voor de vrouw 3.00 4.00: Kniples 4.15: Gramofoon 5.00: Concert door het ensemble 6.45: En- gelsche les 7.10: Lezing 7.45: Ver- bondskwartiertje 8.00: Orkestconcert onder leiding van Joh. Gerritsen. T. Boerse piano. W. d'Ablaing. bespreking 9.00 Persberichten 11.00—12.00: Gramo- foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35: Morgenwij ding 10.50: Berichten 11.05: Lezing 12.20: Concertorgelbespeling 1.20: Leonardo Kemp's orkest 2.25: Voor de scholen 4.50: Concert. Trocadero or kest 5.35: Kinderuurtje 6.20: Be richten 6.50: Pianomuziek van Liszt 7.10: Fransche causerie 7.40: Dansmu ziek. Kwintet en pianosyncopations 8.50: Causerie 9.20: Berichten 9.40: Ouderwetsche liedjes door een revue-koor en -orkest 10.40—12.20: Dansmuziek. Jack Harris' band. Parijs, „Radio-Paris", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25: Gramofoon 8.20: Concert. Rosati's orkest. Muziek, gewijd aan Bou- Logne-sur-mer. Langenberg, 473 M. 6.257.20, 11.50: Gramofoon 12.251.50: Orkestconcert 4.20: Orkestconcert 7.20: Concert. Norag-orkest o. 1. v. Prof. Krasselt. Ie Symphonie. Haydn 8.00: Engelsch con cert door het klein-orkest. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20: Or kestconcert. Hotel Palace 2.20: Omroep orkest. M. Barritz, couserie 7.20: Fa milie Hansen 7.35: Orkestconcert 3.25: „De Nachtegaal", hoorspel 9.10: Vocaal concert door Dagny Muller 9.5510.20: Septet Esdur, Saint Saëns. Rome. 441 M. 7.20: Gramofoon 8.20: Orkestconcert. Arriga Serato. viool. Zeezen, 1635 M, 3.504.50: Orkest- concert 7.35: Populair concert 8.30: Concert door het Symphonie-orkest 10.5012.20: Dansmuziek. Brussel, 509 en 339 M. 12.35: Gramo foon 5.20Orkestconcert 6.50: Gra mofoon 8.2010.20: Orkestconcert. i het Engelsch van MORICE GERARD door Emma A. H. pan was er nog iets anders, waarvan zij joewust alle vier onder den indruk wa- dit vertrek was de koninklijke slaap- bn b ïan de Stuart's als zij in White- F' Palace vertoefden Jacob I was hier (korven; Karei I had het vele jaren ge- cn wat de toekomst betreft: langs jlEeheime trap en gang zou ook vader E"e z'c,n naar dit vertrek begeven om er Kef II 5acramenten toe te dienen aan fp.'w,a-\ een eigenaardige speling van Ln j luist vertrek moest geko- en ï??r de ontmoeting van den einschen generaal en den i die samen het plan zou- ItSaris V00r de restauratle van he ichonfIw? het echter nog niet: Monk "e hu mH P'on in de partij schaak, Oder zou spelen. SCherpZltUÜgen tegen- Jarticulfer61^^!v^staan, neef, dat gij een over een toSSSS" W<m5Cht met 1 Grenville boog. Vnsd Amaar heb ik er naar vfT" Sftheid toe er nog n*et de sele- _jit ^preken^zonder vrees sir John' en u terwijl zijn linkerhand naar het gevest van zijn degen greep. Monk glimlachte. Uw moed ïs ons bekend, neef, zei hij kalm .Maar in deze dagen moeten de dap persten onder ons eenige voorzichtigheid in acht nemen. Grenville haalde de schouders op. Die kan ook te ver gevoerd worden, generaal, zei hij. Wat hebt gy voor te stellen? Wat de natie het meest noodig heeic. En dat is? De terugroeping van de rechtmatige majesteit van deze rijken. Monk keek boos. U spreekt stoute taal, zei hu. Wat i voorstelt Is niet meer of nunder dan ver raad jegens het regeerend bestuur van het land. Durft u zoo ïete voorstellen te genover mij, in wiens handen het zwaaid der gerechtigheid berust? Ik ben niet bevreesd, ik hebmijn leven al te dikwijls gewaagd om ooknog maar in het minst tegen wwnomierrie- ming op te zien. U spreekt, generaal, van trouw....? Ik ken maar een soort van trouw en die is jegens mijn k°ning. Hij salueerde of de vorst tegenwoor vertreden onder den niivier erger dwingelandij dan die ClMef een gezaghebbend gfd^ndaveran- mand meer toekwam dan h>SI" derde uitdrukking op W geiaaL trad Monk dichter naar Grenrille toe en strekte de hand uit, die deze sing vatte. Wat gij daar zegt, neef, is de waar heid. Ik stelde u slechts op de proef. Ik ben van plan u op een zending uit te stu ren, die veel moed en veel voorzichtig heid eischt. Ik ben bereid die beide te toonen Dat geloof ik, anders zou ik hier niet zijn. Gij zult naar Brussel gaan en daar Karei Stuart in zijn verblijf opzoeken. Zeg hem dat gij van mij komt Dat zal het beste nieuws zijn dat hij in langen tijd gehoord heeft. Monk ging voort of hij deze opmerking niet gehoord had, ofschoon zijn levendige blik toonde, dat ze toch niet zonder uit werking was gebleven. Gij zult Zijn Majesteit twee dingen voorstellen: vooreerst, dat hij onmiddellijk naar Nederlandsch grondgebied gaat ik zou meenen Breda. Ik heb reden om te vermoeden, dat, als de mogelijkheid van een Restauratie bekend werd, de gouver nementen van Spanje en Frankrijk zien van den persoon van Karei als gijselaar zouden meester maken ,om daardoor voor zich zeiven enkele voorwaarden te stellen. Ik zal dit overbrengen, generaal. Sir John Grenville vatte nu een van de beweegredenen, die aanleiding hadden ge geven tot dit bezoek van Monk in het hoile van den nacht: zijn liefde voor het vader land. Een samenzwering tegen zijn land ondernomen toch. raakte hem op zijn ge voeligste plek; buitenlandsche politiek zoowel als de behoefte van Engeland zelve waren van invloed op de plotselinge ver andering van front van den generaal. Er volgde een pauze. Na een tijdje zei Grenville: U heeft mij nog niet het tweede ding gezegd, dat ik zou meedeelen aan Zijn Majesteit? Gij zult hem berichten, dat ik op het punt ben den Raad van State een ulti matum te stellen, waarbij ik dien dwing den verbannen leden van het Parlement weer zitting te geven in het Lagerhuis, met een onmiddellijk daarop gevolgde ai gemeene verkiezing. Sir John Grenville knikte. Zulk een parlement zou oogenblikke- lijk den koning terugroepen. Dat weet ik zeer wel, gaf Monk toe. Om den weg voor te bereiden tot dien te rugkeer, zou ik den koning willen voor stellen dat hij een verklaring uitvaardigde van zijn voornemens. Zijn Majesteit zou zich laten leiden door alles, wat u hem raden zoudt, gene raal, merkte Grenville diplomatiek op. Monk nam het papier uit zijn vest, dat hij met zooveel zorg vroeger op den avond had opgesteld; hij overhandigde het aan Grenville. Lees dat eens hardop, noodigde hl) uit. Eemgszins verbaasd gaf sir John hier aan gevolg. Doe het nog eens, klonk het na afloop. Grenville herhaalde den tekst van het handschrift Monk strekte de hand uit. Geef het mij nu weer. zei hij. Sir John deed dit. Zeg het nu eens op. Grenville deed dit letterlijk, woord voor woord. Ge hebt een goed geheugen, neef? Uitstekend voor dingen waarin ik be lang stel. Goed zoo! Monk trad naar de vuurplaat, wierp het papier, dat hij zoo zorgvuldig opgesteld had, op het vlammende blok, drukte het met den toon van zijn laars er in en bleef toen eenigen tijd zwijgend staan kijken, tot ieder snippertje verteerd was door de vlammen. Toen wendde hij zich tot Grenville en stak hem de hand toe, eer hij ging. U heeft iets voor uzelven bedongen, zei Grenville. Ik handel voor mijn land, antwoordde Monk met waardigheid. Het gevoelen van de drie toehoorders vond uitdrukking in een geluid, dat ze niet bij machte waren terug te houden. Monk had' hun altijd groot geleken, maar nog nooit was deze hoedanigheid zóó duidelijk aan het licht getreden, zelfs tegenover degenen, die hem het best kenden, dan op dit middernachtelijk uur, in de koninklijke slaapkamer van Whitehall. Geen woord werd meer gesproken; zelfs geen „goeden nacht" of „vaarwel" tot Grenville, die op het punt was op zijn ge vaarlijke zending uit te gaan. Het leek of er niets meer gezegd kon worden na die enkele opmerking en het antwoord daarop. Iedereen weet. wat volgde op dat mid dernachtelijk bezoek; hoe sir John Gren ville zijn zending volbracht, Karei waar schuwde voor het gevaar, juist intijds, om de vlucht van Brussel naar Breda ten uit voer te brengen, zooals Monk verstandig geraden had; de vastbeslotenheid, waar mee de generaal den republikeinschen Raad van State dwong om voor zijn wil te buigen; het grootsche moment op den vol genden dag, toen er een wapenschouwing werd gehouden in Hyde Park van twintig duizend man, waar Lambert voorbij geleid werd met zijn scheede zonder zwaard, als gevangene op den terugweg naar den Tower; terwijl kardinaal Mazarin het bijna bestierf van spijt, dat deze Engelsche sol daat géén staatsman met zijn een voudig gezond verstand het grootsche plan had verijdeld van het schranderste vernuft van de wereld (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9